Bouw je eigen ruimtestation Multi In 80 dagen de wereld rond Media Fotobewerking wordt kinderwerk up to da Internet MAANDAG 29 SEPTEMBER 1997 Met Space Station Simulator kom je los van moeder aarde Het Russische ruimtestation Mir valt van ellende bijna uit el kaar, maar bezitters van een moderne PC hoeven zich daar niet druk om te maken. Met Space Station Simulator bouw je immers dit jaar nog je ei gen ruimtestation op je computer, terwijl het echte internationale ruimtesta tion op zijn vroegst pas in 2002 in een baan om de aarde zal cirkelen. Space Station Simula tor, van het Londense sofwarehuis Maris, was een van de eerste pro gramma's die speciaal zijn gemaakt voor de M MX-toevoeging (mutimedia) aan de Pen- tium-chips van Intel. Ove rigens draait het program ma ook zonder MMX, maar dan zijn de driedimensionale beelden wat minder vloei end. In eerste instantie is het ruimtestation niet meer dan een enkele cylinder in de ruimte, voorzien van een paar zonnepanelen; zeg maar een soort Skylab, het oude ruimtelaboratorium van Nasa dat jaren geleden al in de dampkring is verbrand. Met space shuttles of draagraketten kunnen echter nieuwe onderde len worden aangevoerd en zo krijg je op den duur een soort technisch lego in de ruimte: een raamwerk van buisjes, bobbels, wichtloos) bekeken kan wor den. En zo zweef je op den duur als een opvolger van Wubbo Ockels door een virtueel ruim testation dat omstreeks 40 mo dules kan omvatten. De kleinste details zijn in de segmenten van het station terug te vinden. As tronauten die het programma onder ogen kregen verbaasden zich over de nauwkeurigheid van de simulatie. Zij misten al leen de rommel die zij altijd la ten rondslingeren. Wie wil kan als een modelbou wer precies dat station bouwen dat de samen werkende ruimtevaartor ganisaties Nasa, Esa, Nas- da en Glavkosmos voor ogen hebben. Maar een ge heel eigen ontwerp is ook mogelijk. Niet alleen het interieur komt aan bod, ook kan een blik op de oneindige ruimte worden geworpen. De aarde biedt een fraai plaatje. Ieder werelddeel kan vanuit het ruim testation worden bekeken, mits de koers van het station wat wordt veranderd. Een ruimte wandeling is ook mogelijk, waarbij de vorderingen aan het station nauwlettend kunnen worden bekeken. Vanzelfsprekend is er heel veel informatie voorhanden. Niet al- zonnepaneeltjes en andere uit stulpingen. Het aardige van de Space Station Simulator is dat elk onderdeel van binnen (ge- DE REIS OM DE WERELD IN Een reis om de wereld en daar tachtig da gen over mogen doen. Wie zou het niet wil len? En helemaal natuurlijk als je het mag en moet doen op een Jules Verne-achtige manier. Dat is de uitdaging op de zeer ver makelijke cd-rom van Spectrum. Met een startkapitaal van 20.000 pond vertrekje uit Londen. Via Parijs, Brindisi, Suez, Bombay, Calcutta, Hongkong, Yokohama, San Fran cisco en New York, keer je terug in de Britse hoofdstad. Het geld is niet het enige in de bagage van de hoofdpersoon. Hij neemt ook onder meer een kompas, een atlas, temperatuur- tabellen en een reisgids mee. Persoonlijke verzorging is kennelijk minder belangrijk. Slechts twee overhemden en drie paar sok ken verdwijnen er in de koffer, waarin toi letgerei geheel ontbreekt. En dat lijkt toch wat weinig voor zo'n reis. Hoe je reist staat je grotendeels vrij, maar een ballonoversteek van Londen naar Parijs duurt natuurlijk langer dan een boottochtje naar Calais en de trein naar de Franse hoofdstad. Aan de andere kant is een snelle re manier vaak duurder. Ook moet je goed op details letten. Zorg ervoor dat je eerst wa ter koopt, voordat je het verstikkende oer woud van India per olifant doorkruist. De Reis om de Wereld in 80 Dagen is een heel aardig en bovendien zeer leerzaam avontuur, waarbij je in feite alles zelf moet uitzoeken. De cd-inlay is minimaal en een instructieboekje ontbreekt in het geheel. Maar dat maakt het eigenlijk wel zo aardig. Systeemeisen: min. PC 486, 8 Mb ram, 4 tot 8 Mb ruimte op de harde schijf, Windows 3.1 of hoger, 256 kleuren. Prijs: 59,90. Columbus Niet alleen Jules Verne heeft spannende avonturen beleefd. Die van het zeevarend volkje uit de 15e eeuw mochten er ook zijn. Het Domus-programma 'Ontdekkingsreizi gers van de Nieuwe Wereld' gaat over de reizen van mannen als Columbus, Cortèz en Magelhaes. Temidden van tientallen an deren waren dit de mannen, die 500 jaar geleden de geschiedenisboeken nadrukke lijk herschreven. Volg de barre tochten naar wat later Amerika zou worden, herleef het fameuze verhaal van Willem Barentsz en zijn mislukte pogingen om over 'de noord' naar Azië te komen. Het begeleidende boekje bevat nauwelijks instructies voor het programma. Dat is ook niet nodig, want alles wijst zich vanzelf. Het meer dan zestig pagina's dikke boekje bevat echter de biografieën van alle besproken zeevaarders, de vorsten uit hun tijd en een overzichtje van de diverse verdragen. Een compact stukje geschiedenis dus en voor scholieren samen met de cd-rom uiteraard een ijzersterke basis voor werkstukken. Systeemeisen: min. PC 486SX/25Mhz, 4 Mb ram (liever 8), 256 kleuren, Windows 3.1 x of later. Prijs: 89,95. JvdN Het hoge tempo waarin nieuwe versies van programma's in de markt worden gezet, is nauwelijks bij te benen door de makers van computerboeken. Zo is Office 97 inmiddels al aardig ingeburgerd, maar houdt de stroom boeken over dit basisprogramma onverminderd aan. Zo 'donderde' met veel lawaai Alles over Microsoft Office 97 van Addison Wesley in de postbus. Een flinke klap, want het boek omvat liefst 953 pagina's en als er ooit een titel terecht is geweest, dan is het wel in dit geval. Zó veel bedrukt papier moet gewoon wel alles bevatten van een programma. De omvang maakt het natuurlijk wat onhandig in het gebruik, maar aan duidelijkheid blijft er weinig te wensen over. Alles wat beschreven wordt is voorzien van een schermafdruk of een andere illustratie. Uiteraard komen alle onderdelen van Office (Word. Powerpoint, Access, Excel, Outlook) uitgebreid aan de orde. Een bijbel. Bijna in de letterlijke betekenis van het woord. Wie niet genoeg heeft aan een naslagwerk, maar Office hele maal onder de knie wil krijgen, kan terecht bij Software Trai ning Office 97 van Easy Computing. In 16 uur in topconditie, vermeldt de cover. Nu moet dat overdrachtelijk worden ge zien, want lichamelijk word je natuurlijk niet veel fitter van uren turen naar het scherm van de pc. De reeks heeft zijn nut reeds meerdere malen bewezen en Office 97 maakt daarop geen uitzondering. Wie voldoende heeft aan een - of twee onderdelen van het programma, kan de rest na tuurlijk overslaan. Zoals bij alle boeken in de serie kan als bewijs van kennis een test worden afgelegd, die een officieel certificaat oplevert. Word 97. het voor velen belangrijkste onderdeel van Office, is nu ook te boek gesteld in Makkie Word 97 van Easy Computing. De Mak kie-reeks is er een waarover je eigenlijk weinig hoeft te zeg gen. Hoofdrolspeler Jan Makkie neemt (vooral) de beginner aan de hand. Wie reeds vertrouwd is met het werken met een tekstverwerker zal het boek in een wat hoger tempo kunnen doornemen, maar zelfs routiniers zullen hoofdstukken tegenkomen, die nuttig zijn. Tot slot een twee tal herdrukken van twee succesvolle boeken. Internet voor Dummies (een deel in de schier eindeloze reeks) is toe aan de vierde editie (Addison We- sley/IDG Books) en is ui teraard aange past aan de nieuwste ont wikkelingen van het com puternetwerk. Onge twijfeld zal er reeds worden gewerkt aan de vijfde editie, omdat de komst van Netscape Communicator en Internet Explorer 4.0 de zaken andermaal aardig op hun kop zetten. Een uitermate handig en compact boekje is de PC Wegwijzer van Sybex, waarin alles wordt be sproken wat met de pc te maken heeft: hardware, software, basisprogramma's, communicatie tussen computers, enz. Het boekje is vooral bedoeld voor beginners en voor degenen die overwegen een computer aan te schaffen. Alles over Microsoft Office '97. Auteurs: Edward Jones en Derek Sutton (vertaling en bewerking Jaap Zuidema). Uitgever Addison Wesley. ISBN: 90-6789-834-1. Prijs: 109,95. Software Training Office '97. Auteurs: Matthey, Meiser, Ross- kamp en Schütte. Uitgever Easy Computing. ISBN: 90-5167-172- 5. Prijs: 49,50. Makkie Word 97. Auteur: Udo Bretschneider. Uitgever: Easy Computing. ISBN: 90-5167-164-4. Prijs: 29,50. Internet voor Dummies. Auteurs: John Levine, Carol Baroudi en Margaret Levine Young. Uitgever: Addison Wesley/IDG Books. ISBN: 90-6789-881-3. Prijs: 49,95. De Nieuwe PC Wegwijzer. Uitgever: Sysbex. ISBN: 90-4190-169- 8. Prijs: 14,95. CD-Rom-blad Het vak met computerbladen in de gemiddelde tijdschriften- zaak neemt steeds grotere vormen aan. Veel mooie, dure bla den uit het buitenland, maar ook steeds meer in onvervalst Nederlands. CD Rom Actief is gloednieuw. Begin oktober ligt het tweede nummer in de winkel. Het is een uitgave van het Haarlems Uitgeef Bedrijf (Hub), dat ook PC Consument op de markt brengt. Het bijzondere is dat abonnees bij elke uitgave (zes keer per jaar) niet alleen een demo-cd krijkgen, maar ook een volledig product. Bij de eerste twee nummers waren dat respectievelijk de encyclopedie en de wereldatlas van Comp- ton. Een abonnement is daardoor wel duurder dan zes losse num mers, maar de winkelwaarde van de volledige producten (vrijwel altijd infotainment) bedraagt minimaal 300 gulden en dan is de abonnementsprijs van 124,95 per jaar realistisch. Los in de winkel kost het blad (met alleen de demo-cd) 14,95. Het cadeauprogramma is dan overigens wel met een redelijke korting te bestellen. Einde Windows 3.11 Het besturingsprogramma Windows 3.11 zal vanaf 31 oktober niet meer verkocht worden door Microsoft. Dat komt door het succes van Windows '95, waarvan inmiddels 100 miljoen exemplaren zijn verkocht. Ook ontwikkelen steeds meer soft- waremakers programma's die alleen nog maar draaien op het nieuwe Windows. De vraag naar het oude Windows is daar door drastisch afgenomen. Overigens blijft 3.11 wel leverbaar voor klanten die gebruik maken van het Microsoft Open Li cense Program en het Select-programma. Verder zal Micro- Nieuw pand Microsoft Microsoft gaat Hoofddorp verlaten. Onlangs is de eersii geslagen voor een nieuw kantoor bij Schiphol (Schiphol dat in mei 1998 gereed zal zijn. Microsoft wil zo dichtn lijk bij Schiphol zitten en verwacht dat het nieuwe zeer ne bedrijvenpark waar het kantoor wordt gebouwd vee gaan lijken op de omgeving van de Amerikaanse hoofd ging in Redmond. De Amerikanen voelen zich in dezei omgeving erg thuis. Ter gelegenheid van de eerste paal Microsoft twee PC's geschonken aan de Martin Luther school in Hoofddorp, een school voor kinderen met lef opvoedingsmoeilijkheden. Internet via Videotex Het VideotexNet, door velen gebruikt voor onder meer bankieren, geeft sinds kort toegang tot Internet. Via he gangsnummer 06-7900 is de dienst 'wwwlink' bereikte waarmee de videotexgebruiker zonder abonnement of melding als gast kan surfen over het World Wide Web,; kan lezen of chatten. Overigens is wwwlink bedoeld vtt eenvoudige computers, en kleuren, afbeeldingen, gelui deo worden niet ondersteund. Dat heeft als voordeel d snel naar concrete informatie kan worden gezocht, zoal nieuwsberichten, reisinformatie en dergelijke. Ook is el nische post beschikbaar. Daarvoor moet wel een toegai de worden aangevraagd (tel. 033-4540445). De e-mail-* sen komen terecht in het World Acces-bestand van Vid leen over de modules en de space shuttle, maar ook over het leven aan boord van een ruimtestation. Na de homo sap iens bestaat nu ook de homo kosmonautis, zeg maar de zwe vende mens, die gewichtloos zal blijven totdat de geleerden ein delijk eens kunstmatige zwaar tekracht gaan toepassen. Space Station Simulator is ge schikt voor iedereen die serieu ze belangstelling heeft voor ruimtevaart. Het programma laat zich makkelijk bedienen en is voor mensen die goed Engels kunnen lezen zeer geschikt. Wie van actie in de ruimte houdt is met Space Station Simulator aan het verkeerde adres. Het besturen van de space shuttle is niet aan de orde, laat staan dat er met moet worden afgerekend met agressieve buitenaardse wezens. Ook is er geen uitda ging in de vorm van een beperkt budget waarmee gewerkt moet worden, zoals in Sim City. Space Station Simulator is dan ook geen spel, maar educatie op zijn best. En zolang er nog geen kaartjes worden verkocht voor een echt uitstapje in de ruimte Internet ontwikkelt zid zendsnei en alles wat e papier over het wereld;! netwerk wordt gedrukl dan ook snel veroudert beste manier om dat te dervangen is om inform te zoeken op Internette om een systeem van los nige mappen te gebruik die steeds worden biiee werkt. Uitgeverij Groene daal uit Hilversum gebn deze methode voor haai ternetmappen over het; Lelijk en commercieel bruik van Internet. De mappen zijn bedoeld v« ondernemers die optimai gebruik wilen maken vanl Internet. Ondernemers, adviseurs; managers kunnen met refcl tief weinig voorkennis aan de slag met de mappen. Dt map zakelijk gebruik richt zich op de communicatie binnen en tussen bedrijver, via Intranet en e-mail. Ooi komt het zoeken naar zake iijke informatie aan bod, vii de bekende Internetzoe- kers, zoals Lycos en Alta Vista. Verder zijn voor on aernemers nuttige web adressen bijgevoegd. De map commercieel ge bruik van Internet richt zich puur op de commerciële mogelijkheden van Inter net. Het gaat hierbij om het plaatsen van informatie vanuit het bedrijf op Inter net. Aan bod komen de ei gen website, adverteren, in koopenverkoop, betalen via Internet, veiligheid en juridische aspecten van transacties via Internet De Internetmappen kun nen vrijblijvend twee weken °Pz£ht,worden genomen. Wie besluit ze te houden betaalt 150 gulden voor de twee mappen, waarna de aanvullingen, die vier keer per jaar verschijnen, 49,50 gulden per stuk kosten. De mappen kosten afeonderlijk aa gulden per stuk. Bijge voegd zijn diskettes met za kelijke webadressen. Bestellen kan via telefoon nummer 035-6421061. E- mail: groenend@euronet.nl is dit de enige manier oir ervaren van het wondeili voel dat astronauten in ruimte krijgen: volkomet zijn van moeder aarde. Systeemeisen: min. Pentiu Mhz, 16 Mb Ram, SVGA.t speler. Prijs: 124,95. Best baar gesteld door The Dolp Company. Nog niet zo heel lang geleden was het be werken van foto's een zaak voor professio nals. Makers van tijdschriften bewerkten een plaatje zodanig, dat zelfs een slecht origineel er goed kwam uit te zien. Voor de doorsnee computergebruiker was dat niet weggelegd, omdat de programma's ge woon te duur waren. Tegenwoordig liggen er echter tal van pak ketten in de winkel voor uitermate vrien delijke prijzen. Ook via het Internet zijn er programma's, middels shareware, te bekij ken. Domus bracht onlangs Photofinish 4 uit, een programma, waarmee de thuisgebrui ker naar harte lust kan experi menteren. Ge bruikmakend van de 1.500 meegeleverde foto's, eigen materiaal of plaatjes ge- download van het Internet kun je heel aardige dingen doen. Retoucheren, verscherpen. inkleuren en manipuleren wordt kinder werk. Een deel van de foto vrijstaand ma ken is een secuur, maar met Photofinish gemakkelijk klusje. Talloze filters maken van een doodgewone foto een kunstwerk en wie zijn eigen ideeën wil botvieren kan gebruik maken van het bijgevoegde teken programma. Systeemeisen: min. PC486, Windows 3.x of 95, 8 Mb ram (16 aanbevolen), 10 Mb ruimte op de harde schijf. Prijs: 99,00. JN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 30