Wijers welkom in China Onze Top 10 van deze week. Binnenland [Wanneer gaat üw geld >rofiteren van de beurs? §3 94 95 95 'Zekeriya is de dupe van zijn eigen eerlijkheid' Agenten riskeren zware straf na dood zwerver De dure waarheden van Mister Positive O 0 0 0 O 0 0 1.49 69 8.98 7.90 3.78 2.99 3.49 1.39 1.49 3.59 Topper van de week 1NDAG 29 SEPTEMBER 1997 ïlderse politie 'schoont' buurt ^helder De politie van Den Helder heeft de afgelopen vier dertien verdachten gearresteerd die worden verdacht van serie strafbare feiten. De meesten komen uit de beruchte »abuurt. Deze wijk kwam afgelopen week in het nieuws om- postbodes niet meer alleen de wijk indurfden. De overlast dt veroorzaakt door drugsgebruikers. De verdachten, in de tijd van 17 tot 46 jaar, hebben bekend te hebben deelgeno- aan zeven berovingen, vuurwapenbezit, handel in drugs, achting, poging tot doodslag, diefstal (al dan niet met ge en heling van een aantal bromscooters. Jan gepakt die doorreed na ongeluk Een 32-jarige automobilist in Enschede is zaterdag [gehouden voor het doorrijden na een dodelijke aanrijding in macht van vrijdag op zaterdag. De man schepte een fietser Jachteren en sleurde hem tientallen meters mee. De fietser Trieed aan zijn verwondingen. Via de lokale radio werden bur- opgeroepen uit te kijken naar een rode auto die aan de Jrkant was beschadigd. Tientallen mensen die de wagen voor huis van de man hadden zien staan, belden daarop de poli- De automobilist heeft bekend. jrecht.se politie pakt verkrachter (mcht* De politie van Utrcht heeft gisteren in een tunnel bij ;tation in Utrecht een 34-jarige verkrachter op heterdaad be lt. Het slachtoffer was een 34-jarige Amsterdamse vrouw. De ook uit Amsterdam, had eerder de ochtend ook al gepro- d een 23-jarige vrouw uit Bilthoven onder bedreiging van vuurwapen mee naar zijn woning te nemen. De vrouw wist :er te ontkomen. Op het moment dat de Bilthovense aangifte d, kwam de melding van de verkrachting bij de politie bin- Volgens de politie gaat het niet om de serieverkrachter die jaar geleden voor veel onrust rond Utrecht zorgde en nooit jgespoord. >ttenberg: Slordigheid rond Houda rERDAMOud-PvdA-voorzitter Rottenberg slaat zich nu voor hoofd, dat hij destijds geheel gerustgesteld was over de rege- die het Kamerlid Houda over zijn bedrijf had afgesproken t fractie-secretaris Buurmeijer. De kwestie, salaris als Kamer- bntvangen en tevens een flink inkomen opstrijken uit een ei- 1 bedrijf, tekent volgens Rottenberg 'de slonzigheid in de poli- Dat de zaak tot een bittere kwestie kon uitgroeien komt -kens Rottenberg door een combinatie van onervarenheid van A'dA met Kamerlid-ondernemers, onhandigheid van Houda Ten de 'armzalige politieke correctheid' van velen die zich er nee bemoeien. Rottenberg zegt dat in zijn zaterdagse co- iin in Het Parool. erde fraude-officier voor Amsterdam nrujTERDAM Het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam krijgt derde officier van justitie voor de bestrijding van financiële linaliteit. Tot uitbreiding is besloten, omdat de huidige twee ieren van justitie hun handen vol hebben aan zaken rond ooijdelenhandel met voorkennis. De derde fraude-officier kan niet dan bezighouden met bijvoorbeeld bedrieglijke bankbreuk. 'XC-supporters rammen Vitesse-bus [o_* Supporters van NEC hebben zaterdagavond op de A73 "hoogte van Oirlo bij een tankstation een bus met Vitesse- Jhangers aangevallen. Daarbij vielen enkele gewonden. Een larige vrouw uit Arnhem liep een hersenschudding op, toen steen door de achterruit van de bus vloog en haar hoofd *te. Twee stewards van Vitesse liepen bij de vechtpartij jetsel op en een gekneusd sleutelbeen. Beiden hebben zich in Them, na de terugreis, onder doktersbehandeling moeten 1len. Enkele andere supporters raakten lichtgewond door "jdvliegend glas in de bus. Volgens de Limburgse politie heb- de NEC-supporters, die op weg waren naar de uitwedstrijd hun club in Maastricht tegen MW, bewust de confrontatie de Vitesse-fans gezocht. Deze reisden naar Sittard om het -Juel van Vitesse tegen Fortuna Sittard te bezoeken. rafschennis in Zevenaar en Didam •naar/didam» Op begraafplaatsen in Zevenaar en Didam zijn itallen graven vernield. Dit weekeinde werden grafstenen van sokkel getrokken: Zaterdagnacht op de hervormde begraaf- its in Zevenaar en zondagnacht op de algemene begraaf- its in Didam. In Zevenaar trapten de grafschenners in de oefht van vrijdag op zaterdag 23 stenen omver. De vandalen inTben ook twee kindergraven beschadigd. Van één graf werd ied houten kruis vernield. Zo'n vijftien stenen zijn geheel ver- ■rJd. ^ngeren slaags met asielzoekers ?rekpEL« Groepen jongeren in het Groningse Ter Apel zijn dit n8pkeinde twee keer slaags geraakt met asielzoekers. Daarbij twee gewonden gevallen, van wie er één is overgebracht e'1lr een ziekenhuis. De burgemeester heeft gevraagd om meer nten. Volgens de politie heerste er de afgelopen dagen een urseierige sfeer in het dorp, waar het dit weekeinde kermis was. "dierdagavond kwam het tot een vechtpartij tussen enkele jon- d'en en mensen die zijn opgenomen in het verwijdercentrum r uitgeprocedeerde asielzoekers. Eén persoon raakte lichtge ld. Gisteravond waren er weer spanningen tussen beide epen. VSB BeursprofijtSparen: wèl het rendement niet het risico. 'tp id •n eln >ar |j )b >oie van VSB BeursprofijtSparen is, dat u de voordelen combineert en beleggen. Niet alleen krijgt u uw inleg altijd gegarandeerd u profiteert ook van de positieve ontwikkelingen van de beurs, einteresseerd in deze spaarbeleggingsvorm, waarbij u geen enkel risico Wacht dan niet te lang. Slechts een beperkt aantal deelnemers kan zich dn jven. Kom dus snel langs. Of bel gratis met de adviseurs van VSB Bank: 1182, 24 uur per dag, 7 dagen in de week. VSB'BANK VSB. Daar kom je verder mee. Minister en zware delegatie uit liet bedrijfsleven gaan in januari op reis Emotioneel afscheid van Giimiis tokio anp China is bereid op korte termijn een Nederlandse han delsmissie onder leiding van minister Wijers (economi sche zaken) te ontvangen. Peking weigerde in april de komst van de delegatie uit protest tegen de Nederlandse bemoeienis met de mensenrechten in het land. Wijers reist nu in januari met een zware afvaardiging uit het be drijfsleven naar China. stellen. 'De bilaterale politieke relaties' vormden volgens Pe king de aanleiding. De Chine zen waren woedend op minister van Mierlo (buitenlandse za ken). Hij had namens de Eu ropese Unie in VN-verband het lot van de Chinese dissident Wei Jingsheng aangekaart. Volgens een woordvoerder van Wijers die met de minister in Tokyo is, heeft een gesprek van Van Mierlo vorige week in De nieuwe afspraak is het resul taat van een gesprek dat Wijers afgelopen weekeinde in Tok6yo had met zijn Chinese collega Wuyi van buitenlandse handel. Beide ministers zijn in Japan voor een vergadering van de ASEM, de organisatie voor eco nomische betrekkingen tussen Azië en Europa. China liet in april weten Wij ers' reis (die in juni zou plaats- «New York met zijn Chinese vinden) tot nader order uit te ambtgenoot de aanzet gegege- ven tot de verzoening. De Chi nese bewindsman die niet van het uitgestelde bezoek op de hoogte was, zegde Van Mierlo toe de zaak in Peking te bespre ken en snel uitsluitsel te geven. China liet onlangs al weten dat de ministers Zalm (financiën) en Van Aartsen (landbouw) wel kom waren. De Nederlandse delegatie in Tokyo gaat ervan uit dat minis ter Wuyi het standpunt van de gehele Chinese regering ver tolkt. Zij heeft bij de jongste machtsverschuivingen in Pe king een prominente positie ge kregen. onder meer als plaats vervangend lid van het politbu reau. „De Chinezen hadden bij wij ze van spreken het liefst gezien dat we volgende week al kwa men", zegt Wijers' woordvoer der. Hij verklaart dit uit het be lang dat Peking hecht aan goe de economische betrekkingen met Nederland. Ons land is bin nen de EU de tweede investeer der in China. Economische Zaken verwacht dat de belangstelling van het bedrijfsleven voor de missie nog steeds levendig is. Uit die hoek kwam in april veel kritiek op de manier waarop Den Haag om sprong met de relatie met Chi na. Voor de uitgestelde reis had den zich naar schatting zestig bedrijven opgegeven, waaron der veel grote. EZ sluit niet uit dat de missie in januari nog meer deelnemers zal hebben. De ambassadeurs van beide landen beginnen deze week met de voorbereiding van de amsterdam cpd Veel zoenen, innige omhelzin gen en ook veel tranen. De af scheidsreceptie van de Turkse familie Gümüs in de Amster damse Pijp beperkte zich giste ren niet tot handjes schudden. Zelfs Nederlandse mannen ge ven de kleine kleermaker een kus op iedere wang. Zekeriya Gümüs lacht en bedankt be leefd. Zijn vrouw Esme heeft natte ogen en laat haar tranen de vrije loop. Ruim honderd buurtbewo ners en belangstellenden kwa men gisteren naar café Carel's in de Amsterdamse Pijp om af scheid te nemen van de familie Gümüs. De kleermaker, die het land moet verlaten omdat hij niet in aanmerking komt voor een verblijfsvergunning, vliegt amsterdam/hilversum anp De rijksrecherche verdenkt twee agenten van het Amsterdamse bureau Warmoesstraat die zijn gearresteerd in verband met de dood van een zwerver, van doodslag of zware mishandeling met als gevolg de dood. De twee zijn vandaag voorgeleid voor de officier van justitie. Minister Sorgdrager van justi tie vindt dat de twee streng moeten worden gestraft als blijkt dat ze niet integer hebben gehandeld. Integriteit moet bij de politie hoog in het vaandel staan. Niet integer zijn, is iets heel anders dan fouten maken, onderstreepte Sorgdrager giste ren voor het Radio 1 Journaal. De 48-jarige dakloze man kwam vorige week maandag om het leven. Hij overleed aan her senletsel nadat hij het bureau Warmoesstraat was uitgezet door agenten. Volgens getuigen gebeurde dat op een hardhan dige, grove manier. De rijksre cherche hield vrijdag een 38-ja- rige hoofdagent en een 29-jari- ge agent aan. De twee zijn uit hun functie gezet. Justitie neemt de zaak ernstig op. Het onderzoek moet duide lijkheid brengen wat er precies is gebeurd en of de agenten ver volging te wachten staat. Een groep van vijftien mensen met fakkels demonstreerde zater dagavond op de stoep van het bureau Warmoesstraat naar aanleiding van de gebeurtenis. De zwerver wilde bij het poli tiebureau Warmoesstraat wor den ingesloten. Agenten dach ten dat hij, net als een dag eer der, dronkenschap simuleerde en zetten hem tot twee keer toe het bureau uit. De Stichting Voila, een orga nisatie van en voor daklozen in Amsterdam, spreekt van een belachelijke handelwijze van de politieagenten. „Ze hadden één van de opvanginstellingen moe ten bellen voor onderdak voor Van Driel. Er is op het bureau notabene maatschappelijk werk aanwezig. Instellingen zijn ver- Demonstranten markeren de plek waar een zwerver vorige week maandag is doodgegaan in de Amsterdamse Warmoesstraat, pal voor het politiebureau. FOTO CPD JUAN VRIJDAG Dr. Wayne Dyer ging Jomanda en Ratelband voor amsterdam wilfred scholten Hij wil per se geen goeroe genoemd worden, maar wat ben je dan wèl als er wereldwijd veertig miljoen boeken van je verkocht zijn en een paar honderd Nederlanders er vrij willig voor kiezen op een zonnige zaterdag middag vier uur aan je lippen te hangen? „Als je het echt, echt, echt, echt wilt, krijg je het ook!" Een kalende vijftiger, met een stem die nog zwaarder bast dan die van Jan 'Candlelight'van Veen, kijkt vanaf het podium de zaal van het RAI-congrescen trum in. „Vraag en het zal je gegeven wor den." Al 25 jaar vertelt dr. Wayne Dyer de men sen hoe ze het geluk kunnen vinden. Hij is een pionier, die begon lang voordat de Jo- manda's en Ratelbanden de groeimarkt van de zelfverwerkelijking ontdekten. Vandaag is de Amerikaan, door zijn dochter spottend Mister Positive genoemd, neergestreken in Amsterdam om zijn Boodschap te brengen Met een paginagrote advertentie had het New Age-centrum Oibibio hem vorige week aangekondigd. Tevergeefs. Geen vijftien honderd mensen zoals vorig jaar maar slechts een kleine driehonderd bezoekers komen op het seminar met de titel 'Beziel je leven' af. „Een flinke financiële tegenval ler", moppert de organisator van de Bussi- ness-afdeling van de New Age-club in de wandelgangen. Publiekelijk laat de organisator niets blij ken. Gedragen zegt hij: „Vandaag staat de vraag centraal hoe je gelukkig kunt zijn." Een man schiet hardop in de lach, maar stopt snel als hij de enige lacher blijkt te zijn. De anderen opvallend veel jonge dertigers kijken ernstig en verwachtings vol naar het podium. Rond het middaguur verschijnt Dyer zelf op het toneel. Hij wil om te beginnen even wat rechtzetten. „Ik wil jullie niets verko pen. Ik behoor tot geen enkele organisatie en ik ben geen goeroe, absoluut niet. Ik ben slechts een leraar die het talent heeft gekre gen iets goed op papier te kunnen zetten." Het resultaat zijn zestien boeken met wel- 'Elke dag twintig minuten oh en ah roepen werkt heel goed' luidende titels als 'Heft in Eigen Handen', 'Geen Zee te Hoog' en 'Bloemen langs de Weg'. Als het applaus is weggestorven, legt Dyer uit wat het-grootste obstakel van geluk is: Ons ego. Het houdt ons gescheiden van el kaar en het Hogere Zelf. Gelukkig voor de aanwezigen, die 169 gulden voor hun toe gangskaartje hebben neergeteld, volgen er meer wijsheden. Het is een mengelmoes van citaten overal vandaan Psychologen, humanisten, de bijbel, Boeddha en het ge zonde verstand worden er bijgesleept om een stelling met een goed geformuleerde plicht opvang te verlenen. Frap pant dat dit juist in de War moesstraat gebeurt, middenin de shit. Ze komen veel vaker in aanraking met dit soort geval len", aldus coördinator A. An- gien. Volgens hem was de zwer ver een voor instellingen moei lijk houdbare persoon, die prak tisch al zijn geld uitgaf aan drank en in de binnenstad rondhing. De Amsterdamse afdeling van de Nederlandse Politiebond, benadrukt dat hulpinstanties vaak falen of niet meewerken. „De politie wordt 24 uur per dag geconfronteerd met kre- peergevallen. Die problemen kan de politie niet oplossen, een oplossing is ook niet om ie mand keihard naar buiten te zetten. Als dat is gebeurd, is dat onprofessioneel gedrag", aldus voorzitter H. van Rijn. Onder een aantal daklozen in Amsterdam is onrust ontstaan na het voorval in de Warmoes straat. Volgens een woordvoer ster van het stoelenproject, rea geren de tientallen zwervers die de nacht bij het stoelenproject doorbrengen, vaak emotioneel en wordt er veel gepraat over de dood van een van hun. Dat de politie vaker te maken heeft met de problematiek van daklozen en verwarde mensen blijkt uit tal van incidenten. Af gelopen juli brachten agenten een verwarde man naar recrea tiegebied de Merwelanden in Dordrecht. Hij overleed nadat hij een vijver was ingelopen. De twee zijn niet disciplinair ge straft. Vorig jaar veroordeelde de rechtbank in Den Haag twee politiemannen van het korps Holland Midden tot onbetaalde arbeid, nadat ze een Gouwe naar ziek en dronken hadden achtergelaten bij recreatiepias Oud Verlaat. Hij overleed door onderkoeling. vrijdag met vrouw en kinderen terug naar zijn geboorteplaats Ortaoba in Turkije. Na familie bezoek zal hij zich beraden waar hij zich permanent gaat vestigen en wat voor werk hij gaat doen. Onder de receptiegangers be vinden zich opvallend veel Tur ken. Toen de 'zaak- Gümüs' in de publiciteit kwam. namen zijn landgenoten aanvankelijk een afstandelijke houding aan. Er waren immers zoveel Turkse il legalen die over de grens wer den gezet. Die onverschilligheid is inmiddels omgeslagen in res pect. M. Haluk Bakir: „Gümüs heeft veel tips gekregen om de boel te belazeren. 'Zeg dat je Koerd bent' of: 'Sla je vrouw en doe alsof je psychisch gestoord bent'. Ik ken veel mensen die politiek asiel aanvragen terwijl dat nergens op slaat. Ze pakken een oude Turkse krant waar hun naam in staat en zeggen dat ze worden vervolgd. Gümüs heeft geen enkele truc toege past. Hij is eerlijk geweest en daar is hij zelf de dupe van ge worden." „Met opgeheven hoofd kan de familie het land verlaten, terwijl Nederlanders met een enorm gevoel van schaamte achterblij ven", zegt Anja Versnel van het actiecomité in haar laatste speech op het Gümüsplein. Zij zal vrijdag met de familie mee vliegen en hen in ieder geval de eerste week in hun geboorte land begeleiden. Tweede-Ka merlid Boris Dittrich (D66), die tevergeefs heeft gevochten voor een verblijfsvergunning voor het Turkse gezin, neemt op zijn eigen manier afscheid: Van avond gaat hij met de Gümiisjes uit eten. KLM probeert stiller te vliegen schiphol anp De KLM probeert stiller te vlie gen. Door op een andere ma nier op te stijgen produceren de toestellen boven bewoond ge bied minder lawaai. Samen met Schiphol bekijkt de luchtvaart maatschapij momenteel wat het geluidseffect van de nieuwe me thode is en op welke momenten van de dag die gebruikt kan worden. Als de nieuwe methode suc cesvol is, gaat Schiphol de an dere gebruikers bewegen de nieuwe methode over te ne men. De kern is om op vol ver mogen te starten, maar boven bewoond gebied wat gas terug te nemen, waardoor het lawaai afneemt. Pas als het vliegtuig op negenhonderd meter hoogte zit. begint de echte klim naar kruis- hoogte. Schiphol onderzoekt momenteel ook de zogenoemde dwarswindlimieten. Zodra de hoeveelheid wind van de zijkant zo'n limiet overschrijdt, ver plaatst de luchthaven de starts en landingen naar een andere baan. uitsmijter te onderbouwen. „De apostel Paulus zei immers al: Zelfs de minsten van jullie kunnen doen wat Jezus deed, en zelfs meer dan dat." Om te onderstrepen dat je kunt wat je maar krachtig genoeg wilt, vertelt Dyer over zijn jongste dochter. Ze had al jaren ontzet tend last van pukkels. Totdat een dokter 'die mijn boeken had gelezen' tot haar zei: „Je moet alle kracht in jezelf gebruiken om ze weg te sturen." Dat deed ze en ja hoor, diezelfde vrijdag waren ze verdwe nen. „Ze stuurde ze gewoon weg", herhaalt Dyer trots. In de zaal wordt instemmend geknikt. De inventieve Amerikaan heeft ook een heuse meditatietechniek in de aanbieding om het allemaal wat gemakkelijker te ma ken. 's Morgens herhaalt men twintig mi nuten Ah (het geluid van de Schepping) en 's avonds Om (het geluid van de barende moeder). Samen is het Shalom (vrede). Zo simpel is dat. Maar blijkbaar is het toch niet eenvoudig genoeg om het een keer gratis voor te doen op het podium zodat zijn publiek het thuis kan navolgen. In Dyers handen verschijnt niet voor het eerst deze dag een cd waarop de mediatie-oefening zo'n zestig minuten lang wordt voorgedaan. De specia le Dyer-prijs: Veertig gulden. Voor de lief hebber is er een heel meditatiepakket, goed voor vier dagen luistergenot, voor de vrien delijke prijs van tachtig gulden. Ze gaan grif van de hand, zo blijkt in één van de vele pauzes waarin Dyers boeken en cd's kun nen worden gekocht. Bildtstar, zak 3 kilo Komkommer, per stuk Rundergehakt, 500 gram J25 4.75 kilo mm> 129fT CU Goudse kaas 48+, jong licht belegen, belegen, extra belegen, oud, overjarig of brokkel, korting per kilo 4.-, b.v. jonge kaas 11SO Blue Band Halvarine, Nü met gratis Blue Band vloeibaar t.w.v. 2.49 bij aankoop van 2 kuipjes 500 gram j>£T Bonne Maman extra jam, diverse smaken, pot 370 gram Nu Verkade Chocolade, cappuccino, melk puur, hazelnoot/melk 3 tabletten 75 g ATT Cln Tortilla chips, naturel of nacho cheese, zak 125 gram JTtr CU Wasverzachter, puur 12791, meibloesem, lavendel en lentedauw 12491, navulpak 500 ml CU Comfort Toiletpapier, pak 6 rollen JM>& Cd Extra gevulde soepen, champignon erwten -, goulash -, ossenstaart -, tomaten/ groente -, of I 1 Blik 0.8 liter ;roente -"of brulnebonensoep^ 1.99 cd 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 4 oktober as.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3