'Broedermoord' op Nürburgring Volleybalploeg is de weg helemaal kwijt Langer houdt Europese golfers op de been in drijfnat Valderrama bittere pil voor Piket Coronel niet meer te achterhalen Sport IAANDAG 29 SEPTEMBER 1997 29 j BURG «ANP lal oen Piket won vorig jaar het A rste Fontys-toernooi. De Lei- rdorper bleef toen ongesla- n, maar na twee ronden in de itie van 1997 heeft hij al een °c tere pil moeten slikken. Te- n Svidler kwam Piket met li idelijk voordeel uit de ope- ta tg- Jnaar onzeker spel in tijd- itii od leidde de ondergang in. idler gaf na de partij ruiterlijk dat het een gelukkige zege s or hem was geweest. H- De twee grote favorieten voor i eindzege in het Fontys- maken voorlo- g ook de dienst uit in het Til- pi rgse ondernemingshuis. Zo- :1 Gary Kasparov als Vladimir amnik won zijn eerste twee m rtijen en staan daarmee geza- enlijk op kop. Tijdens de ronde lijken de ee grootmeesters ook voorna- l elijk oog te hebben voor el- r) ars verrichtingen, de andere [V rtijen volgen zij slechts zijde- gs. Pas in de tiende en voor- Jii itste ronde staat het titanen- el tussen de nummers een en né ee van de wereld op het pro- imma. Kasparov speelt dan ;t wit. Loek van Wely (hij heeft er n voorkeur voor om 'King ek' genoemd te worden) liet j de aanvang van het toernooi een interview weten dat hij °lor eigen publiek het liefst bij q eerste drie eindigt. De Til- C jirger verklaarde dat hij Kaspa- c' v en Kramnik weliswaar ster- L' r acht, maar voor de andere l/( elnemers kent hij geen angst. m Toch moet de manier waarop :C m Wely zaterdag van Kaspar- j verloor, hem pijn hebben ge- an. In een Engelse opening erd hij al vlot verrast door een herp berekende combinatie, iarna een eindspel overbleef t t heel goed stond voor zwart. r, sparovs techniek was onbe- pelijk en daarmee eindigde de eerste ontmoeting tussen Van Wely en Kasparov in een duidelijke zege voor de wereld kampioen. Een dag later kreeg Van Wely de gelegenheid om zich te her stellen tegen jeugdwereldkam pioen Tal Shaked. De pas 19-ja- rige Amerikaan werd op het laatste moment aan het deelne mersveld in Tilburg toegevoegd en daarmee was vooral Kaspar ov niet blij. „Hij is veel te zwak voor dit toernooi", brieste Kasparov, die bang is voor ver lies van ELO-punten. De organisatie vond echter dat in een formule waarin jonge spelers het opnemen tegen een ervaren rot, de jeugdwereld kampioen niet mocht ontbre ken. De onervaren Shaked start te inderdaad niet bepaald sterk. Zaterdag verloor hij kansloos van Kramnik en tegen Van Wely verging het hem gisteren niet veel beter. Van Wely besliste de partij binnen de dertig zetten en ondervond in een van zijn lieve lingsopeningen, het koningsin- disch, slechts weinig tegen stand. Judit Polgar, zoals wel vaker bij toptoernooien de enige vrouw in het gezelschap, onder vond tegen Kasparov dat deze qua schaakniveau nog steeds op eenzame hoogte staat. In een ingewikkeld middenspel verloor Polgar de grip op de stelling en met enkele gepointeerde zetten besliste de 34-jarige wereld kampioen de partij zeer gedeci deerd. Tezamen met zijn jonge vrouw en zijn vaste secondant Dokhoian en met een zaktele foon in de hand verliet Kaspar ov haastig het gebouw. „Het was een ingewikkelde partij, maar ik had voortdurend het gevoel dat mijn stelling heel comfortabel was", glimlachte Kasparov, alvorens hij met z'n delegatie richting hotel snelde. Samaranch wil »oIf op Spelen Pj jan Antonio Samaranch eeft de Ryder Cup in Val- laflerrama aangegrepen om '^en aanzet te geven om van éi olf een olympische tak van bon te maken. De voorzitter an het IOC sprak in het reekeinde met vertegen- roordigers van de grote or- "anisaties in de wereld van et professional golf. „De esprekken waren zonder itzondering positief', ver- Samaranch later, maar ik verwacht golf niet erder dan in 2004 in Athene p het programma van de llympische Spelen. amburger aar Casino Hamburger heeft een con- :t voor één seizoen getekend de Franse wielerploeg Casi- De verbintenis van de Deen it de TVM-ploeg werd kortge- m door ploegleider Cees iem niet verlengd. De Duitser Christian Henn ft voor de tweede keer de ide van Hessen op zijn naam >racht. Zijn eerste succes da- irt van elf jaar geleden. De 33- tige prof, die dit seizoen ook le beste was in de Ronde van ieren, bracht gisteren met de lp van zijn Telekom-ploeg de trui zonder problemen finishplaats Wiesbaden, de streep had hij 2 minuten 20 seconden voorsprong op teamgenoot Kai Hundert- :ck. Derde werd de Zwitser irre Bourquenoud op 2.46. Ie zesde en laatste etappe, rit over 157 kilometer van imheim naar Wiesbaden, le lde een zege op voor de Deen :c Jacobsen. Hij kwam alleen op 27 seconden gevolgd >r de Duitser Jens Lehmanji. Australiër Peter Rogers won jsprint van het peloton om de jrde plaats. Hij versloeg onder '.Weren de Nederlanders Mi- pel van der Wolf (vijfde) en in van Steen (zevende). )nta al zeker in wereldtitel [CELLO SIP Jtocoureur Ricardo Zonta is per van de wereldtitel in de nule-3000. De 21-jarige Bra- aan reed op het circuit van 'gello in Italië tijdens de klaatste race van het seizoen [taf start tot finish aan kop. Deen Jason Watt en de Co- nbiaan Juan Pablo Montoya den beslag op rspectievelijk Itweede en derde plaats. Zon- Iheeft in de algemene rang- king een onoverbrugbare prsprong op Montoya. ZUN JAAP KIERS GPD-VERSLAGGEVER In het goklokaal Chance, op zo'n 200 meter van sporthal Novesta in Zlin, was gisteren 3,8 maal de inzet te verdienen voor hen die vertrouwen had den in een zege van het Nederlands volleybal team op Rusland. Weinigen zullen voor die ver leiding zijn bezweken. Zij die zich op zaterdag oriënteerden en Nederland het onderspit zagen delven tegen Bulgarije al helemaal niet. Geld in zetten op het Nederlands team is op dit moment een vorm van financieel masochisme. Een week na de ook al aarzelend afgedwongen kwalificatie voor het WK'98 lijkt de ploeg van Goedkoop het spoor totaal bijster. De kansen op prolongatie van de Europese titel werden voor het toernooi in Tsjechië niet hoog geacht, maar een plaats in de halve finales leek ook bondscoach Bert Goedkoop een realistische inschatting. Zaterdag werd die prognose door het veel betere Bulgaarse team al aan snippers gesla gen (0-3). Gisteren deed Rusland wat iedereen verwachtte. Eveneens 0-3. Het fysieke geweld van de Russinnen - in 1995 nog verrassend in de hal ve finale van het EK geklopt door Nederland - was dusdanig indrukwekkend dat het uitgesloten lijkt dat Nederland de achterstand binnen nu en drie jaar inloopt. Pas dan namelijk wil Goedkoop worden afgere kend op de koers die hij is ingeslagen. De koers van verjonging. De koers van selecteren op lengte en kracht, meer nog dan op volleybalcapacitei ten. Maar ook de koers van afzondering. Buiten de competities wil hij zijn team klaarstomen voor de Olympische Spelen van Sydney in 2000. Doel is daar een finaleplaats. Typerend is dat de enige Nederlandse speelster die goed speelde in het eerste weekeinde Elles Le- ferink was. De zorgen omtrent het full-time win- terprogramma van het Nederlands team treffen haar niet. Zij blijft nog een jaar in Ommen volley ballen. Vrijuit spelend haalde ze zaterdag aanval lend een hoog niveau tegen Bulgarije. Tegen de Russen was het vooral in de stop veel minder ge steld met de Twentse, maar ze werd opnieuw Ne derlands meest scorende aanvalster. Met dc schamele cijfers van elf rake klappen op 26 po gingen overigens. Leferink lijkt zich desondanks als één van de weinigen te onttrekken aan de misère binnen het Nederlands team, waarin de sfeer ver te zoeken is. Het vertrek van Ingrid Visser naar Brazilië heeft daar veel mee te maken. De middenblok- keerster kondigde dat kort voor de beide belang rijke evenementen van 1997 aan, en temeer daar zij eerder haar 'ja' woord aan het Oranje-plan had gegeven, nam Goedkoop haar dat buitenge woon kwalijk. Visser zou spelen met de gedachte nooit meer terug te keren bij het Nederlands team. De uit een Amerikaanse moeder en Nederlandse vader geboren speelster beschikt over een Amerikaans paspoort en is in principe te selecteren door de Verenigde Staten. Goedkoop ondertussen legt de schuld van in elk geval een deel van de problemen bij de vei slaggevers. In beperkte kring beklaagde hij zich zaterdag over gebrek aan ervaring van een aantal journalisten in Zlin. „Het gepraat met speelsters voor en na wedstrijden zorgt maar voor onrust. Daar willen we een eind aan maken", zei mana ger Johan van der Haar. Bondscoach Goedkoop wijst ook met de be schuldigende vinger naar spelersmakelaar I lans Koster met wie hij al een aantal jaren op voet van oorlog leeft. Zodanig dat hij zich liet ontvallen: „Als ik hem nog één keer tegen het lijf loop, loopt-ie niet meer." Koster was de man die onder anderen Ingrid Visser wegbracht. Goedkoop: ,,l lij is op rotzooi uit, puur uit eigenbelang. Alle speel sters die bij mij blijven, kan hij niet verhandelen. Zo is het heel simpel." Na het debacle van zaterdag tegen Bulgarije belegde Goedkoop in allerijl een diepgravend overleg met zijn speelsters. Nederland straalde tegen Rusland, in elk geval in de eerste twee sets, iets méér uit dan een dag eerder. Zowaar een vleug van spelvreugde. Te laat waarschijnlijk om het toernooi te redden. De inleg bij goklokaal Chance op het Nederlands team dal vandaag Po len treft, zal er nauwelijks door stijgen. MONTEGIWILLEM SCHOUTEN GPD-VERSLAGGEVER Tom Coronel is zaterdag in Montegi Japans Formule 3 kampioen geworden. Na weer een overwinning is de Haarlem mer twee races voor het einde van het seizoen niet meer in te halen. Gisteravond werd Coro nel door zijn teambazen bij Tom's Toyota verrast met een kroegentocht door Tokyo. Daar na, midden in de nacht Japanse tijd, blikt de coureur vooruit naar de nieuwe strijd die hem te wachten staat. Die om een goed 'zitje' voor volgend seizoen. In de Formule 3 heeft de Haarlemmer niets meer te win nen. „Dat kun je wel zeggen. Ik heb de Marlboro Masters in Zandvoort gewonnen, ik heb het kampioenschap hier in Ja pan eigenlijk overheerst. Ik ben, denk ik, constant en kan laat in een race toeslaan. Dat is niet ie dere coureur gegeven. Ik con centreer me nu nog op de race in Macao, waar ook weer de we reldtop in mijn klasse aanwezig is. Maar het is duidelijk dat ik omhoog moet. Alleen, wal het wordt kan ik nog niet zeggen." Coronel mag zich dan bewe zen hebben als de beste coureur in zijn klasse, hij mist de onder steuning van grote geldschie ters. Zoals bekend de belang rijkste voorwaarde voor succes in de hoogste rangen van de au tosport. Voor een seizoen For mule 3000, de laatste trede on der de Formule 1, zijn vele mil joenen nodig. „Willi Weber is voor me bezig. Hij wil me graag bij een topteam in de Japanse Formule 3000 stallen. Dat heeft hij met Ralph Schumacher ook gedaan. Die is vervolgens zo doorgestoten naar een goed team in de Formule 1. Een al ternatief is de Indy-cars in Ame rika. Daar rijdt Toyota zelf met vier auto's. Ik ben toch een beetje een fabriekscoureur van hen geworden." Het liefste zou Coronel in Ja pan blijven om hoge ogen in de Formule 3000 te gooien en dan naar de Formule I door te sto ten. „In de Formule 1 zijn de kaarten nu al een beetje ge schud. Ik heb een aftastend ge sprek gehad met een van de topteams in de Formule 3000. De twee topteams heten I.e Mans en Nova, daar zou ik wil len rijden. Maar Toyota is tevre den en wil me misschien verder helpen. Ze balen er een beetje van dat ze talent naar de top helpen en dat dan kwijtraken. Bij Honda hebben ze dat met jongens als bij voorbeeld Ville- neuve anders gedaan. Er is daarom sprake van een soort Toyota Juniorteam. Toyota rijdt nu geen Formule 1, maar ze hebben wel een fabriek ge bouwd voor de ontwikkeling van een nieuwe wagen. En er was een plan om de Formule 1 motor van Yamaha over te ne men. De komende maanden worden spannend. Maar het zou me verbazen als er niet iets moois uit zou komen. Zeker als ik ook Macao win. Dan kan toch niemand om me heen." SOTOGRANDE FRED SOCHACKI GPD-VERSLAGGEVER Zes jaar nadat Bemhard Langer op Kiawah Island (VS) de beslissende putt tegen Hale Irwin en Amerika had gemist, was het mo ment voor de revanche er. Weliswaar miste de Duitser gisteren andermaal van soortge lijke afstand, maar de partij tegen Brad Faxon zat in de knip. Evenals de Ryder Cup, want met zijn winst realiseerde Langer het 14de en beslissende punt. „Geen golfer ter wereld heeft ooit zo'n druk op zijn schouders gehad. Niemand kon die putt m^ken. Ik zou hem zeker heb ben gemist", zei Severiano Ballesteros toen, in 1991, terwijl Langer geen moeite deed zijn tranen te verbergen. Gistermiddag vloog diezelfde Ballesteros, nu als captain van het Europese team, de Duitser om de hals. Opluchting maakte zich snel meester in de Europese gelederen, want na een voor Ryder Cup-begrippen monsterachtige voor sprong van vijf punten, kwamen de Ameri kanen nog behoorlijk dichtbij: 14 1/2-13 1/2. „In Kiawah verloor ik de Ryder Cup en nu was ik gelukkig in staat via mijn punt dat weer goed te maken. Colin Montgomerie mocht het puntje op de i zetten", zei Lan ger. „Ik mocht de beslissende score binnen brengen, dankzij dit fantastische Europese team." Langer had de buit amper binnen of de derde reusachtige wolkbreuk ontfermde zich over de streek rond Sotogrande. Het gebied dat vijf jaar lang regen ontbeerde, werd tijdens de Ryder Cup-dagen ruim schoots gecompenseerd door Pluvius. Val derrama had overigens nooit te lijden onder de droogte, want het miljoenenproject be schikt uiteraard over de meest geavanceer de bewateringsinstallatie. De schitterende golfbaan, aangelegd door Robert Trend-Jones, slingert door een bos van eeuwenoude kurkeiken. Veel van de ruim 4000 bomen dateren van voor het jaar dat Columbus uitvoer om Amerika te ont dekken. Afgelopen week maakten de Ameri kanen kennis met de oude wereld op een manier die hen nog lang zal heugen. Het paradijs van de Boliviaan Jaime Or- tiz-Patino werd zaterdag een ware hel voor de boys van Tom Kite. In de exclusieve speeltuin van de voormalige tinkoning kwa men de Amerikanen een keer te vaak in de zandbak. Ook de steun van beroemdheden als ex-president George Bush en basketbal superster Michael Jordan mocht niet baten. Op en rond de greens van Valderrama wa ren de Europese zenuwen het meest stress bestendig. Zeker tijdens de zaterdagochtendpartijen. Van de vier punten die er tijdens de four- balls te vergeven waren verdwenen er 3 1/2 naar de debetkant van Ballesteros' kasboek. Een ongekende weelde in Europa's Ryder Cup-geschiedenis. Daar kwamen nog eens 2 1/2 punten bij 's middags en op de zon dagochtend, waardoor Seve's armada aan de twaalf single matchplays begon met een comfortabele 10 1/2-5 1/2 voorsprong. Met andere woorden nog 3 1/2 punten uit een dozijn partijen verwijderd van de Ryder Cup-zege. Ballesteros had het liefst zelf de stokken ter hand genomen om zijn spelers te ont lasten. De charismatische leider moest ech ter erkennen dat het team dat in het veld stond amper voor verbetering vatbaar was. „Zoals ik altijd al heb gezegd, ik heb de twaalf sterkste spelers ter beschikking. Ik probeer in 1999 weer als speler van de partij te zijn. Vandaar dat ik de taak van captain als beëindigd beschouw. Ik wil me weer he lemaal gaan toeleggen op mijn eigen spel, want om bij zo'n team te horen moet je een verdomd goede golfer zijn." De Spanjaard zei ook al in een vroeg sta dium dat hij ze alle twaalf tegen Amerika's voornaamste troef, Tiger Woods, in actie durfde te laten komen. Woods speelde voor zijn doen onder de maat. Kon geen mo ment omgaan met de Ryder Cup-druk. Slechts één toverschot kwam er uit het schier onuitputtelijke repertoire van de 21- jarige. Op de 18de hole van de laatste foursomes. Vanuit het bos tot drie meter van de hole. Een schot om een half puntje te redden, waar Woods doorgaans gewend is om winners te slaan. In het gevecht van man tegen man was Costantino Rocca zijn opponent. De virtu oos die al op driejarige leeftijd Amerika ver baasde, tegen de voormalige fabrieksarbei der uit Bergamo. Terwijl Woods opgroeide om via alle jeugdcategorieën en college-golf een megaster te worden, verdiende Rocca zijn boterham aan de lopende band, waar hij piepschuim en verpakkingsmateriaal produceerde. De golfcomputer van 21 tegen de 40-jarige levenskunstenaar. De ziel, de passie en vooral de ervaring wonnen het van het talent. „Dat is golf', erkende Woods. „Je kunt niet altijd winnen. Je geeft alles wat je hebt, maar dat was tegen Costantino niet genoeg." Hoofdschuddend staarde Patino naar de mensenmassa, die van zijn 18de hole niets overliet. Het enthousiasme had van het ge wone volk bezit genomen. Colin Mont gomerie had nog een extra half puntje ver overd om de gelijke 14-14 stand, die door zijn trotse Spaanse captain als pijnlijk zou zijn ervaren, om te buigen in de overwin ning. Michael Schumacher vrijwel kansloos voor wereldtitel Dramatiek ten top en een beginscenario om door een ringetje te halen. Wat op de met 120.000 toeschou wers volgepakte Nür burgring een hoogtijdag voor de Duitse autosport had moeten worden, ein digde in een echec. Uitge rekend Michael Schuma chers jonge broer Ralf hielp in de eerste bocht vrijwel alle kansen van de Ferrari- rijder om wereldkampioen te worden om zeep. NÜRBURGRING IVO OP DEN CAMP GPD-VERSLAGGEVER Daarmee was de smart voor het Duitse autosportbolwerk niet voorbij. Als pleister op de won de leken de McLaren-bolides een fraaie dubbelzege te beha len. Mika Hakkinen en David Coulthard werden echter in de steek gelaten door hun Merce- des-motoren, die na een uur rij den vrijwel gelijktijdig de geest gaven. Van ellende stroomden de tribunes al ruim voor het val len van de finishvlag leeg. Lachende derde werd Jacques Villeneuve. De Canadees greep niet alleen de overwinning, maar veroverde bovendien een dusdanig riante uitgangspositie in de WK-strijd dat hij over veertien dagen op het circuit van Suzuka de titelstrijd kan be slissen. De Williams-coureur hoeft alleen maar bij de eerste zes te eindigen en ervoor te zor gen dat Schumacher niet voor hem de finish passeert. Voor de ogen van de snorren de tv-camera's hielden Michael en Ralf Schumacher zich op de vlakte, maar in huiselijke kring De titelkansen van Michael Schumacher (rechts) gaan letterlijk aan diggelen als zijn broer Ralf op hem inrijdt in de eerste ronde van de Grand prix van Luxemburg. zal gisteravond nog een hartig woordje zijn gesproken. Want hoe je het ook wendt of keert, uiteindelijk was het Ralf die zijn om de wereldtitel strijdende broer van het asfalt drukte. De Jordan-coureur sneed eerst teamgenoot Giancarlo Fisichel- la de pas af, raakte in de slip en trok Michael Schumacher mee in de ellende. De Ferrari-cou- reur reed nog wel naar de pits, maar daar bleek de voorwielop hanging te zeer beschadigd om de race te vervolgen. „Spijtig dat dit incident net met mijn broer gebeurt", stak de hevig teleurgestelde Michael van wal. „Maar ik denk dat hier niemand schuldig aan is. Het was in elk geval zeker geen op zet. Neemt niet weg dat mijn kansen om dit jaar al met Ferra ri wereldkampioen te worden flink geslonken zijn. Ralf Schumacher drukte zich in gelijke bewoordingen uit. „Ik had een perfecte start, maar kwam in de eerste bocht flink in de knel. Ik raakte Fisichella en knalde vervolgens tegen mijn broer op. Gelukkig zijn er geen gewonden gevallen. Het ergste vind ik dat ik uitgerekend mijn broer elke kans heb ontnomen om Villeneuve het leven zuur te maken." Hoe dun het zijden draadje tussen pech en geluk is, bleek nog in dezelfde eerste bocht. Want ook de beide Williams - coureurs toucheerden elkaar. „Een tikje met de banden tegen elkaar", resumeerde de nieuwe WK-leider Villeneuve. „Ik was bang dat er iets kapot zou zijn, maar gelukkig vertoonde de au to geen vreemd rijgedrag na die botsing met Frentzen." Villeneuve kon daardoor de achtervolging inzetten op Hak kinen en Coulthard, het McLa- ren-Mercedes-duo dat de dans ontsprongen was en zonder kleerscheuren door de eerste bocht kwam. „Ik kreeg meteen bericht vanuit de pits dat Mi chael uitgevallen was", lachte Villeneuve in zijn vuistje. „In de hairpin kon ik bovendien op een groot tv-scherm zien hoe hij aan de pits stond en uitstap te." De recalcitrante Williams-rij- der met het zwaar geblondeer de haar hield echter geen se conde rekening met een over winning. „Het leek of Hakkinen en Coulthard over het circuit vlogen. Ik had geen schijn van kans om ze in te halen." Dat was ook niet nodig, omdat de Mercedes-motoren niet langer dan een uur hun dienst bewe zen. Met name voor Hakkinen, vanaf pole-position vertrokken, waren de druiven zuur. Hij was al zo vaak dicht bij een overwin ning. Alleen al dit seizoen leek er twee keer geen vuiltje aan de lucht, maar telkens was het de motor die hem in de steek liet. Zo ook in zijn 94ste Grand Prix. Slechts Thierry Boutscn deed er één race langer over alvorens hij voor het eerst de champagne van de winnaar mocht ontkur ken. „Wat moet ik er nog van zeggen", verbeet de Fin de pijn „Dit keer leek het goed te gaan, maar dat is nu eenmaal racen. Niets is zeker in deze sport." Dat is een strohalm waar Mi chael Schumacher zich onge twijfeld aan vast zal klampen. De harde feiten spreken echter tegen een derde wereldtitel voor de Duitser. Ferrari, zijn werkge ver, is al drie races hopeloos uit vorm. Slechts twee schamele puntjes vergaarde de trotse brigade uit de laatste drie races, terwijl Williams keihard toe sloeg met 34 punten, waarvan alleen al 22 voor Villeneuve. De excentrieke Canadees ziet dc eindsprint om de wereldtitel met veel vertrouwen tegemoet. „Wij hebben de beste papieren. Niet alleen is onze auto beter, maar het circuit van Suzuka is mij en de Williams-Renault ook op het lijf geschreven." Mocht het in Japan niet lukken, dan krijgt Villeneuve eind oktober in het Spaanse lerez nog een her kansing. „Maar zo ver wil ik het niet laten komen. Ferrari zit in een flinke dip. Daar zal men vannacht niet lekker slapen. I Iet is zaak om in Japan voor Mi chael te eindigen. Dim heb ik de titel in de knip."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 29