Van Duij venvoorde toevallige winnaar an de Bilt en Maase schitteren in Stadshartloop Uex Zülle werkt aan nieuwe toekomst Sport Si Dammers LDG gaan ongeslagen aan kop 'onald van der Tang blijft steken op negen zeges Nieuwe plannen Zwitsers succes compleet met zeges Camenzind en Gianetti ftANDAG 29 SEPTEMBER 1997 ILLEM SPIERDIJK. C ONDERWATER. 071S356463 hlEK WILMAR KORTLEEVER WERKER I van de Bilt en Kamiel Maase Eden gisteren allebei de hoofdprij- T van de Zoetermeerse Stadshart- jj naar Leiden. Van de Bilt was ont- |end en verbrijzelde haar persoonlij- rtoptijd op de tien kilometer (33.51). |ase domineerde de mannenrace i start tot finish en bleek deson- iks voldoende energie te hebben [vaard voor de definitieve versnel ling. Maase wilde zich na enkele weken zonder wedstrijden weer eens laten gelden. In de wedstrijd van zijn oude vereniging Ilion koos hij de kop om die geen van de tien kilometers meer af te geven. „De andere Nederlanders wa ren razend enthousiast dat ik een ge lijkmatig tempo aangaf', aldus de ver baasde Maase. „En dat ik er niet meteen vandoor was gegaan. Maar eerlijk gezegd had ik ook niet de macht om halverwege al vol door te trekken." Maase kwam in 28.54 over de streep en sleepte negen concurrenten naar snelle tijden. ..Ik keek na een tijdje eens achterom en dacht: Verrek, die groep is nog best groot. Daarom was ik wel blij dat ik nog een extra versnelling in de benen had. Na een zwaar baanseizoen is eigen lijk rust geboden, maar WK-ganger Maase is daar nog niet aan toegeko men. De Leidenaar traint met zes ses sies per week weliswaar de helft min der. maar toch nog aanzienlijk meer dan atleten in zijn situatie gewoon zijn. „Ik moet uitkijken, want een lich te blessure aan mijn voet blijft maar doorzeuren. Ik ga nu een tijdje hele maal niets meer doen. lekker luieren. Want ik wil het cross-seizoen wel met een schone lei beginnen." Voor Van de Bilt geldt hetzelfde. Na haar geslaagde Stadshartloop houdt ze enkele weken vakantie. Bewust koos de Leidse voor het risico om voluit van start te gaan. Slechts de Kenyaanse Ca- terina Kwambai kon haar volgen, maar ook die ex-jeugd wereldkampioene moest er na drie kilometer aan gelo ven. In een groepje met onder anderen clubgenoot Fred Regeer kon ze vervol gens aanklampen in de mannenwed- strijd. „De laatste twee kilometer was het bijten en afzien. Maar als je in een bepaald tempo begint, moet je dat ook afmaken." Swift achttiende op NK tijdrit De A-ploeg van het Leidse Swift hebben zich bij het NK tijdrijden* onder de twintig beste ploegen van Nederland geschaard. De wielrenners Jeroen Straathof. Hans van Leeuwen, René v,an der Salm, Wobbe van den Kieboom, Ruud Borst en Ron Onderwa ter realiseerden in en rond Dronten over 52,8 kilometer de 18de tijd in een veld van 87 deelnemende formaties. De B- ploeg. mede door de afmel ding van Marion Borst (ziek) gereduceerd tot het minimaal toegestane aantal van drie deelnemers (Marco Rerg, An gela van Smoorenburg en Ar jan Bogert) kwam niet verder dan de 53ste stek (61 deelne mende formaties). Valt snelste vrouw in loodzware Katwijkse Halve Marathon .WILMAR KORTLEEVER Jil. t was puur toeval dat Jaap van Duijvenvoorde als snel- atleet ook de winst kreeg toebedeeld in de Halve Ma- lajhon van Katwijk. Hand in hand kwam hij over de y' eep met club- en trainingsmaat Paul Barnhoorn, die m in de lustrumeditie van de loodzware wedstrijd toe- p even te wachten. Op dat moment was de strijd ge- den. De atleten van Leiden Atletiek achterhaalden op Jbit strandzand eenvoudig hun gevluchte clubgenoot van Velzen. De Mijdrechtse ultraloper dic teerde oorspronkelijk het tem po, maar moest in de tweede helft veel terrein prijsgeven. Aan kop van de wedstrijd was het de Warmondse veteraan Henk van Velzen die aan de boom schudde. Achter hem liep Van Duijvenvoorde echter een bekeken race. Barnhoorn bun gelde aan de staart van de kop groep, maar bleek steeds pre cies niét degene die er af moest. „Hé, wacht effe", brulde de Noordwijker toen hij voor de vierde keer met een sprintje te rugkwam van een achterstand je. De bereidwilligheid van Van Duijvenvoorde was zelfs niet echt spelbederf. Hij had een voudig zelf door kunnen lopen, maar de 34-jarige Leidenaar kijkt verder dan één wedstrijd. „Ik liep qp de hartslagmeter", verklaarde hij later. „In de ma rathonvoorbereiding is het heel slecht als je te diep gaat in dit soort wedstrijden. Van Duijvenvoorde richt zich op 'Amsterdam', de traditioneel problematische marathon die IEKMEDEWERKER v ai Halve Marathon van Katwijk )46reen wedstrijd waar de tijden 9fen. Vanaf het einde van de 49 ïlevard gaan de eerste duin- en jmeters relatief makkelijk. ar na een kilometer of drie a it de eerste klap: een fikse jjvel met een flink stijgings- Daarna is het defi- ief over met de pret. De paar idelpaden die redelijk vlak >n, zijn dat slechts tot de vol- ide bocht, berg of bobbel, ie oorspronkelijke parcours- rerper was bovendien in bijzonder pesterige bui. El- :eer worden de lopers terug- id naar het asfalt voor de irs, maar dit blijkt slechts opmaat voor een volgende 33|ger door het zand. Op drie van de rit is het dan ein- jk over met de duinen. De ite kilometers mogen over zand, maar juist dat bleek hoog water meer ploegen rennen. „Dit is geen doen", ide Frans Woerden al snel. dit jaar voor 3 november op de kalender staat. Ook zijn zeven jaar oudere club- en trainings maat Barnhoorn overweegt een start in de hoofdstad. „Hoewel ik zeker moet weten dat ik ruim onder de 2.30 kan uitkomen", houdt hij nog een slag om de arm. De Halve Marathon van Katwijk was voor hen ook in de vijftiende editie geen hoofd zaak, want vooraf hadden ze al tien kilometer gelopen in fiks duurlooptempo: „Het viel me mee, dat het nog zo goed ging." Voorzichtigheid is te loven, maar er zijn meerdere wegen die naar Rome leiden. Achter het winnende tweetal en Van Velzen werd Woerden toch nog vierde. „Ik loop Eindhoven, Et- ten-Leur en Amsterdam", schetste hij nonchalant drie marathons in de komende maand. „Dan zit ik op elf mara thons voor dit jaar." Een enkele mislukte wedstrijd als in Katwijk kan Woerden er dan wel bij hebben: „Mijn benen wilden vandaag niet voluit. Morgen nog maar een keer proberen, dan loop ik in Utrecht weer een vijftien kilometer." En ook hier eindigde de loopveelvraat in de subtop. Bij de vrouwen bleef de over winning in Katwijk, maar Anja Kralt was de verrassende win nares. Haar ervaren plaatsgeno- te Leny van der Plas leidde lan ge tijd, maar in een spannende tweestrijd trok de jongere Kralt aan het langste eind. Van der Marei mist scherpte Triatleet Jan van der Marei kon in zijn laatste wedstrijd van het seizoen weinig potten breken. In de Run Bike Run van Tub- bergen eindigde de architect uit Ter Aar gisteren als negende. Van der Marei miste de scherp te om in de eerste tien kilome ter de duatlontoppers te volgen en kon dat op het fietstraject (veertig kilometer) noch het af sluitende looptraject (vijf kilo meter) goedmaken. Met TKN '85 verdedigde Van der Marei in de laatste wedstrijd wel met succes de vierde plaats in de landelijke teamcompetitie. Trek USA, met Leidenaar Cas per van den Burgh die verder achterin eindigde, werd vijfde. Paul Barnhoorn (links) houdt zijn clubgenoot Jaap van Duijvenvoorde uit de wind. foto loekzuyderduin DAMMEN KARIN PITERS MEDEWERKER RDC heeft in de eerste klasse A van de landelijke damcompeti- tie zijn eerste wedstrijd verlo ren. De belangrijkste titelkandi daat PSV was met 12-8 te sterk voor de Rijnsburgse formatie. Het Leids Damgenootschap pakte in de tweede klasse C de tweede overwinning. Door winst op Middelburg ddelt LDG de eerste plaats met Den Haag en Constant. Eén van de drie invallers die voor RDC achter het bord plaatsnam, verloor snel. Arjen de Mooij trapte in een lokzetje. Pieter Jan Rijken won daarop zijn partij. De Rijnsburgers ble ven, ondanks een nederlaag van Arno Kooloos, in de strijd door remises van Michiel Kloosterziel en Cees Varkevisser, en winst van Cor van Dusseldorp. Gert Cederhout verloor daarop onte recht. Nadat hij de hele wed strijd op winst had gestaan, maakte hij in tijdnood een fout. De balans sloeg door dit verlies uit in het nadeel van RDC. Den nis Bosch kon daaraan met zijn remise niets veranderen. Inval ler Arjen Hogewoning, die de buteerde in het eerste team, bleef 4 1/2 uur in de strijd, maar moest uiteindelijk de vlag strij ken. Mark Bremer sloot de par tij af met een remise: 12-8. LDG won net als in de eerste ronde. Het versloeg in eigen huis Middelburg met 13-7. Hans Tangelder opende de sco re met een winstpartij. Henk Meester, Jan Slingerland en Jaap van Duijvenbodc voegden daar een remise aan toe. André van de Kwartel won net als vori ge week. hoewel hij verloren had gestaan. Bas Messemaker sleepte het achtste en negende punt binnen, waardoor het voor LDG bijna niet meer fout kon gaan. Hein van Winkel was de enige Leidenaar die zijn partij zaterdag verloor. Wim Klijen en Arend van Beelen deelden de punten en Fred Ong won. Advertentie LRENNEN MARC VAN DER JAGT Ronald van der ig is er tijdens de hectische -d on de Theo Koomen-tro- niet in geslaagd om een po nplaats te bemachtigen. De arige Voorhouter van de i Vliet/Weba-ploeg kon niet ;eren op een succesvolle :htpoging in de slotfase van drukbezochte Utrechtse cri- um. Hij won achter het ont- ipte vijftal wel de sprint van sterk uitgedunde peloton, begeerde bokaal ging gister- naar Auke Visbeek uit De zesde editie van de 80 ki- lometer lange wegwedstrijd voor elite-renners, neo-ama- teurs en cyclosportieven was evenals in voorgaande jaren een slijtageslag. Het vals plat van de Catharijnebaan in hartje Utrecht leent zich goed voor een zware koers. De deelnemers worden bovendien elke ronde uit hun ritme gehaald doordat ze over beide weghelften rijden en daarvoor twee scherpe draai en moeten maken. Gisteren slaagden slechts 48 van de 100 starters erin om de finish te ha len. De beslissende slag viel pas twaalf ronden voor het einde. Van der Tang reed niet in een gunstige positie om mee te springen. „Ineens was er een gat, weg waren ze", aldus de eli te-amateur die lid is van het Leidse Swift. De Voorhouter, die kort achter de koplopers zijn re putatie als sprinter opnieuw waarmaakte, schreef dit seizoen negen overwinningen op zijn erelijst. Een tiende zege lijkt voor Van der Tang niet meer mogelijk. Op 18 oktober rijdt hij zijn enige resterende wedstrijd in de bloemenveiling van Aals meer. Maar aan dat hoofdnum mer van het VBA Prof Indoorga- la (100 kilometer) doen tevens beroepsrenners mee. - Miquel van Kessel heeft op de laatste dag van de Duitse meer daagse etappewedstrijd GP Wil helm Teil opgegeven. De neo- amateur uit Ter Aar, die sinds het begin van september als stagiair bij de Nederlandse prof formatie TVM rijdt, was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. Tijdens de eerste etappes imponeerde Van Kessel nog met goede klasseringen. Na de vierde etappe (Pfaffnau-Affol- tern, winnaar Bjarne Riis) en de tijdrit van afgelopen zaterdag stond Van Kessel op de 47ste plaats, 15 minuten en 11 secon den achter de latere Zwitserse winnaar Oskar Camenzind. Ewoud van der Kooij heeft tij dens zijn laatste wedstrijd van het seizoen sterk gepresteerd. De jonge Leidenaar beëindigde het Belgische wielercriterium Meer-1 Ioogstraaten als vierde. I lij dichtte in de slotfase van de koers over 63 kilometer solo een gat naar vier vluchters. Op 300 meter van de meet reed de Me- renwijker nog alleen weg, maar drie van zijn medekoplopers kwamen vijftig meter voor de streep alsnog over hem heen. Het grote Belgische talent Wou ter van Mechelen (dit seizoen 35 overwinningen) was daarvan de rapste. üx van Heeswijk zorgt voor derde Nederlandse dagprijs in Vuelta DRID/PEN HAAG GUIDO BINDELS brokkenpiloot van de zomer ifde in de herfst zijn won- Jaarlijke opstanding. De ir was voor Alex Zülle een ia vol aarzeling en onzeker- 1. In de Vuelta daarentegen hij niets te verliezen. En als jeest soepel is, zijn de spie dat ook. Dus bleef Zülle de slopen drie weken overeind de Ronde van Spanje in tserse handen. Na de trilogie Tony Rominger voltooide gisteren zijn dubbelslag, eknakt en gebroken verliet in juli de Tour. De twaalf roeven in de stalen plaat die op vijf plaatsen gebroken itelbeen bij elkaar moest den, trilden voortdurend Bovendien deed Zülle zijn n van brokkenpiloot in tkrijk alle eer aan. 'reunend verdween hij door de achterdeur. Nagestaard door meewarig lachende ogen. In Spanje stapte hij door de voor deur weer de internationale wielertop binnen. Gevolgd door blikken vol bewondering. Voor al zaterdag, toen hij nog maar eens stevig uithaalde in de tijd rit. Ieder mens is de schepper van zijn eigen geluk. Zülle zon derde zich na zijn roemloze af tocht in de Tour van alles en ie dereen af. Hij dacht na over zijn toekomst en stond niet toe dat oude dromen bleven hangen totdat ze een gat in zijn ziel zouden branden. Hij kwam tot de conclusie dat hij op het breekpunt van zijn wielerloop- baan stond. En dat het de hoog ste tijd was om naar een andere omgeving uit te zien. Na jaren verlaat Zülle straks de vaderlijke Manoio Saiz, die bij ONCE vanaf het begin van zijn loopbaan met vaste hand alles voor hem bepaalde. De wielerwereld volgens Saiz was voor Zülle heilig. De ploegleider wikte, woog en bepaalde, de coureur volgde blindelings. Talent had Zülle genoeg, zelf vertrouwen en inzicht niet. Hij moest worden gestuurd, keer op keer. Maar een topper is per de finitie eigenzinnig en neemt vroeg of laat het heft in handen. Zülle heeft er lang over gedaan, dat lag niet alleen aan Saiz, maar ook aan zijn eigen per soonlijkheid. De renner gaf zijn jawoord aan Festina, aan Bruno Roussel, die van zijn rijders meer in spraak, meer meedenken ver langt. Na Zülles tweede eindze ge in de Vuelta lijkt het erop dat Max van Heeswijk weet dat niemand hem meer kan afhouden van de zege in de slotetappe van de Ronde van Spanje. foto ap Roussel straks een andere ren ner tegemoet kan zien. Met hoofd en benen. In de Tour van volgend jaar kan Roussel tegen over het blok Ullrich-Riis het koppel Virenque-Zülle zetten. Manoio Saiz blijft ondertus sen met gemengde gevoelens achter. Hoe moet hij het verlies van Zülle opvangen? Laurent Jalabert is altijd goed voor mooie overwinningen, ook in de Vuelta pikte hij weer twee dagprijzen en de puntentrui mee. Maar als het om het klas sement gaat, blijkt keer op keer dat de Fransman wordt ge plaagd door mysterieuze inzin kingen. Ook die andere grote Spaanse ploegbaas, Jose Miguel Eche- varri, heeft sinds de Vuelta veel stof tot nadenken. Jiminez ver raste hem met de bergtrui, maar kopman Olano stapte ziek uit de Vuelta. Bovendien heeft Santiago Blanco laten weten Banesto ondanks een tweejarig contract te verlaten. Blanco gaat door voor het grootste Spaanse talent van dit moment. Eche- varri wilde ,jnet hem dezelfde geleidelijke, succesvolle weg volgen als hij met Miguel Indu- rain heeft gedaan, maar Blanco wil zijn contract afkopen en voor het snelle geld kiezen. Echevarri sprak in dat verband over maffiapraktijken, kondigde zelfs even zijn afscheid van de wielersport aan en verliet de Vuelta. Voor Nederland bracht de Vuelta drie mooie dagprijzen. Bart Voskamp verhoogde in Cordoba (achtste etappe) de feestvreugde bij TVM, dat met Michaelsen al de eerste rit had gewonnen en zelfs een paar da gen de leiderstrui h'ad mogen verdedigen. Leon van Bon was het stralende lichtpunt bij de Rabobank, waar Luttenberger ziek uitviel en Jonker andermaal faalde. Van Bon reed een bij zonder strijdlustige Ronde van Spanje en zag dat in de acht tiende rit beloond. Gisteren volgde Max van Heeswijk zijn voorbeeld. In de slotkilometer bleef hij net buiten de greep van de sprinters Svorada en Wüst, die elk drie massale aankom sten wonnen. Want inden staande maanda ber wordt de A- en Hoofddorp ZOAB asfaltlaa in het voorjaar traject tot LeideJ wegdek gaat vooruit. Zonder| prettiger asfalt. Opvallend i; ming. Aanzienli reoen. Beho geluidsoverlast Open Asfalt Bi werkelijk een w zier voor u opl volop ëwerk in Hoogst waarschi dan iets drukkerJ Op de weg Want tijdens de sen Schiphol en er richting Ann vier rijstrokei alleen richting twee. Bovend richting Rotterd vluchtstroken ei Nou zult u ken, dat is pech wel mee. Want als u helemaa geen risicofs wilt lopen. u helemaal geen risicofs will rijplezier voor u lopen, kunt u uw vlucht zoeken eerst volop werk i fgaat kT vol open. Maar SOLOTHURN ANP Op dezelfde dag waarop zijn landgenoot Alex Zülle de Ronde van Spanje won. schreef Oskar Camenzind de Grote Prijs Wilhelm Teil op zijn naam. De Zwitser verdedigde gisteren zijn leiden de positie in de zesde en laatste etappe, een zwa re rit over 152 kilometer van Affoitern naar So lothurn, met succes. Zijn naaste rivaal, landge noot Niki Aebersold, maakte slechts drie tellen van zijn achterstand van 51 seconden goed. Ar- min Meier eindigde als derde. De laatste dagprijs was voor Giuliano Figueras, uiteindelijk de sterkste van een tiental klimmers. De Italiaan bleef de Zwitsers Aebersold en Mar kus Zberg voor. De enige overgebleven Nederlan der. TVM'er Pieter Vries, finishte in het peloton dat op bijna 20 minuten binnenkwam. Daarin reed ook de Deen Bjarne Riis. Ook in de Franse wielerkoers Polymultipliée de l'Hautil was er Zwitsers succes. Mauro Gianetti zorgde daarvoor. Hij ontsnapte halverwege de 142 kilometer in ge zelschap van onder anderen Xavier Jan (Fra) en Davide Rebellin (Ita), ploeggenoten bij La Fran- (jaise des Jeux. De overmacht van deze Franse ploeg was Nicolas Jalabert te veel. De broer van Laurent gaf vermoeid op. Dp de laatste klim liet Gianetti Jan achter en finishte als eerste met vijf tien seconden voorsprong. De 45ste editie van Milaan - Vignola was een prooi voor Stefani Zanini. I lij was de snelste in de massasprint. De Italiaan versloeg na 201 kilome ter de Zweed Glenn Magnusson en zijn landge noot Luca Mazzanti.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27