UIT Groene Kikkers kwaken harder plafond Saturnus werkt met hulp van buitenaf aan nieuw ïl; SLOOS SPORT Sport VIJF MEIPLEIN 17 LEIDEN TEL. 071 - 760144 ER TUSSENIN GESPROKEN Flip Massaar in Voetbal Totaal: „Als ilc 's morgens opsta, denk ik als eerste aan LFC en dan pas aan mijn vrouwen kinderen." Idem: Wij zijn een echte arbeidersver eniging. waar iedereen zijn steentje bijdraagt. Zo kregen wij als een van de eerste verenigin gen in Nederland veldverlich- ting, maakten wij eigenhandig de tribunes. Zie je die man met die pet daar aan de bar? Die heeft zo veel gedaan dat we hem eens een etentje aanboden, maar het ging niet door omdat hij niet met mes en vork kan eten. Alfons Groenendijk in Voetbal Totaal: Mijn allereerste shirt, mooi geel met zo'n zwarte V op de borst, heb ik altijd bewaard. Ben ik nu blij om want die club betekent toch iets voor me, al kan ik moeilijk exact aangeven wat." Idem: „Ik stond linksbuiten, pingelde veel en schoot ze er makkelijk in. Ach, die keepertjes waren zo klein, het doel zo groot. Het ging allemaal vanzelf, ik hoefde er niet over na te denken. Ik was ook niet groot maar door mijn rode bos haar zagen ze me niet overliet hoofd." Idem: UVS was een goed georgani seerde club. De sfeer was er al leen niet zo warm ah bij LFC. Het was er iets killer, de aanpak wat zakelijker. Björn Raven over de wedstrij den van Katwijk om de Amstel Cup tegen Dordrecht '90 en FC Utrecht, in Voetbal Totaal: „Prachtig voor de club, voor de supporters. En ja, voor mij per soonlijk komt het ook goed uit. Zo kunnen de mensen in het profvoetbal toch weer even zien wat ik allemaal in huis heb." Idem, over het PSV-internaat: „Het was niet altijd even gemak kelijk. Als je te laat aan het ont bijt kwam, moest je de volgende dag om zes uur opstaan en voor de rest thee zetten. Ah je geen discipline bezat, leerde je daar wel wat discipline was." Idem: „Ah Westerhof nu nog bij PSV had gezeten, had ik ook nog bij PSV gezeten. Waar ik dat op ba seer? Nou, ik had bij hem echt het idee dat ik op termijn een eerlijke kans zou krijgen." Idem: „Op verkeerde momenten kreeg ik problemen met verkeerde mensen, dat was m'n pech. Treurig ja. het gekke was dat Kees Bijvers het wel in mij zag zitten, al liet hij dat nooit mer ken. Bovendien had ik de pech dat PSV Boudewijn Pahlplatz voor drie miljoen gulden ge- haald had. Die zou en moest spelen." Idem, over zijn baan als crou pier: „Ik heb altijd al iets in die rich ting willen doen. Ik hou wel van glamour en glitter, in een casino zit ik wat dat betreft goed." Idem: Tuurlijk heb ik af en toen een moeilijk moment. Laatst met die goal van Seedorf, dat schot van 35 meter tegen Atletico. Waan zinnig mooi voor Clarence, tra nen in mijn ogen. Ook van ja loezie, ja. Ik zou liegen ah ik zeg dat ik op dat moment niet ja loers was." Faas Wilkes in Aktueel: „Het interesseert me geen bal ah Dennis Bergkamp mijn doel- puntenrecord van Oranje breekt. Ik vind Dennis een fantastische voetballer. Geweldig: dat fabel achtige voetenwerk, die kop- kracht, die traptechniek. Meun- graag één kanttekening. Ik schopte die 35 er in dertig wed strijden in, Dennh heeft al 56 in terlands achter de rug." FC Twente-voetballer Rob McKinnon in VI: „Engehen zijn net zulke mensen ah Schotten, haha. Zij irriteren niet, maar wel hun regering. In hun politiek en gedrag straalt nog steeds die minachting uit voor die vier, vijf miljoen Schot ten in het noorden van hun con tinent. En tot op de dag van vandaag verdwijnen de inkom sten van onze oliebronnen direct in de Londense schatkht. Fucking hell, man f' Ex-tennisprof Yannick Noah in SI: „Ik zing het Franse volkslied niet. De tekst h volkomen bela chelijk. Agressief, intolerant. Ik heb een plaat gemaakt waarin ik de tekst heb veranderd. Op dezelfde melodie heb ik een lied over liefde en vrede gemaakt. De melodie is goed. Ik krijg geen kick van (lat vaderlandgedoe. Voor mij telt de wereld." 'VALLEND AANWEZIG In: Marc, van Belkum fed: 32 lep: Ambtenaar op ministe- i sociale zaken higing: Vivax van Belkum was jong glhij stopte met waterpolo. |ad de dertig nog niet eens toen hij in 1994 zijn wedstrijd voor het Nereus afwerkte. Zijn roeping was de hing van Vivax, de toen- ge eersteklasser uit Oegst- en lag oud-international {Belkum, ondanks enkele uitspraken uit 1994, op- in het water. In De Zijl, id van zijn oude cluppie, hij als speler uit van Vi- Iwaar Ron van der Harst jtrainerstaken heeft over- len. Om zijn verrassende ïia^keer kracht bij te zetten le Van Belkum meteen laai in het bekerduel te- ;C, dat Vivax overigens al^or met 12-6. 'rihalf jaar geleden legde belkum in deze krant uit in hij nooit meer zou i loën. n lêb zin in een nieuwe uitda- je zelfs in noodgevallen •reid om nog eens te wa- adgaan? 'lij stel ik nog liever adspiran- rej/e niet bang dat deze uit- pifi/c ooit tegen je kan wor- ni gebruikt? AM h dat mijn vriendin on- fet een badpak heeft gekocht, zou ik misschien nooit een zwembroek uit de kast 29 SEPTEMBER 1997 UVS-speler Eddy Duyl springt hoog op voor de zichtbaar geschrokken Jan van der Reyden. foto hielco kuipers De begeleiders, bestuursleden en spelers van Lugdunum hielden zich direct na afloop in. Ze rea geerden voor de buitenwacht en de opponent koeltjes, alsof het ging om de gewoonste zaak van de wereld dat grote buur UVS met maar liefst 5-1 was verslagen. Een maal in eigen kring echter, achter de gesloten deuren van kleed- en bestuurskamer, werd zaterdagmiddag heel wat af geglunderd, gegniffeld en gevierd. Het 'zaterdagkam pioenschap' van de Kikkerpolder was binnen. Afgaande op het spelpeil van zeker de eerste drie kwartier moet niet raar worden opgeke ken als zowel UVS als Lugdunum aan het eind van het seizoen strijdt om de prijzen in de derde klasse. De coaches Hen Beerenfenger en Jeroen Brussee verdienen een pluim voor de manier waarop zij lange halen, driftig draafwerk en no deloos balverlies, vaak zo ken merkend voor de ploegen in de ze afdeling, hebben weten uit te bannen. En de ambiance, er waren een kleine driehonderd toeschouwers, was voor dit ni veau ook al ongekend. Het is nog zeer vroeg in het seizoen. Maar mocht over een half jaar een van de twee clubs daadwerkelijk promoveren, dan ontstaat een probleem waar na afloop eigenlijk geen van beide kampen op in wilde gaan. De zaterdagtak is bij zowel Lugdunum als UVS ooit opgezet als een soort asiel voor voetbal veteranen, maar inmiddels heb ben jonge, gretige, ambitieuze spelers de overhand. En wat voor problemen gaan er bij de Kikkerpolderclubs niet ontstaan als 'de zaterdag' plots tweede klasser wordt? De matchwinner was nog wel iemand van de oude stempel: Gijs Collé jr. (31). Hij had eigen lijk Lugdunum afgelopen zomer al verlaten en zich laten over schrijven naar SW/SMC in zijn huidige woonplaats Schiedam. „Ik ben nog heel fanatiek en als speler/coach kon ik het de afge lopen jaren vaak niet verkrop pen dat jongens niet kwamen trainen. Ook van de files op weg naar Leiden werd ik gek. Maar toen ik hier weer een paar keer op donderdagavond met de groep op stap ging, dacht ik nee, ik kan het hier toch niet missen." dichtbij richting pakeerplaats), maar de derde keer bracht Col- léVan Schie zo moederziel al leen voor de keeper dat de voor malige UVS'er op slag van rust dan eindelijk doeltrof. Een cor ner van Jan van der Reyden die langs alles en iedereen in het de bal over een inkomende ver dediger en schoot na een kleine aarzeling in. Het laatste verzet van Uit Vriendschap Saam was daar mee gebroken. De overige twee goals van de Kikkers door Van Berkel en opnieuw Van Schie, die het eindre sultaat (5-1) een geflatteerd aan zien gaven, kwa men eigenlijk op conto van de UVS-defensie die nauwelijks meer weerstand bood. En tot overmaat van ramp moest Alex Leeflang in de slotminuut met zijn tweede gele kaart afdrui pen. „Misschien is dit wel eens goed voor ons", oreerde UVS- coach Hen Beerenfenger. „Lugdunum heeft ons laten zien dat het niet alleen met mooi voetbal kan, maar dat er af en toe ook gebuffeld moet worden." Lugdunum - UVS 5-1 (2-1). 28. Frans van tier Xivmv II 110 V.in <ln Kcvdcn 1 -143. Van Schie 2-162. Collé 3-166. Van Berkel 4 1. 73. Van Schie 5 IGeel: De Besl (Lugdunum). De Bruin (UVS), Rood (tweemaal geel): Lecüang (UVS). Scheidsrechten Isri (Den Maag) Toe schouwers: 275. Lugdunum mag zijn te rugkomst als een groot geschenk beschouwen. Vrijwel eigenhandig vermorzel de Collé zaterdagmiddag de goede intenties van koploper UVS. Na de openingstreffer van de blauwwitten en een verprutste kans op 2-0 door Alex Leeflang begon zfjn wedstrijd. Lugdunum stroopte de groene mouwen op, schoof verdediger Alex van Luyk naar voren en Collé deed de rest. In de laatste tien minuten voor rust zorgde hij als aangever voor drie niet te missen mogelijkheden. De eer ste kreeg wegens vermeend bui tenspel geen vervolg, bij de tweede bleek dat de weer fitte spits Pieter van Schie ook maar een mens is (hij knalde van WEDSTRIJD van de WEEK Lugdunum - UVS doel vloog, had even daarvoor de stand al gelijkgetrokken. Na de thee speelde Lugdunum met een 2-1 voor sprong een bekeken spelletje. De blauwwitten mochten ko men in de veronderstelling dat Van Schie en Collé voorin wel raad zouden weten met de een- tegen-een mandekking. Die op stelling had al na een kwartier tje resultaat, met een virtuoze actie van 'jonge Gijs' (een ver wijzing naar zijn vader die ja renlang in de hoofdmacht uit kwam) die aan het doelpunt van de maand van Bergkamp tegen Leicester City deed den ken. Hij legde, links voor de goal, een voorzet direct uit de lucht op zijn voet dood, wipte 'Nederland handballand' ook zijn, Otten vermeldt met gepas te trots hoe de prestatiecurve van Saturnus in de loop der ja ren omhoog boog. „Toen ik se nior werd, kwam ons eerste nog uit in de tweede klasse (on derbond, red.). Nu spelen in middels ons eerste en tweede team (derde divisie) op lande lijk niveau en zijn het derde en vierde team in de tweede klasse ingedeeld." Ondanks de sportieve opmars van het vlaggenschip trekt Sa turnus nauwelijks jeugdige klanten. De samenwerking met HVV, dat juist wel, een bloeien de jeugdafdeling kent, is uit nood geboren. Oude rotten uit Voorschoten, zoals Dick Gijs man (41) en Miel de Nijs, zijn liefderijk opgenomen in de Leidse seniorenselectie. Jeugdi ge Leidse handballers kunnen op hun beurt in Voorschoten terecht. Otten: „Maar die-zijn er nauwelijks. Aan de afstand hoeft het niet te liggen, want als HW volgend jaar sportpark Adegeest betrekt, bedraagt de afstand nog maar een kilome ter vanaf onze accommodatie." Hoe innig de samenwerking met HW ook is, beide partners voelen niets voor een fusie. In Voorschoten lopen meer hand ballers rond dan in Leiden (110 om 100). En Rob Otten herin nert zich nog al te goed de ge boorte van Saturnus, dat voort komt uit HVL (Leiden) en Apol lo (Oegstgeest). „Dat was in 1975. Nu, 22 jaar later, hebben wij nog precies één lid uit Oegstgeest over." TIM BROUWER DE KONING MAN of the MATCH Silvio van Henningen De 26-jarige Silvio van Hennin gen speelde vorig jaar nog voor JAG, Leidens kleinste voetbal club. „Daar werd de gemiddelde leeftijd wel erg hoog en ik wilde wilde eens zien op welk niveau ikmeekan."En hijkdn mee. Sterker nog, hij schopte het za terdag tot Man of the Match al was hij daar zelf een tikkeltje verrast door. „Tsja, Pieter had vandaag maar een paar kansjes nodigen Gijs was als aangever weer goud waard. Maar als we het nou zó opvatten dat zij een goede verdediging nodig hebben om goed te kunnen spelen, dan vind ik het prima. Saturnus zit volgens Rob Ot ten aan zijn plafond. Als de boomlange voorzitter en speler van de Leidse handbalvereni ging dat zo zegt, kan het niveau nog altijd behoorlijk zijn. Het mannenteam van Saturnus be gint volgende week aan zijn tweede seizoen in de eerste di visie. Het vorig jaar afgebrande clubhuis is gerenoveerd en de samenwerking met buurman HW '70 uit Voorschoten heeft zijn eerste vruchten afgewor pen. Maar de ambitieuze Otten wil Saturnus met hulp van buiten af naar grotere hoogten stu wen. De 39-jarige Leidenaar beseft dat hij het kader van de honderd leden tellende hand balvereniging niet zwaarder kan belasten. Daarom is hij, na drie jaren van omtrekkende be wegingen, gelukkig met het eenjarige sponsorcontract dat hij gisteren officieel sloot met sponsor Het Motorhuis. Daar bij gaat het niet alleen om geld. De sponsor neemt de club werk uit handen door ook promotie te maken voor de handbaltrots van Leiden. De keuze van Het Motorhuis, tevens actief bij voetbalclub UVS („Ons eerste en grote speerpunt, zeg maar factor tien in verhouding tot Saturnus") voor Satumus verdient nadere toelichting. Adjunct-directeur lelie Hassefras verschuilt zich niet achter zijn eigen handbal achtergrond. Hij heeft het bij Saturnus geschopt tot lid van verdienste. „Wij doen niet aan liefdadigheid", zegt Hassefras. „Maar we moeten wel enige af finiteit hebben met de club die Rob Otten (rechts) heeft zijn keepersplunje ingeruild voor een net pak om als voorzitter van Satumus met Jelle Hassefras een eenjarig sponsor contract te tekenen. foto loek zuyderduin wij sponsoren. Want als een sponsor zich nooit laat zien, werkt het niet. Daarnaast speelt Satumus op een hoog niveau. Stel dat wij een korfbalvereni ging hadden willen sponsoren, welke hadden we dan in Leiden moeten uitkiezen?" Hassefras' verhaal klinkt lo gisch, maar ook hij kan er niet omheen dat handbal in Neder land een kleine sport is. Zelfs met een samenwerkingsver band met HW '70 kan Satur nus slechts ternauwernood een volwaardig eerste-divisieteam op de been brengen. Terwijl Otten zijn bescheiden toe komstplannen ontvouwt, komt het bericht binnen dat zijn team zonder één wedstrijd te spelen al zeker is van lijfsbe houd. De plaats die het Eind- hovense EMZ openlaat, wordt tot verbijstering van de voorzit ter/doelman niet opgevuld. „Dit bedoel ik nou met ama teuristisch geklooi van de bond. Ze hadden toch een team uit een lagere klasse kun nen doorschuiven?" Hoe betrekkelijk prestaties in Wil Henskens achterin dicht te houden. Al snel wordt het dan toch 3-1 via een uitval en is het duel feitelijk be slist. UVS geloofde het daarna wel en kreeg er nog twee tegen. „Het geheel overziend, is het toch de in zet in het alge meen en het optreden van Gijs Collé in het bijzonder die de doorslag gaven. Als je op papier het materiaal van beide partijen bekijkt, dan is het optreden van UVS-jon gens als De Kruys, Bax, La- man en Leef lang, die toch allemaal in de zondagtak hoog hebben gespeeld, te leurstellend. Om nou Collé of Van Schie te kiezen tot man van de wedstrijd is te gemakkelijk. Van hen verwacht je ook wat. De keuze voor Silvio van Hen ningen is vooral gebaseerd op zijn goede spel in de eerste helft. Zijn goede optreden is veel meer een verrassing dan dat van die andere twee. Lugdunum: De Klerk 6, De Haas 6, Van Luyk 6, Balemans 6, Van Henningen 7, Van Berkel 6, De Jonge 6, De Best 6, Van der Rey den 6, Van Schie 7, Collé 7, (Brussee -) UVS: Van Veen 5, Frans van der Zeeuw 5 (46. De Bruin 6)Bax 6, Nico van der Zeeuw 6, Duyl 6, Van Wattum 6, Straetemans (46. Devilee 6, 80. De Boer -), Fakkel 6, Leeflang 6, De Kruys 6, Laman de VISIE van lens kens was een van de hters van de zaterdagtak JVS, een jaar of vier gele- Momenteel assisteert hij a er Albert Kalkman bij het ntagseeer- v am van J unum. 'j üeefde g ostelijk —ie als te clubs ij beide varm hart tagt. tal direct eerste opviel, iet ver- Ie spel ide par- Zeker de derde e zag het unum en beginfase VS goed uit. De eerste goal •oordeel van UVS, na een uurtje spelen, vond ik min '.er terecht, afgaande op het veldoverwicht in de voor- de minuten. UVS speelt •h irgd, maar de spelers cre- weinig kansen. Tot de goal ,g IVS acteerden de mannen sb vie Lugdunum het moet l0 en, zoals Gijs Collé en Pieter ichie (helemaal in de zak' 'S( fan Wattum), volledig on paar. is daar plots de omslag, unum móét, en blijkt dat kunnen. De gelijkmaker •n corner die er ineens in- kun je nog een gelukje hp» maar de 2-1 vlak voor ik al verdiend, liet zich in de tweede De man van de wedstrijd krijgt een paar voetbalschoenen door: aangeboden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23