eidsch Dagblad 3 13 Israël en PLO hervatten overleg Veel commotie bij duel J VS-Zwarte Schapen 'arieven Leidse taxi's een beetje' vrijgegeven £U-commissaris Bonino astgehouden in Kabul Aïda als spektakelstuk Auto stort neer Brinkman eist nieuw onderzoek TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. UNDAG 29 SEPTEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41504 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Dr. Wayne Dyer: Je kunt je eigen pukkels gewoon wegsturen Ongeluk Mir door overbelast personeel Kerk en Samenleving Simonis signaleert kloof tussen leer en gelovigen Cultuur en Kunst Leidse Kunstroute '97 voert van atelier naar atelier Lee >hn Rep staat na afloop van de wedstrijd de pers te woord. lijben ei foto henk bouwman iden gertjan van geen stakingen, vijf gele en rie rode kaarten: het leek wel f de wedstrijd in de zondag- Hoofdklasse A tussen UVS de oln Zwarte Schapen gisteren r slagveld was. Dat af iel nogal mee. In het veld ge- eurden geen rare dingen. en w let randgebeuren veroor- isheit aa^te we^ veel opschudding, ud-international John Rep, ainer van de Zwarte Scha- en, werd tien minuten na ïst weggestuurd, omdat hij 'Scheidsrechter De Bekker ver aal ernstig bedreigde. Dat ebeurde na een opstootje op arn e tribune. Toen Rep niet veel me tter weer het veld inliep, taakte de leidsman de wed- kom trijd opnieuw. UVS liet zich alle toestanden niet van gem e wijs brengen en won met r m -0. san Ie Bekker weigerde na afloop vij, d< °P advies van rapporteur \fijnand Rijsdam) ieder com- ïentaar en verwees naar de odes op het wedstrijdformu- er. Rep werd 'het bedreigen an' en het 'uiten van beledi- ende taal' richting de cheidsrechter verweten en an rekenen op forse sancties 111 an de KNVB. De oud-inter- lational speelde de vermoor- onschuld. „Als je al wat zei I egen hem, kreeg je geel. Ik roeg hem of hij misschien r huis niets te vertellen had. in de tweede keer liep ik al- >en het veld in." tanleiding tot de eerste sta- was een ietwat onhandi- ertreding van UVS'er Gerry Jansen op collega-aan voerder Johan Baltus. Jansen kreeg daarvoor een gele kaart. Baltus echter gooide zijn aan voerdersband weg en verliet het veld. Deze reactie deed de gemoederen hoog oplopen. Een opmerking van een UVS- supporter kwam hem op een tik van de verzorger van Zwarte Schapen te staan, waarna De Bekker de wed strijd stillegde om de gemoe deren tot bedaren te brengen. Dat lukte slechts ten dele. Het was De Bekker zelf name lijk die volledig de kluts kwijt was. Hij floot voor elk wisse wasje-en strooide met gele en rode kaarten dat het een lieve lust was. De enige terechte kaart was die voor Rep. De scheidsrechter zond Ray Semmoh weg, omdat hij Mar co Akerboom zou hebben na getrapt. De Leidenaar had daar zelf niets van gemerkt. Ook Milles Reingoud mocht inrukken na twee keer geel. Dat de wedstrijd niet volledig uit de hand liep was te dan ken aan het rustig blijven van de Almeerse spelers. Zelfs toen De Bekker zes minuten voor tijd voor het einde floot, bleven de acteurs binnen de lijnen zich gedragen. Gerry Jansen: „Het was er de wed strijd niet naar om zo veel kaarten te trekken. Wij had den onderling nergens last van. Die jongens begrepen er zelf ook niets van." Pagina 17: Zwarte Schapen zo mak als een lammetje i goedkope taxi voor als je de hebt gemist en een dure wanneer je een keer in stijl worden afgeleverd bij de louwburg. Als het aan de imissie Leidse regio ligt, jgen Leidenaars vanaf 1 janu- 1998 die keuze. Samen met taxibedrijven uit de Leidse ;io heeft de commissie een opgesteld waarin de tarie- een beetje' vrij worden ge il. Taxibedrijven mogen met hun ritprijzen maxi- lal twintig procent boven of der het standaardtarief gaan ten. Secretaris M. Snouck Hur- van de taxicommissie nadrukt dat het vooral niet de doeling is dat klanten straks er de prijs van een taxirit leten onderhandelen. „Aan buitenkant van de taxi moet or iedereen duidelijk zijn wat tarief is. Onderhandelen over de prijs mag dus niet." In het voorstel krijgen taxibe drijven de mogelijkheid om zo wel met dure als met goedkope auto's te rijden, en om in rusti ge uren een lagere prijs te bere kenen. Snouck Hurgronje ver wacht echter dat er van die mo gelijkheden geen gebruik zal worden gemaakt. „Dat maakt het allemaal wel erg ingewik keld, en het gaat er juist om dat de klant precies moet weten waar hij aan toe is." Wel is het de bedoeling dat de tariefdiffe rentiatie tegelijkertijd in de Leidse regio en in de Duin- en Bollenstreek wordt ingevoerd. Met het gedeeltelijk vrijgeven van de tarieven, loopt de Leidse regio vooruit op voorstellen van de regering, die vandaag in de Tweede Kamer worden bespro ken. Het kabinet wil het taxiver voer vanaf 2002 helemaal vrij geven, zowel wat betreft de ta rieven als de vestigingseisen en de gebiedsindelingen. a maken foto's van vrouwen :ul Taliban, de fundamentalisti- he heersers over Afghanistan, bben vandaag EU-commissa- Emma Bonino (humanitaire ken) en haar gevolg (hulpver- ïers en journalisten) gearres- rd. Zij zouden foto's en op men van vrouwen hebben maakt, hetgeen verboden is ider het streng-islamitische •wind van de Taliban. Het in- Abbas praat in New York met minister van buitenlandse zaken Levy Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) heb ben vandaag hun gesprekken over de uitvoering van de vredesakkoorden van 1993 hervat. Het vredesoverleg was een halfjaar opgeschort. newyork-jeruzalem. De Israëlische minister Levy (buitenlandse zaken) en de nummer twee van de PLO, Ab bas, schoven samen met de Amerikaanse minister Albright (buitenlandse zaken) weer aan de onderhandelingstafel. Al bright heeft de ontmoeting in het VN-hoofdkantoor in New York geregeld. De twee partijen moeten de problemen rond de uitvoering van de akkoorden over de Pa lestijnse autonomie zien op te lossen. Op de agenda staat on der meer de opening van een vliegveld en een haven in de door de Palestijnse Autoriteit bestuurde Gazastrook. Ook de vrijlating van Palestijnse gevan genen door de joodse staat en het openstellen van een ver- keerscorridor tussen de Gaza strook en de Jordaanoever ko men aan de orde. De besprekingen lagen lange tijd stil door de verslechterde verhouding tussen de twee par tijen. Israël eist dat de Palestijn se Autoriteit harde maatregelen tegen terroristen neemt, terwijl de Palestijnen woedend zijn over Israëls pogingen Arabische grond te verwerven voor joodse kolonisten. Israël heeft vanmorgen de af grendeling van de Palestijnse gebieden verder verlicht, waar door achtduizend Palestijnen weer naar hun werk in Israël soort interactieve show: telkens als er e i, werd dat vanuit de zaal beantwoord met een spervuur a i spectaculair plaatje op het decor werd getoverd door de batterij laserka- i flitslichten. En er waren meer 'special effects' die Verdi nooit bedoeld heeft toen hij zijn opera 'Aïda' (die zaterdag in première ging in de Amsterdam ArenA) schreef. De treinen en de vliegtuigen bijvoorbeeld, die bij voorkeur voorbij reden of overvlogen tijdens gevoelige passages. Toch kreeg het publiek waar het voor gekomen was: adembenemende plaatjes en een geolied massaspektakel. Of Verdi er blij mee is, valt te betwijfelen. Maar producent Operama zette met Aïda neer waar ze voor staat: een mega- show met veel special effects. Pagina 13: Aïda in Amsterdamse ArenA goed geolied massaspektakel. foto a Pleidooi om roddelpers aan te pakken cident deed zich voor tijdens een bezoek aan een vrouwen ziekenhuis. Bonino zou vandaag in de Af ghaanse hoofdstad Kabul pra ten met leiders van de Taliban. Ze is in Brussel onder meer be last met humanitaire hulp en wilde de noden van de Afghaan se bevolking onderzoeken. Rond het middaguur zaten de EU-commissaris en haar gevolg nog steeds vast. De roddelpers zou in de Neder landse Grondwet en in het Ver drag van Rome moeten worden uitgezonderd van de vrijheid van drukpers. De bladen kun nen wel blijven bestaan, maar slachtoffers die vinden dat hun privacy is geschonden hebben, door de aanpassing van de Grondwet en het Verdrag van Rome, een makkelijk handvat om de roddelbladen voor de rechter te slepen. Dat vindt de Nijmeegse ethi cus prof. dr. C. Klop. Hij is be halve hoogleraar ook medewer ker van het wetenschappelijk bureau van het CDA en doet zijn uitspraken in het jongste nummer van KU-Nieuws, het huisorgaan van de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN). Klop geeft niet aan hoe hij denkt dat een wettelijke uitzon dering gestalte zou kunnen krij gen en welke definities dan moeten gelden. Klop vindt dat het morele ge halte van de Nederlandse cul tuur bedenkelijk afzakt. Als voorbeeld noemt hij het inmid dels gestopte programma 'Over de Rooie' van SBS 6. Zo'n pro gramma lokt mensen voor een geldbedrag uit om hun waardig heid te verkopen, stelt de ethi- Klop wil verder dat de serieu ze pers een gedragscode gaat opstellen. „Die bladen glijden ook af waarschuwt hij. Vol gens de ethicus hadden kranten vorige week niet mogen berich ten dat koningin Beatrix de vie ring van Koninginnedag niet amusant vindt. leiden De val van een autowrak van grote hoogte vormde afgelo pen zaterdag het spektakelstuk van de veiligheidsmarkt op het plein voor het Rijnwoudse gemeentehuis in Hazerswoude. De poli tie wilde zo laten zien hoeveel schade er ontstaat bij een aanrijding met een snelheid van 50 kilometer per uur en hoe noodzakelijk het dan is om een veiligheidsgordel te dragen. Pagina 11Veiligheids- markt lokt veel spektakelzoekers. foto i hielco kuipers Protestactie leidt tot sluiten school Openbare basisschool De Fivel- stroom in het Groningse Zijldijk sluit na de herfstvakantie de deuren wegens het vertrek van negentien van de 23 leerlingen. Ouders hebben hun kinderen massaal van school gehaald uit onvrede over de voortdurende personeelswisselingen. In de afgelopen acht jaren stonden in Zijldijk maar liefst tien leerkrachten voor de klas. Ouders beweren dat vooral de oudste kinderen een leerachter- stand oplopen. Afgelopen vrijdag namen de klasgenootjes afscheid van De Fivelstroom. De negentien ver trokken leerlingen zitten inmid dels op scholen in de omgeving van Zijldijk. Tot de herfstvakan tie geeft leerkracht Josée Hef ting nog les aan de vier overge bleven kinderen. Directeur K. de Vries van De Fivelstroom betreurt de ge dwongen sluiting van het dorpsschooltje. „Het werkelijke probleem is, dat wij door het geringe leerlingenaantal niet kunnen garanderen dat de school na 2001 open blijft. Ik kan me voorstellen dat ouders eieren voor hun geld kiezen en hun kinderen naar een andere school brengen." De Vries bestrijdt dat de dorpsschool te veel leerkrachten verslijt. „De hoeveelheid perso neelswisselingen is niet abnor maal, maar doet zich op zo'n kleine school natuurlijk wel ex tra voelen." kunnen. De autonome gebie den waren afgegrendeld na de bomaanslagen door zelfmoord- commando's in Jeruzalem. Ook zal de joodse staat zeventien miljoen dollar (zo'n 35 miljoen gulden) overmaken op de reke ning van de Palestijnse Autori teit. Dat is de helft van de door Israël geïnde douane- en belas tinggelden waarop de Palestij nen nog recht hebben. rotterdam anp De ontslagen Rotterdamse poli tiechef Brinkman gaat toch niet akkoord met de conclusie van SER-voorzitter k. de Vries dat zijn terugkeer bij het Rotter damse korps uitgesloten is. Hij wil dat minister Dijkstal van binnenlandse zaken een nieuwe onderzoeker aanwijst. Als de minister dit weigert, zal Brink man opnieuw een kort geding aanspannen. Brinkman liet vorige week weten dat hij zich neerlegt bij de conclusie van De Vries. Maar daar komt hij nu op terug. Hij vindt dat De Vries zich heeft la ten 'inpakken' door korpsbe heerder Peper. Brinkman en zijn advocaat beschuldigen De Vries van 'ernstige vooringeno menheid'. Het is de tweede keer dat Brinkman een radicale omme zwaai maakt. De eerste keer was op 2 juni, nadat hij aanvankelijk akkoord was gegaan met een bemiddelingsplan om uit de cri sis met de ondernemingsraad te komen. De plotselinge bedenkingen van Brinkman waren de aanlei ding voor de burgemeesters om het vertrouwen in hem op te zeggen. Landsmeerder zwaargewond na explosie Bij een gasexplosie in een wo ning in Landsmeer is vanmor- gan een 34-jutge Inwoner van het dorp zwaargewond geraakt. De man is naar het ziekenhuis overgebracht. Hij verkeert in le vensgevaar. De ontploffing had even na zes uur plaats. Door de kracht van de explosie werd de voorpui van de woning in zijn geheel weggeblazen. Een beginnende brand werd door de brandweer snel bedwongen. De gasexplosie had plaats in de middelste woning in een rij tje van drie. De twee woningen aan weerszijden bleven on danks de enorme klap vrijwel onbeschadigd. De man woonde alleen. De politie onderzoekt de juiste toe dracht nog. HET WOORD IS AAN Thackeray Is een jonge moeder niet een van de liefelijkste dingen die het leven te aanschouwen geeft?. voor dinsdag wolkenvelden, latef zon 10718° 8"/16° *F\T 50% 50% 40% 30% 30% 30% l weerovoreicht op pagina 4 VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,9,11 RTV/programma's15 Sport17 t/m 31 Strips14 Uitgaan12 Multimedia30 Retrorock dóór Sugartooth en Nayberhood in het Leidse Vrijtijds Centrum. Op de pa gina Uitgaan een kortings bon. Nog maar drie nachtjes slapen Nog drie nachtjes slapen en dan is het zover: feest in Leiden. De taptoe van 2 oktober, de kermis, ze vormen het begin van de vie ring van Leidens Ontzet. Voor de echte Leidenaar het hoogte punt van het jaar. Tot en met zaterdag is er daarom elke dag een speciale pagina over allerlei facetten van 3 oktober. Vandaag is dat de drank, die tijdens het Leidse feest ongetwijfeld weer rijkelijk zal vloeien. De komende dagen staan on der meer het eten (de hutspot, de haring en de paling) de ker mis, de optocht en het weer op het programma. Op verschillen de manieren: aan de hand van zeer oude verhalen en foto's uit het Leidsch Dagblad en aan de hand van nieuwe artikelen. Bo vendien is er extra aandacht voor de historische noot: de tocht die de geuzen destijds in 1574 maakten. Ja, ik wil een ab<i op het Leidscli Dagblad. (I.vm. controle br/orging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal (jautomutisch (f. 92,0fi) I automatisch (f 31,95) Oicceptgiro (f. 43,05) W Nr. bank/giro:Handtekening:|J Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. 1 Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1