Arsenal na remise alleen koploper 'Als hij zijn diploma heeft kan hij overal aan de slag' Sport MAANDAG 29 SEPTEMBER 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5: -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -53 Celtic loopt in op Rangers Glasgow Trainer Wim Jansen lijkt Celtic net op tijd naar zijn hand te zetten. De Schotse topclub boekte zaterdag de zevende overwinning in een serie van acht wedstrijden. Het team van de spitsen Blinker en Larsson zegevierde met 2-1 bij Dundee Uni ted. Donnelly en O'Donnell scoorden in de eerste helft voor de winnende ploeg. Doelman Sieb Dijkstra ging bij het openings doelpunt van Celtic niet vrijuit. Na een bizar misverstand met zijn ploeggenoot Pressley profiteerde Donnelly simpel. Celtic kwam twee punten dichter bij aartsrivaal Glasgow Rangers. De landskampioen speelde voor eigen publiek een matige wedstrijd tegen middenmoter Motherwell: 2-2. Griekse voetbalfans raken slaags athene In de Griekse hoofdstad Athene zijn zaterdag dertig mensen gewond geraakt toen voetbalsupporters met elkaar op de vuist gingen. De politie hield honderd mensen aan. Het tu mult ontstond tijdens de wedstrijd tussen Olympiakos en OFI uit Kreta. De club uit Athene maakte vier minuten voor tijd een omstreden doelpunt, dat Olympiakos de overwinning bezorgde. De spelers van OFI reageerden woedend en dat leidde buiten het stadion tot ongeregeldheden. Aanhangers van beide teams kwamen met elkaar in botsing in de haven van Piraeus, waar schepen klaarlagen om supporters van OFI terug te brengen naar Kreta. De oproerpolitie gebruikte traangas om de partijen uiteen te jagen. Metz breidt voorsprong uit parus FC Metz heeft drie punten voorsprong genomen op Paris SG. De Lotharingers versloeg Auxerre met 3-0. Paris SG bleef in eigen stadion op 1-1 steken tegen Montpellier. Voor Metz scoor den Rodriguez en Meyrieu voor de rust en invaller Pires er na. Bij Paris SG scoorde de Braziliaan Rai uit een strafschop. Kort na de rust maakte Baills gelijk voor Montpellier. Het waren de eer ste verliespunten van Paris in het eigen stadion. Cannes, de ploeg Vein trainer Koot en spelers Echteld en Vanenburg, behaal de de eerste uitoverwinning. Bij Nantes werd met 2-1 gewon- België onderzoekt corrupte arbiters brussel» De Belgische voetbalbond stelt een onderzoek in naar de corruptie onder scheidsrechters. Dit naar aanleiding van be schuldigingen dat in het verleden acht scheidsrechters voor competitiewedstrijden door Anderlecht zouden zijn omgekocht. Een dossier met de namen van de acht zijn aan de Belgische bond overhandigd. Tegelijkertijd wordt onderzocht of er inder daad twintig mensen rondlopen die er hun vak van maken wed strijden te 'regelen'. Die laatste beschuldiging kwam uit de mond van Patrick Orlans, manager van Eendracht Aalst. Bebeto terug bij Deportivo la coruna De Braziliaan Bebeto heeft een tweejarige verbinte nis, met een optie op een derde jaar, getekend bij zijn oude club Deportivo La Coruna. De Spaanse club betaalde negen miljoen gulden voor de 62-voudig international. Bebeto (33) speelde vanaf 1992 vier jaar bij Deportivo. In 1996 keerde hij terug naar Brazilië, naar Flamengo. Twee maanden later speelde hij weer in de Spaanse competitie bij FC Sevilla. Daar hield hij het ook twee maanden uit. Vanaf januari 1997 speelde hij voor Vitoria Bahia in Brazilië. Vitoria verzette zich tegen de transfer en 'bevroor' zelfs het salaris van de speler. Maar de bank Banco Excel, die de transferrechten bezit, gaf het groene licht voor de terugkeer van de aanvaller naar La Coruna. Valckx doet niet mee tegen Barcelona eindhoven PSV zal zeer waarschijnlijk verdediger Stan Valckx missen in het Champions League-duel van overmorgen bij Bar celona. De breuk in het schouderblad, opgelopen bij een val van een kinderfiets, is toch ernstiger dan aanvankelijk gedacht. Vol gens PSV's clubarts Cees-Rein van den Hoogenband is het mee spelen van Valckx zelfs uitgesloten. „Stan barst van de pijn." Trainer Dick Advocaat kan ook niet beschikken over de Belg Mare Degryse (liesblessure) en de al langer geblesseerden Igor Demo en Eidur Gudjohnsson. AC Milan in rouw gedompeld over slechtste seizoenstart sinds 1972 In de Engelse competitie is Arsenal alleen aan kop ge komen. De ploeg van trai ner Wenger kon zaterdag weliswaar niet winnen van Everton: 2-2. Maar concur rent Manchester United verloor verrassend met 1-0 bij Leeds. Arsenal heeft nu een voorsprong van één punt op de titelverdediger en op Leicester, dafmet 2- 0 van Barnsley won. londen rtr/anp/sid/dpa Arsenal nam in de eerste helft simpel afstand van Everton. Treffers van Wright, zijn acht ste, en Mare Overmars, zijn vierde, kondigden de zesde competitiezege aan. Na de rust kwam Everton echter sterk te rug. Ball en Cadamarteri trok ken de stand weer gelijk. Manchester United incasseer de in Leeds de eerste treffer in een uitwedstrijd. De eerste ne derlaag van het seizoen was meteen het pijnlijke gevolg. Wetherall kopte zijn ploeg naar de eerste overwinning op eigen veld. Chelsea boekte een be nauwde overwinning op New castle. De Uruguyaan Poyet kopte een kwartier voor tijd raak uit een hoekschop van Wi se. Doelman Ed de Goey voor kwam in de slotfase de gelijk maker. Hij redde onder meer fraai op een schot van Tomas- son (ex-Heerenveen). Chelsea heeft drie punten minder dan Arsenal, maar moet nog een wedstrijd inhalen. Derby, de ploeg van de Ne derlanders Van der Laan en Wil- lems, versloeg hekkensluiter Southampton met ruime cijfers: 4-0. Een kwartier voor tijd was de stand nog 0-0. Eranio, Wan- chope, Baiano en Carsley zorg den alsnog voor een uitbundige score. Italië Aanvaller Inzaghi voorkwam za terdagmiddag voor Juventus ternauwernood een nederlaag. De topschutter van de Serie A in het vorige seizoen maakte in de blessuretijd van de uitwedstrijd tegen Sampdoria gelijk: 1-1. Vrijwel meteen daarna klonk het eindsignaal. Koploper Inter liep door een 5-1 overwinning op Lecce ver der uit op de concurrentie. Het was de vierde zege op rij. Djor- kaeff en Ronaldo scoorden bei den twee keer. Invaller Ganz trof eveneens doel. Aron Winter had bij Inter zijn basisplaats te rug. Hij speelde op een midden veld met liefst vijf pionnen. In- ter staat na vier duels al tien punten voor op aartsrivaal en stadgenoot AC Milan. Dat ver loor gisteren in eigen huis met 0-1 van Vicenza. In vier duels haalde AC Milan pas twee punten, de slechtste seizoenstart sinds 1972. Giste ren dompelde Di Napoli de AC verder in rouw. Zijn tref fer, in de 45ste minuut, bleek de winnende. Milan speelde zonder Kluivert, die aan de linker kuit is gebles seerd. Diens vervanger Savice- vic moest in de 74ste minuut plaatsmaken voor Davids. Bo- garde, die vorige week met een te zachte terugspeelbal de ne derlaag tegen Udinese inleidde, bleef de hele wedstrijd op de bank. België Trainer Aad de Mos heeft met Standard Luik weer een beetje lucht in de Belgische competi tie. De voormalige topclub won zaterdagavond op eigen veld verrassend met 1-0 van het Rivaldo topscorer van de prime- ra division. Hesp en Reiziger speelden za terdag de volledige wedstrijd mee. De Nederlandse doelman hield in de 30ste minuut een schot van Bango voor de lijn te gen. Arbiter Martel promoveer de de inzet echter tot doelpunt: 2-1. Real Madrid BUITENLANDSVOETBAL hi™"°opa twee punten hoog genoteerde Lommei. Uit een reeks van kansen maakte Hellers het doelpunt. Door de verliespartij van Lommei bleef Club Brugge kop loper. Standard Luik klom naar de elfde plaats. Racing Genk verzuimde op gelijke hoogte te komen met de lijstaanvoerder. r drie bleef tegen het Sint-Truiden van Barry Hulshoff op 0-0 steken. Genk en Lommei hebben beide twee punten ach terstand op Brugge en boven dien één wedstrijd meer ge speeld. Spanje Barcelona lijkt klaar voor PSV, woensdagavond in Nou Camp. De ploeg van Van Gaal won za terdagavond bij Sporting Gijon ook de vierde competitiewed strijd: 4-1. Rob Baan, de assis tent van PSV-trainer Advocaat, bekeek het duel. Luis Enrique en Rivaldo scoorden beiden twee keer, voor en na de rust. Met vijf treffers is de Braziliaan van Barca. Het team van trainer Heynckes won met 2-0 van Valencia, Mal- lorca versloeg laat op de avond Tenerife uit met 4-1. Valencia, dat nog punüoos is, was in Ber- nabeu de eerste helft de betere ploeg. De 'Koninklijke' kreeg pas vat op de wedstrijd toen Va lencia's Navarro in de 63ste mi nuut zijn tweede gele kaart op liep. Zes minuten later opende Raul de score. Mijatovic maakte er in de 79ste minuut 2-0 van. Bij Valencia ontbrak Romario. Duitsland Kaiserslautem is in de Bundesli- ga niet langer ongeslagen. De gepromoveerde stuntploeg ver loor op eigen veld met 3-1 van het geplaagde Werder Bremen. Ook Borussia Dortmund ging onderuit voor eigen publiek. De Europese kampioen liet zich verrassen door TSV 1860 Mün- chen: 2-3. Het ook al kwakkelende Le- verkusen ontsnapte op eigen veld aan de vijfde nederlaag. Vier minuten voor tijd bracht Feldhoff in het duel met sub topper Hansa Rostock de gelijk maker op zijn naam: 1-1. Erik Meijer kreeg bij Leverkusen een gele kaart. Frank Verlaat was in de uit wedstrijd tegen nieuwkomer VfL Wolfsburg de beste man bij VfB Stuttgart. De voormalige ajacied kon een nederlaag voor zijn ploeg echter niet verhinde ren: 1-0. Hertha boekte gisteren de eerste overwinning. De pro movendus won dankzij een doelpunt van Sverrisson, in de 35ste minuut, met 1-0 van de nummer voorlaatst Köln. Bryan Roy kwam niet in actie bij de hekkensluiter in de Bundesliga. Zijn land- en ploeggenoot Van Burik speelde alleen de eerste helft. 'Losbol' en 'geinponem' Wim Suurbier begint aan trainerscursus dordrecht rob vente gpd-verslaggever Aan de aloude Krommedijk, in het viij aftandse stadionnetje van Dordrecht'90, zette de 52- jarige grijze heer W.L.J. Suurbier zaterdagavond de eerste stap op de weg die moet leiden tot een plaats in de dug-out van een vereniging uit het betaalde voetbal. Wim Suurbier, olijke ogen ge tekend door kraaienpootjes, wil coach worden en in Zeist vond men dat de 'geinponem' uit een gouden Ajax-tijd dan eerst maar de dertien maanden durende cursus 'oefenmeester 1' diende te volgen. Pas met dat papiertje in de knip, wordt hij toegelaten tot de verkorte spoedopleiding, die in acht maanden tijd voor malige vedetten rijp maakt voor het allerhoogste trainersdiplo ma. Voor die elitecursus kregen deze zomer Ronald Koeman, Ruud Gullit, Johan Neeskens, Frank Rijkaard en record-inter national Ruud Krol (83 caps) een Zeister invitatie in de bus - cursuskosten 27.000 gulden, reiskosten voor eigen rekening - maar werd Wim Suurbier wreed overgeslagen. „Dat heeft mij mateloos geïr riteerd, vandaar dat ik in Zeist aan de bel ben gaan hangen", legde de in Rotterdam woon achtige Amsterdammer aan de Krommedijk uit. „Enfin, ik moet nu dus dat ene papiertje halen voor ik mij aan het grotere werk kan wagen. Mijn eerste op dracht luidt: een analyse van de tactiek van Dordrecht 90 tegen AZ." Alsof hij professor L. van Gaal zelf was, maakte hij - gezeten op rij 1 stoel 5 van de hoofdtri bune - tijdens Dordrecht 90 - AZ volop aantekeningen. Op de achterkant van het stencil met de opstellingen. Nadat de ener gieke Dordtse schapenkoppen sensationeel het vrij lamlendige AZ van Wim van Hanegem de eerste nederlaag hadden toege bracht (1-0, verdiend), merkte cursist Suurbier stralend op: „Die aantekeningen ga ik nu thuis keurig uitwerken om ver volgens een puntgave analyse naar Zeist te sturen. Ik vond dat de Dordtse trainer Robert Ver beek het prima had gezien. Cor Lems op het middenveld de lij nen laten uitzetten, want dat kan-ie nog altijd perfect." „Het was ook een knappe zet van Verbeek om de moegestre den Cor er tien minuten voor tijd uit te halen. Acht man voor de pot, lange ballen op die twee snelle spitsen, goed gezien. Al die dingen ga ik nu netjes op papier zetten. Heel serieus. Want geloof mij, ik ga fanatiek aan de slag. Ik ben ook geen losbol. O ja, sommige strontkar ren roepen dit wel uit, maar ja, strontkarren maken nu eenmaal altijd een akelig geluid. Ach joh, er is al zoveel onzin over me rondgestrooid. Nou, ze doen maar. Ik trek mij er niks van aan." Generatiegenoot Wim van Hanegem: „Suurbier een losbol? Nou, dan zou je Ruud Krol ook zo kunnen noemen. Met Ruud vormde Wimpie immers tijdens het WK'74 het dolkomische duo Schnabbel Babbel. Maar al wil er bij Suurbier wel eens een winkeltje failliet gaan, in het voetbal toonde hij altijd karak ter, deed hij zijn werk heel ge concentreerd, bloedserieus. Ik denk dan ook dat hij een goede trainer kan worden. Ervaring bezit hij in elk geval zat. Ja, laat Wimpie maar schuiven. Voor mij had hij ook ineens op die spoedcursus gemogen. Waarom werden de vroegere coryfeeën Gullit, Koeman, Rijk aard, Neeskens en Krol eigenlijk zonder slag of stoot tot de Zeis ter elitecursus toegelaten en moet Suurbier er via een pittige omweg komen? Terwijl Wim Suurbier zelfs een betere con duitestaat heeft dan ene Johan Cruijff, die voor het Zeister pa piertje ooit helemaal niets hoef de te doen, het achteloos in de schoot kreeg geworpen. Zo werkte Suurbier zestig in terlands af (Cruijff 48) en maak te twee keer het WK mee, terwijl Cruijff slechts op het WK '74 in West-Duitsland acteerde. Bo vendien spreekt de wereldbur ger Suurbier vlot zijn talen (avonturen in Duitsland, Frank rijk, Hongkong en vooral Ameri ka) en dat kunnen moeilijk alle gediplomeerde Nederlandse oe- fenmeesters zeggen. Ja, waarom Willem niet? KNVB-directeur Arie Eijden, Henk van de Wetering (hoofd Zeister opleidingen, Jan Reker (directeur coaches betaald voet bal), Hans Jorritsma (manager technische zaken KNVB) en Leo Steegman (sectiebestuur be taald voetbal) - die gezamenlijk tot zegge en schrijven nul inter lands kwamen - roepen om het hardst dat Suurbier niet tot de elitecursus is toegelaten vanwe ge het feit dat hij zich de laatste jaren niet met topvoetbal heeft beziggehouden. Onzin. Geen Zeister bobo durft het hardop te zeggen, maar men vindt dom weg Suurbier te veel een frivole flierefluiter, een vrijbuiter. Zakenman Maar de enige voetballer die maestro Ernst Happel ooit een rolberoerte bezorgde door na het WK '78, bij de ontvangst op Soestdijk, tegen de kleine Wil lem Alexander te roepen: 'Ga maar tegen opoe zeggen dat we blijven eten'; dat gezelligheids- dier is nu stellig van plan om te tonen dat hij wel degelijk een gedegen, vakbekwaam oefen- meester kan worden. „Dat di ploma haal ik", klinkt het reso luut. „Of ik daarna ook inder daad trainer word? We zien wel. Zijn er niet 180 werklozen in dat beroep? En van het voetbal ben ik niet afhankelijk. Ik ben za kenman, heb een bedrijfje in Duitsland, werk in de telecom municatie. Maar ach, we zien het allemaal wel. Eerst dat pa piertje halen." De Zeister bobo's zullen nu evenwel denken: 'Die cursus? Houdt-ie toch niet vol'. Ze zou den zich wel eens deerlijk kun nen vergissen. Tenzij de vroege re vleugelverdediger, die voor Ajax 509 officiële wedstrijden in het eerste speelde en in vier Europacup-finales uitkwam, er op den duur genoeg van krijgt om van lieden, die zelf nooit fatsoenlijk tegen een bal heb ben kunnen trappen, te horen te krijgen hoe je nu eigenlijk moet voetballen. Dordrecht 90-voorzitter Frans Derks: „Maar als Suurbier een maal zijn diploma heeft, kan hij overal aan de slag, zeker weten. Ik ben alleen bang dat hij voor trainer te lief, te aardig, te soci aal zal zijn. Hij zal het niet over zijn hart kunnen verkrijgen om een speler te passeren." Suurbier tot slot: „Mij zul je nu geen kwaad woord horen zeggen over de cursus of mijn leraren. Toen Wim van Hane gem zijn eerste lesdag had ge volgd en iemand vroeg hem 'heb je nog wat opgestoken?', antwoordde Willem: 'Jawel, twee sigaretten'. Ik zal over de cursus alleen heel serieuze ge luiden laten horen. Ik bén toch verdomme ook serieus. Laat de anderen maar lullen." BEL f Moeskroen - Aalst 2-0, RC nk - St.Truiden 0-0, Gent - Beveren 3-2, RWDM - West lo 1-2, Standard - Lommei 0, Lokeren - Ekeren 1-3, HaJ relbeke - Antwerp 3-1. Star aan kop: Brugge 6-18, Lom mei 7- 16, RC Genk 7-16, - Ekeren 7-13. n DUITSLA,: Leverkusen - Rostock 1-1, t. Dortmund -1860 Münchenpi 2-3, M'gladbach - Karlsruh#!' 1-1, HSV - Bochum 2-1, Ka;n serslautern - Bremen 1-3, aan kop: Kaiserslautem 8-11 Bayern 8-17, Duisburg 8-1 Rostock 8-14, HSV 8-12, t Schalke'04 8-12. ENGEL/ Aston Villa - Sheffield Wed.^ 2, Barnsley - Leicester 0-2, Chelsea - Newcastle 1-0, Ci„ stal P - Bolton W. 2-2, Derb j Southampton 4-0, Everton Arsenal 2-2, Leeds - Man.U ted 1-0, Tottenham - Wimb don 0-0, West Ham - Liver-1 pool 2-1Blackburn - Covei try 0-0. Stand: Arsenal 9-1' Man.United 9-18, Leiceste 9-18, Chelsea 8-16, Black-^ burn 9-16, Leeds 9-13, We Ham 9-13, Newcastle 6-121 Derby 7-12, Liverpool 8-1 ,r Crystal P 9-11, Coventry 9- j( 11, Tottenham 9-10, Astor Villa 9-10, Wimbledon 8-9, Everton 8-8, Bolton 8-8, ir Sheff.Wed. 9-6, Barnsley 9 Southampton 9-4. 5 nn Brescia - Piacenza 2-0, Fio rentina - Empoli 1-2, Lazio Bari 3-2, Lecce - Inter 1-5, Milan - Vicenza 0-1, Napolia Atalanta 0-1, Parma - Udin r se 4 - 0, Sampdoria - Juven1 tus 1-1, Bologna - Roma 0-1 Stand: Inter 4-12, Parma 4 10, Juventus 4-8, Roma 4-l' Sampdoria 4-8, Atalanta 4- Lazio 4-7, Vicenza 4-7, Fio1 rentina 4-6, Empoli 4-6, U(3 nese 4 - 6, Napoli 4-4, Bres cia 4-4, Milan 4-2, Bologna1 4-2, Piacenza 4-1, Bari 4-1, Lecce 4-0. c PORT Up Belenenses - Chaves 0-1, p Benfica - Sporting 0-0, Boaif vista - Braga 0-0, Amadora t Leca 2-1, Maritimo - Acader mica 4-1, Porto - Campomah 3-0, Salgueiros - Rio Ave 5-ï Varzim - Setubal 1-0, Guimu raes - Farense 2-0. Stand a c kop: Porto 5-15, Guimaraeili 5-12, Maritimo 5-11, Bragt 5-9. a schotlf Aberdeen - Dunfermline 1-i,] Dundee U. - Celtic 1-2, Ran gers- Motherwell 2-2, Hib nian - Johnstone 1-1, Kilm nock - Hearts 0-3. Stand a kop: Hearts 7-15, Rangers 14, Celtic 6-12, Hibernian 12, Dunfermline 7-11, Mo therwell 6-8, Johnstone 7- SPA Atletico - Celta 3-3, Deport - Santander 4-1Sociedad Valladolid 3-0, Salamanca Bilbao 0-0, Gijon - Barcelo 1-4, Valencia - Real Madri 2, Betis - Oviedo 1-1Zara za - Compostela 2-2, Tener - Mallorca 1-4. Stand aan kop: Barcelona 4-12, Mall ca 4-10, Real Madrid 4-10 Celta 4-8, Tenerife 4-7, 0v do 4-6, Sociedad 4-6, San tander 4-6. Wim Suurbier in 1973. FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18