Mannenpil kan over vijf jaar beschikbaar zijn Gezondheid Late overgang levert hogere leeftijd op Erfelijkheid van invloed op effect voeding MAANDAG 29 SEPTEMBER 1997 REDACTIE: SASKIASTOELINGA 023-515< Vrouwen die na hun veertigste nog zwanger kun nen raken, hebben een relatief grote kans hon derd jaar te worden. Dat melden onderzoekers van de Harvard Medical School in de Amerikaan se stad Boston in het Britse wetenschappelijke tijdschrift Nature. Volgens de onderzoekers duidt een overgang die één tot vijf jaar later plaatsheeft dan bij de gemid delde vrouw op een vertraagd verouderingspro ces. Zij bestudeerden de levensgeschiedenis van 132 Amerikaanse vrouwen die in 1896 waren ge boren. Het ging om 78 vrouwen die de leeftijd van 100 jaar hadden bereikt en 54 die allen op 73- jarige leeftijd waren gestorven. Degenen die 100 jaar werden, bleken vier keer zo vaak na hun veertigste nog moeder te zijn geworden dan de vrouwen die op 73-jarige leeftijd definitief de ogen sloten. De onderzoekers menen dat hun bevinding is toe te schrijven aan biologische oorzaken. Genen die het organisme vertraagd ouder laten worden, ver lengen waarschijnlijk ook de vr uchtbare periode van de vrouw. In de loop van de menselijke evo lutie is er een evenwicht tussen twee biologische vereisten die op gespannen voet met elkaar staan. Enerzijds is het biologisch zinvol dat een vrouw zoveel mogelijk kinderen krijgt. Anderzijds is het zinloos dat een vrouw tot haar dood kinderen krijgt, omdat zij de laatst geborenen niet meer zelf kan opvoeden. Dat heeft ertoe geleid dat de overgang rond het veertigste levensjaar intreedt. De concentratie van stollingsfactor VII in het bloed is erfelijk bepaald. Deze factor speelt een belangrijke rol bij hart- en vaatziekten. Dat con cludeert mevrouw Louise Mennen, onlangs ge promoveerd aan de landbouwuniversiteit Wage- ningen. Factor VII is passief aanwezig in het bloed. Na be schadiging van een bloedvat wordt de stof pas ac tief en vormt fibrine, dat samen met bloedplaat- jes zorgt voor stolling. Te sterke activatie van fac tor VII kan echter gevaarlijk zijn. Mennen onderzocht drieduizend mensen. Bij hen vond ze een verband tussen de totale geconsu meerde hoeveelheid vet en de concentratie factor VII in het bloed. Dat effect was een stuk minder bij mensen met een overgeërfde mutatie op het gen dat codeert voor factor VII. Mennen zegt het voedingsadvies 'Minder vet eten' niet meteen op zijn kop te willen zetten. Maar zij is wel voor een genuanceerder benade ring. Het cholesterolgehalte is alleen Eifhankelijk van verzadigd vet, maar hart- en vaatziekten han gen samen met de totale hoeveelheid vet. Het is volgens de onderzoekster de eerste studie die aantoont dat erfelijkheid van invloed is op het effect van voeding op de gezondheid. Als er meer van dergelijke verbanden bekend worden is een dieet denkbaar dat is toegesneden op erfelijke ei genschappen. "We zoeken nog naar hormonen voor het libido Organon in Oss beslist binnen kort of wordt begonnen met de ontwikkeling en productie van de mannenpil. Een van de pro blemen, de sociale acceptatie van de mannenpil, lijkt in elk geval minder groot dan ge dacht. Over vijfjaar zou de pil op de markt kunnen zijn. En dan moeten overheden het nog goedkeuren. Hij is gynaecoloog en verbon den aan het farmaceutische concern Organon. Dr. H. Coe- lingh Bennink is verantwoorde lijk voor het programma op het terrein van anticonceptie, on vruchtbaarheid en overgangs problematiek. Zelf vindt hij al jaren dat de kant van de man bij geboortebeperking ernstig wordt onderbelicht. Er is altijd uitgegaan, ook in de industrie, van de veronderstelling dat mannen daar toch niet aan wil len. En, minstens zo belangrijk, dat vrouwen de anticonceptie nooit uit handen willen geven. Maar onderzoek daarover heeft onlangs aangetoond dat de me ningen anders liggen. Een be langrijke steun in de rug voor de mensen in de industrie die nog twijfelden. Cijfers waar Coelingh Bennink, die ook hoogleraar reproductie ve geneeskunde in Brussel is, aangenaam verrast door was. „Onder 1.800 mannen en 1.800 viouwen in Edingburgh, Kaap stad, Sjanghai en Hongkong is onderzoek gedaan naar hun mening om de verantwoorde lijkheid voor anticonceptie bij de man te leggen. De vrouwen waren tussen de 16 en 50 jaar, 18 procent jonger dan twintig; 51 procent had ten minste één zwangerschap gehad, 31 pro cent had minstens één kind, 48 procent was gehuwd, 44 pro cent had een vaste partner, 61 procent was pilgebruikster, 14 procent gebruikte een con doom, 10 procent was ooit on gewenst zwanger geweest en 52 procent had wel eens de mor- ning-afterpil geslikt. Negenenzestig procent van de vrouwen denkt dat hun partner wel aan Tweeennegentig procent van de mannen vindt dat de verantwoordelijkheid voor de anticonceptie te veel bij de mannenpil zou willen. Van hen vindt 92 procent dat de verantwoordelijkheid voor anti conceptie te veel bij de vrouw ligt. Zes procent vindt van niet. Van de vrouwen zegt 94 procent 'ja' op de vraag of de mannenpil een goed idee is. Drie procent vindt van niet. Op de expliciete vraag of ze op hun partner zou den vertrouwen wat de anticon ceptie betreft, zegt 37 procent 'ja', 23 procent zegt 'nee' en 40 procent weet het nog niet. Op termijn zou 76 procent wel op hun partner vertrouwen. Bo vendien zegt 69 procent te den ken dat hun partner de metho de zou overwegen." „Aardig is dat bij de mannen ook een overgrote meerderheid vindt dat de verantwoording te veel bij de vrouwen ligt: 80 pro cent. Op de vraag of ze de man nenpil zouden gebruiken zegt in Edingburgh en Kaapstad 66 procent het te overwegen en in Sjanghai en Hongkong is dat 45 tot 50 procent. Dat is enigszins cultuurgebonden. Of mannen foto cpd de vrouw ligt. het willen, varieert wat per cul tuur. Er zijn betrekkelijk weinig culturen waar men het hele maal afwijst." Ook al liggen de percentages in de praktijk wellicht wat lager dan uit het onderzoek naar vo ren komt, toch zijn de cijfers voor de industrie 'relevant'. „Ik vind het los van de hele com mercie absoluut onjuist als je bij anticonceptie alleen maar aan de vrouw werkt en niet aan de man. Dat vind ik in principe verkeerd." Het risico bij de ontwikkeling van producten op het gebied van anticonceptie is heel groot, zegt Coelingh Bennink. „Je hebt te maken met gezonde mensen en er zit een grote groep advo caten klaar om op je nek te springen als er iets fout gaat. Er is de laatste tijd meer aandacht voor de juridisch gevolgen die met name in Amerika bestaan, die maken dat veel bedrijven de anticonceptie als product een te groot risico vinden. Dat maakt de animo veel minder. Als je denkt aan kanker, dan kan je daar de meest agressieve medi cijnen maken met allerlei bij werkingen - als het maar voor die kanker werkt, dan accep teert men dingen. Maar hier is de veiligheidsmarge ongeloof lijk smal en ook wel terecht, vind ik." De volgens Coelingh Bennink onterechte paniek van enige tijd geleden rond de 'lichte' of der de-generatiepil voor vrouwen, die trombose zou veroorzaken, toont de kwetsbaarheid van het onderwerp. „Een product dat vijftien jaar op de markt is en waar gegevens die toch wat slordig verkregen zijn overhaast worden geinterpreteerd, en dan zit je met de ellende. Voor ons is het vervelend, maar vooral voor de mensen die zijn gestopt en een abortus hebben moeten ondergaan." Als de anticonceptie voor man nen wordt opgepakt, zullen naast de al geteste hormonale methode ook andere methoden worden ontwikkeld en nieuwe stoffen worden gemaakt. „Nieu we mannelijke hormonen, die we ook weer kunnen gebruiken voor de overgang bij de man." „Voor de hormonale mannelijke anticonceptie heb je een hor moon nodig dat de functie van zijn testikels onderdrukt om te zorgen dat er geen sperma ge produceerd wordt. Daarmee onderdruk je tegelijkertijd zijn testosteronproductie, dat leidt tot verlies van libido. Dat is ef fectieve anticonceptie, want de man heeft nergens meer zin in, maar dat is niet de bedoeling. Je moet dus naast het remmende hormoon mannelijke hormo nen geven om dat te compense ren. Dat is een van de proble men geweest bij de ontwikke ling van de mannelijke anticon ceptie, omdat je dat hormoon niet via de mond kunt innemen. Het wordt door de lever afge broken. Daarom kon het tot nu vooral worden gegeven via in jecties en pleisters. We moeten daarom betere mannelijke hor monen maken die te slikken zijn. Daar is vele jaren niet meer aan gewerkt en dat gaan we doen." „Voor de hormonale methode waarvan we weten dat deze haalbaar is, zullen we moeten laten zien dat die over een lan gere periode veilig is. Je zult enige duizenden mannen gedu rende een periode van een jaar of twee, drie moeten behande len. Dat is geen kleine operatie. Ik schat dat het een jaar of vijf duurt voordat dat product op de markt kan komen. Dan reken ik even niet mee de periode die overheden nodig hebben om zoiets goed te keuren. Daar hebben we weinig greep op." P U Z z E L s N T K N E E T S D N A T E E N N R W G U R B S N E 1 R A E U 0 B E E T E 1 T K 0 K L U R 0 H A K T H G E B N L Z T A N K A c 0 L 1 E E U A E D E R I 0 E F T G N V L R E R L G E T A L N E G T P W 0 U 1 S 1 R E 1 1 1 0 E T E R 1 G B U T B L V G N B A R E A E A S F J K 0 Y T F A M L G T 1 A A D K D H R L A S T S F A 0 L ij K R D S R N S E K R A T S A P E N F A N R A P E E R G N 1 V 0 A U P S L E D 0 M S P 1 G M K aanslag glazuur restauratie beet ingreep spalk beugel kaakgewricht stand binnenkant kies tandsteen boren kroon tarief brug kunstgebit trekken fistel mondhygiëne verdoving frame operatie vullen fris parodontoloog wortel gipsmodel pasta OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele'let- ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. CITAAT Slaaf, slank, vroom, klank, ko ning, basis, snaar, draak, kwaad, tempel, maart, pluim, pruim, ko los. Het citaat is van Don Herold: 'Hoe vrolijker je bent, hoe meer je nog hebt te leren'. R I H T W HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer De heer Zielknijper trachtte hem met zacht gepraat te kalmeren, doch pro fessor Prlwytzkofski trok zich haastig terug. „Achting!" zo riep hij uit. ,,Ik ken der ongehore kracht des mon sters. Het is ja gans opgerecht en dan gaat iets schrikkelijks gebeuren!" „Doorgeblazen dolgat!" tierde de ra zer. „Pijngruwels!" riep een verstikte stem op de gang. Het was heer Bom mel, die door de verplegers in een krachtige greep naar binnen ge bracht werd en nu de bezinning ge heel verloren had. „Een geval van jeugdvorming bij een monster, broe der!" merkte een van de begeleiders op en de ander beaamde: „Ja, ja, de stakker valt terug in zijn ware aard. Gauw met hem naar de dokter. Waar is die?" „In die kamer daar", hijgde zijn col lega. Hij wees op een deur aan het einde van de gang en versnelde zijn schreden. Doch voordat het groepje veel verder was gekomen, klonk er een verschrikkelijke slag uit het aan gewezen vertrek. De deur vloog uit zijn sponning naar buiten om door gang te verlenen aan de brancard waarop de razer gerust had. Doch in plaats van het monster werd het voertuigje nu bemand door beide ge leerden, die in een ordelozel knoedel op het linnen geslingerd waren. DOOR JAN VISSER Het rustige, vriendelijke weer van de laatste tijd staat in schril contrast met wat er op het noordwestelijk deel van de Oceaan aan de hand is. In de IJslandse wateren wakkerde de wind zondag aan tot kracht 11 (zeer zwa re storm) en de barometer stond vanochtend in Reykja vik op 955 hPa. Op barometers met een schaalverde ling in millimeters komt deze waarde overeen met 716 mm. Zo'n lage waarde is in Nederland zeer zeldzaam en kwam voor het laatst voor eind februari 1989. De stormdepressie die dit allemaal op haar geweten heeft, zet vanaf begin oktober ook bij ons de toon voor een meer wisselvallig weertype. Het zusje van de stormde pressie beweegt zich namelijk naar het Oostzeegebied terwijl tegelijkertijd een nieuw Atlantisch hogedrukge- bied op afstand blijft. Daardoor valt er in onze streken periodiek regen of een bui, komt er meer wind en zak ken de middagtemperaturen naar omstreeks 16 gra den. Morgen profiteren we nog even van een hogedrukge- bied. Daardoor is het opnieuw rustig weer maar een zwak front veroorzaakt wel enige tijd bewolking. Aan gezien de bewolking ten dele aan oplossing onderhevig is komt ook de zon af en toe tevoorschijn. De tempera turen lopen daarbij op tot 19 graden. Morgenmiddag wordt de bewolking dikker en tijdens de avond is enige regen niet uitgesloten. Bovendien neemt de wind, aanvankelijk zwak en veranderlijk, toe tot matig en aan de kust krachtig uit het zuidwesten. Tijdens het afgelopen weekeinde viel het met de zon tegen. Op zaterdag werd het pas 's middags zonnig waardoor de thermometers niet hoger kwamen dan 15- 16 graden. Gisteren zat er meer muziek in; met name in de kustgebieden. Daar is het vrijwel de hele dag zonnig geweest en de temperaturen waren er ook het hoogst. In Bloemendaal werd het 17,6 en in Zandvoort 17,8 graad. WBÊÊBÊÊÊÊÊÊÊt E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Meest bewolkt, van tijd tot ti)d regen (vooral langs de kust in het westen) en ta melijk veel wind. Vooral in het zuidoosten ook nu en Ma; graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Zweden: In het noorden wolkenvel den en af en toe regen. Naar het zuiden toe over wegend droog en meer zon. Middagtemperatuur van 10 graden in Lapland tot 18 plaatselijk in het Denemarken: In het zuidoosten zonnige perioden en droog. Naar het noordwesten toe meer bewolking en een toene mende kans op regen. Middagtemperatuur om streeks 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen en veel wind, vooral in het noord westen. In het zuiden en in heel Enge land overwegend droog en zonnige pe rioden. Maxima meest tussen 15 en 20 graden. België en Luxemburg: Rustig en droog met in de nacht en och tend kans op mist. Overdag flinke zonni ge perioden. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Noord- en Middens-Frankrijk: In de nacht en ochtend hier en daar mist. Verder aanhoudend rustig, vrij zonnig en droog. Warm met maxima veelal tussen 22 en circa 26 graden. Portugal: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden af en toe (buiige) regen, soms ook onweer en mogelijk veel neerslag. Middagtemperatuur omstreeks 25 gra den maar bij langdurige regen lager. Madeira: Wisselend bewolkt en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra- Spanje: Wisselend bewolkt en vooral in het zui den en midden nu en dan regen of bui en; ook kans op onweer en hier en daar veel regen. Maxima meest tussen 22 en 30 graden. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en kans op een regen- of onweersbui; op de zuidstran- den waarschijnlijk droog en zonnige pe rioden. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: half tot zwaar bewolkt en en kele buien, misschien met onweer en plaatselijk flink wat neerslag. Middag temperatuur rond of iets onder 25 gra- Tunesië: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur aan zee rond of iets boven 25 graden. Zuid-Frankrijk: Aanhoudend droog en rustig met veel zon. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Warm met maxima rond 25 graden, lokaal nog wat daarboven. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en vooral morgen een kleine kans op een bui. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden. Italië: Rustig en met maxima rond 25 graden nog vrij warm. Naast flinke zonnige pe rioden maar soms ook enkele wolken. Waarschijnlijk droog. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur omstreeks 27 graden. Malta: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van am per een graad of 20 in het noorden tot 25 lokaal in het zuidwesten. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Maxima van iets onder 20 graden op de Dardanellen tot 25 op Cyprus. Duitsland: Rustig, droog en op de meeste plaatsen vrij zonnig. Vooral in de ochtend hier en mist of laaghangende bewolking. Mid dagtemperatuur omstreeks 20 graden, bij mist of wolken wat frisser. Zwitserland: Vrij zonnig; hier en daar hardnekkige mist, vooral in het noorden. Middagtem peratuur rond 22 graden, bij mist lager. Oostenrijk: Droog en flink wat zon. In de nachf. ochtend hier en daar mist. Tempera in de middag rond 20 graden. Polen: In het westen zonnige perioden, i oosten wolkenvelden. Vrijwel c droog. Maxima van 12 graden ir oosten tot 18 in het westen. Tsjechië en Slowakije: In Tsjechië veel zon. In Slowakije kenvelden, maar zo goed droog. Middagtemperatuur vé den in Slowakije tot 18 in h Hongarije: Droog en flinke zonnige perioden. I dagtemperatuur ongeveer 20 gradeno DINSDAG 30 SEPTEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.40 Zon onder li Maan op 06.09 Maan onder 1$ Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03,55 16.19 03.28 Laag 12.15 24.00 11.56 Weerrapporten 29 september 08 u Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid mistbanken v mistbanken z mistbanken v regen half bew. Split Stockholm Warschau Wenen 'Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv grondmist licht bew. half bew half bew. licht bew. half bew. half bew lichtbew. 11 27 21 r 28 19 21 11 20 12 23 11 25 16 26 17 t 28 21 26 17 7 E 33 27 20 13 21 15 33 16 24 21 27 19 18 15 27 19 25 16 20 7

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14