p66 trekt eferenduiïl- Vebo tevreden met grote belangstelling voorstel in Katwijkse brandweer beste korps Leiden Regio s, Koe gestolen uit weiland Sieraden weg bij inbraak Weer tasjesroof Oegstgeest Veiligheidsmarkt lokt veel spektakelzoekers /1AANDAG 29 SEPTEMBER 1997 Buit in prullenbak de leiderdorp Gestolen goed gedijt niet. Wellicht dat daarom de dieven die zondagmiddag inbraken in een woning aan de Zijl- oordkade een deel van hun buit achterlieten in een prullenbak bij een bushalte aan de Zijldijk. De inbrekers forceerden a achterkant een klein raam en doorzochten de woning. Ze na- onder meer cheques, identiteitspapieren en geld weg. De avond^gfvoor werd een woning aan de Karolusgulden openge broken. In de woonkamer werden laden doorzocht, maar voor alsnog wordt niets vermist. Een inbraakpoging zondagmorgen bij een woning aan de Van der Bijlstraat in Roelofarendsveen bleef bij een poging. De daders werden gestoord door een alarm. t Bestelbus en brommer gestolen leiderdorp/roelofarendsveenHij stond op slot, maar deson- 8 danks is uit de tuin van een woning aan de Reviusdreef in Lei derdorp een bromfiets gestolen. De zwarte Puch Maxi werd za terdagnacht weggehaald. Ook de witte bestelbus (een Mitsubis- 1 hi) die zondagnacht vanaf de Nieuwstraat in Roelofarendsveen werd gestolen, stond op slot. Alle deuren waren afgesloten. Vrouw rijdt in op fde wassenaar Een 39-jarige Wassenaarse is zondagmiddag ge wond geraakt bij een ongeval op de Groot Haesebroekseweg. De w reed in op de auto van een 46-jarige Wassenaarder die aljstilstond in de fde. De vrouw, die volgens de politie geen veilig- - heidsriem droeg, liep nekletsel en verwondingen aan het gezicht op. Ze is overgebracht naar het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag. Dieven nemen kluisje mee rr wassenaar Stop je je spullen i: kluis, i ;n dieven de hele woning aan de hun woning werd kluis mee. Dat overkwam de bewoners vai Van Warmondlaan in Wassenaar. Het slot |e opengebroken en het kluisje meegenomen. Daarin onder f, cheques, sieraden en postzegels. De waarde van de buit is bij de >1 politie niet bekend. Uitslagen Vebo W. van der Post uit Leiden heeft zaterdag tijdens de Ve bo de zilveren Hooiberg-wis- selprijs gewonnen. Zijn Libe- 11a 4 was algemeen kampioen onder het zwartbonte fokvee. Algemeen kampioen onder het roodbonte fokvee was Bertha 24 van I. de Groot uit Zoetermeer. In de categorie melkgeiten is geit Marja van H. van Ma rion uit Oostvoome uitgeroe pen tot algemeen kampioen Vebo 1997. Erekampioen bij de pony's werd Folia I. van Cillaarshoek van I. van der Griend uit Strijen. Heel veel streekgenoten vielen in de prijzen bij de boerenkaaskeuring. Het hoogst eindigden: Gebroe ders van der Hulst uit Oud Ade (boeren Leidse kaas, 94 punten), J. Versteegen uit Zoeterwoude (baby boeren Goudse, 93 punten), A. Paar- dekooper uit Zoeterwoude (boerenkaas tot en met 15 ki lo) en Mts. Th. en L. van Leeuwen (Zoeterwoude, 94 punten). De Vebo trok het afgelopen weekeinde grote en kleine vee-liefhebbers. FOTO TACO VAN DER EB )66 heeft zijn voorstel ingetrokken om in Leiderdorp een eferendum mogelijk te maken. Het voorstel zou van- vond - twee jaar nadat het is ingediend - in de gemeen- eraad worden behandeld. D66 is het echter niet eens i iet de manier waarop het gemeentebestuur het voorstel dl behandelen. ,,De beslissing doet pijn, maar wij voelen ns ertoe gedwongen ons voorstel in te trekken", zegt ■actievoorzitter E. Grootaarts, die binnenkort met een lieuw voorstel komt. hu1 bijvoorbeeld vragen om een keuze-enquête? Hoe moeten de mensen dat doen? Hoeveel handtekeningen hebben ze no dig? Is er geld voor?" ■iderdorp judy nihof igeziclet leiden willem sprenkeler Zaterdagochtend, het parkeerterrein van de Groen- oordhallen. Een oudere man, gekleed in een klassiek lichtgrijs pak met een sigaar tussen zijn lippen en klom pen aan zijn voeten, stapt uit zijn lichtbruine mercedes. Hij is één van de eerste bezoekers van de 61e Vebo-vee- tentoonstelling. Hoewel er op de Vebo van alles te zien en te doen is, vormt de veekeuring zoals altijd het belangrijkste on derdeel. Deelnemers strijden met hun schapen, geiten, koeien, stieren en shetlandpony's om de hoogste eer. Voor het oog van een deskundige jury worden in de verschillende ringen rondjes gelopen met de dieren. De juryleden voelen even aan de poten, knikken een keer goedkeurend en lopen een rondje om sommige dieren. Zowel de dieren als hun 'baasjes' zien er piekfijn uit. De jury kijkt vooral naar de uiterlijke kenmerken van de dieren. Bij de geiten wordt bijvoorbeeld gelet op de kleur en of ze 'sterk in de benen' zijn. „Daarnaast letten we op de romp van de geiten. Hoe ruimer de romp hoe meer hooi ze kunnen hebben", aldus jurylid M. dé Graaf. „En als de dieren in groepen meedoen letten we ook op de uniformiteit binnen de groep". Voorzitter J. Jonker van de Vebo is tevreden over het verloop van de manifestatie. „De opkomst is dit jaar erg hoog, zeker gezien alle problemen in de agrarische sec tor van het afgelopen jaar", aldus Jonker. „Op de geiten na zijn er van alle diersoorten meer inschrijvingen dan het afgelopen jaar". Ook over het aantal bezoekers heeft Jonker niet te klagen. Hij schat het totale aantal op tenminste vierduizend. Behalve vee werd er ook kaas gekeurd. Een vakjury beoordeelde verschillende kazen, van verschillende leeftijden. Nieuw dit jaar was dat er behalve de vakjury ook een publieksjury keurde. Waar de vakjury bij de kaas ook lette op zaken als kleur en stevigheid, beoor deelde de publieksjury gewoon op smaak. Drie panels van vijf mensen kregen verschillende soorten kaas voorgeschoteld. Na alle soorten geproefd te hebben werd de kaas van de familie Captein uiteindelijk als de lekkerste gekozen. Een man uit Warmond ontdek te gisteren dat er vanaf zijn wei land aan het Joppe een koe is gestolen. Volgens de eigenaar zou het best kunnen dat het dier al een week eerder is weg genomen. Hoe de diefstal kon plaatshebben is niet bekend. oegstgeest Een televisie en een aantal sie raden verdwenen het afgelopen weekeinde uit een huis aan de Emmalaan in Oegstgeest. Zater dagmiddag kwamen de bewo ners tot de ontdekking dat aan de zijkant van het huis een raam was opengebroken en kasten en laden waren door zocht. de democraten met na- dwars dat hun voorstel van- vond zou worden behandeld combinatie met een 'kwalita- ef slechte notitie' van B en W, het referendum wordt [fgewezen. Dit stuk is volgens Brum (ge 'haastig' in elkaar gezet en 'toegeschreven naar een con- lusie'. „Slechte notities leiden slechte discussies en daar- oor hebben wij te veel energie len- gestoken in ons voorstel." Uit de 'slechte notitie' van B W blijkt een voorkeur voor Hem et houden van 'keuzerenquè- in plaats van referenda, ;t is D66 een raadsel 'aarom precies. Een onderbou- ontbreekt, aldus Groot Tarts. „Mag het Doeskwartier Een andere reden om het voorstel in te trekken is de on zekerheid of er onder de raads fracties wel een meerderheid te vinden is voor het referendum. „Een korte adempauze kan er toe leiden dat partijen hun me ning duidelijker kunnen ver woorden." D66 wil geen enkel risico lopen. „Wij willen in over leg met de fracties, die in hun verkiezingsprogramma hebben aangegeven een referendum te willen, bekijken wat er nog moet worden gedaan om de re ferendum-verordening, te laten Ipnieuw heeft de Oegstgeester tasjesrover toegeslagen. Vrijdag- ïiddag werd een. oudere dame met looprek op de Floralaan in legstgeest beroofd van haar boodschappentas, die in het mandje haar looprek lag. De vrouw, die in de tachtig is, is het vijfde lachtoffer van de tasjesdief. Een man op een fiets griste de bood- :happentas weg. Hij ging er vandóor in de richting van de Presi- ent Kennedylaan. De vrouw was zo overstuur dat ze niet heeft ge- hoe de man eruit zag. De tasjesdief heeft het vooral gemunt op oogbejaarde dames die slecht ter been zijn. Hij gaat steeds op de- nanier te werk. De politie is een 'intensief onderzoek' ge- Er is een auto te water geraakt, een slachtoffer ligt bekneld on der het linker voorwiel en vlak bij drijft een vat met giftige stoffen. Een typisch klusje voor de brandweer dus. Dat dacht ook het brandweerkorps van Leiderdorp zaterdag, want dat had het rarqpscenario bedacht om elf andere korpsen uit de Leidse regio te testen. Of ze binnen een bepaalde tijd slachtoffer konden bevrijden uit zijn benarde positie en het vat konden bergen. De brandweerkorpsen uit de Duinkring komen elk jaar bij een om zich te meten in de Duinkringwedstijd. Het behen digste, slimste en inventiefste korps kwam dit jaar uit Katwijk, dat Sassenheim daarmee ont troonde. Belangrijker dan de wedstrijd is echter het onder houden van de contacten tus sen de korpsen. In verband met zijn 100-jarig bestaan viel dit keer de eer te beurt aan Leiderdorp om een originele wedstrijd te organise ren. Veel rode autós en stoere mannen en vrouwen in brand- weerpakken in en rond sport hal De Does derhalve. Origineel was de wedstrijd zeker, daarover was iedereen het eens. Vooral de auto-scene trok redelijk wat bekijks. Een oud renaultje staat midden in de zandbak achter het sport complex. „Het zand is water, zegt de één. „Nee, een moeras, beweert de ander. Feit is: de brandweermannen en -vrou wen mogen er niet op lopen, terwijl de pop onder het wiel toch gered moet worden. „Een beroep op de inventiviteit en de creativiteit, volgens de orga nisatoren. In de praktijk veel heen en weer geloop met touw, ladders en blokken hout. Het redden van slachtoffers uit een brandend huis - lees: verduisterde gymzaal - was misschien minder origineel, maar voor het publiek niet minder leerzaam en vermake lijk. De helden zien er een beetje lachwekkend uit als ze zich zwaaiend met armen en benen op de tast een weg zoe ken tussen de gymtoestellen om de .drie slachtoffers te vin den. Een conditie- en een spuit- proef completeerden de wed strijd, dat alles onder toeziend oog van de collegés uit de Rijn streek, die als jury optraden. De juryvoorzitter J. Molenaar, commandant van het Alphense Deelnemers aan de brandweerwedstrijd laten zien niet alleen vaardig te z brandspuit, maar ook goed overweg te kunnen met een kruiwagen. korps, leek in zijn eindoordeel een beetje teleurgesteld-in de korpsen. „Velen dachten: we sjorren wel aan die pop, het voorwiel draait wel mee. Maar zo ga je natuurlijk niet met slachtoffers om', aldus Mole naar. Ook had hij bij enkele korpsen een gebrek aan condi tie bemerkt en zelfs een stan daarddiscipline als het spuiten bleek volgens Molenaar niet al tijd in orde. Is de brandweer in de regio dan zo slecht? „Ik benadruk al tijd de dingen die fout gaan', zegt Molenaar na afloop. „Dat 'zijn ze wel van me gewend en daar leren ze het meest van. Het zijn stuk voor stuk goede korpsen, maar sommige vaar digheden zijn een beetje ver waterd. Zón wedstrijd maakt duidelijk welke punten voor verbetering vatbaar zijn.' Einduitslag; 1. Katwijk, 1 Oegstgeest. vervolg van voorpagina Veiligheid of onveiligheid, het is allemaal subjectief, zo geeft W- D'er P. Vorenkamp vanachter zijn promotie-tafeltje toe. „Mijn oma woont in Nunspeet en die gaat daar zondags na achten de straat niet meer op. Angst is dan een slechte raadgever, ja. Maar ja, veiligheid is maar wat de mensen ervan vinden." Volgens een huis-aan-huis enquête, gehouden in het kader van het project 'Een veilige woonomgeving', zou een groot aantal Rijnwoudenaren zich niet veilig voelen. Daarom orga niseerde de gemeente afgelo pen zaterdag in Hazerswoude- Rijndijk een veiligheidsmarkt. Met een een kraampje vol in- braakveilige sloten. Met voor lichters van Slachtofferhulp. Met alcoholsimulatoren waarin blijkt dat het met een een paar glaasjes op niet zo best rijdt. En nog veel meer. Maar wie er ook afkwam op de speciale markt, mensen die zich onveilig voelen in Rijnwou- de waren er niet te vinden. „Ik heb me hier nog nooit een se conde onveilig gevoeld", zegt een 71-jarige Hazerswoudenaar. „Het is hier niet zoals in de stad. Daar zie ik allemaal onvolwas sen grote mensen, zo druk ik dat maar uit." Wat niet weg neemt dat hij pleit voor de te rugkeer van de wijkagent. „Als er iets is, heb je tenminste di rect een aanspreekpunt. Vroe ger had ik een klein hondje, dat werd op een gegeven moment steeds aangevallen door zo'n groot beest. Liep ik naar de agent, heb ik er nooit meer last van gehad." Ook een jong echtpaar met twee kleine kinderen vindt het in Hazerswoude wel safe. „Laat ik het zo zeggen: onze kinderen mogen hier 's avonds gewoon met hun fietsje de straat op." De mini-enquête die een paar CDA'ers door de marktbezoe- kers laten invullen bevestigt dit beeld. Er wordt niet gerept over criminaliteit, niet over overlast, niet over 'zinloos geweld'. Wél over de verkeersonveiligheid, die wordt veroorzaakt door het vele zware verkeer. De Dorps straat en de Hoogewaard wor den in dit verband vaak ge noemd. Het is dan ook vooral het spektakel dat de mensen naar de veiligheidsmarkt lokt. Spek takel met een glansrol voor de burgemeester. Burgemeester Boelen die door ladderwagen nummer 450 van de brandweer van een 'brandend' bordes wordt gered. Burgemeester Boelen die met alcohol-promil lage van 0,8 een frontale botsing veroorzaakt. Burgemeester Boe len die door kundig ambulance personeel uit een zojuist 'ge crashte' auto wordt gehaald. Vooral deze laatste stunt heeft de bijzondere aandacht van een massa Rijnwoudse schoolkinde ren en hun vaders. „Een groot stuk tape over zijn mond en een fles ketchup eroverheen", lacht de ene vader tegen de andere. Om vervolgens verder te gaan t het v ellen v erke halen, zoals over 'toen met dit kertsboomverbranding, toen zt met groot materieel moester uitrukken'. De standhouders lijden intus sen onder een gebrek aan aan dacht. „De stands staan te vc uit elkaar", suggereert de een „Het is te koud", denkt de an der. „Hazeréwoude is gewooi helemaal geen onveilig dorp" durft PvdA-promotor E. Ruyter man te veronderstellen. En ii feite is iedereen c met haar eens. ind Gewonde en ravage door dronken ri jder Een dronken automobilist uit Alphen heeft gisteren zijn in woon plaats niet alleen een ravage, maar ook een been- en enkelfractuur 'veroorzaakt bij een 21-jarige plaatsgenoot. De man raamde eerst in de Piet Heinstraat een auto. Toen hij wegreed, reed hij tegen een vrouw. Zij kwam klem te zitten tussen de auto en een woning. Ge tuigen probeerden de man uit de wagen te halen, maar dit misluk te. Hij reed weg richting Zoutmanstraat, zonder zich te bekomme ren om het slachtoffer. Ook in die straat knalde hij tegen een gepat- keerde auto. Uiteindelijk kwam hij tot stilstand tegen een boom op de hoek Zoutmanstraat/Prins Bernardlaan. De vrouw is met enkel en beenfractuur overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11