Conserveer de herfst >k r»oT%°o° Tuinieren Vijverwater circuleert via zonnepanelen Vraag en antwoord 1TERDAG 27 SEPTEMBER 1997 ILLUSTRATIE HAN VAN DER VEN In vroeger tijden was het gebruike lijk dat huisvrouwen veel herfstwe- ken in de weer waren om levens middelen in te maken voor winterse dagen. Tegenwoordig zijn we over het algemeen verlost van dit soort tijdrovende karweitjes. De een of ander maakt nog wel jam in van vruchten van eigen teelt, of eventu eel een lekker drankje, maar daar mee zijn de meesten van ons aan het einde van hun inmaaktijd. We kunnen in de winkels immers kie zen uit een keur van geconserveer de, ingevroren of wat dies meer zij groenten en vruchten uit alle delen van de wereld. Toch gaan we het vandaag hebben over conserveren en wel van blad en bes. Dat is een leuk en spannend werkje en we hebben er de hele winter plezier van. Geconserveerd blad doet het prachtig met één en kele dure bloem in een vaas om van de luxe rode hulstbesjes in kerst stukken en als tafelversiering maar te zwijgen. Er is één probleem bij dit alles: we moeten het juiste tijdstip kiezen. Het gaat bij het conserveren van blad vooral om de fraaie herfsttin ten. Met name beukenblad en ei kenblad doen het een winter lang prachtig, mits op het goede mo ment geplukt. Dat is juist als het be gint te verkleuren. Zijn we te vroeg dan missen we de mooie herfsttin ten, zijn we te laat dan is er kans op GREET BUCHNER verdorren. In de praktijk kan men alle bladeren met herfstkleur conserveren, maar beuk blijft de allermooiste. Geen re den om het niet eens met krenten- boompje of esdoorn te proberen. Het recept is simpel: pluk de takken met gaaf blad op het juiste moment, maak thuis een nieuwe snijwond zodat de tak gemakkelijk vocht kan opnemen. Dat vocht is dan geen ge woon water, maar een mengsel van één deel glycerine en twee delen water. Gewoon 5 cm hoog in een vaas of pot. De takken blijven erin tot ze er stevig en glanzend uitzien. Daarna kunnen ze met succes met allerlei snijbloemen gebruikt wor den. Beukenblad kan op precies dezelfde manier worden geconserveerd. Aar dig is het om ook gevallen, gaaf en mooi eikenblad horizontaal aan ste vig knoopsgatengaren of dun touw te rijgen. Voor een beetje slinger is heel wat eikenblad nodig, maar in de herfst is dat gemakkelijk te vin den. Die slingers van gedroogd blad hebben min of meer het eeuwige le ven en staan heel mooi. Wie de fraaie kleur van pas geplukte heidetakjes wil bewaren moet op een andere manier te werk gaan. Leg de takjes gedurende drie uur (niet langer) in een oplossing van één deel zoutzuur en twee delen water. Wel helemaal onderdompe len. Dan goed drogen op een plekje in de schaduw, waar het vooral niet te warm mag zijn. Op die manier behandeld vallen de bloempjes niet uit en behouden ze hun kleur. We zijn nog niet klaar met conser veren. We moeten ook nog aan hulst en eventuele rozenbottels van 'wilde' rozen denken. Die worden geplukt als ze mooi rood zijn en dan in vochtig zand op een koele plaats bewaard tot gebruik. Bij hulst wel de blaadjes eraf halen en alleen de bes jes in het zand. Hulst buiten kan van vogelvraat gevrijwaard worden door er zwart naaigaren over te spannen. De vogels schrikken en la ten de bessen ongemoeid. Wat er rest na onze versierlust is voor de vogels midwinter extra lekker. milieuvriendelijke vijver- m imp van Solaris werkt via zon- ipanelen. De pomp laat vijver- si ater circuleren via de bek van n kunststofkikker, waaruit het de vorm van een waterval in vijver terugkeert. Belangrij- r voor een goede prestatie is hter de aanwezigheid van inlicht. Deze pomp is daarom lofdzakelijk inzetbaar vanaf i lente tot diep in de herfst, in de zonnepanelen is een ac- verbonden die energie op- aat en als de nacht inzet kikker pomp toch van stroom voor- :t. Op deze manier blijft de itertemperatuur stabiel, zit er ldoende zuurstof in het water i wordt de gevreesde alg voor men. De vijverpomp kost in- ïsief kikker, zonnepanelen, ie meter kabel en grof- en ifïlter voor het vijverwater 420 gulden. te gek voor woorden, moet de herfst nog beginnen, zijn wij al met het voorjaar bezig, maar als u onze bijzondere collectie bloembollen ziet doet u óók mee. wedden? bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg wassenaar De hanganjers van T. Mandje uit Haarlem hebben prachtig gebloeid, maar wat als het gaat vriezen? Als een haas binnen halen en vorstvrij overwinteren! Het blad mag er grotendeels af en de wortels mogen niet hele maal uitdrogen. Ook kan men veiligheidshalve nu nog stekken nemen. Ongeveer 7 cm lang, onder de aanzet van een blad afsnijden, onderste bladeren weg en dan in een mengsel van half turf en half zand, of potaar de met flink wat zand. Eventu eel een plastic zak erover, maar die wel geregeld luchten. Het blad gaat anders rotten. Op die manier de winter door, zullen er volgend jaar vast weer mooie geraniums bloeien in de tuin- vaas. De familie Van den Bosch uit Haarlem heeft zorgen met een pas geplante haag van beuken. Geen wonder. De afgelopen sei zoenen waren niet bepaald be vorderlijk voor de aangroei van planten in het algemeen. Wat nu? De beuken die na deze zo mer dood blijken te zijn zullen hoe dan ook vervangen moeten worden en dan in de loop van de late herfst, als het blad afvalt of verdroogd is. De beuken die onderaan weer uitlopen zullen teruggesnoeid moeten worden tot op het levende hout. Resten de beuken die alle barre weers omstandigheden zoals grote droogte, diepe vorst, enzovoort hebben weten te doorstaan. De ze zouden eigenlijk terugge snoeid moeten worden tot de hoogte (zeg maar laagte) van de overlevende struiken. Zelf zou ik ook de nieuwkomers op deze hoogte terugsnoeien. Het resul taat is dan een zeer lage, maar gezonde haag die binnen een jaar alweer aardig van hoogte wordt. Wel een heel karwei, maar het gaat om het eindresul taat. Van mevrouw C. uit Sassen- heim komt de vraag waarom de oleander dit jaar niet gebloeid heeft. Haar oleander is niet de enige nietbloeier. Het voorjaar was veel te koud. Oleanders hebben veel warmte nodig om knoppen te kunnen vormen. In elk geval mag de oleander half oktober naar binnen. Flink in- snoeien, want hij bloeit toch uitsluitend op takjes die hij vol gend voorjaar vormt. Vorstvrij. desnoods vrij donker, overwin teren maar de grond net niet helemaal laten uitdrogen. Vanaf eind februari meer warmte, meer vocht, veel licht en liefst zon en dan pas eind mei op een beschutte, zonnige plaats op het balkon. En nu het probleem lidcactus. Deze bladstengelcac tussen verdragen zeer slecht temperaturen onder 10 graden C. Dus nu meteen naar binnen, nimmer in de volle zon, wel veel licht. In voorjaar en zomer goed nathouden, in herfst en winter veel minder water. Zodra zich bloemknoppen vormen niet meer draaien, anders vallen de knoppen af. Na de bloei drie weken rust, dus heel weinig wa ter, daarna weer vochtig hou den en iets plantenmest, met weinig stikstof (N). 's Zomers weer de frisse lucht in als er plaats is in de halfschaduw. Vooral geen zon, het is een plant uit het tropische oerwoud dat altijd onder beschutting van groen leeft. Teunisbloem Het is moeilijk om echte stads kinderen en vooral flatbewoners enig begrip bij te brengen voor al wat groeit en bloeit. Met het boekje: Opblijven voor de teu nisbloem wordt een aardige po ging gedaan. Er staan allerlei leuke dingen in die je met tuin planten kunt doen: vingerhoed jes van vingerhoedjeskruid, vonken van de vuurwerkbloem, verdraaien van de bloemen van de schamieiplant en nog veel meer. Veel kleurige en grote fo to's maken een en ander duide lijk. Jammer dat er geen gewone planten genoemd worden: brandnetels met brandharen, paardebloemen met parasolle tjes en dergelijke. Opblijven voor de teunisbloem, door Maya Roozcn en Nico Vermeulen, Uitgeverij Ter ra, prijs 24,50 gulden. 1 S H L A 0 A E F 2 S L V A R 0 N K 3 L V R IJ 0 0 K M 4 K E L R A J N K 5 E K 0 N B I N G 6 B E A S N I S T 7 S N H A A 0 E R 8 M D R E A E A K 9 K R W J A A E D 10 T E N M P 0 E L 11 M G A A H R E T 12 P L B U T I T M 13 P E R L U E I M 14 K 0 R L E 0 S N rTC2 OO h O O O O O °9ic o0o000«L.-?o°c,»o° °-°oo noOn0Q0° O TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer )PGAVE ITAAT treep op elke regel de letters die samen het woord vor- len dat overeenkomt met de inschrijving. De resterende itters vormen van boven naar eneden en van links naar ichts een citaat. orizontaal: 1Lijfeigene; 2. rij- g; 3. godvruchtig; 4. toon; 5. )rst; 6. grondvlak; 7. deel v.e. s ooi; 8. legendarisch monster; 9. 3 oos; 10. groot bedehuis; 11 internaand; 12. veer; 13. vrucht; reuzenbeeld. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL leeuwerik inri-kado te-ere-ok h-krent-e oor-l-rit -duw-koe- wei-b-els r-kluif-t ob-ent-va node-elia galgemaal Heer Bommel had zich met flinke tred richting de kliniek van doctor Zielknijper begeven. Enige ogenblik ken bezag hij de verantwoorde in richting met walgende blikken. Toen wendde hij zich tot enkele verple gers, die zich bij de gang ophielden en sprak hen aan. „Ik kom de razer halen", zei hij waardig. „Een klein monstertje dat niets doet dan grau wen en snauwen." „Daar zit het hier vol mee", merkte een van de broeders op en de ander vroeg: „Heb je je gele kaart bij je, opa?" „Ik heb geen kaart", hernam heer Ollie uit de hoogte. „En ik ben geen grootvader. Ik wil de heer Ziel knijper spreken. Als heer kan ik niet dulden, dat het ventje in deze kille, liefdeloze omgeving opgesloten wordt! Hier gaat zijn zieltje te gronde! „Nou, nou", gromde de voorste ver zorger en de ander trad dreigend naar voren. „Kalm aan, vadertje", zei hij met dunne lippen. „Dit is een model-inrichting." „Dat kan me niet schelen!" riep heer Bommel, die drif tig werd. „Laat me door, lummels!" Nu hadden de verplegers er genoeg van. Ze namen de opgewonden be zoeker in een stevige greep om hem de uitgang te wijzen en dit bracht heer Ollie tot het uiterste. „Laat me los", schreeuwde hij. „Doorgescho ten klokhuizen!" Zijn overslaande stem galmde langs de heldere muren en drong door tot in het vertrek waar het monster door de geleerden behandeld werd. Op het horen van die klanken kwam het ventje plotseling overeind. Het schudde zijn sufheid af en gilde rauw: „Schuddekop! Halfsleet!" H T WEE R DOOR JAN VISSER Regen, regen, regen! We werden er de laatste jaren in september overvloedig mee geconfronteerd. Zo viel er in september 1993 gemid deld over pet land 137 mm, in 1994 - toen delen van Noord-Holland met wateroverlast te maken kregen en de oogst lag weg te rotten op het veld - 148 mm en in 1995 110 mm. Normaal voor september is 69 mm. Dit jaar treedt de herfstmaand in het voetspoor van augustus. Gemid deld is er nog maar 30 mm gevallen (Leiden 29, Schiphol 33 mm). De komende dagen blijft het dankzij de dominantie van hogedruk aanhoudend droog. Het Noordzeehoog, gistermiddag nog 1034 hPa, neemt echter wel in betekenis af en het zwaartepunt komt na het weekeinde boven het Europese vasteland te liggen. Vervolgens maakt midden volgende week een nieuw hogedrukgebied zijn opwachting. Dit systeem koerst naar de Britse eilanden. De overgang tussen het kwijnende en het zich profilerende hogedruk gebied wordt gemarkeerd door een zwak front. Dit systeem zou rond de maandwisseling wolkenvelden en wellicht ook wat regen of een bui kunnen veroorzaken. Bovendien wordt het wat koeler. Vandaag hebben we aanvankelijk nog last van wolkenvelden. Tijdens de middaguren overheerst zonneschijn bij temperaturen tussen 17 en 20 graden. De wind, gisteren matig uit het noordoosten, waait van daag uit het oosten en is slechts zwak. Morgen is het op mist in de vroege ochtend na weer zonnig en de temperaturen komen uit op 19- 20 graden. Waaien doet het niet of nauwelijks. Gisteren waren er tijdens de ochtend wolkenflarden, met name in de regio IJmuiden/Zandvoort. Daarna weer een prachtig blauwe hemel maar aan het einde van de middag werd het in het noorden bewolkt. Bij ons bleef de temperatuur op 19 graden steken maar in Alphen aan den Rijn en Katwijk werd de 20 graden overschreden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In de noordelijke helft wol kenvelden en vooral zon- •dag van tijd tot tijd regen. In het zuiden droog en veel zon, in de nacht en ochtend kans op mist. Maxima van 10 graden in het noorden tot circa 18 in het zuiden. Zweden: Droog, rustig en tamelijk zonnig weer, maar in de nacht en ochtend plaatse lijk mist. In het noorden af en toe wolkenvelden. Mid- dagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot bijna 20 plaatselijk in het zuiden. Denemarken: Rustig en droog. Vooral za terdag wolkenvelden. Zon dag flinke zonnige perio den. 's Ochtends plaatse lijk mist. Middagtemperatu graden, bij hardnekkige bew< Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig weer. In de nacht en vroege och tend plaatselijk mist en mogeli|k hard nekkige bewolking. Verder flink wat zon. In de loop van het weekeinde in Ierland toenemende bewolking en af en toe re gen. Middagtemperatuur van 15 graden in bewolkte gebieden tot circa 20 in zonnige streken. België en Luxemburg: Fraai en droog weer met veel zon. In de nacht en ochtend kans op enkele mist banken. Middagtemperatuur rond 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Aanhoudend rustig en zonnig weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Warm met maxima veelal tussen 23 en circa 26 graden. Portugal: Tamelijk bewolkt en vooral zaterdag in het zuiden van tijd tot tijd veel regen, mogelijk ook onweer. Middagtempera tuur afhankelijk van het aantal opklarin gen tussen 20 en 26 graden. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvelden, maar ook enkele regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Vrij veel bewolking en vooral in het zui den fikse regen- of onweersbuien. Met name zaterdag kan veel neerslag vallen In het noordoosten is het minder be wolkt en bung en komt ook geregeld de zon door Maxima van ruim 20 graden langs de Golf van Biskaje tot circa 28 graden met zon in het zuiden. Canarische Eilanden: Nu en dan zon, maar vooral zondag ook kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 27 gra- Marokko: Westkust: tamelijk veel bewolking en vooral nabij Tanger fikse regen- en on weersbuien Middagtemperatuur op de meeste plaatsen bijna 25 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden, maar ook kans op een enkele bui. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Rustig en droog weer. In de nacht en vroege ochtend kans op mist. Verder veel zon, in de Pyreneeen soms wat meer bewolking. Aanhoudend zomers warm met maxima tussen tussen 25 en bijna 30 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden, maar ook een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Droog en veel zon. af en toe enkele wol kenvelden. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Malta: Flinke zonnige perioden en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden en meest droog, op de Egeische zee waait eerst een stevige noordenwind. Middagtemperatuur van circa 21 graden rond de Egeische Zee tot 25 plaatselijk in het westen. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden, maar op Cy prus en aan de Turkse zuidkust ten oos ten van Antalya ook kans op een regen- of onweersbui Aan de Turkse westkust eerst veel wind Maxima van 20 graden op de Dardanellen tot 26 op Cyprus en Zuid-Turkije. Duitsland: Rustig en overwegend zonnig najaars weer met in de nacht en ochtend plaat selijk mist. In het noorden soms ook wolkenvelden. Middagtemperatuur met zon ongeveer 20 graden, in het Rijndal enkele graden hoger. Zwitserland: Droog en veel zon, in het noorden soms wat wolken In de nacht en ochtend plaatselijk mist en nevel. Middagtempe ratuur met veel zon ongeveer 22 graden Oostenrijk: In Vorarlberg en Tirol wat wolken. Verder veel zon, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Droog. Middagtempera tuur iets onder de 20 graden in bewolkte gebieden, in het zuiden met zon ruim 23 graden. Wolkenvelden en kans op wat regen. In het westen ook van tijd tot tijd zon en waarschijnlijk droog Middagtempera tuur van 14 graden in het oosten tot 18 in het zuidwesten. Tsjechië en Slowakije: Flink wat zon, maar in Slowakije soms ook bewolking. Bijna overal droog. Mid dagtemperatuur van 20 graden in het westen van Tsjechie tot 16 lokaal in Oost-Slowakije Hongarije: Zonnige perioden, maar in het oosten soms ook woUenvelden. Vrijwel droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra- Z0NDAG 28 SEPTEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.37 Zon onder 19.23 Maan op 04.05 Maan onder 18.13 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02 35 15.06 02.08 14.39 Laag 10.45 23.06 10.26 22.47 MAANDAG 29 SEPTEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.38 Zon onder 19.21 Maan op 05.07 Maan onder 18.37 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03 26 15.41 02.59 15.14 Laag 11 25 23 55 11.06 23.36 Weerrapporten 26 september 20 u Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeau» Brussel Cyprus Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Madrid Malaga Mallorca hallbew nnw6 licht bew Zürich Bangkok Casablanca Johannesburg onbe* Los Angeles /waar bew flew Orleans half bew New York half bew Tel Aviv onbevr 20 5 0.0 21 11 0.0 24 8 00 14 11 0.1 26 18 00 25 16 00 22 8 00 22 8 00 29 14 00 23 11 0.0 27 20 0.0 15 13 0.0 r. 1 22 6 0.0 15 18 12 0.0 1.1 19 6 0.0 >w4 17 12 0.0 «7 27 22 00 27 17 0 0 20 13 0.0 22 13 00 io 1 24 11 0.0 2 20 15 29.0 1 25 17 7.0 2 28 15 0.0 J.0 25 21 7.0 io 1 3. -3 2.0 o 1 20 6 0.0 16 8 0.0 18 8 0.0 21 11 0.0 18 5 0.0 35 28 0.0 12 0.0 25 22 0 1 28 23 0 0 22 21 00 24 20 00 22 16 0.0 32 19 0.0 19 17 24.0 16 9 0.0

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9