BUCHHANDLUNG ilank Namibië, een stukje Duitsland in Afrika Republikeinen drijven Clinton en Gore in het nauw /an kamelensteak en buitburger tot broodje groene mier Buitenland A WINDNOEKER Derde brug over Bosporus stuit op veel weerstand Bevrijdingsfront eist vrijlating tuinkabouters -TTERDAG 27 SEPTEMBER 1997 je lang en blauwogig bent en er noordelijk uitziet, is er in Swakop- d eigenlijk maar één taal waarin je wordt aangesproken: Duits. 'F»lfs de plaatselijke zwarte bevolking kent een paar woorden om zich ^handhaven in een stadje waar Duits tot niet al te lang geleden de voertaal was. Het Namibische woestijnzand mag door alle kieren naar binnendringen, in de slagerij en bij de bakker ruikt het precies zoals het in Berlijn of Bonn ook ruikt: naar Duitse vleeswaren en Duits ge bak. (PTYt LTD jAKOPMUND RUNA HELLINGA (RRESPONDENT West Afrika, zo heette het huidige ibië in de tijd van de Duitse keizer lelm, naar wie de hoofdstraat van :opmund nog steeds is vernoemd, land bestaat grotendeels uit woestijn behalve de drang om in navolging andere Europese landen eigen kolo- :n te stichten, is het een raadsel wat de itse graaf Adolf Luderitz eind vorige bewoog om een stuk zand te ko- van de Bosjesmannen, amibië was voor de Duitsers een van laatste kansen een eigen kolonie te :hten, maar ze belandden dan ook in van de dorste gebieden op aarde, enige dat de kust aantrekkelijk lakte, waren de eilanden vol vogel- ep, want voor de uitvinding van nstmest was met guano grof geld te dienen. Om die reden hielden de Brit- de eilanden dan ook stevig in eigen nden. )ndanks de dorheid trok het gebied litse emigranten. Ze moeten zich alle- v lal zo hebben gevoeld als Irmela ank, toen ze na de Tweede Wereld- rlog voor het eerst voet aan wal zette Swakopmund, het stadje waar haar ieder was opgegroeid: „Het was ont- itend warm en er stond een harde lestijnwind. Ik dacht: is dit nu het land ar mijn moeder al die jaren zo hoog er heeft opgegeven." Maar nu, meer n veertig jaar later, noemt ze zich een litse Namibiër: „Ik ga graag terug naar Litsland en zuig dan de cultuur in mij theater, musea. Maar ik zou de stilte de woestijn ontzettend missen als ik or altijd in Duitsland zou wonen." :rlank vertegenwoordigt de Nami- ich-Duitse geschiedenis. Haar groot der kwam in 1892 naar Namibië als rtegenwoordiger van de Woermann- n i, de scheepvaartmaatschappij die de ite Duitsland-Affika onderhield. Hij uwde het Woermann-huis in Swakop- jnd, een markant, gigantisch huis met een hoge toren, waarvan alle materialen per schip uit Duitsland zijn overgebracht en dat nu dienst doet als galerie en bi bliotheek. In het voorhuis woonde haar grootva der met zijn familie. De binnenplaats, nu betegeld, was ooit een tegen zand en wind beschermde tuin. De achterkant was een soort herberg, vertelt ze: „Boe ren kwamen hierheen om hun produc ten te verkopen en goederen in te kopen die de Woermann-lijn uit Duitsland im porteerde. Die mensen waren soms we ken met de ossenkar onderweg en moes ten dan wel een beetje fatsoenlijk onder komen hebben als ze hier aankwamen." In de ruim honderd jaar dat Duitse emigranten in de Namibische droogte een nieuw bestaan hebben opgebouwd, hebben ze een onmiskenbaar stempel op het land gedrukt. Nergens anders in Afrika kun je zulk goed appelgebak krij gen, Sauerkraut met Eisbein en erwten- puree eten of Duits bier drinken. Nergens anders in Afrika ook zie je zo veel monumenten die de gevallen Duitse soldaten uit de Eerste en Tweede We reldoorlog herdenken. Nergens anders vind je nog een Goeringstraat, overigens niet genoemd naar Hitler's rechterhand, maar naar Hermann Goerings vader, die ooit de Duitse regeringscommissaris in Namibië was. Nergens anders in Afrika kun je je zo in Duitsland voelen als in Namibië. Het is opmerkelijk hoe een minder heid van zo'n 60.000 zielen er al genera ties achtereen in slaagt het Duitse natio nale bewustzijn overeind te houden. Hoewel in veel families al de derde of vierde generatie in Namibië opgroeit, le ren de kinderen nog steeds Duits. Ze gaan naar Duitse scholen, lezen Duitse kinderboeken en Duitse kinderliedjes. Tijdens de Tweede Wereldoorlog gol den de Namibische Duitsers als buiten gewoon Hitlergezind. Hoewel Namibië al aan het begin van de eeuw Brits ge bied werd, beschrijft Dury Pifer, zoon van een Amerikaanse mijningenieur die jaren in de diamantmijnen werkte, hoe zijn vader in 1939 in Oranjemund arri veerde en in zijn kantoor een enorm portret van Hitier aantrof. Op de dag van de Duitse invasie in Polen stroomde de hele Duitstalige bevolking van het mijn stadje uit om dat heugelijke feit met een groot vreugdevuur te vieren. Die houding was reden voor de Britten om het mannelijke deel van de bevolking massaal in interneringskampen op te sluiten, terwijl hun vrouwen veelal huis arrest kregen op hun geïsoleerd liggende boerderijen. Het is een deel van de Na- mibisch-Duitse geschiedenis waar een krant als de Allgemeine Zeitung nog steeds met een zeker mengsel van trots en bitterheid over schrijft. Al die vrouwen, aldus de krant, moes ten onder de moeilijkste omstandighe den de familiebedrijven gaande houden en toch is er maar één geval bekend van een Duitse onderneming die in die oor logsjaren failliet is gegaan. En nog steeds is het overgrote deel van de winkels, res taurants, hotels en andere dienstverle nende bedrijven in Duitse handen. Het is zonder enige twijfel een nijver heid waar de Duitse Namibiërs zichzelf graag op beroepen. Maar Irmela Erlank realiseert zich dat de typisch Duitse Tüchtigkeit een mes is dat naar twee kanten snijdt. „Het valt niet te ontken nen dat de Duitsers economisch een be langrijke kracht in Namibië zijn, ook al omdat ze financiële steun uit Duitsland krijgen. Maar ik ben er een beetje huive rig voor om eigenschappen als grondig heid en punctualiteit al te veel te bena drukken. Je belandt dan al snel in een gesprek over Duitse superioriteit en dat vind ik onzin." Ondanks het sterke groepsbewustzijn heeft Afrika overigens ongemerkt toch zijn sporen achtergelaten in de Duitse gemeenschap. Vooral de jongere genera tie voelt zich steeds minder Duits, on danks de Duitstalige opvoeding thuis. Dat komt ook, omdat een behoorlijk aantal Duitsers niet meer binnen de ei gen groep trouwt. „Mijn man was Afrika ner en mijn zonen weten niet precies waar ze thuishoren", zegt Erlank. De slijtende banden met het moeder land zijn vooral merkbaar in de taal. De Windhoekse journalist Joachim Putz stelde een woordenboek samen van Na- mibisch Duits. Dat blijkt vol te zitten met Engelse, Afrikaner en Afrikaanse uitdruk kingen. „Toen het uitkwam, waren veel oudere mensen geschokt", herinnert Erlank, die zelf een keurig Hoog-Duits praat, zich. „Zo praten onze kinderen toch niet, meenden ze. Maar zo praten ze dus wel." Toen de kinderen van Silke en Bob Sinclair opgroeiden, was Duits nog zo belangrijk, dat Bob, een Schot van ge boorte, de taal vloeiend en accentloos heeft geleerd. Hun vier kinderen gingen allemaal naar de Duitstalige school. Maar de zoontjes van hun dochter Adriane spreken vrijwel uitsluitend En gels, ondanks pogingen van hun moeder om thuis het Duits levend te houden. Irmela Erlank spreekt Engels en Afri kaans. Maar voor haar is Duits de taal waar ze zich het meest in thuis voelt. Ze realiseert zich dat dat voor de nieuwe ge neratie begint te veranderen. Een van haar zonen stuurt zijn kinderen naar een Engelse school. „Hij zegt: we leven hier en de hoofdtaal is Engels. Zijn kinderen leren thuis nog wel Duits, maar voor hem is dat echt iets dat leuk is voor er- bij." Ook aan de Duitse school in Swakop mund zijn de veranderingen niet voorbij gegaan. Erlank: „Ik geef er theateronder- wijs. Het overgrote deel van de kinderen in mijn groep is tegenwoordig zwart en het merendeel van het onderwijs is in het Engels. Er zijn natuurlijk Duitsers die vanwege die veranderingen hun kind naar een Duitse privé-school sturen. Maar ik vind dat een slechte ontwikke ling. Dat komt het openbare onderwijs niet ten goede. En uiteindelijk leven we toch allemaal samen in dit land." Duitse ingezetenen doen inkopen in Windhoek. FOTO CPD ERIC MILLFR 'YORK «JOHN WANDERS RRESPONDENT ibben president Clinton en j «-president Gore de wet i ertreden toen zij vorig jaar hld inzamelden voor hun her- I, kiezingscampagne? Minister Q no (justitie) is deze week een (1 ;en onderzoek begonnen naar activiteiten van Clinton op gebied van fondsenwerving, rder al gelastte Reno eenzelf- onderzoek naar de handel- K'ze van Gore. Het onderzoek irdt algemeen beschouwd als tot de benoeming van n onafhankelijke aanklager, iet ogenschijnlijke gesjoemel ld de financiering van de ver- :zingscampagne van Clinton Gore in '96 is in de VS al ge- ime tijd onderwerp van cüs- ssie. Daarbij is de rolverde- g helder. De Republikeinen :pen dat het een schande is dat Clinton kennelijk geen iddel onbeproefd heeft gela- om zijn doel een tweede mijn te bereiken. De De- icraten houden het er veelal dat de federale verkiezings- ;tten aan duidelijkheid te ;nsen over laten. Alleen al de benoeming van n onafhankelijke aanklager voor Clinton groot gezichts- rlies betekenen nog afge- :n van de mogelijk vernieti nde uitkomst van een onaf- nkelijk onderzoek. De verge- ing met het beruchte presi- ntiële duo Nixon/Agnew is middels gemaakt en een en- Ie Clinton-hater nam ook al woord 'afzettingsprocedure' de mond. Dat laatste is ietwat orbarig. Niettemin mag wor- n aangenomen dat Clintons opbaan door deze zoveelste faire deuken oploopt. Minstens zo belangrijk voor Democraten is de uitwerking deze affaire heeft op de po- 3 ie van vice-president Gore. ens kansen om in 2000 door t Amerikaanse volk te worden kozen tot opvolger van Clin- n zouden met de benoeming n een speciale aanklager flink nemen. De affaire zou zich in waarschijnlijk gaan uit- ekken tot in het verkie- Bill Clinton en Al Gore, allebei beschuldigd van ongeoorloofde fondsenwerving voor hun verkiezingscampagnes. zingsjaar 2000. En dat is geen leuke binnenkomer voor een presidentskandidaat. Maar wat is er nu eigenlijk aan de hand? Gekozen functio narissen mogen volgens een ruim honderd jaar oude wet vanaf 'het grondgebied van de federale overheid' geen geld in zamelen voor zichzelf of hun partij. Die bepaling werd in 1"883 in de Amerikaanse wetge ving opgenomen in 'reactie op de wijdverspreide corruptie on der politici en andere gezags dragers. Het kwam in die dagen veelvuldig voor dat gekozen functionarissen hun eigen per soneel afpersten. Anno 1997 zou diezelfde be paling kunnen worden uitge legd als een verbod voor de pre sident en de vice-president om vanuit hun werkkamers in het Witte Huis domein van de fe derale overheid telefoonge sprekken te voeren die gericht zijn op het inzamelen van geld. De vraag of dit daadwerkelijk bij wet is verboden, is echter nooit getoetst door de rechter. Alles wat tot nu toe vooral via The Washington Post bekend is geworden over de activiteiten van Clinton en Gore op dit ge bied, is in het nadeel van de De mocratische president en zijn plaatsvervanger. Er zijn de mo gelijk illegale telefoontjes aan potentiële donateurs. Er zijn de curieuze giften vanuit dubieuze Chinese hoek. De campagnestaf van Clinton en Gore zat in de aanloop naar de verkiezingen van vorig jaar november ontzettend om geld te springen. Medewerkers van Clinton zouden er bij de presi dent op hebben aangedrongen vanuit het Witte Huis ten min ste veertig kapitaalkrachtige do nateurs te benaderen. Vooralsnog is onduidelijk in welke mate Clinton aan het ver zoek van zijn ondergeschikten gehoor gaf. Voormalig plaats vervangend stafchef van het Witte Huis, Harold Ickes, ver klaarde onlangs tegenover een speciale onderzoekscommissie van de Senaat dat de president grote aarzelingen had bij het voeren van dit soort telefoonge sprekken. De aan hem gerichte schriftelijke verzoeken om do nateurs te bellen, bleven soms wekenlang onaangeroerd lig gen. Zeker is dat veel potentiële donateurs van de Democrati sche partij die met name wor den genoemd in de documen ten waarover Justitie beschikt, daadwerkelijk grote bedragen hebben geschonken aan de De mocraten. Een voorbeeld hier van is Gail Zappa, weduwe van musicus Frank Zappa. Februari 1996 ontving Clinton het ver zoek haar te bellen. Enkele maanden later boekte mevrouw Zappa een bedrag van dertig duizend dollar over naar de De mocratisch partij. Tot nu toe verschool Clinton zich steeds achter het argument dat vaker effectief is gebleken voor presidenten die verstrikt raakten in politieke schandalen: hij zei het zich allemaal niet meer te kunnen herinneren. Onlangs voegde de president een nieuw element toe aan zijn verdediging. Hij zei: „Ik geloof niet dat de vice-president of ik de wet hebben overtreden. En ik weet absoluut zeker dat wij ervan overtuigd waren dat onze handelwijze volkomen legaal was." Met die laatste opmerking leek de president te willen aan geven dat hij en Gore te goeder trouw zijn, ook al hebben bei den wellicht een fout gemaakt. Mogelijk dat hij daar straks in een later stadium van de ver schillende onderzoeken mee kan wegkomen. Clinton beseft dat het voor hem fataal zou zijn als hij nu glashard zou ontken nen, wetende dat straks mis schien het ene na het andere lijk uit de kast komt rollen. De Amerikanen zijn waar schijnlijk bereid hun president te vergeven als een bij voor keur onafhankelijke onder zoekscommissie straks mocht vaststellen dat de verkiezings wetten op onderdelen aan dui delijkheid te wensen overlaten en hier en daar aanpassing be hoeven aan de moderne tijd. Tenslotte geldt dat ook de Re publikeinen in deze kwestie bo ter op hun hoofd hebben. Het is bepaald niet onwaarschijnlijk dat Republikeinse Congresleden vanuit hun kantoren in het Ca priool per telefoon kapitaal krachtige sympathisanten heb ben benaderd met het verzoek om een financiële bijdrage. De eerste getuigen die dit kunnen bevestigen, hebben zich reeds gemeld. genstanders hopen de regering nog op andere gedachten te kunnen brengen en hebben in middels voorgesteld een tunnel aan te leggen om de verkeers stroom te verlichten. Een tunnel onder de Bos porus zal nagenoeg hetzelfde kosten: ruim 1.200 miljoen gul den. Maar de aanleg zal onge veer vier jaar duren, terwijl de brug binnen een jaar klaar kan zijn. Dat is een van de belang rijkste redenen waarom Ankara voor de brug heeft gekozen, al dus burgemeester Erdogan van Istanbul, een tegenstander van het project. Een van de voorstanders van de derde brug is de voormalige burgemeester van de stad, Dalan, die het ambt bekleedde op het moment dat de tweede brug werd aangelegd. „Wat maakt het uit of de bruggen de schoonheid van de Bosporus vernietigen. Met zo'n mentali teit kun je deze stad niet bestu ren", meent hij. Verkeersdeskundige Evren van de Technische Universiteit van Istanbul gelooft niet dat de brug de verkeersproblemen van de stad zal oplosen. Dat kan al leen door de prioriteiten meer bij het openbaar vervoer te leg gen. „De bmg betekent meer auto's en meer verkeersopstop pingen", aldus Evren. ISTANBUL YALMAN ONARAN AP De Bosporus, een 32 kilometer lange waterweg die de Zwarte Zee en de Zee van Marmara verbindt, slingert door het oude hart van Istanbul, met zijn his torische Ottomaanse kastelen en sprookjesachtige moskeeën. De eerste 1.074 meter lange brug bracht de twee continen ten in 1973 samen. De tweede werd vijf kilometer noordelijker gebouwd, ging in 1988 open en is 200 meter korter. De regering in Ankara heeft nu besloten dat er een derde moet komen. „Er is weinig groen over in Is tanbul. Er ontstaat een ketting aan bruggen, de ene na de an dere. Het zal lelijk worden", klaagt Nurgul Aktas, een bezoe ker van het Yildiz-park, dat zal worden volgeplant met beton nen pilaren ter ondersteuning van de viaducten die naar de nieuwe brug zullen leiden. Ver der komt de brug aan de Eu ropese kant naast het Ciragan- paleis te liggen, de zomerresi dentie van de Ottomaanse sul tans uit de 17de tot de 19de eeuw. Aan de Aziatische kant zullen de viaducten de 18de- eeuwse rust verstoren van de begraafplaats Karacaahmet. De regering heeft nog niet vastgesteld wanneer de bouw van de brug zal beginnen. Te- DNEY ROHAN SULLIVAN schapen en het vee concurreerden voor gras en water zoals kangoeroes en later kamelen werden afgeschoten. Nu de internationale veeprijzen laag zijn en de effecten van jarenlang pesti- cidegebruik zichtbaar worden in de vorm van bodemerosie en stijgende zoutniveaus worden de Australische veeboeren gedwongen de bakens te verzetten. Tijdens een onlangs gehou den conferentie in Adelaide kregen de boeren de ongewone suggestie om de traditionele 'vijanden' te omarmen als winstgevende diersoorten waar goed mee valt te boeren. Deskundigen waarschuwden de boe ren dat Australië voor een economi sche en ecologische crisis staat omdat de bestaande landbouwpraktijken het landschap zwaar hebben aangetast en ten dode zijn opgeschreven. Volgens bioloog Archer van de universiteit van de deelstaat New South Wales kost de degradatie van het land jaarlijks twee miljard Australische dollar (3,5 miljard gulden) door verloren productie. Archer riep de boeren op kangoeroes te houden als een milieuvriendelijk al ternatief voor de 'maniakale' afhanke lijkheid van vee en schapen. Voor de bereiding van dierenvoedsel wordt al jaren kangoeroevlees gebruikt en sinds kort is het ook als te koop voor men sen. „Kangoeroevlees is erg goed voor ons en vrij van ziekten. Niemand heeft ooit gehoord van de gekke-kangoeroe- ziekte", aldus Archer. In het droge centrum van Australië vangen steeds meer boeren wilde ka melen en fokken de dieren omdat er steeds meer vraag is naar kamelenvlees en afgeleide producten zoals leer, olie en zeep. Zeker twee grote supermarkt ketens verkopen al kameelsteaks en de opening van een ritueel slachthuis zal naar men hoopt een nieuwe markt aanboren in de Aziatische moslimlan den. Kamelen worden momenteel nog samen met vee gehouden, maar zijn veel meer geschikt voor de droogte van centraal-Australië. Deze week is bo vendien een rapport naar het parle ment gestuurd waarin wordt aanbevo len het kweken van insecten als voed sel te onderzoeken. De Aborigines, de oorspronkelijke bewoners van Austra lië, eten aJ eeuwen wormen, motten en groene mieren. In veel Afrikaanse en Aziatische landen worden insecten als een bron van proteïne gegeten, zo staat in het rapport. Boeren zouden door het kweken van insecten meer inkomen kunnen verwerven en het is een bij zonder milieuvriendelijke teelt. OFFENBACH AP De Duitse deelstaat Hessen is in de greep van een nieuwe terroristische beweging: het Front voor de Bevrijding van Tuinkabouters (FBG). Eerste actie van de groepering: het uitzetten van zeker honderd rood gemutste mannekes in een bos in de buurt van de stad Dreieich. De politie in Offenbach heeft inmiddels bevestigd dat er in de buurt van de vrijgela ten tuinkabouters een schrij ven is gevonden waarin de FBG de verantwoordelijkheid voor de actie opeist. De brief was ondertekend door 'FBG, Commando-eenheid Duits land, Hessische Factie'. De re gering in Bonn werd gedreigd met een gewapende strijd in dien de karakteristieke rode kaboutermuts geen verplicht hoofddeksel wordt in de Bondsrepubliek. De politie werd gemobili seerd nadat in een anoniem telefoontje werd gerept over een invasie van markant ge klede en opvallend kleine per sonen in het Koberstadter- bos. „De persoonsbeschrij vingen spraken over een ge wapende bende: twee droe gen hagelgeweren over hun schouder, anderen harken, gieters en weer anderen duw den kruiwagens", zo heette het in een politierapport. In de dreigbrief wordt ge klaagd over de uitbuiting van tuinkabouters door 'duivelse tuiniers, die hele legers tuin kabouters onder erbarmelijke omstandigheden geïnter neerd hebben'. Van tic bondsregering wordt een onmmidtlelijk en onvoor waardelijke vrijlating geëist van de kleine makkers. Als alle eisen worden inge willigd is het FGB bereid met Bonn te praten over de vor ming van een nieuwe Duitse deelstaat voor tuinkabouters. Het schrijven is ondertekend met een vijfpuntige ster, met in het midden een tuinkabou ter met een machinegeweer en de letters FGB. Volgens anonieme bronnen zou het FGB een staakt-het-vuren hebben gesloten met de Duit se afdeling van de Noorse trollen, de traditionele vijand van de kabouter.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7