rules the world MEN KOKE EEN PENS... m: GOD SAVE THE QUEEN SCOTLAND ft rijk waar de zon nooit onder gaat P, isimflftgeschrompeld tot een eiland inlde Noordzee. Maar het stempel dat de Engelsen op driekwart van de wereld drukten, met hun taal, spor ten en gewoonten, is nog dagelijks overal zichtbaar. Dat lijkt zo vanzelfsprekend, maar het was een penny op zijn kant of ha asachtige Engelse rijk had nooit bestaan. Als de Schotten in 1745 éven waren doorgelopen, hadden ze dé.ÓBtluikende wereldmacht in de kiem kunnen smoren. Ze hadden Londen voor het grijpen. Na Londen de wereld. De Engelsen en Schotten hebben heel wat veldslagen uitgevochten, vrijwel allemaal op Schots grondge bied. Dat zegt wel iets over het ver schil in mentaliteit. De Schotten hadden genoeg aan zichzelf, de En gelsen niet. In 1707 gingen beide landen op in een Unie. Door een speling van het lot zat het Schotse koningshuis Stuart op de Britse troon. Religieuze en politieke strub belingen kostten later James II ech ter zijn kroon, ten faveure van zijn dochter Mary die trouwde met onze Willem III. Omdat ze kinderloos ble ven kwam de troon uiteindelijk in handen van George I, een Duitser. Veel Schotten waren daar niet ge lukkig mee. Toen de kleinzoon van de afgezette koning zich in 1845 bij hen voegde, schaarden zij zich ach ter het banier van de Stuarts en ver overden Edinburgh. Nu hadden de Schotten al vaker hun eigen land op de Engelsen veroverd en daarmee was voor hen de kous meestal af. Dit keer echter werden ze geleid door een ambitieuze jongeman die de troon voor zijn vader (en ultimo voor zichzelf) wilde veroveren. Ge steund door de paus zag hij grote daden voor zichzelf en zijn dynastie weggelegd. Met als gevolg dat de Schotten voor het eerst niet bij hun eigen grens halt hielden. Ze hadden er zin in. Onder leiding van de 23-ja- rige Charles Edward Stuart mar cheerden ze zuidwaarts. Tot aan Carlisle. Tot aan Derby. PANIEK Niet één Engelse soldaat bevond zich tussen Derby, alwaar de zege vierende in kilt geklede troepen van Charles Edward Stuart zich ophiel den, en de Engelse hoofdstad. In Londen sloeg de paniek toe. Het grootste deel van het leger zat in Vlaanderen en werd bezig gehouden door het leger van de Franse koning Louis XV, die in het geheim de Schotten steunde. De rest had het moeilijk in Wales. Handelaren brachten hun waren en tegoeden in veiligheid. Burgers die geen kans za gen te vluchten, oefenden Schotse liederen om de jonge veroveraar passend welkom te heten. De macht lag voor het oprapen. Wat deden de Schotten? Namen zij Londen in? Vestigden zij een nieuw bewind en stichtten zij in plaats van Engeland een wereldrijk? Niets van dat al. De Schotten slie pen er een nachtje over en keerden terug naar huis en haard, alwaar het leger werd ontbonden. In hun kin derlijk optimisme. Keltische volke ren eigen, meenden zij de Engelsen voldoende schrik te hebben aange jaagd om voor altijd van hun ver overingsdrift gevrijwaard te blijven. De Bonnie Prince, Charles Edward Stuart, hield zijn mannen niet tegen. Na zijn successen verwachtte hij openlijke steun van de Fransen en Charles Edward Stuart heeft het lelijk laten liggen. De Bonnie Princezoals de knappe jongeling doorzijn volgelingen werd genoemd, had de zege op Engeland voor het grijpen. Niet de Engelsen, maar de Schotten hadden daarna hun stempel op de wereld kunnen drukken. Keltisch als wereldtaal, mannen die gekleed gaan in kleurige rokken, en het boomstamwerpen als hoofdnummer op de Olympische Spelen. NICO VOLKERTS PRIMPF P.HART ,FS F.DWARD STUART hulp uit Wales en Ierland voor de beslissende slag. Geschrokken waren de Engelsen zeker. Zozeer dat ze een gigantisch leger uit de grond stampten waar mee ze de verbaasde Schotten bij Culloden genadeloos in de pan hak ten. Alzo nam de geschiedenis de loop die wij kennen. Engeland maakte korte metten met de Schotten en stichtte vervolgens een wereldrijk. Hoe anders had de wereld er uit ge zien als de Schotten nog even waren doorgelopen. We zouden niet dagelijks worden lastig gevallen met de escapades van het huis Windsor. Charles Edward Stuart stierf kinderloos. Maar dat komt omdat de verslagen prins zijn heil zocht in drank en kaartspel en zich niet om zijn opvolging bekom merde. Was hij zegevierend uit de strijd tevoorschijn gekomen, dan zou hij zeker voor een reeks prinsen en prinsessen hebben gezorgd, al dan niet legaal, om daarmee de troonopvolging veilig te stellen. En het koninklijk paleis zou niet in Lon den maar in Edinburgh staan. Voor het paleis geen onverstoor bare erewacht van smetteloos gekle de, glad geschoren soldaten met een hoge berenmuts. In plaats daarvan woestbebaarde mannen met harige knieën onder hun kilt. Ze leunen achteloos op hun zwaarden en ne men van tijd tot tijd een dram. Geen muizensipje zoals de Engelsen die tot maat hebben verheven, maar een volwassen borrel. Als een Japan se toeriste met ze op de foto wil, slaan ze amicaal de ruwe handen om haar heen en bieden haar een slok uit de fles aan. En dan de taal. Niet het Engels, maar het Keltisch zou bijna over de hele aardbol worden gesproken. De Nederlandse taal zou niet zijn ver vuild met honderden Engelse ter men als kids, shop en bike, maar prachtige woorden kennen als mui- richinn, lüghdachach en choimpi- utair. Even prachtig om te zien als om te horen. Het Keltisch is een eeuwenlang mondeling overgeleverde taal die pas laat op schrift is gesteld. De voor ons onuitspreekbare opeenvolgin gen van klinkers zijn volgens som migen te wijten aan de wijze waarop dat gebeurde, namelijk onder het genot van de nationale drank: whis ky. Een drank overigens die deed wat de Schotten zelf verzuimden: de wereld veroveren. De Engelse keuken heeft de we reld weinig meer gegeven dan een zwaar op de maag liggend ontbijt. Gebakken eieren, gebakken saucijs jes. gebakken bloedworst, gebakken tomaat, gebakken spek en gebakken bonen staan garant voor een aanval van maagzuur. Daar hadden we niets aan gemist. Maar of de wereld zoveel zou winnen bij het Schotse nationale gerecht? Deze merkwaar dige lekkernij staat te boek als Hag gis. Het is op 181 verschillende ma nieren te bereiden, maar aan de ba sis-ingrediënten valt niet te ontko men. Men neme de lever, de longen, de nieren en de hersens van een schaap, hakke die in kleine stukjes en koke dat voor minstens drie uur in de maag van datzelfde schaap. De dampende prak die het resultaat is gameren met een bleek bolletje aardappelpuree en eén wortelprakje dat evenlang heeft gekookt als de schapenmaag, en smakelijk eten maar. Op sportief gebied doen de Schot ten zeker niet voor de Engelsen on der. Door hun aarzelend optreden in 1745 hebben zij de wereld opmerke lijke sporten onthouden als het boomstamwerpen, de distelrace (op blote voeten) en hoeveel aantrek kelijker zou het onderdeel gewicht heffen op de Olympische Spelen zijn als in kilt geklede krachtpatsers el kaar zouden betwisten in het optil len van scherp gepunte rotsblokken. Het koningsnummer, de honderd meter, zou aanzienlijk aan spektakel winnen als Bailey, Fredericks en Greene de afstand aflegden met hun vrouw of vriendin op de mg. Om maar te zwijgen van het onderdeel Tavijnspringen' en de 3.000 meter 'heuvelrollen'. Prachtige sporten die nu voor een handjevol toeristen worden opgevoerd. En op de Win terspelen zou curling (nu slechts po pulair in Schotland en Canada) het hoofdnummer zijn. Bij deze merk waardige sport schuiven de deelne mers een schijf over het ijs, terwijl ze het ijs tegelijkertijd vegen. De sport zou in Nederland zeker navolging hebben gevonden. Men kan ze al beoefenen wanneer één rayonhoofd vijftien centimeter ijs constateert, en het wak bij Sneek laat de curlingers bij Dokkum koud. Klunen hoeft al helemaal niet. GRAND NATIONAL Wie nu denkt dat we zonder de En gelse invloed verstoken zouden zijn van dat schitterende spektakel de Grand National, heeft het mis. De Schotten zijn even gek op de be roemde, of zo men wil beruchte ze ven kilometer lange race over heg gen en sloten. Dierenmishandeling, zeggen de tegenstanders, maar de liefhebbers wuiven dat weg en zet ten miljoenen in op hun favoriete schaap. Blijft alleen de vraag of gek loonde schapen toegelaten zouden worden voor deelname. En voetbal? Zou de wereld het dan zonder voetbal moeten stellen? Be slist niet. Hoewel de sport als een Engelse uitvinding te boek staat, was een vergelijkbaar spel al bij de Kel ten populair. De Romeinse keizer Hadrianus, die niets van de Schot ten moest hebben, en een grote muur dwars over het Britse eiland liet bouwen, beschrijft hoe zij gedre ven achter de schedel van een over wonnen tegenstander aanholden en trachtten deze voort te bewegen, door er met de (blote) voet tegen aan te schoppen. Een duidelijk doel ontbrak bij deze bezigheid, die zich soms over enkele dagen uitstrekte. Winnaars of verliezers kende het spel niet. Het ging om de 'kick'. Het is dan ook niet verwonderlijk dat in moderner tijden de meer beschaaf de Engelse variant zo aangeslagen is in Schotland. Het wordt daar met hart en ziel beoefend, maar tot enig aansprekend resultaat leidt dit niet. In tactiek en spelopvatting verloo chent de Keltische aard zich niet. De Engelsen, op het hod van hun Rijk, misten de lief kleur en ontwerp die de ScL hun tartans tot uitdrukking 1 Grijs en fantasieloos, als het: hen thuis, gingen de zonen ters die het Rijk uitzond gel plaats van de kleurige kilt m wereld kennis met bolhoed] en pantalon. Wie eenmaaly gedragen heeft, wil eigenlijk ders meer. Maar dankzij cm Prince, die zelf toch zo gaan voor de dag kwam, gaan de van vandaag op zomerse da gekleed in een makkelijk mini-kilt, maar dienen zij zi helpen met een onhandige zak die bekend staat als kort Overigens, als het aan de I had gelegen, zouden wij, het kwik tot dertig graden i zuchten onder een tempera 303 graden Keivin. Nu zijn Schotland straten en plein hem genoemd. Over de hele wereld hel Engelsen hun concept mooie tuin aan de plaatsej volking opgedrongen. Tot in Afrika toe stuit men op meen: strakke fantasieloze nen waarop het gras met eéf1 schaartje kort gehoudenL Hoeveel mooier zou het Schotlands nationale bloenfe, minerend element: velden se distels wuiven ons tegem/^ UITVINDERS De vraag is gerechtvaardig mes Watt onder het ruige bewind er wel toe gekomen"' om zijn stoommachine uit om daarmee de Industriële tie in gang te zetten. Het a|c is ja. Hij was namelijk een zou het zonder de bureau^' tegenwerking van de const^ Engelse regering waarschijn eerder voor elkaar hebben fa en meteen stukken beter he| daan. De Schotten zijn nanP' op technische snufjes enjfl een onvoorstelbaar aantal u| voortgebracht. Lj R.W. Thomson bedacht <j band en niet, zoals vaak v\p1 dacht, de heer Dunlop. nL hindert het, ook die kwam u land. John Logie Baird staa|g, als uitvinder van de televis patrick MacMillan bedachtp pedalen voortgedreven fiet^ ook de eerste fietser die eet ring kreeg: vijf shilling bo|f, het omver rijden van een kiii Alexander Bain bedacht ij honderd jaar geleden del knutselde als eerste een el^' klok in elkaar, James Dewa^j de thermosfles, Charles M) de waterbestendige regenja on-Watt kwam op het jui ment (vlak voor de Tweeden oorlog) op de proppen mj Alexander Graham Bell, de i van de telefoon, was in S< geboren en James Chalm blijdde de wereld met de ei gomde postzegel. En het l Schot die de Bank of Engl richtte. Tot hun grote verdriet gi mensen vaak voor Brit en ger - voor Engels door. Dat voor mannen als Livingsta dekkingsreiziger) en Flemiij cilline). In dit geval zijn he zonden van de vaders die d bezoeken, maar is het hunj heid die de Schotten parten Het 'boomstamwerpen', slechts beoefend voor een handjevol toeristen, had een hoofdnummer op de Olympische Spelen kunnen zijn. foto's hans van weel PATRICK VAN DEN HURK ekookt vet vlees, smakeloze en onwerkelijk groene erwten, patat met vis, niertjes en een ontbijt met gerookte ha ring, eieren en vette bacon: het is het klas sieke beeld dat een gemiddelde Europe aan heeft van de Britse keuken. Zoals bij elk cliché is het deels waar, want natuur lijk smullen grote delen van Engeland nog altijd van melige witte bonen in tomaten saus. Of van bangers, die bijna onecht ro ze varkensworstjes. Of van tripe, een mooi woord voor gekookte pens. En wat zou Schotland zijn zonder hag gis, een met allerhande vermalen en suf- gekookt orgaanvlees gevulde schapen maag. Welshmen eten graag eend, maar dan wel koud en in zout ingemaakt. En in Noord-Ierland wordt nog geregeld geklo ven aan een lekkernij als pig's trotters, ge pekelde varkenspootjes. Maar het zou oneerlijk zijn de traditio nele Britse keuken daarom af te doen als primitief en 'niet te vreten'. Culinair Ne derland wordt tenslotte ook niet alleen af gerekend op balkebrei en zure zult. Het valt alleen niet te ontkennen dat de tradi tionele keuken van de Britse eilanden an ders is. In kustgebieden staan vis en schaaldie ren op het menu, lamsvlees is favoriet in de schaaprijke heuvels en bergen, fruit en cider kleuren de keuken van de tuinbouw gebieden en de runderen van het groene weideland leveren de traditionele roast beef en de talrijke kazen en creams. De ge woonte om elk deel van slachtvee te ge bruiken, dus ook de organen, is ontstaan in afgelegen en vroeger vaak arme gebie den, net als het gebruik om vrijwel elk res tant weer te verwerken in een volgend ge- De regionale schotels hebben vaak prachtige namen, zoals The poor knights of Windsor voor een simpele broodpud ding, Melton Mowbray pork pie voor een hartige taart met varkensgehakt, Liverpool lobscouse voor een kruidig stoofpotje met lamsvlees, Angels on horseback voor een oesterschotel met bacon, Bubble and squeak voor een simpele maaltijd van op gewarmde kliekjes, Cock-a-leekievoor een gevogeltesoep en natuurlijk de Howtodie with drappit eggs, ofte wel braadkuiken met gepocheerde eieren. Het klinkt niet alleen mooi, het smaakt ook nog eens erg goed. Upper class en aristocratie waagden zich overigens eeuwen geleden al niet aan dit 'volkse' eten, maar lieten Franse en Italiaanse koks overkomen om hun maal tijden te bereiden. Deze kringen verlaag den zich natuurlijk niet tot schapenher- sens en varkensoren, maar lieten zich vooral wild, gevogelte en verse (rivier)vis voorzetten. In die hogere sferen onstond ook het fenomeen van de high tea, die la- te-middag-vroege-avond-maaltijd waarin een wél wereldwijd geliefde tak van de Britse keuken domineert: cakes, taarten Van drinken weten ze ook wel, de Brit ten. Iedereen kent hun bier, whisky en gin, maar vrijwel niemand weet dat ze al sinds de Romeinen ook wijn maken. Ge dwongen door het kille zeeklimaat be perkt de productie zich tot wit, en dan vrijwel alleen nog in zuidelijk gelegen en beschutte gebieden. Maar zelfs in het h< noordelijk gelegen Schotse Invernt wordt wijn gemaakt, al is het dan niet v druiven, maar van sap uit de zilverbei de vlierbloesem, de lijsterbes en de spin Wie verder kijkt dan een appelation cc trolé kan zich er nog aangenaam door ten verrassen. Dat doen de Britten de laatste jar overigens als geen ander, over de grenz kijken. Het lijkt of ze een inhaalslagje a het maken zijn. Het assortiment etensv ren in een gemiddelde supermarkt is minstens zo 'verinternationaliseerd' dat van zeg een Albert Heijn. Design-goeroe en fijnproever Terer Conran die van de Habitat-meubels heeft zich bovendien voorgenomen Lt den tot de culinaire hoofdstad van de v reld te maken, en geeft zelf het goe voorbeeld door het ene trendy en c re restaurant na het andere te opent Misschien komt het ooit nog zo ver een aan de Thames geserveerde bal Cromer crab met een glas droge berl bastwijn als het ultieme culinaire gei wordt ervaren. p

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 56