GENEN en MAGIE TN CRICKET' Overspelige w Koning keizer, admiraal, scheiden doen we allemaal André van Troost helemaal De slechtste filmschrijver zou het niet hebben bedacht: de prinses op jonge leeftijd zo gruwelijk dood laten gaan. De monarchie leeft toch bij de gratie van de magie? De Britse geschiedschrijver Walter Bagekot schreef het al in zijn standaardwerkThe English Constitution': We mogen niet toestaan dat de magie door het daglicht wordt geraakt. Goed, maar in een soap kan en mag alles. SASKIASTOELINGA el koningshuis was er om de emo ties van het gewone volk in goede banen te leiden en de aandacht van de werkelijke macht af te leiden via cermonieën op het familievlak. Bij die begrafenis van Lady Di lukte dat niet meer. Het gezag was weg en het omgekeerde gebeurde. Het volk nam de regie over en bepaalde wat het koningshuis moest doen. De monarchie, of 'The Firm' zoals ko ningin Elizabeth zo fijntjes placht te zeggen, liet het tandenknarsend toe. Een moderne opstand in het tradi tionele Verenigd Koninklijk. Heeft die opstand te maken met het imago van losbandigheid, ver oorzaakt door zaken als scheidingen en overspel? Absoluut niet. De laatste generatie Windsors heeft simpelweg de als toverkracht wer kende magie niet in stand kunnen houden. Scheiding en overspel horen bij het Britse koningshuis door de eeu wen heen. Daar valt niemand meer over. Het is met grote waarschijn lijkheid in de genen van de heren vastgelegd. Neem nu Edward VII (koning van 1901-1910). Hij had ge durende zijn huwelijk met Alexan dra van Denemarken een hele reeks buitenechtelijke affaires. Zijn laatste adem blies hij uit in gezelschap van zijn minnares mevrouw Keppel, ja wel, de overgrootmoeder van Ca milla Parker-Bowles. LADDERZAT En wat te denken van het rampzali ge huwelijk van George IV (koning van 1820-1830). Als kroonprins joeg hij zijn jaartoelage er doorheen en maakte hij schulden. Na een onwet tig huwelijk met Mary Fitzherbert trouwde hij min of meer gedwon gen met zijn Duitse nicht Caroline van Brunswijk-Wolfenbüttel. De re gering hoopte dat de prins daardoor het rechte pad zou gaan bewande len. Het verhaal gaat dat de prins bij de eerste kennismaking ladderzat was en tegen zijn bediende riep: 'Nog een borrel, Harris. Ik word niet goed'. De toekomstige koningin was niet moeders mooiste. Ze was dik, hulde zich in lompen en scheen te stinken. Vanaf het huwelijk in 1795 ging het direct mis. Hoewel, negen maanden na de huwelijksnacht baarde ze toch een dochter. De eni ge nakomeling. Na de bevalling gin gen ze ieder hun eigen weg. George zocht zijn oude minnares Mary Fit zherbert weer op en zij scharrelde met eèn hoveling van Italiaanse af komst. Pas in 1820 kwamen Caro line en George IV gedwongen weer tot elkaar, omdat hij de troon op moest. Caroline werd dus koningin. Ze spoedde zich naar Londen en bonkte op de deur van de Westmin ster Abbey om Georges kroning nog mee te maken. Dit sensationele tafereel werd uit voerig in de kranten beschreven en het publiek smulde. George vroeg echtscheiding aan op grond van overspel van Caroline. Dagenlang waren de vorstelijke twisten het ge sprek van de dag. Zowel de kranten als het volk waren pro-Caroline. Uiteindelijk moest George zijn eis tot echtscheiding intrekken. Voor Caroline kwam het te laat; zij stierf op 7 augustus, drie weken na de kroning. Ook verder terug in de tijd ging er heel wat mis. Koning Henry 1. zoon van Willem de Veroveraar, verrijkte Engeland in de twaalfde eeuw met liefst twintig onwettige kinderen, verwekt bij een peloton minnares sen. Koning Charles II (koning van 1660-1685) moest evenmin iets van monogamie hebben. Hendrik VIII (koning van 1509-1547) had maar liefst zes vrouwen. Hij liet twee er van onthoofden, schoof twee ande re met een scheiding aan de kant, verloor een echtgenote bij een ge boorte, en liet uiteindelijk een een zame weduwe achter. Edward Vin pakte het anders aan. Hij wilde voor zijn liefde lijden. Hij huwde de twee keer gescheiden Amerikaanse dame Wallis Simpson, en deed daarom in 1936 afstand van de troon. En dan zijn daar nog de losse af faires. Zoals Hendrik I, broer van koning George III, die in de acht tiende eeuw de schande van de na tie werd door zijn verhouding met de gehuwde Lady Grosvenor. Zijn liefdesbrieven aan haar haalden de pers, de echtgenoot daagde Hendrik voor de rechter. George V (1910-1936) had een ge weldige relatie met zijn vader, maar was samen met zijn vrouw, prinses Mary, niet in staat dezelfde liefde aan zijn kinderen te geven. Zijn vrouw kwam veelvuldig in het nieuws omdat ze aan kleptomanie FOTO AP leed. Ze had het gemunt op zilver en emaille. Zowel binnen als buiten het Verenigd Koninkrijk werd uit voerig bericht over alle escapades. Het volk genoot en crises bleven uit. Koningin Elizabeth is weliswaar van redelijk onbesproken gedrag, maar de ijzeren dame van het 'mo derne' koningshuis maakt een bloedeloze indruk, zonder enig spoor van emotie. Ze is niet aardig, ze lacht niet, ze huilt niet en ze zal zelfs niet stinken. Daarbij mist ze ook allure. Ook haar kinderen Anne, Charles, Andrew en. Edward lopen rond als geslagen honden, die het juk van hun ijzige opvoeding niet meer van zich kunnen afschudden. Geen vrouw in Engeland droomt er toch nog van koningin of prinses te worden bij het aanschouwen van de laatste generaties Windsors? Zelfs van Edward, de jongste telg van de familie, valt niets meer te verwachten. Hij liet zijn grote liefde, de dertig jaar oude, blonde, intelli gente Sophie Rhys-Jones zomaar lo pen, omdat zijn moeder meende dat ook deze dame nog niet klaar is voor het leven als prinses. Een prin ses die de monarchie had moeten redden, na de mislukte huwelijken van Charles, Andrew en Ann. Vol gens insiders zou het trouwens Sop hie zelf zijn geweest die na een kerstdiner eieren voor haar geld koos, toen ze zag hoe er met de schoondochters Diana Spencer en Sarah Ferguson werd omgespron gen. DOLENDE MEISJES Begin jaren tachtig kwamen de toen nog onbedorven Diana en Sarah in het sociaal geïsoleerde koninklijke milieu terecht. Twee dolende kost schoolmeisjes in een kasteel. En het moet gezegd: de mediamieke prin sessen hebben er alles aan gedaan om er iets van te maken. De konink lijke familie begreep daar helemaal niets van. Ondanks alle uitspattin gen en schandalen kwamen ze niet uit hun harnas. Kinderen kwamen, mannen vertrokken. De ene schoondochter werd dun, de andere dik. Sarah haakte als eerste af. Zij liet de wereldse pret prevaleren boven haar koninklijke missie. Diana vond na een lichamelijke en geestelijke inzinking en de scheiding van haar dorre, overspelige echtgenoot op nieuw de kracht om er iets van te maken. Het kostte haar moeite een nuttige rol te vinden. Boetseren en schilderen kon ze niet, paardrijden stond haar niet, eyeliner en mascara aanprijzen vond ze beneden haar waardigheid en ook koken op televi sie was niets voor haar. Ze kon zelfs nog geen ei bakken. Lady Di wilde niet wegkwijnen tussen de muren van het paleis. Zij ging op pad en veroverde met haar charisma de wereld. Zij gaf een aids-patiënt een hand, terwijl ieder een dacht dat de ziekte besmettelijk was. Zij liep door een mijnenveld en bleef overeind. Zij ging vreemd en iedereen tolereerde dat. Zij stierf en het volk aanbad haar. Kunnen de Windsors de volksop stand keren? Elizabeth zal moeten opstappen. Charles slaan we over, die is politiek en maatschappelijk uitgespeeld. Maar met William zal het wel weer lukken. Hij heeft vast en zeker de overspelige genen van zijn vader en de magie van zijn moeder. De nieuwe Engelse koning, William Spencer-Windsor, met stra lenkrans. Koning, keizer, admiraal, scheiden doen we allemaal. GERARD VAN PUTTEN at buiten het Verenigde Koninkrijk en de vroegere Britse kolo niën geldt als het uitvergrote niets, laat zich erbinnen bejubelen als top sport. Even afgezien van de rond vijf duizend Nederlandse staatsburgers die 'in cricket' zijn, pleegt de ge meenschap hier te lande de score van clichématige spotternijen ten aanzien van dit edele balspel hoog te laten oplopen. Legio zijn de moties van afkeuring, ontstaan uit een samenspel van voor oordeel en onbegrip. In het gunstig ste geval heet cricket aan deze kant van de Noordzee schaakspel op het veld, met lunch en thee als intervals. Maar er wordt ook geregeld gewaagd van het enige perfecte slaapmiddel, dat buiten de apotheker en drogist om te verkrijgen is. Een tv-recensent van een overigens respectabel regio naal dagblad wist het laatst i'n lezers nog anders te vertellen. Na een half uurtje testmatch op de BBC kwam deze beroepskijker tot de conclusie dat kijken naar cricket even boeiend is als staren naar drie goudvissén in een kom. Fastbowler André van Troost, als Nederlands enige cricketprof in En geland sinds zes jaar onder contract bij Somerset. is het stadium al lang voorbij om zich over de vaderlandse humor op te winden. „Als ik in Ne derland ben, hoor ik al die onzin al leen maar aan. Ik ben er al lang mee opgehouden om me ertegen te ver dedigen. Ik heb ook leren inzien dat het vergeefse moeite is om uit te fèg- gen wat Engelsen nou zo fascinerend vinden aan cricket. Kijk, als dit geen topsport is, weet ik niet meer wat daaronder wel wordt verstaan. Als bowler zijnde werk ik me helemaal de pleuris. Normaal is dat ik 25 overs gooi, 25 x 6 ballen. Niet voor niets heb ik 's morgens na het wakker wor den de grootste moeite het toilet te halen." Vierentwintig is hij nog maar, de geboren Schiedammer, die z'n cricketopleiding kreeg bij Excelsior. Maar zijn lijf heeft al geregeld gepro testeerd tegen de inmiddels impo sante reeks van krachtsinspannende deliveries door de jaren heen. „In wezen een onnatuurlijke bewe ging, bowlen. De helft van mijn carri ère ben ik geblesseerd geweest. Dat is helemaal niet vreemd, het is onmo gelijk een heel seizoen lang fit te blij ven. De meeste mensen in Nederland beseffen niet hoeveel druk een fast bowler telkens op z'n lichaam zet, omdat-ie zo hard moet werpen. Ze hebben misschien eens gezien hoe het er in een veteranenpot aan toe gaat. Maar daar is het van een, twee, drie, daar komt die bal. Op dit niveau is dat wel iets anders. Hier bowlen we ongeveer 90 mijl, 150 kilometer per uur. Elke dag is ook anders. Bij be wolkt weer swingt de bal meer. Veel hangt af van de staat van het wicket, die twintig meter tussen de paaltjes'. Er spelen zo veel factoren mee bij het bowlen. Maar bekijk het ook eens vanuit het gezichtspunt van de bats- men, die al die ballen op zich af zien komen. Ga maar eens op een rijks weg staan, om daar enige voorstelling van te krijgen. Wacht tot een auto twintig meter van je af is en zie 'm dan maar eens te ontwijken. Nou, dat is toch topsport. Wij gooien harder dan een baseballen VOLKSVERHUIZING Wat cricket hl Engeland niet allemaal vermag. Het is niet eens nodig om diep in de historie van de in 1891 op gerichte Somerset County Cricket Club te graven om enkele markante voorbeelden op te diepen. André van Troost weet te vertellen welk effect de komst van de Pakistaanse slowbowler Mushtaq Ahmed naar Somerset een jaar of wat geleden had. Mushtaq. goed' voor een jaarinkomen van 450.000 gulden, bracht destijds in Groot-Brittannië een ware volksver huizing teweeg. „Er zijn veel Paki's vanuit het Noorden naar hier geko men. Alleen, omdat Mushtaq hier speelt." Hoe kalm en bedaard een cricket match ook voorbij het lekenoog mo ge glijden, in Engeland kan de sport voor onvoorstelbare opwinding zor gen. Vraag maar na in Taunton. In de sacrale schaduw van twee Anglicaan se kerken brak in 1986 op en rond de Cricketground een ware opstand uit na het ontslag op staande voet van de West-Indische sterspelers Viv Ri chards en Joel Garner. Met 'Beefie', bijnaam voor de Engelse super-all- rounder Ian Botham, hadden deze heren een decennium lang great en tertainment ten beste gegeven. Tot dat de toenmalige bestuursleden in hun oneindige wijsheid besloten het tijdperk van batsman Richards en fastbowler Garner voor those were the day's te verklaren. Als officieel motief werd opgegeven de mindere presta ties van dure overzeese spelers. Bot ham, boezemvriend van Richards, le verde prompt zijn contract in. „Ongelooflijk wat er toen is ge beurd", zegt Van Troost, toen overi gens nog niet verbonden aan de club. „Je kunt wel zeggen dat het hier de nodige commotie heeft gegeven. Het ligt hier nog steeds gevoelig. Opeens moesten ze eruit. Omdat ze tegen over de andere spelers een wat ande re houding hadden." Een blik in het clubgebouw leert dat de drie eerherstel hebben gekre gen. Dat wil zeggen: aan de wand hangt een schilderij van Richards en een pentekening van Botham. En in het jaarboek staan ze met Joel Garner vernield onder de eregalerij van leden voor het leven. Van Troost: „Nadat de verantwoordelijke bestuursleden wa ren opgestapt, zijn de portretten weer uit het stof gehaald." A WAY OF LIFE Mushtaq en Andy Gaddick, Somer sets eigen Engelse testbowler, zijn voor de meeste Nederlanders vol strekte nobody's. In Taunton en wij de omgeving mogen ze zich verheu gen in een mateloze populariteit. Van Troost: „Maar vraag hier de zeven duizend mensen rond de Cricket ground nu eens wie Rintje Ritsma is. Who the heil is Ritsma hier? Ik heb wel eens verteld dat het om een speedskater ging. Vinden ze geen sport hier, schaatsen. Kerels die rond jes rijden in zo'n strak pak, waarin je zo hun ballen ziet hangen. Gaddick en Mushtaq kunnen hier niet uit gaan. Dan worden ze geen moment met rust gelaten. Als wij met Musht aq en Gaddick naar een restaurant gaan, eten en drinken we de hele avond gratis. Cricket is a way of life hier." „Niet om arrogant te doen, maar tot m'n 21ste was ik het talent van Enge land. Toen ben ik naar Zuid-Afrika gegaan, daar liep ik een rugblessure op. Heb er twee jaar uit gelegen. Af en toe in het tweede van Somerset gespeeld. Nu ben ik weer helemaal terug bij af. Terug op het punt van op m'n 20ste. Ik moet weer helemaal op nieuw beginnen. En dat is heel hard werken. Aan het Engelse testteam denk ik niet meer. Voor alles moet ik hier vechten voor m'n plaats in het eerste. Onlangs is mij de cap van de club uitgereikt. Dat ging gepaard met veel ceremonieel gedoe op het veld. Voor het front van het publiek. Was voor mij heel belangrijk. Betekent dat ik nu wordt beschouwd als een se nior-player. Mij is salarisverhoging en contractverlenging voor de duur van twee jaar in het vooruitzicht gesteld." Cricket een doods spel? Anders niet in landen als Pakistan, India, West- Indië, Australië, Nieuw-Zeeland, Zimbabwe en bakermat Engeland. Onvoorstelbaar vanuit Hollandse optiek bekekenhoe bijvoorbeeld cricket leeft in Taunton. En ook het verleden van de plaatselijke club So merset, dat wordt geëxposeerd in het aanpalende cricketmuseum- Als een van de achttien counties in de hoog ste Engelse cricketdivisie beschikt So merset in het stadion over een wi kei, waar volop aan merchandisin wordt gedaan. Te koop: crickettrui! met Somerset-embleem, Somersi shirts, boekjes, bats en beenbesche mers. En ook poppetjes, die spel^ moeten voorstellen. Dan is er o| nog de indoorhal, waar 's zomers I slecht weer wordt geoefend en 's wil ters aan wintercricket wordt gedad Aan Somerset hebben zich tal v businessclubs gelieerd. Volgens mi ketingmanager Gianna Tesser telt club rond zesduizend leden, vf spreid over het hele land. Onder hl de in Londen woonachtige komi John Cleese, die de gewoonte he/ zijn favorieten thuis uit te nodigt voor een diner in het geval Somen op Lord's speelt tegen Middlesex" op The Oval tegen Surrey. „Ik heb hier een mooi leven. Ik v( dien aan mijn hobby een bovenirf daal salaris. Ik woon gratis en va niets op het stadion in een appart mentencomplex. Ik rij rond in el auto van de club. Misschien dat li voor mij nog een jaar of vier duu want veel langer zal ik het als fat bowler niet volhouden. Wat ik dan j doen, zie ik wel. Ik denk wel voor ni dertigste genoeg bij elkaar te hebbfc gespaard om een bar of restaurant' beginnen. En dat zal eerder hier (j beuren dan ik Nederland. Want hi heb ik een naam opgebouwd, tent aan de overkant vrijwel geen me weet wie André van Troost is."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 50