Leger Israël oefent voor Se®"o3dÖ oorlog met de Palestijnen Indonesische bosbranden tasten het klimaat niet aan Buitenland door Niemand overleeft ramp met Indonesische Airbus Zwitsers stemmen over verstrekking heroïne Half miljoen Bengalen vlucht voor cycloon Brazilië in de ban van het mysterie Albert Blume Het Verdrag van Amsterdam... Traditionele start van een bierjaar ionden Een werknemers van McMullen Brouwerij proeft van iet AK Bitter tijdens het Londense Bierbrouwersfestival. Het fes- ival markeert de traditionele start van het brouwersjaar als de lOp iS geOOgSt. FOTO KEVIN LAMARQUE REUTERS Sijna-botsing bij New York iEneve Een Boeing 747 van de Zwitserse maatschappij Swissair sop 9 augustus vlakbij New York op zevenduizend meter hoog- e bijna gebotst tegen een niet nader definieerbaar vliegend ob- ect. Op het moment van de bijna-botsing bevond de Jumbo ich op vijftien kilometer van het vliegveld John F. Kennedy in lew York. Volgens de Amerikaanse veiligheidsdienst ging het im een 'sonde', een meteorologische ballon met meetappara- uur, maar volgens de Swissair-piloot is dat 'ongeloofwaardig'. )e piloot kan niet zeggen of het om een raket ging. In het het- elfde gebied ontplofte ruim een jaar geleden een toestel van de Imerikaanse maatschappij TWA, waarbij meer dan 220 inzitten- len om het leven kwamen. Levenslang voor moord op Falcone atanissetta In Catanissetta op Sicilië zijn gisteren 24 mafiale- len tot levenslang veroordeeld wegens betrokkenheid bij de noord op mafia-aanklager Giovanni Falcone in mei 1992. Onder le veroordeelden bevond zich ook de gevangenzittende, be lichte 'baas der bazen' Salvatore 'Toto' Riina. De bomaanslag ip Falcone leidde tot een golf van protest tegen de maffia en tot :en intensivering van de strijd tegen de georganiseerde mis- iaad, met als resultaat de arrestatie van Riina in 1993. De politie ïad 24 jaar jacht op hem gemaakt. Met de uitspraak van het hof n Caltanissetta is vrijwel de hele top van de Cosa Nostra, de Si- ciliaanse mafia, tot levenslang veroordeeld. Spaanse dienstplicht wordt afgeschaft tadripDe centrumrechtse regering van Spanje heeft gisteren «sloten de dienstplicht af te schaffen. Op 1 januari 2003 moet iet land een leger hebben dat geheel uit beroepsmilitairen be- taat. Afschaffing van de dienstplicht was één van de verkie zingsbeloften waarmee de Partido Popular van premier Jose Ma- ïa Aznar vorig jaar aan de macht kwam. De dienstplicht werd le laatste jaren steeds impopulairder in Spanje. Duizenden jon- :ren proberen er op grond van gewetensbezwaren onderuit te imen. tegen maanden voor lastige passagier onden Een Brit is gisteren veroordeeld tot negen maanden cel imdat hij het cabinepersoneel tijdens een vlucht van British Air- rays had aangevallen. De man hield de stewards zo bezig dat de jezagvoerder een spoedlanding moest maken. De man had te- eel vodka gedronken op een vlucht van New York naar Londen n viel twee stewards aan, beledigde andere passagiers en gooi- le het dienblad van zijn buurvrouw om. Andere leden van het :abinepersoneel moesten helpen de man in bedwang te houden loor op hem te gaan zitten. Daarop verzocht de gezagvoerder ien spoedlanding te mogen maken op het vliegveld Heathrow lij Londen. Dit omdat er onvoldoende cabinepersoneel beschik - iaar was in strijd met de veiligheidsregels. Senegalese separatistenleider gedood' iakar-parijs» Salif Sadio, de leider van de Beweging van Demo- ra tische Krachten van Casamance (MFDC), is eerder deze week jedood. Dit heeft de regeringsgezinde Senegalese krant Le Soleil jsteren gemeld. De MFDC vecht al sinds 1982 voor de onafhan- ;elijkheid van Casamance, een regio in het zuiden van Senegal iie door Gambia van de rèst van het land wordt gescheiden. De ictiviteiten van de separatisten in Casamance zijn de afgelopen reken intenser geworden. Tientallen soldaten en guerrillastrij- lers zijn gedood. Amnesty International sprak gisteren van alar- nerende berichten over executies zonder vorm van proces, noorden en en het laten verdwijningen van personen. Leger en -1FDC zouden zich beide schuldig maken aan deze praktijken. frankrijk zet mes in sociale fondsen ARUSFrankrijk gaat het tekort bij zijn sociale voorzieningen ors anpakken. Volgend jaar moeten het omlaag met 21 miljard rank tot 12 miljard frank (vier miljard gulden) en in 1999 moe- en de uitgaven en de premie-inkomsten met elkaar in even- richt zijn. aldus de Franse minister van werkgelegenheid, Marti- le Aubrey. Met de maatregelen wil de regering bereiken dat het legrotingstekort onder de norm van drie procent uitkomt die ;eldt voor toetreding van Frankrijk tot de EMU. Zusters willen 'bloedgeld' betalen onden De twee Britse verpleegsters die in Saudi-Arabië zijn eroordeeld wegens de moord op hun Australische collega i'vonne Gilford hebben ermee ingestemd geld te betalen aan de labestaanden om hun straffen omgezet te krijgen. Dat heeft de Iritse krant The Independent gisteren gemeld. De broer van Gil- ord zei gisteren dat hij nog niet had besloten om akkoord te ;aan met de omzetting van de doodstraf van één van de veroor- leelden, Deborah Parry, in een andere straf. Ook zei hij dat de amilie niet geïnteresseerd is in geld. Israël bereidt zich voor op een oorlog met de Palestijnen. Het leger heeft de afgelopen week oefeningen gehouden in het neerslaan van een massale opstand op de Westelij ke Jordaanoever en in de Gazastrook. Daarbij ging het onder meer om het ontzetten van kolonisten in Israëli sche nederzettingen die door de Palestijnen waren aan gevallen. Andere oefeningen waren gericht op de herbe zetting van delen van de Westoever en Gaza die nu in handen zijn van Jasser Arafats Palestijnse Autoriteit. ad bloemendaal correspondent De Israëlische radio meldde op gezag van militaire bronnen dat het leger bij de oefeningen uit ging van een 'totale oorlog' met 'grote aantallen doden en ge wonden'. Zowel dienstplichtige soldaten als reservisten namen eraan deel. Gevraagd om com mentaar vertelde de leger- woordvoerder dat hij geen bij zonderheden verstrekt over oe feningen en voorbereidings maatregelen die te maken heb ben met een noodtoestand. Vorig jaar september braken hevige rellen uit naar aanleiding van de opening van een nieuwe uitgang van een archeologische tunnel in Oost-Jeruzalem. On geveer tachtig Palestijnen en Is raëlische soldaten kwamen toen om het leven. Sinds die tijd werkt het leger aan plannen voor optreden bij nieuwe onlus ten. In de Palestijnse gebieden is nu een leger van meer dan 30.000 man politie en veilig heidstroepen op de been. Als die zich zouden aansluiten bij een opstand, zou Israël alleen ten koste van vele slachtoffers de rust kunnen herstellen. De oefeningen van deze week voor een toekomstige 'Palestijnse oorlog' waren voor zover be kend de eerste op grote schaal. Premier Benjamin Netanyahu heeft gisteren de Amerikaanse kritiek op de uitbreiding van ne derzettingen van de hand gewe zen. Minister van buitenlandse zaken Madeleine Albright heeft zich zeer geïrriteerd getoond over de aangekondigde bouw van driehonderd nieuwe huizen in de nederzetting Efrat. Eerder deze maand, bij haar bezoek aan het Midden-Oosten, heeft ze Israël gevraagd een time-out in acht te nemen voor wat be treft de nederzettingenbouw. Netanyahu stelde gisteren de illegale Israëlische nederzettin gen in bezet gebied op één lijn met de Arabische steden en dorpen. „Niemand stelt voor de bouw stop te zetten in de Arabi sche gemeenschappen met een natuurlijke groei", zei hij. „Er is niets vreemds of onredelijks aan onze politiek om natuurlijke groei toe te staan in gebieden die zo dicht mogelijk aansluiten bij bestaande bebouwing." LONDEN-ALGIERS-PARIJS Rtr-ANP-AFP De radicaalste fundamentalisti sche groep in Algerije heeft gis teren de massamoorden in het land in een verklaring het werk van God genoemd. De G1A wees pogingen af om over een be stand te praten. Ook Frankrijk wordt met nieuwe terreurdaden gedreigd. In een verklaring die de Ge wapende Islamitische Groep (GLA) faxte aan het Arabische dagblad Al-IIayat in Londen en Parijs stond: „Wij zijn die groep, met Gods permissie, die doden en moorden, en wij blijven dit tot het woord van de religie heeft gewonnen en het woord van God prevaleert. Laat ieder een weten dat wat wij doen met doden en moorden en platbran den en plunderen dicht bij God staat... Wij laten u weten krach tens ons geloof en onze manie ren: Geen dialoog, geen bestand en geen verzoening." De verkla ring van de groep kon niet onaf hankelijk worden bevestigd, maar volgens het Franse minis terie van binnenlandse zaken lijkt de fax authentiek. Afgelo pen maandag zou de GIA twee honderd mensen hebben ver moord, onder wie vrouwen en kinderen. Het was de jongste van een reeks massale, afgrijse lijke slachtpartijen onder de burgerbevolking. Sinds de on lusten in 1992 zijn er al zestig duizend mensen vermoord. Het Noodfonds voor Kinde ren van de Verenigde Naties (UNICEF) heeft gisteren opge roepen de moorden op burgers in Algerije te stoppen. „Ik roep de daders op onmiddellijk te stoppen met deze onbegrijpelij ke slachtpartij", zei UNICEF-di- recteur Carol Bellamy in een verklaring. medan-jakarta» Reddingswerkers zochten gisteren vergeefs naar overlevenden van de ramp met de Airbus van de Indonesische maatschappij Garuda. Alle 234 passagiers zijn omgekomen bij het vliegongeluk op Sumatra, onder wie twee Nederlandse geestelijken. De oorzaak van het ongeluk is nog onduidelijk, maar er wordt gespeculeerd dat de ramp het gevolg is van de deken van smog boven het gebied. Sumatra is één van de eilanden waarop al wekenlang hevige bosbranden woeden. De afgelopen dagen waren veel vluchten op en naar het eiland geschrapt. Volgens de autoriteiten van de luchthaven Medan was het zicht op het moment van het ongeluk slecht. De ramp is de ergste uit de geschiede nis van de Indonesische luchtvaart, die het dit jaar toch al slecht verging. Zo kwamen in juli 27 mensen om in de buurt van Bandoeng, in april vonden nog eens vijftien mensen de dood in een propellervliegtuig. Indonesië, met zijn 17.500 eilanden, leunt zwaar op luchtverkeer als trans portmiddel. Internationaal staat het land slecht aangeschreven waar het gaat om onderhoud van de toestellen en training van de bemannin gen. FOTO REUTERS GENEVE BOB KROON correspondent Zwitserland stemt morgen vol gens de regels van de 'directe democratie' over een voorstel voor een onverbiddelijke aan pak van het drugsprobleem. Re gering en een parlementaire meerderheid zijn er tegen, maar een aantal actiegroepen wist met 140.000 handtekeningen een referendum af te dwingen voor het afschaffen van de offi ciële heroïneverstrekking aan zwaarverslaafden en voor een hardere aanpak van het drugs probleem in het algemeen. Dit alles onder het motto: 'Jeugd Zonder Drugs'. In Zwitserland wordt op ini tiatief van de socialistische mi nister van binnenlandse zaken Ruth Dreyfuss al anderhalf jaar onder begeleiding door de over heid heroïne verstrekt aan een geselecteerde groep van 1.150 zwaar verslaafden. Volgens opi niepeilingen is de uitslag, on danks het regeringsadvies het voorstel te verwerpen, hoogst onzeker. In dit ordentelijke Al penland bestaat in brede lagen van de bevolking diepe afkeer van dealers en junks en alles wat er mee samenhangt. De ini tiatiefnemers hebben een ui terst actieve campagne gevoerd voor een nieuw grondwetsarti kel, dat de overheid zou ver plichten tot een 'strenge aanpak van het drugsprobleem, met als doelstelling een einde te maken aan handel in en consumptie van verslavende middelen'. Zelfs de verstrekking van het vervangingsmiddel methadon zou hierdoor op de tocht ko men te staan, om maar niet te spreken van de aarzelende po gingen om in sommige grote steden naar Nederlands voor beeld coffeeshops te gedogen voor softdrugs. dhaka Rtreilanden uit de kust zullen het zwaarst worden getroffen", al dus een officiële waarschuwing. Er worden windsnelheden van 150 kilometer per uur ver wacht, in het oog van de storm nog hoger. De zee in het gebied is onrustig en eV wordt rekening gehouden met golven tot vier meter hoog. Bij de ergste cy cloon tot nu toe in Bangladesh kwamen in 1991 meer dan 138.000 mensen om het leven. De autoriteiten in Bangladesh hebben meer dan 600.000 men sen laten evacueren uit het zui delijke kustgebied, waar een zware tropische storm uit de Golf van Bengalen werd ver wacht. De storm bereikte de Ben gaalse kust gisteravond. „De wervelstorm heeft de kust ge troffen met een windsnelheid van 120 kilometer per uur. De den haag theo haerkens Hoe langer de bosbranden in Indonesië duren, hoe meer be langstelling de rest van de we reld ervoor aan de dag legt. Wat eerst nog een lokale of regionale aangelegenheid was, lijkt nu meer en meer een zaak die ook gevolgen kan hebben voor het klimaat op de rest van de we reld. In werkelijkheid loopt het niet zo'n vaart, menen deskun digen. De invloed van de uitbarstingen van de vulkaan Pinatubo op de Filippijnen in 1991 liggen bij meteorologen nog vers in het geheugen. De roetdeeltjes die met de gloeiende massa's lava uit het binnenste van de aarde werden opgestuwd, bereikten hoogten van meer dan tien kilo meter en werden door de straal stroom over zeer grote afstan den meegevoerd. Tot in Neder land was dat merkbaar en dat had twee jaar lang grote gevol gen voor het klimaat op het noordeüjk halfrond. De ozon laag in de atmosfeer werd afge broken en daardoor verminder de de bescherming tegen de ul traviolette straling van de zon. De kans op verbrandingen en huidkanker nam toe. De rookwolken die op dit mo ment Maleisië en Indonesië be dekken, maken er het leven on draaglijk. Mensen ademen in één dag net zoveel rook in als de rook van een pakje sigaret ten. De irriterende smog be perkt het zicht soms tot enkele tientallen meters. Maar een be langrijk verschil met de invloed van de vulkaan op de Filippij nen is dat de rook niet zo hoog in de lucht komt en zich'niet zo ver verspreidt. Woordvoerder II. Geurtsvan het KNMI wijst op de ervaring die wat dat betreft is opgedaan met de brandende oliebronnen in de Golfoorlog. De roetwolken kleurden de lucht boven de woestijn zwart en iedereen die dat zag, meende dat het nooit meer goed zou komen. Toch bleef het een min of meer regio naal probleem, omdat het roet niet hoger kwam dan een kilo meter of vier, vijf. De vervuiling bereikte niet de straalstroom die rond de aarde jakkert en werd dus niet verder verspreid. Dat bevestigt ook prof. J. Olde- man van de Landbouwuniversi teit in Wageningen. „Eerdere branden haalden niet eens de Westerse media, zelfs niet toen het vliegveld in Singapore van wege de smog werd gesloten." De branden die enorme opper vlakten bos in lichterlaaie zetten zijn niet nieuw. Ieder jaar op nieuw branden boeren en plan tage-eigenaren stukken bos af. waar het bruikbare hout al is gekapt om hun bedrijven uit te breiden. „Het is een beheersmaatregel. Op dezelfde manier werden vroeger in Nederland de heide velden afgebrand, om de heide te verjongen als voedsel voor de schapen." Dit jaar zijn de bran den volstrekt uit de hand gelo pen omdat El Nino, een natuur verschijnsel dat zijn oorsprong heeft in de Stille Oceaan, ge zorgd heeft voor extreme droog te. Bij eerdere Nino's gebeurde dat ook al. De boeren gokten verkeerd en kregen de vuren niet meer onder controle. De Indonesische regering pro beert nu de schade de beperken door zelf regen te maken. Vanuit vliegtuigen wordt zilver jodide op de wolken gestrooid. Maar door de enorme omvang van de branden - er staat een oppervlakte groter dan Neder land in lichterlaaie - is deze kostbare operatie een druppel op de gloeiende plaat. De schade is enorm, al kent nie mand de werkelijke omvang van de ramp. Het Wereld Na- tuurfonds (WNF), dat drie pro jecten beheert in Indonesië, probeert inzicht te krijgen in wat er aan de hand is. Maar de rookontwikkeling zelf maakt dat onmogelijk: het zicht is te be perkt. „Onze mensen hebben een enkele orang-oetan uit het bos zien vluchten, maar kunnen niet bevestigen of er hele groe pen voor het vuur op de vlucht zijn", aldus woordvoerster M. Reuslen. ,.iïetzelfdegpldt voor tijgers en olifanten." De oerwouden zelf lopen enor me schade op door de vuurzee ën, maar hoogleraar Oldeman denkt niet dat ze voor eeuwig verloren zijn. I Iet vermogen tot herstel is groot. „Je moet eerst snelgroeiende bomen planten om de erosie tegen te gaan. In de schaduw van deze bomen, kun je bomen aanplanten die er van nature thuis horen." umatra-reizen fgelast om smog w dehli-leiden-bunnik afp-anp brasilia bart boele ïisorganisaties die vakanties lar Sumatra verkopen, hebben e reizen naar het Indonesi- he eiland tot 5 oktober afge- >t wegens de bosbranden en rookontwikkeling. Buiten- idse Zaken ontraadt het rei- n naar Kalimantan en een oot deel van Sumatra. Het mi- sterie adviseert voorlopig niet iar de streken Jambi, Riouw Zuid-, West- en Noord-Su- atra te reizen. Carapatiënten mensen die lijden aan hart- vaatziekten kunnen volgens ministerie beter ook niet 'ar Singapore en Brunei rei- Veertien jaar na zijn dood heeft Brazilië ongekend grote belangstelling voor het doen en laten van Albert Blume. Deze Duitser vestigde zich in 1938 in dit Zuid-Ameri kaanse land om na een onopvallend leven in 1983 een laatste rustplaats te krijgen in een armengraf. Maar on langs is gebleken dat hij in een kluisje bij de Banco de Brasil in Sao Paulo een partij van 240 gouden horloges, ringen, goudstaven en gouden tanden heeft nagelaten ter waarde van acht miljoen gulden. De vraag die de Brazilianen bezighoudt is hoe Blume aan al die sieraden is gekomen. Een advocaat die de zaak onderzoekt, denkt dat Blume een homoseksuele pandjesbaas was, die Duitsland ontvluchtte om te ont komen aan vervolging door de nazi's. Ter ondersteu ning van die theorie wordt aangedragen dat veel siera den pas na de Tweede Wereldoorlog zijn gemaakt en aan diverse stukken een briefje zat, wadruit blijkt dat sprake is van een onderpand. Historicus Ben Abraham (vice-voorzitter van de World Association of Holocaust Survivors) gelooft hele maal niets van die lezing. Hij zegt bewijzen te hebben dat sommige sieraden zijn gestolen van joden die naar concentratiekampen werden afgevoerd. Maar dat is nog niet alles. Abraham: „Ik heb documenten die be wijzen dat Blume officier van de Gestapo was voordat hij in 1938 naar Brazilië kwam om een spionagenet- werk voor de nazi's op te zetten." Daarbij wijst de his toricus op enkele brieven die ook in het bankkluisje werden gevonden, voorzien van Blumes handtekening naast de 'Heil Hitler'-groet. „Blume en zijn fortuin wer den gebruikt om de vlucht van nazi's naar Brazilië te fi nancieren", luidt zijn conclusie. De onthullingen over het fortuin van Blume komen toevalligerwijs op het moment dat Brazilië zich bewust wordt van zijn 'oorlogsverleden'. Rabbi Henry Sobel staat, als voorzitter van een commissie die onderzoekt of voortvluchtige nazi's in Brazilië gestolen joodse be zittingen meebrachten, pal achter Abraham. De com- missie-Sobel heeft inmiddels al veertien door nazi's ge opende bankrekeningen ter waarde van dertig miljoen gulden ontdekt, evenals een door nazi's gestolen Ma donnabeeld van Raphael (waarde twee miljoen gul den). De commissie-Sobel werd ingesteld naar aanleiding van de wereldwijde discussie over de vraag of Zwitserse banken joodse tegoeden aan nabestaanden moeten uitkeren. Brazilië biedt volpp mogelijkheden om dit on derzoek uit te voeren, want er zijn nogal wat nazi's die ongemoeid van hun oude dag konden genieten in dit land. Niemand minder dan Jozef Mengele week uit naar Brazilië om zonder vergunning onder een valse naam als arts te werken. Na Mengeles dood in 1979 bleek dat de geheime dienst al elf jaar wist dat hij in Brazilië ver bleef. Ook over Gustav Franz Wagner valt het nodige te zeggen: Braziliaanse rechters weigerden deze plaatsver vangend commandant van concentratiekamp Sobibor in 1979 uit te leveren aan Duitsland. Hij werd in 1978 gearresteerd op een feest ter gelegenheid van de ver jaardag van Adolf Hitler en maakte twee jaar later een eind aan zijn leven in de gevangenis. Uitzondering op de regel was Franz Stangl, commandant van Treblinka, die na grote internationale druk en persoonlijke be moeienis van Robert Kennedy in 1967 gearresteerd en aan Duitsland uitgeleverd werd. Hij overleed daar in 1971 in de gevangenis. Langzaamaan beginnen de Brazilianen te beseffen dat ze met hun gastvrije onthaal van nazi's (maar liefst 1.500, volgens rabbi Sobel) een behoorlijk scheve schaats hebben gereden. Maar tot nationale schaamte en publieke verontschuldigingen komt het voorlopig niet. Misdaad blijft veelal onbestraft in dit land waar met omkoperij en connecties bijna alles mogelijk is en veel mensen zien oorlogsmisdaden als variatie op een bekend thema. De belangstelling voor de zaak Albert Blume is daar entegen opvallend groot. Een verklaring daarvoor is dat er zo weinig bekend is over deze Duitse Braziliaan en nog minder over de geheimzinnige schat die hij aan het kluisje van de Banco de Brasil toevertrouwde. De ont hullingen die het tijdschrift Xlanchete sinds 1989 met regelmaat publiceert over het mysterieuze leven van Blume, spreken zeer tot de verbeelding van de Brazilia nen. Zij kijken toch al meer dan welk volk ter wereld naar soapseries op televisie en de onthullingen over Al- bert Blume vinden ze bijna nog spannender dan As The World Turns of één van de vele eigen soap-series. ...ondertekening op 2 oktober Meer aandacht voor werkloosheidsbestrijding, gelijke kansen voor monnen en vrouwen, afspraken over discriminatie en mensenrechten. Hei Verdrag van Amsterdam maokt de Europese Unie socialer en democratischer. Oe belangrijkste punten uit het verdrag staan in een folder die voor u klaar ligt bij postkantoor en bibliotheek Internet: www.b2.minbuza.nl

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5