23 Skoda uit de afgrond getrokken >tvt Technisch synoniem ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1997 De wederopstanding van een 'roestbak' Eerlijk gezegd ben ik niet erg tech nisch. Ik ben wel aardig, ik ben ta melijk eerlijk, ik kan een beetje zwemmen en ik kan het gras maai en, maar om nou te zeggen: tech nisch, nee. Gelukkig ken ik allerlei mensen die wel technisch zijn. Het is trouwens merkwaardig dat we van technische apparaten nooit zeggen dat ze technisch zijn. Tsjon- ge, wat is jouw koffiezetapparaat technisch! Technische apparaten zijn niet technisch. Opletten dus w^t er bedoeld wordt. De aanleiding om over technisch te be ginnen, is een nieuwe toepassing van het woord technisch. Technische apparaten en technische mensen, dat weten we wel. Maar wat gebeurt er als een garagehouder of handelaar in tweedehands auto's /.egt dat een auto technisch in orde is? Misschien bedoelt hij alleen maar: wat de technische kant betreft. Oftewel de motor, het stuur, de remmen. Over de rest doet hij dan geen uit spraak. De bodem kan grote gaten verto nen, de deuren kunnen niet meer op slot, de bekleding van de stoelen is tot op de draad versleten en de voorruit vertoont een ster. Technisch is die auto dan wellicht in orde. Maar uw garagehouder of handelaar is een eerlijk man. Hij wil niet verdoezelen dat deze auto in feite al een wrak is. Een wrak met een goed lopende motor, en rem men die het door een godswonderplus nog steeds doen. Als de man zegt: die auto is technisch in orde, dan kun je er donder op zeggen dat er verder heel veel mee mis is. Zo ook een huis dat technisch in orde is. Hoed u voor huizen die technisch in or de zijn! Het is een stevig huis, het stort niet in, er zijn geen lekkages, en de riolering werkt. Maar je weet meteen ook dat het waarschijnlijk aan een drukke verkeersweg ligt, of naast een café, of dat het er geweldig stinkt, altijd donker is of dat het op vervuil de grond staat. Technisch in orde krijgt op die manier steeds vaker als bijbetekenis: maar verder in alle opzichten niet aan te ra den. Die nieuwe (bij)betekenis van technisch (=technisch zo, maar in feite anders) bleek kort geleden ook in een krantenkop. Het ging over het overstromingsgevaar in Oost-Europa. Er stond: 'Oderdijk technisch al bezweken'. Oei, dacht ik, de dijk is door! Maar nee, uit het bericht bleek juist dat de dijk het gehouden had, zij het met de hulp van wat zandzakken. Wat is technisch dan? Zonder zandzakken zou de dijk bezweken zijn, technisch dus, maar het is gelukkig niet gebeurd, door die zandzakken. En van daar: 'Oderdijk technisch al bezweken'. Niet alleen het woord 'technisch' is bezig met een betekenisuitbreiding, ook 'synoniem' heeft bijna ongemerkt zijn mo gelijkheden vergroot. Wal een synoniem is, laat zich gemakkelijk uitleggen. Het is een ander woord voor hetzelfde. Dus 'wenen' is een synoniem voor 'huilen'; en 'meteen' is een synoniem voor 'onmiddellijk'. Of ze echt voor 100% hetzelfde betekenen, daar gaat het nu niet om. Wenen is bijvoorbeeld een tikje deftiger dan huilen, zoals huilen gewoner is dan grienen of janken. Maar we kunnen ze toch allemaal synoniemen van Van huis uit is 'synoniem' een geleerd woord, maar het wordt toch door heel veel mensen gebruikt. De uitbreiding van de mogelijkheden zit 'm in de figuurlijke toe passing. Wie ermee begonnen is, zullen we wel nooit meer achterhalen. Maar men zegt sinds kort bijvoorbeeld: school X bezoeken garandeert succes, school X succes, ofte wel school X is (of: staat) synoniem voor succes. Dat zijn natuurlijk geen echte syno niemen, maar men is dat, bij wijze van spreken, zo gaan zeggen. Je zou haast zeg gen: technisch zijn het synoniemen. Deze nieuwe uitdrukking doet het op 't ogenblik verbazend goed. Je ziet hem overal. Zo noteerde ik vorige week 'De buurt is de laatste jaren bijna synoniem ge weest voor drugsoverlast en criminaliteit'. En deze, over de Zeedijk: 'In haar beleving stond de dijk nog steeds synoniem voor pooiers, hoeren, verslaafden en dealers'. Niet alleen journalisten die schrijven over probleemwijken gebruiken deze uitdruk king. Wat dacht u van deze: 'Een pint drin ken is voor veel mensen synoniem van Ou de Markt'. En gisteren: 'Aangezien I-angen- doen in opsporingskringen tegenwoordig synoniem is met alles wat fout is'. Ik zal niet zeggen dat ik deze splinternieu we uitdrukking fraai vind, of beeldend, of kernachtig. Maar dat ze nieuw is, dat lijkt me wel bijna zeker. Tenzij een van de'lezers volgende week met een voorbeeld aankomt uit 1937 of uit 1892. Dan zal ik dat hier eer lijk vermelden. Want ik ben dan weliswaar niet technisch, ik ben wel tamelijk eerlijk. JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands relations van Skoda. „Zonder Volkswagen waren we er nu waarschijnlijk niet meer ge- De gok van de Volkswagen Groep om de noodlijdende Tsjechische autofabriek (Skoda had in 1990 bijna een half miljard aan schul den uitstaan) over te nemen en er een com mercieel breekijzer voor de Oost-Europese markt van te maken, blijkt zes jaar later een schot in de roos te zijn. Met behulp van Duit se kennis en techniek en investeringen van vele honderden miljoenen harde marken zijn de verouderde fabrieken in Mladé Boleslav veranderd in ultra-moderne assemblagelij nen voor twee nieuwe Skoda-modellen die beide succesvol zijn. De wederopstanding van Skoda begon een paar jaar geleden met de Skoda Felicia. Een kleine, goedkope maar zeer degelijke auto die werd ontwikkeld op basis van de Skoda Favorit uit de vroegere communistische tijd. Van de Felicia, verkrijgbaar in diverse model len, werden vorig jaar meer dan 263.000 stuks verkocht in 66 landen. De omzet van Skoda steeg in 1996 met maar liefst 34 pro cent tot ruim 58 miljard kronen (ruim 3,5 miljard gulden). Voor het eerst sinds de over name door VW maakte Skoda een beschei den winst van ruim 10 miljoen gulden. Bin nen de Volkswagen-groep zorgde Skoda vorig jaar voor de grootste omzetstijging. Hoge verwachtingen Het is, als het aan Volkswagen en Skoda ligt, nog maar het begin van de victorie. Skoda heeft zeer hoge verwachtingen van het nieuwste model, de Octavia die sinds kort op de markt is. De Octavia is het eerste Skoda- model dat geheel onder de hoede van Volks wagen ontwikkeld werd. Het is ook de eerste Skoda die voorzien is van het nieuwe, stan daard chassis-platform van de Volkswagen- groep. Dat houdt in dat veel onderdelen van de Octavia identiek zijn aan die van andere auto's die de groep maakt, zoals de Audi A3 en de nieuwe VW Golf die later dit jaar op de markt komt. „De Octavia is ons paradepaardje. Het is een auto die de vergelijking met veel andere middenklassers kan doorstaan en die boven dien nog een stuk goedkoper is ook", doceert PR-chef Smutny. Om te bewijzen dat hij geen 'glad reclamepraatje' houdt, haalt hij er een aantal recente testrapporten bij. Een toon aangevend Oostenrijks autovakblad verge leek de Octavia onlangs onder de kop 'De nieuwe klassenstrijd' mét een Mercedes van de C-klasse. De vergelijking viel op bijna alle punten in het voordeel van de Skoda Octavia uit. Alleen als statussymbool bleek de Merce des nog een duidelijke voorsprong te hebben op de verre nakomeling van de vroegere Tsjechische roestbak. De naam Mercedes 'bekt' voorlopig nog wel even beter dan 'Skoda'. Voor de productie van de Skoda Octavia is een geheel nieuwe assemblagelijn gebouwd in Mlada Boleslav. De fabriek schijnt de mo dernste assemblagelijn ter wereld te zijn. Een verzoek om een kijkje te mogen nemen in de high-tech fabriek wordt beleefd maar vrien delijk afgewezen. De nieuwe fabriek die nog niet helemaal klaar is, heeft tot nader order het stempel 'bedrijfsgeheim' van de Volkswa gen-top gekregen. Met behulp van de Octavia wil Skoda zijn greep op de Oost-Europese markt verder ver sterken. De verkoop moet dit jaar stijgen tot ongeveer 350.000 auto's, zo heeft de con cernleiding onlangs bekend gemaakt. Op middellange termijn zijn de ambities nog groter. Rond het jaar 2000 wil Skoda een half miljoen auto's per jaar produceren. Volgens de directie van Volkswagen is dat 'een realis tisch doel'. Om dat doel te kunnen halen wil Skoda de productiecapaciteit de komende jaren aan zienlijk uitbreiden. Niet alleen in Mladé Bole slav, maar ook in het Poolse Poznan. Nog verder van huis wil Skoda fabrieken opzetten in Rusland en Wit-Rusland, terwijl nog on derzocht wordt of ook India en Egypte als vestigingsplaats interessant genoeg zijn. Grote verandering Voor het Skoda-personeel was de overname door Volkswagen 'een immense schok', ver telt Ladislav Vtelensky, leider van de bedrijfs- vakbond OS Kovo waarbij 80 procent van het personeel is aangesloten. Vrijwel van de ene op de andere dag ging het vroegere commu nistische modelbedrijf over in handen van de kapitalistische 'vijand'. Dat bracht de nodige onzekerheid met zich mee. Vtelensky: „Voor de overname werkten hier 21.000 mensen. Volkswagen nam er daar 18.000 van over." Ontslagen hoefden er niet te vallen. „Voor de politieke omwentelingen werkten er ruim 3000 gevangenen in de fa brieken. Die wilde Volkswagen natuurlijk niet Terwijl de Skoda-fabrieken in Mladd Bole slav voor de overname met 21.000 werkne mers maximaal 300 auto's per dag produ ceerden, rollen er nu ruim 950 Felicia's en Octavia's per dag van de band. Maar de ver andering van de werkomstandigheden was vele malen groter dan die kille cijfers aange ven. „We werken nu in hypermoderne, zeer schone en veilige fabrieken. Vóór de overna me waren de fabrieken ongelooflijk oud en smerig terwijl de kwaliteit van het product erg slecht was", aldus de vakbondsleider. Hoewel Vtelensky - en het gros van de Skoda-werknemers - niet terugverlangt naar 'de goede oude tijd' toen er veel minder hard gewerkt hoefde te worden, is niet alles beter dan vroeger. Bij Skoda wordt nu in twee ploegendienst gewerkt en het bedrijf eist bo vendien een hoge mate van flexibiliteit van zijn werknemers. De vraag naar Skoda's is zo groot dat er steeds vaker op zaterdag en zon dag gewerkt moet worden. „Dat is ontwrich tend voor het familieleven, temeer omdat vaak meerdere leden van een gezin hier in verschillende ploegen werken", aldus de vak bondsleider. Een ander 'pijnpunt' voor Vtelensky is de prijs van de nieuwe Skoda's. Voor de overna me door Volkswagen konden de meeste werknemers zich op zijn minst een tweede hands Skoda permitteren. Nieuwe Felicia's en Octavia's echter zijn voorlopig een luxe waar de eigen werknemers van het bedrijf al leen maar van kunnen dromen. „Voor een nieuwe auto ben je dertig modale maandsa larissen kwijt. Zelfs als je twee inkomens hebt, kun je dat niet makkelijk opbrengen", verzucht de vakbondsleider. Drastische loonsverhogingen zitten er op korte termijn niet in, zo weet hij. „De salaris sen liggen al pakweg dertig procent boven het landelijk gemiddelde. In theorie is er wel ruimte voor hogere salarissen omdat de loonkosten hier slechts rond de 7 procent lig gen tegen 12 tot 20 procent in West-Europa. Maar als de lonen bij Skoda nog verder ver hoogd zouden worden, zou dat de economie van de hele omgeving ontwrichten". Zo'n hoge prijs voor het succes van Skoda durven de vakbonden voorlopig nog niet te vragen. De assemblage van de Skoda Felicia. Zeven jaar geleden was Skoda een zieltogend geval op de automarkt. De Tsjechische fabrikant zat voor ongeveer een half miljard in de schulden toen Volkswagen de gok waagde en het bedrijf in 1991 overnam. Zes jaar later, tekent zich nu een spectaculair resultaat af. Skoda zorgde in 1996 voorde grootste omzetstijgingbinnen de Volkswagen-groep. En de succesvolle opmars lijkt nog niet ten einde. stormachtige ontwikkeling van Skoda in vogelvlucht. Bovenaan de bekende Skoda 105 'van vroeger'. Daaronder de al wat moder- Favorit uit de communistische nadagen. De wederopstanding van Skoda begon een paar jaar geleden met de Skoda Felicia op ba- die Favorit. Onderaan het jongste succesmodel van Skoda, de Octavia. foto's pon mobiel I ^^1 eem de afslag naar het I lMustrieterrein van Mladé Bmeslav en daarna wijst al les zich eigenlijk vanzelf', zo luidt de summiere telefonische routebeschrij ving van Skoda's PR-afdeling. De vol gende dag blijkt daaraan niets overdre ven. Eenmaal op het gigantische indu strieterrein van het zeventig kilometer ten noordoosten van Praag gelegen stadje is het alles Skoda wat de ldok slaat. Wat Philips ooit was voor Eindho ven, is Skoda al sinds generaties voor Mlada Boleslav. Vrijwel iedereen in het 50.000 inwoners tellende stadje werkt direct of indirect voor de autofabriek. Met ruim 16.000 werknemers is Skoda een van de grootste werkgevers van het land. En waarschijnlijk ook een van de beste. De salarissen voor pro ductiemedewerkers variëren van 12.000 tot 14.000 kronen (800 tot 950 gulden) en dat is heel ruim boven het Tsjechische gemiddelde. Dat Skoda en Mladé Boleslav anno 1997 floreren, is te danken aan Volks wagen. Het Duitse autoconcern toonde zich in 1991 slagvaardiger dan concurrent Renault en nam voor ongeveer 1,5 miljard gulden een meerderheidsbelang in Skoda. Sindsdien is Skoda, na Volkswagen, Audi en Seat het vierde merk van de Volkswagen Groep. Schot in de roos „Ik was persoonlijk niet zo gelukkig met VW als nieuwe eigenaar. Ik vreesde dat het land teveel, onder Duitse invloed zou komen, maar ik moet nu toegeven dat ik het toen fout heb gezien", zegt Milan Smut ny, hoofd van de afdeling public

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 47