Anderlecht in blessuretijd y\r Sluimerende omkopingszaak ontploft België is een sportschandaal aan het verwerken dat in nationale opwinding de dopingzaak van Eddy Merckx in de jaren zeventig naar de kroon steekt. De ajfaire draait rond Sporting Anderlecht, een van Belgisch meest gerenommeerde voetbalclubs. De alom bejubelde en bewierookte top bestuurder Constant vanden Stock - vorig seizoen op 82-jarige leejtijd teruggetreden - werd ontmaskerd als een ordinaire sjoemelaar. Via stromannen kocht hij - schatrijk geworden als bierbrouwer - een internationale scheidsrechter om teneinde met Anderlecht de Europacup- jïnale 1984 te kunnen halen. Reconstructie van een omkopingszaak. unt ge iets in elkaar steken I met dien arbiter? Het is heel belangrijk en de president vindt dat wij na die nederlaag in Engeland best wel wat hulp kunnen gebruiken". Aan de telefoon is Raymond de Deken, verant woordelijk voor de begeleiding van scheids rechters bij Anderlecht. Het is enkele dagen voor de halve finale van de Europacup-wed strijd Anderlecht-Nottingham Forest, een treffen waarnaar in het hoofdkwartier van de Belgische eredivisieclub met enige vrees wordt uitgezien. De laatste krachtmeting met de Britten eindigde immers in een 0-2 neder laag. Jean Eist, een Antwerpse zakenman van dubieuze signatuur antwoordt in plat dialect: „Zonder hulp gaat ge zwaar in de problemen geraken, want met de vorige matchen zal er nog niet teveel zaad in het bakske zijn geko men zekers?". Wat Raymond de Deken niet weet, is dat Jean Eist die gure voorjaarsdag in april 1984 een bandrecordertje laat meedraaien. Eist wantrouwt De Deken sinds hij bij een vorige poging tot omkoping van een scheidsrechter, een deel van de 'provisie' voor Eist in eigen zak stak. En zo weet Eist dat hij geschiedenis schrijft als hij aan De Deken vraagt: „Zeg lie ver eens wat dat mag gaan kosten. Maar denk eraan, dat kan niet meer voor dat mui- zengeld zoals de vorige keer, want als ik daar nog eens goed over nadenk vond ik dat toch maar belachelijk weinig". Een paar dagen la ter heeft de Spaanse scheidsrechter Muro zijn prijs genoemd: 1,2 miljoen frank, 55.000 gulden. De Deken informeert, weer via de te lefoon: „Is dat tout comprisT'Eist antwoordt: „Ja voor de scheidsrechter hé, Raymond. Hij heeft gezegd dat voor dat bedrag Anderlecht is geplaatst voor de finale. Alleen: mirakels kan hij niet doen". Dubieus gedrag Maar in de praktijk bleek Muro toch tot heel wat in staat. Hij kende Anderlecht op dubieu ze gronden een strafschop toe die Notting ham-keeper Hans van Breukelen niet kon stoppen. Voorts keurde hij om voor de neu trale toeschouwer onbegrijpelijke redenen, een doelpunt af van de Engelsen. Zo won An derlecht met 3-0 en plaatste zich daarmee voor de finale. Die eindstrijd - tegen Totten- ham Hotspur - werd overigens verloren (via strafschoppen na een gelijke eindstand). De 'Anderlecht-tapes' van Eist, die afgelo pen week in het blad Humo werden gepubli ceerd, hebben in de Belgische voetbalwereld dezelfde explosieve kracht als begin jaren ze ventig de Watergate-bandopnamen. Die brachten niet alleen president Richard Nixon ten val maar wierpen ook een zware smet op de regeringsmacht die er alles aan gedaan had om het schandaal onder het vloerkleed te vegen. Het beeld is bij Anderlecht na alle recente onthullingen over zwart geld, afper sing en omkoping niet anders: de reputatie van oud-president en huidig ere-voorzitter Constant vanden Stock is onherstelbaar ge havend; het sportieve imago van de club is zwaar aangetast en de positie van een hele generatie voetbalbobo's is in gevaar. De vraag kan bovendien gesteld worden in hoe verre het schandaal uitlopers heeft naar de Belgische voetbalbond KBVB en de UEFA. De UEFA ging zich pas in het dossier verdiepen nadat de zaak verjaard was, maar besloot de ze week tot veler verrassing toch tot sanctie- maatregelen tegen Anderlecht: een jaar lang uitsluiting van Europacup-voetbal. Reconstructie Een reconstructie van de ontmaskering van Anderlecht laat zich lezen als een maffiaro man. Na zijn succesvolle bemiddeling voor Anderlecht in de wedstrijd tegen Nottingham tracht Eist carrière te maken als voetbalma kelaar. Dat is geen onzinnige gedachte om dat hij eerder de duurste transfer uit de Belgi sche voetbalgeschiedenis mede heeft gere geld: de verkoop van Juan Lozano in '83 aan Real Madrid voor 70 miljoen frank, bijna vier miljoen gulden. Maar Eist raakt verbittert: al le transacties die hij vervolgens voorstelt, ket sen af. Als hij in april 1986 op de luchthaven Zaventem wordt gearresteerd op verdenking van belastingfraude, besluit hij in de gevan genis zijn ervaringen met Anderlecht aan het papier toe te vertrouwen. Deze 'Anderlecht memoires' plaatsen niet alleen Raymond de Deken in een kwaad daglicht, maar onthullen ook de actieve betrokkenheid van president Constant vanden Stock en Anderlecht-be- stuurder Philippe Collin bij de omkoping van de Spaanse arbiter. Terwijl Eist achter de tralies zit, weet zijn voormalige zakenpartner Van Aeken de hand te leggen op het bezwarend bewijsmateriaal van Eist. Hij kopieert geluidsbanden en aan tekeningen, vermoedend dat die hem later nog eens goed van pas kunnen komen. Tot dan toe weet nog niemand wat zich bij An derlecht heeft afgespeeld, maar dat verandert in 1986 als Eist, weer op vrije voeten, een ko pie van zijn manuscript aan Anderlecht-pre- sident Constant vanden Stock stuurt. Vanden Stock krijgt een halve hartverlamming als hij het manuscript leest en biedt onmiddellijk aan de rechten op het hoek te kopen voor 25 miljoen frank (1,4 miljoen grilden). Een laatste storting wil hij doen in 1994, precies tien jaar na de feiten (de verjaringstermijn die de UEFA hanteert bij omkopingszaken) opdat Eist de zaak al die tijd stil houdt. In 1989 komt Van Aeken echter in actie. Zijn motieven zijn niet geheel duidelijk. Wil hij Eist, met wie hij ruzie heeft gekregen, een loer draaien of wil hij gewoon een graantje meepikken? In elk geval stuurt hij zijn versie van de omkopingzaak aan de Belgische voet balbond KBVB. Volgens de lezing van Van Aeken stelde de KBVB geen onderzoek in, maar verwees de bond hem door naar An derlecht om de zaak 'in den minne' te rege len. Hoe het ook zij: Van Aeken heeft een band recordertje in zijn binnenzak als hij op 25 mei 1990 president Vanden Stock en An- derlecht-manager Verschueren ontmoet. Overeengekomen wordt dat Van Aeken 12 miljoen frank (700.000 gulden) zwijggeld ont vangt, op voorwaarde dat hij een schuldbe kentenis schrijft en verder geen ruchtbaar heid aan de zaak geeft. Op de band is te ho ren hoe Verschueren citeert: „Ik, ondergete kende, bejcen hiermee mij vrijwillig schuldig te hebben gemaakt aan een poging tot afper sing ten opzichte van Anderlecht. Deze po ging werd mij ingegeven op den ogenblik dat ik financiële moeilijkheden had". Normaal gesproken zou daarmee de zaak ge regeld moeten zijn: de afpersers Van Aeken en Eist hebben hun zwijggeld geïincasseerd en Sporting Anderlecht heeft zich ingedekt met een schuldbekentenis van Van Aeken. Maar dan ontspoort de affaire. In 1990 en 1992 stuurt Van Aeken zijn dossier nogmaals naar de KBVB - ditmaal aangetekend - en aan de UEFA. KBVB-voorzitter d'Hooghe zegt daarover: „Ik heb het aan Courtois gegeven en hij heeft het direct doorgestuurd naar de UEFA". Hoewel Vein Aeken zich niet aan zijn zwijg plicht houdt, krijgt hij in 1992 nogmaals zwijggeld uitbetaald van Vanden Stock. Waarom? En er is nog iets vreemds aan de hand: de UEFA, in de positie om harde sanc ties te treffen tegen Anderlecht, onderneemt niets. Pas in april 1997 komen de stukken bij de UEFA boven water. „Er wil wel eens iets tussen de stapels post verloren raken", luidt het laconieke commentaar. De gang van zaken wekt op zijn minst de schijn van een doofpot-operatie: heeft de KB VB de dossiers wel doorgestuurd naar de UEFA en zo ja: waarom heeft de UEFA daar dan niets mee gedaan? Welke rol speelde KB VB-voorzitter d'Hooghe en KBVB-bestuurder Courtois, momenteel tournooi-directeur van het prestigieuze Euro-2000? Courtois ontkent in elk geval formeel dat hij zijn invloed heeft aangewend om het dossier-Anderlecht bij de UEFA te laten verjaren. „Ik heb mijn plicht gedaan", verklaarde Courtois in de Belgische pers. Dat drie ruim honderd pagina's tellen de dossiers in de periode 1989-1997 in rook zijn opgegaan blijft onverklaarbaar. Onverwacht initiatief November 1995 neemt Anderlecht plotseling het initiatief. Eist en Van Aeken worden door Roger Vanden Stock, die zijn vader is opge volgd als hoogste baas bij de voetbalclub, aangeklaagd wegens afpersing. Anderlecht lijkt er goed voor te staan. De belangrijkste troef van Eist en Van Aeken - de omkopings zaak - is immers verjaard. De betrokken scheidsrechter Muro is bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Anderlecht bezit in middels schriftelijke schuldbekentenissen van zowel Van Aeken als Eist. Belangrijk de tail: bij een inbraak in het appartement van Van Aeken zijn de belastende bandjes (onder meer van de deal met Vanden Stock senior) ontvreemd. In Voetbal Magazine verklaart zoon Roger vanden Stock: „De contacten tus sen De Deken en Eist hebben mijn vader de stuipen op het lijf gejaagd. Eist chanteerde hem door te zeggen dat alles op een bandje was opgenomen. Eist heeft mijn vader door een hel gesleurd". Maar de Antwerpse zakenlui Eist en Van Aeken laten zich niet voor één gat vangen. Zij hebben nog kopieën van de bandopnamen achter de hand en hangen de zaak aan de grote klok. De Gerechtelijke Politie te Brussel start een onderzoek waarbij ook de voetbal club wordt betrokken. Oud-president Con stant Vanden Stock geeft toe dat hij zwijggeld betaalde aan het Antwerpse duo om te voor komen dat de naam van zijn geliefde An derlecht bezoedeld werd. Ook verklaart hij op 29 maart 1996 voor de onderzoeksrechter dat Anderlecht de Spaanse scheidsrechter Muro in 1984 een 'lening' van 1 miljoen frank heeft verstrekt, zogezegd omdat Muro in geldnood verkeerde. Raymond De Deken de begeleider van scheidsrechters bij Anderlecht, bekent op zijn beurt dat hij daags na de wedstrijd An- derlecht-Nottingham een enveloppe 'met onbekende inhoud' aan de arbiter heeft ge geven. Deze getuigenissen - die allemaal via de Vlaamse pers uitlekten - sluiten wonder wel aan op de lezing van Eist en Van Aeken. Begin september meldt de Gazet van Antwer pen tenslotte dat zoon Roger Vanden Stock de laatste verdedigingslinie heeft prijsgege ven: hij zou hebben erkend dat Muro geen vrijblijvende lening ontving, maar geld vroeg 'om niet tegen Anderlecht te fluiten'. Vader vanden Stock, in België niet minder dan een voetballegende, verschijnt met betraande ogen voor de Franstalige zender RTBF. „Ja mais, jamais!", roept hij uit als hem gevraagd wordt of Anderlecht ook met grote regelmaat nationale scheidsrechters omkocht. Opmerkelijk Nu de UEFA na ruim twaalf jaar alsnog in ac tie is gekomen en Sporting Anderlecht voor een jaar van Europacup-voetbal heeft uitge sloten, staat de Belgische voetbalelite voor zeer hete vuren. Het 'vonnis' van de UEFA impliceert namelijk dat ook dit instituut er van overtuigd is dat de club via omkoping een finaleplaats in de Europacup heeft gere geld. En dat niet alleen: Anderlecht heeft ja renlang getracht via het uitbetalen van zwijg geld deze misstap stil te houden. Drie huidi ge bestuurders van de voetbalclub (de presi dent, een bestuurslid en de manager) zijn volgens de Anderlecht-tapes bij het omkoop schandaal betrokken. Bovendien heeft oud- voorzitter Constant vanden Stock, blijkbaar gelogen dat het gedrukt stond. Het feit dat de Belgische voetbalbond en de UEFA tot dit jaar geen actie ondernamen, geeft op zijn minst te denken over de manier waarop deze instanties hun controletaken uitvoerden. De hoofdsponsor van Anderlecht, de Generale Bank, verklaarde zich te beraden en 'hoogst waarschijnlijk' in actie te komen. De Belgi sche voetbalbond houdt zich opmerkelijk stil en ook Anderlecht heeft zich in haar cata comben teruggetrokken. Nottingham Forest heeft aangekondigd via de rechter een schadeclaim tegen Anderlecht neer te leggen van omgerekend - vijf mil joen gulden. (Jok Hans van Breukelen is voornemens schadevergoeding te eisen. Intussen tracht de Brusselse gerechtelijke politie haar onderzoek af te ronden, maar worstelt met een niet gering probleem: het omkopen van een scheidsrechter is in België niet strafbaar; het afpersen van een vereni- ging wel. De vraag is op hoeveel blessuretijd het ge wonde Anderlecht nog kan rekenen. De neergang van Anderlecht wordt beschre ven in het eind zojuist verschenen 'Blunder boek van het Belgisch voetbal' van sportjour nalist Frank van Dieken, waarin ook zijn op genomen de 'Anderlecht memoires' van Jean Eist. Uitgever: Standaard Uitgeverij; f 38,50. De omgekochte Spaanse scheidsrechter Guruceta Muro volgt een Anderlecht-aanval (aan de bal Morten Olsen) tijdens de gewraakte wedstrijd tegen Nottingham Forest. foto archief epa ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1997 Constant vanden Stock in vrolijker tijden. Het monument in Belgische voetbalbestuurskringen is omgevallen. foto archief philippe lebeau

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 39