Grijze Wolven ook in Nederland actief bolden retriever bliikt eeds vaker een bijter Binnenland De aardappelsproeiers Vondst is 'Romeinse Al' Zalm: 250 miljoen voor extra wensen Pornokaarten tegen wildplassen Kohnstamm: paspoort ligt goed in 'vervalsingsmarkt' Justitie: Geef ons naam man op Beverwijk-video MONTIS IN BEWEGING BIJ VAN TIL mofums van tiP/iiiMiMiii RDAG 27 SEPTEMBER 1997 inisters blazen geding polonaisefoto af cht« Het kort geding dat premier Kok samen met de minis- Borst, Zalm en Van Mierlo aanspanden tegen het Utrechtse rijf Amstel Lease is van de baan. De ministers zijn met de lerneming een regeling overeengekomen. De financierings- itschappij haalde de woede van de bewindslieden op de hals ir hen in een advertentie hossend in polonaise af te beelden, geding had woensdag in Utrecht moeten dienen. De be- dslieden waren kwaad omdat zij voor de bewuste foto geen stemming hadden gegeven. Amstel Lease heeft beloofd een ertentie te plaatsen in alle kranten waarin de foto te zien i. Ook zal een symbolische schadevergoeding van één gulden rden betaald. ider aangerand meisje looft geld uit De vader van een zesjarig meisje dat afgelopen maan- in de bosjes van een Haagse park onzedelijk werd betast - ir een onbekende man. looft vijftigduizend gulden uit voor de den tip. Het kind moest tijdens het spelen een plasje doen 5 png het struikgewas in. Daar trof ze een man die haar tussen "•t lenen betastte. I iderzoek naar slechtziende oogarts terdam» De Inspectie voor de Gezondheidszorg onderzoekt jlemen rond een slechtziende oogarts in het Academisch lisch Centrum (AMC) in Amsterdam. Over de arts is infor- tie binnengekomen waaruit blijkt dat hij wegens zijn beperk- ezichtsvermogen eigenlijk niet meer zou mogen opereren, ar dat toch doet. De Raad van Bestuur van het AMC staat pal iter de chirurg en ontkent dat er problemen rond de man len. Een woordvoerder laat weten dat het om een 'uitstekend an rijdt met 200 door dichte mist chten Een Volkswagen Golf gti reed donderdagnacht met Iheden variërend van 140 tot 200 kilometer per uur door zeer hte mist over de snelweg A7 bij Drachten. Plaatselijk was het it vijftig tot honderd meter. Agenten van de politie in Drach- zetten de achtervolging in, maar raakten de wagen en de 24- ge bestuurder uit Groningen kwijt. Collega's hielden de weg lat in Leek staande. De Groninger bleek een geladen Russisch ILI ooi bij zich te hebben. 'Vü-piloot was zelf vluchtgevaarlijk ,ge l* ARP» De piloot van de vorige week bij de Sittardse gevange- TDeGeerhorst gecrashte helikopter is zelf een vluchtgevaarlij- jevangene geweest. De 30-jarige man zat vier jaar geleden in elfde gevangenis vast als de 55-jarige gedetineerde die hij uit Geerhorst wilde bevrijden. De piloot is afgelopen woënsdag Pj iussum begraven. Het tweetal zat in 1992 vast in de gevange- in Leeuwarden. Ze waren daar opgesloten in de extra bevei- le inrichting (EBI). abinet wil nieuw lintje vrijwilligers uit ihaag» Het kabinet komt met een nieuwe medaille voor m nsen die ten minste tien jaar als vrijwilliger ggholpen hebben de bestrijding van ongevallen en rampen. Het maakt niet uit dj wel of geen vergoeding kregen voor hun diensten. Het je geldt voor vrijwilligers die actief zijn geweest bij de politie, ïoverheidsbrandweer, het Korps Nationale Reserve, de twee janisaties voor het redden van drenkelingen, een ambulance- nst, het Nederlandse Rode kruis, de EHBO organisaties en vrijwilligerskorps in de Nederlandse Antillen. abylijkje gevonden in Wormerveer «merveer Op een industrieterrein in Wormerveer heeft de i« 1.1 "'ezee litie gistermiddag tussen afval het lijkje gevonden van een LI sgeboren baby. De politie wil niet zeggen of het een meisje of getje was, hoe oud het is of andere gegevens naar aanleiding jode vondst vrijgeven. (irrupte bestuurder harder aangepakt ihaag Het kabinet heeft gisteren besloten politieke ambts- ac igers die zich schuldig maken aan corruptie of misbruik van bo cht, harder aan te pakken. Ministers, staatssecretarissen, wet- va uders en gedeputeerden die om die reden ontzet worden uit :kiesrecht, kan ook het recht op wachtgeld (WW) worden ont- nen. Minister Dijkstal van binnenlandse zaken kreeg van het linet het groene licht om de Algemene pensioenwet politieke he btsdragers en het Wetboek van Strafrecht te wijzigen, kie w irachutist zwaar gewond na botsing Een instructeur van het Paracentrum Texel is gistermid- zeer ernstig gewond geraakt. Hij stortte neer nadat hij op ehonderd meter in botsing kwam met een andere parachute- y31 inger. De ervaren instructeur brak bij de val beide benen, had iel aan hoofd, bekken en rug en bloedingen in de hartstreek. jj kritieke toestand is hij per trauma-helikopter overgevlogen ar het Medisch Centrum Alkmaar. De andere parachutist idde veilig. me ut cht gpd Q li, gezellig, vriendelijk, dol ha kinderen: de golden retrie- Maar in tegenstelling tot theemuts-imago ontpop- golden retrievers zich vaker als bijtende, agres- e honden. Het op grote isa lal fokken van het populaire et iliedier, vooral door minder intwoordelijke broodfok-. Afeist z'n tol. Dr. B. Knol van faculteit diergeneeskunde de rijksuniversiteit in ,e^ïcht: ,,Er is sprake van een en verspreid agressiepro- 'rtyrn. Een hele beroerde situa- De universiteit doet mo to iteel onderzoek naar het M lemend aantal agressieve ni len retrievers. ea ie een hond koopt van een ga er die door de rasvereniging Jen Retriever Club Neder- ef? lis 'goedgekeurd', loopt vol- rtj s deskundigen heel weinig M o op een mutant. Zij stop- onmiddellijk met fokken een dier dat afwijkend ge- 'eei ^vertoont en steriliseren die. °°|eel broodfokkers zouden dat doen. „Die zien alleen dol- ïkens en gaan ook met min- N- geschikte karakters verder", lmevrouw J. Hooijmans van rasvereniging. Sinds enigè plaatst de club advertenties e® ranten, waarin zij potentiële ers oproepen eerst contact Ie nemen met de rasvereni- vereniging vindt overigens de meern gpd ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten dig Bodemonderzoek (ROB) sprak even later al van een vondst van internationaal be lang, die nu al bekend staat als de 'Romeinse Al'. Archeoloog E. Graafstal beleefde gistermor gen zijn finest hour. „We heb ben de grens gevonden, de weg der wegen die langs de noord zijde van het Romeinse rijk liep. We kenden de grens van beken de garnizoensplaatsen, maar niet 'vrij in het veld', zoals hier." De presentatie van Romeinse vondsten in nieuwbouwlocatie Veldhuizen bij De Meern ver oorzaakte eerst grote opwinding in de archeologiewereld en werd gisteren een waar media spektakel. De euforie was groot. Repte een trotse wethouder H. Melcherts bijna bescheiden eerst nog van een vondst van nationale allure, I. Morel van de Rijksdienst voor Oudheidkun- ellewoutsduk Een boer in het Zeeuwse Ellewoutsdijk beregent de aardappeloogst. Door de aanhoudende droogte moeten de aardappels worden gerooid uit de keiharde kleibodem. foto anpjaap wolterbeek den haag gpd Het kabinet gaat akkoord met de extra wensen van de Tweede Kamer op het gebied van zorg, onderwijs en de rechtshandha ving. Minister Zalm van financi en ziet mogelijkheden om de kosten hiervan voor zijn reke ning te nemen. Dat zei vice-pre mier Dijkstal gisteren na afloop van de ministerraad. Bij de algemene politieke be schouwingen van vorige week vroeg de Tweede Kamer om 285 miljoen gulden aan extra uitga ven, zonder overigens precies aan te geven waar het geld van daan moest komen. Volgens Dijkstal zijn de extra wensen per saldo voor 250 mil joen gulden ongedekt. „Maar minister Zalm van financiën heeft in de plooien van zijn jas een oplossing gevonden, zo zei hij." De vice-premier wilde niet zeggen waar minister Zalm het geld vandaan denkt te halen. De minister doet dat begin volgen de week in een brief aan de Tweede Kamer uit de doeken. amsterdam anp De invloed van de Grijze Wolven breidt zich in Neder land uit als een olievlek. Deze aan de Turkse nationaal- socialistische partij MHP gelieerde 'jeugdbeweging' werft vooral onder Turkse jongeren. banden hebben met de Grijze Wolven. Een interne lijst van de organisatie noteert 34 actieve verenigingen. Die functioneren onder namen als Turks Cultu reel Centrum, Turkse Federatie of bijvoorbeeld Vereniging van Samenwerkende Nederlandse en Islamitische jongeren en zijn verspreid over het land. Daar krijgen de jongeren, vaak al vanaf de basisschoolleeftijd, ideologisch scholing. Volgens beide auteurs zijn er 12.000 tot 15.000 Grijze Wolven in Neder land, de organisatie zelf houdt het op ruim 30.000. De Grijze Wolven en moeder partij MHP (Turkse Partij van de Nationalistische Actie) stre ven naar terugkeer van het vroegere Ottomaanse rijk, zich uitstrekkend van Wenen tot de Chinese Muur. Zij geloven in de Turkse Übermensch, die 'twee naties teveel' vindt voor deze Via culturele verenigingen en onder meer daaraan verbonden sportclubs vindt het fascistoïde gedachtengoed van de Grijze Wolven ingang. Politie en justi tie hebben nauwelijks grip op deze ontwikkelingen. Dat blijkt uit het boek Grijze wolven, Een zoektocht naar Turks extreem rechts, van de journalisten Stel la Braam en Mehmet Ülger. Ülger draaide maandenlang anoniem mee binnen allerlei verenigingen, Braam werkte vooral bovengronds. Beiden zijn met de dood bedreigd in geval zij werkelijk zouden publiceren. Het boek ligt dinsdag in de win kels. De politie heeft de journa listen aangeraden voorlopig en kele maanden onder te duiken. Braam en Ülger hebben in Nederland liefst 55 organisaties in kaart gebracht die nauwe wereld. 'De grootste en enige staat te zijn' is het eervolle ide aal. De organisatie verzet zich tegen integratie van Turken in Nederland. Braam en Ülger weten van di verse kanten dat Grijze Wolven bewust infiltreren in het politie apparaat en in politieke partij en. De Nederlandse politie en de politiek zijn over het alge meen slecht geïnformeerd over wat werkelijk speelt binnen groepen allochtonen. Volgens de auteurs zijn ze dan ook nau welijks op de hoogte van de handel en wandel van Grijze Wolven. Zij hebben de indruk dat de Nederlandse overheid geen enkele invloed heeft op de Turkse gemeenschap. Een deel daarvan zondert zich steeds meer af van de Nederlandse sa menleving. Tot en met de lagere school lijken ze Nederlands, in de periode daarna voelen ze zich gediscrimineerd. Daarom hebben vooral Grijze Wolven op hen grote aantrekkingskracht, weten beide journalisten. niet dat gesproken kan worden van een groot probleem. De golden staat al jaren bovenaan in de top tien van meest gefokte en gehouden hond. „Hoe meer retrievers, hoe groter ook de kans dat ze bij een incident be trokken zijn. Er is geen schrik barende toename." Meerdere dierenpensions en deskundigen bevestigen echter dat zij in toenemende mate 'mesjokke goldens' moeten be handelen. Of zelfs laten insla pen vanwege onbehandelbare agressiviteit. De broodfokker wordt algemeen als boosdoener aangewezen. Gesproken wordt zelfs al over 'Het Golden Retrie ver syndroom'. Knol: „Het viel een aantal ja ren geleden al op dat de kliniek verrassend veel van deze dieren kreeg aangeboden met gedrags afwijkingen. Toen is een eerste onderzoek gedaan. Daaruit bleek dat agressie in vrijwel alle familieclusters voorkomt. Dat betekent dat het een wijd verspreid probleem is." Ook kwam naar voren dat bij de onderzochte bijtende gol dens 'angst' de voornaamste prikkel was om toe te slaan. Knol denkt dat erfelijke factoren onmiskenbaar een rol spelen, zoals stoornissen in stofwisse ling. „Wetenschappelijk bewijs is nog niet geleverd." Knol is te rughoudend om de golden op dit moment aan te raden als ge zinshond, 'terwijl je weet dat er een agressieprobleem is'. amsterdam gpd Voorzie alle favoriete pisplekken in de stad van pornokaarten. De mannen krijgen er een erectie van en kunnen niet meer plas sen. Misschien is daarmee het probleem van wildplassen afge lopen. Het was gisteren een van de suggesties op een heuse confe rentie over het probleem van wildplassen in de Amsterdamse binnenstad. Een probleem dat zo de spuigaten uitloopt, dat het is uitgeroepen tot ergernis nummer één. Zeventig procent van de binnenstadbewoners - en vooral vrouwen - ergert zich aan mannen die hun blaas legen in portieken en stegen. Het wildplassen is niet uniek voor Amsterdam. Veel steden kampen met hetzelfde pro bleem en zoeken naar oplossin gen. De daders zijn vooral man nelijke cafébezoekers van alle rangen en standen. Ze plassen in trainingspak of in het driede lig grijs. De doordringende, pe netrante pislucht is voor velen onverdraaglijk. Bovendien tast het urinezuur bomen, straten en gebouwen aan. Op diverse hot spots in de stad is de grond zelfs tot anderhalve meter diep verontreinigd. Om de overlast en aantasting van monumenten tegen te gaan, worden legio middelen ingezet. Zo zijn er de piashel ling, de anti-plasplaat of spet terplaat, waarbij de straal tegen de benen terug klettert. Ook is er de urinegeur-etende bacterie, die de stank tegen moet gaan op hardnekkige pisplekken. In Amsterdam rijden kiepwagen- tjes rond die zijn uitgerust met hogedrukspuit. Zoals in veel steden is wild plassen op straat, ook in Am sterdam verboden. Maar de po litie heeft wel wat anders te doen in het drukke stadscen trum om daarop te controleren. Hooguit wordt iemand beboet De Amsterdamse binnenstad telde vroeger zo'n tweehonderd, waaronder de gietijzeren 'krul'. Nu zijn het er nog slechts 28. foto anp herman pieterse bij een 'heterdaadje'. „Het is normbesef, gekoppeld aan pri mitief manbesef. Mannen on der elkaar. Wie heeft de grootste en wie kan het verste plassen", verklaarde de Amsterdamse wethouder Ter Horst het feno meen wildplassen. Wijkagent De Groot, al dertig jaar werkzaam op de Wallen, heeft ook 'het een en ander aan gezeik meegemaakt'. „Meestal gebeurt het in groepsverband. Als er een gaat pissen, moeten ze allemaal." Een afdoende op lossing had een oud-collega. „Die greep in door de broek van de dader naar beneden te trek ken. Een aardige alternatieve straf." Uit een inventarisatie van de gemeente blijkt dat tussen 1860 en 1960 de Gouden Eeuw was voor het Amsterdamse urinoir. Toen telde de binnenstad er zo'n tweehonderd, waaronder de gietijzeren 'krul'. Nu zijn het er nog slechts 28. Altijd nog be ter dan Den Haag, waar alle openbare toiletvoorzieningen zijn verdwenen. Voor een adequate aanpak van het probleem is een reeks maatregelen nodig. Zo moeten er meer toiletvoorzieningen ko men en een duidelijke verwij zing daarnaar op straat. Een zo'n zelfreinigende krul met wegwijzer werd gisteren op de Wallen al in gebruik genomen. Ook de toiletjuffrouw moet weer terug, dan wel de 'toilet jongeheer'. Verder een strenge handhaving van het pisverbod en boetes verhogen van zestig naar honderd gulden per over treding. Zo nodig alternatieve straffen. Bijvoorbeeld als schoonmaker van urinoirs of als toiletjongeheer. Een belangrijke taak is ook weggelegd voor de horeca. Die moet de toilet ook open stellen voor niet-klanten. Waarschu wingen op bierviltjes en posters in de kroeg kunnen misschien ook helpen. Een medewerker van de VW had nog een andere suggestie: „Misschien moeten we het wildplassen maar intro duceren als toeristische attrac- Studenten zoeken naar maatregelen tegen uitwassen zoetermeer anp De studentenverenigingen gaan onderzoeken welke maatregelen zij kunnen ne men om lichamelijke en geestelijke vernedering van hun (aspirant)leden te voorkomen. Ook willen zij een eind maken aan bui tenmatig alcoholgebruik. Minister Ritzen (onderwijs) heeft dat afgesproken met de Landelijke Kamer van Verenigingen (LKvV). Ritzen en de LKvV willen samen bezien hoe uitwas sen in de introductieperio de en daarna kunnen wor den voorkomen. Aanleiding voor de afspraak is de dood van een eerstejaars student in Groningen, anderhalve week geleden. Hij had een liter jenever gedronken bij de inwijding in zijn studen tenhuis. Als gevolg daarvan overleed hij. Kort na het incident pleit te Ritzen voor een gedrags code om excessen tegen te gaan. De LKvV is daar te gen. De minister heeft de verenigingen nu gevraagd zelf met voorstellen te ko men. Onduidelijk is nog welke dat zullen zijn. De LKvV inventariseert welke regels er al bestaan binnen verenigingen. Volgens de kamer hebben verenigin gen al regels en voorzienin gen om het welzijn van hun leden te bewaken, en zijn deze goed bekend bij de (aspirant)leden. Ritzen heeft overigens er kend dat studentenvereni gingen de laatste jaren 'al veel hebben gedaan' om hun activiteiten 'aan te pas sen aan de hedendaagse student en de hedendaagse samenleving'. den haag anp een politie-onderzoek in het oosten van Nederland naar een bende mensensmokkelaars. De genomen maatregelen moeten het moeilijker maken om zonder zichtbare schade het laminaatlaagje te verwijderen waarachter de pasfoto en de ge gevens van de houder zitten. De burger gaat per 1 januari 1998 hogere rijksleges betalen - een bedrag van bijna 54 gulden - en draait daarmee op voor een deel van de kosten van de extra beveiliging. De huidige voorraad blanco reisdocumenten op de gemeen tehuizen wordt vernietigd. De kosten van die operatie worden niet doorberekend aan de bur ger. Dat overwoog het kabinet in eerste instantie wel, maar de Tweede Kamer maakte vorig jaar duidelijk dat onaanvaard baar te vinden. Volgens Kohnstamm is 'dit het veiligste paspoort dat met de technieken die we nu toe passen, kunnen maken'. „We hebben gekeken hoe de mees tervervalser te werk is gegaan en daaruit onze conclusies getrok ken." Maar de techniek staat niet stil en de vervalsers zitten niet stil, en daarom wordt nu al gewerkt aan 'een nieuwe gene ratie paspoorten'. Die komt in 2001, zo heeft Kohnstamm al eerder aangekondigd. Het Nederlandse paspoort ligt goed in de 'vervalsingsmarkt' omdat het internationaal een goede naam heeft. Grensautori- teiten kijken er vaak minder kri tisch naar. „Dat verhoogt de marktwaarde van een vervalst paspoort en zo is vervalsing lu cratiever." Dat zegt staatssecre taris Kohnstamm (binnenland se zaken) in een vraaggesprek met het weekblad van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). De Nederlandse pas is vol gens hem ook aantrekkelijk voor fraudeurs omdat je er altijd Nederland mee in mag en 'ons land interessant is om te verblij ven'. „Wat je dus moet doen, is het vervalsen zo moeilijk moge lijk maken, zodat het minder de moeite loont", aldus de staats secretaris. Kohnstamm maakt zijn op merkingen aan de vooravond van de introductie van een veili ger uitvoering van het huidige paspoort. Per 1 oktober is bij de gemeenten de nieuwe versie te krijgen van het rode boekje. Aanpassingen waren nodig om dat het paspoort, dat in januari 1995 in de plaats kwam van het 'zwarte vod', zich gemakkelijker liet vervalsen dan gedacht. Dat kwam vorig jaar aan het licht bij haarlem gpd 'Beverwijk-zaak' noodzakelijk is. Volgens Heukels blokkeert justitie in de 'Beverwijk-zaak' het onderzoek om iemand te beschermen en loopt de moor denaar van Picornie daarom nog altijd vrij rond. De identiteit van de stekende man is nooit achterhaald. Deze beelden geven aan dat drie mannen de al zwaargewon de Picornie opzettelijk hebben gedood. Vaag is te zien dat een van hen de Amsterdammer in de rug stoot. In het proces-ver baal staat: „Het is niet duidelijk te zien. maar het lijkt alsof de man met de witte pet en een andere man handelingen ver richt met het slachtoffer. Een derde man beweegt zijn rech terarm. Men raakt het slachtof fer duidelijk aan. Hierna is dui delijk te zien dat het tweetal het slachtoffer op zijn voeten plaats. De kale man heeft zich inmid dels ook bijgevoegd. Vervolgens loopt het drietal weg bij het slachtoffer, die meteen daarna in elkaar zakt." Deze verklaring is opgetekend uit de monden van twee politieagenten van het korps Kennemerland na het be studeren van de band. Justitie in Haarlem is nog im mer zeer geïnteresseerd in de naam van de onbekende man, die zich op een videoband in de buurt van de op 23 maart in Be verwijk vermoorde Ajacied Car lo Picornie bevond. Als advo caat mr. L. Heukels de persona lia aan het openbaar ministerie geeft, stelt plaatsvervangend of ficier van justitie mr. R. Otter, 'dan zou er een onderzoek kun nen volgen'. Ze ontkent met klem dat jus titie een dergelijk onderzoek weigert, omdat er dan een in formant door de mand zou val len. „Om technische redenen zijn acht minuten niet gefilmd. En omdat er niets is opgeno men, weten we ook niet wie er op staat", aldus de officier. Ze heeft van Heukels begrepen dat zijn cliënt, een verdachte Feye- noord-supportcr, de identiteit van de betrokkene kent. „Als hij die geeft, dan hebben we ten minste een handvat. Nu hebben we niets", stelt Otter. De raadkamer van de recht bank in Haarlem buigt zich vol gende week woensdag over de ze vraag of heropening van de ■arana™ mtvuug Montis is en blijft meesterlijk in het ontwerpen van spraakmakende zitmeubelen. Daarnaast beweegt deze succesvolle Nederlandse producent zich steeds meer op het terrein van het totale woongebeuren. In Van Til's complete Montis- presentatie maakt u o.a. kennis met kleurrijke opbergblokken, 'minimal art' tafels, fauteuils, essentiële banken en eetstoeltjes. DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3