Jaguar begonnen aan opmars Nog 100 Auto's van de Eeuw in de race Ford Escort formule 1 voor de snelle beslissers 'rijzen nieuwe Golf bekend 3 DAIHATSU MULDER-LEIDERDORP Weg en wiel Ruim 3.400 klassiekers Terios te smal om stoer te zijn Skoda Octavia Combi mogelijk komend voorjaar in productie ANWB doet naam eer aan lp de autoshow van Frankfurt ide definitieve lijst bekend- emaakt van honderd auto- lobielen, die gaan meedin- •n naar de titel Auto van de euw. De jongste selectie be- ikent een halvering van de jlectie die eerder dit jaar tij- ens de Amsterdamse Auto- M werd gepresenteerd. Die DO auto's waren overgebleven in een startlijst van 716 mo- ellen. lit de honderd overgebleven auto's zal uiteindelijk de Auto van de Eeuw worden gekozen in een wereldwijde tv-show in december 1999 vanuit Las Ve gas. Maar voor het zover is, zal de verzameling van honderd kandidaten een grootse toer- nee gaan maken langs 21 ste den op aarde, waaronder Am sterdam, dat in de zomer van 1998 bezocht wordt. Het pu bliek kan op deze shows zijn stem uitbrengen op een van de kandidaat-auto's. Blankespoor B.V. vanaf zaterdag 4 oktober in onze showroom Oostdorperweg 29a 2242 ND Wassenaar Telefoon 070-5119359 Telefax 070-5111654 was eigenlijk wel logisch Jos Verstappen het nieuwe iemodel van de Ford Escort am promoten. Immers, Ver- ppen rijdt dit jaar met een d-motor en bovendien kreeg betrokken actiemodel de im 'Formule 1' mee. Alle re- dus voor Ford om het cir- van Zandvoort te kiezen als sentatiedecor voor een nieu- speciale Escort-editie. Escort Formule 1 is een etje een mager antwoord op complete vernieuwingsdrang de concurrentie. Immers, de belangrijkste Escort-op- nenten, de Volkswagen Golf Opel Astra, zijn compleet luwe versies al klaar c.q. bijna ar, terwijl we op de nieuwe :ort nog wel een jaartje moe- wachten. De algemeen di- teur van Ford Nederland, R. ndwehr, verwacht de nieuwe :ort niet voor de tweede helft 1998. En dus zullen we het even met auto's als de :ort Formule 1 moeten doen. meest unieke aan die versie vellicht dat het om een auto it die in een oplage van chts 500 genummerde exem- iren wordt gebouwd. Hij is er één kleur (State Blue), met motor (een 1.8 liter 16-klep- van 115 pk) en in één car- Autobedrijf Hamers bv rosserie-uitvoering (3-deurs) Alle versies zijn genummerd en herkenbaar aan 15 inch licht metalen velgen en brede(re) 195/50 banden, skirts en RS- bumpers, een honingraatgrille in de kleur van de auto en een kleine achterspoiler. In het interieur zien we op het dashboard de kleur van de car rosserie terug, terwijl de auto verder wordt voorzien van een Easy Sound-systeem (radio/cas settespeler met vier speakers) twee airbags, een aluminium pookknop en hoofdsteunen achterin. Ter verhoging van het comfort krijgt de 'Formule 1 ook airconditioning mee. De prestaties zijn behoorlijk, maar niet van F1-allure: een spurt naar 100 kilometer per uur in 9,9 seconden en een topsnel heid van 196 km/u. Normaal zou het Formule 1- pakket tot een prijs leiden van 41.990 gulden, maar Ford maakt er op een tientje na 39 mille van. Dan krijg je als koper ook nog een genummerde auto mee (helaas, de nummers 001, 007 en 069 zijn al vergeven, zo meldde een zegsman van Ford Nederland), terwijl alle Escort Formule 1-kopers ook nog wor den uitgenodigd voor een re training onder leiding van 'ons Jos' in diens eigen kart-centrum te Echt (Limburg). Volkswagen Groep Dealer voor groot Leiden en Duinstreek Dobbeweg 2 2254 AG Voorschoten Tel. 071-5600233 rlkswagen heeft de prijzen be- HI ndgemaakt van de nieuwe M ilf. De vierde generatie van 0ze succesvolle auto zal in no- ut mber in de showroom staan cii naf 32.395 gulden. Dat is wat ig, eer dan de concurrentie voor n n vergelijkbaar model vraagt, ii lar de Golf is standaard wel m orzien van airbags voor be- lurder en passagier en een tiblokkeer-remsysteem (ABS), lar verwachting wordt de eest gevraagde variant de 1.6 er vanaf 35.130 gulden is. De ilf 1.8 5V (met 125 pk motor DEALER VOOR GROOT LEIDEN, KATWIJK, N00RDWIJK, E.0. WEVERSBAAN 10 TELNR. 071 5894200 Meer veiligheid in Twingo mault heeft de passieve veilig- lid van de Twingo op een ho rniveau gebracht. Door toe- eging van dertig kilogram ■erkrachtig staal is de kooicon- uctie van de auto versterkt. ;t name de langsbalken. de rpels, de binnenschermen g or en achter en de portieren i ellebooghoogte zijn ver- irkt. Ter bescherming van de C stuurder zijn extra maatrege- genomen om het binnen ingen van het stuur en de pe len tegen te gaan. Ook de energieabsorptie bij aanrijdin gen van opzij is verbeterd door de plaatsing van een speciaal element tussen de buitenplaat en de verstevigingsbalk. Alle veiligheidsgordels zijn voortaan voorzien van een spanningsre ductie programmering, waar mee de kracht op de borstkas bij een aanrijding wordt be perkt. De gordels achterin zijn twintig centimeter langer ge worden zodat een kinderzitje makkelijker kan worden ge plaatst. redache petertodewui met vijf kleppen per cilinder) is alleen te combineren met het uitrustingspakket Trendline en kost dan 39.150 gulden. De ver sie met 2.3 liter 5-cilinder motor (150 pk) kost 47.500 gulden, maar is dan standaard voorzien van een Highline-pakket. De even sterke Golf GTi met 1.8 li ter turbomotor staat voor 52.395 gulden in de prijslijst. Dieselen kan men in de Golf vanaf 36.395 gulden (1.9 SDi met 68 pk). De 1.9 TDi (90 pk) is er voor 39.495 gulden, de snelle TDi 110 pk) kost 41.495 gulden chailly-sur-armancon gpd Onlangs presenteerde de Britse fabrikant zijn nieuwe Jaguar XJ V8 en Daimlers, die ingevolge de slogan 'uiterlijk onaangedaan, innerlijk her boren' zijn voorzien van nieuwe 8-cilinders, die eind vorig jaar debuteerden in de nieuwe sportwagen XK8. In het kleine marktsegment van circa 1.700 auto's moet de poet worden verdeeld tus sen Jaguar, BMW', Mercedes, Lexus, Benüey, Cadillac en Maserati. Jaguar Nederland brengt zijn goedkoopste mo del, de XJ Executive 3.2 tegen een lagere prijs dan voor heen, 148.400 gulden, en is daarmee de 'goedkoopste' onder de meest prestigieuze modellen. En dan te bcdcn- In de 4.0 liter Supercharged maakt Jaguar van een exclusieve sedan een 'nette' sportwagen. ken dat het Britse pond met 28 procent is gestegen. De ge boorte van de V8 betekende de productiestop van de 12- cilinder. Ook de 6-cilinder is uit het leveringsprogramma verdwenen. Een deel van het overigens wereldwijde succes van Jagu ar is stellig te danken aan de sterk verbeterde kwaliteit. Di recteur G. Tax van Jaguar Ne derland: „Er is veel vooruit gang geboekt in de beheer sing van de kosten van on derhoud en reparatie. Op elke Jaguar zit drie jaar garantie en de grote beurt is pas nodig bij 160.000 kilometer. We hanteren vaste onderhouds- prijzen van 3.500 gulden per 100.000 kilometer. Belangrijk is ook dat de restwaarde van de Jaguars zich thans bevindt op het niveau van de Duitse concurrenten." Het meest verkochte type is die Executive 3.2 V8, een ove rigens buitengewoon luxueu ze auto met een automati sche 5-versnellingsbak, side- bags, lederen bekleding, au tomatische klimaatregeling, cruise control, automatische stabiliteitsregeling, automa tisch inschakelende koplam pen bij invallende duisternis enzovoort. Verder is er een Jaguar Sove reign en een XJR Superchar ged. Verdeeld over de model len zijn er drie motorversies. Naast de 3.2 is er een 4.0 liter en de 4.0 liter Supercharged, die van de exclusieve sedan een soort nette sportwagen maakt. Liefst 370 pk brengt deze machine naar de wielen. Overigens zijn de prestaties van de 3.2 met zijn 240 pk en topsnelheid van 225 kilome ter per uur bepaald al niet ge ring. De 4.0 liter maakt er 290 pk van. Niet alleen qua motorisatie is de Jaguar 'innerlijk herboren', ook het interieur is ver nieuwd. De meest opvallende verandering is het dashboard met zijn cockpitachtige uit straling. De ronde instrumen ten zijn afgeleid van die in de XK8. Uiteraard is er ander maal kwistig gebruik gemaakt van fraai wortelnotenhout, walnotenhout en soepel leer. Het uiterlijk lijkt op het eerste gezicht amper veranderd. Toch is er heel wat gebeurd. Zo zijn de voor- en achter bumper gewijzigd en is er een nieuwe grille bedacht. Ook koplampen, achterlich ten en mistlampen zijn nieuw. De vormen zijn wat ronder dan voorheen en het blijkt dat 30 procent van het plaatwerk is vernieuwd of verbeterd. Dat percentage geldt ook ten aanzien van de onderdelen. Het is de bedoe ling dat de nieuwe Jaguars en Daimlers in oktober leverbaar worden. Traditiegetrouw is op de jaarlijkse beurs De Onschatbare Klassieker, die onlangs in Utrecht is gehouden, het gelijknamige jaarboek ten doop gehouden. De nieuwe editie zou dit jaar uiteenvallen in twee delen (of een groter formaat krijgen) omdat met een omvang van 936 bladzij den productietechnisch de grens was bereikt. Maar blijkbaar was er toch nog wat ruimte want de acht ste aflevering is nog altijd één ge heel en telt maar liefst 1.072 blad zijden. De nieuwe editie is een imposant, maar nog steeds handelbaar na slagwerk van 4,5 centimeter dik en bijna 1,4 kilogram schoon aan de haak. Het herbergt thans foto's en gegevens van ruim 3.400 klassieke auto's. Daarmee geldt het zeker als standaardwerk op dit gebied, al ge ven de samenstellers aan dat het nog lang niet compleet is. als dat al mogelijk zou zijn. De opzet van het klassieker-jaar- boek is niet gewijzigd. Iedere pagi na toont vier fotootjes van verschil lende types met daarbij een aantal (technische) gegevens en een richt lijn voor de waarde van de betref fende auto, vastgesteld door twee beëdigde taxateurs. Verder staan achterin weer de namen en adres sen van Nederlandse merkenclubs vermeld. De Onschatbare Klassieker kost dit jaar 29,95. Vanwege het succes van De On schatbare Klassieker, zowel de boe ken als de beurzen, gaat er vanaf het najaar ook een tijdschrift onder die naam verschijnen. Het wordt een maandblad in kleur, uiteraard geheel gewijd aan het verschijnsel klassiek vervoer. Een los nummer gaat 7,50 gulden kosten en een jaarabonnement 75 gulden. Verrassend, elegant en bijzon der ruim. Aldus de meest ge hoorde reacties op de design studie Octavia Combi, die vori ge week werd gepresenteerd op de autotentoonstelling van Frankfurt. De Octavia is het eerste Skoda- model dat geheel onder de hoe de van Volkswagen ontwikkeld werd. Deze auto doet in het ge heel niet meer denken aan de Skoda's uit de tijd dat het Duit se VW-concern zich nog niet met de Tsjechische autobouwer bemoeide. De Octavia is een moderne middenklasser die de strijd met de meeste Europese topmerken aankan. De getoonde stationversie biedt, zoals het moeder Volks wagen betaamt, een zee aan binnenruimte. Met de achter bank omgeklapt is er 1.500 liter ruimte voor de bagage beschik baar en normaal is dat nog al tijd 550 liter. De ontwerpstudie van de Octa via stationwagon maakt duide lijk dat het Skoda en WV me nens is met deze wagen. De en thousiaste reacties in Frankfurt maken volgens de fabrikanten de kans groot dat de Combi in zijn definitieve uitvoering al in de eerste helft van '98 in pro ductie gaat. Morgen in het Zaterdags Bij voegsel de achtergronden van de Duitse reddingsoperatie die Skoda uit de as deed herrijzen. vianen gpd In het woord 'functioneel' zijn de drie letters van het Engelse woord voor 'plezier' gevangen. 'Fun' dus. Deze begrippen zijn wat Daihatsu betreft van toe passing op de Terios, een nieu we vierwielaangedreven auto, die het midden houdt tussen een kleine terreinwagen en een compacte 5-deurs wagen. Het Japanse merk doet het in Europa opvallend goed. Dit jaar is er in ons werelddeel sprake van 50 procent verkoopstijging ten opzichte van 1996, een re sultaat waarvoor met name de dit voorjaar gelanceerde com pacte ruimtewagentjes Move en Gran Move verantwoordelijk zijn. In Nederland is die stijging minder spectaculair, omdat Daihatsu het hier al goed deed. De importeur denkt dit jaar 10.000 Daihatsu's op de weg te kunnen zetten, wat een stijging van 21 procent betekent. Bij dat aantal zitten dan 350 Te- riossen. „Meer krijgen we er simpelweg niet," aldus Van Ba len, die over een heel jaar (1998) 1.250 exemplaren vaïi de nieuwkomer denkt te kunnen verkopen. Op de vraag aan wel ke doelgroep we dan moeten denken volgt een wat onduide lijk antwoord. Aan de ene kant is de Terios de opvolger van de Feroza (een échte terreinauto), terwijl Daihatsu tevens een aan tal klanten denkt te kunnen vangen 'die in een huis-tuin-en- keuken-hatchback rijden en wel eens wat anders willen'. Het staat nog te bezien of dat 'wat anders' dan een Terios moet zijn, want wat afmetingen betreft is de nieuwe Daihatsu een stuk kleiner dan de geves tigde orde in de compacte mid denklasse. De hoogte is welis waar spectaculair 1,70 meter, waar een Escort nog geen 1,40 laat noteren maar wat lengte en breedte betreft moet de Te rios de concurrentie echt een stuk toegeven. De auto is slechts 1,53 meter breed en dat merk je in het (overigens vrolij ke aangeklede) interieur: twee dames met maatje 36 kunnen daar nog goed naast elkaar zit ten, maar lieden met een wat forser fysiek zitten al snel schouder aan schouder. De Terios is alleen leverbaar met de uit de Charade bekende 1.3 liter 16-klepper (83 pk). De 'gewone' versie wordt aangebo den voor 32.495, de luxere SX komt op net geen 35 mille. Het is moeilijk te zeggen of dat con currerende prijzen zijn, want opponenten lijkt de Terios niet te hebben. „Het is een auto die op zijn uiterlijk zal worden ge kocht," zegt Van Balen. Geluk kig rept hij niet over een stoer uiterlijk, want dat heeft de Te rios nu net niet. I lij is simpel weg te smal om stoer te zijn. BUK IN HET VERLEDEN FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De ANWB (Algemene Nederlandse Wiel rijders Bond) doet zijn naam eer aan met de publi catie van vijf nieuwe brochures, speciaal bedoeld voor fietsers die lid zijn van de bond. Het zijn compacte werkjes met dui delijke tekst, foto's en tekenin gen die diverse technische kwesties rond de fiets helder uit de doeken doen Drie deeltjes zijn inmiddels ver schenen: 'Fiets en frame', 'Rem men, versnellingen, sloten' en 'Zadelpijn'. In oktober ver schijnt 'Veilig fietsen, goed licht' en in november het laatste deel tje 'Eenvoudig fietsonderhoud'. De ANWB maakt met de brochures ingewikkelde tech niek inzichtelijk en prikt recla meteksten door, die fietsers nogal eens op het verkeerde been zetten. Zo wordt over za delpijn genoteerd: „Zadelpijn is in beperkte mate tegen te gaan met het juiste frame, een goede afstelling van zadel en stuur, een zo comfortabel mogelijk za del en speciale fieiskleding. Maar zadelpijn blijft altijd bij fietsen horen. Hoe dan ook zal het achterwerk moeten wen nen. En dat kan alleen door in het begin niet te veel kilometers te maken." Ook geheimtaal in fietsfolders wordt door de ANWB vertaald: „In de technische specificaties van frames wordt soms gegooid met termen als butted, double butted en triple butted. Dit geeft aan dat de wanddikte van de buizen niet overal gelijk is. Op minder belaste plaatsen is de buis dunner dan op zwaar be laste plaatsen. Dit is gedaan om gewicht te besparen. De ANWB verklapt dat de sim pele stadsfiets met terugtra prem mogelijk binnen afzienba re tijd wordt verboden. Nog maar weinig mensen zijn daar van op de hoogte. Een fiets hoeft nu wettelijk maar één goed werkende rem te hebben. Er is een nieuw wetsvoorstel in de maak waarin staat dat een fiets remsystemen op voor én achterwiel moet hebben, die af zonderlijk te bedienen zijn. De brochures zijn gratis voor ANWB-leden bij de kantoren verkrijgbaar of opvraagbaar via tel. 070 3145 077. Voor niet-le- den van de ANWB zijn de brochures helaas niet verkrijg baar, ook niet tegen betaling. In het begin van de jaren vijftig brak er in de Vere nigde Staten een 'chroom- en vinnen-gekte' los. De Amerikaanse fabrikanten probeerden elkaar de loef af te steken met steeds grotere auto's met steeds sterkere motoren en steeds meer uiterlijke versier selen. Enorme vinnen aan de achterkant en een veelheid aan chroom kenmerken veel 'yank-tanks' uit die periode. Het GM-merk Buick deed een duit in het zakje met de 40 Special (foto). De staartvin nen vielen mee, maar aan de voorkant had de ont werper zich aardig uitgeleefd: een overdadig grijn zende chromen vissenbek, een corpulente bumper partij en bovenop de motorkap een exclusief Buick- 'vizier'. De Buicks hadden in die tijd aan de zijkant karakteristieke 'patrijspoortjes' om ze herkenbaar der te maken. De 5,24 meter lange Special had er drie aan beide kanten, zijn luxere broers vier. Op de foto een Special uit 1954, die kort geleden bij een Canadese handelaar te koop werd aangeboden. FOTO» ARNOLD AART Uitsluitend leer en veel (echt) hout sieren het interieur van de XJ Executive, de 'goedkoopste' Jaguar in de serie. FOTO S JAGUAR NEDERLAND Jaguar Nederland en zijn elf dealers beleven in 1997 het beste jaar in hun geschiedenis. In het uiterst kleine marktge bied van de luxueuze topklasse-sedans ver koopt de importeur dit jaar 620 auto's en be kleedt daarmee een lei dende positie. WB8EMI

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 29