Els Borst moet zich nog bewijzen Feiten &Meningen Studentenvereniging Vreemd Mm SEAWAYS 'Een agressieve maa| intelligente worstelaar ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1997 Toen ik in 1962 in Leiden ging studeren, had ik er geen flauw idee van wat mij te wachten stond. Omdat niemand uit mijn milieu ooit gestudeerd had, was er geen sterveling die mij iets kon vertellen over het studentenleven. Derhalve dacht ik dat het onvermijdelijk was dat je, zodra je aan je studie begon, kaal zou worden geschoren. Mijn vader had een keer in de krant gelezen dat studenten in het kader van hun ontgroening met een tandenborstel een brug hadden moeten schoonmaken en daarom gaf hij me. toen ik naar Leiden ging. een oude staalborstel mee die hij had gebruikt om grafstenen te reinigen. Dan was ik. mocht men mij op een brug aan het werk zetten, in ieder geval beter toegerust dan met een tandenborstel. Eenmaal in Leiden was ik er al gauw achter dat datgene waarvoor ik zo gevreesd had - onver hoeds zou men mij grijpen en naar i een kapper sleuren - alleen maar zou gebeuren als ik lid zou worden van het Leidse Studenten Corps. Het woord Corps wordt overigens als koor uitge sproken. In Leiden noemt men. het koor naar de naam van het gebouw op de Breestraat, waar het Corps onder dak geniet, ook wel Minerva. Nooit heb ik overwogen om lid te worden van Minerva, of van enige an dere studentengezelligheidsvereni- ging. Zo iemand als ik, die nergens lid van was, heette een 'knor'. Mij heeft dat nooit gedeerd, en ik heb nooit ook maar één moment betreurd dat ik nergens lid van ben geweest. Volgens mij zijn studentenverenigingen totaal overbodig. Wil je lid worden van het Corps, dan moet je niet alleen een waanzinnig hoge contributie betalen, maar daarnaast ook nog ontgroend worden. Daarbij doen zich - en alleen dat zou toch voor ieder weldenkend mens een reden moeten zijn om het Corps te mijden als de pest - regelmatig excessen voor. Nu is weer te Groningen een 'groen' 's morgens dood op bed gevonden, nadat men hem de dag ervoor had gedwongen een liter jenever te drinken. En herinnert u zich nog het 'Da- chautje spelen', of de slachtoffers die er gevallen zijn toen men groenen dwong een roetkap op te zetten? Ik heb overigens tijdens mijn studie nooit enige hinder on dervonden van Minerva. In feite merkte je er goddank hele maal niets van. Sinds ik echter enige bekendheid geniet als schrijver, word ik af en toe uitgenodigd om een lezing te ge ven bij het Corps. Over zoiets platvloers als een honorarium wordt daarbij, ofschoon Minerva steenrijk is, nimmer gespro ken. Ik schrijf altijd terug dat ik graag kom, maar dat ik één voorwaarde stel: ik wil door de hoofdingang naar binnen. Dan krijg ik een brief terug dat zulks, omdat ik geen lid ben geweest van Minerva, helaas onmogelijk is. Voor mensen zoals ik bestaat een apart zij-ingangetje. Inderdaad is er in een smal steegje een nauw leveranciersingangetje, de zoge naamde 'knorrenpoort'. Ik voel mij helemaal niet te goed om door die knorrenpoort naar binnen te gaan, maar de mentaliteit die spreekt uit het feit dat men je slechts via die ingang wil toelaten, vind ik erg veelzeggend. Het zal wel een reusachtig vooroordeel zijn, maar ik heb liever met ratelslangen te maken dan met (ex- Corpsleden. Er woont hier veel vreemd volk", stelt de L ambtenaar van de Vreemdelingendienst mis- prijzend vast. „En ze blijven maar komen." Zojuist heeft hij mijn 'coördinaten' met een ouderwetse Adler-typemachine voor eeuwig in een formulier gebeiteld. Aandachtig bestu deert de Brusselse dienstklopper mijn gelaat om dan volkomen onverwachts te bulderen: „Veel buitenlan ders hé, maar dat zult ge vanzelf wel gaan merken!" Geen woord te veel. Als kersverse 'inwijkeling' in Franstalig Brussel leer ik binnen 24 uur het toch subtiele onderscheid tussen 'buitenlanders' en 'buitenlanders' kennen. De eerste groep spreekt weliswaar geen of beroerd Frans maar is blank en wordt gedoogd. Voor de tweede is Frans veelal de moeder taal maar zij is tevens donker en dus niet welkom. Brusselaars zijn daar heel open over. eerlijker misschien dan Nederlanders. St. Gilles heet officieel de wijk waar ik woon, maar je kunt hier beter naar 'klein Marrakech' vragen. „Wel kom in le pays de tjouk-tjouk'.', beschimpt mijn Belgische bo venbuurman steevast de vele nering drijvende Turkse buurt genoten. Hij betreurt het nog steeds dat de Marokkaan die zijn auto heeft opengebroken niet dood is. „Dat had beter ge weest voor ons beiden. Vreemdeling. Buitenlander. Ambtenaren blaffen je toe of ke ren zich af. In de gemeentelijke 'Onthaalzaal' wacht ik temid den van tientallen lotgenoten urenlang op enig teken van bu reaucratische barmhartigheid. Want besef wel: deze stad mag dan vreemd zijn voor mij, ik ben nog veel vreemder voor deze stad. En dat zullen ze me laten weten ook. Even ben ik geen persoon meer, met een adres en een bank nummer. Geen inwoner van een wijk met een huisarts, een tandarts, een buurtwinkel en -café. Een auto, abonnementen, verzekeringen, het is tijdelijk onbereikbaar. Immers: je hebt geen papieren, dus ben je niks. En je bent niks op papier, dus krijg je niets. Zo is dat voor een buitenlander. Rechten moet je opbouwen, stapje voor stapje. Door je be kend te maken aan de stad, beleefd aan te kloppen bij telkens weer een ander loket. En dat betekent wachten, veel wachten en steeds opnieuw legitimeren. Stapels pasfoto's van mij vinden hun weg in de Belgisch amb telijke molen. St. Gilles eist er vier ('van voren getrokken en zonder hoofddeksel') samen met kopieën van het huurcon tract, mijn paspoort ('recto verso getrokken', klinkt heel vies maar valt reuze mee), de paspoorten van mijn ouders en een brief van de werkgever waarin deze plechtig verklaart dat ik hier niet kom lanterfanten. Het ministerie van buitenlandse zaken vraagt twee pasfoto's, plus m'n gewone perskaart, m'n politieperskaart, een werkge versverklaring, evenals een gemeentelijk attest. De Europese Commissie u weet wel: één markt, één munt wil drie fo to's en opnieuw een werkgeversbewijs van goed gedrag, pers kaart, paspoort enzovoort. Natuurlijk blijft het Europees Par lement niet achter, laat staan de NAVO, het gasbedrijf, de wa termaatschappij, de stroomleverancier, het telefoonbedrijf, het mobiele telefoniebedrijf, de bank, de verzekeraar of de liummerplatenmaker. Hoeveel pasfoto's ik inmiddels heb verstrekt? Al sla je me dood. Hoeveel kopieën gemaakt bij de krantenkiosk om de hoek? Zelfs de eigenares is de tel kwijt. En dat is dan nog maar voor het verblijf in de eerste drie maanden, denk ik wel eens in sombere momenten. Sinds twee weken durf ik mijn huis niet meer te verlaten zon der rugzakje waarin de laatste fysieke bewijzen van mijn oude ik veilig zijn opgeborgen: een bankpasje, een heuse giromaat pas en mijn Nederlandse rijbewijs. Kleinoden zijn het gewor den, maar tegelijk de onmisbare schakels naar een nieuw be staan dat steeds meer lonkt. De juffrouw van de kiosk zwaait al als ik langs fiets. De stad leert mij kennen, nu ik de stad nog. MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Zondagavond 4 mei. Minister Els Borst legt een klein stukje van zichzelf bloot tijdens de jaar lijkse Dodenherdenking. Daar stond een krach tige vrouw, die met ingehouden emotie mooie woorden sprak over de oorlog en haar eigen er varingen. Ze maakte grote indruk. Al die maan den later is de herinnering aan haar speech ver vaagd, maar het goede gevoel nog niet weg- Lees de interviews met Els Borst en je ontmoet een sympathiek, eerlijk mens die persoonlijke vragen niet uit de weg gaat. Ze praat gewoon over de leegte die in haar leven ontstond na de dood van haar man. Zelfs de vraag of ze nog eens verliefd zou kunnen worden, krijgt het antwoord: waarom niet? Ze is eerlijk en open, een tikje licht vaardig soms. In vergelijking met alle geharnaste beroepspo litici die met veel omhaal van woorden een direct antwoord ontwijken, is de houding van Els Borst heel ontwapenend. Daar in is ze werkelijk 'nieuw', anders dan anderen. Wie politieke verantwoordelijk heden draagt, kan echter niet vrijblijvend spreken. Els Borst is niet alleen een privé-persoon met een eigen kijk op de din gen, ze is minister én sinds juni beoogd lijsttrekker van D66. Vooral sinds haar 'geboorte' als het nieuwe gezicht van D66, worden al haar woorden op een weegschaaltje gewogen. Inmid dels weet ze dat de wijzer in Den Haag snel op tilt slaat. Twee keer kreeg ze een openba re terechtwijzing na onbesuisde uitspraken. Had Els Borst echt niet door hoe gevoelig haar uitlatingen over partij, ideeën en mensen liggen? Of doet ze om een of an dere duistere reden opzettelijk 'domme' uitspraken. Een 'ware' politicus weet dat je belangrijke partijgenoten niet onnodig te gen de schenen schopt, de par tijpolitieke mores niet schendt, de eenheid in de partij probeert te bewaren en geen uitspraken doet die je niet waar kunt ma ken. Borst deed dat wel. Geen grote dingen, maar toch. Zo zei ze dat ze na de verkiezingen niet langer de politiek leider van D66 wilde zijn. Borst wilde in een nieuw kabinet weer minis ter worden en de nieuwe frac tievoorzitter moest dan maar politiek leider worden. Ze werd teruggefloten door D66-partij- voorzitter Tom Kok en trok haar uitspraak in. Ook in een interview in het Al gemeen Dagblad deed ze vorige week enkele domme uitspra ken. Ze claimde na de formatie de ministeries van EZ, Onder wijs en Binnenlandse Zaken en moest eraan herinnerd worden dat de huidige partijleider Hans van Mierlo graag weer minister van Buitenlandse Zaken wilde worden. Borst zet Van Mierlo op zijspoor, kopte het AD. Dat was wat overdreven - de huidige partijleider heeft zelf een stapje terug gedaan - maar Van Mierlo was 'not amused'. In datzelfde interview legde ze keihard de gekozen burgemeester als eis op tafel voor paars-2. Ook nu werd Borst teruggefloten. Het was niet de bedoeling van D66 ministeries te claimen en de ge kozen burgemeester is geen breekpunt maar 'strijdpunt', zei Van Mierlo. Als bewindsvrouwe op VWS heeft ze ook een paar fouten ge maakt. Zo moest ze haar excuus aanbieden omdat ze de proble men op haar departement niet tijdig wist op te lossen. Maar ze kan rekenen op veel gezag, ook onder ministers. Ze behoort tot het kernkabinet dat over alle belangrijke sociaal-economi sche onderwerpen praat. Daar door reikt haar blikveld breder dan de volksgezondheid. Tot dusverre heeft Els Borst echter nog niet kunnen bewijzen bere Els Borst, de nieuwe lijsttrekker van D66, moet er nog aan wennen dat haar woorden op een goudschaaltje worden gewogen. kend te zijn op haar taak als lijsttrekker. Maar er is geen mens binnen D66 die haar dat aanrekent. „Beginnersfoutjes", klinkt het. Het is ook juist de charme van Els Borst, zeggen ze bij D66. Ze heeft nog even de tijd om de overgang van minis ter naar lijsttrekker te maken. Maar de partij gaat voor de ze kerheid wel een politiek assis tent voor haar regelen. Het gedoe rond Els Borst ken merkt een gevaarlijk machtsva cuüm bij D66: niemand heeft de regie echt in handen. Aarts vader Van Mierlo heeft een stapje terug gedaan, maar is nog steeds de partijleider. Borst moet het worden, maar is het nog niet. Partijvoorzitter Tom Kok is ook geen krachtpatser die de regie naar zich toetrekt. Fractievoorzitter Gerrit Jan Wolffensperger doet nog wel mee, maar daar merkt eigenlijk niemand wat van. Hij is vooral bezig met zijn toekomst: hij wil nog steeds minister van justitie worden en wordt ook genoemd als de nieuwe voorzitter van de NOS. De grote vraag is of Els Borst zich de komende maanden weet te bewijzen als de echte baas van D66. Op het D66-con- gres in Emmen op 25 oktober, wordt Borst naar voren gescho ven als lijsttrekker en nieuwe partijleider. Maar de kans is groot dat het leiderschap van de Democraten ook daarna een diffuse zaak blijft, omdat ieder een D66 identificeert met Hans van Mierlo. Van Mierlo heeft al beloofd zich terughoudend op Op 1 oktober komt de Boeienfolder van Scandinavian Seaways uit. Een folder met 19 ontspannende najaars- en wintervakanties in Noord-Engeland of Schotland. Zoals Minicruises, Citytrips naar Newcastle of Edinburgh, Bed Breakfast, hotelreizen, bungalows en sneeuwreizen. Bel direkt Scandinavian Seaways (maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur), tel.: 0800-0227880 (gratis) of 0255-534546. De eerste week van oktober valt de Boeienfolder dan bij u in de bus. ^^SCANDINAVIAN vis, iiUHJiJiilbMHi te stellen, maar gaat wel volop meedoen met de verkiezings campagne. Hoe wordt dan voorkomen dat Van Mierlo zijn zelfbenoemde opvolger steeds voor de voeten loopt? Het wordt voor Borst dan ook heel belangrijk om snel af te ko men van haar imago van poli tieke naïeveling, zonder al te moeten inleveren van haar on bevangenheid en ontwapenen de persoonlijkheid. Want straks staat ze daar tussen de gehaaide Wim Kok en Frits Bolkestein. Dan moet ze sterk genoeg over komen om het vertrouwen van de kiezers te winnen. Het worden belangrijke maan den voor Els Borst, die zich niet teveel foutjes meer kan veroor loven. Ze moet immers niet al leen de kiezer, maar ook nog FOTO GPD PHILI haar eigen achterban - die genlijk de charismatische! Wijers wilde - voor zich zie winnen. Want bij D66 sten 7 de leden straks in februari schriftelijk over de volgord de kandidatenlijst voor de l kiezingen. En voormalig p leider Jan Terlouw weet nc heel goed dat hij in 1982 a oogd lijsttrekker door de D leden op een beschamend vierde plaats gezet werd. V g gens de D66-top is de kans Borst dat ook gebeurt louti f theoretisch. Het is de kom n maanden aan Els Borst zeljd dat te bewijzen. Franse milieuminister Voynet Voor bewonderaars is ze ge woon 'La Dominique', maar po litieke tegenstanders noemen haar 'Mannen-Eter' of'Grote Mond'. Van deze opponenten heeft de Franse milieuminister Dominique Voynet er heel wat vergaard. Een van hen, een poli ticus van adel, verklaarde vorige week dat de minister 'wegens volstrekt onverantwoordelijk gedrag' moet worden ontslagen. Voynet gaat door voor veruit de kleurrijkste minister uit de ploeg van de socialistische pre mier Jospin. Begin deze week vatte de krant Le Figaro in een kop haar beleid als volgt samen: 'Dominique Voynet slaat wild ömzich heen'. Jospin had misschien kunnen bevroeden wat hij zich op de hals haalde, toen hij in juni de leidster van de Groenen tot milieuminister benoemde. Voy net had in eigen partij de macht veroverd door in 1993 de geres pecteerde An toine Waechter op de mestvaalt der geschiedenis te bulldozeren. „Ze is een zeer agressieve, slechtgehumeurde en lichtelijk paranoïde worste- laar, die heel intelligent is", zo had Waechter zijn opvolgster gekarakteriseerd. Dat premier Jospin deze IJzeren Dame in zijn ploeg wilde heb ben, was op zich opmerkelijk. Voor de verkiezingen had ze Jospin nog omschreven als een 'man van wanhopige timiditeit'. En zijn verkiezingsmanifest, een doorwrocht stuk van honderd vellen, had ze samengevat in de alomvattende woorden: „Reukloos, kleurloos, smake loos." Voynet begon geestdriftig. Nog voordat ze op haar eigen minis terie een aantal topambtenaren had weggezuiverd, had ze al twee miljardenbesluiten geno men. Ze schrapte de geplande aanleg van een kanaal tussen Rijn en Rhone, een project van acht miljard gulden, en besloot dat het licht uit moest in de snelle kweekreactor Superphé- nLx. Dit laatste, rekenden ge schokte deskundigen voor. werd een akkefietje van twintig jaar en dertig miljard gulden. President Chirac deed een haast wanhopige poging om Voynet op andere gedachten te bren gen, maar deze had nooit veel met de gaullistische leider op gehad. Ze had hem voor de ver kiezingen geduid als 'een de magogische gokker' die in een eerder leven als burgervader van Parijs achter een 'ware soci ale en etnische zuivering' van de hoofdstad had gezeten. Na haar openingszetten op it Voynet het vuur op de vrac ig wagenschauffeurs en de bo c Voynet vindt dat de prijs diesel gelijkgeschakeld moed worden met die van benzin m een besluit dat behalve vrai ti wagenchauffeurs ook de he ib van alle andere asfaltjunkie barricaden op zal jagen. Ca de topman van Peugeot, w boos over het plan dat hij minister opbelde toen ze i Luxemburg in vergadering Haar Europese collega's va milieu, aldus een Franse kr ie konden de man horen sche De boeren hebben het bij net verbruid omdat ze met pesticiden het water vervuil waarvan ze bovendien te vt gebruiken voor de irrigatie, werd hoog tijd, aldus de mi ter, dat de boeren maar een gingen betalen voor het \va P dat ze uit de grond pompte Maar de boeren waren niet enigen die een muilpeer kre ook 'die zondagstuiniers mi hun chemische rotzooi' krej een veeg uit de pan. Meer ellende was er voor toen Dominique Voynet ha ti gedachten over soft drugs o vouwde. Tegen een weekbl zei de minister dat ze 'zovvt medicus (Voynet is anesthe di als politicus altijd voorstani e was geweest van de legalisa ia van soft drugs'. En dat niet tfj leen, ze mocht zelf ook volg n ne eens een stickie opstekei hoewel 'ik tegenwoordig ch lade verkies'. Toen Chirac bij een bezoek e Troyes deze week weer een zwarte vlek van het Nederla se drugsbeleid' hekelde, wi dereen dat zijn woorden be iti doeld waren voor 'Grote Ml ie Maar deze was alweer eens |e; verder, en had nu zelfs de a val geopend op een collega, communistische ministerv de transport die 'ja' had gezegi li gen de aanleg van twee exö 5 landingsbanen op de luchtl 0 ven Charles de Gaulle. De enige met wie 'La Domi e que' nog niet overhoop hee i\ gelegen, is zichzelf. Maar on te daarin komt binnenkort vet d dering als ze in Brussel de F tk se staat moet verdedigen tej gf een klacht wegens de onr delde jacht op vogels. Die aanklacht had Voynet a ingediend, toen ze nog geet ra PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2