'Romantisch, op het ziekelijke ar vidre Straatcultuur in 't Stathuys Cultuur Kunst Schone Schijn Huilt er soms een straatschooiertje boven het bed van de wethouder? Kooyker Ginsberg 1 Picasso was niet aardig ATERDAG 27 SEPTEMBER 1997 Zuid-Hollandse kastelen in beeld jiiDENHet Muiderslot en Drakestein zijn kastelen die iedereen kent. Dat Zuid-Holland ook tal van kastelen heeft die de moeite waard zijn, weten veel minder mensen. De provinciale VW wil daarin verandering brengen. In de brochure 'Kastelen in beeld', wordt de ontstaansgeschiedenis van tien kastelen in de Kop van Zuid-Holland, de regio Rotterdam en Voorne/Goeree, beschre ven, waaronder 't Huis Dever in Lisse, het Slot Teijlingen in r 'Voorhout en de Burcht in Leiden. De brochure omvat ook drie overzichtskaarten met een fietsrou te langs de kasteellocaties. De brochure is voor f5,- te koop bij de VW. FBI geeft dossiers Lennon vrij los anceles De Amerikaanse federale politie FBI heeft - met te genzin - dossiers vrijgegeven die begin jaren zeventig werden aangelegd over John Lennon. Uit de dossiers blijkt dat Lennon, die door de FBI werd gezien als in potentie staatsgevaarlijk, con tacten had met anti-oorlogsactivisten en met een linkse pape die Right on' krijste. Ook blijkt dat zowel de FBI als de poli- an New York tevergeefs heeft geprobeerd Lennon op drug- bezit te pakken. De FBI heeft openbaarmaking van de dossiers lang weten tegen houden met het argument dat de nationale veiligheid in het Leidse harpist in finale van de Grote Prijs Van Nederland Als hij de bus instapt, krijgt hij van gevatte chauffeurs steevast de vraag of hij zijn kameel weer eens heeft mee genomen. Daan Verlaan (19) is met zijn zorgvuldig inge pakte Celtic-harp een opmerkelijke verschijning bij me nige abri. Maar er zijn nog meer mensen die hem curio- siteitswaarde toedichten. „Als ik zing op de fiets dan oogst ik ook wel eens rare blikken, maar dat kan me niets schelen." pablo cabenda I Spiegelwanden l Spiegels op maat i Hardglazen deuren I Glazen meubelen l Vitrines I Tafels volgens model I Motiefstralen VORMGEVER VAN GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Alles uit eigen atelier Telefoon: 071 - 521 80 55 Dat hij harp speelt vindt hij trouwens zelf niet bijzonder. Desondanks is het toch zeer op vallend dat een harpist de finale bereikt in de arena van het grootste popconcours in Neder land. Gebaseerd op The Tem pest van niemand minder dan William Shakespeare speelt Daan Verlaan morgen zijn zelf geschreven nummer 'The Junc tion' op een plek waar tot voor kort gitaar, bas en drums en niet harp de dienst uitmaakten: 'De Grote Prijs van Nederland.' Niets mee „Nee, daar heb ik helemaal niets mee. Ik weet überhaupt niet of ik iets van hem heb ge hoord. En als dat al zo was, heeft het zo weinig indruk op me gemaakt dat ik het me niet kan herinneren." Elke vergelij king met Andreas Vollenweider als mogelijk lichtend voorbeeld wordt resoluut van tafel ge veegd. De Zwitserse cherubijn, die met zijn lyrisch etherische getokkel bescheiden successen in de wereld van de popmuziek had, zegt Verlaan niets. Evenals de constatering van een Grote- Prijs-journalist, dat harp toch eigenlijk 'een a-modieus instru ment is. Heel anders dan bij voorbeeld een elektrische gi- „Neeee..." En dan klinkt er een stilte waarin wanhoop en engelengeduld onwillig samen smelten. „...Een harp is niet zonderling en niet soft. Dat is een opvatting die volstrekt niet klopt." Diepe zucht. „Mensen denken gelijk aan glissando's van boven naar beneden, veel ruches en kant, sound effects. Er is een citaat van Anouille dat zegt dat mensen van harpmu ziek houden omdat ze denken dat ze artistiek bezig zijn door ernaar te luisteren." Raggen „Er is een bepaald verwach tingspatroon. Maar daardoor kan je mensen juist gemakkelij ker inpakken of verrassen. Je kan net zo goed raggen op een harp als op een elektrische gi taar. Ik weet negen van de tien keer wat er gaat gebeuren als er iemand met een gitaar op het podium staat. Gitaarpop staat juist bol van de gerechtvaardig de verwachtingspatronen Terwijl hij geanimeerd vertelt pakt hij zijn lange haar samen, herschikt het over zijn schou ders en gooit het in een routi neus gebaar weer naar achte ren. „Ik ben walgelijk roman tisch. Op het ziekelijke af." Vroeger had hij een kleiner harpje. Zo ééntje waarop Assu- rancetourix, de bard uit de strips van Asterix, en engeltjes oudsher is het in Leiden ei- enlijk zo dat je al wethouder cultuur kunt worden als je en aquarel van Janneke Brink- /an een aquarium kunt vï nderscheiden. Zet de cultuur- [P rethouders van de afgelopen iren maar eens op een rij: Fred uijers, Hennie Koek, Pex Lan- Pa enberg... Stuk voor stuk men- in van wie ik dacht: die zijn eel goed in staat om op de ïuseumwinkel te passen. Maar m nou te zeggen: geef ze ïeteen het hele museum en de ist van het kunst- en cultuur- ieleid in handen, nou nee... Dat eek mij niet verstandig. Tuurlijk, de een zingt in bad, de ander luisterde weieens laar een cd-tje. Dus ze deden e cultuur er allemaal graag bij. in zo'n Langenberg was na ver- Dop van tijd zelfs zó enthou- st< iast dat ik dacht: dat zou hele- a iaal geen gekke directeur zijn bi an het Mutsenmuseum. Maar Ipl ach, ik had weieens een echte ultuurminnaar achter de B&W- urelen willen zien. Enfin, u begrijpt wel dat ik eer ingenomen was met de be- loeming, enkele maanden gele en, van de nieuwe man: llexander Pechtold. Eindelijk en cultuurwethouder die :unstgeschiedenis heeft gestu- eerd, suppoost in De Lakenhal n veilingmeester is geweest, o'n man moet wel erg van unst houden, schreef afgelo st j len week een interviewer van an eze krant, om vervolgens te in- n( Drmeren naar de kunstschilder ie grote indruk op de wethou- ?n er heeft gemaakt. Makkelijk zat, zo'n vraag, zou (denken... Maar, Pechtold wist niet. Of durfde hij niet? ioed, een wethouder is er voor volk. Maar hij zou toch ook liet stiekem hun smaak hebben ivergenomen? Hij zou zich toch zeer hebben vereenzel- igd met zijn achterban? Huilt boven zijn bed soms zo'n iel traatschooiertje uit Parijs die in jkh luizenden huisgezinnen huilt, lie erwijl de Spaanse poppen uit 'Jongen met traan', het favoriete schilderij van Sgt. Pepper, favoriet van Tjeerd Scheffer. wethouder Pechtold? foto archief foto archief door een heuse kunstpaus, of door een wethouder die zich re kent tot de wassende schare traan-liefhebbers. JAN RIJSDAM Beatlesstad Volgend jaar is Leiden geen cul tuurstad meer. Een andere ge meente neemt de fakkel over. Maar dat het predikaat 'cultuur stad' verdwijnt, wil nog niet zeggen dat in 1998 de podia en pleinen leeg blijven. Integen deel, dit jaar wordt 'slechts' drif tig gezaaid. In 1998 en volgende jaren struikelen u en ik net zo goed over de kunst- en cul tuuruitingen. Dat is dan zo nor maal dat we dat predikaat 'cul tuurstad' kunnen missen als kiespijn. Leiden heet dan geen 'cultuurstad' meer, maar is dat gewoon. Nota's of beleidsuitgangspun ten over de richting die moet worden ingeslagen heb ik nog niet gezien. Maar het uitblijven van een centrale regie weer houdt particulieren er niet van plannen te smeden. Daar is niets op tegen, zou ik zeggen. Sterker nog: in een stad waar het voortouw doorgaans wordt geschuwd, zou ik elk initiatief willen toejuichen. Toch is waakzaamheid gebo den. Vooral lieden die elk gevoel voor proporties zijn verloren, kunnen maar beter bij het voor touw vandaan worden gehou den. Niet met harde hand, maar wel met zachte dwang. In min stens een geval is het daar nu al te laat voor. Afgelopen week is een groepje Leidenaars opge staan dat van Leiden Beatles- stad wil maken. Komen Paul, Ringo en George hier spelen? Een plaat opnemen, wonen of op bezoek, vraagt u zich mis schien af? Niets van dit alles. Een lokale coverband, goed thuis in het Beatles-repertoire, komt op het waterpodium bij de Hoogstraat enkele 'moeilijke' nummers van 'Sergeant Pepper' en 'Revolver' spelen, met alles erop en eraan! Kosten: minstens een ton. Sponsors worden nog ge zocht. Leiden promotor en or ganisator Tjeerd Scheffer schat dat tussen de tien- en twintig duizend belangstellenden op het 'unieke' evenement afko men. Uniek? Beatlesstad? Zeker nog nooit van The Bootleg Beatles gehoord. Vanavond staan ze in het Chassé-theater in Breda en gisteren speelden ze in Zoeter- meer, de woonplaats van An drew Vroomans, gitarist van de 'Fake Four'. Is 1998 alleen nog maar zaaijaar en komen de Fab Four in 1999 echt naar Leiden? Zo ja, dan eet ik op een waterpodium dit stukje op en kus ik de voeten van Tjeerd Scheffer. Ongespon- sord. WIM KOEVOET spelen. Maar daar is hij uitge groeid. Nu studeert hij klassieke talen en speelt cello bij het Col legium Musicum, het Leidse studentenorkest. In zijn kamer hangen foto's van het Neder lands Dans Theater en boven zijn bed is het een onderonsje van diva's, dungeons and dra gons. De Tolkien-kalender („dat is meer iets van vroeger hoor") staat van januari tot december in het teken van full color elfen, hobbits en fantasiebeesten. Daarnaast zijn 'helden' Björk, Kate Bush en Tori Amos. Die laatste heeft het overigens ook tot een plaats op zijn t-shirt ge schopt. Maar de liefde is niet onvoorwaardelijk. Valse adem „Heb je haar versie van Some where over the rainbow' wel eens gehoord? Dat is echt om te kotsen. Met een gebroken stem metje en hopen valse adem. Dat is nep-romantiek. Ik heb ooit eens met een kamermuziekstuk in een concours de derde prijs gewonnen. Daarbij heb ik de harp heel romantisch benaderd, en tegelijkertijd geprobeerd het stuk een functie te geven. Als het gevoel klopt met het geheel dan mag het, vind ik." „Ik heb niet de pretentie dat ik qua techniek en mogelijkhe den iets toe te voegen heb aan harpmuziek. Als ik maar zo op recht mogelijk een bepaald ge voel over weet te brengen. Muziek is daarvoor een vehi kel. Het moet een bijdrage leve ren aan je eigen expressie. Ik ben dan ook niet zenuwachtig voor de Finale op zich. Ik hoop alleen dat ik op dat moment die emotionele lading heb, die ik wil overbrengen. Bezienswaardige Hamlet door Litteris Sacrum recensie susanne lammers Voorstelling: Hamlet van William Shake speare door Litteris Sacrum Bewerking Hugo Claus Regie Roeland Segaar Spel Edwin Weers, Chris Isendoorn,Roeland Segaar e.a Gezien: 26/9. Imperium Thea ter. Leiden Nog te zien: 27/9. aldaar Er blijft een beetje afstand, ook al zit je er bovenop. Litteris Sa crum speelt Hamlet in een smalle gang tussen twee tribu nes in. Het toneel is kaal. Het stuk gaat over gif. Het gif van de twijfel, van de macht, van de wellust. Het is geen eenvoudige opgave die Litteris Sacrum zich stelt en het gezelschap zegeviert dan ook niet op alle fronten. Met name de taal is, hoe prach tig ook, op veel plaatsen lastig voor de spelers en dus voor het publiek. Maar een bezienswaar dige Hamlet is het alleszins. Alle personages die er toe doen, tonen gedurende het stuk steeds meer kanten. Zo is de ko ningin (Hennie Segaar), die een maand na de moord op haar man met de moordenaar trouwt, niet slechts een trouwe loze slet, maar ook een liefheb bende moeder en meevoelende vrouw. Ophelia (Saskia Hage- man), die overigens idioot aan gekleed werd, blijft niet slechts een ijdel en volgzaam gansje, maar groeit uit tot een vrouw die groots is in haar waanzin. De meeste ruimte om alle fa cetten te tonen krijgt uiteraard Edwin Weers in de rol van Hamlet. Maar het vreemde is dat bij hem juist die veranderin gen het minst duidelijk te mer ken zijn. Aan het begin is hij een wrokkende en angstige pu ber en aan het eind is hij wel licht wel volwassener, maar niet minder angstig. Vanaf het begin wekt hij de indruk wraak te wil len nemen, niet het te moeten. Zijn denken beperkt zich tot be denken. Zelf laat hij het mo ment suprème voorbijgaan. Dat moment is overigens wel het hoogtepunt van de voorstel ling. Chris Isendoorn geeft meesterlijk gestalte aan de kwaadaardige Claudius, de moordenaar van zijn broer. Koel, rationeel, emotieloos: werkelijk een pad. Als hij einde lijk iets voelt van wroeging, pro beert hij te bidden en juist op dat moment komt Hamlet bin nen met zijn mes. Iemand die biddend sterft, gaat naar de he mel, dus houdt Hamlet zich in. Als hij weg is, staat Claudius op en stelt droog: het lukt niet. Dat is werkelijk drama. Daan Verlaan bij de bushalte met zijn 'opmerkelijke' last. „Ik ben niet zenuwachtig voor de finale van de Grote Prijs". foto hielco kuipers AktiviteitGn KINDERBOEKENWEEK 1997 Paul van Loon Sjoerd Kuyper signeert signeert LYC-DROP ROBIN en GOD (Kinderboekenweekgeschenk) (Gouden Griffel-winnaar 1997) Donderdag 2 oktober Zaterdag 4 oktober 15.00 - 16.00 uur 13.30 - 14.30 uur Locatie: Breestraat 93, Leiden recensie cees van hoore Voorstelling 'Muze of de vrouwen van Pi casso' door Stichting 1, 2, 3 Regie Rob de Kuiper Spel Lieke Rosa-Altink, Tine Joustra, Saskia Rinsma en Devika Strooker Gezien 26/9 LAKtheater Leiden Nog te zien aldaar 27/9. De meneer die gisteravond in het LAK-theater halverwege de voorstelling in paniek aan de nooduitgang stond te wrikken, had ongelijk. 'Muze of de vrou wen van Picasso', het door Rob de Kuiper geregisseerde toneel stuk over de geliefden van de grote schilder, is alleszins het aankijken waard. 'Het genie hoeft zich niet te verontschuldigen', zo luidt het motto bij deze voorstelling, maar als je de verhalen van Do ra Maar, Marie-Thérèse Walter, Francoise Gilot en Jacqueline Rocque aanhoort, krijg je toch af en toe de indruk dat er in dat genie een sadistische kobold heeft schuilgegaan. De toon wordt in het begin gezet door verwijzingen naar andere beroemdheden, zoals Fellini en Gustav Mahler, wiens vrouw Alma alles moest verdra gen omdat haar man 'zoveel te geven had aan de wereld'. Zo'n opmerking is van een arrogan tie die zijn weerga niet kent. Alsof enig kunstwerk het zou rechtvaardigen dat je je geliefde in de zeik drukt. Picasso was geen aardige man. Een van de sterkste on derdelen van dit stuk is de scè ne waarin twee van Picasso's vrouwen tegelijkertijd een pakje openmaken waarin zich een ge schenk van hun minnaar be vindt. Ze ontdekken in dat pakje dezelfde jurk. Maar de compas sie met het genie blijft. Tot in het absurde blijven de vrouwen Picasso toegewijd. Het is verfrissend als zij in eens lucht geven aan hun erger nis en hardop uitroepen dat ze 'schijtziek' van de schilder wor den. Maar desondanks blijft Jacqueline Rocque, de laatste met liefde omgeven. Als er een van zijn vogeltjes is gestorven, zorgt ze ervoor dat er de volgen de morgen een vers exemplaar in het kooitje zit, zodat Picasso kan verzuchten: „Mijn vogeltjes zijn onsterfelijk." Lieke Rosa-Altink speelt Jac queline Rocque. Als Picasso doodziek is en aan het eind van zijn latijn, moet zij hem hapjes brood voeren. Alsof hij een klein kind is. En bijna drenzend zegt ze: „Je moet blijven schilderen." Vervang schilderen door leven en je hebt het karakter van Pi casso gevangen. Of hij echt kon liefhebben, wordt in deze voor stelling niet duidelijk. pablo cabenda Jongerencentrum 't Stathuys heeft letterlijk de straatcultuur in huis gehaald. Acht graffiti- werken van jonge kunstenaars uit de Leidse regio zijn opge hangen in de zaal van het cen trum aan de Breestraat. In het kader van een graffiti-wedstrijd hebben jonge 'spuitgasten' de treinstellen, de blinde muren en de viaducten tijdelijk verruild voor canvas van 1,60 bij 1,60. Kleurrijke pieces die als thema 'Streetbeats' hebben, tonen tot in het abstracte doorgestyleerde letters, agressieve kleurexplosies en vette lines. Op 10 oktober wordt in het Leidse jongerencentrum de winnaar van de wedstrijd be kend gemaakt tijdens de Finale van de Hip-hop contest. Die wordt ook georganiseerd door 't Stathuys en levert als hoofdprijs een cd op, volgespeeld door de finalisten, waarvan het hoesje gesierd wordt door het winnen de ontwerp van de graffiti wed strijd. Het winnende doek wordt aangeboden aan burge meester Goekoop waarna net werk een officieel plekje krijgt in het stadhuis. De overige zeven doeken blijven in een perma nente tentoonstelling in 't Stat huys hangen, foto dick hoge woning VSB BANK 'Streetbeats' van Menx. Eén van de deelnemers van de graffiti-wedstrijd. foto dick hogewonin

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19