'Leiderdorp moet zich nu hard opstellen' YAAK'SOMS' £AT KAN, VANAF ILUt Met dubbeltjes en kwartjes 9 In zo'n hokkie komen de muren op je af Leiden Regio 'Ericalaan laten zakken' Architectenbureau koopt gemeentehuis AUTO RIALTO Politici willen nog geen knoop doorhakken over 'Kerkehout' ERDAG 27 SEPTEMBER 1997 CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 \4-slachtofTers' mogen hun oonwensen kenbaar maken ERDORP JUDY NIHOF derdorp gaat een onder- ik doen naar de 'woonwen- van inwoners die hun is uitmoeten vanwege de breding van de A4. De uit- nsten wil de gemeente ge- liken bij de inrichting van weiland aan de Ruigekade, ar vervangende woningen >r 'A4-slachtoffers' moeten men. folgens wethouder A. van k zijn er nu nog geen itomlijnde plannen voor het lied. Hij erkent wel dat er angs 'eerste schetsen' zijn oond aan bewoners die i huis uitmoeten. Maar die eningen geven slechts een i baal beeld. folgens Van Dijk staat wel ;t dat het flatgebouw met iirwoningen aan de B.G. rtslaan. dat zeker moet wor- gesloopt, in minder 'mas- vorm moet terugkeren de Ruigekade. „Aan de B.G. Cortslaan staat nu een aaneengesloten blok met 54 woningen. Het is de bedoeling dat er kleine appartementen- gebouwtjes voor terugko men." Deze gebouwtjes krij gen drie etages. Volgens Van Dijk past die hoogte goed in het gebied. „Dat is net zo hoog als een eengezinswoning." Ter hoogte van de brug bij de Achthovenerweg wordt ge dacht aan een 'sterker accent'. Daar moet een complex met vijf etages komen. De gemeente wil de ideeën verder uitwerken aan de hand van de uitkomsten van het 'woonwensenonderzoek'. Van Dijk: „We willen de mensen vragen of ze over willen naar de Ruigekade en zo ja, of ze een huur- of een koopwoning willen. Ik kan me voorstellen dat mensen die nu in een huurwoning zitten, een stapje hoger willen en de overstap naar een koopwoning willen maken." Belangenvereniging A4 furieus over kabinetsbesluit De Belangenvereniging A4, die in Leiderdorp ruim 400 leden heeft, wil dat wethouder Huigen haar poot hoe dan ook stijf houdt en niet zwicht voor het plan van het kabi net om de verbrede A4 door Leiderdorp slechts voor een klein deel te ondertunnelen. king te verlenen aan bestem mingsplanprocedures voor de verbreding van de A4." De Belangenvereniging A4 is furieus over de keuze van het kabinet om de verbrede rijks weg door een korte tunnel te la ten lopen die voor de Ericalaan al omhoog komt. Het besluit komt voor de vereniging als een donderslag bij heldere hemel. Secretaris Van Wieren vindt dat Leiderdorp door rijkswaterstaat op het verkeerde been is gezet. Hij was ervan overtuigd dat Lei derdorp tenminste een open lange tunnelbak tot voorbij de Ericalaan in zijn zak kon steken. LEIDERDORP JUDY NIHOF Bestuurslid A. van Wieren neemt het Huigen niet kwalijk dat Leiderdorp geen langere tunnel krijgt van de ministers. „We zeiden wel eens tegen haar: stelt u zich toch wat har der op. Maar er was volgens haar geen reden om met de vuist op tafel te slaan. En daarin had ze gelijk. Er is geen enkel signaal geweest dat Leiderdorp geen lange tunnel zou krijgen. Maar nu de wethouder haar zin niet heeft gekregen, moet ze zich wél hard opstellen. Ze moet weigeren om medewer- „Wel dacht ik steeds: we moe ten nog maar zien of we ook een overkapping krijgen. Maar een lange bak zat er zeker in." De Belangenvereniging wil proberen voor elkaar te krijgen dat de Tweede Kamer zich met het kabinetsbesluit gaat be moeien. Maar erg optimistisch is Van Wieren niet. „We gaan meteen brieven schrijven. Maar ik ben bang dat een eenmaal genomen beslissing een beslis sing blijft. Dat zie je vrijwel al tijd bij dit soort projecten." Net als de gemeente denkt ook de belangenvereniging dat de korte tunnel veel meer 'slachtoffers' eist dan een lange tunnel vanwege de toename van geluidsoverlast en luchtver ontreiniging. In het effect van extra geluidsschermen gelooft hij niet. „Willen die schermen een beetje helpen dan moeten echt verminderen zijn zo duur ze metershoog zijn. Maar dan dat je net zo goed een lange wordt de A4 een nog grotere tunnel kan maken." barrière door het dorp heen. En Van Wieren vreest dat alle die barrière moet nu juist eens huizen in de Oranjewijk die worden geslecht. Bovendien: haaks op de A4 staan, zoals de schermen die de geluidsoverlast Marijkestraat, weg moeten. Ook Ook de Ericalaan ontkomt volgens Van Wieren van de Belangen vereniging A4 niet aan een hoop heisa, als Leiderdorp van het rijk slechts een korte tunnel krijgt. Deze straat zal volgens Van Wieren ter hoogte van de A4 een stuk moeten zakken. „Als de A4 onder de Oude Rijn vandaan komt, gaat ie gelijk weer omhoog. Maar als je de Ericalaan dan niet verdiept, gaat de A4 er veel te steil overheen. Zo'n helling kan de weg niet maken. Daar moet iets op gevonden worden. aan de kant waar de extra rij stroken komen, de Kerkwijk, moeten meer mensen hun huis uit. Niet de halve Resedastraat, zoals de vereniging aanvankelijk dacht, maar de hele Reseda straat is de klos als het kabinets besluit wordt doorgevoerd, denkt Van Wieren. Het bestuurslid van de Belan genvereniging A4 vraagt zich af waar de ministers toch mee be zig zijn. „Op Prinsjesdag wordt de begroting gepresenteerd en hoor je hoe goed het gaat met Nederland. Maar als het om mensen gaat, is er ineens geen geld meer. Zo'n HSL kan wel voor groen en koeien onder de grond worden aangelegd. Dat vind ik oke, hoor. maar dan moeten ze dat bij de A4 in Lei derdorp ook voor mensen doen." rkoop van kruisgebouw in Hoogmade hevig betreurd GMADE KEES VAN KUILENBURG is triest, het is pijnlijk en is onvoorstelbaar." Ama- istoricus Hans van der •ld uit Alphen aan den Rijn t er grote moeite mee dat kruisgebouw in zijn geboor- irp Hoogmade voor zo'n ton te koop staat. „Ik vind erg dat de stichting Thuis- I Groot Rijnland zo met het )uw, dat eigenlijk eigendom de gemeenschap, om- gt. Dat doet pijn. Ik heb er over nagedacht en wil nu van der Wereld: „Het ge- v is eigenlijk eigendom van loogmadese gemeenschap." FOTO MARK LAMERS wel eens kwijt wat ik er van vind. Vooral ook omdat ik merk dat ik niet de enige ben die er zo over denkt." Een bedelpreek van pastoor Olsthoorn in de rooms-katho- lieke kerk van Hoogmade, ge volgd door de wijkzuster die in uniform met een collectebus bij de gelovigen langskwam. Het was deze inzamelingsactie die aan het eind van de vijftiger ja ren Hoogmade aan zijn eigen kruisgebouw moest helpen. Met kwartjes en dubbeltjes werd on geveer 50.000 gulden bijeenge schraapt: voldoende om - nadat de gemeente Woubrugge in 1963 de grond voor een symbo lisch bedrag ter beschikking had gesteld - een pand voor het rooms-katholieke Wit Gele Kruis te realiseren. De inzamelingsactie voor het kruisgebouw staat Van der We reld nog helder voor ogen. Ook al omdat zijn dit voorjaar over leden vader Theo van der We reld secretaris-penningmeester was van het comité dat zich heeft ingespannen om de voor ziening te kunnen verwezenlij ken in het dorp aan de Does. „Daarom is het zo triest dat het gebouw nu te koop staat en zo'n kleine 400.000 gulden moet kosten. Zo veel geld is toch niet op te brengen door een instel ling die het pand voor activitei ten wil gebruiken?" Gangmaker Volgens Hoogmadenaar Theo van Wieringen was pastoor Olsthoorn destijds de gangma ker van het project. „Hij heeft zich sterk gemaakt voor zowel de komst van de Boerenleen bank als het Wit-Gele Kruisge bouw. Aanvankelijk was het ge- Oegstgeestenaren blij met KPD als buur - SHBi* Er zijn diverse instellingen die van het kruisgebouwtje gebruik zouden kunnen maken. bouw alleen bedoeld voor de rooms-katholieke inwoners. En dat had een reden. Voordat Olsthoorn naar Hoogmade kwam. was hij pastoor geweest in Oud-Vossemeer. Daar had hij nogal wat 'papenhaat' ontmoet en dat zat nogal diep. In het be gin was hij dan ook stug tegen de protestanten In het dorp. Dat draaide al heel snel bij toen hij merkte dat zij anders waren dan de protestanten die hij kende in Oud-Vossemeer." Van Wieringen, die voorzitter van de stichting Cultureel Cen trum Hoogmade (CCH) is. vindt het net als Van der Wereld jam mer dat het gebouw nu verloren dreigt te gaan voor het dorp. „Velen betreuren dat. Niet al leen vanwege het verleden, maar er zijn diverse instellingen die er gebruik van zouden kun nen maken. Zoals de hervorm de kerk. En ook de therapeut wil wel weer terug in het gebouw." Van Wieringen vertelt dat de CCH om die reden een bod heeft uitgebracht op het pand. De kans dat de stichting het ge bouw in handen krijgt, acht hij echter klein. „Ons bod is veel te laag. Vier ton kunnen wij ge woon niet opbrengen. M. de Laat, woordvoerder van Groot Rijnland laat desgevraagd weten dat de stichting enkele jaren geleden doelbewust is be- FOTO HENK BOUWMAN gonnen met het afstoten en sa menvoegen van gebouwen. „Ons beleid is dat wij proberen zo weinig mogelijk geld aan on derhoud uit te geven en het in plaats daarvan te gebruiken voor zorg." Over de historie van het kruisgebouw in Hoogmade, en de emotionele binding die de bevolking ermee heeft, wil De I-aat zich niet uitlaten. „Dat is mij niet bekend en daar heb ik dus ook geen reactie op." OEGSTGEEST AFKE VAN DER TOOLEN Het huidige raadhuis van Oegstgeest aan de Wilhelmina- park gaat onderdak bieden aan het Oegstgeestse Architecten en Ingenieursbureau Kruize, Proper en Van Dam (KPD). Het bureau heeft het hoogste bod uitgebracht op gebouw dat vol gend jaar leegkomt: ruim 2,3 miljoen gulden. Dat is ruim een half miljoen boven het bedrag waarop het pand twee jaar gele den werd getaxeerd. Directeur H. Visser van KPD denkt het pand eind volgend jaar te kunnen betrekken. KPD telt tweehonderd werknemers, verdeeld over twee divisies: een architectenbureau en een bouwkundig automatiserings bedrijf. Het is de bedoeling dat alleen de vijfendertig werkne mers van het architectenbureau naar het raadhuis verhuizen. Dat bureau huist nu nog aan het Terweeplein, waar het uit zijn jasje is gegroeid. Directeur Visser is niet van plan flink met de sloophamer rond te gaan. „Dat mag trou wens ook niet: het raadhuis is een monument. De buitenkant van het gebouw blijft zoals het is, alleen het interieur zullen we opknappen." Een bezigheid die KPD wel is toevertrouwd, want KPD legt zich vooral toe op bin nenarchitectuur van kantoorge bouwen. Belangrijke klanten van het bedrijf zijn de Rijksge bouwendienst, het Shell Pen sioenfonds en ING Vastgoed. De bewoners van het Wilhel- minapark zijn tevreden met hun nieuwe buur. „Het is een bedrijf dat goed bekend staat. Het past binnen 'het plaatje' van deze buurt", zegt H. Sannes van de klankbordgroep Wilhel- minapark. „Dat was voor ons een voorwaarde. Daarnaast wil den wij niet dat er een bedrijf zou komen dat na een paar jaar weer zou vertrekken, en willen wij het voorpleintje gewoon kunnen blijven gebruiken. De nieuwkomer voldoet aan al die voorwaarden." Op het fiat van de gemeente raad na is de verkoop rond. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -54 17 493 Begraafplaats kan uitgebreid WOUBRUGGE Voor bijna 850.000 gulden heeft de gemeente Jacobswoude vier hectare grond in Woubrugge gekocht. Een deel van het ter rein langs de Kerkweg wil de ge meente gebruiken voor uitbrei ding van de algemene begraaf plaats. m de brugwachter hoeft actie voor nieuw huisje niet JERDORP» JUDY NIHOF die drukte om een nieuw igwachtershuisje. De Lei- dorpse brugwachter M. tsselman hoeft helemaal ?n ander onderkomen. Hij idt het best als het bestaan- huisje wordt gesloopt en er t ts voor in de plaats komt. zit er nu nooit en ik zal ook tt in een nieuw huisje gaan ^(ten. In zo'n hokkie komen muren op je af." Iet comité Doesbrug, dat itaat uit bewoners van het eskwartier, denkt heel an- s over het 'hokkie' van isselman. De bewoners ngen er momenteel bij de neente op aan om het oude, vallen brugwachtershuisje vervangen door een nieuwe. gemeente wil de Hoofd- aat ter hoogte van de Does- ïg opknappen en een nieuw isje hoort gewoon bij zo'n :e-lift', vindt woordvoerder Sperna Weiland. De ge- ente zou bovendien een :uw huisje hebben beloofd. :igenlijk gaat de strijd voor nieuw brugwachtershokje lar om één ding. Het comité esbrug is als de dood dat •t het verdwijnen van het ïgwachtershuisje ook de '2 ictie van brugwachter ver fijnt. De bewoners zijn fali- 0 it tegen een bediening van brug 'op afstand'. „Dan ko- :n er vier palen met came- s te staan en luidsprekers, t ontsiert het beeld van de aat." Bovendien gaat af- J ndsbediening volgens Sper- Weiland ten koste van de Pvacy van de omwonenden de Doesbrug. „Die came- WASSENAAR DIMITRI WALBEEK Tegen de zin van de raadsfracties van WD en PvdA bespreekt de gemeenteraad van Wassenaar maandag de plannen voor vestiging van design center - een winkelcentrum met badkamers, keu kens en meubels - aan de Rijksstraatweg. De twee partijen hebben het college van B en W ge vraagd dit heikele punt van de agenda af te voe ren. B en W weigeren dit. Het plan om het winkelcentrum te bouwen na bij de wijk Kerkehout kan wat PvdA en WD be treft beter nog een maand de 'ijskast' in. Uit brie ven van de fracties blijkt dat zij vinden dat de plannen om het 'design-center' toe te laten én naast de Rijksstraatweg tegelijkertijd parallelwe gen aan te leggen, veel te snel op de agenda zijn gezet. In alle haast om het plan zo snel mogelijk goed te keuren, hebben de raadsleden bijvoor beeld niet eens de notulen van de voorbereiden de vergaderingen ontvangen. PvdA en WD willen maandag alleen over de parallelwegen beslissen en het besluit over het winkelcentrum een maand uitstellen. Volgens gemeentewoordvoerder W. Issendonck komt het punt nietemin gewoon op de agenda. „Het besluit tóch over beide onderwerpen te pra ten wordt maandag waarschijnlijk wel eerst ter discussie gesteld. De raad kan zeggen dat het punt van de agenda moet, maar een raadsmeer derheid moet dan wel eerst met goede argumen ten komen", voorspelt hij. Door deze gang van zaken stijgt de spanning in de WD. De twee liberale wethouders staan maandag namelijk lijnrecht tegenover hun eigen fractie. Het college wil het plan voor het design center namelijk per se ook maandagavond afhan delen omdat het volgens B en W financieel gezien onlosmakelijk is verbonden met de aanleg van de parallelwegen. Rijkswaterstaat heeft bij het college aangedron gen zo snel mogelijk over beide plannen te beslis sen. Anders verdwijnt de dertig miljoen gulden die voor het plan is weggelegd, zo luidt het drei gement van het rijk. „Dat de plannen gecombi neerd moeten worden zal het college maandag duidelijk moeten uitleggen", zegt Issendonck daarover. ra's kijken gewoon in je tuin. Wethouder A. van Dijk (openbare werken) is er nog niet helemaal uit wat er met het huisje moet gebeuren. „Er is een vrij onduidelijke situatie. Het huisje moet misschien wel wijken voor een ontsluiting van de Ruigekade (waar zo'n 120 huizen moeten komen red.) voor het langzaam ver keer." Volgens Van Dijk kan de huidige brugwachter, die 58 jaar is, in elk geval blijven zit ten tot hij ermee ophoudt. Daarna ligt het volgens de wet houder 'in de rede' om over te gaan op bediening op afstand. „Als je het rationeel bekijkt is het niet meer van deze tijd om op die plek een brugwachter te hebben." Ondertussen laat de strijd om het brugwachtershuisje brugwachter Wesselman vol komen koud. Hij hoopt zijn functie nog enkele jaren uit te oefenen, voor hij met de VUT gaat. Tot die tijd houdt Wes selman de brug wel in de gaten vanuit zijn huis. „Ik woon er vlak naast!" Hij vindt wel dat de gemeente zijn beloftes aan de buurt moet nakomen. „Als ze bij de gemeente een nieuw huisje hebben beloofd, moe ten ze zich daar wel aan hou den. Alleen krijgen ze mij er niet in." Het kan Wesselman ook weinig schelen of hij een echte opvolger krijgt, of dat er afstandsbediening komt voor de Doesbrug. „Ik lig er alle maal niet wakker van *VW Polo. per dag, incl. BTW, 100 km vrij minimaal 3 dagen per maand Bel voorde «och-™ Huur OP Kamsteeg ,Als ze bij de gemeente een nieuw huisje hebben beloofd, moeten ze zich daar wel aan houden. Alleen krijgen ze mij er niet in." FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17