Noordwijk te duur oor kust-eiland' DRIE OCTOBERSTRAAT Echte Leidse Geeststraat' is heel gewoon Leiden Regio KADO'S AN GLAS 8Concurrent uit eigen huis ItDAG 27 SEPTEMBER 1997 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RJDOLF KLEIJN. 071-5356436 dhouders kunnen zich komst vliegveld moeilijk voorstellen n (/NOORDWIJK* s |N DER KOOL) louders in Noordwijk zich moeilijk voorstel- )t voor hun 'dure' stukje eiland wordt aange- ••vompleet met vliegveld. kust is daar te kostbaar reageert Abr. Mol, direc- T 3t< 'ltLóka.do EUWE RIJN 26, LEIDEN TEL. 071-5144288 teur/eigenaar van de Hotels van Oranje op de stelling van het Waterloopkundig Laboratorium (WL) dat zo'n eiland het beste voor de kust bij Katwijk en Noordwijk kan komen. „Noordwijk is een van de duurste stukjes van Nederland, wat grondprijzen betreft. In het toerisme is miljoenen gëinves- teerd en de regering noemt de uitbreiding van het kusttoeris me 'een speerpunt van beleid'. Dan ga je toch niet uitgerekend op zo'n plek een vliegveld aan- Volgens het Waterloopkundig Laboratorium kan het eiland tien kilometer uit de kust bij Katwijk en Noordwijk komen, mede omdat de duinen ten noorden en ten zuiden van de plaatsen breed genoeg zijn om de te verwachte afkalving op te vangen. Bij Katwijk en Noord wijk krijgt het strand er dan vj Het bedrijf Prima public-relations verdubbelt haar omzet, ai Onverwacht zegt een aantal medewerkers tegelijk op. Aan de overkant vestigt zich een nieuwe onderneming: 'iommunicado! Een initiatief van de vertrokken werknemers, lie zich direct bij de klanten van het PR-bedrijf presenteren. Concurrentiebedingen waren er niet. Wat nu? jTeekens Advocaten treedt op tegen oneerlijke concurrentie. TEEKENS ADVOCATEN Zeker in zaken iwspan International, een associatie van advocaten in de EU .1 Kanaalpark 144, Postbus 1144, 2302 BC Leiden tel. 071 - 579 17 00, fax 071 - 572 24 62 jaarlijks tien meter bij, zo is be rekend. Mol kan vanuit zijn hotels aan de Noordwijkse Koningin Wilhelmina Boulevard, weinig met zulke 'theoretische aanna mes': „Je kunt de natuur nu eenmaal niet sturen. Tot nu toe raken we bij een flinke storm nog altijd tien meter strand kwijt. Maar goed, als het klopt, zitten we hier straks aan een binnenmeertje. Worden we een soort Voorhout in het weiland. Nogmaals, ik zie het niet gebeu ren." Oosterburen H. Hoogervorst van het Promi nent Inn Hotel in Noordwijk vreest vooral de geluidsoverlast van vliegtuigen: „Juist wanneer je lekker in het zand ligt te bak ken. Ik denk dat onze Duitse gasten daar erg van zullen schrikken en eerder voor ande re badplaatsen kiezen, bijvoor beeld aan hun eigen Oostzee kust." Wil Hoogervorst 'met z'n al len' wat doen tegen de plannen. Mol van de Hotels van Oranje wil niet de indruk wekken 'de ontwikkelingen in ons land te willen tegenhouden': „Schiphol brengt ons ook economische welvaart. En ons hotel is zeer internationaal georiënteerd. Maar waarom kan die uitbrei ding niet ergens anders komen? In het IJsselmeer of voor min der drukke stukken kust, ten noorden van IJmuiden bijvoor beeld." In Katwijk vindt de directie van Hotel Noordzee het te vroeg voor een reactie, al bena drukt men wel dat men 'graag aan zee wil blijven zitten'. VW- directeur R. van der Burg weet één ding zeker. Zo'n eiland met vliegveld zal het karakter van Katwijk ingrijpend veranderen. „Geen rust en ruimte meer, ter wijl veel toeristen daar nu juist op afkomen." Toch wil hij de plannen niet direct afkraken: „Misschien vinden sommigen het positief wanneer Katwijk een massabadplaats wordt met hoge hotels." Waarin deze week: de PvdA wanhopige pogingen doet vrouwen in de gemeenteraad te krijgen, en de oorradio definitief een einde maakt aan alle geluidsoverlast. Mannen. Blanke mannen die in het al dan niet grijze verleden al eens in de ge meenteraad zaten. Ja, die willen wel een plekje op de kandida tenlijst van de Leidse PvdA. Ou de mannen die die broekies van ambtenaren, politicologen en agogen in de raad eens een poepie willen laten ruiken. De gestaalde kaders van weleer staan klaar. Ze dromen van een glorieuze come-back. Hans van Dam, Cees Waal, Jan Duijves- tein, Wim van der Pluijm en Heintje Davids zullen ervoor zorgen dat niet de ambtenarij, maar de gemeenteraad straks weer de baas is in Leiden. Net als vroeger. En dat hun partij weer midden tussen de mensen staat. Net als vroeger. Maar vrouwen zijn ook mensen. Net als allochtonen. Daar zijn ze bij de PvdA al een tijdje van doordrongen. En als je het volk wilt vertegenwoordigen in de gemeenteraad zul je dus ook die een plaatsje moeten geven. En daar begint het gedonder. Want in de huidige PvdA-fractie van acht leden zit sinds het ver trek van Hennie Koek en Roelie van Opijnen nog precies één vrouw. Waardoor de Leidse so ciaal-democraten in de raad, als het gaat om evenredige verte genwoordiging, alleen de SP, de CD en de Onafhankelijken ach ter zich laten. En da s pijnlijk. En behalve dat het pijnlijk is, is het ook een groot probleem. Want alle zeven mannen die nu in de raad zitten willen daar na maart 1998 weer zitten. Net als een aantal mannelijke ex-raads- leden en -wethouders. Dan kun je wel jonge vrouwen die niet in *g mFT VAN ONZE MANNEN k owt^weeNSExcHAiieecwwiov.' het bezit zijn van een lidmaat schapskaart desnoods tegen haar wil en aan haar haren naar de groslijst slepen; daarmee heb je ze nog niet door die haag van ambitieuze mannen geduwd die al trappelend in de weg staan. Aangezien een verdubbeling van het zeteltal ook niet echt waarschijnlijk is zit er voor de PvdA maar één ding op: sekse operaties. Zodat fractieleider Ron Hillebrand straks voor de functie van wethouder onder wijs, zorg en emancipatie Hans je Baaijens naar voren kan schuiven. En voor het wethou derschap op financiën Hansje van Dam. Pex Langenberg snapt het. En Huib Kruijt zou het moeten snap pen, want hij heeft het met zijn eigen oren mogen aanhoren. Maar is Alexander Pechtold al ingelicht over de oplossing van het probleem waar hij al sinds zijn aantreden als herrie-wet- houder mee worstelt? Vorige week baarde het nog op zien. Een groepje mensen stap te vrolijk door de stad met een blauwe dop in het oor en een kleine antenne op het hoofd. Spriet-loze Leidenaars keken vol verbazing om. Was het een uitstapje van de Nederlandse vereniging van lijfwachten? Een vrijgezellenfeestje of gewoon een flauw ontgroeningsritueel? Niets van dat al. De optocht van gemankeerde marsmannetjes onder aanvoering van wethou der Kruijt kreeg een demonstra tie van het project Sprekende Gevels. De oordopjes waren no dig om het gebabbel van de muren te kunnen aanhoren. Zonder dopje geen geluid. Op dat moment had er natuur lijk een lichtje moeten gaan branden bij onze whizz kid- wethouder. Misschien heeft dat lampje ook wel even geschenen. In dat geval is het onderstaande te beschouwen als een weerga ve van een gesprek tijdens het overleg van burgemeester en wethouders van afgelopen dins dag. Zo niet, dan geldt het ad vies: uitje hoofd leren en een goed moment zoeken om spon taan over het onderwerp te be ginnen. - Alexander, ik heb de oplos sing. - Pardon? - Ja, voor de herrie. Op straat. De decibellen die te veel zijn. Je weet wel. Na deze intro ontvouw je een toekomstbeeld waarin iedereen met een oorradio in het hoofd over straat loopt. I have a dream en zo, dat doet het goed. Je hebt gedroomd van een toekomst waarin niet alleen de muren pas tekening maarten wolterink hoorbaar zijn als je op hun golf lengte afstemt, maar waarin ook de plaatselijke death metal- band virtueel op de Beesten markt kan spelen terwijl de snoeiharde muziek alleen wordt opgevangen door een handvol head hangende fans. Ben je op de markt voor groente en blief je geen vis? Stem af op de groenteboer en laat de vis kraam links liggen. Wil je geen klokgebeier aan je hoofd heb ben, maar wil je om een beetje in de vakantiestemming te ko men eens een weekje naar de oproepen tot gebed uit de mos kee luisteren? Geen probleem. Leiden kan weer rustig slapen als we met zijn allen virtueel gaan. En hoeveel denk je dat je kunt besparen op de nieuw bouw van LVC wanneer er al leen nog maar fluisterconcerten worden gegeven? Meer dan ge noeg geld om iedere Leidenaar gratis van een oorradio te voor zien! Je hoeft niet te zeggen dat je het uit de krant hebt. Wij zeggen niks. AAD RIETVELD EN RUUD SEP Als de nood het hoogst is leer je je vrienden ken nen. Zo ook tijdens het tweede beleg van de Lei den in 1574. Stadssecretaris Jan van Hout moest met het bestuur van de étad de hongerige stede lingen ervan overtuigen zich niet aan de Spaanse belegeraar over te geven. Voor steun en toeverlaat legerleider Janus Dousa schreef hij tijdens 'de bit terste hongersnood en sterfte' van het beleg een gedicht over vriendschap. Het gedicht, dat nu op de muur van een hoekhuis aan de Drie October- straat staat geschreven, is het enige in de straat dat herinnert aan Leidens Onzet. Vruntschap gemaectll in schijn bedeckt, Vergeat soubij t Als comt de noot En schielic laectJ/Mer die verweet Wert, in een tijt Van angste groot, Als elc een waect.llen noot deurbrect, Geen leet, noch spijt Noch storm, noch stoot Haer wortel raectH. Mer onbevlect Blijft, hoe langht'lijt! Jae naer de doot. Een vriendschap gesloten onder valse voorwendsels gaat meteen teniet wanneer zij onder druk staat, en slinkt snel. Maar een vriendschap die gestalte krijgt in tijden van groot gevaar, wanneer ieder zijn best doet, en die een baan breekt door de ellende heen- noch teleurstelling, noch wrevel noch aanval, nog botsing zal haar wortels aantasten. Maar ongerept blijft zij bestaan, hoe lang het ook mag duren! ja. tot na de dood. Rubriek over straten, lanen, stegen, hofjes, grachten en vaarten in Leiden en omgeving. Bewoners vertellen over de plezierige kanten van hun woonomgeving, maar ook over grote of kleine problemen. Vandaag: de Drie October- straat. „Je zal niet geloven hoeveel overtuigingskracht ik nodig heb gehad om dit gedicht op mijn muur ge plaatst te krijgenzegt Karei Bostoen. De univer sitair docent Nederlands woont zo'n acht jaar in het pand waarop het gedicht staat dat hij zelf heeft vertaald. „Een paar jaar geleden verschenen er plotseling allerlei gedichten op muren in de stad. Dat leek mij ook wel aardig voor de Drie Oc- toberstraat, de straat kor» wel wat extra fleur ge bruiken." Bostoen zocht contact met de stichting Tegen-Beeld, die de gedichten in de stad plaatst. Zijn mooie grote zijmuur werd met enthousiasme ontvangen, zijn voorstel om het gedicht van Van Hout te plaatsen echter niet. „De mensen van Te- De Drie Octoberstraat moet rond 1906 zijn gebouwd. De exacte datum is moeilijk te achterhalen omdat veel gegevens over de straat verloren zijn gegaan tijdens de stadhuisbrand van 1929. toto loek zuyderduyn gen-Beeld zagen niets in het gedicht omdat het inhoud heeft. De gedichten die zij plaatsen mogen juist nergens over gaan, om kunstzinnige rede nen", zegt hij. Maar Bostoen gaf niet op. Zijn liefde voor Van Hout. die de docent de eerste Hollandse renais sancedichter noemt, overwon uiteindelijk de idee- en van de kunstenaars. Het gedicht werd ongeveer twee jaar geleden geplaatst en staat er nu nog steeds kleurig bij. „Als ik er langsloop lees ik altijd een a twee regels. Die heb ik dan de rest van de dag in mijn hoofd. Erg vrolijk word ik daarvan." Slechteriken De Drie Octoberstraat moet rond 1906 zijn ge bouwd. De exacte datum is moeilijk te achterha len omdat veel gegevens over de straat verloren zijn gegaan tijdens de stadhuisbrand van 1929. In het nieuwe gemeentearchief is dus niet veel mate riaal over de Drie Octoberstraat. Archief-mede werker Piet de Baar weet wel te vertellen dat de straat niet naar Leidens eerste grote bevrijdings dag is genoemd, omdat de Spanjaarden er in 1574 hun kamp gehad zouden hebben. „Waarschijnlijk is de hele wijk in één keer vernoemd naar die pe riode. Kijk maar naar de zijstraten: de Valdez- straat, de Van Duivenbodestraat, de Magdalena Moonsstraat, allemaal namen van belangrijke fi guren uit die tijd. Binnen de Singels waren Jan van Hout en Janus Douza al vereeuwigd in de Jan van Houtkade en de Douzastraat", zegt de archivaris. Leiden is waarschijnlijk een van de weinige steden in de wereld waar straten worden vernoemd naar 'slechteriken' uit een oud oorlogsverleden. De Leidse helden van toen zouden zich nu waar schijnlijk in hun graf omdraaien als ze wisten dat hun vijanden, de Spaanse legerleider Valdez en zijn liefje Magdalena Moons, in de vorm van een straatnaam worden geëerd. Alle straten zitten hier vol met die Spaanse rot zooi", zegt Abraham Bekooij met een gljmlach. Met zijn vrouw Catherina woont hij nu al zo'n 27 jaar in de Drie Octoberstraat en dat bevalt hem prima. „Die Valdez zal ook wel voor de poorten hebben gelegen met het beleg. Die straatnamen komen allemaal uit hetzelfde potje", zegt Bekooij Één jaar heeft het echtpaar niet in de Drie Octo berstraat kunnen wonen. Hun huisje, dat aan het einde van de straat ligt, is van woningbouwvereni ging Zijl en Vliet. In 1981 werd het hele blok ver nieuwd. Ze weken tijdelijk uit naar een flat aan het Jacques Urlusplantsoen. „Hij zegt tegen me: „Ca therina, ik ga hier dood'. Nou, gelukkig konden we snel weer terug naar onze straat." Hun oude huis konden ze echter niet meer be trekken'. Dat moest ruimte maken voor een poort. „Omdat de buurvrouw naar een verzorgingstehuis was gegaan konden we in haar huis, grappig hè. Eigenlijk wonen we in het huis van de buren zegt Catherina Bekooij. Volgens haar heeft de re novatie het hele achterste gedeelte van de straat veel goed gedaan. De ouderen vertrokken en daar kwamen jonge gezinnen voor in de plaats. „Al die kinderen. Daar genieten we van, zelfs als ze kat- tekwaad uithalen. Als straatgenoten daarover kla gen vraag ik altijd of ze hun eigen jeugd vergeten zijn." Drie oktober heeft een speciale betekenis voor het echtpaar. Niet alleen wonen ze in de Drie Octo berstraat, maar op de dag van Leidens Ontzet hebben Abraham en Catherina elkaar ook ont moet. „Het was in een danstent midden op de kermis, tijdens de viering van 1945. Ik was met drie meiden, maar die heb ik niet meer gezien toen ik hem zag staan. Van het een kwam het an der en nu zijn we bijna 47 jaar getrouwd", zegt Catherina Bekooij. Teiltje Wie door de straat loopt, zal het zeker opvallen dat veel huizen er goed bijstaan. Dat komt door het grote aantal jonge gezinnen dat sinds een paar jaar de panden betrekt en verbouwt. Veel wonin gen die eerst uit een aparte beneden- en boven- verdiepening bestonden zijn nu samengetrokken tot één huis en worden goed onderhouden. Freek Bueno de Mesquita is zo'n nieuwe bewoner van de straat. Met zijn vrouw en drie kinderen heeft hij een huis aan de kant van de I lerenstraat ge kocht. Hij woont nu zes jaar in de Drie October straat en is erg tevreden. Wat hem wel een beetje stoort is het gebrek aan groen in de straat. Zijn drie kinderen moeten in de tuin spelen en dat is natuurlijk een stuk minder leuk dan op een veldje. „Volgens mij heeft deze wijk ongeveer het minste groen van heel de stad. Vroeger speelden de kin deren nog wel op het terrein van het Rijksherbari um aan de Schelpenkade, maar daar gaat de ge meente huizen bouwen. Daar zou juist groen moeten komen. Zeker nu hier zoveel kinderen wonen", vindt Bueno de Mesquita. Als die kinderen gedwongen op de stoep spelen zwaaien ze wel altijd even naar Cees en Ria Ver straten. Cees zit namelijk altijd voor het raam. „Daar zie je nog eens wat", zegt hij. „Cees kijkt naar de buurvrouwtjes hoor", roept zijn vrouw voor de grap. I lun huisje heeft nog niet mogen genieten van de renovatiewoede die zich meester heeft gemaakt van de huiseigenaren in de Drie Octoberstraat. Hun huisbaas doet volgens Verstraten 'helemaal niets' aan het pandje. Het echtpaar moet zich an no 1997 wassen in een teiltje, een douche hebben ze niet. Hun slaapkamer is kil en vochtig. In de muur bij de ingang zit een grote scheur. Ondanks alle mankementjes aan het huis willen de twee er nooit meer weg. „We zitten vanuit hier zo in het centrum, de visboer is op twintig meter lopen. Dat vind je nergens meer", zegt Cees Verstraaten. „Op drie oktober is het hier geen extra feest om dat wij toevallig inde Drie Octoberstraat wonen. „Vroeger was ik nog lid van de 3 October-Vereeni- ging, maar dat kan ik nu niet meer betalen. We gaan wel altijd even naar de Taptoe en de optocht kijken. Mijn plek voor het raam is trouwens ook erg leuk met Leidens Ontzet. De hele straat loopt dan langs, op weg naar de kermis. En weet je wat nou zo leuk is? Iedereen zwaait dan naar ons, want iedereen is blij."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15