Oude religie van Perzië herleeft Doorbraak in de St. Jorissteeg Kerk Samenleving AIM 'Joods Amsterdam bloi ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. O: Volgelingen profeet Zcirathustra houden vierdaags congres Dr. Mansour Rastin uit Drie bergen merkt op dat voor de komst van de islamitische le gers de Grieken al danig had den huisgehouden in het Perzi sche rijk van weleer en dus ook mede-verantwoordelijkzijn voor het verdwijnen van de ge schriften van Zarathustra. Maar voor Rastin zijn het toch de moslims geweest, die voor de uitroeiing van de oude gods dienst in Perzië hebben ge zorgd. De aanhangers van Za rathustra werden 'meedogen loos door de moslims vervolgd', waardoor velen naar de Indiase steden Calcutta en Bombay vluchtten. Rastin is één van de sprekers op een vierdaags congres begin oktober in Amersfoort over de oud-Perzische religie, ook wel het mazdeïsme genoemd. De stichter ervan is Zarathustra, wiens volgelingen worden aan geduid als Zoroastriërs (door de Grieken) of Zartushti (zoals de moslims hen noemen). Zijn volgelingen zelf noemen zich mazdayasni. Wanneer Zara thustra precies ter wereld kwam is niet bekend. Rastin houdt het op 1700 jaar voor Christus, maar 1000 jaar voor onze jaartelling sluit hij ook niet uit. Het is de tweede keer dat een congres over de oor spronkelijk Perzische religie wordt gehouden. De eerste bij eenkomst had twee jaar gele den plaats in Tadzjikistan, waar ook veel aanhangers van Zara thustra wonen. Iraanse cultuur Een groot deel van de congres gangers in Amersfoort komt uit Tadzjikistan. Maar Zarathustra- aanhangers uit Australië, de Verenigde Staten en tal van Eu ropese landen zullen ook aan wezig zijn op het congres in de Keistad. „Met dit congres wil len wij dat de oude religie van Perzië, de profeet Zarathustra, het heilige boek Avesta en de beschaving van het oude Iran in ere worden gehouden. Wij willen in Amersfoort laten zien, wat er precies wordt verstaan onder de Iraanse cultuur. Ook zullen we praten over de hoge beschaving van weleer. Het congres zal een uitstraling zijn Bijna plechtig legt hij zijn rechterhand op de Avesta, het heilige boek van de profeet Zarathustra. „Dit is het enige wat er is overgebleven. Er zijn meer geschriften van hem geweest, maar die zijn destijds verbrand door Arabische moslims, die in de zevende eeuw vanuit Mekka en Medina Perzië binnenvielen. Het Perzische rijk kende een hoge beschaving. Wat er uiteindelijk van het land is geworden is bekend. Een vervallen natie, waar met grof geweld de mensenrechten worden geschonden. Het regime van de ayatollah's staat haaks op wat Zarathustra verkondigde: rechtvaardigheid en tolerantie' van de positieve culturele ge zichten van Iran. Wij laten straks in Amersfoort zien, dat Iran niet alleen het land is van ayatollah's en Iraniërs die op de vlucht zijn voor hun regi me", aldus Rastin, die al meer dan twintig jaar in ons land woont. Hij is getrouwd met een Nederlandse vrouw die enkele jaren in Iran woonde. Vlak voordat de sjah in 1979 werd verdreven en Khomeini de macht overnam, vertrok het echtpaar Rastin naar Neder land. Tijdens de sjah-regering werkte Rastin als rechter in Teheran. „Ik moest oordelen over crimi nele zaken", zegt hij. Een broer van hem die chirurg was, werd aan het begin van de Khomei ni- dictatuur vermoord. „Hoevelen zijn er niet omge bracht in Iran, onder wie heel veel mensen die hoogge schoold waren, zeg maar de in telligentsia", voegt de Iraanse ex-rechter er aan toe. Zijn woonkamer in Driebergen is één grote herinnering aan zijn geboorteland. Hij hoopt vurig, dat Iran spoedig weer een land zal zijn waar gerechtigheid zal heersen, gelijk de boodschap van Zarathustra. „De Perzen hadden aanvankelijk een hei dense godsdienst. Zo aanbaden zij onder meer de zon. Toen Zarathustra kwam, vertelde hij de mensen dat de zon van God was. Zarathustra had het over Ahoera Mazda, de enige God. Zarathustra was een zeer goede man, die de mensen er attent op maakte dat ze goed voor el kaar moesten zijn. Ook hield de profeet hun voor dat ze zich fatsoenlijk moesten gedragen en altijd eerlijk moesten zijn." Gatha's Bij de Mirananda uitgevers in Den Haag is een paar jaar gele den een boekje verschenen met als titel De Gatha's van Za rathustra. De Gatha's, die ove rigens prachtig vanuit het Per zisch door Jelle de Vries zijn vertaald, worden gezien als de boodschappen die Zarathustra heeft nagelaten. Citaat uit ge noemd boek: 'Zarathustra leer de zijn volgelingen dat de Wij ze, door middel van Zijn Heili ge Geest, de wereld heeft ge schapen en dat er van het be gin af aan twee geesten be staan, de Goed en de Kwade. De Goede of Heilige Geest heeft voor de rechtvaardigheid gekozen, terwijl de Kwade Geest - de Verdorvene, steeds het slechte tracht te bewerk stelligen. De laatste wordt daar in geholpen door de 'afgoden'. Zij bezoeken de mensheid met razernij en zijn, evenals dege nen die hen aanbidden, de na komelingen van slecht denken, leugen en hoogmoed. De we reld is zodoende het strijdto neel tussen de goede en de kwade krachten. In deze strijd liet de Wijze de mens de keuze tussen het goede en het kwa de'. In Yasd, een stad in het midden van Iran, bevinden zich nog veel volgelingen van Zara thustra. Ook in het zuiden van het land zou zich nog een groe peringaanhangers ophouden. „Zij worden met rust gelaten door de ayatollah's, zolang ze maar geen propaganda maken voor hun geloof, zoals de Bahai'i-gemeenschap. "Toch hebben volgens Rastin in de af gelopen jaren steeds meer Ira niërs de islam de rug toege keerd. „Deze mensen leven nu volgens de leer van Zara thustra, maar het zal duidelijk zijn dat ze daar geen rucht baarheid aan kunnen geven. Ik schat dat inmiddels zeven pro cent van de totale Iraanse be volking van zestig miljoen mo menteel volgeling is van Zara thustra. Deze informatie heb ik uit Iran zelf." AMSTERDAM ANP Een nieuwe synagoge in Am sterdam-West, de herinwijding van de zeventig jaar oude sjoel aan het Jacob Obrechtplein en de uitbreiding van de synagoge in Amstelveen: voor voorzitter D. Simon van de Joodse Ge meente Amsterdam zijn het te kenen van leven. „Joods Am sterdam bloeit", zei hij deze week bij een presentatie van de grootste joodse gemeente van Nederland. Morgen wordt in de Willem Schoutenstraat in Amsterdam- West een nieuwe synagoge in gewijd. De herinwijding van de gerestaureerde Raw Aron Schustersynagoge aan het Jacob Obrechtplein in Amsterdam- Zuid vindt op, 14 december plaats. De orthodox-joodse gemeen te, officieel Nederlands-Israëlie- tische Hoofdsynagoge (NIHS) geheten, kon gisteren een kort geding tegen de gemeente Am sterdam over een gekraakte voormalige synagoge afblazen. De NIHS had door de bezetting van het gebouw aan de Lin- naeusstraat problemen met de koper gekregen. Daarom wilde ze de gemeente Amsterdam tot ontruiming dwingen. Burge meester Patijn heeft in soonlijk gesprek beloofd half oktober plaatsheeft.» De gemeente slaagt gens Simon nog steedj haar gebouwen en plaatsen in stand te ook al is het onderin 'grote zorg'. Alle zes s; van de NIHS zijn boven! vende monumenten'. - nog steeds als plaats 11 menkomst in gebruik. De NIHS telt nu bijf zielen, ruim de helft vaf denbestand van het oJ joodse Nederlands-Israr Kerkgenootschap (NIKf de 'grote catastrofe' Tweede Wereldoorlog nog 80.000 Amsterdam?" bij de NIHS aangesloft hebben nog steeds grt driet over het feit dat i meente niet meer is was", aldus Simon. De gemeente bekost activiteiten uit de finan< dragen van haar leden I ongeveer 1,8 miljoen inkomsten uit belegging in haar 362-jarig bestaE bouwde vermogen en s van het NIK voor rabbii zicht op de kosjere slac verkoop van kosjer voed DRIEBERGEN ANP 'Oecumenische vrouwenbeweg mist politieke slagkracht' haar moet de bewegirj naar buiten treden en oj kernpunten trachten te 'j De oecumenische vi beweging kan leren var varing van de Raad van met het tentenkamp vL verwijderbare asielzoeli Dwingeloo, aldus BakkeP1 kielzog van de publicitj de kerkelijke inzet voor j lingen krijgt de samL volgens haar ook aanda( andere kwesties die dej ter harte gaan. De invloed van de oecumeni sche vrouwenbeweging op de kerken is betrekkelijk gering. „De politieke slagkracht van de beweging zou groter kunnen zijn", zei ds. Ineke Bakker, se cretaris van de Raad van Ker ken, gisteren tijdens de derde oecumenische vrouwensynode in Driebergen. „De kerken zitten niet met angst en beven af te wachten wat er uit deze synode zal ko men", aldus Bakker. Volgens BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Hilversum als predikant met een bijzondere opdracht (pastiW NCRV aldaar): drs. A.J. van Nijen te Naarden (geest.verz. Stichting Strei huis Gooi-Noord), die dit beroep heeft aangenomen en die reeds als pas NCRV werkzaam is. Beroepbaarstelling: mevr. drs. A.G.J. van der Maas, Gr.van Prinstererstr 1051 EH Amsterdam, tel: 020-6880694; P.H. Zaadstra, Noordweg 37(— KJ Middelburg, tel: 0118-634254. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Nieuwerkerk (Zld): A.B. van der Heiden te Utrecht; te Aalb Hogchem te Borssele. Leidsch Dagblad ANN01897 Maandag 27 September AARLANDERVEEN De plaatselijke commissie tot het verza melen van gelden voor aanbieding van een nationaal huldeblijk aan H.M. de Koningin Weduwe bij hare aftreding als Regentes in 1898, zal in de aanstaande week voorgenoemd doel een openbare schaalcollecte houden aan de huizen van alle ingeze tenen. ROELOF-ARENDSVEEN A.s. Dinsdagavond zal vanwege de Afd. Roelof-Arendsveen van de Alg. Ver. voor Bloembollen-cul tuur, ten huize van den kastelein Wagenaar aldaar, eene verga dering worden gehouden, waaraan eene verloting verbonden wordt. Deze verloting belooft interessant te zullen zijn om de fraaie prijzen, acht in getal, waaronder voorkomen o.a. twee partijtjes narcissen, "bicolor Victoria", en verder eenige voor werpen van nut en smaak, zooals b.v. bloempotten, eene bloe mentafel, kortom wat de liefhebbers en liefhebsters van bloe men stellig bekoren moet. WASSENAAR Gisteren werd door HH. KK. HH. den prins en de prinses Von Wied een rijtoer gemaakt door hunne buitengoe deren "Hazenbroek", "De Pauw" en "De Horst". Vandaag wordt Z.K.H. prins Von Wied weder op de buitenplaatsen ver wacht voor het houden eener eendenjacht. LEIDEN De inauguratie der nieuwe leden van het Leidsch Studentencorps is bepaald op 14 October. ANN01972 woensdag 27 september LEIDEN Vanmiddag konden Leidse kindertjes een tv-held de hand drukken. Het kuikentje Calimero, bekend om zijn uit spraak ,,zij zijn groot en ik is klein en dat is niet eerlijk", kwam ter gelegenheid van het negentigjarig modefeest van Peek en Cloppenburg naar Leiden, waar hij kleurplaten voor een kleur- wedstrijd uitdeelde. LEIDEN Het nieuwe clubhuis van de Leidse Toer- en Ren- vereniging Swift zal zaterdag 7 oktober om 16.00 uur officieel in gebruik worden genomen. Wethouder mevrouw De Haan zal de opening verrichten onder belangstellend toezicht van Swift- voorzitter Joop Riethoven, die op 13 oktober afscheid neemt. In zijn functie van voorzitter heeft Riethoven dan nog kunnen kijken naar de drie-oktober optocht waarin de gehele wieler ploeg van Goudsmit Hoff meefietst. Pellenaars zal zijn ploeg begeleiden in de ploegleiderswagen. LEIDENA/OORSCHOTEN In de landelijke voorleeswedstrijd welke gehouden wordt voor alle leerlingen van de 5de en 6de klassen van de lagere school is de 12-jarige Lisanneke v.d. Zalm kampioen van Leiden geworden. Maayke Klinkenberg, leerlinge van de 5de klas van de Paul Joannesschool werd de winnares in Voorschoten. Zaterdag zullen beide meisjes deel nemen aan de provinciale finale, die in de Schouwburg te Gouda gehouden wordt. De winnaar of winnares gaat naar de landelijke finale, waarvan de eindstrijd te zien zal zijn op de te levisie. O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KEES VAN KUILENBURG De slopers hadden nogal wat werk in Leiden in de zestiger jaren. Zoals bij de werkzaamheden voor de aanleg van de zogenoemde noord-zuidverbin- ding in de Sleutel stad. Een recht streekse verbinding voor het autoverkeer vanaf het Levendaal tot aan de Langeg- racht. Een klein stapje werd begin april 1962 gezet met de afbraak van een aan tal panden in de St. Jorissteeg. De ge meente had op dat moment elf van de 22 panden in het be zit. Met de eigenaren van de andere pan den - waarin voorna melijk bedrijven wa ren gevestigd - was de gemeente nog in onderhandeling. De besprekingen vinden echter moeizaam voortgang en dit laat zich begrijpen aangezien voor alle bedrijven een goed en gun stig onderkomen moet worden gezocht, schreef het Leidsch Dagblad op 3 april 1962. Een gedeelte van de huizen - geen bedrijfspanden - was on bewoonbaar verklaard. Volgens de krant lag het in de lijn der verwachting, dat deze ook spoe dig onder de slopershamer zou den vallen. Zodra een gunstige regeling was getroffen, zou dit ook het geval zijn met de pan den, waarin nog bedrijven wa ren ondergebracht. Enkele jaren eerder was de gemeente begonnen met de voorbereidingen voor de ver binding. Wethouder A.J. Jonge- leen (Katholieke Volks Partij, de partij ging later op in het CDA) van openbare werken gaf op spectaculaire wijze het sein voor de werkzaamheden. Jon- geleen wierp een baksteen van het dak van één van de panden KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjuncü HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (ad/und) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindred regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: i Hoofdredactie: i ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 07 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigint verstrekken tot het automatisch van het abonnementsgeld, ontva korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen, ogen hebben of blind zijn (of eem leeshandicap hebben), is een het regionale nieuws uit het Leidsch I geluidscassette beschikbaar. Voor i 0486-486486 (Centrum voor Gespro Lectuur, Grave) N H U I Het resultaat van het sloopwerk in de zestiger jaren. Ook werd er nieuwbouw gepleegd. Links boven de historische aan de Watersteeg. Begin 1962 waren aan een zijde van de Wa tersteeg de huizen gesloopt. Ook was er een nieuwe Gans- oordbrug gebouwd. Een verbin ding tussen de 'voorstad' op de Hogewoerd en de stadswijk rond de Hooglandse Kerk. De brug over de Nieuwe Rijn zou al voor het jaar 1300 tot stand zijn gekomen. Het is een van de oudste stenen bruggen van Lei den, maar wanneer hij van steen is gemaakt, is niet bekend. In ieder geval voor 1550. In 1650 werd besloten de oostvleugel af te breken en weer op te metse len. Op 10 maart 1667 besliste het stadsbestuur de brug te voor zien van ijzeren leuningen. Ja cob van Óndertoorn nam het werk voor 168 gulden aan. In 1681 vond een ingrijpende ver andering plaats. Adriaen Hoec- ke en Moyses Comelisz. ver nieuwden de brug en brachten het beweegbare deel van de Singelbrug naar de Gansoord- tot 2i.0t *j Voor de verbinding tussen het Levendaal en de Langegracht sneuvelden vele panden. Zoals in de St. Jorissteeg. fotoarchief leidsch dagblad brug. Vervolgens werd in 1793 rissteeg was er nog veel te doen. de ophaalbrug door Pieter Zo moesten er ook vele panden Blommendaal geheel ver- verdwijnen aan het begin van nieuwd. Op 11 juli 1895 besloot de Hooigracht, de Pelikaans- de gemeenteraad de Water- traat, Oude Vest en Oude Sin- staagbrug - dat was de officiële gel. Nu is het een verbinding, naam - opnieuw te vernieuwen, waar het verkeer druk gebruik Na de 'doorbraak' in de St. Jo- van maakt. ONGEVALLENDIENST foto mark lamers Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenh dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENH UIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15 15 uur en 19.00-19.45 u Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partnf bovendien van 10.30 - 11 15 uur en van 19.45 - 21 00 uur Special Care Unit 10 30-11 00 uur, 15.00 - 15 30 uur en 19 00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleeg! Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19 45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15 00 uuren 18.30-19.30i daarnaast ook 11 15-12.00 uur. Kraamafdeling 14.30-15.30 uuren 18.30-19.30 uur (voorvaders tot 21A Kinderafdeling 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14 301 Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, daarnaast ook 11.15-12 00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14 15-15.00 19 30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(i Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur (uitsluitend partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruim bezó mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelki neurologie: 14.15-15.00 uuren 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelku 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 babyzaal en boxenafdeling, volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14