Zeiden Regio >traks drie nensa's n Leiden Een feest van verbroedering Nederlanders tevreden over eigen uiterlijk 'Ik had toch al besloten te komen Bronzen Bever voor Slaagh wij kbe woonster ZONDAG GEOPEND /intra VVD wil debat over boete sociale zaken Univé, in de buurt voor alle zekerheid! Geluksvogels ERDAG 27 SEPTEMBER 1997 Kusteiland f- Hotelhouders in I 3 Noordwijk kunnen zich de komst van een vliegveld voorde kust moeilijk voorstellen. Furieus -y De Belangenvereni- I ging A4 in Leider dorp wil dat wethouder Huigen niet zwicht de plannen van het kabinet. De Bronzen Bever, de consu mentenprijs van woningbouw vereniging Ons Doel, moest dit jaar naar een vrijwilliger gaan. Dat had PvdA'er R. Hillebrand al bedacht toen hij vorig jaar als interim-wethouder volkshuis vesting het loodzware beeld ontving. En dan bij voorkeur naar een vrijwilliger uit de Slaaghwijk „Want de opknap beurt van die wijk is nou typisch zo'n project waarbij de inzet van bewoners essentieel is ge weest." Hillebrand gaf de prijs giste ren in Koetshuis De Burcht door aan mevrouw M. Moojen van de wijkgroep sociale vernieu wing. Vanwege de 'tomeloze in zet en energie' waarmee zij werkt aan een beter leefklimaat in de Slaaghwijk. „Ze heeft het voortouw genomen bij het hou den van portiek- en galerijge- sprekken en ze stapt gewoon op mensen af voor een praatje als ze nieuw zijn in de flat. Ze is enorm kritisch richting ge meente, maar altijd op een po sitieve manier, altijd om een verbetering tot stand te bren gen", somde de PvdA'er de re denen voor zijn keuze op. „Ik ben daar heel erg van onder de indruk." In de politiek, zei Hillebrand, heerst het gevoel dat na het op knappen van de flats en de woonomgeving het project- Slaaghwijk eigenlijk wel klaar is. „Het is verre van dat. Het is een permanent proces." Moojen bevestigde dat nog eens door in haar dankwoord te wijzen op de stille armoede en de eenzaamheid in de Slaagh wijk. „Die is groter dan veel mensen denken." Kritiek op de gemeente had zij ook. „Ik vind het zo jammer dat het buurt werk uit de wijk is weggehaald." Hillebrand stond er lachend bij te knikken. Alsof hij tegen de andere aanwezigen wilde zeg gen: kritisch richting gemeente, dat zei ik toch? 28 september van 11.00 tot 00 woonkunst kooimeeriaan 17 alkmaar telefoon (072) SI5 52 56 De Leidse WD-fractie wil tij dens de komende raadsverga dering een discussie uitlokken over fraudebestrijding. Het mi nisterie van sociale zaken legde Leiden onlangs een boete van 38.000 gulden op wegens het niet natrekken anonieme tips. De liberalen, verklaarde tegen standers van het Leidse beleid, hebben bij burgemeester en wethouders een lijst schriftelijke vragen ingediend die moeten dienen als basis voor een dis cussie in de raad. In de vragen klinkt verbazing door over het feit dat B en W de gemeenteraad niet direct heb ben ingelicht over de boete. Daarnaast wil de fractie nog eens horen hoe hoog de boete is en of het college beroep heeft aangetekend tegen de boete. Wethouder J. Laurier (Groen- Links/sociale zaken) meldde twee weken geleden al dat hij direct in beroep is gegaan. Vol gens hem heeft het ministerie nauwelijks argumenten om Lei den te bestraffen. Overigens heeft het gemeentebestuur al tijd geweten dat er een grote kans was dat het ministerie een boete zou opleggen. De WD heeft zich altijd openlijk verzet tegen het feit dat Leiden als enige gemeente in Nederland weigert om anonie me tips over uitkeringsfraude na te trekken. Daarnaast heb ben ook de collegepartijen CDA en D66 al eens laten horen dat zij hun steun aan het beleid van Laurier weieens kunnen intrek ken wanneer het ministerie daadwerkelijk een boete op zou leggen. tentoonstelling Het Groene Goud zondag 28/9.14 tot 16 uur Het Zoete Gouduit het plantenlaboratorlum bloemen bijen honing workshop voor de jeugd Museum Boerhaave, Leiden Lange Sl Agnietenstraat 10 071-5214224 rtNDrie leerlingen van groep 5 en 6 van De Sleutelbloem hebben een prijs gewonnen in een teken- dstrijd van Green Islands. Deze organisatie zet zich in voor het behoud van de natuurgebieden langs de ten wil kinderen bewuster maken van de natuur. Onderwerp van de wedstrijd was de internationale jeltrek. Waarom ze trekvogels hebben getekend wisten ze niet. „Ik denk om te winnen", zegt de 9-jari- Bouchra Mouhout, die een verrekijker, vergrootglas en kompas in één kreeg als prijs. De tweede win- r, de 8-jarige Martijn Krapels, die een grote doos vol met stiften ontving, was het daar roerend mee is. De derde geluksvogel, Alis Tozlu, was helaas ziek. Zijn prijs: een reusachtige puzzel. foto henk bouwman HAZERSWOIDE-DORP O.V.M.Hazcrswoudc-KoudekcrkRaadhuisplein4.iel.(0172)58 7345 •NIEUWKOOP Univé Nieuwkoop e.o.'".DorpsstraatTl.tel.(0172)57 34 02 T JNIV L ROELOF ARENDSVEEN Univé Ruelofarendsveen. Noordeinde 162b, tel. (071)331 91 29 L/w»/»M.irisr.is\—j \/J ZOETER.MEER Univé West-Nederland. Julianalaan 13. tel. (079)3169962 ZOE1ERWOUDE Univé Midden-Holland b a.. Dorpsstraat 16. tel. (071)5803200 Dülir plllkl li (Ie vruchten vciil! Méér weten over Univé? Kom eens langs. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG Nederlanders zijn bijzonder te vreden over hun eigen uiterlijk. Met name mannen zien weinig heil in cosmetische ingrepen in het gelaat. Tegelijkertijd vinden Nederlanders het uiterlijk wel erg belangrijk. Maar liefst veer tig procent van alle ondervraag den is van mening dat het uiter lijk iemands functioneren beïn vloedt. Dit zijn de belangrijkste resultaten van een marktonder zoek dat Nipo in opdracht van het Leidse Boston Clinics onder 889 Nederlanders heeft uitge voerd. Die resultaten presen teerde het onderzoeksbureau gisteren in het Academisch Zie kenhuis Leiden. Het onderzoek leverde verder het beeld op dat, bijna vanzelf sprekend, ouderen meer naden ken over plastische chirurgie dan jongeren. Daar staat weer tegenover dat jongeren met rimpels meer geïnteresseerd zijn in rimpelbehandeling dan ouderen. De cosmetische in greep die vooral jonge Neder landers overwegen is litteken behandeling, waarbij lasertech nieken de voorkeur lijken t^ hebben boven chirurgische in grepen. Boston Clinics is een privékli- niek in Leiden die louter ge bruikmaakt van lasertechnieken en zich voornamelijk toelegt op cosmetische ingrepen. „Wij hebben het onderzoek deels la ten uitvoeren om ons eigen be staan te legitimeren", zei Bos ton Clinics-directeur M. Theu- nissen. „Maar daarnaast is dit onderzoek ook uniek voor Ne derland. In de Verenigde Staten zijn cosmetische ingrepen veel meer geaccepteerd Dit is de eerste keer dat er onderzoek is gedaan naar de belangstelling hiervoor in Nederland. De re sultaten zijn ons dan ook niet tegengevallen. Maar dit is niet het startsein voor ons om een grootscheepse reclamecampag ne voor plastische chirurgie te starten. Het is gewoon het aftas ten van de markt." Opvallend is wel de belang stelling die onder de Nederlan ders bestaat voor lasertechnie ken. Bijna alle ondervraagden verkozen bij een eventuele in greep de lasermethode boven de traditionele chirurgische werkwijze. Theunissen: „Laser heeft veel mogelijkheden. Een van de grootste voordelen is dat het vrijwel geen littekens achterlaat en dat laserbehandelingen een kortere herstelperiode nodig hebben." lorfietser gewond e EN_i Bij een aanrijding tussen een snorfiets en een auto is gis- ,1 niddag een 25-jarige vrouw gewond geraakt. Het slachtoffer d op haar snorfiets over de Hooigracht in de richting van mo- De Valk. Bij de kruising met de Kaasmarkt kreeg zij geen rrang van een 44-jarige automobilist die de Hooigracht wilde ijden. De vrouw is met onbekend letsel overgebracht naar AZL. kr irsussen over Oude Egypte Wie meer wil weten over de oudste beschaving ter we- I, kan volgende maand terecht bij de sectie Egyptologie van teidse universiteit. Ervaren docenten geven in samenwerking het Rijksmuseum voor Oudheden avondcursussen over het m de Egypte. De cursus staat voor iedereen open, een voorop- ol ing is niet vereist. Dit najaar zijn er drie cursussen: Egvpti- e cultuurgeschiedenis, textiel en kleding in het Oude Egypte de tempels van Egypte. De lessen beginnen in oktober en no- 1 iber. De kosten bedragen 35 gulden per les. Meer informatie de sectie Eygptologie, tel 071 - 5272260 of 5272040. Bosman maakt zich niet druk om dreiging straf 01 oktober neemt universiteit besluit LEIDEN HERMAN JOUSTRA VERVOLG VOORPAGINA Dat Klaas Bosman nu defintief zijn centjes kan reserveren voor de Leidse kermis, vindt hij mooi meegenomen. Maar een gat in de lucht springt hij nou ook weer niet, wanneer hij hoort van het voornemen van de 3 October-Vereeniging een eventuele boete voor haar re kening te nemen. Omdat hij stevig in zijn schoenen staat, zegt-ie. „Denk je nou echt dat ik me druk maak om die kwes tie? Ik heb me de afgelopen tijd echt geen zorgen gemaakt over de afloop. Dat de 3 October- Vereeniging voor mij wil beta len, vind ik prachtig, maar ik had toch al besloten om te ko men." Ook toen hij gisteren een brief van de gemeente Wijk bij Duurstede openmaakte en hij het verwachte wij-staan-het- niet-toe' las, veranderde zijn mening niet. En het telefoontje van de school met de bood schap 'uw-kinderen-moeten- gewoon-naar-school' bracht hem evenmin van zijn stuk. „Ook al betekent dat, dat er mogelijk een straf volgt. Ik ge loof niet dat ik een maand moet gaan zitten. Dat zou te gek voor woorden zijn. Ze heb ben denk ik een boete voor me in gedachte. Van de tweede ca tegorie, heb ik eerder al begre pen. Weet ik veel wat dat bete kent voor de hoogte van die boete. Het interesseert me ook niet." Wat overigens niet betekent dat Bosman lijdzaam zal af wachten. „Omdat ze meedelen alleen verlof te kunnen geven als er gewichtige omstandighe den zijn die daartoe aanleiding geven. Maar wat die omstan digheden zijn, staat nergens omschreven." Maandag over legt Bosman met een leer plichtambtenaar uit zijn oude woonplaats Leiden of het even tueel zin heeft een kort geding aan te spannen tegen de ge meente Wijk bij Duurstede. Die gemeente is overigens de laatste dagen flink onder vuur komen te liggen door de aan dacht die verschillende media, waaronder landelijke, aan de zaak hebben geschonken. „Dat doet me plezier. Al heb ik geen zin overil op in te gaan. Ik werd net gebeld door iemand van het programma Spijkers. Of ik dezelfde dag nog naar de opnames wilde komen. Dat vond ik iets te kort dag. Maar maandagochtend ben ik wel op Radio 3, bij de Breakfastclub." '5 goedkope kant-en-klaar- ^Itijd ook terecht bij eetcafés upermarkten die tot acht open zijn. We weten dat enten de prijs van de war- maaltijd niet doorslagge- Q vinden. Veel belangrijker in ze de sfeer. En de grote ite van De Bak wordt niet :g gezellig ervaren." ik daarom wil het UFB de ne hap in de toekomst niet r in De Bak serveren. Bo- lien is het plan om de maal- niet meer door eigen koks ten koken, maar kant-en- te laten aanleveren. „Op ianier bespaar je veel kos- en kun je meer maatwerk Barnhoorn wil de kostprijs verlagen tot acht gulden per maaltijd. De kosten nemen af als het mensa-personeel niet meer zelf kookt. „We willen de prijzen van de maaltijden iets verhogen naar zes gulden voor studenten en 8,50 voor mede werkers en gasten. De plannen hebben mogelijk wel gevolgen voor de huidige 11 medewerkers van de mensa, maar voor 'overtolligen' wordt een andere werkplek binnen de restauratieve dienst gezocht. „Ontslag is niet aan de orde", zegt Barnhoorn. Wat er met de huidige Bak gaat gebeuren, is onduidelijk. Marktonderzoek Leidse Boston Clinics: de mensa aan de Kaiserstraat dichtgaat, kunnen stu- ten, medewerkers en Leidenaars op drie andere tsen een warme hap krijgen. Koffieruimte 'Pom- i' (boven de mensa), de kantine in het universiteits- ouw aan de Cleveringaplaats en bij sociale weten- ippen, achter het station aan de Wassenaarseweg. bieden." Volgens Barnhoorn is er meer vraag naar andersoortige maal tijden en ook naar een moge lijkheid voor warm eten op de faculteiten als mensen avond colleges hebben. „Er is zeker nog een markt voor warme maaltijden, maar het moet an ders.." Op dit moment is de mensa verliesgevend. De subsidie van de universiteit van drie ton per jaar is gebaseerd op het ver strekken van 150.000 warme maaltijden. Maar vorig jaar zijn er slechts 102.000 maaltijden verkocht, waarvan ongeveer de helft aan studenten. Het college wil in de toekomst niet meer meebetalen aan de maaltijden van eters die niet tot de univer sitaire gemeenschap behoren. Bijkomend probleem is een stij ging van de prijs van een maal tijd naar elf gulden, terwijl wordt uitgegaan van een kost prijs van 7,50. CAROLINE VAN OVERBEEKE is het plan van het Univer- Facilitair Bedrijf (UFB) dat nensa kostendekkend wil gen. In oktober neemt de e ersiteit een besluit. Als het doorgaat, gaan de veran- aigen volgend jaar in. „Hoe- Ie eetvoorziening in De Bak is het dus niet zo dat de sa verwijnt", zegt directeur mhoorn van het UFB. De ejsa krijgt de laatste jaren minder eters. „Dagelijks en er gemiddeld 248 stu- en en 252 andere bezoekers 3|e Bak, dat is de helft minder een paar jaar terug." Men acht bovendien dat het L al bezoekers in de toekomst vijftien procent daalt, om- er minder studenten en 11er medewerkers aan de 1 ersiteit zijn. lie concurrentie is groot", b lt Barnhoorn. „Naast de cisa's van studentenvereni- »3 en kunnen studenten voor Een van de vele tafels vol 'rijkelijk aangeklede schalen met een grote variëteit aan warme en koude spijzen'. foto marklamers LEIDEN ANNET VAN AARSEN VERVOLG VAN VOORPAGINA De internationale viering van het Leidens Ontzet is eigenlijk het feest van de verbroe dering. 'Societyfiguren' mengen zich er los jes met 'gewonere mensen'. Soms blijken de Leidenaars zelfs iets gemeen te hebben met de internationale gasten op het feest. Zo hoort de ambassadeur van de Filipij- nen met interesse de verhalen aan over de belegering van Leiden en de strijd tegen de Spanjaarden. „Men heeft land onder water laten lopen?" vraagt hij. „Dat is een taktiek die wij op de Filipijnen niet beheersen. Mis schien had - als we dat geleerd hadden - onze strijd tegen de Spanjaarden minder lang geduurd. Wij hebben zo'n 250 jaar lan ger gevochten tegen de overheersing." Jaze ker, hij komt volgend jaar weer, zegt hij. „Maar eigenlijk ben ik ook wel nieuwsgierig naar het feest op drie oktober zelf. Daar heb ik zo veel over gehoord." De nieuwe baas van de BVD, Sybrand van Hulst, voelt zich tussen oude vrienden in tussen prima op zijn gemak en heerlijk on- bekeken. „Ik ben op 1 september begonnen en ik heb het prima naar mijn zin", meldt de voormalige baas van Politie Hollands Midden. En minister Dijkstal prakizeert of hij volgend jaar, ter gelegenheid van de af- scheidstoernee van burgemeerster Goe- koop, weer een riedeltje speelt. „Ik moet een beetje uitkijken dat het geen gewoonte wordt", zegt hij. De show van Edgar Vos deed vele dames watertanden. De couturier scoorde hoge ogen met zijn nieuwe collectie, die nog geen week geleden voor het eerst werd ge presenteerd in Amsterdam. Op het Leidse feest wordt hij direct maar uitgeroepen tot de nieuwe modekoning van Nederland. Tegen die tijd zijn de actievoerders bui ten al lang verdwenen. Met nog volle scha len droog brood, want die tractatie vond beslist geen aftrek. SP-voorzitter Lucy Puf- kus kijkt desalnietemin tevreden terug op de actie. „Veel gasten vinden het confronte rend", verklaart ze. „We portretteren ze nu toch als dat deel van Nederland dat het heel goed heeft. Waar wij de aandacht op willen vestigen is dat de kloof tussen arm en rijk groeit. En dat klopt wat ons betreft beslist niet." dieus leder enkel ritslaarsje Maten 36-41. Normaal 99 95 Bristolprijs 79.95 Alléén morgen Uilsluilend geldig In ons filiaal LEIDEN: Longegracnl 5 (nonsl Digros)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13