Hof veroordeelt Slowakije en Hongarije tot overleg Buitenland Crabben uit Normandisch ustwater zijn radioactief amas-kopstukken vast Veertig j aai* samen naar school Straf voor ouders van criminele minderjarigen 'Allah zal ons regen geven' J DAG 26 SEPTEMBER 1997 iritse auto vestigt snelheidsrecord ilach Een Brits team heeft gisteren een nieuw snelheidsre- 4 rd voor auto's gevestigd. De British TrustSuperSonic Car be kte in de woestijn van Nevada een snelheid van 1.142 kilome- per uur. Het oude record stond op 1.012 kilometer. Het grote 'arte gevaarte bereikte met RAF-piloot Green achter het stuur een eerste rit 1.120 kilometer en direct daarna de nieuwe re- rdtijd. 'oden bij aardbeving in Italië ime De Italiaanse regio Umbrië is vanmorgen opgeschrikt lor een krachtige aardbeving die aan drie mensen het leven 'eft gekost. Zeker tien mensen raakten gewond toen hun hui- n instortten, zo meldde de Italiaanse televisie. De beving had n kracht van 5,5 op de Schaal van Richter. De trillingen wer- n in Rome, 150 kilometer verderop, gevoeld. uimteveer Atlantis op weg naar Mir [pe Canaveral Het Amerikaanse ruimteveer Atlantis is vanmor- |n met zeven bemanningsleden vertrokken naar het Russische limtestation Mir. Aüantis brengt onder meer de Amerikaanse [tronaut David Wolf naar Mir, die zijn landgenoot Michael Foa- [gaat vervangen. Foale verblijft al vier maanden in Mir. [ostbodes uit protest in jeans Iiebec In de Canadese provincie Quebec zijn gisteren 1.200 istbodes geschorst omdat zij tijdens hun werk spijkerbroeken plaats van de verplichte uniformbroeken hadden gedragen, i deden dat u>t protest tegen het uitblijven van een CAO. De Istbodes brachten desondanks onbetaald de post rond. Belastingplan Duitsland is nu van de baan BONN DPA-AFP-Rtr De belastinghervormingen voor 1998 en 1999 in Duitsland zijn van de baan. De tweede onder handelingsronde tussen de Duitse regering en de opposi tionele SPD en de Groenen is gisteravond op een echec uitge lopen. Na vijf uur overleg kwamen de partijen in Bonn tot de con statering dat zij het ook totaal oneens bleven over de manier waarop de sociale lasten om laag moeten. Het regeringsplan voorzag in e,en netto belasting verlichting van dertig miljard mark. De SPD verweet minister Waigel (financiën) zonder nieu we voorstellen aan de gespreks tafel te zijn aangeschoven. De partij meent dat'de plannen van de regering elke realistische ba sis missen in de moeilijke tijd die Duitsland economisch mee maakt. krabben in het zeewater dom de nucleaire opwer- gsfabriek in het Normandi- e La Hague zijn radioactief met. Dat zegt althans de ieuorganisatie Greenpeace, 'ens de organisatie kunnen crabben de voedselketen in groot gebied vervuilen, om- ze per dag meerdere kilo- Iers afleggen. rabben zijn als voedsel zeer efd in Frankrijk. De wateren de Normandische kust men een belangrijk vangst- i ied. Uit dit gebied kwamen krabben die Greenpeace heeft laten onderzoeken. In alle dieren werden aanzienlijke hoe veelheden cesium-137 en co- balt-60 aangetroffen. Ook waren er isotopen met gammastraling waargenomen met een vervui- lingswaarde die ruim twee keer de door de Europese Unie toe gestane norm overschreed. De exploitant van de opwer kingsfabriek, Cogema, erkent dat afval uit een onlangs schoongemaakte, in zee uitko mende lozingspijp licht radio actief is. Volgens Cogema-on- derdirecteur Pradel heeft Greenpeace de stralingsniveaus die de Europese Unie hanteert verkeerd geïnterpreteerd. Palestijnse Autoriteit heeft ravond enkele tientallen isen aangehouden die wor- verdacht van illegale activi- ti. Onder hen zijn enkele functionarissen van de ex- istische Harnas. Dat meld- bronnen binnen het Israëli- leger. Ie Amerikaanse minister Al- (buitenlandse zaken) gisteren opnieuw van Is raël geëist dat het het bouwen van woningen in de joodse ne derzettingen staakt. ,,Het is bij zonder belangrijk dat ej een ti me out komt", zei ze naar aan leiding van de mededeling van de Israëlische premier Neta nyahu dat er zeker nog driehon derd woningen bijkomen. De Israëlische minister Kahalani (binnenlandse veiligheid) ver dedigde gisteren de bouwplan- Kofferbommen bestaan niet, zegt generaal „In ons land zijn nooit zoge naamde nucleaire kofferbom men gemaakt en ze worden ook nu niet geproduceerd." Dat ver klaarde luitenant-generaal Igor Walinkin, hoofd van de afdeling nucleaire veiligheid van het Russische Ministerie van Defen sie, gisteren in de Russische hoofdstad. De generaal erkende dat het technisch mogelijk is dergelijke nucleaire minibommen te pro duceren. „Productie en onder houd zijn echter dermate kost baar dat geen enkel land, inclu sief de VS, het zich kan permit teren. Zo'n kofferbom zou elke drie maanden tegen extreem hoge kosten moeten Worden vervangen", verklaarde Walin kin. Verhalen dat de geheime dienst KGB, buiten medeweten van defensie, over dit wapen had beschikt, verwees hij naar het rijk der fabelen: „Ze hadden er niet genoeg geld voor." Defensie had gisteren een speciale persconferentie bijeen geroepen om de hardnekkige geruchten te ontzenuwen dat Moskou niet alleen dergelijke wapens in zijn arsenaal had, maar er ook zo'n honderd was kwijtgeraakt. Die laatste schok kende melding was afkomstig van generaal Lebed, kortstondig s> hoofd van de Nationale Veilig heidsraad. Walinkin was er kort over: „Indien Lebed in zijn functie als chef van de Russi sche Veiligheidsraad zijn belof tes was nagekomen om onze opslagfaciliteiten te bezoeken, zou hij nooit dergelijke verkla ringen hebben afgelegd." urkije bestookt PKK-kampen Irak ikara De Turkse luchtmacht heeft gisteren bombardementen tgevoerd op kampen van de Koerdische Arbeiderspartij PKK in :t noorden van Irak. Volgens een officier van het leger betrof :t 'normale operaties langs de grens tegen het binnendringen n separatistische terroristen'. In de kampen verblijven onge ler duizend PKK-aanhangers. Volgens het persbureau Anatolia n die een week geleden uit Iran en Syrië gekomen om de PKK helpen in haar strijd tegen een andere Koerdische groepering. Foutje houdt nieuwe dollars in de kluis washington ap De Amerikaanse centrale bank heeft het in omloop brengen van dertig miljoen exemplaren van het nieuwe vijftig-dollarbiljet uitgesteld vanwege een nauwelijks zichtbare drukfout. De bank wil dat het Amerikaanse pu bliek kennismaakt met een perfect nieuw biljet. Misschien worden de bil jetten later alsnog in circula tie gebracht. Het foutje dat door The Washington Post werd ontdekt, is namelijk zo onbeduidend dat er normaal gesproken niet over uitstel zou worden gepiekerd. Maar omdat het een nieuw ont werp betreft, het oude biljet dateert uit 1929, wil de bank dat de Amerikanen het biljet meteen in zijn perfecte vorm onder ogen krijgen. Vi jf doden bij ongeval op Brusselse ring lotorbendes sluiten vrede De twee rivaliserende motorbendes in Denemar- volgens de Deense televisie gisteren een vredesak- ord gesloten. De leden van de Bandidos worden opgenomen de Hells Angels. Het vredesplan is voorbereid door de gelijk- mige 'grote broers' van de groepen in de Verenigde Staten en Idt alleen voor Denemarken. Het conflict tussen de clubs, dat nr"] gaat om het beheersen van de drugsmarkt, heeft sinds in heel Scandinavië aan elf mensen het leven gekost. en Frankenstein op postzegel iSHington The Phantom of the Opera, Dracula, Frankenstein, ie Mummy en The Wolf Man krijgen van de Amerikaanse pos- ijen hun eigen postzegel. De serie griezels, met afbeeldingen filmsterren die hun rol op het witte doek hebben gebracht, mt op 1 oktober in roulatie. foto reuters anse TGV botst en loopt uit rails le» Bij een ongeluk met een Franse hogesnelheidstrein (TGV) (J Duinkerken zijn gisteravond twaalf mensen gewond geraakt. ft ongeluk gebeurde toen de trein op een overweg tegen een >0 ïgenbouvvmachine botste, waarna de locomotief van de trein q itspoorde. De wagons bleven op de rails. loer biedt varkens te huur aan ||rgwedel Duitse consumenten die zich zorgen maken over de üvaliteit van het vlees dat hen in de winkels wordt aangeboden, jftbben sinds kort een alternatief. Ze kunnen een varken huren SA zo waken over de voeding die het dier binnenkrijgt voordat het opeten. Een slimme boer uit Burgwedel in Noord-Duits- id biedt van oktober tot maart varkens te huur aan voor 84,50 ark (ruim 90 gulden) per maand. onden lijkt positiever over EMU nden» De Britse regering staat op jiet punt een verklaring uit geven dat Groot-Brittannië zich bij de Economische en Mone- re Unie (EMU) zal voegen kort na de start van de unie in 1999. it schrijft de Britse zakenkrant The Financial Times vandaag. L f krant citeert kabinetsleden die anoniem willen blijven. De tlatingen staan in schril contrast met de negatieve geluiden die Britse regering tot nu aangaande de EMU heeft laten horen. little rock De Amerikaanse president Clinton omhelst Emest Green, lid van de 'Negen van Little Rock'. Het was gisteren precies veertig jaar gele den dat negen kleurlingen in Little Rock, in de staat Arkansas, samen met blanken naar school konden. Tot dat moment gingen blanken en kleur lingen naar afzonderlijke scholen. foto reuters win mcnamee Beicle landen moeten zich houden aan afspraken over Donauproject Vijf mensen zijn afgelopen nacht om het leven gekomen bij een ongeluk op de Brusselse ring, waarbij drie vrachtwagens, een personenwagen en een be stelwagen waren betrokken Een vrachtwagen reed in op een file, die elke nacht ontstaat door werkzaamheden aan de weg op de ring in Vilvoorde. De truck verpletterde een per sonenwagen met vier passagiers die allen op slag dood waren. Daarop botste hij tegen twee andere vrachtauto's en een be stelwagen, De chauffeur van een van de vrachtauto's kwam daarbij om het leven. Levenslang voor Serviër wegens oorlogsmisdaden DÜSSELDORF DPA-Rtr „Milieu is niet iets abstracts, het houdt verband met de kwaliteit van het leven", aldus Schwebel. Hongarije moet derhalve ac cepteren dat het (ook finan cieel) medeverantwoordelijk is voor het miljarden kostende waterproject, Slowakije zal voortaan ernstig rekening moe ten houden met de mening van Hongarije en zal een andere verdeling van het Donau-water moeten aanvaarden. Hoewel dat in het uiteindelijke vonnis niet tot uitdrukking kwam, zei Schwebel in zijn uitvoerige toe lichting dat het niet terecht is dat Slowakije tachtig procent van het Donauwater omleidt, waardoor voor het Hongaarse deel slechts twintig procent van de>roegere waterstroom over- Netwerk voor kindersmokkel Midden-Amerika MEXICO-STAD KATRIEN GOTTLIEB CORRESPONDENT Advocaten, notarissen, ver pleegsters, vroedvrouwen en prostituees zouden allemaal be trokken zijn bij een internatio naal netwerk dat zich toelegt op het ronselen en verkopen van jonge kinderen voor adoptie in Guatemala. Veel van de kinde ren worden in Mexicoontvoerd. De Mexicaanse krant La Jorna da beweerde deze week dat in Guatemala-stad tot twintig mil joen dollar voor een baby wordt betaald. Om aan de buitenlandse vraag te kunnen voldoen, heeft het netwerk zich de laatste jaren aanzienlijk uitgebreid. Het moeilijk begaanbare grensge bied tussen Mexico en Guate mala maakt controle door poli tie of douane vrijwel onmoge lijk. Guatemala ontkent officieel het bestaan van een netwerk. Een plaatselijke pater, aange haald in het bewuste artikel, vertelde meerdere keren wan hopige ouders aan de deur te hebben gekregen die hulp vroe gen bij het zoeken naar hun kinderen. Ook komt het voor dat biolo gische moeders hun kinderen verkopen voor 250 dollar. Pros tituees worden op verzoek zwanger om hun kind meteen weer af te staan. Vroedvrouwen zoeken vervol gens een 'inval'-moeder, een vrouw die het moederschap tij delijk op zich neemt. Samen met deze 'moeder' stelt de vroedvrouw een verloskundig verslag op, waarmee ze een ge boorteakte kunnen krijgen. Rest alleen nog het kind officieel op te geven voor buitenlandse adoptie. blijft. „Het watervolume zal rechtvaardiger moeten worden verdeeld." In eerste reacties lieten zowel vertegenwoordigers van Slowa kije als van Hongarije weten 'verheugd' te zijn over de uit spraak. „Hoewel het voor ons land een succes is, wil ik niet in die termen praten", aldus een Slowaaks woordvoerder. „Nadat we onszelf even rust hebben ge gund, moeten we met de Hongaren aan tafel. Ik zie dat met vertrouwen tegemoet." Van Hongaarse zijde klonken soort gelijke geluiden. „De uitspraak is een goede basiS voor onder handelingen over een nieuwe overeenkomst tussen beide lan den", aldus een woordvoerder. De Serviër Nikola Jorgic is van daag in Duitsland tot levenslang veroordeeld wegens oorlogs misdaden in Bosnië. Er waren tegen de man elf aanklachten wegens volkerenenmoord en dertig wegens moord inge diend. lorgic is op alle punten schul dig bevonden: naast volkeren moord en moord ging het om 36 gevallen van zware mishan deling en driehonderd ontvoe ringen. lorgic was tijdens de Bosnische oorlog ('92-'95) mili- tieleider van de beruchte ex treemrechtse Tsjetniks. Jorgics advocaten betwisten dat een rechter in Duitsland kan oorde len over misdaden die in Bosnië zijn begaan. lorgic weersprak alle beschuldigingen. Britse regering in actie tegen criminaliteit legd. Britse ouders moeten erop toezien dat hun kinderen naar school gaan en dat ze 's nachts niet op straat zwerven. Als zij hun ouderlijke plichten verza ken, kunnen ze aan een drie maanden lange 'heropvoeding' worden onderworpen. Er zijn ook boetes voorzien, die kun nen oplopen tot drieduizend gulden. Ouders van kinderen jonger dan 10 jaar kunnen in hun plaats voor de rechter wor den geroepen en tot een gevan genisstraf worden veroordeeld. De regering-Blair wil ook de nog uit de Middeleeuwen stammen de wet afschaffen, die stelt dat kinderen jonger dan 13 niet ver antwoordelijk zijn voor hun da den. De Britse regering heeft gisteren een reeks maatregelen aange kondigd in de strijd tegen de jeugdcriminaliteit. Er wordt ge sproken over de instelling van een avondklok van negen uur 's avonds tot zes uur 's ochtends en gevangenisstraffen voor fa lende ouders. Premier Blair wil de voorstel len zo snel mogelijk in een wetsontwerp gieten. De strijd tegen de criminaliteit onder jongeren was één van Blairs voornaamste punten bij de ver kiezingen van mei. Volgens het ministerie van binnenlandse za ken zouden de maatregelen al voor eind dit jaar aan het Lager huis kunnen worden voorge- VERVOLG VOORPAGINA Het grootste deel van Indonesië gaat gehuld in de rooknevel. Bovendien is de rook naar de buurlanden Singapore, Ma leisië, Brunei, de Filipijnen en Thailand gedreven. In de Ma leisische hoofdstad Kuala Lum pur zijn de bovenste verdiepin gen van de wolkenkrabbers aan het zicht onttrokken. Daar ook overleed gisteren een astmapa tiënt terwijl hij op een zieken auto wachtte. In Irian laya, de afgelegen Indonesische provincie op het eiland Nieuw-Guinea, zijn vliegtuigen door de dikke rook niet meer in staat om te stijgen en te landen voor het afleveren van noodhulp. Functionarissen hebben gezegd dat er 265 men sen zijn omgekomen door droogte of het drinken van be smet water. Intussen hebben Indonesië en Maleisië vliegtuigen de lucht ingestuurd die een zoutoplos sing in de wolken moeten spui ten om het zo op kunstmatige manier te laten regenen. Maar dan moeten de piloten wel een hand voor ogen kunnen zien als ze vertrekken, en dat is vaak niet het geval. Bovendien heeft de bemanning, eenmaal in de lucht, veel moeite een rookwolk van een regenwolk te onder scheiden. Andere Indonesiërs hopen op een goddelijke interventie in het land rrjet de grootste moslimbe volking ter wereld. „Allah zal ons regen geven", zegt een van de zeshonderd gelovigen die bijeen zijn gekomen op het be nevelde centrale plein van Jam- bi om voor regen bidden. Het Internationale Hof van Justitie heeft Hongarije en Slowakije 'veroordeeld' tot de onderhandelingstafel. Bei de landen moeten 'in goed vertrouwen' een oplossing zien te vinden voor het omstreden damproject in de Do- nau. Beide landen moeten zich houden aan het verdrag dat in 1977 tussen de twee voormalige Oostbloklanden voor de realisatie van het project is afgesloten. den haag gerard chel correspondent De vijftien rechters van het Hof, onder wie de Nederlander Pie- ter Kooijmans, kwamen gisteren in Den Haag tot een waar Salo- monsoordeel. Hongarije was niet gerechtigd eenzijdig het verdrag uit 1977 op te zeggen, Slowakije handelde in strijd met datzelfde verdrag door in okto ber '92 eenzijdig de Donau bij Cunovo af te dammen. „Beide landen gingen in de fout", zei president Stephen Schwebel. Het Hof, dat voor het eerst uitspraak moest doen in een in ternationale milieukwestie, vindt dat de twee landen op ba sis van het verdrag uit 1977 tot een gemeenschappelijk beleid voor het damproject moeten komen. Daarbij moet ook seri eus rekening worden gehouden met de risico's voor het milieu. ING Jia) BANK Voor ondernemende mensen. Onverwachte tegenvallers Als ondernemer heeft u de zaken goed onder controle. Maar er zijn altijd risico's die u van tevoren niet kunt Zoals een niet-betalende debiteur die een centrale rol speelt in een grote order. Hier door kan de continuïteit van uw onderneming in gevaar komen. Met de MKB Debiteurenpolis van de ING Bank bent u verzekerd tegen de nadelige financiële gevolgen van onbetaalde rekeningen. 0e MKB Debiteurenpolls De ING Bank heeft speciaal voor het MKB deze verzekering ontwikkeld. Hiermee kunt u het risico van non betaling door een debiteur voor minimaal 75% afdekken. Bovendien kunt u zich laten informeren over de kredietwaardigheid van de partij waarmee u overweegt zaken te gaan doen. Hierdoor wordt het inzicht in uw financiële mogelijkheden vergroot. Wilt u meer weten over de MKB Debiteuren polis? Bel gratis de ING Bank 0800 - 022 08 05 (maandag t?m vrijdag 9.00 - 21.00 uur, zaterdag 10.00 - 16.00 uur). Of kom bij ons langs

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7