'Benzinemarkt moet worden opengebroken' Contactlenzen op maat binnen een uur weinig 'zelfmelders' Herten en zwijnen kunnen snelweg over amer is kritisch over ekteverzuim onderwijs Binnenland Borst hield het na één stickie voor gezien Laatste open VAM-trein uit Wijster Middeleeuwse graven ontdekt in Dordrecht in gevangenissen IDAG26 SEPTEMBER 1997 teeds meer geboorten buiten huwelijk QpRBURG» Steeds meer kinderen worden buiten het huwelijk 'toren. In de landen van de Europese Unie is het aantal bui- lechtelijke geboorten in dertig jaar (1965-1995) verdrievou- id. Tussen 1955 en 1995 nam het aantal buiten het huwelijk Doren kinderen van 2800 toe tot 29.600, terwijl het totaal aan- geboorten in die jaren van 229.000 tot 191.000 daalde. In Ne land heeft een op de zeven baby's een ongehuwde moeder. legen miljoen voor aidsonderzoek elveen De Ziekenfondsraad stelt 9,5 miljoen gulden be- kbaar voor aidsonderzoek. Met het geld wil ze vooral de uit- sten evalueren van de behandeling tegen HIV met een kost- Jre cocktail van de nieuwste generatie aidsremmers. Aan het tluatieonderzoek nemen 3.000 patiënten deel. In het AMC in isterdam wordt al een jaar geëxperimenteerd met een cocktail drie dure medicijnen (AZT, 3TC en ritonavir). Deze combi- e is de eerste in een nieuwe generatie aids-medicijnen. Automobilist verdronken in kanaal ten» Politie en brandweer hebben gistermiddag in het kanaal n de Bolmansdijk in Heeten het stoffelijk overschot van een [Harige inwoner van die plaats in zijn auto aangetroffen. Twee tuigen hadden alarm geslagen dat er een auto in het water lag. tde bestuurder is nog reanimatie toegepast, maar dit mocht fet meer baten. Mogelijk heeft de auto met het slachtoffer al üge uren in het water gelegen, voordat passanten de auto ont- vee jaar cel voor verkrachting man Iolle Wegens verkrachting van een man op 24 mei in het jitrum van Zwolle, is een 25-jarige man uit Heerenveen giste- jh yeroordeeld tot twee jaar cel en vergoeding van 195 gulden ■Jiade aan het slachtoffer. Behalve de verkrachting acht de rhtbank ook bewezen dat de man in december op het station jOisterwijk een meisje een mes tegen haar keel heeft gedrukt. ]ide delicten zijn door de man ontkend. DNA-onderzoek op «rmasporen die op de plaats van het misdrijf en op het li jaam van het slachtoffer zijn aangetroffen, toonde aan dat de lts dat de man de dader niet was, één op een miljoen is. apsel nekt heroïnesmokkelaarster nen» Haar ongewoon hoge en mooie Afrikaanse kapsel is een Ghana afkomstige Nederlandse vrouw op het vliegveld van 9' men fataal geworden. Nieuwsgierig geworden agenten woel- n door het haar en ontdekten dat de 49-jarige er een soort :lm' met 500 gram heroïne in had verstopt. Volgens de politie am de vrouw uit Amsterdam. Zij wilde de drugs afleveren bij th elzoekers uit Rwanda die in de Oostenrijkse hoofdstad verblij- uurt doet gehandicapte auto cadeau riënberg» Een dolgelukkige en geëmotioneerde familie Ra- thorst uit Mariënberg nam gisteren de sleutels van een en volledig aangepaste auto in ontvangst. Buren, familie, enden, dorpsgenoten en donateurs uit omliggende dorpen ichten het geld bij elkaar voor een auto voor de zwttar invalide irm Ravenhorst (45). Ravenhorst werd vier jaar geleden invali- ana een hersenbloeding en verblijft overdag in een verzor- gshuis in Hardenberg. Omdat hij graag de avonden en week- den bij zijn vrouw en twee kinderen wil doorbrengen, be- gden tal van gulle gevers hem gisteren een heugelijke dag :t een aangepaste auto. erbrand stel geen slachtoffers moord rdhorn Een 65-jarige man en zijn 54-jarige echtgenote, die lensdag zijn aangetroffen in een uitgebrande BMW in een bos 'Nordhorn, komen uit het Utrechtse Woudenberg. Officier n justitie H. Gunther in Osnabrück sloot vanmorgen uit dat de ittenden slachtoffer zijn geworden van een misdrijf. „Er is ;n derde hand in het spel geweest, blijkt uit het sporenonder- :ken en de sectie", aldus de woordvoerder van Justitie in litsland. Er kunnen, zo stelt hij, twee oorzaken voor de auto- ind met fatale gevolgen zijn: spontane ontbranding van de itor of een geval van zelfmoord. utomobilist overleden na ongeval A17 iurg» In het St. Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg is gistermor- een 38-jarige inwoner van Ossendrecht overleden aan de ,'olgen van een aanrijding woensdagavond. De man reed op Al 7 richting Roosendaal toen hij vermoedelijk achterop een sr| or hem rijdende vrachtwagen is gebotst. De vrachtauto is orgereden en getuigen hebben zich nog niet gemeld. Mogelijk eft de bestuurder van de vrachtwagen niets van het ongeval merkt. elstraf voor Nederlandse oplichter iwerpen Een 55-jarige Nederlander is gisteren door de recht- nk in Antwerpen veroordeeld tot twee jaar cel en een boete or oplichting. Zijn echtgenote kreeg een voorwaardelijke straf gens medeplichtigheid. De man deed zich in Wuustwezel or als fokker van raspaarden en maakte in 1994 vijf investeer- ruim 1,2 miljoen gulden lichter. Hij stak het geld in eigen en leidde een luxueus bestaan. h Tweede Kamer heeft weinig rouwen in de manier waar- ninister Ritzen (onderwijs) litgaven aan de vervanging zieke docenten wil terug gen. Vooral de PvdA is zeer argd, omdat scholen in het tgezet onderwijs zieken vervangen om kosten te be en de vervanger. De vier grote fracties in de Tweede Kamer uitten gisteren echter grote twij fels over het effect van de maat regelen. Zij vrezen voor nieuwe tekorten bij het fonds. Ook he kelden de woordvoerders de onduidelijke administratie van zieken en uitgaven, waardoor onduidelijk is hoe de; proble men bij het fonds precies in el kaar zitten. PvdA-Kamerlid Liemburg zei dat scholen in het voortgezet onderwijs nu al regelmatig zieke docenten niet vervangen, om te voorkomen dat hun premie omhoog gaat. Zij vreest dat dit verschijnsel toeneemt nu leer lingen in de bovenbouw zelf standiger moeten gaan werken (het 'studiehuis'). „Scholen zul len het studiehuis dankbaar als excuus aandragen", aldus Liemburg. De afspraken met het Vervan gingsfonds zijn een bevoegd heid van de minister. Officieel heeft de Kamer er niets over te zeggen. „Als u meer geld wilt, moet u dat maar tijdens de be grotingsbehandeling voorstel len", zei Ritzen. De Kamer komt er dan zeker op terug, aldus de woordvoerders. Ritzen is overi gens bereid te onderzoeken of de scholen zelf een contract kunnen sluiten met het Vervan gingsfonds. ANP Algemeen Nederlands Persbureju GPD Gc.issc Wijers niet onder de indruk van verwijt Shell over dure benzine Minister Wijers (economische zaken) blijft er bij dat de benzinemarkt 'opengebroken' moet worden zodat de prijzen omlaag kunnen. De D66-bewindsman is niet erg onder de indruk van het verwijt van Shell dat de overheid zelf schuldig is aan de dure benzine, in plaats van de gro te oliemaatschappijen. den haag gpd Tussen de overheid en de grote oliemaatschappijen dreigt in de woorden van CDA-Kamerlid Leers een 'smerige oorlog' te ontstaan over de vraag wie de schuldige is voor de dure benzi ne in Nederland. Wijers onder zoekt al een tijdje waarom de 'kale' benzineprijs (exclusief BTW en accijnzen) in Neder land een stuk hoger ligt dan in de buurlanden en er dus meer winst gemaakt wordt per ver kochte liter. Dat komt volgens onderzoek onder meer doordat nieuwkomers geen kans maken door de ijzersterke positie van de grote oliemaatschappijen. Daarnaast zouden die maat schappijen volgens anonieme verklaringen hun pomphouders onder grote druk zetten om de benzine niet onder de 'advies prijs' te verkopen. De grote partijen vinden het verdacht dat de prijzen overal in Nederland even hoog zijn en verdenken de oliemaatschappij en van 'stilzwijgende afspra ken'. Shell meldde echter deze week op een persconferentie dat de overheid eens moet op houden de oliemaatschappijen te beschuldigen. Volgens de marktleider gaan de hoge winstmarges vooral naar de pomphouders. Die hebben ze ook nodig omdat ze, in vergelij king met het buitenland, min der benzine verkopen en min der andere artikelen mogen ver kopen. Bovendien is volgens Shell-topman Schraven de over heid met zijn accijnsverhogin gen zelf de hoofdschuldige voor de dure benzine. Accijnzen en BTW maken bijna driekwart van de prijs uit. Volgens Wijers gaat het bij zijn onderzoek niet om de ac cijnzen, maar juist om de rest van de prijs. „Als meneer Schra- ven iets aan de accijnsverhogin gen wil doen, dan moet hij in het parlement gaan zitten. Er zijn voorbeelden van Shell-me- dewerkers die het heel ver ge schopt hebben", aldus dé be windsman, verwijzend naar WD-leider Bolkestein. Wijers vindt het vreemd dat de winstmarges per liter de af gelopen jaren alleen maar gro ter zijn geworden, terwijl er steeds meer benzine per pomp verkocht wordt. „Die marges zouden dus omlaag kunnen, maar ze zijn vijftien procent ge stegen." lATijers beklemtoonde dat hij verantwoordelijk is voor een goede marktwerking, 'niet voor de inkomenspositie van pomphouders'. Het WD-Kamerlid Hofstra vindt de boosheid van Shell maar verdacht. „Want als er he lemaal niets aan de hand is, waarom dan al die opwinding?" Er loopt nog een onderzoek naar mogelijke verboden af spraken van de grote oliemaat schappijen. Wijers denkt eind dit jaar met conclusies te ko men. Het is overigens de vraag of de bewindsman met harde feiten en bewijzen kan komen. Enkele jaren geleden onder zocht de Economische Controle Dienst deze zaak ook al eens, zonder dat iets kon worden aangetoond. Minister Borst gaf gisteren in Den Haag het startsein voor de campagne 'Hasj en Wiet, wat weet je wel, wat weet je niet'. foto anp marcel antonisse den haag gpd Ooit rookte minister Borst van volksgezondheid zelf een joint, op advies van haar jongste zoon. De bewindsvrouw hield het na één blowtje voor gezien. „Maar het beste is er gewoon niet aan te beginnen", aldus Borst, die gisteren het startschot gaf voor de campagne 'Hasj en Wiet. wat weet je wel, wat weet je niet'. Volgens de campagne voerders is het niet de bedoe ling om jongeren een opgehe ven vingertje voor te houden, maar de bewindsvrouw kon het niet laten de jeugd een wijze raad mee te geven. In televisiespots en op affi ches worden jongeren gestimu leerd zich beter te informeren over hasj en wiet. De campagne is opgezet door het ministerie van volksgezondheid en het Trimbos-instituut, een landelij ke instelling voor verslavings zorg. 'Wat gebeurt er met je ge heugen als je stoned bent?', 'Kun je verslaafd raken als je vaak stoned bent?' en 'Hoe zit het met alcohol als je stoned ben?' zijn de meest gestelde vragen door jongeren. Voor een antwoord kunnen zij bellen met de drugs-infolijn of folders ha len op school. Ook ruim zeshonderd cof feeshops werken mee aan de actie. Op de deur van het toilet hangen posters met daarop de tekst: 'Nu je hier toch stoned zit, wat weet je eigenlijk over shit?' en 'Van stoned zijn ga ik wel be ter naar de plee, maar verdwij nen er ook mijn problemen mee?' Op de folder die op de bar van de coffeeshop ligt, staat het antwoord: 'Gebruik cannabis niet om problemen uit de weg te gaan. Als je elke dag blowt, probeer dan eens een paar da gen per week niet te blowen'. Ook ouders blijven niet buiten schot. In het weekblad Libelle verschijnt de brochure 'Uw kind en drugs'. Uit een onderzoek is gebleken dat driekwart van de ouders behoefte heeft aan voor lichting over hasj en wiet. Volgens H. Rigter van het Trimbos-instituut is de cam pagne bewust niet waarschu wend van toon. „Dat werkt ave rechts, verboden vruchten sma ken het lekkerst." De actie is er op gericht jongeren zoveel mo gelijk informatie te geven over hasj en wiet, zodat ze zelf een keuze kunnen maken. Het ge bruik van softdrugs onder jon geren is de afgelopen jaren wel toegenomen. Uit eén recent on derzoek blijkt dat vijftien pro cent van de jongeren regelmatig hasj of wiet rookt. dordrecht. anp wuster Pure nostalgie voor de een, een grote opluchting voor menig ander: de laatste open VAM-trein vertrok gisteren uit Wijster, op weg naar twee museumlijnen. De VAM kan vanwege de strengere milieu-eisen het huisvuil niet meer in de open kantelwagens vervoeren en is overgegaan op gesloten containers. Wie toch nog de karakteristieke groene wagons wil bekijken - zonder de geheel eigen lucht van rottend afval -, kan terecht bij de Veluwsche Stoomtrein Maatschappij of de Stichting Stadskanaal Rail. foto anp jaren tachtig zijn de graven niet opgemerkt. De ontdekking van de skeletten is volgens de ar cheoloog wel enigszins logisch omdat de graafwerkzaamheden vlak hij een kerk plaatshebben. Hij vermoedt dat naast de blootgelegde resten nog tiental len graven in de grond liggen. Van der Kuyl: „De woningen hier staan op of aan de rand van een voormalige begraafplaats." Dat het om christelijke graven gaat is te zien aan de oost-west- richting van de kisten. De on derste graven bevatten over blijfselen van katholieken en de bovenste zijn van protestantse overledenen. De gemeente zal de negen stoffelijke resten her begraven op de Dordtse be graafplaats Essenhof. Tijdens graafwerkzaamheden in het centrum van Dordrecht zijn negen graven blootgelegd. De menselijke resten in de boven ste laag zijn licht verteerd, maar de onderste graven uit de Mid deleeuwen zijn compleet en in tact. Archeoloog E. van der Kuyl, die tijdens de werkzaamheden in verband met het plaatsen van ondergrondse vuilcontainers aanwezig was voor bodemon derzoek, noemt de vondst heel speciaal. „Dit stuk grond, een van de oudste stukjes van Dordrecht, is namelijk in de achttiende eeuw al op de schop geweest." Ook bij een eerdere grootscheepse renovatie in de amersfoort gpd De Amersfoortse opticien Verkerk meet sinds kort contactlenzen aan die precies op het hoornvlies passen. Dat kan nog nergens in Nederland. Een precies passende con tactlens kost een paar tientjes meer, maar zit dan ook prettiger en geeft een scherper zicht. De lenzen worden bovendien binnen een uur geleverd, aldus Verkerk. Verkerk gebruikt in zijn opticienszaak een zogeheten hoornvliestopograaf. Dat appa raat maakt exacte opnamen van het hoorn vlies. De gedigitaliseerde gegevens gaan daarna naar een draaibank, waar de con tactlenzen binnen enkele minuten uit ko men. Zelfs gerenommeerde ziekenhuizen heb ben de hoornvliestopograaf zelden in huis. Zo kan bijvoorbeeld het Amsterdamse VU- ziekenhuis er nog niet over beschikken. „Wij hebben het apparaat wel aangevraagd bij de raad van bestuur. Ik hoop dat hij hier binnenkort staat", zegt G. van der Heijde van het VU-ziekenhuis. Van der Heijde is een autoriteit in oogheelkundige kringen. Met de cornea- of hoornvliestopograaf kunnen oogheelkundigen en opticiens exact de oppervlakte van de ooglens in kaart brengen. Het hoornvlies vormt geen egale bolling, maar een landschap met hoogten en dalen. Het computerbeeld dat uit de hoornvliestopograaf rolt lijkt dan ook op een aardrijkskundige kaart. Een van Verkerks patiënten, Maria Te- wolfkamp (41), is opgetogen over de nieu we lenzen. Ze zegt niets van de aanwezig heid van haar lenzen te merken. „Bij mijn oude contactlenzen had ik dat duidelijk wel." Importeur Ophtec in Groningen be vestigt dat de Amersfoortse opticien op dit moment de enige in Nederland is die de ge avanceerde, in Italië ontwikkelde appara tuur in huis heeft. Op dit moment wordt het gros van de contactlenzen in Nederland en omringende landen nog naar modellen gemaakt. Deze modellen zijn contactlenzen die de cliënten moeten passen. Om te zien waar te veel en te weinig ruimte tussen het oog en het lens je zit, wordt vloeibare fluor op het oog ge druppeld. Uiteindelijk krijgt de klant vol gens deze pas- en meetmethode contact lenzen die het meest met de vorm van de hoornvliezen van beide ogen overeenko men. Dat zijn echter geen lenzen op maat, want elk oog heeft een unieke vorm. den haag gpd Aanleg grootste 'ecoduct' over Al van start apeldoorn anp Voor de herten, zwijnen en andere wilde dieren die op de Veluwe leven, wordt een grote overbrugging gemaakt van de auto snelweg Al tussen Apeldoorn en Amers foort. Rijkswaterstaat is deze week ter hoogte van Kootwijk begonnen met de bouw van dit grootste 'ecoduct' tot nog toe in Nederland. De Al die met diepe ingra vingen de Veluwe in tweeën splijt, vormt al jaren een dodelijke barrière voor het wild. Het 'ecoduct' moet van de zuidelijke en noordelijke Veluwe weer één leefgebied maken. De overkluizing van de snelweg met een 'brug' van zand en beplantingen kost ruim zes miljoen gulden. Het ecoduct moet eind 1998 klaar zijn. Uit onderzoek van Rijkswa terstaat, de provincie Gelderland en het ministerie van natuurbeheer is gebleken dat nog drie wildviaducten op de Veluwe nodig zijn om de dieren te sparen. Per jaar rijden automobilisten nu zo n 450 stuks grofwild dood op de snelweg en de parallel lopende provinciale wegen. Het aantal kleinere dieren dat omkomt is niet te tel len. Op de provinciale weg van Hoenderloo naar Ugchelen bouwt Rijkswaterstaat dit najaar een infrarood-signaleringssyteem, dat automobilisten waarschuwt als wild de weg oversteekt. Of er naast het ecoduct bij Kootwijk inderdaad nog meer wildviaduc ten komen, is volgens projectleider H. Scholma onzeker. ,A1 met al kosten de maatregelen zo'n twintig miljoen gulden", zegt hij. Het ecoduct bij Kootwijk is het vierde wildviaduct in Nederland. Twee viaducten, ook op de Veluwe, zijn tien jaar geleden gebouwd in de A50 ter hoogte van Teriet en Beekbergen. Een derde ligt ook over de Al, maar een heel stuk verderop, bij 01- denzaal. Volgens Scholma zijn de ervarin gen met de viaducten uitstekend. Grof- en Ideinwild loopt heen en weer. Reeën sla pen zelfs af en toe op de zandbruggen bo ven de snelwegen. Ook in het buitenland bestaat veel belangstelling voor de Neder landsevinding. Staatsbosbeheer en verschillende na tuurorganisaties op de Veluwe staan scep tisch tegenover de aanleg van de viaduc ten. De natuurbeschermers vrezen dat meer dieren omkomen als ze door het eco duct naar de weg worden getrokken. Vol gens hen is het afsluiten van de talloze re creatieve wegen op de Veluwe en het weg halen van hekken rondom voormalige mi litaire terreinen een veel betere oplossing om vers bloed in wildpopulaties te bren gen. Slechts eenderde van de licht- gestrafte criminelen die een op roep van Justitie ontvangen om hun uitgestelde celstraf te on dergaan, meldt zich daadwerke lijk aan de gevangenispoort. De rest laat niets van zich horen en moet voor een tweede keer wor den opgeroepen of uiteindelijk worden gearresteerd. Dat mel den de drie strafinrichtingen waar deze 'zelfmelders' worden ingesloten. Zij reageren daarmee op een rapport van de Algemene Re kenkamer over het uitvoeren van gevangenisstraffen. De Re kenkamer constateert dat jaar lijks vele tientallen 'zelfmelders' hun straf ontlopen doordat ar restatie niet meer mogelijk is door 'administratieve onacht zaamheid' van Justitie. Dossiers raken zoek, woon- en verblijf plaatsen zijn niet meer bekend door verhuizingen (vaak naar het buitenland) en sommige be trokkenen zijn uit het opspo ringsregister verdwenen. Over 1995 zouden hierdoor in totaal 250 tot 300 'zelfmelders' de dans ontspringen en over 1996 nog eens honderd. Het gaat om lichtgestrafte crimine len (tot anderhalf jaar cel) die zich schuldig hebben gemaakt aan vermogensdelicten (fraude en diefstal) of geweldsmisdrij ven. Om de beperkte celruimte zoveel mogelijk vrij te houden voor zware criminelen wordt deze categorie veroordeelden eerst naar huis gestuurd ('heen gezonden') en alsnog opgeroe pen als daarvoor ruimte is. De 'zelfmelders' worden inge sloten in Bankenbosch in het Drentse Veenhuizcn, de Maash- egge in het Limburgse Ovcrloon en Westlinge in Hcerhugo- waard. Die laatste inrichting heeft op elke maandag 'meld- dag', zegt plaatsvervangend di recteur II. Helderman. Hooguit eenderde van de door Justitie aangekondigde klanten staat dan daadwerkelijk aan de poort. De cellen blijven echter niet leegstaan, zeggen woordvoer ders van de drie gevangenissen. De Rekenkamer wijst de be schuldigende vinger nadrukke lijk naar Justitie. De parketten in het land zouden bijvoorbeeld te laks zijn met het arresteren van onwillige zelfmelders. De afge lopen jaren heeft Justitie echter hard gewerkt aan verbeterin gen, zegt verantwoordelijk pro cureur-generaal mr. I). Steen huis. Zo is de kans dat deze 'spijbelaars' worden gearres teerd en alsnog hun straf moe ten uitzitten in een gesloten in richting de afgelopen twee jaar vergroot van één tot vijftig pro cent. Er is beter zicht op hoe veel en welke mensen zich niet melden en op de beschikbare celcapaciteit, onder meer door een centraal computerbestand. Dankzij vooral de uitbreiding van de ellencapaciteit hoeven bovendien veel minder veroor deelden te worden heengezon den en dus ook minder zelfmel ders te worden opgeroepen. Sinds '93 is dat al gedaald van 4.300 tot 1.800, en «lat moet ver der terug naar 900 dit jaar en 700 volgend jaar. Dat heeft ge resulteerd in een beperking van de achterstallige gevangenis straffen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5