Brinkman geveld door zijn eigen koppigheid Plavsic is niet bang voor verkiezingen Feiten &Menengen Uitspraak nodig over polonaise-foto Turken voelen zich bedreigd door raketten op Cyprus VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1997 U M Onsportief, kinderachtig, typisch een geval van lange tenen de schampere reacties zijn niet van de lucht nu premier Kok en de ministers Zalm, Borst en Van Mierlo de rechter hebben ingeschakeld, omdat zij de publica tie van een gemanipuleerde foto in een advertentie niet pikken. Op 1 oktober dient voor de president van de Utrechtse rechtbank een kort geding tegen de financie ringsmaatschappij Amstel Lease die de advertentie plaatste. Kunnen de ministers niet tegen een geintje of zit er meer achter deze zaak? Volgens de ministers betekent de gewraakte foto een inbreuk op hun persoonlijke levenssfeer. In de adver tentie - die op Prinsjesdag over een halve pagina in en kele kranten verscheen - zijn zij hossend in een polo naise afgebeeld met als onderschrift 'Regeren is voor uitzien". Veel kwaad zal niemand er zo gauw in zien. Ie dere krantenlezer begrijpt heus wel dat de bewindslie den niet echt de polonaise dansen en dat hier sprake was van een karikatuur. Precies dezelfde karikatuur overigens, die de politieke tekenaar Jos Colignon een jaar eerder al eens had verzonnen. Het idee was dus nog gepikt ook. Een cartoon van een politieke tekenaar levert een vorm van commentaar en is dus gebaseerd op de vrij heid van meningsuiting. Dat is een belangrijk verschil met een reclameboodschap waarbij de publieke be kendheid van de betrokkenen wordt gebruikt voor commerciële doeleinden. Er kan wel degelijk een mis verstand ontstaan. Soms laten Bekende Nederlanders zich in merkwaardige situaties afbeelden om reclame te maken. Bijvoorbeeld prominenten die gehuld in badjassen in een weiland gaan zitten ontbijten. Die krijgen daar vanzelfsprekend een ruime vergoeding Conflicten over dit soort gebruik van iemands be kendheid hebben betrekking op het zogeheten portre trecht. Artikel 21 van de Auteurswet bepaalt dat open baarmaking van een niet in opdracht gemaakt portret niet is geoorloofd voor zover een redelijk belang van de ge portretteerde zich daartegen verzet. Dat redelijk belang kan om te beginnen een financieel belang zijn. Sporthelden of filmacteurs zijn in de reclame soms miljoenen waard. Het redelijk belang van ie mand om gebruik van zijn por tret te verbieden, kan ook gele gen zijn in de privacy: naaktfo to's en foto's in een seksuele of genante context mogen niet zonder toestemming worden gepubliceerd. Slachtoffers van rampen of misdrijven, verdach ten en veroordeelden, mensen die bedreigd worden of in een ontluisterende toestand verkeren - ze hebben allemaal een redelijk belang om zich tegen de publicatie van meer of minder herkenba re afbeeldingen te verzetten. En ministers? Gezagsdragers en politici zullen tever geefs protesteren tegen opnamen die bijvoorbeeld in cie Tweede Kamer of bij andere openbare gelegenhe den worden gemaakt. Dan wint zonder meer de jour nalistieke vrijheid. Zelfs bespottelijke of ontluisterende ■foto's van publieke figuren kunnen in een journalistie ke publicatie normaal gesproken niet worden verbo den. Hoge bomen vangen nu eenmaal wind. Maar commercieel gebruik van zulke afbeeldingen is iets anders. In de jaren tachtig dook voormalig premier Lubbers met zijn 'five o'clock shadow' op in een recla me voor scheerzeep. De Reclame Code Commissie be sliste toen op een klacht van de Rijksvoorlichtings dienst dat zoiets niet door de beugel kan. De bedrijfs tak zelf erkent dus de onrechtmatigheid van dit gebruik van iemands portret. Hadden Kok en zijn collega's dan niet ook naar de Reclame Code Commissie kunnen stappen? Deze zou hen ongetwijfeld in het gelijk hebben gesteld, maar de reclamewereld blijkt zulke uitspraken aan de laars te lappen. Aan de rechter vragen nu eens een tik uit te de len, is dus zo gek niet. Al viiïden de reclamemakers het natuurlijk prachtig dat er zoveel extra aandacht op hun advertentie wordt gericht. Er is nog iets meer aan de hand. Met de moderne di gitale technieken valt elke afbeelding - onmerkbaar voor het publiek - te manipuleren. Waar dictators als Hitler en Stalin complete staven voor aan het werk hadden - het vervalsen van historische opnamen, weg retoucheren van ongewenste personen, frauderen met beeldmateriaal - dat kan tegenwoordig ieder kind ach ter een pc. In een handomdraai kan iedereen in een belastende of diskwalificerende situatie worden afge beeld. In een polonaise, in een gokhuis, in een bordeel: levensecht. Kort voor haar dood verscheen in de Britse tabloids een foto van prinses Diana met haar vriend. Later bleek dat die foto was bewerkt omdat het oor spronkelijke beeld niet intiem genoeg was naar de smaak van de tabloids. Het zou wenselijk zijn als duidelijk wordt dat een dergelijke bewerking van beeldmateriaal zonder toe stemming van de afgebeelde personen onrechtmatig is. luist met het oog op de nieuwe technische mogelijldie- den zou hier een duidelijke grens dienen te worden ge trokken. Het geding tegen Amstel Lease krijgt tegen de ze achtergrond een principiële betekenis. Knoeien met beeld, of het nu voor reclame of voor andere doeleinden gebeurt, is een vorm van desinfor matie waar nodig paal en perk aan gesteld moet wor den. Met lange tenen heeft dat niets te maken. GIJSSCHREUDERS juridisch medewerker De Verenigde Staten hebben verontrust kennis genomen van de aankondiging van de Turkse premier Yilmaz dat zijn land extra militaire maatregelen neemt tegen Cyprus. De zuidelijke, Griekse helft van het eiland volhardt namelijk in het voornemen om luchtafweerraketten te plaatsen. Die vormen volgens Turkije niet alleen een bedreiging voor het Turkse noorden, maar ook voor het vasteland. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Madeleine Albright zal er haar Turkse collega Cem binnenkort week over aan de tand voelen. Het is niet geheel duidelijk waarom de Turkse le gertop juist nu aan de bel trok. Tenslotte werden de raketten begin dit jaar besteld bij Rusland hetgeen ook toen tot een crisis leidde en de le vertijd was minstens achttien maanden. Niette min gonst het al enige tijd van geruchten dat de Griekse raketten deze weken in het geheim vanuit een Zwarte-Zeehaven via de Bosporus en de Dar- danellen internationaal vaarwater naar Cy prus worden vervoerd. Aanvankelijk verklaarde het Turkse leger dat de raketten geen enkele bedreiging vormden, gezien hun louter defensieve aard. Eind vorige week werd de Turkse regering geïnformeerd door de generaals en inmiddels heet het dat tienduizen den mensen gevaar lopen door de S-300 raketten. Met een simpele, technische ingreep worden het namelijk wapens met een hoog vernietigingsver mogen, aldus premier Yilmaz. Hij liet zich niet uit over welke extra militaire maatregelen zullen worden genomen, maar naar alle waarschijnlijkheid zal het aantal Turkse mili tairen en de bewapening op de Turkse, noordelij ke helft worden opgevoerd. Gespeculeerd wordt ook over de bouw van luchtmacht- en marineba ses, waarmee de militaire aanwezigheid van Tur kije op het eiland, sinds 1974, een nog definitiever karakter zou krijgen. Koste wat kost moet de plaatsing worden voorko men. Indien nodig worden de lanceerinstallaties gebombardeerd, verklaarden zowel vice-premier Ecevit als de chef-staf afgelopen weekeinde. Want de Griekse raketten zouden wel eens als pressie middel in de onderhandelingen over Cyprus kun nen worden gebruikt. De VS, alhoewel berispend naar Grieks-Cyprus toe, hebben al voorgesteld om het aantal Turkse troepen op het eiland te verminderen in ruil voor het afzien van plaatsing van de S-300's. Maar wat als de Grieks-Cyprische regering de wa pens probeert in te wisselen voor een Turks fiat in de onderhandelingen rond toetreding tot de Eu ropese Unie? Nu weigert het Turkse deel nog om zich onder het gezag te stellen van de Griekse helft en wil het als onafhankelijke staat wore 5: erkend. In december bepaalt de EU wannee onderhandelingen van start gaan. Grieks-Cyprus en Griekenland hebben bove een gezamenlijke militaire doctrine. Als de r ten er komen, moet Turkije bij een eventuee conflict met Griekenland niet alleen de Griel )C eilanden in de gaten houden, maar ook reke el houden met de 'zachte onderbuik' zoals Cyi di wordt genoemd. Dat alleen zou nog te doen maar het is de betrokkenheid van de oude, tige rivaal Rusland die Turkije de meeste zoite baart. De S-300's, waarvoor Russisch militair perso n naar het eiland zal komen, zijn slechts een o Is deel van een groter plan. Vorig jaar ondertel Griekenland een militair samenwerkingsakk met Rusland. In het kader daarvan oefender de luchtmachten afgelopen week gezamenli ven de Egeïsche Zee. Deze week wordt bovei de Syrische luchtmacht in Rusland getraind gebruik van S-200 raketten, een ouder mode J de S-300 en met korter bereik. ,,Het is duidel dat Rusland de oostelijke Middellandse Zee haar invloedsgebied wil maken. Europa reali zich niet wat voor gevolgen dit heeft", waar schuwde vice-premier Ecevit. Syrië, waarmee Turkije nagenoeg op voet vai oorlog leeft omdat Damascus de Koerdische steunt, heeft diverse raketten van Russische Noord-Koreaanse makelij, waaronder de Sci Irak tijdens de Golfoorlog tegen Israël gebru >tt Het grootste bereik heeft de No Dong 1, mei ig 1.000 kilometer. Die kan in principe zelfs 1st d raken. Iran, dat wordt verdacht van steun aan gewe rs dige islamitische organisaties, heeft dezelfdi ge-afstandsraketten. Turkije heeft beide lan< tegen zich in het harnas gejaagd door de toe dering tot Israël. Begin deze weeknog noem Iraanse president Khatami Turkije's aangeki iC digde deelname eind dit jaar aan een vlooto ning met Israël en Amerika een bedreiging de vrede in de regio. Turkije's rakettenarsenaal blijft ver achter bi n van de buurlanden volgens een studie van h ,j zaghebbende Amerikaanse Center for Strate1( and International Studies. Daar heeft het Tu fl leger de regering ook op gewezen. Deze wee wordt in Ankara de Internationale Defensie! dustriebeurs gehouden, waar Rusland ondei dere zijn S-300 tentoonstelt. Cynici menen commotie rond alle raketten qua timing bij i S! inzien niet zo toevallig is. ISTANBUL «JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Rapport over Rotterdamse korpschef te vernietigend voor een terugkeer Dijkstal ma Brinkman n(o niet ontslaa. Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) en de Rotterdamse burgemeester Bram Peper kunnen opgelucht ademhalen. Jan Willem Brinkman zal niet terugkeren als korpschef van de Rotterdamse politie. Daarvoor is het rapport van de onafhankelijke onderzoeker Klaas de Vries, in het dagelijks leven voorzitter van de Sociaal Economische Raad (SER), te vernietigend. Maar of Dijkstal en Peper gisteren een fles wijn hebben opengetrokken om hun 'overwinning' te vieren, mag ernstig worden betwijfeld. Hun gelijk is immers tegelijker tijd hun ongelijk. Begin dit jaar waren Peper en Dijkstal nog ra zend enthousiast over de idea list die zo moedig was een mooie carrière in het leger op te geven voor een ongewis avon tuur bij de Hermandad. Maar de 'gouden greep' bleek een miskoop. De ex-generaal, die in het leger voor hete vuren had gestaan, moest het levende be wijs moest worden van hoe er succesvol kan worden gescho ven met topambtenaren. Maar hij werd een man wiens geloof waardigheid inmiddels hevig is aangetast en wiens reputatie nooit meer de oude wordt. Een man ook die het zicht op de re aliteit behoorlijk heeft verloren. Waar voor de direct-betrokke- nen al in juni vaststond dat Brinkman zijn glazen voorgoed had ingegooid toen hij in op stand kwam tegen zijn politieke bazen, geloofde hij zelf nog tot gistermorgen in een goede af loop. Het moest toch iedereen duidelijk zijn dat niet hij, Jan Willem Brinkman, de rotte ap pel in de mand was, maar Bram Peper? Het enige dat De Vries hoefde te doen was de Rotter damse burgemeester ontmaske ren als machtswellusteling die geen tegenspraak duldt en met alle winden meewaait als hem dat zo uitkomt. Helaas voor Brinkman is De Vries, zo valt tussen de regels van zijn rapport overduidelijk te lezen, net als Dijkstal van me ning dat Peper nauwelijks wat valt aan te rekenen. Sterker, vol gens De Vries heeft Peper zich tot 2 juni, de dag dat deze sa men met de andere Rijnmond burgemeesters de ruzie tussen de korpschef en de bonden pro beerde te beslechten, nadrukke lijk achter Brinkman opgesteld. Letterlijk schrijft De Vries: ,,De door Peper geïnitieerde aanpak van de problemen leek te zullen slagen. Een tijdperk van ernsti ge conflicten leek te kunnen worden afgesloten. De gang van zaken ter vergadering was ech ter anders. Geheel onverwacht verzette Brinkman zich krachtig tegen belangrijke onderdelen van de nota die was opgesteld door de burgemeesters Jansen en Broekhuis." De korpschef gooide daarmee 'de sleutel' voor de oplossing weg. Een moeizaam opgetrokken bouw werk, waarin alle partijen zich konden vinden, viel in duigen, aldus De Vries. Volgens de SER-voorman deed Brinkman dit willens en wetens. Hoofdofficier van justitie De Wit heeft de korpschef die bewuste dag, toen zijn positie steeds pe nibeler werd, immers 'indrin gend op de ernst van de situatie gewezen'. De hoofdofficier raadde hem aan slechts één zin uit te spreken. ,,Ik ben het met de nota eens." Brinkman sloeg het advies van De Wit in de wind, waarmee hij feitelijk zijn eigen doodvonnis tekende. Een dag later, toen het te laat was, bedacht Brinkman zich opeens. Maar niemand wilde nog naar hem luisteren. In plaats van zijn blunder toe te geven en zachtjes in een hoekje te gaan zitten hui len, besloot Brinkman in de te genaanval te gaan. Hem viel niets te verwijten, betoogde hij. Het was allemaal de schuld van Bram Peper, die een persoonlij ke vete met hem zou uitvech ten. De Vries verwijst deze stelling naar het land der fabelen. ,,De andere burgemeesters spreken dit met kracht tegen", aldus De Vries. „Maar Brinkman blijft desondanks een andere mening toegedaan. Hij spreekt van een scenario dat door Peper is ge volgd." De Vries maakt er wijse lijk geen woorden aan vuil. Dat kan hij niet meer opbren gen als hij zich Brinkmans sta tement herinnert, waarin deze bekent te willen terugkeren als korpschef. De Vries: „Hij vond die mogelijkheid ook reëel, om dat hij zichzelf 'maximaal flexi bel' achtte en - volstrekt ten on rechte volgens de direct-betrok- kenen - dacht dat hij medestan ders had in het regionaal colle ge van burgemeesters." Met de ze zinnen in zijn achterhoofd kan de SER-voorman niet an ders dan concluderen dat de ge dachte aan een terugkeer naar Rotterdam 'ver buiten de wer kelijkheid ligt' en 'onnavolg baar' is. Brinkman rest slechts één troost. De rechter heeft op 2 september al bepaald dat de oud-korpschef, als hij geen an dere baan kan vinden, recht heeft op een schadevergoeding. Maar wat zegt geld als je zelf ze ker weet dat je onschuldig bent? HANS GEURENS en LEO ROGGEVEEN Minister Dijkstal van bini landse zaken moet eers uitslag van een nieuwe telijke hoorzitting over Willem Brinkman afwach voordat hij de RotterdajJ korpschef de wacht kan zeggen. Dijkstal hoopte, sterkt door de conclusie - het onderzoeksrapport SER-voorzitter Klaas de I naar het functioneren I Brinkman, al spijkers koppen te kunnen voordat de Tweede Ka volgende week dondei over de affaire-Brink - praat. Maar dat zal niet ken. De bezwaarprocei die Brinkman tegen zijn slag heeft aangespan schrijft een tweede hoo ting voor. Tijdens die se zal het rapport van De I wel uitgebreid ter sprakee men. De SER-voorman ceert in zijn rapport de Ie dat de voor ontslag voo dragen Brinkman terugl 1 als politiechef tot vrijwel 1 De verhoudingen tussenr korpschef en de burgen* ters uit de Rotterdamse n zijn volgens De Vries te verstoord. De Vries was Dijkstal aangezocht om over de zogenoemde 'aff j Brinkman' te buigen, n de rechter op 2 septen2 bepaalde dat het ontslag de korpschef te voort) was geweest. DEN HAAG GPD Machtsstrijd in Republika Srpska wordt via stembus uitgevochten President Biljana Plavsic van de Republika Srpska. President Biljana Plavsic van de Republika Srpska (RS), het Servische deel van Bosnië, gelooft dat ze in staat is haar aartsrivaal Radovan Karadzic en diens aanhang via de stembus te verslaan. „Ik ben niet bang voor de verkiezingen. Laat het zijn zoals het volk beslist", zei Plavsic gisteren bij te rugkeer uit Belgrado. In de Servische hoofdstad tekende Plavsic woens dag een overeenkomst met Momcilo Krajisnik, de rechterhand van Karadzic, om de nu al maanden durende machtsstrijd in de Republika Srpska via de stembus uit te vechten en niet langer via el kaar naar het leven staande politie-eenheden. Plavsic kreeg het in juni aan de stok met haar voorganger Radovan Karadzic en zijn aanhan gers, die hun hoofdkwartier in het voormalige ski dorp Pale hebben. Plavsic beschuldigde de van oorlogsmisdaden beschuldigde Karadzic en zijn getrouwen toen van grootschalige corruptie, be lastingontduiking en 'schaamteloze zelfverrij king'. Dat was het begin van een felle stijd om de macht die de Republika Srpska de facto in tweeën heeft gedeeld: Het oostelijk deel van de RS wordt nog altijd gecontroleerd door Karadzic en de zijnen, terwijl Plavsic het westelijk deel van de Servische helft van Bosnië stevig in handen heeft. De machtsstrijd leidde de afgelopen maanden herhaalde malen tot gewapende confrontaties tussen politie-eenheden die trouw zijn aan Plav sic en eenheden die haar rivaal Karadzic gehoor zamen. Diverse malen moest de internationale vredesmacht SFOR tussenbeide komen om bloedvergieten te voorkomen. De Joegoslavische president Milosevic vond deze week blijkbaar dat de Sarvische broederstrijd in Bosnië nu lang genoeg geduurd heeft. Milosevic wist de twee rivaliserende kampen woensdag tot een logisch compromis te overreden: Karadzic en zijn aanhang in Pale gaan akkoord met het hou den van parlementsverkiezingen op 15 novem ber, terwijl Plavsic haar verzet tegen vet houden van presidentsverkiezingen heeft opgegeven. Op 7 december moeten de Bosnische Serviërs naar de stembus om een nieuwe president en een nieuwe RS-afgevaardigde in het driehoofdige pre sidium van Bosnië te kiezen. De rivaliserende kampen hebben bovendien af gesproken dat er tot aan de verkiezingen geen nieuwe confrontaties meer plaats zullen vinden en dan er een uitwisseling komt van het televisie nieuws tussen Pale en Banja Luka. Zowel Karad zic en zijn aanhang als Plavsic beschikken over eigen, gescheiden zenders. Het besluit van de pas vorig jaar gekozen Plavsic om nieuwe presidentsverkiezingen te accepteren, is een riskante gok. Als Plavsic aan het kortste eind trekt, is haar politieke carrière ten einde. Bo vendien dreigt een zege van het Karadzic-kamp het vredesakkoord van Dayton verder in gevaar te brengen. Karadzic en de zijnen doen er alles aan om de uitvoering van het vredesakoord waar mo gelijk te dwarsbon4 *>n, terwijl Plavsic wel wil sa menwerken met de internationale gemeensd Een duidelijke overwinning van Karadzic en( zijnen zal het bovendien moeilijker maken oi vroegere president van de Republika Srpska" resteren en aan het Haagse Joegoslavië-Tribu over te dragen. Biljana Plavsic lijkt echter van haar eigen kansen bij de verkiezingen overtui „De verkiezingen zullen de juiste weg aangev en de situatie verhelderen. We hoeven niet lopen voor verkiezingen", zei Plavsic gisteren Banja Luka. De op 15 november te houden p mentsverkiezingen zullen onder supervisie de OVSE (Organisatie voor Veiligheid en San* werking in Europa) staan. Of de OVSE ook ee krijgt bij de veel fraudegevoeligere president' kiezingen, is nog niet duidelijk. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Turken zijn niet gerust op de installatie van S-300 raketinstallaties op het Griekse deel van Cyprus. FOTO REUTERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2