Brunen duikt op in selectie van Kuiper Rafter redt gedevalueerd toernooi Sport José Maria Jimenez schudt frustraties in Vuelta van zich af FC Utrecht is hard toe aan psycholoog jtlJDAG 26 SEPTEMBER 1997 nd WILLEM SPIERDIJK T -CHEF ROB ONDERWATER C •Meters verbetert derny-uurrecord eirc"^sterdam Peter Pieters heeft het Nederlands uurrecord achter verbeterd. De Zwanenburger kwam gisteren op de wie- %baan van Amsterdam-Sloten tot een afstand van 57 kilometer, Q50 pO meter en 46 centimeter. Dat is ruim 400 meter meer dan het imie ude record van Robert Slippens, die op 21 september vorig jaar 950.- (6,902,16 aflegde. Een poging van Matthijs van Bon mislukte. De rcury (jpeldoorner kwam voor de geslaagde aanval van Pieters niet 25 fierder dan 53,714,65. j*riem gaat verder zonder Hamburger •''"rcndbs angeles de san Rafael Bo Hamburger moet op zoek naar een 23 99jjieuwe werkgever. Cees Priem heeft de Deen tijdens de Ronde - airben Spanje laten weten dat er geen plaats meer voor hem is bin- 750 |en de TVM-formatie. Hamburger (27) won veertien keer in de ,r3njeuren van TVM. De belangrijkste zege was een etappe in de 995.-(our van 1994. Priem heeft een einde gemaakt aan de verbinte- omdat hij meent dat de sympathieke Scandinaviër de afgelo- 1 twee jaar geen progressie heeft geboekt. In de Tour viel hij irb|t jaar uit en in de Ronde van Spanje speelt hij op de 36ste op bijna vijftig minuten van Zülle ook geen rol van bete- -V ems. In de Vuelta brak Priem wel het contract open van de virbprgei Ivanov. De 22-jarige Rus had nog een overeenkomst tot qgii met volgend jaar. In Spanje verlengde hij die tot en met het uiar 2000. Voedsel raakt op in Whitbread-race 0 - duthampton De bemanningen op de jachten in de Whitbread- Virbkce maken zich zorgen over hun voedselvoorraden. Op weg >5o|aar Kaapstad liggen de deelnemers achter op het schema. De halteplaats is nog 6500 mijl verwijderd. Volgens verwach- )u Zuid-Afrika binnen 28 dagen bereikt zijn. Als de snel- :id zo onder het gemiddelde blijft, lopen de boten echter zeker dagen vertraging op. Dat zou tot gevolg kunnen hebben dat meesten te weinig proviand aan boord hebben. Ze zullen op itsoen vlanager Brouwer weg bij Volendam dlendamJan Brouwer verlaat met onmiddellijke ingang FC p^Jolendam. Verschil van inzicht over het beleid zijn de reden Airbpor de manager en het clubbestuur de samenwerking te ver reken. Brouwer was bijna twaalf en een half jaar verbonden 900--kn de Volendamse eredivisieclub. Eerst als coach en later als In 1986 promoveerde Brouwer met de Volendammers. indsdien verblijft de club in de hoogste voetbalklasse. De opge- (apte manager voerde bij Volendam de professionalisering por. Ook was hij de initiatiefnemer tot de bouw van het nieuwe iarantjadion. kwalificatie-interlands op één dag elsinki» De bondsvoorzitters van de UEFA-leden hebben met I verweldigende meerderheid een voorstel aangenomen in de kekomst kwalificatie-interlands voor het WK of EK op dezelfde A ag te spelen. Negenenveertig van de 51 landen stemden-in met ët idee. Het voorstel wordt voorgelegd aan de FIFA. Ook dis- de vergadering over het aantal dagen dat een club pelers moet afstaan. Duitsland pleitte voor vier dagen, Enge- ind voor vijf. Tijdens de bijeenkomst van de Europese voetbal end UEFA in Helsinki bleek ook dat een meerderheid voor het 'J K 2000 in België en Nederland een voorronde wil met groepen an vijf of zes landen. Het organisatiecomité van het EK moet pt definitieve schema nog uitwerken. De loting wordt in januari 998 in Gent gehouden. ohn de Wolf duikt op bij NEC en» John de Wolf is weer actief op de Nederlandse voet- Iilvelden. Hij traint mee met NEC. Volgens technisch directeur jen Looijen moeten daar geen diepere bedoelingen achter orden gezocht. De voorstopper, die in een juridische procedu- is verwikkeld met zijn vorige club Hapoel Ashkelon, houdt echts zijn conditie op peil. „Hij heeft een goede band met onze CÉdderwood, vandaar", aldus Looijen. ieesink weer kandidaat bestuur IOC iton Geesink (links). archieffoto anp recht» Anton Geesink overweegt zich opnieuw kandidaat te Hen voor een zetel in het hoofdbestuur van het Internationaal lympisch Comité, de zogenaamde Executive Board. Twee jaar leden betrad de Utrechter bijna het hoogste bestuurscollege n de sport. Tijdens de IOC-sessie te Boedapest verloor hij de rkiezing met slechts twee stemmen van de Australiër Kevan asper. Een nieuwe verkiezing heeft begin februari 1998 plaats dens een algemene ledenvergadering van het IOC die vooraf de Olympische Winterspelen in Nagano. Ravanelli naar Olympique Marseille 0t vrseille Olympique Marseille heeft Fabrizio Ravanelli aange- akken. De Italiaanse aanvaller, die met zijn Britse werkgever iddlesbrough degradeerde uit de premier league, tekende gis- i vierjarig contract bij de Zuid-Franse club. Marseille Jtaalde voor Ravanelli een transfersom van ongeveer zeventien iljoen gulden. De 28-jarige international debuteert op 4 okto- roor 'OM' tegen Toulouse. Ravanelli speelde in eigen land Perugia, Avellino, Casertana en Reggiana maar maakte re bij Juventus. Daar begon hij in 1992. Vier jaar later won iet de 'Oude Dame' de Europa Cup ten koste van Ajax. iddlesbrough nam de spits vervolgens over voor zo'n achttien 'ljoen gulden. »e Koek twee wedstrijden geschorst lsenkirchen De tuchtcommissie van de Duitse voetbalbond :eft Johan de Koek twee wedstrijden schorsing opgelegd. De J-jarige verdediger kreeg woensdag tijdens de bekerwedstrijd O Dip zijn club Schalke'04 bij Eintracht Trier in de 71ste minuut de kaart na een elleboogstoot tegen Marek Czakon. Schalke'04 rloor het duel met 1-0. De Koek moet voor zijn club nu de indesligawedstrijden van vrijdag tegen Bayern München en 4 oktober tegen Hertha BSC missen. De Nederlander mocht jrigens niet mopperen over de straf. De tuchtcommissie be- irdeelde bij de mondelinge behandeling van de kwestie in ikfurt zijn daad als onsportief gedrag, terwijl scheidsrechter Lange in zijn rapport over handtastelijkheid repte. José Maria Jimenez heeft de negen tiende etappe van de Ronde van Span je gewonnen. De Spaanse kampioen versloeg gisteren in een enerverende slotfase zijn landgenoten Daniel Cla- vero en Roberto Heras. De rit ging over 184 kilometer van Valladolid naar Los Angeles de San Rafaël. De Zwitser Alex Zülle behield de leiding in het alge meen klassement. Voor Jimenez geldt hetzelfde verhaal als voor Leon van Bon, die woensdag de achttiende etappe won. De Spaanse kampioen heeft de afgelopen weken ook het zware we* niet geschuwd in de bergetappes. Twee keer finishte de Banesto-renner als tweede en een keer als vierde. Gisteren had hij eindelijk de begeerde dagprijs te pakken. „Ik heb moeilijke dagen achter de rug", zei de winnaar. „Ik werd er bijna moedeloos van. Het is zeker frustre rend als je steeds op een haar naast de overwinning grijpt. Vandaag heb ik die frustratie van me afgeschud. Een opvallende rol speelde donder dag Tony Rominger. De Zwitserse oudgediende, naar eigen zeggen bezig aan zijn laatste seizoen, reed bijna 115 kilometer solo. De 36-jarige drievoudi ge winnaar van de Vuelta a Espana verwierf een maximale voorsprong van 12.30. Rominger begon aan zijn calva- rie na 54 kilometer. In zijn eentje be klom hij de Alto de Navacerrada. Met nog dertig kilometer voor de wielen slonk de voorsprong zienderogen. Het was waarschijnlijk voor het laatst dat Rominger nog in het licht van de schijnwerpers is getreden. Zijn plannen het werelduurrecord van Boardman aan te vallen staan op een laag pitje. Ook deelneming aan het WK is dubieus. Aan de voet van Alto de los Leones werd de veteraan teruggepakt. Door twee landgenoten: Pascal Ri chard en Fabian Jeker. De laatste haakte af. Jimenez loste hem af. Met Richard leek de Spanjaard voor de dagprijs te strijden. Roberto Heras en Daniel Clavero streken echter op het duo neer, nadat de laatste twintig kilometer achter Richard en Jimenez de ene na de andere demarrage was geplaatst. In f\e oplopende laatste achthonderd meter sprongen Clavero en Heras eerst weg. Richard diende te passen. Jimenez niet. Met een riante voorsprong kreeg hij zijn dikverdiende beloning. Het was zijn vierde zege van het seizoen, de vijftiende sinds zijn profdebuut in 1993. Blijlevens Jeroen Blijlevens is tijdens de tweede etappe1 i de Grand Prix Wilhelm Teil afgestapt. De Brabander gaf gisteren na vijftig van de 140 kilometer, bij het bereiken van de eerste hellingen, op. Onvoldoende hersteld van de griep, verkoudheid en koorts, die hem ook uit de Vuelta hielden, luidde de dia gnose. 'Jerommeke' had in het najaar zijn tegenvallende seizoen nog enige glans willen geven. Een van de doelen daar toe was de Ronde van Spanje. Die moest hij laten schieten wegens ziekte. Een rentree in Parijs-Brussel ging niet door. En of hij volgende week zondag aan Parijs-Tours en het een week later geplande WK in San Sebastian kan deelnemen, is uiterst dubieus. Typerend of niet; terwijl de oude bondscoach door enige van zijn rensters beschuldigd werd van overmatig alco holgebruik, werd zijn tijdelijke vervanger juist voorge steld aan de bar. Het vrouwen wielrennen kent roerige tijden. Discussies over wel of geen Leontien van Moorsel aan de start van het wereldkampioenschap, de mysteri euze zwijgplicht van Yvonne Brunen en de aantijgingen van vijf wielrensters richting bondscoach Piet Hoekstra. Aan de bar van Motel Van der Valk in Heerlen werd schoon schip gemaakt en maakte 'invaller-coach' Hennie Kuiper kennis met 'zijn' meiden. heerlen gpd münchen anp/sip Patrick Rafter is van armoe de nieuwe favo riet geworden van de overgebleven Duitse tennisliefhebbers bij het dikbetaalde toer nooi om de Grand Slam Cup. Maar na de snelle uitschakeling van Boris Becker is het er niet gezelliger en sfeervoller op geworden in München. Rafter kreeg er met zijn overtuigende ze ge op de Chileen Marcelo Rios (6-1 7-6) in de kwartfinale de stemming ook niet in. Toch gaf zijn prestatie gisteren, nog geen maand na zijn grootste succes bij de US Open, daar wel aanleiding toe. De Australiër, gestegen naar de derde plaats op de wereldranglijst, gaf waar voor zijn geld. Dat is de moeite. Zijn verdiensten in München zijn al opgelopen tot ruim 1,3 miljoen gulden, te weten 250.000 dollar als premie voor zijn zege in New York en 425.000 dollar voor het bereiken van de hal ve eindstrijd in de Olympiahalle. Kassa dus. Maar Rafter deed opvallend la coniek. „Ik weet niet wat ik met al dat geld aan moet. Een auto heb ik niet nodig. Mis schien wil mijn familie het wel hebben", vroeg de op de Bahamas wonende tennisser zich af. Hij is dan ook één van de negen kinderen Rafter. Zijn aanvallende spel op de snelle baan legde zo veel druk op Rios, dat de Chileen aanvankelijk geen enkele kans had voor een goede return, laat staan een geslaagde pas- seerslag. Pas na 23 minuten pakte de 21-ja rige linkshandige Zuid-Amerikaan zijn eer ste game, bij een 0-5 achterstand. In de tweede set had hij meer verweer. Rafter brak dat pas in de tiebreak. Morgen staat hij tegenover Petr Korda. De Tsjech stuurde gisteren Wimbledon-fi nalist Cédric Pioline met een premie van een half miljoen gulden naar huis. De Fransman hield Korda 85 minuten op de baan maar kreeg geen uitzicht op een derde set: 5-7 3-6. Siemerink Jan Siemerink en Paul Haarhuis zijn tijdens het tennistoernooi van Toulouse in de tweede ronde gestrand. Beide Nederlanders verloren van een Amerikaan, Siemerink te gen Justin Gimelstob, Haarhuis tegen Vin cent Spadea. Siemerink, als zevende ge plaatst, begon goed. Hij won de eerste set met 6-3, maar moest zich in de tiebreak van de tweede set met 9-7 gewonnen geven. Daarna was het verzet van de Rijnsburger gebroken, hij won geen game meer: 6-3 6-7 0-6. Haarhuis moest de eerste set aan Spa dea laten met 7-5 en kwam er daarna niet meer aan te pas: 1-6. Voorzichtig keek Kuiper om zich heen. Hij had niet staan springen om tot en met het WK de titel bondscoach vrouwen- wielrennen voor zijn naam te mogen zetten. Het is meer zijn stijl, het altijd behulpzaam zijn, dat hem er toe dreef om de hel pende hand uit te steken. „Ik koester deze functie niet. Het is tot en met het WK in San Sebas tian en dan is het over en uil." Dat wil niet zeggen dat hij zonder ambities aan het karwei begint. „Ik ben nieuwsgierig, zie hel als een uitdaging. In elk ge val hoop ik na de drie weken te horen dat de meiden iets van mij hebben opgestoken." Vijf rensters schreven een brief vol aantijgingen richting Hoekstra. De andere vrouwen uit de selectie bleven achter hem staan. Kuiper: „Ik wil niet weten wie de brief heeft ge schreven. Ik kijk naar de toe komst en heb behoefte aan zo veel mogelijk rust. Met deze meiden moet ik zo goed moge lijk presteren." Samen met Hoekstra stelde Kuiper de selectie samen. Op vallend is wel dat Yvonne Bru nen in eerste instantie gepas seerd werd en nu ineens wel ge selecteerd is. De Limburgse Da- niëlla Moonen kwam overigens De psycholoog die FC Utrecht bij de selectie wil halen, kan be ter vandaag dan morgen begin nen. De ploeg verloor gisteren al weer zijn vijfde wedstrijd. Sparta was in Rotterdam met 4- 2 te sterk. Het elftal van FC Utrecht lijkt gebukt te gaan onder de extre me druk die het bestuur heeft opgelegd. In de aanloop naar het seizoen en in het begin van de competitie introduceerden de beleidsbepalers termen als 'challenger' en Europees voet bal. Gedurfde uitspraken gaven de nieuwe technische directeur Van Breukelen en voorzitter Herremans toe, maar spelers moesten maar leren om te gaan met de druk van het verwach tingspatroon. Dat kunnen ze echter niet. Ook tegen Sparta waren de van trainer Spelbos Simpele dingen zoals het 1 bal 1 passen naar een medespeler mislukten. Van het opbouwen van een aanval was helemaal geen sprake. Het bestuur van FC Utrecht mag dan wel ver kondigen dat in de zomer be hoorlijk is ingekocht, de verde diging is daarbij overgeslagen. Van der Gaag werd aangetrok ken als vervanger van Van Bu- rik, maar ook hij is geen speler die kan opbouwen. Bovendien is hij alweer geblesseerd. De kracht van de club ligt voorin, maar daar moet dan wel eerst de bal komen. Mols, verreweg de beste van zijn team, en Decheiver moeten zich een zaam voelen. Werklust kan de ploeg niet worden ontzegd, maar als het na elf minuten al 1-0 (doelpunt Marilia) staat, is het moeilijk de motivatie te vinden terug te knokken. De murw geslagen voetballers waren de kaart. Vrijwel niets lukte. De Rotterdammers waren uitge kiender, ofschoon de formatie van trainer Van der Zee niet briljant speelde. In de 32ste mi nuut degradeerde Mourad zijn bewaker Asmus tot een slak - al hielp hij zichzelf daarbij een niet bestraft handje - door een sprintduel ruim te winnen. Hij trok de bal scherp voor, waar Dennis de Nooijer zijn zesde competitietreffer binnentikte: 2- 0. De onrust bleef bij de bezoe kers. Met name doelman Post- ma, die deze competitie gemid deld drie doelpunten tegen- kreeg, is daarvan een voorbeeld. Hij krijgt het vertrouwen van Spelbos, maar op basis waarvan is onduidelijk. De jonge keeper is onrustig en trapt elke terug speelbal lukraak naar voren. Aan de 3-0 kon hij echter niets doen. Het schot van Van der Meer was hard en hoog, in de rechterbovenhoek. Sparta kreeg na de grote voorsprong hautaine trekjes. Die moet een middelmatige ploeg zich nooit aanmeten, zelfs niet tegen FC Utrecht. Dat ging eindelijk zon der schroom spelen. Nascimen- to kopte al vlot 3-1 binnen, waarna Decheiver in de 68ste minuut met een prachtige per soonlijke actie vanuit de draai 3-2 maakte. FC Utrecht kwam enkele keren gevaarlijk dicht bij een gelijkmaker, maar zo ver liet Sparta het niet komen. Na een mooie combinatie bepaalde De Nooijer in de 78ste minuut de eindstand op 4-2. Sparta: Jansen; Jaliens. Noorlander (85. Aandewiel), Marilia en Van der Meen Van der Laan, Nieuwenburg en Groenendijk: Mourad (78. Jalink). D. de Nooijer en Renfurm (88 Kayis) FC Utrecht: Postma; De long. Nasci- mento, Van der Net en Refos (26. As- ijius); Boussatta (59. Nwakire), Robbe- mond, Witschge en Van Mol; Dechei- ket richting San Sebastian. „Zonder rancunes heeft Hoek stra zijn meningen aan mij door gegeven", zei Kuiper. „Ik kies voor zo veel mogelijk kwaliteit. Daarom betreur ik ook de afwe zigheid van Van Moorsel. Meervoudig Nederlands kam pioene op de weg, Brunen, bleef stoïcijns zwijgen over haar af wezigheid in de Tour Féminin, In de wandelgangen gaat het gerucht dat zij op doping is be trapt. „Om alle die indianenver halen maak ik me niet druk", zei ze gisteren. „Alle dopingver- halen ontken ik. Ik zeg niets over die periode. Ook niel of het met privé-zaken of met de sport te maken heeft." Brunen kijkt vooruit. „We hebben een frisse selectie en de verstandhoudingen zijn goed. Zelf heb ik hoge verwachtingen in San Sebastian. Ofschoon ik enige tijd uit de internationale competitie was, ben ik blijven trainen. Over mijn conditie maak ik mij geen zorgen." Drie jaar heeft ze onder Hoekstra ge reden. „Er zijn ook goede tijden geweest. De laatste tijd was het onmogelijk om met hem samen te werken. Ik sluit het niet uit dat ik ooit nog eens onder Hoekstra zou kunnen rijden, maar dan moet er wel heel veel gepraat worden. Sponsor laat Anderlecht nog niet vallen De Generale Bank blijft An derlecht vooralsnog steunen. Maar de sponsor van de club wil financiële compensatie voor de uitsluiting van de ploeg uit het Europees voetbal. Mocht blijken dat Anderlecht vaker scheidsrechters heeft omge kocht, dan trekt, de bank zich helemaal terug, zo is na lang beraad besloten. De UEFA schorste als straf voor het om kopen van een Spaanse scheidsrechter tijdens het Euro pa Cup-duel in 1984 tegen Not tingham Forest. Genoa neemt ontslagen trainer ijlings terug Doelman Stefan Postma doelpunt van Sparta. erde Ita liaanse voetbalclub Genoa, die ver is afgegleden, heeft trainer Gaetano Salvemini ontslagen wegens de povere prestaties. Enkele uren later bedachten de verantwoordelijke mensen zich echter. Ze kwamen tot de con clusie dat het niet aan Salvemi ni ligt. Die werd gisteren dan ook onmiddellijk teruggehaald. De voormalige werkgever van Johnny van 't Schip en Marcia- no Vink is voorlaatste in de Se rie B, met één punt uit vier duels. De druppel voor het overhaaste ontslag was de ne derlaag in de bekerwedstrijd te gen Atalanta Bergamo. Genoa, van 1893 en daarmee de oudste vereniging in de Italiaanse com petitie, leek dankzij een 3-0 ze ge in het eerste duel vrij zeker van een plaats in de derde ron de. De ploeg verloor woensdag evenwel met 0-4. Marcelo Rios lijkt de wanhoop nabij in zijn wedstrijd tegen de Australiër Patrick Rafter. In werkelijkheid prepareert de Chileen zijn haar 1 een staartje te doen. foto

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21