eidsch Dagblad 23 Katwijk en Noordwijk tegen kust-eiland 3 Luxemburg beschuldigt Zalm van manipulatie A Vlietwijk ED Auto Marestad Rook maakt normaal leven op Sumatra onmogelijk Meer leven in de ruimte dan tot nu toe aange- nomen iNDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 Binnenland Medici bezorgd over plutonium in ruimtesonde OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Hof veroordeelt Slowakije en Hongarije tot overleg Cultuur en Kunst Architect zet Leidse poptempel op z'n kop t Sport Trainer Willem Berckenkamp verrast met krachtig ARC LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 HET WOORD IS AAN Zakenwereld Wie de waarheid spreekt, behoeft geen scherp geheu gen te hebben. weekeinde Uitgebreid weeroverzicht op pagina -] Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 Regio13,15,17,19 RTV/programma's. _11 Sport21,23 Strips10 Uitgaan16 De kortingsbon betreft de film Lady en de Vagebond ii Voorschoten: drie kaartjes halen, twee betalen. Supersnel autowassen Kia dealer v.Beethovenlaan 67 Voorschoten Auto Marestad uw Peugeot dealer Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8.00 - 10.00 uur aatardag van 0.30 - 17.00 uur Op tatardag magarljn an warfcplaats gaopand van 9.00 - 13.00 uur vrijdag koopavond tot 21.00 PEUGEOT Wcvtrsbaan 9 (Autoboolevard), 2352 IZ leiderdorp Tel.: 071 5411110 ijgen lezers van deze it vandaag een mode- ilage aangeboden, mor- is er in een speciaal jndennummer extra aan licht voor Groot-Brittan- jë. Met daarin het 'nieu- e' Engeland, dat dé iropdas heeft afgedaan en fct boordenknoopje los eeft. En natuurlijk aan- icht voor de Ieren, de jhotten en zuid-Wales. prhalen over typisch hotse 'sporten' als bomstamwerpen en heu- lrollen, over tuinieren s meest populaire vrije- jdsbesteding en een in- rview met Andrew Sachs, ie wereldberoemd werd p de Spaanse ober Manu- iin Fawlty Towers. iegtuig stort er op Sumatra anp Indonesische stad Medan is vanmorgen een van de nationale lucht- tmaatschappij Garuda gestort. Aan boord bevon- izich 221 mensen. Bij het ter je gaan van deze editie was jniet duidelijk of er slachtof- zijn gevallen. pt toestel maakte een bin- andse vlucht van de hoofd- Jakarta naar Medan. Op g kilometer ten zuiden van lan verongelukte het vlieg- l Het is ook nog niet bekend ongeluk iets heeft te ma- de enorme rookont- door de bosbranden gebied. ilieubeweging kt ontheffing hiphol niet ihol» bill meyer bet er steeds meer op lijkt schiphol dit jaar ontheffing f om de geluidzone te over- ijden, stapt de milieubewe- volgende week \Tijdag naar achter. Ze eist dat Schiphol, Ister Jorritsma (verkeer en en de luchtvaart- zich aan de wet verbond gisteren of meer haar politieke lot van de main- Ïtatus van de luchthaven, e mainport past niet in de ge geluidzone. Het kabinet olgende week vrijdag de doorhakken inzake de Idsproblematiek. Het be- j zal vermoedelijk slechts Meking hebben op het ge le van de luchthaven tot het van dit jaar. [ritsma vreest dat de econo- he ontwikkeling van de [haven Schiphol in gevaar het vliegverkeer door ge- maatregelen Iverder kan groeien. „Als de uit beeld verdwijnt, daar geen verantwoorde voor dragen", aldus de in de Tweede Kamer, zei signalen te heb- dat de Amerika- bezien of het zogeheten Slcies-verdrag' met Ne- nd moet worden opgezegd chiphol geen groei van het [verkeer meer aankan. De jitie tussen de KLM en Nor- jst zou hierdoor onherstel- klappen oplopen. Een :dvoerder van het Ameri- jse ministerie van transport 'aarde desgevraagd dat zijn Irtement niet overweegt het [ag op te zeggen, niddels is de eerste pro- in de omgeving gegaan. In de Lucht- trefpunt van en luchtvaart en in Aalsmeerderbrug, bumperstickers te koop als 'Geen Lucht- Geen Welvaart' en 'Schip- ue< Eind in zicht'. TWEE :N GRATIS DE WERELD OM U HEEN. )a, Ik wil een abonnement op het Lcidsch Dagblad. Postcode: 1 rel:ll.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per mannd Per kwartaal I automatisch ff, 31,95) Oa< I Nr. h,ink/giro: Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadea Leidsch xl'-; Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 Laboratorium: 'Vliegveld in zee heel goed mogelijk' Katwijk en Noordwijk voelen niets voor de aanleg van een kunstmatig eiland voor een iuchthaven in de Noord zee. Het Waterloopkundig Laboratorium (WL) in Delft wijst de kust voor de beide gemeenten aan als de beste plek voor zo'n eiland. Burgemeester B. van Wouwe van Katwijk vindt het ethisch nauwelijks te verantwoorden om de zee 'wéér te belasten met de problemen die we op het land menen te hebben'. Loco burgemeester V. Salman van Noordwijk vreest dat de gevol gen te drastisch zijn en de kos ten te hoog. Het Waterloopkundig Labora torium meent dat de aanleg van het eiland technisch heel goed mogelijk is. De effecten voor de natuur en het zeemilieu lijken volgens het lab gering, als het eiland tenminste goed wordt vormgegeven. Het hele project zou zelfs een verbetering kun nen zijn voor de kustbescher- ming. Volgens het laboratorium helpt het eiland om de kust er direct achter te beschermen. Wel veroorzaakt het eiland een afslag bij de duinen ten noorden en ten zuiden ervan. Het laboratorium pleit er daar om voor het eiland aan te leg gen op een plek met betrekke lijk smalle duinen, zoals bij Kat wijk en Noordwijk. De duinen ten zuiden en ten noorden daarvan (Wassenaar en de Am sterdamse Waterleidingduinen) zijn breed genoeg om de ver wachte afslag op te vangen. Het Waterloopkundig Laboratorium stelt trouwens voor om die af slag te compenseren door jaar lijks een miljoen kubieke meter zand te storten. Op dit moment wordt er elk jaar acht miljoen kubieke meter zand langs de Nederlandse kust gestort om af slag aan de duinen te herstellen. Stichting Duinbehoud noemt het onderzoek een propagan- da-stunt'. Het laboratorium heeft berekend dat de natuur door het eiland erop vooruit gaat. Die claim is volgens Duin behoud niet staande te houden. De kosten voor het bouwrijp maken van het eiland schat het laboratorium op ongeveer zes miljard gulden. De verbinding met het vasteland en de aanleg van de luchthaven zelf zijn daarbij niet inbegrepen. Het ei land zou ongeveer 2.400 hectare groot worden (ongeveer ander half keer de totale oppervlakte van de gemeente Katwijk) en op een afstand van minimaal tien kilometer uit de kust komen te liggen. Het Waterloopkundig Labora torium wijst er in het onderzoek trouwens op dat de Nederland se kust door de huidige aanpak van de overheid star en kwets baar is. De kustlijn wordt ge handhaafd door op grote schaal zand te storten. De overheid doet echter niets aan de steeds steiler wordende oever voor de kust. Door die afkalving zullen de kosten voor het kustonder- houd in de toekomst fors toene men. verwacht het WL. De aan leg van het eiland kan daar ver betering in aanbrengen. Pagina 18: 'Wat gaan we de zee nu weer aandoen?' Groothertogdom begint tegenoffensief Luxemburg beschuldigt de Ne derlandse minister Zalm (finan ciën) van het manipuleren van cijfers over de financiële bijdra gen aan en ontvangsten van de Europese Unie. Zalm verspreid de onlangs cijfers waaruit bleek dat Nederland relatief de groot ste netto-betaler is aan Brussel, terwijl het rijke Luxemburg net to geld ontvangt. Het groothertogdom is een tegenoffensief begonnen. Met gepeperde uitspraken haalde de Luxemburgse EU-ambassadeur Kasel gisteren op een bijeen komst met Nederlandse journa listen hard uit. Nederland is een 'vals debat' begonnen, zei hij, waarna hij Zalms optreden 'irri tant' en 'séhadelijk' noemde. Volgens Zalm betaalt Neder land jaarlijks netto zes miljard gulden aan de EU. Dat bedrag loopt na 2000 op tot acht mil jard. Kasel vindt deze bereke ning 'volkomen arbitrair' en noemt het 'irritant' dat Zalm het Groothertogdom kenschetst als netto-ontvanger. Het Groot hertogdom telt weliswaar enke le Europese instituten die be taald worden uit Brussel, maar dat zijn geen inkomsten voor Luxemburg. „Integendeel, die instituten kosten ons eigenlijk geld. Denk maar eens aan de beveiliging en de extra politie die we moeten inzetten bij de monstraties van boze boeren aldus Kasel. In een reactie zeiden PvdA- Kamerlid Van der Ploeg en CDA'er Terpstra gistenen dat ze moeite hebben met het harde optreden van Zalm. Diens par tijgenoot Hoogervorst daarente gen is blij met de actie van de minister. Tasjesrover in Oegstgeest oecstceest Vier bejaarde vrouwen zijn sinds afgelopen dinsdag in de omgeving van de Lange Voort in Oegstgeest op brute wijze be roofd van hun tas. Dat ging elke keer op dezelfde manier. Een voorbijfietsende man, gekleed in een blauw jack, griste hun handtas weg. De slachtoffers zijn tussen de 73 en 82 jaar oud. De laatste beroving was gis termiddag. Het slachtoffer was een 80-jarige vrouw, die haar tas voor zich op haar looprek had liggen. Twee van de vier slachtoffers wonen in het nabij gelegen zorgcentrum Hofwijck aan de Hazenboslaan. Zowel de politie als de directie van Hof wijck waarschuwen ouderen op hun hoede te zijn. Een woord voerder van de politie zegt nog steeds rekening te houden met meerdere daders. Er zijn extra mensen op het onderzoek ge zet. Pagina 17: De schrik zit er goed in bij zorgcentrum Hof wijck Feestprogramma voor 3 oktober Leiden maakt zich weer op voor de 3 oktoberfeesten. De voorbe reidingen voor tal van activitei ten zijn inmiddels in volle gang. Vandaag in deze krant alvast het feestprogramma. Komende week wordt bovendien 'extra aandacht geschonken aan de 3 oktoberfeesten, met elke dag een speciale pagina. Bel gratis voor Informatie of proefrit: 0800-0383. 'Ademen staat hier gelijk aan het roken van een paar pakjes sigaretten per dag Dorpelingen zijn, gewapend met jerrycans, op zoek naar water in het zwartgeblakerde Lorentz Nationaal Park in Irian Jaya, het westelijk bosbranden kan het gebied niet worden bevoorraad. jambi tim deagle Overal, in de supermarkt, op het werk Voetgangers bedekken hun gezicht met mondkapjes of, als die niet voor handen zijn, met zakdoeken. Bij klinie ken staan lange rijen hoestende men sen. De ziekenhuizen zijn vol. Volgens gezondheidsfunctionarissen staat ade men onder deze omstandigheden gelijk aan het roken van een paar pakjes siga retten per dag. Ook op de eilanden Borneo en Java is de situatie kritiek. Al maandenlang wordt Indonesië geteisterd door hon derden bosbranden. Een deel van de branden is aangestoken. Door houtkap- bedrijven die op een makkelijke en goedkope manier land wilden vrijma ken en door arme boeren die op zoek zijn naar een stukje lamdbouwgrond. Zeker 300.000 hectare bos is zwartge- Overal, in de supermarkt, op het werk ap en thuis, hangt een permanente, bruine mist, waardoor het zicht minder dan De rook is zo verstikkend dik dat de vijftien meter is. De inwoners hebben rookmelders van de bedrijven in Jambi, de zon al een tijdje niet gezien, op het Indonesische eiland Sumatra, Miljoenen mensen in zes zuidoost zijn uitgeschakeld. Ze gingen namelijk Aziatische landen ondervinden de ge- doorlopend af. Het enige hotel met air- volgen van de Indonesische bosbran- conditioning heeft van de autoriteiten den. Jambi ligt in het centrum van de het verzoek gekregen om twee verdie- grote ecologische ramp. Een paar kilo pingen vrij te maken voor mensen met meter buiten de stad woeden de bran- ernstige ademhalingsmoeilijkheden. den nog steeds voort. De warme en Voor de 300.000 inwoners van Jambi droge wind jaagt de vlammen hoog op. is normaal leven onmogelijk geworden. „Ik neem pillen tegen het hoesten en ik Je ogen raken geïrriteerd en je keel draag buiten een mondkapje, maar het wordt rauw. Hoestbuien worden ge- is nog steeds moeilijk om adem te ha- volgd door gepiep van de longen. De len. Ik ben constant duizelig", zegt Roy rook, waaraan niemand kan ontsnap- Pernihutay. die voor een telefoonbedrijf pen, maakt lusteloos en misselijk, in Jambi werkt. deel van Nieuw-Guinea. Vanwege de foto AP blakerd. al melden andere bronnen dat er twee keer zoveel in vlammen is opge gaan. Volgens metereologen is de toestand verergerd door El Nino, het periodiek terugkerende klimaatfenomeen, dat wordt veroorzaakt door de verschuiving van een enorme koudwaterstroming in de Stille Oceaan en dat in grote delen van de wereld ingrijpende weersveran deringen tot gevolg heeft. In Indonesië en omstreken heeft El Nino tot de ern stigste droogte in een halve eeuw ge leid, zeggen weerkundigen. De moes sonregens die nodig waren om het vuur te blussen, de lucht te zuiveren en de oogst te redden, zijn uitgebleven. Pagina 7: 'Allah zal ons regen geven' De Mitsubishi Space Wagon met plaats voor 7 personen. Opvallend ruim voor passagiers en bagage, terwijl u zelf de nodige bestedingsruimte over houdt. De Space WagO" met airco en dubbele air bags is al verkrijgbaar

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1