B Warmond zet mes in subsidies Jalco helpt bij 'industriële aderverkalking' De schrik zit er goed in bij zorgcentrum Hofwijck Vermoeidheid en overvolle agenda deden Draijer uit de bocht vliegen Leiden Regio ANDEL Fa WANDEL Zorgen over verloedering Warmondse monumenten kroes interieur IJDAG 26 SEPTEMBER 1997 chef hans jacobs. 071-5356414, piv -chef rudolf kleiin 071-5356436 Ian breekt rug bij val uit boom r b ussenaar Bij een val uit een boom heeft een 66-jarige hove- er uit Wassenaar gisteren een rugwervel gebroken. De tuin- an was in de tuin van een woning op Het Eiland een boom in het snoeien, toen hij zijn evenwicht verloor. Hij is per am- ïlance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lei- lachtoffer diefstal beledigt agenten v; iQRSCHOTENEen 39-jarige Leidenaar dacht gisterochtend op Leidseweg in Voorschoten ongestraft een beledigend gebaar kunnen maken naar twee surveillerende agenten. Toen de po- ieauto stopte, rende de man weg. Even later kon hij worden ingehouden. De man verklaarde 'gefrustreerd' te zijn omdat n fiets al twee keer was gestolen bij station De Vink waardoor moest lopen. rouw beboet voor winkeldiefstal assenaar Een 25-jarige Haarlemse is gisteren beboet voor ei inkeldiefstal in Wassenaar. Ze stal voor ongeveer 25 gulden ckin spullen uit een winkel in de Langstraat maar werd betrapt, het kader van het zogenoemde lik-op-stukbeleid mocht de ouw direct een boete van 220 gulden betalen. randweerwedstrijden in De Does 11 derdorp» Elf brandweerkorpsen uit de Leidse regio nemen het orgen tegen elkaar op tijdens een 'brandweerwedstrijd' in lortcomplex De Does in Leiderdorp. Het evenement duurt van 00 tot 16.00 uur is gratis toegankelijk voor publiek. Brandweer den moeten in de wedstrijd onder meer bewijzen dat ze achtoffers snel in veiligheid kunnen brengen en binnen een paalde tijd bij een brand kunnen zijn. teen referendum in Warmond ~e armond Het referendum blijft taboe in Warmond. Dat heb- nBenW besloten. „We hebben andere mogelijkheden om s et de bevolking van gedachten te wisselen", antwoordde bur- ijf meester I. van der Wel gisteravond op vragen over dit onder- ;rp van PW-fractievoorzitter G. Slingerland. „Het kost boven- en veel tijd en geld om zo'n referendum te organiseren", aldus in der Wel die in de toekomst wel mogelijkheden ziet om via temet een 'volksraadpleging' te houden. ongeren planten hennep in ducatieve Tuin Voorschoten' t|tri walbeek Educatieve Tuin in Voor- oten wordt nog steeds ge- terd door jongeren. Behalve de tuin in het Burgemeester khoutpark last heeft van het e probleem van basketbal ie jongeren die regelmatig en over de haag gooien, dt de tuin ook gebruikt door jeugd voor de illegale teelt hennepplanten. En er wor- medewerkers bedreigd. E it zei een medewerkster van IC educatieve Tuin gisteren tij - s de Voorschotense raads- ;adering. „Jonge deelnemers oegstgeest marcel smeets Bijna elke dag is het wel raak in Oegstgeest. Sinds dinsdag hebben vier dames op leeftijd op klaar lichte dag hun handtasje onvrijwillig moeten af staan aan waarschijnlijk dezelfde fietsende tassendief. Twee slachtoffers wonen in het zorg centrum Hofwijck. „De schrik zit er hier goed in", zegt een woordvoerster. Gisteren was het voor de vierde keer raak. Van een 81-jarige vrouw die wandelde ter hoogte van de hoek Lange Voort/De Ruijterlaan werd rond één uur een tasje gestolen dat bovenop haar loopkarretje lag. Alle slachtoffers spreken steeds van een in een blauw jack geklede fietser. De buit bedroeg telkens rond de honderd gulden en za ken als strippenkaarten en bankpasjes. Dinsdag was de eerste roof, toen deed een 82- jarige Oegstgeestse aangifte. Zij liep om drie uur 's middags over de Regentesselaan toen een nog onbekende fietser haar handtas greep. De dag er na meldden zich opnieuw twee dames op leeftijd bij de politie. Een 80-jarige vrouw werd woens dagmiddag om half twee bestolen op de Lange Voort. Een onbekende man op een fiets griste haar handtas uit de bagagehouder van haar looprekje. Enkele uren later sloeg de tasjesdief toe bij een 73-jarige vrouw. Zij wandelde in het park aan de Frans Halslaan toen de fietser haar van achter naderde en naar de tas greep. De twee slachtoffers die woensdag werden overvallen, wonen in Hofwijck, zo bevestigt een woordvoerdster van het zorgcentrum. In het huisblaadje heeft de directie van het zorgcentrum inmiddels over de overvallen geschreven. „We waarschuwen bewoners nu dat ze niet meer met hun tasje aan hun looprek naar buiten moeten gaan", zegt ze. De politie reageert terughoudend op de ontsta ne onrust, maar houdt zich. volgens woordvoer ster E. de Kruijf, inmiddels zeer intensief bezig met de tasjesroven. ..We hopen snel iemand te pakken." Hoe de zaak wordt aangepakt wil ze zo lang het onderzoek nog loopt niet zeggen. Ze wil ook niet ingaan op de vraag of er inmiddels aan leiding is voor een grootscheeps opgezet onder zoek. Uitlatingen daarover zouden de rover(s) maar in de kaart spelen. Vooralsnog wordt door de politie er nog van uit gegaan dat net om meer daders gaat. „Het signalement wisselt nogal. Al leen de kleding blijft hetzelfde." De politie gaat in elk geval vaker patrouilleren rond de Lange Voort en het plantsoen. Maar om diefstallen te voorkomen, wijst de politie ook op de eigen verantwoordelijkheid van de oudere wandelaars. „Door de gebeurtenissen zijn we na tuurlijk extra alert op verdachte situaties. Maar het is ook de bedoeling dat betrokkenen in die leeftijdscategorie zich liet gevaar realiseren", al dus de politiewoordvoerster. Voorschotense wethouder trekt het boetekleed aan aan schoolexcursies vragen zelfs waar de hennepplanten staan als ze hier zijn. Zo erg is het vandalisme bekend onder de jongeren", klaagde de mede werkster. Ze vroeg de gemeente giste ren om te opderzoeken of het basketbalveldje, dat nu pal naast de Educatieve Tuin ligt, kan worden verplaatst. Wethou der H. Smits zei dat hij de pro blemen nog eens zou bekijken. Hij maakte echter meteen dui delijk dat wat hem betreft de huidige plek van het veldje toch de beste is. „Maar we zullen kij ken of we nog iets aan uw be scherming kunnen doen." voorschoten dimitri walbeek De Voorschotense CDA-wet- houder A. Draijer heeft in derde instantie alsnog toegegeven dat hij een fout heeft gemaakt. Hij meldde tijdens de vorige raads vergadering, niet dat er een dreigbrief onderweg was naar woonbootbewoner H. Domini- cus van der Bussche. „Ik moet klip en klaar zeggen, dat ik de brief gewoon ben vergeten. Daarmee ben ik te kort door de bocht gegaan", antwoordde Draijer op schriftelijke vragen van de PvdA. Die oppositiepartij wilde van Draijer weten of zijn uitspraak over Dominicus 'op gespannen voet stond met de werkelijk heid'. „Daarop is mijn ant woord kortweg ja", verklaarde de wethouder. Draijer gaf ver moeidheid en een overvolle ver gaderagenda aan als oorzaak van zijn fout. Hij ging er vanuit dat de raadsleden al voldoende op de hoogte waren van de dreigende rechtszaak. „Maar, ik had alerter moeten zijn. Toch is mijn conclusie dat er van be wuste misleiding of verzwijging geen sprake kan zijn", verklaar de hij. De wethouder werd tijdens een commissievergadering be gin september aangevallen door raadsleden van WD, D66, PvdA en GroenLinks. Zij beweerden dat Draijer de raad had voorge logen. In hun ogen had de wet houder Dominicus buiten hun medeweten het mes op de keel gezet in de onderhandelingen over de verhuizing van diens woonboot naar de woonboot- De omstreden woonboot van Voorschotenaar Dominicus moet weg omdat hij de toekomstige woonwijk Star- renburg II ontsiert. foto loek zuyderduin haven. Draijer wilde toen van geen fout weten. Ook in een la ter naar buiten gebrachte eigen verklaring deed het college van B en W geen stap terug. In de raadsvergadering van gisteren bekende de wethouder alsnog zijn misstap. PvdA-ft actievoorzitter P. den Hartog kreeg waar hij om had gevraagd. „Wij zaten er behoor lijk mee in onze maag. We zijn blij dat hij zegt dat hij fout was." Ook D66-fractievoorzitter Y. Molenkamp, die eerder fel uitviel tegen Draijer, toonde zich opgelucht: „Voor ons is de zaak nu afgedaan." Alleen S. Harlaar (Groen Links) was nog niet helemaal tevreden. „Draijer heeft eind ju ni wel een verkeerde sfeer ge creëerd. Hij suggereerde dat hij er wel uit zou komen met Do minicus, maar de wethouder heeft niet geprobeerd de pro blemen op te lossen. Dat be treur ik ten zeerste", aldus Har laar. GroenLinks en WD namen Draijer ook onder vuur naar aanleiding van een artikel dat gisteren in deze krant stond. Daarin deed Draijer de 'gehei me deal' tussen de gemeente en Dominicus uit de doeken. „In de krant staat de afspraak al omschreven terwijl wij nog van niets weten. Daar moeten we nog over praten. Want mis schien hebben wij wel andere oplossingen", zei WD-fractie voorzitter P. Verschoor. Burge meester P. Cannegieter wilde die discussie echter gisteren niet voeren en plaatste hem op de agenda van de commissie vergadering op 28 oktober. rubriek voor zakelijk nieuws. telefoon 071-535 64 36, fax 071-532 19 21 tgeest» arno van t hoog Ikaanslag heeft uw verwar - igselement kapot gemaakt", eert de huishoudelijk appa- nman in de reclame. Met schroevendraaier tikt hij Iraffend tegen een in gips oopt stuk metaal. Foei, als touw bij iedere wasbeurt bekende antikalkmiddel had ruikt, was dit niet gebeurd, e klanten van Nalco Europe ben minder alledaagse pro- Mien, maar ze kampen wel hetzelfde euvel: er zit veel :r in water dan alleen water, ten, zuurstof en micro-orga nen kunnen in een indus- i»fe koelinstallatie of stoomke- de grootste mankementen oorzaken, de verschillende laborato- nruimtes van Nalco aan de Tjalmaweg, op de rand Leiden en Oegstgeest, dt duidelijk wat voor pro- i nen dat zijn. Delen van me- n leidingen uit verschillende 1 ieken liggen opengezaagd Ie labtafel. Centimeters dik- m lijpen zijn dichtgekoekt met steenachtig aanslag. „Wij •n wat aderverkalking voor lgen kan hebben", zegt „man Brinkhoff, directeur eu, veiligheid en kwaliteit. Vij leveren chemicaliën sa- met de kennis voor de juis- lepassing om dit soort pro- ïen te voorkomen. Op het ied van water hebben we toepassingsgebieden: ketel- ir voor de productie van m, koelwater en waterige lstromen zoals afvalwater lat slib." Voor iedere groep rt Nalco middelen en kennis 'ongewenste processen' te 5 rkomen. 0:en stoomketel", illustreert <ikhoff, „gaat op kraanwater ir twee weken mee. Door ouw van kalkaanslag blaast ketel zich op een gegeven nent op en door de aanwe- eid van een spoortje zuur- roesten de leidingen binnen ;ortste tijd weg. Het water dt daarom vooraf behan Herman Brinkhoff, directeur milieu, veiligheid en kwaliteit van Nalco. „Het is voor het imago van de chemie heel belangrijk dat je gewoon laat zien wat je als bedrijf doet." foto dick hogewoning deld met stoffen die alle kalk- zouten onschadelijk te maken en de zuurstof wordt met een ontgasser verwijderd. De 700 'sales-engineers' die Nalco in Europa heeft, zijn con stant in 'het veld' te vinden om bij klanten waterproblemen op te lossen. „Er zijn altijd zaken waar een engineer geen vat op heeft. Daarom hebben we hier uitgebreide labfaciliteiten om wateranalyses uit te voeren. Zo kunnen we bijvoorbeeld bepa len wat voor zouten en bacte riën er in koelwater zitten. Ver volgens is het mogelijk om aan de hand van de resultaten te be palen welke middelen een be drijf moet toevoegen om aan groei van bacteriën en zouten te voorkomen." Tweederde van het gebouw bestaat uit laboratoriumruim tes. In een hoge hal kunnen si mulaties worden uitgevoerd op een aantal modellen. Zo staat er een miniatuur koeltorentje van een meter hoog, waar het koel systeem van een klant kan wor den nagebootst. In een andere hal kan alles op het gebied van papierproductie worden onder zocht. Papierfabricage is een van de andere 'waterige proces sen' waar Nalco ook in thuis is. De rest van het pand heeft een stijlvol en onberispelijk in terieur waar een verdwaalde stofmijt de hongerdood zou sterven. Zelfs de beplanting in de tuin staat ondanks de droog te fris en geschoren in het gelid. „Dat is onze huisstijl. We willen met een nette uitstraling naar buiten treden." De bedrijfscul tuur is bijbehorend punctueel: de werknemers van diverse Eu ropese nationaliteiten dragen allen een kraakhelder overhemd met stropdas en - heel handig - een naambordje.' Hoewel het gebouw pas in ju ni 1994 werd geopend, kampen de 90 werknemers langzaamaan met ruimtegebrek. „Eerst zullen we het door een interne verbou wing proberen op te lossen, maar over tien jaar staat er echt wel wat bij." Tot voor kort was Nalco een tamelijk gesloten bedrijf. De elektronische hekken rond het terrein gingen niet snel open voor nieuwsgierigen. De komst van Herman Brinkhoff naar Oegstgeest heeft daar verande ring in gebracht. Als voormalig manager van de Benelux-vesti ging had hij al contacten met de pers en de 'buren'. „Naar aan leiding van deze ervaring plus de perscontacten vanuit mijn werk als secretaris van de Ron de van Nederland, heb ik voor gesteld de koers te veranderen. Openheid is essentieel. Het is voor het imago van de chemie heel belangrijk dat je gewoon laat zien wat je als bedrijf doet." PW stemt tegen 'toonbeeld van vaagheid' „Een krakkemikkig voorstel, een toonbeeld van vaagheid voor de betrokkenen. U mag uw huiswerk opnieuw doen." G. Slingerland, fractievoorzitter van Progressief Warmond, had gisteravond forse kritiek op het voorstel van B en W van Warmond om de subsidies voor de plaat selijke verenigingen te wijzigen. „Eerst moeten de voor stellen worden uitgewerkt, voordat we onomkeerbare be sluiten nemen", vond Slingerland. Een nipte meerder heid van de gemeenteraad (CDA en WD) ging echter wel akkoord. warmond marieta kroft Stella Jongmans bij Le Vélo Atlete Stella Jongmans is mor gen eregaste tijdens het open huis van de Leidse Citroën dea ler Le Vélo. Aanleiding voor het open huis, op zaterdag en zon dag, is de ingebruikname van het gerenoveerde bedrijfspand aan de Kennedylaan, de invoe ring van de nieuwe bedrijfs naam en de introductie van de nieuwe Citroën Xsara. Stella Jongmans loopt vanaf 13.00 uur een wedstrijd door de Fortuinwijk met iedereen die het tegen haar op wil nemen. Maximaal honderd lopers mo gen meedoen. Alle deelnemers krijgen als aandenken aan de loop een speciaal vervaardigd T-shirt. De atlete is eerder die och tend, van 10.00 tot 12.00 uur, te gast bij Pearle opticiens aan de Haarlemmerstraat 107-109. Sa men met Gaby Uljee, coureur in de races om de Pearle-Citroën Saxo-Cup signeert ze dan T- shirts. Gaby Uljee is 's middags ook in het garagebedrijf waar ze bezoekers rij tips zal geven. Tijdens beide open dagen bij Le Vélo zijn er nog allerlei ande re attracties. Twee clowns schminken kinderen, er is een springkussen opgesteld en er wordt getrakteerd op poffertjes en suikerspinnen. Het open huis is op zaterdag van tien tot vijf uur en op zondag van tien tot vier uur. Musi steunt McDonaldhuis Party- en ontbijtservice Musi in Oegstgeest bestaat volgende maand tien jaar en viert dat met een actie voor het Ronald Mc Donaldhuis in Leiden. In okto ber maakt Musi van de op brengst van elk besteld ontbijt tien gulden over op de rekening van het Ronald McDonaldhuis. Musi is te bereiken via 071- 5171382 (telefoon en fax). Het Warmondse college wil de huurprijs van sportvelden ver hogen om deze meer in de pas te laten lopen met die in omlig gende gemeenten. Bovendien krijgen de Warmondse vereni gingen en organisaties voortaan per doel of per project geld van de gemeente. Verder worden de huidige jeugd- en ouderensub- sidie afgeschaft en mag een club alleen een flinke spaarpot hebben als het geld voor een geschikt doel is bestemd, bij voorbeeld een nieuw clubhuis of uniformen. Is er geen be stemming voor het spaargeld, dan wordt de vereniging in de subsidie gekort. Het nieuwe subsidiesysteem bespaart de gemeente 18.500 gulden per jaar. De PW-fractie stemde gister avond, na een heftige discussie, tegen de verhoging van de huur van de sportvelden van voetbal vereniging Warmunda. De hui dige huurprijs per veld bedraagt 1800 gulden en voor haar hele accommodatie is de voetbalver eniging dit jaar 4482 gulden kwijt. Dit bedrag stijgt gefaseerd tot een totaalbedrag van 11.750 gulden over drie jaar. Een meer derheid van de raad (WD en CDA) ging akkoord met deze maatregel. PW eist meer onder bouwing van de vergelijkingen met de gemeenten in de regio en meer gesprekken met de voetbalclub. Op de PW-fractie na ging de raad verder akkoord met de af schaffing van de jaarlijkse 4800 gulden subsidie voor de Vereni ging tot Viering van Warmond se Feesten (VWF). De VWF heeft namelijk ook andere inkom stenbronnen zoals kermisop- brengsten. Evenmin ging PW akkoord met de verplichte re servering van tien procent van het totale subsidiebedrag voor meer samenwerking tussen de muziekschool, muziek- en to neelvereniging Matthias en de Brassband. Burgemeester I. van der Wel verweerde zich fel tegen de kri tiek van Progressief Warmond. „Clubs kijken alleen naar wat ze niet hoeven te betalen, niet naar de kosten die erachter liggen", aldus Van der Wel, die wel be nadrukte dat er nog onduide lijkheden zijn. „We zijn niet klaar. Maar als u ja zegt, gaan we dit verder uitwerken." kunnen de restauratie hooguit stimuleren." Het Huys te Warmond komt wel voor op de prioriteitenlijst die de gemeente bij de provin cie indient om subsidie voor de restauratie te krijgen, maar staat niet bovenaan. Warmond geeft de voorkeur aan het verkrijgen van restauratiesubsidie voor panden 'als het landhuis Mid dendorp, de boerderij aan de Jan Steenlaan en de Zwanbur- germolen, de Boterhuispolder- molen, het landhuis 'Vroenhof en de ommuring van het kerk hof van de Nederlands Her vormde kerk. De provincie ver deelt de beschikbare rijkssubsi dies en houdt daarbij rekening met de aangegeven voorkeuren. Een aantal monumenten in Warmond dreigt te verloederen. Die zorg sprak het gemeen- traadlid Raadslid A. Willemze (Progressief Warmond) gisteren uit tijdens de gemeenteraads vergadering. Als voorbeeld noemde ze het Huys te War mond aan de Burgemeester Ke telaarstraat. „Het gebouw dreigt in het water te vallen. Moeten we niet een stimulerender be leid gaan voeren naar de eige naren toe", vroeg Willemze. Burgemeester I. van der Wel kon haar zorgen niet wegne men. „Als eigenaars zeggen 'ik laat het instorten', dan kunnen we daar niets tegen doen. We Bank model 322 in stof of leer 21/2 zitsbank in leer vanaf 4995,- Zo ktober adviseurs in modern wonen NALCO

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17