A Postorderbedrijf voor culinaire geneugten Smaak Australië en Nieuw-Zeeland: de nieuwe wijnwereld VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1997 DOUWE WU BRANDS'CPD Waar koop je goede foie gras en truf fels, echte Engelse chutney en mar melade? In Hallum. In Hallum? Jaze ker, want in dit Noord-Friese dorp is sinds kort een postorderbedrijf voor culinaire specialiteiten gevestigd. Deliservice De Provisiekast is een ini tiatief van Bjartur Swart. Lekker koken en bijzondere gerechten bereiden is al twintig jaar de grote passie van hem en zijn vrouw Marijke van der Horst. In de loop der jaren ontwikkelden ze hun kookkunst steeds verder. Ze kunnen ook genieten van een eenvoudige en voedzame maaltijd, maar als het er in de keuken echt op aankomt, dan ma ken ze iets bijzonders. Eind vorig jaar stuitten ze weer eens op de beperkingen van de Noord-Neder landse middenstand. „In december wilden we iets lekkers maken met truf fels. Dat zijn bijzondere paddestoelen uit de Dordogne. Maar nergens kon den we aan een fatsoenlijke truffel ko men", aldus Bjartur Swart. „Een pro duct hoeft maar een beetje exclusief te zijn, of je moet er voor naar Amster dam of Maastricht. Tenminste wan neer je het buiten de hoogtijdagen wil kopen." Het 'truffel-incident' gaf de doorslag en Swart besloot de import van lekkernij en dan maar zelf ter hand te nemen. Van culinaire reizen door met name Frankrijk en Engeland wist hij dat in die landen postorderbedrijven voor etenswaren een bloeiend bestaan heb ben. Na maanden van voorbereiding is nu de eerste brochure gereed met een overzicht van het assortiment. De om vang is voorlopig bescheiden, maar wel lekker. Wie de brochure doorbladert, loopt het water in de mond. De Provi siekast verkoopt lekkernijen uit Frank rijk en Engeland. „Omdat mijn hart op eetgebied in Frankrijk ligt en Engeland hele verrassende en aardige dingen heeft." Dat de Engelse dis niks voorstelt, be strijdt Swart. „Lamsbout met een ap- pel-mintjelly is een voortreffelijk En gels gerecht. Ze zijn vooral sterk in sau zen en begeleidende gerechten. Maar ook hun marmelades en theeën zijn zeer de moeite waard. Kijk ook maar eens naar de kookprogramma's op de BBC. Die zijn heel wat beter dan die op de Nederlandse zenders." De selectie in de brochure is het resul taat van 'eetgierige reizen', zoals de sa mensteller het zelf noemt. Producen ten worden benaderd na uitgebreide bestudering van jaarboeken, tijdschrif ten en gidsen en gesprekken met ken ners van de lokale markten. De uitver korenen mogen een proefpakket leve ren. „We willen alleen de allerbeste kwaliteit. Het proeven doen we in Ne derland. Want ik moet het hier lekker vinden en niet alleen op vakantie." Swart wil zijn assortiment elk half jaar aanpassen. Gestadig moeten ook an dere landen a.an bod komen. Vooral Scandinavië met zijn jams, kaviaar, vis producten en kazen staat hoog op het wensenlijstje. Ook Italiaanse waar zal te zijner tijd bij De Provisiekast ver krijgbaar zijn. Voor zijn eerste brochure importeerde de Hallumer fijnproever diverse soor ten foie gras (lever van de gans en de eend), zwarte truffels, sauzen, mos- terds, cassoulet en aromatische azijnen uit Frankrijk. Uit Engeland haalde hij onder andere diverse fijne theesoorten, chutneys, marmelades, jelly's en short breads, de Schotse variant van onze sprits en vooral in trek bij de upper- class. De brochure is meer dan een prijslijst. Swarts geeft ook zijn eigen beproefde recepten prijs en doet aan uitgebreide productbeschrijvingen, want de drem pel moet niet te hoog zijn. Hoe meer mensen lekker eten waarderen, hoe beter. Marktonderzoek deed Swart niet. „Dat maakt je niks wijzer. Het kost twintig mille en de uitslag luidt dat er mogelijk een markt voor is. Je kunt beter ge woon beginnen. Dat kan ik mij ook veroorloven, want ik heb een aardige baan. In het ergste geval ben ik dui zend gulden armer en eet ik een half jaar lang elke week foie gras met truf fels. Dat is voor mij geen straf." De brochure en prijslijst van Deliservice De Provisiekast zijn verkrijgbaar door een briefje te schrijven naar postbus 22, 9074 ZL Hallum. PIETER DE LANGE GPD Australië en Nieuw-Zeeland be horen tot de nieuwe wijnwereld, hoewel 'Down Under' al een lange traditie op wijngebied kent. Want reeds meer dan een eeuw wordt er in het vijfde we relddeel wijn geproduceerd. In middels blazen Australië en Nieuw-Zeeland geducht hun partijtje mee als nieuwe wijn- landen. De export van kwalita tief goede en betaalbare wijnen naar Europa zit in de lift, zo wij zen de cijfers uit. Albert Heijn is om van een goede aanvoer verzekerd te zijn in zee ge gaan met Southcorp Wines, dat eenderde van de Australische wijnproduktie voor haar reke ning neemt. Om de introductie van het nieuwe assortiment Australi sche en Nieuw-Zeelandse cépa- gewijnen en blends luister bij te Êetten is Greg Clayfield namens Southcorp Wines present in Amsterdam. Uiterlijk heeft de Australiër niets weg van zijn il lustere landgenoot Crocodile Dundee, maar hij is wel even la coniek en ontwapenend. Net ingevlogen vanuit Londen doet hij ontspannen zijn verhaal in het Amsterdamse restaurant Le Hollandais. Gastheer Albert Heijn heeft niet voor niets zijn oog laten vallen op het trendy eethuis aan de Amstelkade. „Het leek ons een passende omgeving om onze nieuwe wijnen uit Australië en Nieuw-Zeeland te introduce ren", aldus AH-manager Jan Kempenaar. „Als grootwinkel bedrijf zijn we voortdurend op zoek naar nieuwe trends. De consument vraagt ook doorlo pend om nieuwe producten. Hij of zij is ook niet meer zo merk- gebonden. De tijd dat je je hele leven Perla-koffie of Pickwick- thee drinkt, ligt definitief achter ons. Ook op wijngebied willen onze klanten verrast worden." Aanvankelijk exporteerde Australië zijn wijn voornamelijk naar Canada. In de beginjaren van de wijnproductie op grote schaal had de Australische uit voer overigens nog niet veel om het lijf. Het wijnverbruik per hoofd van-de bevolking in eigen land be.droeg voorheen jaarlijks zeven liter. In 1988 werd de top bereikt met 23 liter. Nu be draagt de gemiddelde wijncon sumptie 17 liter. „Tegenwoordig let de Australiër ook meer op kwaliteit," aldus wijn-manager Clayfield. „In feite waren we met onze wijn een niet-exporte- rend land. Nu hebben we een PUZZEL 1 2 3 4 5 6 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Zangvogel; 2. kruisopschrift, geschenk; 3. voor zetsel, lof, operatiekamer; 4. zuidvrucht; 5. gehoororgaan, tocht; 6. por, vrouwelijkrund; 7. grasland, priem; 8. been met vlees er aan; 9. rivier in Siberië, loot, vanaf (afk 10. ongaarne, bijbelse naam; 11. afscheids maal. Verticaal: 1. Steendruk, haar dracht; 2. een zekere, lofdicht, halsbont; 3. bijwoord, warmwa- terzak, inhoudsmaat; 4. melk- klier, hol; 5. opstootje, viskaar; 6. eikehout v.d. schors ontdoen, post; 7. zonnegod, kaartterm, bergruimte; 8. kunsttaal, dun, langs; 9. behaagziek, monster. OPLOSSING SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en der de verticale kolom zijn: VOORSTEL en NAARSTIG Het sleutelwoord luidt: DAGVOR STIN. gegarandeerd exportvolume. Het succes van de Australische en Nieuw-Zeelandse wijnbouw is niet gestoeld op Franse mo res. Het verre werelddeel haalde wel de technologie uit Duits land en Frankrijk, maar ontwik kelde zijn eigen know-how in de wijnbouw. Uiteraard onder meer afhankelijk van de klima tologische omstandigheden, bodemgesteldheid en druiven- soorten. 'Goede wijnen maken zonder kapsones' is/het devies van de rondborstige Clayfield, die zelf geboren en getogen is in hét kwaliteitsgebied van Austra lië, Coonawara. Australischewijnproducenten weten in hun cépagewijnen de beste eigenschappen van een druivensoort naar voren te brengen. Hunter Valley in het zuidoosten is het oudste wijn gebied, waar wijnpionier John Lindeman rond 1840 de eerste wijnstokken plantte in Cawarre. Lindemans is inmiddels een van de grootste Australische wijnproducenten. Coonawarre, 450 km ten zuiden van Adelaide, is een klein wijn gebied van slechts twee km breed en vijftien km lang dat een aantal grote wijnen produ ceert. De typerende terra rossa en een ideaal klimaat met een koele zeebries staan hiervoor gar ar an t, maar bovenal de wijze waarop de wijnproducenten in hun blends het beste van ver schillende druivensoorten tot hun recht laten komen. Coon- awarra betekent in aboriginal kamperfolie. Wynss Coonawar- ra Estate vestigde zich daar aan het einde van de 19e eeuw. De sappige kruidige wijnen vol fruit hebben Wynns befaamd ge maakt. In tegenstelling tot Australië is Nieuw-Zeeland een bescheiden Een selectie uit het assortiment Australische en Nieuw-Zee landse wijnen van Albert Heijn. wijnland: het levert slechts een half procent van de totale wijn productie in de wereld. De be langrijkste wijnstreken zijn Hawke's Bay en Marlborough. Het gematigde klimaat, de kou de wind van Antartica en de vruchtbare bodem vereisen een speciale aanpak van de vinifica- tie, de wijnbereiding. De drui ven rijpen veel langer dan de honderd dagen die in de rest van de wereld worden aange houden. Deze extra rijpingspe- riode en een optimale tempera- tuursbeheersing tijdens de gis ting zorgen voor wijnen die ho ge ogen gooien vanwege hun intensiteit, fruitige aroma's en frisse smaak. Montana Wines is niet alleen de grootste wijnpro ducent van Nieuw-Zeeland, maar ook een van de belangrijk ste vernieuwers. Montana plantte als eerste sauvignon blanc in Marlborough. In het Australische en Nieuw-Zeelandse wijnassor timent van Albert Heijn zijn onder meer de volgende wijnen opgenomen: Lindemans Bin 50 Shiraz. Een diepe donkerpaarse kleur, de smaak van peper en het vanille-aroma van de houten vaten maken deze Australische shiraz tot een volle, zachte wijn. Lekker bij gebakken rood vlees, pittige kaas- en worstsoorten. Prijs 11,95 gulden. Lindemans Bin 65 Chardon- nay. Een romige wijn met veel exotisch fruit als perzi ken, vijgen, meloen, papaja, ananas en walnoten. De vol le, kruidige smaak is kenmer kend voor Australische char- donnays. Lekker bij vis, licht, vlees en gevogelte. Prijs 9,95 gulden. Wyns Coonawarre Cabernet Shiraz Merlot. Een volle wijn met een geur van mint en veel donker, rijp fruit. Lekker bij eendenborst, Argentijnse ribeye en geitenkazen. Prijs 21,95 gulden. Montana Marlborough Sau vignon Blanc. Een karakte ristieke Niew-Zeelandse sau vignon blanc met de frisse geur van grapefruit en man go. Lekker bij schaal- en schelpdieren, kalfsvlees en als aperitief. Prijs 11,95 gul den. Montana Marlborough Chardonnay. Fris, kruidig en met het romige aroma van een chardonnay die op hou ten vaten heeft gerijpt. Lek ker bij vis en romige, rijpe kaas. Prijs 11,95 gulden. Ml P S HEINZ Heer Bommel en de grauwe razer ,,Praw", zie professor Prlwytzkofski. „Zijne woorden duiden op neder- drachtige praat; der dondersteen heeft hinder van der lampenschijn. Maar wat ik wil weten is dit: Is dezer levensvorm ener persoon of is hij ener monstrum?" „Een aardige vraag", zei heer Zielknijper. „Perso nen zijn altijd monsters wanneer zij niet begrepen worden. „Doorgedrukte dreumel!" murmelde het ventje. „Luister maar", hernam de opvoedkundige. „Zijn gepraat duidt op liefdeloze behandeling in het ouderlijk huis. Ach ja, enkele woorden zijn genoeg om een geheel verhaal te ontvouwen aan de ge schoolde vakman. „Het gaat om een paar woorden", zei Tom Poes tegen de kraai. „Die kun nen voor jou niet zo moeilijk te leren zijn. Als je ze kent, mag je uit de kooi." „Opgeklepte miezel", kraste het dier bedrukt. „Dat moet je verge ten", vervolgde zijn leermeester. „Die onzin heb je van een onaardig iemand gehoord. Luister nu goed, dan zullen we met iets gemakkelijks beginnen. Zeg eens: Lekkere thee!" „Krijg de teter!" riep de vogel. „Nee", hernam Tom Poes geduldig. „Thee! Lekkere thee!" „Lekkere teter", mompelde de kraai moedeloos. REDACTIE WIM V. DOOR JAN VISSER Het begint er steeds meer op te lijken dat september 199^4 uitgroeit tot een van de zonnigste maanden van deze eeuw. Met vandaag meegerekend staat de teller op Valkenri burg bij Leiden al op ongeveer 180 uren septemberzon en op Schiphol circa 165 tegen normaal 135-140 uur voor de hele maand. Daar we nog een aantal tamelijk zonnige dagen voor de boeg hebben zal de grens van 200 uur plaatselijke overschreden worden. Dat betekent een note ring bij de stralendste vijf van de eeuw. Opmerkelijk is dat naarmate de maand vordert het aantal uren zon toeneemt terwijl de daglengte juist afneemt van 14 uur aan het begin naar iets minder dan 12 uur aan het einde van de maand. Zo scheen de zon op Valkenburg over de eerste 10 dagen van de maand 58 uur, in de tweede decade 71 uur en de derde en laatste decade, 21-30 sep tember, kan daar bovenuit komen. Gisteren werd het zwerk in de late middag lichtelijk gestof feerd door hoge sluierwolken waarin zich optische ver schijnselen voordeden. Ter linker- en rechterzijde van de zon was aan het einde van de middag een 'bijzon' te zien. Dat is een kleurige vlek, veroorzaakt door breking en bui ging van het zonlicht in de uit ijskristallen bestaande hoge sluierwolken. Bij het zien van dergelijke verschijnselen is er vaak een weersverandering op til mits de barometer daalt. Dat gebeurde dus niet ofwel, we kunnen voorlopig nog even genieten van het nazomerse weer. Morgen is het, nadat eventuele mistbanken zijn opgetrok ken, opnieuw zonnig en het kwik stijgt tot 21 graden. De wind is meest zwak en waait uit oostelijke richtingen. Het is overigens niet geheel uitgesloten dat wolkenvelden bo ven het noorden van het land tijdelijk tot onze streken kun nen doordringen. Op zondag en waarschijnlijk ook maan dag opnieuw meest zonnig weer en maximumtemperatu ren rond 20 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In de noordelijke helft overwegend veel wolken en vooral vandaag van tijd tot tijd regen, in de bergen sneeuw. In het zuiden droog en veel. zon. in de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Maxima van 8 graden in het noorden tot 20 plaatselijk in het zui den. Zweden: Vandaag in het noorden nog wolkenvelden en plaatselijk regen. Verder droog, rustig en tamelijk zonnig weer. maar in de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Middagtempera- tuur van 13 graden in het noorden tot 20 plaatselijk in het zuiden.' Denemarken: Rustig, droog en op veel plaatsen tamelijk zonnig, maar vandaag vooral in het westen kans op hardnekki ge wolkenvelden. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Middagtempera- tuur tegen de 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Droog en rustig weer. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Verder zonnige perioden, maar vooral in het noorden hier en daar ook hardnekkeige wolkenvelden. Middagtemperatuur van 15 graden in bewolkte gebieden tot 20 in zonnige streken. België en Luxemburg: Fraai en droog weer met veel zon. In de nacht en ochtend kans op enkele mist banken. Middagtemperatuur ruim 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Aanhoudend rustig en zonnig weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Warm met maxima tussen 23 en 28 gra- Portugal: Tamelijk bewolkt en van tijd tot tijd re gen, mogelijk ook onweer. Vooral mor gen kan veel regen vallen, met name in het zuiden. Middagtemperatuur afhan kelijk van het aantal opklaringen tussen 20 en 26 graden. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvelden en en kele, mogelijk stevige buien. Middag temperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Vooral in het zuidwesten tamelijk be wolkt en van tijd tot tijd regen of on weer. Met name morgen kan veel neer slag vallen. Verder staat er aan de zuide lijke Costa's tijdelijk veel wind. In het noordoosten is het in het algemeen wat zonniger en op veel plaatsen ook droog. Middagtemperatuur tussen 23 en 30 graden. Canarische Eilanden: Nu en dan zon, maar vooral morgen ook kans op enkele regen- of onweersbuien Middagtemperatuur ongeveer 27 gra- Marokko: Westkust: tamelijk veel bewolking en enkele fikse regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur tussen 22 en 26 graden. Tunesië: Vandaag eerst kans op wolken en een bui, verder droog en veel zon. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Rustig en droog weer. In de nacht en vroege ochtend kans op mist. Verder veel zon, in de Pyreneeen soms wat meer bewolking. Aanhoudend zomers warm met maxima tussen tussen 25 en 30 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden, maar ook een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Vandaag in het uiterste zuiden eerst nog kans op een bui. Verder droog en veel zon, in het zuiden ook enkele wolkenvel den. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden, langs de Adriatische vandaag wat frisser. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Malta: Vandaag nog kans op een regen- of on weersbui. Morgen droog, meer zon en minder wind. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden, maar vandaag vooral op het oostelijk deel van het Griekse vasteland ook wolkenvelden en kans. op een bui. Op de Egeische Zee waait tijde lijk een stevige noordenwind. Middag temperatuur van circa 20 graden rond de Egeische Zee tot 25 plaatselijk in het westen. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden, maar op Cy prus en aan de Turkse zuidkust ten oos ten van Antalya ook kans op een regen- of onweersbui Aan de Turkse westkust tijdelijk veel wind. Maxima van 20 gra den op de Dardanellen tot 26 op Cyprus en Zuid-Turkije. Duitsland: Rustig en overwegend zonnig najaars weer met in de nacht en ochtend plaat R OPA ~1010 i— Of 17 es- L-vCi _i°W "ie'l\ opy 26 y 25 r- c '24 ,7 ijf LT 32 7 I oy rsTff. bewolkt -wmr* r- Lus'du «lx» win nc ting luchtdi 19 temperatuur hecto selijk mist. Middagtemperatuui veer 20 graden, in het Rijndal graden hoger. Zwitserland: Droog en veel zon, maar vooral plateau tussen Zurich en Lausai de nacht en ochtend op veel pli nist. Middagtemperatuur omstree graden. Oostenrijk: Droog en veel zon, in de nacht eijl tend plaatselijk mist. Middagten r tuur rond 20 graden. Polen: Wolkenvelden en vooral i kans op wat regen. Ook af en toe zL! het westen zonniger en waarsch droog. Middagtemperatuur van den in het oosten tot 18 in het z ten, morgen iets lager. Tsjechië en Slowakije: In Tsjechie bijna overal droog e zonnige perioden. In het noordtO i Tsjechie en in Slowakije voora p gen meer bewolking en kans op gen. Middagtemperatuur ongeve graden, in Slowakije morgen wat li Hongarije: Zonnige perioden en vrijwel droog. Middagtemperatuur ongevi graden. g ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.35 Zon onder Maan op 03.03 Maanonde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.35» 14.10 01.08 Laag 09.24 22.06 09.05 Weerrapporten 25 september 20 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Dublin Frankfurt Genève onbew half bew half bew. licht bew licht bew. onbew. Innsbruck Klagenfurt onbew Kopenhagen onbew. Las Palmas onbew Lissabon licht bt Luxemburg half bew Warschau half bew. Wenen zwaar bew Zurich onbew Bangkok halt bew. Buenos Aires halt bew Casablanca zwaar bew. Johannesburg onbew Los Angeles regen New Orleans zwaar bew New York zwaar bew Tel Aviv onbew Tokyo Toronto regenbui /AC FViSL- PP/vS OP pp- ZppPOOPM W/U-EA/ POA/P/OPPA/ ZOA/OSP TP l/P&ZU/PEA/

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10