Kunst De Yeti waart door Leiden Wonderen van nabij te zien -Ongedwongen kijkgedrag bij 'Leven Leiden' DERDAG 25 SEPTEMBER 1997 eloneert Oasis in Brabanthallen t E i Bosch Wat in de volgeboekte Rotterdamse Ahoy' niet kon. t wel in de Brabanthallen in Den Bosch: een optreden van de angrijkste vertegenwoordiger van de Britpop. Oasis. De ge- 95 ieders Gallagher en consorten spelen er op donderdag 27 no- nber, meldt Mojo Concerts. Het concert maakt deel uit van i Europese tournee die begin deze maand is begonnen. Die lgt op het verschijnen van het derde album, 'Be here now'. In t voorprogramma speelt de nieuwe band van ex-Stone Rose m Squire, The Seahorses. Kaarten kosten 42,50 gulden per ii ik en zijn verkrijgbaar bij 150 grotere postkantoren, via de Tic- Jtlijn (0900-3001250) en bij de bekende voorverkoopadressen. iil ieuw Boijmans volgende eeuw open id rTERDAMDe uitbreiding van Museum Boijmans Van Beunin- ili in Rotterdam loopt in de voorbereiding al een klein jaar ver in ging op. De opening van het vernieuwde museum is nu te oi wachten in september 2000, terwijl het museum eerder had ;pipland in 1999, als Boymans 150 jaar bestaat. De vertraging tstaat door tussentijds bezuinigingen, het zoeken naar alter- tieven op allerlei details in de bouwplannen en het faseren oia onderdelen van de bouw. Tijdens de verbouwing en uitbrei- ig zal Boijmans vanaf eind volgend jaar gedurende anderhalf tr gedeeltelijk of geheel gesloten zijn. De gemeente spoort ijmans aan om voor die periode intensievere samenwerking te zoeken met de Kunsthal, zodat daar delen van de Boij- mans-collectie te zien zullen zijn. Alphense gaper op expositie alphen aan den RlItoBLgUpBE uit 1803, afkomstig uit Alphen aan den Rijn, is momenteel te zien op een gapertentoonstel ling 'Kopstukken' in Elburg. Het Alphense exemplaar heeft een grote neus, ezelsoren, gouden bellen en gespen. De gaper is afkomstig van apo theek Allert uit Alphen aan den Rijn. In Elburg zijn meer dan 70 gapers te zien uit mu sea in heel Nederland. De ga pertentoonstelling duurt tot 10 Mphense gaper. foto pr oktober, in het A. Vogel's be- ekerscentrum aan de Industriestraat 15 in Elburg. enesis en Puff Daddy naar Ahoy' itterdam Concertpromotor Mojo Concerts heeft gisteren de men bevestigd van twee bands die volgend jaar optreden in t Rotterdamse Ahoy'. Voor 11 maart is de symfonische rock- oep Genesis geboekt, terwijl Puff Daddy zijn aanvankelijke ncert van 30 september heeft verschoven naar 6 januari. Mojo blij met de nieuwe datum van Puff Daddy, omdat hij eerder n volledige Europese tournee afzegde. Daddy staat momen el met twee nummers in de hitlijsten. Zijn Sting-cover 'I'll be issingyou' ter nagedachtenis aan de doodgeschoten rapper Dtorioüs B.I.G. doet het nog steeds goed. Het nummer 'Mo oney, mo problems', dat een product is van B.I.G. samen met n toenmalige producer Puff Daddy, gooit ook hoge ogen. pice Girls naar Frankrijk om fiscus inden De Spice Girls vestigen zich in Zuid-Frankrijk om aan Britse fiscus te ontsnappen. De Britse popgroep heeft sinds eerste single een jaar geleden uitkwam meer dan 160 miljoen ilden verdiend. Het eerste album ging met 14,5 miljoen exem- aren over de toonbank en overtrof de Beatles door vanaf het igin nummer één op de Amerikaanse top vijftig te staan. De itse krant Daily Star n\eldde dat de vijf zangeressen zich heb- ■n gevestigd in een kasteel bij Nice om te voorkomen dat zij in kleine honderd miljoen gulden aan de belasting moeten af- Hun naaste buren zijn Elton John, Bill Wyman en Mi- Inderscheiding Paul de Leeuw ietermeer Paul de Leeuw krijgt dit jaar de Frekie-trofee van de ichting Welzijn Gehandicapten Nederland (SWGN): De enter- iner wordt hiermee onderscheiden voor zijn „baanbrekend erk voor gehandicapten." De Leeuws benadering van en op- ïtting over gehandicapten, vooral in zijn tv-programma's, dra- in bij aan het integratieproces van deze groep mensen, aldus i stichting. De Leeuw krijgt de onderscheiding zaterdag aan it eind van het Muziekfestival 'Maak de droom waar' in het portpaleis Ahoy' in Rotterdam. Volkenkunde gaat 'Met Kuifje naar Tibet' De Tibetaanse tempel in Volkenkunde als fraai decor voor een paar minuutjes meditatie. De tijd staat niet stil, ook niet voor de Verschrikkelijke Sneeuwman uit Tibet. Die mythische figuur is namelijk van het 'Dak van de Wereld' afgedaald om met een hy permodern vervoermiddel - de trein - op Leiden Centraal te arriveren. plaveisel heeft achtergelaten, komt uit in de Steenstraat bij het Museum voor Volkenkunde. Het is daar dat deze 'levende le gende' voor een jaar zijn intrek leiden «ad van kaam Wie vanaf het station dan het spoor volgt van de enorme voetafdrukken die de Yeti in het heeft genomen. Met als doel de tentoonstelling 'Met Kuifje naar Tibet' nog meer verbeeldings kracht mee te geven dan die al heeft. „Of hij ook echt bestaat?" herhaalt Herman de Boer, het hoofd exposities die vannacht de sporen van de Sneeuwman met verf op de straatstenen heeft aangebracht, de vraag la chend. „Jazeker, al moet je dat wél in een bepaalde context zien. Zoals een type als Jan Klaassen of een figuur als Sin terklaas bij ons. Als voorbeeld van het goede versus het kwade. Zo leeft de Yeti in Tibet onder de mensen voort. Uiteraard spreekt de Verschrikkelijke Sneeuwman vooral kinderen Gegroet, o Zuiver Hart!Ik schenk u deze zijden sjaal, zoals onze traditie het wil. Gezegende Bliksem zei ons dat u op de terugweg was en ik ben u tegemoet gekomen om eerbiedig voor u neer te buigen. Zoor mij, Grote Wijze?Maar... Afbeelding uit het album 'Kuifje in Ti bet' waarbij de jonge re porter een ontmoeting heeft met twee monni ken. foto MOULINSART 1997/98 Voor de goede 'orde: de mythe van de Sneeuwman vormt niet het centrale thema op de ten toonstelling die Volkenkunde in samenwerking met de Fonda- tion Hergé en in navolging van musea in Brussel, Parijs en Montreux heeft opgezet. Gids Samen met de stripfiguur Kuifje figureert de Yeti als gids op een ontdekkingstocht door Tibet. De geschiedenis van dat land - met zijn grillige klimaat, met zijn mysterieuze monniken, met zijn Dalai Lama en met zijn fraaie cultuuruitingen - geeft de eigenlijke, inhoudelijke beteke nis aan de expositie. Kuifje, als rode draad, vind je voortdurend terug in de fraai ingerichte zalen. I let is natuur lijk niet voor niks dat de ten toonstelling het stripalbum 'Kuifje in Tibet' van Hergé als uitgangspunt heeft. Er zijn ori ginele schetsen van Hergé uit I960 die blijk geven van de pas sie en de kennis die de Belgi sche tekenaar had van dit land en die nauw aansluiten bij de gewoonten van de mensen die er leven. Speciaal voor kinderen is er een puzzeltocht langs de rugzakken van Kuifje. Die bie den veel informatie over de er varingen van de jonge reporter en zijn onafscheidelijke hondje Bobby tijdens hun spannende reis naar het 'Dak van de We reld'. Rijke verzameling Vormt Kuifje het speelse ele ment binnen de expositie; de vijftien Belgische inrichters hebben z^ch niet drie weken in het stof gewerkt om het louter bij strips, sketchjes en plaatjes alleen te laten. Integendeel, er is een rijke verzameling authen tieke voorwerpen uit heden en verleden bijeengebracht die een indringend beeld geven van do geschiedenis van dit verscheur de land. De door doeken van el kaar gescheiden zalen zijn soms zo knap omgetoverd dat het, in samenhang met licht en geluid, maar weinig verbeeldingskracht kost of je waant je zelf in het Ti bet van toen of het Tibet van nu. Aan dat laatste heeft ook de acteur Thorn Hoffman zijn steentje bijgedragen door een omlijstende foto-expositie geti teld: 'Terug naar Tibet Over het contingent Belgen dat garant stond voor de inrich ting heeft Herman de Boer nog een aardig verhaal. „Ze waren verbaasd over de vrijheid van handelen die ze hier in Volken kunde kregen. Normaal gespro ken gaat het bij het inrichten van een tentoonstelling in een museum uiterst behoedzaam toe. Maar van ons mochten ze hun gang gaan. Spijkeren, plak ken, verbouwen, alles kon. Op getrokken wenkbrauwen, grote vraagtekens in hun ogen. Weten zij veel dat deze expositie de laatste is voordat de boel hier, in het kader van de verbouwing, helemaal plat gaat? Maar goed, je ziet het. Ze zijn inderdaad te keer gegaan als die spreekwoor delijke Verschrikkelijke Sneeuw man." 'Met Kuifje naar Tibet' in het Rijksmuseum voor Volkenkun de, van 26 september 1997 tot en met 23 augustus 1998. Toe gang: f.10," Kinderen (1-ih jaar), CJP-houders en senioren f7,50. Dinsdag t/m vrijdag 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag en zondag 12.00 - 17.00 uur. Leidse Schouwburg presenteert haar eerste cabaretvoorstelling van het nieuwe seizoen: JAAP MULDER De opmars van de wilde artisjok zaterdag 27 september, aanvang 20.30 uur Kapelzaal K&O 'Wrede wereld Mulder bloedstollend mooi' (de Volkskrant) Kunstroute '97 langs Leidse ateliers LEIDEN CEES VAN HOORE Reserveren: 071-5141141 Ondanks gevaar voor gepriegel en geknutsel beeldende kunst recensie titia fuchs DSitie Leven Leiden Te zien t/m 15 >ber, do t/m za en eerste zondag v/d ind 14 00 - 17.00 uur (galene) en do zo. 13.00-17,00 uur (tuin) Galene im, Hooigracht 50, Leiden en Beelden de Stichting Beeld Grafiek, smarktschool, Koppenhinksteeg 13, Leiden. naam zegt het al: de exposi- 'Leven Leiden' draait om het en en de natuur. Vijf kunste- ars voelen zich met het the- verwant en exposeren om reden vaker samen. Hun, itendeels voor deze tentoon- Uing gemaakte, werken zijn zien in galerie Cellini en in de eldentuin aan de Koppen- iksteeg. hak gebruiken kunstenaars dit thema een veelheid aan iterialen die direct of indirect de natuur afkomstig zijn. We n marmer, steen, ijzerdraad, lessing, veren, kralen, zand, per, hout, verf, haar, glas en idgoud. De grote variatie en keuze van materialen zijn iddelen om de verscheiden- id van het leven te verbeel- n. Het grote gevaar daarvan is het werk al snel overkomt gepriegel of geknutsel. Dit is vooral in het werk van 'tte van Sloten en van Jeanette oekstra aanwezig. Hun niet al te grote werken zijn opgebouwd uit een veelheid aan verschil lend materiaal. Het gepriegel overheerst soms, maar lang niet overal. Van 'do binnenste ruim te' waar het werk van Jeanette Hoekstra om draait word ik niet veel wijzer. Haar werk in de beeldentuin boeit meer. De zee beesten van Van Sloten zijn zo mooi dat het wel grote sieraden lijken. Ze zijn gemaakt van ijzerdraad en kleine kraaltjes en bevolken in de galerie de wan den. De krokodillen van zink bij de entree van de beeldentuin maken ook veel indruk. De beesten van Van Sloten vertede ren terwijl ze toch een pantser hebben van ijzerdraad of zink. Het werk van Hans Rikken heeft ook wel iets sieraad-ach- tigs. Verder is het dan ook niet te vergelijken. De gladgeschuur- de oppervlakken van het hout en het steen geven de beelden van Rikken een strenger aan zien dan het andere werk. De houten sculpturen van Theo Harmelink leggen juist een verband tussen natuurlijk hout - hout dat niet is bewerkt door de mens en dat alle groe ven en vergroeiingen nog heeft zoals in de galerie te zien is - en hout dat door de mens is be werkt zoals het masker dat in de tuin hangt. Bert Otter, duidelijk geïnspi reerd door primitieve culturen (vooral Afrika), maakt grote col lages van veel verschillende ma terialen. Dit werk is echter zo ruim opgezet en elk materiaal heeft zo'n duidelijke plaats en functie dat hier geen sprake is van gepriegel. De grootste werken staan in de galerie. Een assemblage bij voorbeeld dat een strop laat zien met daarin een mensen hoofd. Eronder hangt het li chaam van een vis, dat weer is opgebouwd uit veren, steen en hout. Heel fascinerend. Met recht exposeren deze kunste naars samen, ze vullen elkaar opvallend goed aan. Dit keer maakt het werk van Van Sloten en van Otter het meeste indruk. Misschien komt dat omdat dit het minst ernstig is, het meest ongedwongen kijkgedrag toe laat. concertgebouw Concertgebouwplein 2-6. Telefoon 671 83 45 Alfred Brendel, piano; werken van Busoni, Liszt Schumann en Haydn Exclusief optreden in Nederland I i: lc rang f 75,-; CJP/PAS-65f 55,-; 2erang f 59,-;CJP/PAS-6Sf 44,- Gastprogrammcring Het Muziektheater presenteert zo 28. di 30 Charleroi/Danses-Plan K met Moving Target: dans, film sep„ wo 1 okt. muziek, spiegels en de legendarische Nijmski geven een energiek 20.15 uur en geestig beeld van een doorgedraaide maatschappij De gedachte dat kunstenaars in stilte en opperste anonimiteit op hun atelier bezig zijn met het maken van kunst, begint tot het verleden te behoren. De kunstenaar anno 1997 blijft niet meer als een schuwe vogel broeden op zijn nest, hij blijft niet meer als een alchimist in de beslotenheid van zijn labora torium zitten. Hij gooit de deu ren open en roept: „Kom bin nen, volk, en kijk eens wat voor wonderen hier ontstaan." De kunstenaar is niet meer 'een God in het diepst van zijn ge dachten', zoals Willem Kloos schreef, maar een mens, met al le ijdelheid die daarbij hoort. Een voorbeeld van die 'open heid' onder kunstenaars is de manifestatie als de 'Kunstroute', die morgen, zaterdag en zondag Leiden weer in de culturele houdgreep zal houden. Op die drie dagen mogen wij de nijvere kunstbijen aan het werk zien in hun romantische ateliers en een praatje met hen maken. Voor de derde achtereenvol gende keer wordt deze 'Kunst route' georganiseerd door het Centrum Beeldende Kunst in Leiden. Tal van illustere namen passeren de revue: Rob Steen horst, Peter Willemse, Rob van 't Zelfde, Norman Beierle, de Gebroeders Donker en Jacques Turk, om er maar een paar te noemen. De Waag is het beginpunt van de Kunstroute. Hier wordt het werk van de deelnemers op bij zondere wijze gepresenteerd. In de Waag is ook de plattegrond te krijgen, met behulp waarvan de korste weg naar de ateliers kan worden gevonden. Leiden wemelt sinds het begin van Lei den Cultuurstad van mensen met organisatorische kwalitei ten, dus zal er vast wel een or ganisator zijn die ons iets over de manifestatie kan vertellen. En ja, hoor, Eva Echternach weet alles tot in de finesses. „Kijk", zegt ze, „er zijn veel kunstenaars die meedoen en veel bijbehorende persoonlijk heden. Iedereen heeft zo zijn ei gen wensen en het is erg moei lijk om hun werk onder één noemer te vangen. We hebben die verscheidenheid trachten te vangen in een metafoor: in de Waag zal een doolhof worden gebouwd met laurierboompjes en in dat doolhof zal kunst van de deelnemers worden geëxpo seerd. Buiten wordt met doeken van mousseline ook een dool hof gemaakt. Een en ander is een kleine afspiegeling van hoe het er buiten de Waag aan toe gaat." Het natje en droogje tij dens de kunstroute wordt ver zorgd door De Bruine Boon, Ca fé Galerie Lijn 3, Café van Enge len, 't Suppiershuysinghe en De Grote Beer. Deze etablissemen ten bieden een versnapering aan tegen een gereduceerde prijs. In Galerie Lijn 3 hangt bo vendien een groot aantal etsen van de Haagse kunstenaar Ger- rit Alberts. Hij heeft enkele ab surde situaties afgebeeld waarin gezichtsloze mannen en vrou wen met hoofden als eieren tel kens terugkomen. Beelden die zowel een volle als een lege aanblik bieden, zoals een ei dat kan doen. Er zijn kunstenaars in Leiden die niet aan de Kunstroute mee doen. Zo ontbreken bijvoor beeld de namen van mensen als Willem Breddels en Pieter Ge- raedts. Breddels' atelier ligt, naar eigen zeggen, te ver uit de route, Geraedts heeft bewust niet meegedaan. „Ik vind het zelf heel vervelend om op ie mands atelier te komen zonder een gerichte belangstelling", zegt hij. „Ik zie niets in dat on gerichte bezoek. Bovendien is de betekenis van mijn werk ook niet zomaar op te pikken. En dan wordt het alleen maar een beetje rondkoekeloeren. Voor mij hoeft dat niet. Ik heb zelf ook niks te vertellen. Alles wat ik te vertellen heb, zit in mijn werk. En dat is op genoeg plek ken te zien." Maar goed, er blijven nog ge noeg kunstenaars over die wel iets zien in de Kunstroute. En hopelijk genoeg mensen die aan 'Strandpret' van Gerrit Alberts. hun oproep: 'Knibbel, knabbel, knuisje, wie komt er in mijn huisje?', gehoor willen geven. Kunstroute '97, vrijdag 27,

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9