Leger vermoordt elke dag Rwandese burgers Scott Campbell zag wat Kabila wil verbergen Buitenland Bosbranden Indonesië breiden zich verder uit 1 W 1 V% elgische SM: slaan ïag, knijpen niet rankrijk voldoet aan voorwaarden voor EMU Akkoord over nieuwe verkiezingen in Srpska Politieke twist in België rond liegende politiechef - INDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 iefdesverdriet velt 11-jarig jongetje is angeles. Een 11 -jarig Amerikaans jongetje wiens vriendinne- ihet had uitgemaakt via een e-mail heeft zichzelf van het le- n beroofd. De jongen liet geen afscheidsbriefje achter, maar i zijn 12-jarige vriendin in een e-mail dat ze 'niets meer van m zou horen', aldus een politiewoordvoerder. De vader van jongen vond zijn zoon in de douche hangend aan een badjas- intuur. De kinderen hadden elkaar een maand eerder ontmoet een zomerkamp. olidariteit won met 33,8 procent iCHAUDe Poolse Solidariteit-Alliantie (AWS) heeft de ver ezingen van afgelopen zondag gewonnen met 33,8 procent n de stemmen. Dat blijkt uit de officiële uitslag die de staats commissie vanmorgen bekendmaakte. De Democratische ikse Alliantie (SLD) van voormalige communisten komt op de eede plaats met 27,13 procent. De opkomst bij de verkiezin- was 48 procent, aldus de kiescommissie. likki e ouders krijgen dikke kinderen 5TQNKinderen van dikke ouders hebben twee keer meer ns zelf later ook dik te zijn, dan anderen. Kinderen die onder drie jaar dik zijn maar wier ouders dat niet zijn, zullen dat den blijven. Daarentegen is de kans dat kinderen met overge- cht die ouder zijn dan drie, dik blijven als gevolg van hun leef- eetgewoonten. Dat blijkt uit een Amerikaans onderzoek dat ndaag in het blad New England Journal of Medicine is gepu- ceerd. xplosie in Pakistaans wapendepot iHAWARBij een ontploffing in een particuliere wapen- en mu- tieopslagplaats zijn gisteren in Bajaur, in het noordwesten van kistan, zeker dertig mensen gedood. Tal van mensen zouden ig onder de brokstukken van het ineengestorte wapendepot ;en, waardoor het aantal slachtoffers nog kan oplopen. Men- werden in de verre omtrek geraakt door rondvliegende ra tten. uong president van Vietnam IL? Het Vietnamese parlement heeft gisteren ingestemd met benoeming van de 60-jarige technocraat en vice-premier an Due Luong tot president. Hij volgt generaal Le Due Anh 7) op. Bijna-98 procent van de 450 parlementsleden bracht zijn im op hem uit. Luong was al tien jaar vice-premier. De nieuwe esident heeft de hervormer Phan van Khai (63) voorgedragen premier. Doden door droogte op Irian Jaya JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT De brandweer zal de rampzalige vuurzeeën in Indonesië binnen kort onder controle hebben. Dat zegt althans minister Djamalu- din Suryohadikusumo (bos bouw). Recente satellietbeelden weerspreken dat optimisme. Het dodental als gevolg van de droogte in Irian Jaya is inmid dels opgelopen tot 265. Djamaludin maakte gisteren bekend dat bijna 8500 Indone sische brandweerlieden bezig zijn de enorme branden in bos sen en struikgewas te bestrij den. Ze zijn vooral actief in de ergst getroffen provincies: Zuid- Sumatra, Jambi en Riau op Su matra en Oost-, Zuid-, Centraal en West-Kalimantan op Borneo. De eersten van de 1200 brand weerlieden die Maleisië naar Indonesië stuurt om te helpen, zijn gisteren aangekomen in de havenplaats Dumai op Suma tra. Vice-voorzitter Mahdi Kartasamita van LAP AN, het Indonesische bureau voor lucht- en ruimtevaart, verklaar de gisteren dat de brandhaar den niet minder worden. Hij baseerde zich op maandag ge maakte satellietopnames. Die geven aan dat het vuur in Kali- mantan zich naar het zuidoos ten verplaatst en op Sumatra naar het zuiden. In de oostelijke provincie Irian Jaya is het dodental giste ren opgelopen tot 265. De slachtoffers zijn omgekomen door honger en cholera. Door de droogte zijn in Irian Jaya oogsten mislukt en is er steeds minder schoon drinkwater. Het zwaarst getroffen gebied is de Baliem Vallei in het hart van de provincie. Er zijn daar al wel noodvoorraden heen ge bracht, maar de hulpverlening door de lucht wordt ernstig ge hinderd door rook van bosbran den die zich ook in Irian Jaya voordoen. In deze provincie zijn bijna vierhonderd brandweer lieden actief. Volgens het plaatselijke be stuur is al zeker 80.000 hectare begroeiing verbrand. Elders in Indonesië is minimaal 300.000 hectare verwoest. Kleinere branden op enkele bergen op Java zijn daarbij niet meegere kend. Kuala BRUNEI cad, luiwum; 5W D MALEISlt BORNEO igapore FIHPOÜEN s&v' k INDONESIË s brandhaarden INDISCHE OCEAAN Vissers in het zuiden van de wordt dat ook de Filipijnse het populaire toeristenoord Filipijnen kunnen de zee niet hoofdstad Manilla binnen enke- Phuket in het zuiden van Thai- op omdat de rook de lucht te le dagen door de rook wordt ge- land. zeer verduistert. Gevreesd troffen. Dat is al het geval met Mensenhandel bloeit in China PEKING YVONNE VAN DER HEUPEN CORRESPONDENT Voor de meeste ouders is de waarde van een kind niet in geld uit te drukken. In China zijn er echter duizenden ouders die je tot op de yuan nauwkeu rig kunnen vertellen hoeveel •hun zoon waard is. Ze kopen kinderen namelijk alsof het kommetjes rijst zijn. De mensenhandel, die na de machtsovername door de com munisten in 1949 nagenoeg was uitgeroeid, is door de economi sche hervormingen weer opge bloeid. Het streven naar een ka pitalistische economie heeft sinds begin jaren tachtig voor hogere inkomens gezorgd. De meeste Chinezen hebben nu meer geld dan ze strikt nodig hebben om te overleven. Zeker op het conservatieve platteland leidt dat tot de aan koop van een zoon zodat de fa milienaam kan worden voortge zet. Kidnappers struinen de Chinese steden af op zoek naar, vooral, jongetjes die ze vervol gens afvoeren naar de dorpen in het binnenland. Meisjes en jon ge vrouwen worden vooral als echtgenotes verkocht aan boe ren of vinden hun weg naar de seksindustrie. Rapport Amnesty International: Er wordt gejaagd op mannen, vrouwen en kinderen iSEL PAUL KOOPMAN respondent mag, mits niet te hard, ir het plaatsen van (tepel- mmen en toedienen van trische schokken blijft in d met de zedelijkheid. Dit niste het Hof van Beroep in Belgische Gent gisteren, voor de eerste keer dat op metnier juridisch over uèuele handelingen wordt ge in deeld", benadrukte recht- n kpresident Decorte voordat w ijn arrest voorlas, anleiding voor de uitspraak een aanranding vorige zo- in Gent door de uitbater een SM-club. De officier justitie diende niet alleen aanklacht in wegens aan- i s» cees van zweeden randing, maar ook wegens de SM-relatie die de verdachte met zijn echtgenote onderhield. In het vonnis wees de magi straat er op dat SM door de meeste burgers nog altijd als een 'liederlijke en ontuchtige vorm van seks' wordt be schouwd, maar dat het toebren gen van lichte slagen in het ka der van een sadomasochistische relatie door de vingers moet worden gezien. De zedenzaak krijgt nog een interessant staartje, omdat in de seksshop van de man een video werd gevonden waarop een Mechelse rechter te zien is tij dens het bedrijven van SM- spelletjes met zijn echtgenote. Deze magistraat moet zich bin nenkortverantwoorden. Het bloedvergieten in Rwanda gaat door en neemt zelfs toe. Tussen januari en augustus van dit jaar hebben ze ker zesduizend mensen, voor het merendeel ongewapen de burgers, het leven verloren. Het dodental ligt waar schijnlijk aanzienlijk hoger. De mensenrechtenorganisa tie Amnesty International stelt in vandaag verschenen rapport dat de moordpartijen in augustus een dagelijks verschijnsel waren geworden. van het vroegere regeringsleger (FAR) maken bewust jacht op mannen, vrouwen en kinderen zegt Amnesty. Velen zijn 'ver dwenen' en hun families weten niet of zij nog in leven zijn. Hoewel beide groepen ver antwoordelijk zijn voor het do den, houdt Amnesty de RPA verantwoordelijk voor het grootste deel van de moordpar tijen de afgelopen tijd in het DEN HAAG ANP Veel van de slachtoffers zijn mensen die naar Rwanda zijn gerepatrieerd. Honderdduizen den vluchtelingen zijn eind vo rige jaar onder dwang uit de Democratische Republiek Con go en Tanzania gezet. Soldaten van het huidige Rwandese rege ringsleger (RPA) en gewapende groepen bestaande uit leden noorden van Rwanda. Dat is het deel van het land waar het meeste geweld voorkomt. De gevechten tussen de RPA en ge wapende bendes zijn de afgelo pen maanden sterk toegeno men. Hele delen van het noordwes ten zijn ontoegankelijk wat de schendingen van de mensen rechten makkelijker maakt. De bevolking leeft in permanente angst. Zij weten dat, wat hun et nische afkomst ook moge zijn, zij slachtoffer kunnen worden van de één of andere partij in het conflict. Ook internationale hulporga nisaties ontkomen niet aan het geweld. Verscheidene buiten landse maar ook binnenlandse leden van deze organisaties zijn vermoord. Daardoor zijn hulp- V< respondent ie lil een begrotingstekort van irocent dit jaar en 3 procent zal Frankrijk zich kwali- Iren voor de Europese munt, boeuro. Dat zei de Franse mi le er 'Strauss-Kahn (economi- zaken) gisteren bij de pre- ai iade van zijn begroting, leiot voor deze zomer twijfel- id economen of Frankrijk zijn !i) rotingstekort tot 3 procent tri kunnen terugbrengen, zoals n- et Verdrag van Maastricht is aald. Maar bezuinigingen bedrage van tien miljard c, een 'eurotax' van 22 mil- franc en een plotseling op geraakte economie lijken i 'oldoende te zijn om binnen et rens te blijven, resident Chirac feliciteerde regering van Lionel Jospin, politieke aartsvijand, met verminderde begrotingste- Maar de gaullist plaatste grote vraagtekens bij de wijze waarop dat tekort was geredu ceerd. Met name de bezuinigin gen op defensie (twee miljard franc) en op de kinderbijslag achtte de president ongewenst. Ongeveer tachtig persfoto grafen hebben gisteren bij de presentatie van de Franse mil joenennota hun camera's neergelegd uit protest tegen het onderzoek dat naar een aantal van hun collega's is in gesteld in verband met de dood van prinses Diana. „We zijn hier om onze collega's te ondersteunen, die nu niet kunnen werken omdat som mige van hen hun perskaart niet hebben teruggekregen", aldus Joel Robin, een zegs man van de fotografen. FOTO REUTERS programma's voor de mensen die ze het meeste nodig heb ben, vastlopen. Amnesty zegt dat zowel de Rwandese regering als de inter nationale gemeenschap de toe stand bagatelliseert. Rapporten in de media over de slechte si tuatie van de mensenrechten zijn schaars en buitenlandse re geringen lijken de emst van de toestand niet te willen inzien en blijven pleiten voor repatriëring van Rwandese vluchtelingen uit de buurlanden. „Het is onvoor stelbaar dat veel landen blijven aanvaarden dat het voor vluch telingen veilig is om naar Rwanda terug te keren. Dat is volstrekt onjuist", zegt Amnes ty- Toscaans dorp in de ban van slaapziekte Het dorp Camigliano in de Itali aanse regio Toscane is -sinds april in de ban van een mysteri euze slaapziekte. Bij negen dorpsbewoners, vooral vrou wen, is de ziekte vastgesteld, die de wetenschappelijke naam ideopatische chronische stupor heeft gekregen. De symptomen van de kwaal zijn hoofdpijn, sufheid en ten slotte een diepe slaap die soms vijftien uur achtereen duurt. Als je wakker wordt, herinner je je niets en voel je je leeg en be droefd, aldus een van de patiën ten. De artsen hebben allerlei mo gelijke oorzaken onderzocht, zoals de fysieke gesteldheid van de patiënten, de overproductie van endozepine-4, een stof die ook in slaapmiddelen voor komt, of een vergiftiging door voedsel of water. De werkelijke oorzaak is nog niet gevonden. Amerikaan registreerde 'overblijfselen van tienduizenden vermoorde vluchtelingen IARLEM-LEIDEN BART BOELE 'ott Campbell, medewerker van de Amerikaan- mensenrechtenorganisatie Human Right atchheeft tijdens een recente reis door de De- ocratische Republiek Congo 'gezien en gefoto- afeerd wat meneer Kabila en vice-president tul Kagame van Rwanda niet willen dat gezien ordt: de overblijfselen van tienduizenden uchtelingen die werden afgeslacht tijdens Ka- ;t la's verovering van Zaïre'. <y een artikel in The Washington Post stelt b impbell dat Kabila en Kagame terecht het oog •ei ui de wereld - een speciale commissie van de o ïrenigde Naties - proberen weg te houden uit ist-Congo. „Tussen de in staat van ontbinding igs rkerende lichamen zijn veel vrouwen en kin- JÏ tren te herkennen. Op veel plaatsen zijn over- Is ijfselen opgegraven en verbrand door de sol- tten van Kabila en Kagame die de moordpartij hebben uitgevoerd.'' ïsident Kabila houdt al weken een VN-onder- zoek naar massale moordpartijen op Hutu- vluchtelingen tegen, maar de geruchten dat tien duizenden mensen op wrede wijze aan hun eind zijn geholpen worden zo nadrukkelijk dat de weerstand van Kabila eindig lijkt. De vraag is of hij kans ziet voor die tijd de bewijzen te laten verdwijnen. Het Tutsi-leger van de belangrijkste bondgenoot van Kabila, de Rwandese regering van Paul Kagame, heeft waarschijnlijk de meeste moorden op zijn geweten. Inmiddels is in The New York T/'mes geanaly seerd waar het kat-en-muis-spel tussen Kabila en de VN-missie zich op toespitst: IVlbandaka. Van de brute moordpartij die zich daar op 13 mei voordeed in het vluchtelingenkamp Wendji, duizend kilometer westelijk van Rwanda, zijn zoveel overlevenden die allemaal hetzelfde ver haal vertellen dat aan een negatief VN-oordeel vrijwel niet valt te ontkomen. Het kamp werd door soldaten omsingeld waarna het vuur werd geopend op de vluchtelingen. Zeker tweedui zend Hutu's vonden de dood. Vier dagen later viel de duizenden kilometers verderop gelegen hoofdstad Kinshasa; Kabila zat tijdens het bloed bad in Mbandaka dus al zo stevig in het zadel dat elke noodzaak voor een dergelijke militaire actie ontbrak. Het blijft afwachten hoezeer de internationale gemeenschap Kabila dergelijke acties zal aanre kenen. Daarbij spelen de natuurlijke rijkdom men (diamanten en kobalt waar westerse bedrij ven interesse voor hebben) en de strategische ligging van Congo een grote rol. Bij de verove ring van Congo had Kabila zich, is inmiddels duidelijk geworden, al van economische en poli tieke steun verzekerd van landen als Uganda, Burundi, Zambia, Tanzania en in mindere mate Eritrea, Ethiopië, Zimbabwe en Zuid-Afrika. Het immense Congo ligt centraal in Afrika en kan een sleutelrol in de ontwikkeling van het he le continent vervullen met spoorwegen en we gen - handelsroutes - die noord met zuid en oost met west verbinden. Het grote voorbeeld voor Kabila is Uganda. In dat land heeft president Museveni met vooral op Afrika gerichte handel een bloeiende natie weten op te bouwen met prachtige economische groeipercentages en welvaart voor de bevolking. De komende maanden zal blijken of Kabila net zo goed in politiek is als hij kan vechten. Hij moet binnenslands corruptie en uitbuiting a la Mobutu zien te voorkomen en het volk in elk ge val een minimum van de beloofde democratie bieden. Het buitenland (met name het Westen) heeft vooral belangstelling voor een stabiel Con go met goede handelsmogelijkheden. De ge wiekste Kabila heeft ruim 25 jaar gewacht op zijn kans Mobutu te verdrijven en nu dat is ge lukt, is hij er zeer op gebrand zich een betere lei der te tonen voor zijn Congo. Als die doelstelling van Kabila tegemoetkomt aan de buitenlandse vraag, is het nog maar de vraag of een VN-ver oordeling - als het al zover komt - hem zwaar zal worden aangerekend. BELGRADO DPA-Rlr-AFP-ANP Op 7 december worden ver vroegde parlements- en presi dentsverkiezingen gehouden in de Bosnisch-Servische Republi- ca Srpska. Dat zijn gisteren de presidente van de Republika Srpska (RS), Biljana Plavsic, en het Servische lid van het collec tieve Bosnische staatspresidi- um, Momcilo Krajisnik, over eengekomen. De twee hadden in Belgrado vijf uur overleg onder leiding van de president van Joegosla vië, de Serviër Slobodan Milose vic. De gang naar de stembus wordt georganiseerd door een commissie van het nieuwe par lement, dat op 15 november wordt gekozen. Plavsic, die in Banja Luka ze telt, is al maanden in een machtsstrijd verwikkeld met Krajisnik en haar voorganger Radovan Karadzic, die in Pale zetelen. Tot nu toe had Plavsic de eis van Krajisnik en Milose vic om vervroegde presidents verkiezingen van de hand gewe zen. Op zijn beurt legde het parlement de ontbinding door Plavsic in juli naast zich neer en vergaderde lustig door. liet akkoord van woensdag is volgens Westerse waarnemers tot stand gekomen onder Wes terse druk. De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) zal toezicht houden op de verkiezingen. De Contactgroep voor Bosnië, waarin Verenigde Staten, Rus land, Frankrijk. Groot-Brittan- nië, Duitsland en Italië zitten, heeft besloten nog meer druk uit te oefenen op de Bosnische Serviërs om het vredesakkoord van Dayton na te komen. Eén van de elementen daarvan is het uitleveren van vermeende oorlogsmisdadigers aan het Joe goslavië-Tribunaal. Inmiddels lijken de Europeanen erin te zijn geslaagd de Amerikanen over te halen na juni 1998, wan neer het mandaat van de SFOR- vredesmacht afloopt, actief te blijven in Bosnië. VITROLLES Rtr Vitrolles schrapt Place Mandela terrand sneuvelt om plaats te maken voor de Avenue de Mar seille. Daarbij gaat het zeker niet om een politieke afreke ning met de overleden oud-pre sident, benadrukt Mégret. „Het is slechts om uitdrukking te ge ven aan de diepgevoelde ver knochtheid van de bevolking aan de traditionele naam van deze straat." De straat was juist na Mitterrands dood in januari naar hem vernoemd. Tenslotte is de gemeente op zoek naar geschiktere, Fransere namen voor de Avenue Sal vador Allende, het Olof Palme - plein en het Dulcie September- plein. Deze strijdster tegen de Apartheid wordt door de burge meester van Vitrolles, Mégrets echtgenote Cathérine, omschre ven als 'een Afrikaanse opstan- delinge' en daar houden ze in Vitrolles niet zo van. Vitrolles, de Zuid-Franse stad waar sinds vorig jaar het ex- treem-rechtse Nationale Front (FN) het voor het zeggen heeft, gaat straten een nieuwe naam geven. De FN-aanhang wil af van pleinen en straten die naar buitenlanders, zwarten en soci alisten zijn genoemd. Zo wil de stad zijn Place Man dela kwijt. Het plein zal worden omgedoopt in Place de Proven ce, maakte woordvoerder Mé gret van het gemeentebestuur gisteren bekend. „Het hart van de stad kan niet de naam dra gen van een zittend president en zou in plaats daarvan naar onze eigen wortels moeten ver wijzen", aldus Mégret, die be halve gemeentewoordvoerder ook de rechterhand van FN-lei- der Jean-Marie Le Pen is. Ook de Avenue Francois Mit- BRUSSEL PAUL KOOPMAN zijn oude post mag terugkeren. Het voormalig lidmaatschap en het liegen daarover is onvol doende voor degradatie of ont slag, besliste Vande Lanotte. Lichtvaardig is de minister niet tot dat Salomonsoordeel gekomen. Demol was de afgelo pen weken al gepromoveerd tot het speerpunt van een serieuze politieke controverse in het Brusselse. Het extreem-rechtse Vlaams Blok had zich onmid dellijk over de in ongenade ge vallen commissaris ontfermd. Om de indruk weg te nemen dat de regering zich liet chante ren door het Vlaams Blok, ver klaarde Vande I.anotte eerder deze week al nadrukkelijk dat politieke overwegingen geen enkele rol speelden bij zijn be oordeling van de feiten. De beslissing van Vande Lanotte creëert nu wel een groot probleem in de gemeen tcraad van Schaarbeek. Burge meester Duriau heeft met steun van de gemeenteraad laten we ten dat Demol niet meer wel kom is, terwijl het politiekorps in twee kampen uiteen dreigt te vallen. CORRESPONDENT Hij is jong, gladgeschoren, on berispelijk in het pak en met een keurig gekapt hoofd; zo op het oog de perfecte schoon zoon. Bovendien heeft hij de criminaliteit in een van Brussels onveiligste deelgemeenten, Schaarbeek, enkele jaren suc cesvol bestreden. Maar toch is de Brusselse hoofdcommissaris Johan Demol in opspraak geko men. Reden: Demol was lid van een extreem-rechtse jeugdorga nisatie en heeft daarover en thousiast gelogen. Demol ontkende het omstre den lidmaatschap voor de Bel gische televisie, tegenover de gemeenteraad van Schaarbeek en onder ede. Tot het onomsto telijke bewijsmateriaal op tafel kwam. Demol moest schuld be kennen, maar deed dat haast schouderophalend. Die laconieke houding was misschien niet helemaal mis plaatst. Gistermiddag liet de so cialistische minister Vande Lanotte (binnenlandse zaken) weten dat Demol na een schor sing van drie maanden weer op

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7