Aziatische megasteden zowel zegen als bezoeking wmmssM® tS Ibrahim is niet langer een bezienswaardigheid Einde Afghaanse oorlog nog lang niet in zicht Buitenland DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 Zover het oog rijkt zijn rookpluimen, schoorstenen en fa brieken te zien. Ook de open riolen van de stad zijn dui delijk zichtbaar. Shenyang is een van de snel groeiende steden in China. Twintig jaar geleden had deze industrie stad minder dan drie miljoen inwoners. Nu zijn het er 6,8 miljoen en voor 2025 wordt een inwonertal van meer dan tien miljoen verwacht. Het is een groeipatroon dat in heel Azië is terug te zien. In 2025, voorspelt de Aziatische Ontwikkelingsbank, zijn zo'n twintig Aziatische steden uitgedijd tot megasteden met meer dan tien miljoen mensen. Ondanks de overbevolking, vervuiling, het wa tertekort en andere problemen die deze urbanisering met zich meebrengt, zijn de megasteden zeker niet louter een bezoeking, aldus de bank. lometer ten noordoosten van Peking, een door nomaden be zocht regionaal handelscen trum met de naam Mukden. In de zeventiende eeuw nam de stad korte tijd een prominente plaats in als hoofdstad van Chi na onder de Qing-dynastie. On der de Chinese communisten werd de stad het industriële hart van Noordoost-China. De basis hiervoor was overigens al gelegd door de Japanse bezet ters, die Mukden en de rest van Noordoost-China in 1931 bezet ten en van Mantsjoerije, zoals zij de regio noemden, een groot industriegebied en leverancier van grondstoffen wilden maken. De winkels en villa's uit de Ja panse tijd zijn nog steeds zicht baar in het straatbeeld, of schoon ze langzaam maar ge staag het veld moeten ruimen voor nieuwe kantoortorens en winkelcentra. De op zes na grootste stad van China kent echter niet de uit golfplaten en karton opge trokken sloppenwijken als in Ja karta en Rangoon, de hoofstad van Myanmar (het voormalige Birma). De overheid leidt de groei wat dit betreft enigszins in goede banen. Daarbij maakt de bittere winterkou in Shenyang het bijna onmogelijk in een krot met kartonnen wanden te le- ELAINE KURTENBACH AP Verwacht wordt dat de stadsbe volking in het jaar 2025 wereld wijd meer dan verdubbeld is, van 2,4 miljard in 1995 tot vijf miljard. Daarvan zullen zo'n 173 miljoen mensen dicht op eengepakt in de twintig Aziati sche megasteden leven. Het In diase Bombay wordt de grootste stad met 33,2 miljoen inwoners. Tokyo, dat tegen die tijd 28,7 miljoen inwoners heeft, moet zijn eerste plaats afstaan. De steden die het snelst groeien - Jakarta, Dhaka in Bangladesh, Karachi in Pakis tan - zijn tegelijk de metropolen die qua infrastructuur het slechtst op de groei zijn voorbe reid. Nu al laten het riolerings systeem, de drinkwatervoorzie ning, huisvesting, het wegennet en andere essentiële voorzie ningen in deze steden zeer veel te wensen over. Miserabele leefomstandighe den en werkloosheid kunnen steden tot broeiplaatsen van so ciale onrust maken. Enorme verschillen in rijkdom - een normaal verschijnsel in Aziati sche steden- droegen afgelo pen voorjaar bij aan verkie zingsonlusten in Jakarta. Ooit was Shenyang, op 850 ki- ven. Toch kent Shenyang nog vele andere problemen, die worden verergerd door een te kortschietende bureaucratie. Net als veel andere steden heeft ook Shenyang in zijn cen trum een beeld van de Grote Roerganger, Mao Zedong. Een beminnelijke Mao reikt hier aan zijn voeten ploeterende arbei ders, boeren en soldaten de hand. 'Lang leve het proletari aat' luidt een vervaagde tekst op een gebouw waarin nu een re paratiewerkplaats voor elektri sche apparaten is gevestigd. Maar het proletariaat van She nyang heeft betere tijden ge kend. Meer dan de helft van de fa brieken in de stad - de meeste zijn staatseigendom - lijdt ver lies. Zeker duizend fabrieken zijn stilgelegd of draaien op hal ve capaciteit. De werkloosheid wordt geschat op twintig pro cent, maar ligt mogelijk hoger. In sommige wijken zijn werklo zen te zien die bedelen om werk of voedsel. De vervuiling is nog niet zo erg als in Jakarta, ofschoon de kanalen die in Shanyang als open riolen dienen, een kwalij ke stank kunnen verspreiden. Na klachten van lokale bestuur ders dit voorjaar zegden de pro vinciale autoriteiten 10,8 mil jard yuang (2,6 miljard gulden) toe voor de bouw van 21 water zuiveringsinstallaties. In het kleine, maar snel groei ende zakencentrum van She nyang zijn de eerste glimmende hotel- en kantoorkolossen ver rezen. Maar al snel begint het woud van schoorstenen en vijf a zes verdiepingen hoge fabrie ken die worden omgeven door vervallen arbeidersflats. Bomen of planten zijn er nauwelijks te bekennen. De stad heeft enorme open ruimten als marktplaatsen inge richt, waar enkele duizenden van de 230.000 ontslagen arbei ders zichzelf van een inkomen kunnen voorzien met de ver koop van kleren, petten, schoe nen, speelgoed en zo meer. ,,De meesten zijn nu rijker dan met een arbeidersloon", zegt Zhang Limin, onderdirecteur van het Bureau van Economie en Han del in Shenyang. Een bezoek aan de markt leert echter dat de handel niet echt floreert. De meeste verko pers liggen achter hun stal te slapen of staren wezenloos in de ruimte. Zhang zegt dat de stad hoopt investeringen van buiten aan te trekken om de in dustrie nieuw leven in te bla zen. Ook voor zijn milieuproble men heeft de stad hulp van bui ten gezocht. Shenyang heeft zich aangesloten bij een project van het Ontwikkelingsprogram ma van de Verenigde Naties, dat plannen opstelt voor de aanpak van de luchtvervuiling en het afvalprobleem. Shenyang is slechts één van de Chinese steden die kampen met een enorme bevolkings groei. In 1949 woonde slechts één op de tien Chinezen in de stad, nu is dat bijna één op de drie - ongeveer vierhonderd miljoen mensen, en mogelijk zelfs 520 miljoen als de migran ten van het platteland die in de steden werk zoeken worden meegeteld. Tot voor kort hield de overheid een strikt registra tiesysteem bij om migratie vanuit het platteland tegen te gaan. Nu de markt vrij spel krijgt is er minder zicht op de trek naar de stad. ,,Er is nauwelijks geïnvesteerd in infrastructuur. De regering wilde zelfs niet praten over stadsontwikkeling", zegt Elisa- betta Capannelli, een onder zoekster van de Aziatische Ont wikkelingsbank. ,,Nu de markt het overneemt groeien de ste den ongelooflijk snel. De rege ring begint nu pas te investeren in de benodigde infrastruc tuur." Snelle groei van steden is ove rigens niet alleen maar slecht, zegt de Ontwikkelingsbank. Ste den zijn centra van economi sche activiteit en groei. Het ge middelde inkomen ligt in ste den doorgaans hoger dan op het platteland en de levensstan daard is er over het algemeen hoger, vooral in ontwikkelings landen als China. Het leefbaar maken en hou den van de steden is echter een enorme opgave. Alleen in Azië moet volgens de Ontwikkelings bank jaarlijks zo'n 40 miljard gulden worden uitgetrokken voor de infrastructuur die nodig is om steden draaiende te hou den: wegen, havens, dammen, huisvesting, riolering en andere voorzieningen. Dagelijks sterven in megaste den over de hele wereld zo'n 50.000 mensen als gevolg van een tekort aan schoon drinkwa ter, veilige huisvesting en goede sanitaire voorzieningen. Van de 138 grote rivieren die door de Chinese steden lopen voldoen er slechts 38 aan eisen van het ministerie van volksgezondheid. In tweederde deel van alle stadswijken in het land ligt de geluidsoverlast hoger dan de li miet die de regering stelt, blijkt uit een recent regeringsrapport. Shenyang vertrouwt op zijn erfenis als industriecentrum, waar machines, metaalwaren, textiel en chemicaliën werden vervaardigd. De stad hoopt dat de toegenomen welvaart in het land en buitenlandse investe ringen ook hier, net als in Shanghai en Beijing, leiden tot een grotere bedrijvigheid en een hogere levensstandaard. Dan krijgt de stad wellicht een deel van zijn oude glorie terug. Voor lopig doen alleen de nog roken de fabrieksschoorstenen en het keizerlijke paleis, een minia tuurversie van de Verboden Stad in Peking, aan die indus triële en keizerlijke glorie den ken. Met buitenlanders kwam het racisme naar Ierland DUBLIN SHAWN POGATCHNIK Ibrahim Booge herinnert zich nog de tijd dat iedereen hem aangaapte als hij over straat liep. ,,Het leek alsof ik de enige zwarte was in Ierland", zegt Booge, een Somaliër die drie jaar geleden in Dublin aan kwam. Nu is hij geen bezienswaar digheid meer en merkt hij hoe de nieuwsgierigheid is omgesla gen in vreemdelingenhaat. Ier land was twee eeuwen lang een land dat door zijn armoede juist mensen afstootte: miljoenen jonge Ieren zochten hun heil el ders. vooral in de Verenigde Staten. Maar nu is het ontdekt door mensen die de economi sche malaise en discriminatie in Roemenië en conflictgebieden in Afrika willen ontvluchten. De toestroom van Afrikanen en Roemenen heeft het justitië le apparaat overweldigd en ge leid tot uitingen van racisme in Dublin, een stad van 1,3 mil joen inwoners die nu meer dan tweeduizend illegale immigran ten telt. De meesten zijn dit jaar ^met de boot of het vliegtuig aangekomen via andere Eu ropese landen die hun immi- gratiewetten de afgelopen tijd hebben aangescherpt. „Europa is een fort gewor den", zegt Gary Quinn, hoofd van het kersverse Antiracisme- Project in Dublin. „Dus de mensen komen meer in Ierland terecht. Soms weten ze niet eens waar het land op de kaart ligt." Quinn zegt dat hij zich als zwarte niet op zijn gemak voelt in sommige wijken van de stad. „Stel je eens voor wat het is om als zwarte over straat te gaan. Je springt er duidelijk uit en je kunt het slachtoffer worden van iedere bekrompen gek." President Mary Robinson, die onlangs werd benoemd tot toe komstig VN-commissaris voor de mensenrechten, heeft de be volking gewaarschuwd voor ra cisme. „Racisme steekt in zo veel landen zijn lelijke kop op. Hier in Ierland zien we dingen die kunnen leiden tot een opko mend racisme, dat zo tegenge steld zou zijn aan onze eigen traditie", aldus Robinson. De immigranten, ofschoon nog gering in aantal, zijn inmid dels gebombardeerd tot hoofd schuldige van vrijwel alle drugs smokkel, roofovervallen en an dere misdaden. Bewakers van winkels waarschuwen elkaar per walkie-talkie als ze op straat een buitenlander signaleren. „Het wordt echt erg", zegt Ann Nelson, uitbaatster van een kledingwinkel in Lower Cam den Street, waar veel buitenlan ders wonen in een door de staat gesubsidieerd pension. „Ze ko men binnen met sjaals om hun hoofd en doen net of ze geen Engels kunnen spreken", aldus Nelson. „Maar ik ken degenen die stelen en ik laat ze niet meer binnen. Als er een paar voorbij komen, laat ik de andere winke liers in de straat weten dat ze komen." Fintan O'Toole, een van de meest gerespecteerde colum nisten in het land, sprak in The Irish Times over de 'adembene mende hypocrisie' in een land dat zoveel emigranten naar de VS stuurde. „We trokken iedere senator en ieder (Amerikaans) congreslid aan zijn jasje met het oog op de Ierse stemmen en we voelden ons verraden als Ameri ka weigerde zoveel van onze economische vluchtelingen op te nemen als wij wilden sturen. Maar wat gebeurt er als we drie jaar lang een positief migratie saldo kennen? We kunnen ons zelf er nauwelijks van weerhou den bordjes op te hangen met de tekst: Geen honden, geen Roemenen", aldus O'Toole. Vooral de Roemeense zigeu ners zijn de Ieren een doorn in het oog. met name de vrouwen met hoofddoeken die. vaak met een baby op hun arm. agressief bedelen in het welvarende Zuid-Dublin. Het percentage buitenlanders op het totale aantal inwoners bedraagt in Ierland 2,7, bedui dend minder dan de 6,3 procent in Frankrijk en de 8,1 procent in Groot-Brittannië. Toch is drie vijfde deel van de bevolking voor stopzetting van de immi gratie, biijkt uit een opiniepei ling in opdracht van de grootste en meest populistische krant van het land, The Irish Indepen dent. De Independent draagt zelf zijn steentje bij aan de on rust rondom de immigratie. „Waarom is er niemand die toe ziet op wie ons land binnen komt". vraagt columniste Patri cia Redlich zich retorisch af. „Waarom slaapt de regering weer eens? Waarom mag er misdaad plaatsvinden?" Het meeste geweld als gevolg van de immigratie lijkt echter tegen de immigranten gericht. Booge voelde zich zo geïntimi deerd dat hij zijn eerste woning moest verlaten. Iemand had met de spuitbus 'Nikkers weg' op het huis geklad. Het armere Noord-Dublin, waar de meeste asielzoekers wonen, is inmid dels vergeven van racistische en xenofobe leuzen. Booge liet in 1993 vrouw en kind achter in een vluchtelingenkamp in Ethiopië en vloog naar Moskou. Daar nam hij een vlucht naar Cuba. Hij stapte uit tijdens een tankstop in Shannon in West- Ierland. De 26-jarige Ismail Kismaru is een andere asielzoeker uit So malië. Hij beklaagt zich erover dat hij in sommige pubs niet wordt geholpen en zegt dat hij 's avonds niet graag over straat gaat. Toch wil hij zijn vader, diens twee vrouwen en verschil lende andere familieleden laten overkomen als hij asiel krijgt. Zijn familie verblijft nu in een Kenyaans vluchtelingenkamp. Kismaru - zijn Armani-bril ver raadt vroegere welstand - zegt dat hij niet meer terug kan naar Somalië. „Alles wat mijn vader heeft opgebouwd, zijn zaak, is verwoest", zegt Kismaru. Woordvoerder Noel Waters van het ministerie van justitie zegt dat de afdeling die asiel aanvragen behandelt vroeger slechts een tiental medewerkers telde, maar dat aantal is inmid dels verdrievoudigd. Toch zijn dit jaar slechts een paar aanvra gen verwerkt, deels als gevolg van vertraging bij de invoering v. i Tokyo zal de eerste plaats als meest dichtbevolkte stad van Azië moeten afstaan aan Bombay, archi Buitenlanders hebben een negatief imago in Ierland; daar helpt deze uit Oost-Europa afkomstige bedelaar, die zijn 'werk' in het centrum van Du blin doet, aan mee. FOTO AP JOHN COGHILL van de vorig jaar aangenomen nieuwe vluchtelingenwet. Sinds juni voert de politie controles uit op vluchten en boten uit Groot-Brittannië, alsook op voertuigen uit de Britse provin cie Noord-Ierland. Meer dan driehonderd mensen zijn bij deze controles onderschept, meest zwarten. Tot degenen die het land niet binnen mochten behoorde ook de in Duitsland en Engeland studerende Ghanees Ralph Wale. Hij was in het bezit van een Iers visum en wilde op het eiland een bruiloft bijwonen. Maar de immigratiedienst wilde hem niet binnenlaten omdat de tweehonderd pond (zeshonderd gulden) die hij bij zich had niet genoeg zou zijn voor een week je Ierland. Zijn Visa-kaart maak te geen indruk. Hij werd in een toilet opgesloten totdat hij op de eerstvolgende vlucht terug naar Duitsland kon worden ge zet. „Ik had gewone, legale be doelingen", zegt Wale per tele foon vanuit Duitsland. „Maar uiteindelijk word je tot crimi neel bestempeld." KABUL GRETCHEN PETERS Taliban-militair Abidullah ziet de hand van God in de zand storm die zijn schuilplaats aan het front ten noorden van Ka- bul vol zand gooit. „God is niet blij met de voortzetting van de strijd", zegt Abidullah. „Hij stuurt deze storm om het ongelukkige volk van Afgha nistan te straffen." Ook Abidullah ziet, net als vele andere Afghanen, nog geen eind aan de oorlog die het land nu al tientallen jaren teistert. Het religieuze leger vein de Taliban beheerst nu tweederde deel van het land, maar levert in het noorden aan zeker vier fronten strijd te gen een coalitie van oppositie groepen die de rest van Afgha nistan in handen heeft. Even leek het erop dat de Taliban het hele land in han den zouden krijgen toen de noordelijke krijgsheer Malik Pahlawan in mei zijn Oez- beekse bondgenoot Rashid Dostum verdreef en de mos limfundamentalistische Tali ban uitnodigde naar het noor den te komen. Nadat het Tali- ban-leger inderdaad naar zijn noordelijke bolkwerk Mazar-e- Sharif was gekomen, veran derde Pahlawan opnieuw van partij. De Taliban raakten honderden strijders kwijt in straatgevechten en moesten halsoverkop vluchten. Het zijn deze snel wisselen de allianties, die nog dateren uit de tijd dat Rusland en Groot-Brittannië in de negen tiende eeuw om de handels routes in het land streden, die er voor zorgen dat de oorlog maar blijft voortduren. Jarenlang speelden buiten landse mogendheden in op de etnische en religieuze ver deeldheid in Afghanistan in de hoop de macht handen te krij gen. In 1979 viel de toenmali ge Sovjet-Unie het land bin nen. Na een bezetting van tien jaar werd het Rode Leger ver dreven door guerrillastrijders die werden gesteund door de Verenigde Staten. Nu beschul digen de noordelijke leiders Pakistan, maar ook de Vere nigde Staten, van het verlenen van steun aan de Taliban, een militie die drie jaar geleden uit het niets leek te ontstaan en in twee jaar tijd de hoofdstad Ka- bul innam. Pakistan en de VS zouden de Taliban als buffer willen gebruiken voor het eveneens moslimfundamenta listische bewind in Iran. Ondertussen gaat de oorlog, die sinds 1980 meer dan 1,5 miljoen levens heeft geëist, ge woon door. In de met kreupel hout begroeide heuvels ten noorden van Kabul, waar het offensief van de oppositie in juli vastliep, wordt dagelijks geschoten met artillerie en ra ketten. Soldaten strijden om onherbergzame stukken grond die lang geleden door de bur gerbevolking zijn verlaten. Terwijl Abidullahs kamera den een roestige Russische tank, een overblijfsel van de sovjetbezetting, in stelling pro beren te brengen, debiteert commandant Maulvi Hashami nog eens de paradox van de oorlog: vechten voor vrede. „We willen de vijand terug dringen om het Afghaanse volk vrede te brengen", zegt Hashami. Geen van de partijen lijkt echter in de positie een mili taire oplossing van het conflict af te dwingen. De Taliban zijn door recente nederlagen in het noorden, waarbij volgens bui tenlandse hulpverleners dui zenden Taliban-strijders ge vangen zijn genomen, du ii nig verzwakt dat ze de aand len van de oppositie nog n k met moeite kunnen v/p. staan. Tegelijkertijd is ook de m delijke coalitie onder leii van voormalig defensie Ahmed Shah Massood, w regering vorig jaar door de liban uit Kabul werd ver ven, verzwakt bij de reci- gevechten. Verder is het bo genootschap verre van stal y getuige het recente kortsto ge overlopen van Pahlav De troepen van Pahla hebben het ook herhaald aan de stok gehad mets hangers van de Hezb-e-W: ïi dat, een sjiitische militie deel uitmaakt van de coalii De alliantie werd verder dermij nd door het neersto 9 op 21 augustus van vrachtvliegtuig met aan I de pas benoemde noorde e premier Abdul Rahim Gha t zai. Alle inzittenden kwar hij het ongeluk om het leio Ghaforzai werd benoemd weken gebakkelei tussen ri coalitieleiders en het buurl Iran, dat de anti-Taliban-^ antie steunt. Volgens woordvoerder van Mass was Ghaforzai de aangewi c figuur om de coalitie van positiegroepen bijeen te den en zou het moeilijk den een opvolger te vinden j Terwijl de strijd zich in impasse bevindt leveren bemiddelingspogingen vai Verenigde Naties en het b land Pakistan niets op. hebben twintig jaar striji twintig jaar onderhandelii meegemaakt", zegt de mai ge minister van volksgezo heid van de Taliban, mu Mohammed Abbass Akhi „Geen van beide werkt." Rusland, Kazachsti Oezbekistan en Ky1 gizië hebben hun l '~'.i waking aan de graft met Afghanistan o( gevoerd. Op de fot n een patrouille lang de grens van Afgto?l nistan en Tadzjikis- 'i tan. FOTO REUÏÏ 1

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6