Tientallen verdachten zitten celstraf niet uit Vrouwen Srebrenica vragen hulp bij identificatie van slachtoffers Binnenland Archeologen graven weg en schip van Romeinen op Blikvanger voor schoon milieu vdA grootste in peiling iscriminatieklacht tegen koningin niet ontvankelijk Betere voorlichting nodig over risico's uitstellen ouderschap digitale schooltas maakt einde aan gepest 1NDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 enderde Nederlanders kampeert sterdam Eenderde van de Nederlandse bevolking kampeert zijn vakantiebestemming. Dat gebeurt met zo'n 754.000 cara- ns of kampeerwagens en 1.3 miljoen tenten. Ruim 21 procent n de gezinnen heeft een tent. In twaalf procent van de huis- tudens is een mobiel vakantieverblijf aanwezig. Uit een onder- k van de Stichting Continu Vakantieonderzoek (CVO) blijkt Nederlanders aan toeristisch-recreatieve goederen jaarlijks igeveer 2,3 miljard gulden uitgeven. Vooral bij gezinnen met ideren is kamperen populair. Zij bezitten driekwart van alle uwcaravans. lan rent weg uit gevangenis Zwaag fAAGEen 31-jarige man uit Enkhuizen is, naar nu pas be nd is geworden, dinsdag uit het huis van bewaring in Zwaag tsnapt. De gedetineerde zag kans simpel de gevangenis uit te nnen. De man werd per busje door de politie van Enkhuizen ar het huis van bewaring gebracht. Deze reed via een schuif- ur het terrein van de gevangenis op. Op het moment dat een ent de deur van het busje opende, was de schuifdeur echter g niet gesloten. De gedetineerde zag zijn kans schoon en ren de gevangenis uit. De Enkhuizer moest voor diefstallen en in- aken naar het gevang. De politie is een zoektocht naar hem gonnen, maar tot nu toe zonder resultaat. wee lijken gevonden in Nordhorn [rdhornDe Duitse politie heeft gistermorgen in de omge- ïg van de grensplaats Nordhorn twee lijken gevonden in een :gebrande auto. Afgaande op het beschadigde kenteken gaat t vermoedelijk om Nederlanders. Over de identiteit van de ichtoffers is nog niets bekend. Ook over de toedracht van het igeval tast de politie nog in het duister. Het onderzoek moet [wijzen of sprake is geweest van een ongeluk of een misdaad. luderen boos om verlies NS-kaart folleDe protestants-christelijke ouderenbond PCOB is raad op de Nederlandse Spoorwegen (NS). De bond vindt het en stijl dat de gepensioneerden van de voormalige NS-dochter ectro Rail in het vervolg verstoken blijven van de goedkope arkaart. Het voorrecht is vervallen bij de verkoop van Electro lil aan een aantal bedrijven. De PCOB wijst de directie van NS in een verontwaardigd schrijven op, dat gepensioneerden eliswaar geen recht hebben op een treinkaart, maar dat er op S een welhaast 'morele verplichting' rust. losselbank in Waddenzee bedreigd rungenEén van de laatste mosselbanken in de Waddenzee ordt bedreigd door zeehengelaars die daar zagers steken, aas - aarmee zij in de zee vissen. Dat stelt de Waddenvereniging, die - ndt dat de gemeente Texel strenger moet optreden. De mos- Ibank ligt onder de kust van Texel. Volgens de Waddenvereni- ïg is er nog slechts honderd hectare mosselbank over in de addenzee. Dat was in 1978 nog 4.000 hectare. Mosselbanken van zeer grote betekenis voor de Waddenzee, aldus de Wad ivereniging. Zij vervullen een belangrijke rol in de slibhuis- luding en vormen een belangrijke voedselbron voor onder an- e steltlopers en eidereenden. erpstra wil groter sportbudget hoorn Het sportbudget van ruim 50 miljoen gulden moet rden verdubbeld, vindt staatsecretaris Terpstra (sport). Zij eft haar partij, de WD, en de andere politieke partijen gister- md opgeroepen om dit op te nemen in de verkiezingspro- imma's. Terpstra deed haar oproep tijdens een WD-bijeen- imst in Uithoorn. Sport is niet alleen topsport, zei zij daar. Het Dinet heeft het budget voor sport al met vijf miljoen gulden hoogd. De WD heeft bij de algemene politieke beschouwin- i in de Tweede Kamer voorgesteld om daar nog eens vijf mil- en bij te doen. Rekenkamer: Justitie moet alerter optreden Jaarlijks ontlopen tientallen veroordeelde criminelen hun straf, omdat hun dossiers bij Justitie zijn zoekgeraakt. Dit concludeert de Algemene Rekenkamer in een vandaag bekend gemaakt onderzoek naar de tenuitvoerlegging van straffen. Het gaat om verdachten die zichzelf moeten melden bij de gevangenispoort. den haag gpd De Rekenkamer verwacht bo vendien dat 250 tot driehon derd van de 'zelfmelders' die in 1995 zijn veroordeeld, eveneens de dans ontspringen. Dit omdat ze in het buitenland verblijven, hun woon- of verblijfplaats niet meer bekend is, of omdat ze niet in het opsporingsregister voorkomen. In 1996 gaat het om circa honderd zelfmelders die hun straf zullen onüopen, schat de Rekenkamer. Aanleiding voor de Rekenka mer voor het onderzoek was het grote aantal heenzendingen in de afgelopen jaren als gevolg van het cellentekort. Verdach ten werden in de regel met een dagvaarding naar huis gestuurd en moesten daarna wachten op hun straf. Dit duurt vaak veel te lang, zo stelde de Rekenkamer vast na het onderzoeken van 240 dos siers. Heengezonden verdach ten beginnen gemiddeld pas zestien maanden na hun arres tatie aan het uitzitten van hun straf. Bijna vijf maanden ligt er tussen heenzending en het von nis en gemiddeld elf maanden tussen het vonnis en het begin van de straf. „De relatie tussen delict, vonnis en straf is dan nog moeilijk uit te leggen aan zowel de verdachte als de samenle ving", aldus de Rekenkamer, die meent dat hiermee het rechts stelsel wordt aangetast. In de meeste gevallen ging het om diefstal, veelal in relatie tot drugs. De gemiddelde straf was acht maanden. Een kwart van deze straffen bleek drie jaar na de heenzending nog niet ten uitvoer te zijn gebracht. „Het systeem van oproep door zelf- melding werkt niet bevredi gend", concludeert de Rekenka mer. De oorzaak ligt vooral bij Jus titie die verantwoordelijk is voor de tenuitvoerlegging van straf fen. Veel parketten zijn laks met het arresteren van zelfmelders die niet komen opdagen en de administratie wordt veronacht zaamd. Goede en betrouwbare gegevens ontbreken, onder meer over de beschikbare celca paciteit. Bovendien is de coör dinatie met onder meer het ge vangeniswezen en de politie ge brekkig. Het aantal heenzendingen is overigens de laatste jaren sterk gedaald, van 4.300 in 1993 tot 1.800 vorig jaar. Dit wordt ver oorzaakt door de toename van het aantal cellen. Minister Sorg- drager (justitie) verwacht dat in de toekomst door een betere or ganisatie zelfmelders minder lang hoeven te wachten. vleuten-de meern anp Archeologen hebben bij Vleu- ten-De Meern de restanten van een weg en een schip uit de Romeinse Tijd blootgelegd. De vondsten zijn belangwek kend omdat ze uitstekend ge conserveerd zijn. Morgen pre senteert de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek (ROB) de archeologi sche restanten officieel. De bodemonderzoekers zijn vooral verrukt van de Romein se weg. Zo gaaf is nog geen exemplaar in Nederland ge vonden. De straat bestaat uit een houten constructie die het weglichaam bijeenhoudt en een deel van het plaveisel. Ook het schip is van hoog waardige kwaliteit. Allerlei de tails, zoals ringen waar ooit een stuurriem aan vast zat en gestileerde schulpversiering aan de achterzijde, hebben de tand des tijds doorstaan. De ROB bestudeert het vaartuig samen met het Nederlands In stituut voor Scheeps- en on- derwaterArcheologie N1SA na der. De onderzoekers denken dat de vondsten een nieuw licht kunnen werpen op de studie naar de Romeinse Rijksgrens, de zogenoemde limes. De noordelijke grens van het rijk werd destijds gevormd door de oude loop van de Rijn, die ter hoogte van Wijk bij Duur stede, Bunnik. Utrecht en Vleuten stroomde. De archeo logen zijn bezig de precieze ligging van de weg in kaart te brengen. Hoewel het bestem mingsplan van het gebied al grotendeels klaar is, willen de bodemdeskundigen toch pro beren de Romeinse route zo veel mogelijk te bewaren. Dit kan door de weg te integreren in de toekomstige woonwij ken. De ROB voert al geruime tijd opgravingen uit in het gebied tussen Utrecht en Vleuten-Dc Meern, waar de nieuwe stad Leidsche Rijn moet verrijzen. momenteel respectievelijk 37 en 31 zetejs in de Kamer. D66 blijft ïsjesdag en de algemene be- staan op achttien zetels. Nu ouwingen in de Tweede Ka- heeft de partij er 24. I r hebben de PvdA geen Ondanks de lovende woorden f ideieren gelegd. Uit de jong- voor de manier waarop CDA- peilingen blijkt dat de soci- voorman De Hoop Scheffer zich democraten twee zetels* door zijn eerste algemene be- inen ten opzichte van een schouwingen heeft geslagen, Iik eerder, als er nu verkiezin- verliezen de christen-democra- zouden worden gehouden, ten. Zij gaan in de peilingen van PvdA zou daarmee de groot- 30 terug naar 29 zetels (nu 34). partij worden. De WD ver- De kleine christelijke partijen I een zetel ten opzichte van blijven gelijk. Dat geldt ook voor Jweekgeleden. Groenlinks (zeven zetels). De olgens de peilingen komt de SP stijgt in de peilingen van vier IA uit op 41 zetels, de WD naar vijf zetels. 39. Deze partijen bezetten bedum Met een flinke pas erin of terwijl de pedalen ge staag doormalen, wil de buitensporter het wel eens verge ten: Een schoon milieu. Terwijl hij de paden op, de lanen in gaat werpt hij achteloos het blikje frisdrank over de schou der. De 'blikvanger' moet daar een einde aan maken. Het net hier langs een weg in het Friese Bedum, moet de fiet ser of wandelaar ertoe uitdagen eens een balletje par don, een blik te werpen. Raak, als het even kan. FOTO WFA DIMITRIGEORGANAS Commissie Gelijke Behan- ig heeft een klacht tegen kabinet van de koningin discriminatie niet ontvan- verklaard. De klacht was iend door hoofdredacteur Krol van de Gay-Krant, [acht het niet van deze tijd homoseksuele partners van odigden niet welkom zijn ens officiële ontvangsten op paleis. Volgens de commissie kan zij de klacht niet behandelen, om dat alleen diegene die bena deeld is dat kan doen. De klacht van Krol voldoet derhalve niet aan de wettelijke eis om een on derzoek in te stellen, aldus de commissie. Volgens de club kan een der gelijke aantijging wel worden behandeld als een organisatie als het COC of een antidiscrimi natiebureau deze aanmeldt. „Dan is namelijk sprake van een door de wet toegestane groeps- actie, waarbij een organisatie opkomt voor de belangen van mensen die door de Algemene wet gelijke behandeling worden beschermd", aldus de commis sie. Krol was in het geweer geko men naar aanleiding van een receptie voor ambassadeurs eind vorige maand in het paleis. Volgens het protocol waren daar alleen gehuwde partners welkom. De commissie vraagt zich af of het uitnodigingsbeleid van de koningin onder de terreinen valt waar de Algemene wet gelij ke behandeling betrekking op heeft. Ook is het nog maar de vraag of er al een klacht wegens discriminatie tegen de koningin kan worden ingediend. Als staatshoofd is zij onschendbaar, de ministers zijn verantwoorde lijk. Melkert: 'Kans op onvruchtbaarheid is groter dan men denkt' den haag anp )f1 omputers en 'digitale schooltassen' wor- ïen ingezet tegen het pesten. Dat is een litiatief van de Hogeschool van Utrecht, imen met een aantal scholen in Midden lederland wil de HvU een onderwijspro- ima ontwikkelen dat onder meer aan getreiter een eind moet maken, iet Seminarium voor Orthopedagogiek van de hogeschool begint op 1 okto- met de voorbereiding van een aantal tjecten in het kader van de digitalise- van het onderwijs. Met het oog daar- zijn contracten gesloten met tien scho- n in de regio. De groep gaat uitzoeken de elektronische communicatietech- eken optimaal kunnen worden gebruikt de uitvoering van daarop aangepaste terstof. In de periode van januari tot en met mei f orden maandelijks twee projecten aan- fpakt. In juni worden de resultaten van - projecten op een congres onder het Botto Digitale Studie geëvolueerd. „De school moet een hoogwaardige leer- en leefomgeving worden", legt Paul Scheulderman uit. Scheulderman, re search en development-medeweker van de SvO, is een van de projectontwikkelaars die sleutelen aan een elektronisch netwerk (digitaal landschap) waarin hogeschool, scholen in het basis- en voortgezet onder wijs en ouders zó met elkaar communice ren dat allerlei onderwerpen die voor de vorming en opleiding van kinderen be langrijk zijn, goed tot hun recht komen. Het eerste onderwerp waarop de Hoge school en de tien contractscholen zich storten, betreft de relatie tussen school en gezondheidszorg. Daarbij gaat het onder meer om vragen als 'hoe gaan we respect vol met elkaar om?' en 'wat kunnen we doen aan de verbetering van het milieu in en rond de school?'. Scheulderman: „Daarover kun je een interessant didac tisch programma maken dat door maxi male ondersteuning van communicatie technieken diep in de belangstelling van kinderen kan doordringen." Als voorbeeld noemt Scheulderman een les tegen het pesten. Dat gaat dan niet meer op de provisorische toer, waarbij do cent en leerlingen via vraag en antwoord het probleem ontrafelen, maar wel om nauwkeurig uitgewerkte leer- en oefenstof die in combinatie met de daarbij behoren de technische apparatuur hoog moet sco ren. Een computer, het elektronische werk station in de klas, en digitale schooltas sen' spelen daarbij een hoofdrol. In zo'n schooltas zit onder andere een tekstueel programma, een spreadsheet, een reken en tekenprogramma en een 'mailfunctie' waarmee kinderen contact kunnen maken met wie en wat ze willen, binnen en bui ten de school, om belangrijke gegevens boven water te krijgen. Per Was' zijn zo'n tien digitale schooltassen beschikbaar, waardoor de leerlingen groepsgewijs aan een onderwijsprogramma kunnen wer ken. De overheid schiet tekort bij het geven van voor lichting over de risico's van het uitstellen van het ouderschap. Dat zei minister Melkert (sociale za ken) gisteren bij het in ontvangst nemen van de bundel Uitgesteld Ouderschap. Vrouwen in Nederland krijgen, vergeleken bij vrouwen in andere landen, pas heel laat hun eer ste kind. De keuze daarvoor maken zij echter niet altijd op basis van goede informatie en ook is er niet altijd sprake van een vrije keuze. „Veel mannen en vrouwen onderschatten de ri sico's van uitstel van het eerste kind. De kans op onvruchtbaarheid op latere leeftijd is veel groter dan men denkt", aldus Melkert. Goede voorlich ting is een goedkoop instrument, zeker vergele ken bij de medische en psycho sociale kosten die er mee kunnen worden bespaard. Het beleid van de regering beïnvloedt ook de keuze voor het al dan niet uitstellen van ouder schap. De aanwezigheid van betaalbare kinder opvang, verlofregelingen of flexibele arbeidstijden spelen bij die keuze een rol. „Wij moeten barriè res wegnemen, zodat vrouwen die dat willen, eer der kinderen kunnen krijgen", aldus Melkert. Het kabinet heeft voor 1998 160 miljoen extra uitgetrokken voor buitenschoolse opvang. De Tweede Kamer wil daar nog 35 miljoen bovenop doen. De ambitie moet zijn dat iedereen, ook laagbetaalden, de reëelc mogelijkheid krijgt ar beid en zorg te combineren, aldus de bewinds- Bureau begint speurtocht naar gepensioneerden den haag gpd Zo'n 16.000 gepensioneerden in Nederland doen zichzelf tekort. Voor hen ligt hoogstwaarschijn lijk een pensioen kJaar, maar ze hebben het niet opgevraagd. Een dezer dagen ontvangen ze een brief in de bus waarin hun wordt verzocht contact op te nemen met het pensioenfonds of verzekeraar die het pensioen beheert. De opsporingsactie wordt uit gevoerd door het Project Niet Opgevraagde Pensioenen (PNOP). Dit bureau beschikt over de namen en geboortedata van mensen die een pensioen hebben dat ze niet hebben op gevraagd toen ze 65 werden. De namen worden vergeleken met de AOW-ers die geregistreerd staan bij de Sociale Vcrzeke- rings Bank (SVB). Op die manier heeft men nu 16.000 mogelijke pensioengerechtigden opge spoord. Daarmee zijn de bestanden van de pensioenfondsen en de verzekeraars vrijwel helemaal opgeschoond. In de toekomst zijn dergelijke acties niet meer nodig, denkt het PNOP omdat 99 procent van de pensioenver trekkers nu is aangesloten op de Gemeentelijke Basis Admini stratie. Als premiebetalers ver huizen, wordt dat automatisch doorgegeven aan de pensioen fondsen. Toets analyseert beleidsteksten op sekse-onderscheid den haag anp Wie wil weten of zelfgeschreven beleidsteksten seksencutraal zijn, kan er voortaan een toets op loslaten. Die haalt eruit of mannelijke normen uitgangs punt zijn geweest voor de tekst. Minster Melkert wil de toets ge bruiken bij de verdere ontwik keling en toepassing van He Emancipatie Effect Rapportage. De Vrije Universiteit Amster dam heeft de toets ontwikkeld. De onderzoekers pasten de toets toe op twee beleidstek sten, een nota over jeugdzorg en een over de kwaliteit van de kennis. In de nota jeugdzorg wordt over een beleid over jeugdcriminaliteit gesproken, terwijl in feite criminaliteit on der jongens wordt bedoeld. Door steeds te spreken over 'jeugd', wordt gesuggereerd dat jongens en meisjes in dezelfde mate worden bedoeld. In de no ta over kennis was de manier waarop mannen tegen kennis aankijken de norm dus was het beleid om de kennis te vergro ten, ook gericht op mannen. den haag anp De delegatie van vrouwen uit Srebrenica die een bezoek brengt aan Nederland, wil dat Den Haag zich inzet voor de identificatie van de slachtoffers van de val van de moslim-en clave in juli 1995. Zij hebben de Tweede Kamercommissie voor Defensie gevraagd bij de rege ring op steun te blijven aandrin gen. Van de achthonderd lijken die nog in een mortuarium in Tuzla liggen, zijn er bijvoorbeeld pas drie geïdentificeerd, vertelden de vijf vrouwen gisteren in een gesprek met de Kamerleden. De Commissie vindt dat de rege ring identificatie moet blijven steunen, zo verzekerde voorzit ter Hoekema (D66) na afloop. Naar schatting achtduizend inwoners voornamelijk man nenuit de enclave worden sinds de val van Srebrenica ver mist. Veel slachtoffers liggen nog steeds in massagraven en in de bossen rond Srebrenica. Ook uit het gesprek met de Ka merleden kwam nog eens dui delijk naar voren dat de vrou wen uit Srebrenica bovenal wil len weten wat er hun mannen en zonen is gebeurd. Zij zouden daarbij geholpen kunnen worden, door het rap port dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) over de val uitbrengt ook in het Servo-Kroatisch te vertalen, stelt Hoekema. Het kan overigens nog wel enkele jaren duren voordat het RIOD zijn onder zoek heeft afgerond. Nederland moet betrokken blijven bij het lot van de vrou wen van Srebrenica, vindt PvdA-Kamerlid Valk. Behalve door hulp bij de identificatie van de slachtoffers, moeten dan ook de huisvestings- en werkge legenheidsprojecten die Ont wikkelingssamenwerking finan ciert, worden voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5