Afschaffing Taxfree moet van Europese Commissie 'Verscherp regels voor ondernemer-Kamerlid' 'Ik kan me er niet meer zo druk over maken' Earner akkoord met leine heroïneproef Binnenland Motorchirurgzwijgt over rit door ziekenhuis (NDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 ioete voor dassenmoordenaar euwarden Een 77-jarige man uit het Friese Jubbega is van- lag door de politierechter in Leeuwarden veroordeeld tot tvvee- lizend gulden boete omdat hij dassen heeft gedood met giftige ipels. Hij deed dit naar eigen zeggen uit liefde voor zang- en eidevogels die hij wilde beschermen tegen de dassen. De man erd ook verdacht van het vergiftigen van roofvogels, maar door ;n fout in de dagvaarding werd hij hiervoor niet veroordeeld. Er is een boete van drieduizend gulden geëist. nel kinderopvang voor uitzendkracht /en» Secretaresses die via het Eindhovense uitzendbu- au Starjob aan de slag gaan, zijn er voortaan van verzekerd dat n kind een plaatsje in een crèche krijgt. Begin volgende aand begint Starjob met een experiment in de regio Eindho- i. Als het plan aanslaat, wordt het volgend jaar landelijk inge- erd. Het uitzendbureau belooft iedere moeder, of ze nu voor rte of langere tijd gaat werken, dat er binnen twee weken een aats vrijkomt in een crèche. Doel is om meer secretaresses aan trekken omdat er een flink tekort aan is. De meeste secreta- sses, veelal vrouwen, stoppen met werken na de geboorte van !t eerste kind. lellen vol met criminele Algerijnen i haag» De gevangenissen van Amsterdam en Rotterdam irden 'onevenredig zwaar belast' met illegale criminele Alge- ïen uit Frankrijk. Staatssecretaris Patijn van buitenlandse za- n probeert daarom mede in Europees verband druk uit te oe- jen op de Algerijnse regering deze mensen terug te nemen, it bleek gisteren uit een overleg van Patijn en staatssecretaris hmitz van justitie met de Tweede Kamer. Het gaat naar schat- ig om enkele honderden criminelen. ussisch uranium voor kernreactor haag» De Europese Unie is van plan Russisch hoog verrijkt anium te kopen voor de Hoge Flux Reactor (HFR) in Petten, et gaat om uranium uit ontmantelde Russische kernwapenar- nalen. De HFR heeft dringend nieuwe uraniumbrandstof no- g omdat het hoge verrijkte uranium uit de Verenigde Staten et meer beschikbaar is omdat dat wordt gebruikt voor kernwa- ins. Het hoofd van de afdeling Internationale Betrekkingen van inatom, Andrej Karassev stelt dat bij verkoop de Nederlandse gering de verantwoordelijkheid op zich nemen over de contro- op het gebruik van het materiaal en de bescherming tijdens isporten. part betalen voor Internet-artikelen 1sterdamDe kans bestaat de Nederlandse kranten verdwij- in van Internet of geld gaan vragen voor het raadplegen van m elektronische pagina's. Dat kan een direct gevolg zijn van it oordeel van de Amsterdamse rechtbank. Die heeft drie free- nce werkende journalisten, gesteund door hun vakbond NVJ, het gelijk gesteld in een rechtszaak tegen de Volkskrant. Het o wilde een vergoeding voor het publiceren van hun artikelen Internet of CD-rom. Op dit moment verschijnen veel Neder- idse kranten, waaronder het Leidsch Dagblad, gratis op het temet. In de VS is het gebruikelijk dat voor sommige kranten- brieken wordt betaald. i eerste proef met vrije ver- ikking van heroïne kan be- I nen. Minister Borst (volksge- idheid) heeft hiervoor giste- in de Tweede Kamer het ene licht gekregen. Om een erderheid achter haar voor- I te krijgen, moest de minis- enkele concessies doen aan WD. folgend voorjaar krijgen vijf- zwaar verslaafden in één I driemaal per dag gratis he- 1e. Na drie maanden wordt :eken of er ongewenste effec- zoals overlast en criminali- zijn ontstaan. Pas dan valt besluit of het experiment it uitgebreid naar 750 deel- iers verspreid over meerde- steden. Dit aantal is nodig r een goed wetenschappelijk ïltaat. loor de kritische opstelling de WD was het tot het tste moment onduidelijk of kleine proef zou doorgaan, et experiment is niet direct :e eerste keus", aldus woord- irster Van Blerck. PvdA en 6 waren al voorstander van experiment. Het CDA blijft ncipieel tegen. >e liberalen hebben moeite en met het grote aantal Inemers van het experiment staan op een evaluatie na de proef van drie maanden. s 'b' Borst wilde aanvankelijk de kleinschalige proef automatisch uitbreiden als de verstrekking van heroïne geen problemen zou veroorzaken. „Onze ver wachting is positief', zei ze. De minister stemde gisteravond toch in met een overleg, mits de WD alleen kijkt naar de directe effecten van de gratis heroïne. Van Blerck zei in de Kamer namelijk dat ze ook de actie van dominee Visser een reden vindt om een grootschalig experi ment tegen te houden. De Rot terdamse predikant heeft op ei gen houtje bemiddeld tussen dealers en vijf zwaar verslaaf den. Zo kregen zij hun drugs te gen kostprijs. Visser is inmid dels gestopt met zijn actie. Het doel van het heroïne-ex- periment is te onderzoeken of de gezondheid van de deelne mers verbetert als zij op vaste tijden gratis heroïne krijgen. Slagen verslaafden erin af te kic ken, of verminderen overlast en criminaliteit, dan is dat mooi meegenomen. Na een geslaag de proef in Zwitserland bleek dat de deelnemers er na afloop zowel lichamelijk als geestelijk beter aan toe waren. Zo'n acht procent kickte af, schulden wer den afbetaald, het aantal daklo zen was gereduceerd tot nul en van de werkloze junks vond de helft een nieuwe baan. mine BELANGRIIKE MEDEDELING Bakker Lekkerkerk Holland BV deelt u het volgende mede: Als gevolg van een fout in het productieproces is het mogelijk dat het product Bakker Smeerleverworst aan bederf onderhevig is. Het betreft hier uitsluitend het onderstaande product. Bakker Smeerleverworst 100 gram met houdbaarheidsdatum 16-11-1997 |Het consumeren van dit product kan eventueel schade- llijk ziin voor de gezondheid. Om elk risico te vermij- Jden wordt de gehele parti] met houdbaarheidsdatum 116 november 1997 uit de handel genomen. Het betreft in Itotaal 2450 stuks smeerleverworst. Wij verzoeken u vriendelijk dit product terug te brengen Inaar de winkel. Vanzelfsprekend krijgt u het aankoopbe- lrag vergoed. Voor eventuele vragen is het volgende gratis telefoon nummer geopend: 0800-0306. Dit telefoonnummer is bereikbaar op 24, 25 en 26 september 1997, van 6.00 uur s ochtends tot 22.00 uur 's avonds. Wij bieden u onze excuses aan voor het ongemak. BAKKER LEKKERKERK HOLLAND BV erde Pers Dienster rotterdam gpd Hij wil er niets meer over kwijt. „Ik ben met m'n motor in het ziekenhuis geweest," geeft hij toe. Maar verder wil de 'motorchi- rurg' er niet meer over praten. Zondagmid dag deed hij patiënten, bezoekers en me disch personeel van het Rotterdamse Zui derziekenhuis versteld staan door op zijn Harley Davidson over de gangen te rijden. De volgende dag werd hij op staande voet ontslagen. Aan de telefoon klinkt een keurig spre kende, donkere stem. Een jongeman in de kracht van zijn leven. De toon is aan de sombere kant. „Ik was op mijn motor in het ziekenhuis," zegt hij. De verhalen zijn vol gens hem wel 'erg aangedikt.' Hoe het dan wel zit en wat hem precies heeft bewogen tot zijn ritje door de gangen van het zieken huis, vertelt hij niet. P. Edgar, directeur van de Orde van Medisch Specialisten kan zich voorstellen dat de medicus met ontslag is gestraft. Op persoonlijke titel zegt hij: „Ik kan me voorstellen dat deze maatregel is genomen Als de berichtgeving klopt en hij inderdaad zelfs langs de intensive care heeft gereden, waar mensen in grote mate van spanning verkeren, is dit de enig juiste maatregel." Over de verdere loopbaan van de chirurg maakt Edgar zich weinig zorgen. „U zult zien dat dit niet het einde van zijn loopbaan is. Ik vermoed dat hij, als hij een goede chirurg is, snel een nieuwe werkkring zal vinden, waarin hij zijn opleiding zal kunnen vervolgen." De Europese Commissie houdt vast aan de afschaffing per 1 juli 1999 van de belastingvrije verkoop binnen de EU op luchthavens en veerboten. Commissaris Mario Monti riep gisteren de taxfreesector op te beginnen met de omschakeling. ,,Het is hoog tijd dat u zich constructief opstelt en uw pogingen staakt om de klok terug te draai en", haalde de commissaris uit. brussel» anp Tijdens een conferentie in Brus sel over taxfree in Europa on derstreepte Commissie-top ambtenaar James Curie dat het afgelopen moet zijn met „de enorme subsidie waarvan slechts de rijkeren profiteren". Hij wees erop dat de Europese ministers van financiën het be sluit tot afschaffing van de tax free al in 1992 namen en het vo rig jaar nogmaals bevestigden. Sinds de invoering van de inter ne markt is belastingvrije ver koop niet meer op zijn plaats binnen de Unie. Iedereen betaalt eraan mee, terwijl slechts een handjevol rij kere Europeanen dat veel vliegt en vaart, ervan profiteert, be toogde Curie. Overheden kun nen met de ruim vier miljard gulden aan gederfde inkomsten heel veel meer doen voor de werkgelegenheid dan door „het subsidiëren van Schiphol, He athrow en Charles de Gaulle". De taxfreesector, die deze zo mer een offensief is begonnen tegen de afschaffing van de be lastingvrije verkoop, spreekt echter van 'een ramp'. De bran che rekent op een verlies van acht miljard gulden aan inkom sten. Ze voorspelt dat zeker 50.000 banen op luchthavens en bij vliegmaatschappijen, veer bootondernemingen en dat al lerlei dienstverlenende bedrij ven zullen verdwijnen. Europarlementariër Alman Metten (PvdA) noemt het ge weeklaag over de klap voor de werkgelegenheid 'zwaar over dreven'. Hij vindt de afschaffing van de taxfree 'een kwestie van politieke rechtvaardigheid'. Het systeem dicrimineert de bus- en treinreiziger en bevoordeelt vooral de rijkere Europese luchtreiziger. De europarlementariër denkt dat de taxfreelobby geen schijn van kans heeft om de kwestie op de Europese politieke agen da te krijgen. Door advocaat Feyenoord-supporters: Nieuw onderzoek gevraagd naar dood van Ajax-fan haarlem anp De advocaat van een van de Feyenoord-supporters, die te recht moeten staan voor de dood van de Ajax-fan Picor- nie, wil dat het onderzoek naar de 'veldslag' bij Bever wijk wordt heropend. Hij wil dat vragen in een spoedzit ting van de raadkamer van de Haarlemsec rechtbank. Voor al de videobeelden van de vechtpartij tussen de Ajax- en Feyenoord-hooligans moeten volgens de Haarlemse advo caat Heukels opnieuw door het Gerechtelijk Laboratori um worden onderzocht. Heukels zegt niet langer meer uit te sluiten dat justitie het onderzoek blokkeert om zo een informant af te scher men. De zaak tegen de cliënt van Heukels moet nog wor den behandeld. De informant speelt volgens Heukels ver moedelijk een belangrijke rol in een omvangrijk onderzoek naar de harde kernen van Feyenoord en Ajax. Dat een dergelijk onderzoek al voor de massale vechtpartij bij Bever wijk is begonnen, kan worden afgeleid uit de berichten over arrestaties van Ajax-fans deze week. aldus de raadsman. Hij vermoedt dat justitie bij het onderzoek naar de dood van Picornie bewust niet diep heeft willen gaan. „Ik krijg steeds meer het vermoeden dat justitie een belangrijke in formant wil afschermen om een ander onderzoek niet in gevaar te brengen. Maar het kan nooit zo zijn dat justitie om die reden een moorde naar laat lopen", aldus Heu kels. Het weekblad Vrij Neder land publiceert vandaag twaalf beelden van de video band van de vechtpartij. Daarop is te zien hoe een ka lende man in een lichte spij kerbroek Picornie in de rug steekt. Na het incident zakt Picornie in elkaar. De steken de man van de videobeelden is niet aangehouden. Hij zit niet bij de Feyenoord-fans die zijn veroordeeld of nog voor de rechtbank moeten komen. Daarom wil Heukels dat het onderzoek onmiddellijk wordt heropend. De rechtbank in Amster dam heeft gisteren een 24-ja- rige Ajax-supporter veroor deeld tot 140 uur dienstverle ning en drie maanden voor waardelijke celstraf omdat hij betrokken was bij de mishan deling van een politieman in burger. De man kreeg ook een stadionverbod en meldings plicht opgelegd. Kordes geeft PvdA 'er Houda een beetje gelijk, maar veel ongelijk Het kamerlid Houda (links) en PvdA-fractievoorzitter Wallage geven uitleg over het aanblijven van de ondernemer als Kamerlid. den haag anp-gpd Een striktere scheiding tussen een ondernemer en zijn bedrijf wanneer hij in de politiek gaat. kan een nieuwe kwestie-Houda voorkomen, denkt oud-voorzit ter Kordes van de Rekenkamer. Houda valt weliswaar formeel niets aan te rekenen, conclu deerde Kordes na een onder zoek op verzoek van het in op spraak geraakte PvdA-Kamerlid, maar ethisch gezien zit de zaak zo scheef dat Kordes zelf zou opstappen als hij Houda was. Maar Kordes is Houda niet. Het Heemsteedse PvdA-Kamer lid gaf gisteren aan dat hij ge woon blijft zitten, ook al heeft de fractieleiding hem gevraagd op te stapppen na de beschuldi ging dat hij neveninkomsten uit zijn textielbedrijf heeft verzwe gen om zo een korting op zijn salaris als Kamerlid te ontlopen. Zelf opstappen zou worden uit gelegd als een schuldbekente nis, vindt Houda. Kordes stelt in zijn eindrap port het Kamerlid formeel in het gelijk: Houda Textiel keerde geen dividend uit aan grootaan deelhouder Houda en hij ge noot ook geen inkosten uit ar beid voor de onderneming. Maar volgens Kordes zat Houda ethisch wel degelijk fout, omdat hij feitelijk leiding bleef geven aan zijn onderneming. Om dat te voorkomen, stelt Kordes voor dat ondernemers die Kamerlid worden, hun zake lijke belangen onderbrengen in een onafhankelijke stichting zoals destijds premier Lubbers. Zij kunnen dan geen zeggen schap uitoefenen over hun ei gen onderneming, hooguit kun nen ze nog optreden als advi seur. Daarvoor moeten ze dan hoe dan ook worden betaald, zodat er geen misverstand kan bestaan over wat wel en niet als nevenfunctie en neveninkom sten geldt. Houda én de PvdA-fractie zegden toe de aanbevelingen van Kordes te zullen opvolgen. Maar WD'er Hofstra, een van de bekendste ondernemers in de Tweede Kamer met een rits aan eigen BV'tjes, vindt het te ver gaan. „Je kunt de gemiddel de ondernemer niet vergelijken met Lubbers' Hollandia-Kloos, en het gemiddelde Kamerlid niet met de premier. Er zijn hoogleraren Kamerlid, huisart sen. en ook ondernemers. Zo lang de inkomsten worden op gegeven. zie ik geen verschil. Voorwaarde is dat je jezelf een passende beloning toekent voor de werkzaamheden die je ver richt voor de onderneming. En die ook opgeeft, zodat het ver rekend kan worden met je scha deloosstelling". Zijn collega Van Walsem van D66 is directeur-eigenaar van een eenmans-BV. Ook Van Wal sem vindt de aanbeveling „wat ver gaan. Het lijkt me ook niet FOTO WFA GERARD VAN ROON nodig. Mijn BV is op dit mo ment volledig in-actief. De acti viteiten zijn nul en de inkom sten zijn nul. Dan lijkt het me wat overdreven mijn aandelen onder te brengen in een aparte stichting. Dat moeten ministers maar doen". Van Walsem vindt het vreemd dat directeuren worden geacht hun functie neer te leggen. ,Als je denkt dat te kunnen combi neren met het Kamerlidmaat schap moet dat ook kunnen. Er zijn wel meer functies waarmee je in problemen kunt komen. Het is onzin om dan alleen di recteuren te verbieden die func tie aan te houden". Oud-voetballer Kees Kist verliest strijd van 15 jaar tegen de staat steenwijk gpd Een vijftienjarige strijd tegen politie en justitie is voor oud-profvoetballer Kees Kist (45) in een fiasco geëindigd. De Haagse rechtbank heeft zijn claim van vijf miljoen tegen de Staat der Nederlan den afgewezen. De rechter vindt dat Kist er te laat bij is: de wettelijke mogelijkhe den om smaadgeld te vorderen waren op 1 januari 1990 al verjaard. Kist vindt dat politie hem nodeloos zwart heeft gemaakt na een brandje in zijn Steenwijkse sportzaak op 23 juni 1982, waardoor hij een glorieus vervolg op zijn voetbalcarrière misliep onder meer een kans om bij Real Madrid of AS Roma te komen spelen. Kist, die in zijn gloriejaren schitterde als spits bij AZ '67, moest vanaf de tribunes nog jaren spreekkoren in de trant van 'Keessie is een pyromaan' aanhoren. Na de brand werd z'n vrouw Inge twee weken gevan gen gezet op verdenking van brandstich ting. Ook Kists schoonvader werd aange houden. Achteraf kon echter niets van de vermoedens van brandstichting worden bewezen. Na 1982 maakte de carrière van Kist een dramatische knik. In plaats van bij Real Madrid moest hij zijn voetbalpro fessie voortzetten bij de Franse subtop per Mulhouse. Mak na de affaire werd al een juridi sche strijd ingezet. In 1995 kwam daar de schadeclaim bij omdat Kists advocaat mr. Berry Bertels aan de hand van opge doken dossiers zei te kunnen aantonen dat de leider van het politieonderzoek zich schuldig had gemaakt aan 'valsheid in geschrifte' bij het uitwerken van de zaak. Kist verloor dat proces in de herfst van 1996 voor de rechtbank in Zwolle. De oud-voetballer zelf reageerde giste ren gelaten: „Ik voelde het al wat aanko men", zegt hij. „In die vijftien jaar ben ik al heel wat gewend geraakt van het justi tiële apparaat. Maar goed, als mijn advo caat er te laat bij is geweest dan is dat jammer. Ik kan me er niet eens meer zo druk om maken. Üp een gegeven mo ment ben je het beu om steeds maar weer tegen dezelfde muur aan te lopen. En nee. na al die tijd spookt deze affaire niet echt meer door me heen. Ik ben geestelijk namelijk behoorlijk sterk. Het drukt me niet naar beneden in het le ven". Kist wil nu eerst het vonnis eens rustig bekijken met Berry Bertels, zijn Amster damse advocaat die al jaren zijn belan gen behartigt. En als het aan Bertels ligt, vecht zijn cliënt door tot aan de Hoge Raad en desnoods tot aan het Europese Hof. Binnen drie maanden moet tot ho ger beroep worden besloten. Wil Kist dat niet, dan zal Bertels de rekening op een andere manier vereffenen: „Ik ben bezig met een boek over dit schandaal en ik weet dat de heren en dames nu al zullen zweten." Kapinggrap zet trein ruim een uur stil westervoort gpd Tientallen treinpassagiers zijn gisteren de dupe geworden van een kapinggrap in de trein van Arnhem naar Doetinchem. Een 19-jarige jongen uit Didam riep rond twee uur, kort na het ver trek uit Arnhem, door de inter com 'Attentie, kaping, kaping, kaping!' Dit leidde tot grote schrik bij zowel het NS-perso- neel als een groot aantal trein reizigers. Korte tijd later bleek al dat het om een grap ging. Als gevolg van de actie werd de trein tot stilstand gebracht, waarna de spoorwegpolitie en gewone politie werden gewaar schuwd. De dienst liep veertig minuten vertraging op. Een an dere trein op hetzelfde traject had tien minuten vertraging en twee andere ritten werden ge heel geannuleerd. De trein kwam stil te staan tussen Westervoort en Duiven. Daar sprongen de conducteurs uit de trein en probeerden de kaper aan te houden. De onbe mande bestuurderscabine was echter al leeg. Treinpassagiers gaven de kaper daarna aan bij het NS-personeel. Inmiddels was er al een arrestatieteam van de politie in kogelvrije vesten uitgerukt. Passagiers moesten in Zevenaar overstappen op een andere trein die inmiddels was gearriveerd. Ter plaatse is het geschrokken NS-personeel uit gestapt en opgevangen door professionele begeleiders van de NS. Reizigers zijn via de ge luidsinstallatie op het station Zevenaar opgeroepen om zich bij eventuele klachten of de be hoefte om over de vervelende ervaringen te praten bij de NS of de eigen huisarts te melden. 'Brinkman kan niet terug naar politiekorps' DEN HAAG ANP Het is uitgesloten dat korpschef Brinkman, die door minister Dijkstal werd ontsla gen, terug kan keren als korpschef in Rotterdam. Dat blijkt uit het rapport dat on derzoeker K. de Vries vandaag aan Dijkstal heeft uitgebracht. Dijkstal moest het ontslag opnieuw onderzoeken na een uitspraak van de bestuursrech ter dat de procedure onzorg vuldig was geweest. In het rapport van De Vries staat dat 'de verhoudingen dermate fundamenteel zijn verstoord dat een terugkeer van Brinkman in zijn functie niet als reële mogelijkheid kan worden beschouwd'. Dat kan volgens De Vries ook al niet omdat een goede com municatie met korpsbeheerder Peper niet mogelijk is en dat is van belang vanwege de open bare orde en veiligheid. De Vries heeft alleen met Brink man en Peper afzonderlijk ge sproken. Minister Dijkstal wilde van morgen niet reageren op de conclusies van de Vries. Hij wil eerst met Brinkman praten en een beslissing nemen over het bezwaarschrift van de korpschef.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3