Amerikaanse aidsproef: moedig maar onverstandig jeitsin nog HCS-soap begint laatste hoofdstuk Feiten &Meningen steeds meester 1 in machtsspel Milosevic lijdt gezichtsverlie! DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 Het is een wanhoopsdaad die niet tot een oplossing leidt. Zo karakteriseert aidsspecialist Danner van het Acade misch Medisch Centrum (AMC) het voornemen van vijftig Amerikaanse collega's om zichzelf tegen de dodelijk ziekte te laten vaccineren met een ver zwakt, maar levend aids-virus en een proefvaccin. Op die manier hopen de artsen uit Chicago het vinden van een doeltreffende entstof te versnellen. Naar een vaccin wordt al twaalf jaar koortsachtig gezocht. Maar de grillig heid van HIV bemoeilijkt die zoek tocht. I let virus verandert voortdurend. Dat heeft tot gevolg dat de antistoffen die een vaccin het lichaam heeft laten maken, een virus dat in een ander jasje is gestoken niet herkent en dus niet aanvalt. Danner noemt het experiment van de Amerikaanse aids-onderzoekers onver antwoord omdat bij lange na niet vast staat of het proefvaccin veilig is. Hij werpt twee bezwaren op. In de eerste plaats is het onzeker of dat door gene tische manipulatie verzwakte virus zich op den duur toch niet tot volwaardig HIV ontwikkelt. Dat zou bij de deelne mers aan deze proef tot de ongeneeslij ke ziekte kunnen leiden. Ten tweede duurt het tenminste vijf tien jaar om te kunnen vaststellen of dit experimentele vaccin daadwerkelijk bescherming tegen HIV biedt. Van een bespoediging in de ontwikkeling van een goed vaccin is dan ook geen spra ke. ,,Hoe goed ook bedoelt, daar moet je dus niet aan beginnen", aldus Dan ner. In het verleden zijn er al meerdere vac cins met virusdeeltjes uitgeprobeerd. Op apen, maar nog nooit op mensen. Deze testen werden echter uitgevoerd met de 'mantel' van het virus dat be staat uit eiwitten. Het erfelijk materiaal was verwijderd. Daardoor was het risi co uitgesloten dat de virusdeeltjes zich konden vermenigvuldigen. Tot nog toe is gebleken dat vaccins van deze aard niet afdoende zijn. De vrijwilligers van de International Associaton of Physicians in AIDS Care gebruiken echter een aids-virus waar uit maar ten dele de erfelijke compo nenten zijn weggehaald. Ze gaan ervan uit dat het dan niet meer in staat is zich te vermeerderen, zoals ook het ge val is met vaccins tegen mazelen, pok ken en polio. Danner daarentegen be twijfelt sterk of dit ook met een ver zwakt aids-virus het geval is. HIV is na melijk een zogenaamd retrovirus, dat zich na binnendringen van de cel sa menvoegt met het erfelijk materiaal van die cel. In theorie is het goed mo gelijk dat daardoor zo n uitgekleed vi rus zichzelf op deze wijze weer com pleet kan maken. Danner kan dan ook niet begrijpen waarom zijn Amerikaanse collega's zich in deze waaghalzerij storten. „De enige verklaring die ik kan bedenken is dat ze uit frustratie handelen. Het duurt ze allemaal te lang." En dat klopt. De voorzitter van de associatie en een van de vrijwilligers, Gordon Nary, verklaarde tegenover de Ameri kaanse media dat de nieuwe, hoopvol le medicijnen van dit moment slechts zes procent van het totaal aantal aids- patiënten in de wereld bereikt. „Dat is ook deprimerend", stelt Dan ner. „Maar zo werkt dat nu eenmaal. Tegen malaria bestaat ook nog geen vaccin en het heeft eindeloos lang ge duurd totdat een vaccin tegen hepati- tus B voorhanden was. Het nu eenmaal een ingewikkelde materie die veel tijd vergt. Ik vind die Amerikanen moedig, maar niet verstandig." De risico's die de vrijwilligers lopen, stuit ook op weerstand bij de Utrechtse ethicus Vedder, verbonden aan de ka tholieke universiteit van Tilburg. „Is het wel zo heldhaftig wat ze willen doen. Zo ver ik het kan overzien, zijn de gevaren voor de proefpersonen groot en dan moet je volgens de wes terse moraal toch vaststellen dat dat onverantwoord handelen is. Want mis lukt de proef met de Amerkaanse ge neesheren en raken zij besmet dan kunnen ze ook anderen infecteren." UTRECHT TACO SLAGTER Belegger kan gokken op afloop claim Van den Nieuwenhuyzen Boris Jeitsin beheerst alle trucs van het in Rusland zo ingewikkelde machtsspel nog perfect. Daaraan hoeft niemand meer te twijfelen na het optreden van de 66-jarige presi dent in de Federatieraad, een colle ge waarin de regionale heersers zijn vertegenwoordigd. Resoluut defini eerde hij in een half uur de nieuwe rol van de staat. Het komt er kort gezegd op neer dat de overheid vi tale sectoren van de economie gaat controleren en een heel pakket eco nomische maatregelen invoert die voor iedereen bindend zijn. Jeitsin herhaalde dat het land zonder de radicale kuur van de vrije-markteconomie de naweeën van het communisme niet had kun nen overwinnen. Maar nu moet het voorbij zijn met de wild-westtoe- standen waarbij sommiger* miljar den verdienden, maar, de meesten vrijwel alles verloren. Voor de puissant rijken die hun vermogens in het buitenland heb ben geparkeerd, had Jeitsin een ver lokkend aanbod: terug met dat geld, we zullen niet onderzoeken hoe jul lie eraan zijn gekomen en in ruil voor die belofte dragen jullie tien tot vijftien procent van de buit af aan de staat. Dé machtigste bankiers, die als dank voor de steun aan Jeitsin ei genlijk konden doen en laten wat ze wilden, kregen opnieuw te horen dat die gouden tijden voorbij zijn. Jeitsin zei dat ook zij de samenle ving behoren te dienen en moeten bijdragen aan het welzijn van de burgers. Voor de grootste bankiers kan dat nauwelijks verrassend zijn geweest. Na een confrontatie tussen hen en de radicale hervormers in het kabi net had Jeitsin de bankiers al duide lijk gemaakt dat hun absolute vrij heid wat ingeperkt zou gaan wor den. Maar wie had gedacht dat dit ten voordele van de eerste vice-pre mier Tsjoebais zou uitpakken, heeft de oude Kremlin-strateeg weer eens onderschat. Het presidentiële appa raat, in casu Jeitsin zelf, neemt de allerbelangrijkste zaken zelf in han den. Jeitsin moet uiteraard wel een ste vige machtsbasis hebben voor de uitvoering van zijn voornemens. In het .recente verleden vormden de invloedrijke financiers en Tsjoebais zijn rugdekking. Nu staan de ban kiers niet meer zo te trappelen om hem zijn diensten te bewijzen en moet Tsjoebais enigszins onder controle worden gehouden. Maar Jeitsin zou Jeitsin niet zijn als hij er niet iets op had gevonden: de Federatieraad moet zijn aanvul lende machtsbasis worden. In deze raad zitten alle regionale heersers, die veelal zonder enige daadwerke lijke parlementaire controle in hun gebieden de macht uitoefenen. En hen komt het prima uit als daar in het verre Moskou een wijze, oudere leider het geheel een beetje in de gaten houdt en hen verder met rust laat. Jeitsin was zeer complimenteus aan hel adres van de regionale lei ders. Hij was positief over de sa menwerking, beloofde meer decen tralisatie en financiële hulp. Het ging erin als koek. Maar er zit ook een gevaarlijke kant aan dit geflirt. De separatistische tendensen in sommige regio's zijn niet te onder schatten. Voor een aantal leiders vertegenwoordigt Moskou een nieuwe oligarchie, is de hoofdstad een poel van corruptie, misdaad en atheïsme. Met de mond zullen ze Jeitsin uiteraard steunen, maar het grote gevaar is dat ze hun nieuwe vrijheden zullen gebruiken om nog meer hun eigen gang te gaan. En dat wordt gevaarlijk in dit reusachti ge land, waarin steeds meer burgers ervan overtuigd zijn dat de heersen de elite helemaal niet van plan is de macht met wie dan ook te delen. Zijn creativiteit heeft Joep van den Nieuwenhuyzen nog niet in de steek gelaten. Hoewel de glans van de 'bedrijvendokter' goeddeels is verbleekt door de HCS-affaire, gebruikt hij die zaak nog een keer ten eigen bate. Na zijn vrijspraak eist hij 1,2 miljard gulden schadevergoeding van de Staat en de beursvereniging, en liefhebbers kunnen sinds gisteren een certificaat van Begaclaim (hêt voor deze zaak opgerichte 'bedrijf) kopen dat recht geeft op een deel van de buit. Als ultieme wraak op het beurs- bestuur gaat het bedrijf volgende week naar de beurs. Daarmee is de HCS-affaire aan een nieuw en aan hoe dan ook het laatste hoofdstuk begonnen. Het zoveelste hoofdstuk inmiddels, want de voorkennis-zaak stamt uit 1991. In dat jaar kreeg de toenmali ge Begemann-bestuursvoorzitter Joep van den Nieuwenhuyzen de hoofdrol toebedeeld. De Amster damse effectenbeurs en het Open baar Ministerie beschuldigden hem van misbruik van voorkennis bij de uitgifte van HCS-aandelen. Voor het eerst in de geschiedenis zou een Nederlander worden vervolgd we gens misbruik van voorwetenschap. In de jaren daarna ging Van den Nieuwenhuyzen flink door de juri dische molen. In april 1994, bij de eerste zitting voor de rechtbank in Amsterdam werd hij vrijgesproken. Het Openbaar Ministerie ging ech ter onder leiding van zijn belang rijkste tegenspeler en officier van justitie Van Nierop in beroep. Het hof in Amsterdam veroordeelde Van den Nieuwenhuyzen tot een halfjaar gevangenis plus een geld boete van een ton. De Hoge Raad vernietigde dit vonnis echter weer in 1995. Het hoogste rechtscollege verwees de zaak naar het gerechts hof in Den Haag. Van den Nieu wenhuyzen werd vorig jaar vrijge sproken, vijfjaar na de eerste be richten over de HCS-affaire. Van den Nieuwenhuyzen vond dat justitie hem gebruikte als proefko nijn. Het Openbaar Ministerie had in zijn ogen grote haast om een eer ste voorkennis-strafzaak voor de rechter te brengen. „Proefprocessen lijken aantrekkelijk voor theoretici, in de praktijk kunnen ze voor het proefkonijn dodelijk zijn. Misschien moet mijn cliënt maar lid worden van de Bond tot Bestrijding van de Vivisectie", verklaarde zijn advocaat Spigt. Officier van justitie Van Nierop was in de ogen van Van den Nieuwen huyzen de grote boosdoener. Zijn strafeisen waren lachwekkend, zo vond de ondernemer altijd. De on dernemer dreef regelmatig de spot met de officier. Hij bood aan een economieboek te schrijven voor Van Nierop 'zodat hij ook eens te weten komt wat er in de maat schappij speelt'. Na de definitieve vrijspraak wilde de voorheen zo actieve bedrijven dokter niet meer in Nederland wo nen. Zijn reputatie was te veel aan getast. ook al bleek hij onschuldig te zijn. Curasao werd zijn nieuwe woonplaats. „Nederland is nu een maal een klein landje. Als je een steen in het water gooit, zijn de kringen goed merkbaar", verkon digde hij al toen hij nog midden in de procedures zat. Erg actief is de ondernemer niet meer in Nederland. De Rotterdam se onderzeebootwerf RDM is zijn eigendom. De bindingen met Bege- mann uit Breda zijn geheel verbro ken. Wel probeerde Van den Nieu wenhuyzen een herstart van Fokker te bewerkstellingen, waarvoor hij zelfs met het vliegtuig naar Maleisië ging om steun te vinden. Echt en thousiast werd politiek Den Haag niet over de bemoeienis van Van ,den Nieuwenhuyzen. Zijn reputatie was niet al te best door alle commo tie rondom HCS. In de jaren tachtig keek Nederland nog tegen een heel andere Joep aan. Binnen enkele jaren stampte hij met steun van schoonvader Gerrit van der Valk een metaalimperium uit de grond. Hij begon met het kleine machinefabriekje Stramproy- Een paar jaar later kocht hij het ziel togende, maar beursgenoteerde Be- gemann. Die firma werd uitge bouwd tot een conglomeraat dat beginjaren negentig bestond uit buizenfabriek Bredero Price, Holec, RDM, de Russische opleggerfabriek Krasnajarsk en de Belgische Boel werf. Gretig keek hij naar de Duitse wa gonbouwer Deutsche Waggonbau. Die transactie zou zijn concern naar de top moeten brengen, waardoor de omzet verdubbeld zou worden tot f2,6 miljard. Die droom kwam niet uit. HCS gooide roet in het eten, waardoor de aankoop van Waggonbau afketste. Daarna zakte het imperium van Van den Nieuwenhuyzen langzaam weg door geldgebrek en de commo tie over de voorkenniszaak. Van den Nieuwenhuyzens rol als dynamisch ondernemer was uitgespeeld. In vrijwillige ballingschap op Curasao probeert hij nu alsnog aanspraak te maken op schadevergoeding. En als hij die krijgt, heeft hij de ultieme wraak DEN HAAG WALTER DEVENIJNS Van den Nieuwen huyzen bekijkt met zijn advocaat Spigt nog even de stukken vlak voor zijn defini tieve vrijspraak. FOTO ANP WIM STEVENHAGEN Macht Joegoslavische president brokkelt verder af Slobodan Milosevic en zijn linkse blok hebben afgelopen zondag bij de Servische parle- ments- en presidentsverkie zingen gevoelig gezichtsver lies geleden. Dat Milosevic' kandidaat voor het Servische presidentschap Lilic in de eerste ronde geen absolute meerderheid zou halen was ingecalculeerd, maar het re sultaat van het linkse blok bij de parlementsverkiezingen was een regelrechte aanflui ting- Bij de vorige verkiezingen in 1993 haalde het linkse blok nog 128 van de 250 zetels. Dit keer - de definitieve uitslag wordt pas vandaag veiwacht - blijft de teller waarschijnlijk op 110 zetels steken en zijn Milosevic en de zijnen dus de meerderheid kwijt. En dat terwijl ze er alles aan gedaan hadden om een ruime over winning te verzekeren. Zo zag Milosevic kans de Zajedno- coalitie van drie oppositie partijen, die hem afgelopen winter het leven maanden lang zuur maakte met massa le demonstraties, op te bla zen. Het Zajedno-blok dreig de met een boycot van de verkiezingen omdat de mini male voorwaarden voor eer lijke verkiezingen, zoals toe gang tot de media, niet aan wezig zouden zijn. De sluwe Milosevic slaagde er echter in om Vuk Draskovic, de ambitieuze leider van de Servische Vernieuwingsbewe ging (SPO), over te halen als nog mee te doen aan de dub bele verkiezingen. In ruil voor een aantal ministerposten, zo wil het geruchtencircuit in Belgrado. Daarmee sloeg Milosevic drie vliegen in een klap: De Zajedno-coalitie was opgeblazen en de verkiezin gen waren gelegitimeerd Om dat een deel van de democra tische oppositie meedeed. En met Draskovic' SPO beschikte Milosevic' linkse blok in geval van nood over een redelijk respectabele coalitiepartner. Respectabeler in ieder geval dan de ultra-nationalistische Servische Radicale Partij (SRS) van de racist Vojislav Seselj. Om een gunstig resultaat voor zijn partij verder te ver zekeren, veranderde Milose vic het kiesstelsel. In distric ten waar de oppositie tradi tioneel veel stemmen haalt, moest een kandidaat vele malen meer stemmen halen voor een zetel dan in traditio nele linkse bolwerken. En tenslotte stond het gros van de Servische media als van ouds geheel in dienst van Milosevic en zijn linkse blok. Tegen die achtergrond is het een afgang dat het linkse blok de absolute meerderheid ruimschoots niis loopt. Bo vendien heeft Milosevic zich zelf opgezadeld met een ze sterke, extreem-nationalist sche en extreem-rechtse oj positie. Seseljs SRS groeide mede dankzij een groot aai tal proteststemmen, uit tot tweede partij van het land met meer dan 80 zetels. De sterke man van de Servi sche politiek zal nu waar schijnlijk gedwongen zijno zaken te doen met Vuk Draskovic en zijn SPO. Een coalitie met Seseljs SRS lijk uitgesloten omdat een derj lijk rood-bruin pact Servië nog verder in een internatii naai isolement zou brengei Veel politieke analisten in Belgrado gaan er nu al vani dat de nieuwe Servische rej ring geen lang leven beschi ren zal zijn. Het land maakt een diepe politieke, econoi sche en sociale crisis door. Milosevic' linkse blok heeft de afgelopen jaren bewezei de hoognodige vergaande hervormingen niet door te willen voeren. Draskovic'S lijkt daar bij gebrek aan hel dere ideeën evenmin toe in staat, terwijl Seselj Servië n zijn ultra-nationalistischer cepten al evenmin de eenei twintigste eeuw in kan lood sen. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Een jolige benadering van aids tijdens een congres over de ziekte, rikaanse medici willen nu een levensgevaarlijk experiment doentf in de zoektocht naar een vaccin nog weinig vooruitgang is gebo FOTO AP PETER Dt KAMpMÉj-Au s7 glTTB r mL wwmU CAMP INÓ •KPiiiBF M hmifa Hèrow: fettremsiÉL w AII^EM m<A fcutiEN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2