Yucca geeft biggen kracht Wetenschap Techniek Grillen van de zon gevaarlijk voor satellieten Gnoes en zebra's zoeken fosfor Computer spiedt naar bosbranden DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 Yucca-extracl verlaagt biggensterfte in de zeugenhouderij. Minder dode biggen worden geboren en tijdens de zoogperiode groeien de biggen harder. Dat blijkt uit Belgisch on derzoek van het Centrum voor Prak tijkonderzoek in Kersbeek. In het onderzoek zijn 115 zeugen twee weken voor het werpen ver deeld in twee groepen. De ene groep kreeg dagelijks vierhonderd gram yucca-extract en de andere groep niet. Bij de yuccagroep werd 43 procent minder biggen dood ge boren dan bij de controlegroep. Het exotisch spul, genaamd Micro- aid, had het meeste effect op eerste- worpszeugen en bij zeugen na hun vierde worp. Het goedje had geen invloed op het geboortegewicht. De gunstige werking wordt toege schreven aan een lagere ammoniak- produktie. Hierdoor ontstaat een gezonder stalklimaat en nemen de zoogtechnische prestaties toe. De jaarlijkse migratie van gnoes en zebra's in Afrikaanse savannes berust op het zoe ken naar fosfor. Dat blijkt uit onderzoek van de Landbouwuniversiteit Wageningen in Tanzania. In het savannegebied Masai leeft het wild grotendeels in nationale parken. Zodra de eerste regens vallen begint van daaruit de jaarlijkse grote trek. Ongeveer 40.000 gnoes en zebra's verlaten de parken en versprei den zich over de omringende gebieden. Na zes maanden, als de regens zijn gestopt, keert het wild terug in de parken en ver blijft daar gedurende het droge seizoen. Anderhalf jaar lang verzamelden Wage- ningse onderzoekers grasmateriaal, zowel in als buiten het park. Chemische analyse toont aan dat de grassen niet verschillen wat betreft belangrijke voedingsstoffen als stikstof en calcium. Wel was er grote varia tie in de hoeveelheid fosfor. Dat verschil is terug te voeren op een andere bodemsa menstelling. Alleen de natte-seizoensgebieden (buiten het park) bevatten genoeg fosfor voor zo gende vrouwtjesdieren. De runderen en paarden bereiken deze streken tegen de tijd dat ze massaal moeten werpen. Als ze niet zouden migreren lopen de vrouwtjes ernstige fosfortekorten op door de beval- ling. De terugkeer naar de nationale parken wordt verklaard door de rivieren die in de natte gebieden ontbreken. Bovendien is het fosforgehalte van het gras in het droge seizoensgebied wel voldoende voor drach tige vrouwtjes. Na terugkeer in het Masai- park worden de kalveren en de veulens ge speend en raken de meeste dieren weer drachtig. Het strategische wel en wee van het Amerikaanse ministerie van defensie is grotendeels top secret, maar zo nu en dan lekt er toch wat van naar bui ten. De defensie-specialisten begin nen zich, zo meldt het weekblad 'Aviation Week Space Technology', steeds meer zorgen te maken over de zon. Gedurende de laatste jaren heeft men, met behulp van geavanceerde satellieten, die speciaal voor de bestu dering van de processen op de zon werden gebouwd en gelanceerd, meer inzicht verkregen in de invloed van de zon op onze aarde en op haar onmid dellijke omgeving. Soms kunnen we de gevolgen daar van met het blote oog duidelijk zien: noorder- en zuiderlicht. Dat lichtver schijnsel ontstaat doordat pakketten geladen deeltjes, weggestoten tijdens uitbarstingen op de zon, botsen met delen van het magnetische veld van onze aarde boven de noord- en de zuidpool. De storingen die ze op het aardmagnetische veld uitoefenen, veroorzaken veelal het wegvallen van radioverbindingen. De invloed van zonne-erupties kan zo groot zijn, dat in bepaalde gebieden transformatorhuisjes overbelast raken en uitbranden. En dat gebeurt dan al lemaal in de dikste onderlagen van onze dampkring, die het meest be schermd tegen de zonsinvloed heten te zijn. Hoe, zo redeneren de defen siespecialisten, moet dat zonder die bescherming, dat wil zeggen: buiten de dampkring, dan wel niet zijn? Behalve af en toe enkele menselijke wezens (vooral in het Russische ruim testation MIR) bevindt zich buiten de dampkring ook een groot aantal waardevolle satellieten. Die staan on afgebroken bloot aan de eruptieve grillen en grollen van onze zon; zon nepanelen, nodig voor stroomopwek king, worden als het ware 'gezand straald' door zonne-erupties, micro- De enorme uitbarstingen die voortdurend processoren raken er door onklaar en elektronische circuits overbelast. Steeds meer argwanende ogen van satelliettechnici, wetenschappers en militair personeel worden op de zon gericht als weer een satelliet 'onver klaarbare' kuren begint te vertonen, dan wel geheel uitvalt. „Slechts in enkele gevallen hebben we de relatie tussen een zonne-uitbar- sting en het uitvallen van een satelliet ondubbelzinnig kunnen aantonen", zegt majoor Scott Turek, een lucht machtofficier van de bekende lucht machtbasis in Falcon, Colorado. Het op de zon voorkomen, zorgen op aarde en in de ruimte voor veel overlast, foto opd daar gestationeerde 55-ste gevechtss quadron is eind vorig jaar omgedoopt in '55th Space Weather Squadron'. „Speciaal met het doel om, zeg maar, het interplanetaire weer van dag tot dag te kunnen voorspellen", aldus Turek, „en omdat dat weer vrijwel ge heel bepaald wordt door wat er op de zon gebeurt, volgen we de zon onaf gebroken." „Bij een zware uitbarsting kunnen we dan gevoelige onderdelen in satellie ten uitzetten of een satelliet in z'n ge heel kantelen, zodat kwetsbare delen meer beschermd zijn." Turek vertelt over één van de voorval len, in maart 1989, toen de weersatel- liet 'Goes-7' letterlijk en figuurlijk de hete adem van de zon voelde. „Mid den op de zon verscheen een enorme vlam en korte tijd later werd de aarde omspoeld door een intense wolk van protonen waarvan de Goes de volle laag kreeg. Meer dan de helft van de zonnepanelen viel uit en de weersa- telliet moest jaren eerder dan gepland worden opgegeven." duceert een geavanceerde, draagbare computer een na tuurgetrouwe kaait van het ge bied waarboven wordt gevlo gen, alsmede de positie van de plaats waarboven men zich be- Een computerprogramma waarmee bosbranden sneller kunnen worden opgespoord i bestreden. Dat is bedacht op het onderzoeksinstituut 'Acade- vindt. De truc is dat het my of Infrared Thermography' (AIT) in Kamloops in Canada. Dit instituut is gespecialiseerd i thermografie met behulp tebeeld dat door de naar bene den gerichte infrarood-detecto- ren wordt gezien, direct over de kaart van het betreffende ge- infrarode straling. Het program- bied gelegd kan worden. i 'QuickMap' genaamd, wordt ondersteund door Win dows 95. Detectoren voor warmte-(ther- mo)straling (wat infrarood licht in feite is) bestaan al geruime tijd. Nieuw is dat de Canadezen detectoren laten opereren vanaf teur grote hoogte, vanuit een vlieg tuig of helikopter, en dat hun geografische positie onafgebro ken tot op enkele meters be kend is. Dat gebeurt met behulp van de zogeheten 'Global Posi tioning Satellites' (GPS) die spe ciaal voor dat doel ineen baan om de aarde zijn gebracht. In vliegtuig of helikopter repro- Zo is onmiddellijk t ongewoon veel warmte wordt uitgestraald, door branden bij voorbeeld. „De contouren van dat gebied worden met e r onder controle te krijgen. Een blusvliegtuig kan desnoods al enkele minuten na het uit breken van brand opstijgen om water in te nemen." Vliegen met blusvliegtuigen is duur en als men een brand al in het beginstadium kan bestrij den scheelt dat dus veel geld. „De ikoontjes van Windows 95 zijn prachtig te gebruiken voor het aangeven van allerlei bij zonderheden in gebieden waar brand uitbreekt," aldus New port. „Bovendien kun je er ook mee oefenen." Wat het systeem gaat kosten leespen op het scherm aangege- weet Newport nog niet. „Door i," zegt Ron Newport, direc- de gevoeligheid van de detecto- AIT en een van de s menstellers van 'QuickMap'. „Vervolgens gaat dat direct, me de nodige informatie over de intensiteit van het vuur is en om wat voor bos het gaat, en ol er ook bebouwing in de omge ving te vinden is, naar een cen trale. Daar bepaalt men ernst e omvang en hoeveel waterbom bardementen nodig zijn ren te veranderen, kunnen ook andere dingen zichtbaar wor den gemaakt die men graag wil weten. Zoals olielozingen, ille gale dumping van afval en an dere schadelijke of gevaarlijke praktijken. Er zijn legio toepas singen mogelijk prijs sterk kan het 4 10 1 8 8 2 5 10 2 2 6 1 9 3 5 10 2 8 8 10 8 6 2 6 9 7 7 10 7 8 2 8 5 2 3 9 3 6 2 10 8 5 3 10 8 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld moeten worden in de vakjes met een getal kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vor men de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? Horizontaal 1. Bloedwraak; 2. on vriendelijk; 3. nalatig; 4. kijkkast; 5. aanhoudende spanning; 6. huidversiering; 7. landverhuizer; 8. eenvoudig hotel. CRYPTOGRAM blik aster-a-o c-o-o-1-1 h-opstand ton-se ee-bar romance o- ie postuur HEINZ SNAP JU H/&2 /ETS VAN, JAAP? JONSehS m/j /s het TE6EM /JE fZEO&S. TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Hij nam haastig afscheid en terwijl de woordenrekelaars" en „schuifel- been" hem door de gesloten deur naklonken, spoedde hij zich bekom- merd door het herfstlandschap in de richting van de stad. „Wat wordt er toch veel geleden", zo prevelde hij. „Geen wonder dat het ventje grauwt en snauwt. Het heeft nooit liefde ge kend, opgevoed als het is door een tierende vogel. Het is verschrikkelijk om aan zo'n kindertijd te denken!" Hij hield de pas in en keek rond alsof hij door een plotselinge gedachte ge troffen werd. „Nee!" riep hij uit. „Het was verkeerd van mij om het arme ding aan een paar vreemden mee te geven. Het kan me niet schelen wat Joost zegt. Razertje heeft het gevoel van een heer nodig en niet het ver stand van botte geleerden, dat is dui delijk!" Met deze woorden zette hij koers naar de kliniek van doctor Ziel knijper, die niet ver van daar gelegen was. De geleerde zat op dat moment naast de brancard waarop het monster lag en sprak het vriendelijk toe. „Ont span je", sprak hij met rustige stem. „Denk eens terug aan de tijd datje nog kleuter was. Wat herinner je je?" „De razer sloeg lodderig de ogen op en knipoogde gehinderd tegen het felle licht. „Krotter!" fluisterde hij schor. „Krothuis!" „Hoort u wel?" riep de zielkundige opgetogen tegen de professor. „Deze woorden wijzen op slechte woningtoestanden. Zo'n analyse is hoogst interessant voor ons vaklieden!" H W R DOOR JAN VISSER Hardnekkige wolkenvelden waren er gisteren debet aan dat het zonnige karakter van september werd onderbroken. Alleen in het noordoosten klaarde het in de loop van de middag op resulterend in maximaal 19 graden op Eelde. In westelijk Nederland waren de temperaturen vanwege de be wolking lager maar het kwik kroop niet in zijn schulp. Bloemen- daal noteerde maximaal 17,1 en Schiphol 16,9 graad. Dat de bewolking zich de hele dag wist te handhaven kwam overigens doordat de luchtverplaatsing, de wind dus, weinig te betekenen had. Tijdens de afgelopen nacht is de bewolking naar de Noordzee te ruggedrongen. Het gevolg was dat de temperaturen tot om streeks 6 graden daalden. Het hogedrukgebied boven de Noord zee breidt zich de komende dagen over zuidelijk Scandinavië uit. Ook boven het midden van Europa staan de barometers op mooi weer. Voor onze omgeving houdt deze drukverdeling in dat het rustige en meest zonnige weer wordt geprolongeerd. Wel is er tij dens de nacht en ochtend een grotere kans op mist. Wanneer de mist tijdig het veld ruimt kan de temperatuur tijdens de middaguren nog op maximaal 20 graden uitkomen. Op som mige dagen wordt het echter nog wat warmer. Zo worden voor vrijdagmiddag maxima tot 21/22 graden verwacht. De verwachting is dat de 'Oudewijvenzomer' tot na het weekein de wordt verlengd. Diepe depressieperikelen op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan krijgen dan ook geen vat op onze streken. In sommige meteorologische kringen werd daar, nota bene al op woensdag, wel nadrukkelijk op gezinspeeld. Dat ge beurde op grond van het Europese atmosfeermodel. De overige atmosfeermodellen, die van het Duitse en Engelse weerinstituut, waren aanmerkelijk optimistischer. Hun visie lijkt de komende tijd bewaarheid te worden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: In de noordelijke helft overwegend veel wolken en vooral morgen van tijd tot tijd regen, in de bergen nacht en ochtend plaatse lijk mist Maxima van 8 graden in het noorden tot 20 plaatselijk in het zui- wolkenvelden en plaatselijk regen. Vereder droog, rustig en tamelijk zonnig weer,^ maarzin de lijk mist. Middagtempera- tuur van 13 graden in het noorden tot 20 plaatselijk in het zuiden. Denemarken: Rustig, droog en op veel plaatsen tamelijk zonnig, maar morgen vooral in het westen kans op hardnekki ge wolkenvelden. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Middagtempera- tuur tegen de 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Droog en rustig weer. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Verder zonnige perioden, maar vooral in het noorden hier en daar ook hardnekkeige wolkenvelden. Middagtemperatuur van 15 graden in bewolkte gebieden tot 20 België e nige s' 20 I morgen c Luxemburg: Fraai en droog weer met veel zon. nacht en ochtend kans op enkele banken Middagtemperatuur ruir Noord- en Midden-Frankrijk: Aanhoudend rustig en zonnig weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Aanhouden warm met maxima tussen 23 en 28 graden. Portugal: Tamelijk bewolkt en van tijd tot tijd re gen, mogelijk ook onweer. Vooral mor gen kan veel regen vallen, met name in het zuiden. Middagtemperatuur afhan kelijk van het aantal opklaringen tussen 20 en 26 graden. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. op een enkele regen- of onweersbui. Morgen minder zonnig en grotere buien kans. Middagtemperatuur uiteenlopend van circa 21 graden langs de Golf van Biskaje tot circa 30 graden in het bin nenland. Canarische Eilanden: Op de zuidelijke stranden veelal zonnige perioden maar elders meer bewolking en kans op een bui. Morgen wat meer wol ken. Middagtemperatuur ongeveer 27 Marokko: Westkust: naas bewolking en bui. Middagtemperatuur ongeveer 28 Perioden met zon. Vandaag vooral in het noorden, morgen ook elders kans op een stevige regen- of onweersbui. Middag temperatuur ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Rustig en droog weer. In de nacht en vroege ochtend kans op mist. Verder meer bewolking. Aanhoudend zomers warm met maxima tussen tussen 25 en 30 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden, maar ook kleine kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 27 graden. Vandaag ten zuiden van Rome wisselend bewolkt en kans op enkele regen- of on weersbuien. In het noorden, en morgen ook elders flink wat zon en meest droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den, maar met name langs de Adriati- sche wat frisser door een toenemende oostelijke wind Corsica en Sardinië: Zonnige perioden, maar vooral op van daag ook kans op een fikse regen- of on weersbui. Middagtemperatuur iets bo ven 25 graden. Malta: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag nog een paar stevige (onweersbui en. Middagtemperatuur ongeveer 25 Griekenland en Kreta: Vandaag op het vasteland flink wat be- kans op enkele op de Eilanden in de Ionische Zee ier en daar veel neer slag. Rond de Egeïsche Zee, morgen ook elders, zonnige perioden en meest droog. Middagtemperatuur van circa 20 tot 25 graden. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden mar soms ook wat wolken. Veelal droog. OP de Egeïsche Zee toenemende wind. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van iets beneden 20 graden op de Dardanellen tot een graad of 25 op Cyprus. ten eerst ook enkele wolkenvelden. Mid dagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot ruim 20 in het Rijndal. Zwitserland: Flinke zonnige perioden en droog. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Middagtemperatuur Droog. Na enkele mistbanken, overdag overwegend zonnig, Maxima van 15 tot ruim 20 graden. Polen: Af en toe zon, maar vooral in het oosten en zuiden kans op een enkele bui. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Middagtemperatuur oplopend tot circa 18 graden in het westen. In het oosten blijft het frisser. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, in Slowakije kans op wat regen. Geleidelijk meer zon en meest droog. Middagtemperatuur iets oplo pend naar bijna 20 graden. Hongarije: Flink wat zon maar soms ook wat wol kenvelden. Waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 19 graden. VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1997 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.05 12.55 23.38 12.28 Laag 08.16 20.35 07.57 20.16 Weerrapporten 24 september 20 u 10 2 17 9 O.C w 1 20 9 0

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 26