Rintje Ritsma doet het nu rustig aan 1 lil Georgië zit Italië dwars, Spanje zeker van WK Sport Gullits boys brengen Arsenal aan de kop Boris Becker struikelt over eerste horde Wildgroei in productie klapschaats DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 Geen toekomst voor Stich bij bond hamburg Voor Michael Stich is geen toekomst bij de Duitse tennisbond weggelegd. Dat bleek tijdens een laatste gesprek tus sen Stich en bondsofficials. „Het gesprek met de heren van de bond heeft mij diep gekwetst. Er is voor mijn persoon en mijn kennis geen enkele belangstelling getoond." Stich had erg graag de opvolger willen worden van de Kroaat Niki Pilic als coach van het nationale Davis Cup-team. De Duitse bond hoopt Boris Bec ker voor 1998 te benoemen als speler-coach. Voor Stich is na tien jaar proftennis geen plaats meer in het Duitse tennis. „Een hard gelag", zo zei hij. Grieken dreigen met staking athene De Griekse internationals dreigen de WK-kwalificatie- wedstrijd op 11 oktober tegen Denemarken te boycotten. De vakbond voor profvoetballers heeft dit in brief aan de Griekse fe deratie laten weten. De voetballers zijn het niet eens met een beslissing van de bond in de nationale competitie zes spelers van buiten de Europese Unie toe te laten. Met een staking van tien minuten voor het begin van de vierde speelronde lieten de Grieken zondag al hun ongenoegen blijken. De vakbond heeft voor 5 oktober een volledige staking afgekondigd. Tijdens het duel met Denemarken moet deze actie dan een vervolg krijgen. 'Serie A telt te veel buitenlanders' vicenza» De Italiaanse spelersvakbond vindt dat er te veel bui tenlandse voetballers rondlopen in de Serie A. De vakbond steunt de voorzitter van de Italiaanse voetbalbond Nizzola. Hij zei vorige week, gesteund door bondscoach Maldini, dat het gro te aantal buitenlanders op termijn schadelijk kan zijn voor het nationale elftal. Ook Silvio Berlusconi, voorzitter van AC Milan, meldde onlangs al meer Italianen in zijn ploeg te willen. Volgens Sergio Campana, voorzitter van de spelersbond, lopen behalve het nationale elftal ook de Italiaanse identiteit en de jeugdspe lers gevaar door de aanwezigheid van de 117 buitenlanders in de competitie. Vrijspraak voor echtpaar Effenberg Stefan Effenberg praat met journalisten bij de uitgang van de recht zaal. FOTO RFUTERS viersen Stefan Effenberg en zijn vrouw Martina zijn gisteren in hoger beroep vrijgesproken van de beschuldigingen op 1 de cember een 56-jarige dronken man mishandeld te hebben. De rechter in Viersen kwam tot het oordeel wegens gebrek aan be wijs. De Effenbergs (op de foto bij het verlaten van de rechtzaal) waren in beroep gegaan tegen de eerste behandeling van de zaak, waarin een smartengeld van bijna 450.000 gulden was toe gewezen. Het echtpaar werd ervan beschuldigd een op de grond liggende dronken man getrapt te hebben waardoor hij gekneus de ribben opliep. Effenberg verklaarde de man alleen lichtjes met zijn voeten te hebben aangeraakt om hem te wekken. De diverse verklaringen van ooggetuigen spraken elkaar tegen. Extra schaakmatch in Groningen Groningen» Groningen heeft ook de halve finale van het WK schaken toegewezen gekregen. Directeur Johan Zwanepol van de Stichting Schaak Groningen heeft dat laten weten. Oorspron kelijk was het de bedoeling dat in Groningen via een afvalrace twee halve finalisten zouden worden geselecteerd die vervolgens in de Kalmukkische hoofdstad Elista de wereldkampioenen van beide schaakbonden, Gary Kasparov (PCA) en Anatoly Karpov (FIDE) zouden ontmoeten. Parallel aan het WK wordt in Gronin gen hefWK voor vrouwen gespeeld. Selectie waterpoloteam vrouwen nieuwegein» Bondscoach Kees van Hardeveld heeft zijn voorlo pige selectie bekendgemaakt voor het WK waterpolo, begin vol gend jaar in het Australische Perth. Vanaf volgende maand kan de ploeg dank zij de steun van NOCNSF doordeweeks drie keer i.trainen in Zeist. Bij het WK ese' groep met Griekenland, is Ne< Italië, S 1 in de 'Europese' groep n Bears). Filer. Bast. Petra Meerdink (beiden GZC). Gillian van de Berg. Mirjam Overdam ijn"I Keller k/Donk" Francine van Cuil^jz^l(HZ Het was afzien voor Chelsea's coach Ruud Gullit gisteravond op de bank bij de topper tegen Manchester United. Twee-twee werd het in een uitwedstrijd die Chelsea volgens onpartijdige waarnemers had moeten win nen. Arsenal kon daardoor op doelsaldo de leiding van de En gelse compëtitie van Manches ter United overnemen. Het won' met 4-0 van West Ham, met glansrollen van weer Dennis Bergkamp en Mare Overmars, die twee keer scoorde. Gullit heeft in Engeland een reputatie als koele lakker opge bouwd, maar de emoties wer den hem teveel toen de slecht leidende scheidsrechter Gary Willard zijn voor buitenspel vlaggende grensrechter negeer de en Uniteds middenvelder Paul Scholes ongestoord de 1-1 mocht aantekenen. Gullit rende het veld op om verhaal te halen bij Willard, een activiteit die tot mislukken ge doemd was, maar wel bijdroeg aan het verder opzwepen van de toch al hevig verhitte gemoe deren. Het kwam bij het afslui ten van de eerste helft tot scher mutselingen in de spelerstun nel, waar Gullit bijgestaan door suppoosten en politie zijn best moest doen om een massale vechtpartij te voorkomen. Uiteraard leverde hij na af loop geen commentaar op dit incident. „Je kunt nu eenmaal niet altijd op de bank blijven zitten", zei hij slechts ter verkla ring van zijn eigen 'uitspatting'. Zijn laconieke opmerking dat een emotioneel gevecht als dit normaal is met het leiderschap van de Premier League als inzet geeft echter aan dat de druiven zuur waren. Chelsea verloor za terdag al de thuiswedstrijd van Arsenal en staat - met een wed strijd minder gespeeld - nu vijf punten achter op de twee kop lopers. Bergkamp had gisteravond geen kind aan de Westham-de fensie. Hij scoorde zelf eerst, raakte nog een keer op de lat en bereidde ook de twee goals van Overmars voor. Arsenals kansen op de titel worden hoger aange slagen dan die van Londense ri vaal Chelsea, mits de in kwali teit niet al te brede selectie ge vrijwaard blijft van blessures en gele en rode kaarten. Arsenal kreeg gisteren van de Engelse voetbalbond tot kerst mis de tijd voor gedragsverbete ring, zo niet dan wordt de club leiding op het matje geroepen. Vorig seizoen was Bergkamps team recordhouder met 82 gele kaarten en vijf rode. In de acht wedstrijden dit seizoen was geel al 18 keer troef, Bergkamp nam er vier voor zijn rekening. Hij vertrouwde jarenlang op pure kracht maar het afgelopen schaatsseizoen bracht hem nieuwe inzich ten. Rintje Ritsma heeft kennis gemaakt met de be perkingen van zijn eigen li chaam, de waarde van rust en het fenomeen van de klapschaats. De 27-jarige inwoner van Lemmer doet het in het Olympisch sei zoen anders. „Vorig jaar stak ik te veel energie in trainingen", vertelde Rits ma gisteren tijdens de pre sentatie van de Sanex- ploeg in Amstelveen. In de voorbije winter struikelde Ritsma over zijn eigen gretig heid. Als hij op een training een goed gevoel had, schaatste hij zomaar een paar uur achtereen. Het kostte hem schijnbaar geen moeite, maar wel veel kracht. „Nu druk ik mijn stopwatch in. Na een uur stop ik ermee. Het gaat erom tijdens de wedstrij den hard te schaatsen. Niet op de training." In januari probeerde Ritsma nog een griep-aanval met een anti-bioticakuur af te slaan. Daarmee sloeg de sporter de waarschuwingen van zijn li chaam in de wind. De Fries bleek de grenzen van zijn fysie ke mogelijkheden al ruim schoots te hebben overschre den. Op het WK allround in Na gano werd hij teleurstellend vijf de. Ritsma droeg na de Europe se titel ook de wereldtitel over aan Ids Postma. Na het WK, in de trein van Nagano naar Tokyo, stippelden de schaatser en zijn coach een nieuwe lijn uit. Het zelfvertrou wen was onaangetast, maar 'de gezondste man van Nederland' besloot na thuiskomst wel on middellijk zijn arts te consulte ren. Ritsma had 'vermoeidheid op vermoeidheid gestapeld', luidde de diagnose, en dat wa ren de verkeerde bouwstenen. Coach De Vegt. „De testresulta ten waren in februari zo nega tief, dat we al bezig waren met het nieuwe seizoen. Het heeft me toen verbaasd dat Rintje, door een paar dingen anders te doen, in een week weer de snel- Rust en de klapschaats deden voor Ritsma wonderen. Hij won in maart, op het WK afstanden in Warschau, goud op de 1500 Titelverdediger Boris Becker is tijdens het toernooi om de Grand Slam Cup in München al over de eerste horde gestrui keld. De 29-jarige Duitser, die van de organisatie een wild card had gekregen, was kansloos te gen de Zweed Jonas Björkman: 6-3 6-2. Het verlies van Becker kwam voor de bijna 10.000 toeschou wers in de Olympiahalle als een grote teleurstelling. Bij plaatsing lag een treffen met de Ameri kaanse nummer één Pete Sam pras, die de Spanjaard Felix Mantilla met 6-4 3-6 6-2 ver sloeg, in het verschiet. Voor Becker resteerde als troost een premie van 200.000 gulden. Hij had zich voorgeno men juist in dit toernooi goed te presteren. Vooral omdat het evenement een geesteskind van zijn onlangs overleden vriend en manager Axel Meyer-Wölden was. Alle goede bedoelingen ten spijt kon Becker niet impone ren. Na 3-3 in de eerste set heerste maar één speler en dat was Björkman. In de tweede set haalde Becker nog even op van 0-2 naar 2-2, maar dat bleek slechts een laatste stuiptrek- king. Na afloop van zijn partij liet de Duitser doorschemeren dat hij volgend jaar wellicht weer meedoet in München. „Tenminste, als mijn vorm goed is. Daar laat ik het van afhan gen. Ik speel alleen als ik goed genoeg ben om Boris Becker verloor kansloos van Jonas Björkman. De Australiër Patrick Rafter maakte in de eerste partij van de dag korte metten met Tho mas Muster. De Oostenrijker ging met 6-2 6-3 ten onder. In de kwartfinales van het met twaalf miljoen gulden gedoteer de toernooi treft Pete Sampras Jonas Björkman. De Fransman Cedric Pioline komt uit tegen de Tsjech Peter Korda, de Chileen Marcelo Rios ontmoet de Australiër Patrick Rafter en Greg Rusedski uit Groot-Brittannië speelt tegen de Rus Jevgeni Ka felnikov. Ih het vrouwentoernooi in uit de ploeg te stappen. Ritspia: „Het was een prettig gesprek. Ik kon wel iemand in mijn ploeg gebruiken." Vreugdenhil moet zich van De Vegt vooral richten op het verbeteren van persoonlijke re cords. Voor Ritsma ligt de lat wat hoger. Hij wil minstens één gouden medaille tijdens de Winterspelen in Nagano (7-22 februari) winnen. Het liefst twee. Mentale druk is hem vreemd. „Ik werk er onbevan gen naar toe. Er van uitgaande dat ik de beste ben en vooraf niet voluit hoef te rijden, is een gouden medaille een realistisch doel." Rintje Ritsma: „Vorig jaar stak ik te veel energie in trainingen. Nu stop ik e sen. Niet op de training." en 5000 meter. De klapschaats, die aanvankelijk bij hem alleen op de lachspieren werkten, ge ven hem nu een 'motiverende prikkel' om ten minste nog twee jaar door te gaan. Ritsma: „Op de conventionele schaats heb ik mijn top bereikt. Op de klap schaats niet." Ritsma, die in augustus al de eerste ijstrainingen in het Noor se Hamar afwerkte, bouwt het seizoen anders op dan in voor gaande jaren. Eens in de drie weken ondergaat hij fysiolo gische testen waarvan de uit komsten worden verwerkt in de trainings wijze. „De basis moet vroeg in het seizoen goed zijn. Als de situatie erom vraagt, moet ik zonder problemen een week van het ijs kunnen stap pen. De arbeid-rust verhouding is belangrijk. Ik denk dat die tij dens de Olympische Spelen de doorslag kan geven." In het nieuwe seizoen werkt Ritsma niet alleen met i trainingsmethoden maar ook met een nieuw trainingsmaatje. André Vreugdenhil (19) uit Honselersdijk, vorig seizoen tweede op het WK voor junio ren, is toegevoegd aan de Sa- nex-ploeg. De pionier op de klapschaats stak in een open hartig telefoongesprek zijn be wondering voor Ritsma niet on der stoelen en banken. Hij solli citeerde naar een plekje in het commerciële team. Arjan Schreuder had toen al besloten De keuze voor de klapschaats, die de meeste topsporten vori ge winter maakten, heeft tot een ware wildgroei geleid. Een tien tal fabrikanten is bezig een ei gen model te ontwikkelei. De kernploegleden uit de Japan, Noorwegen, de Verenigde Sta ten en Duitsland hebben het Nederlandse Viking al verlaten voor een concurrerend merk. Op initiatief van bondscoach Gerard Kemkers rijden deAme- rikaanse schaatsers het olym pisch seizoen op klapschaatsen van het Groningse merk Finn. De Noren testten tijdens ijstrai ningen in Hamar het Japanse SSS, de Duitsers kozen voor K2. „Wij hebben ook vier tot vijf systemen bekeken", zei Wopkc de Vegt, coach van oud-Euro pees en oud-wereldkampioen Rintje Ritsma, gisteren. „Maar wij blijven Viking trouw. Indien het moet, kun je binnen één dagveranderen." Azurri niet meer automatisch beste nummer 2 Door Moldavië in Chisinau met 1-0 te verslaan heeft Georgië gisteravond Italië in groep 2 een hak gezet. Door dat resultaat zijn de Italianen na melijk niet meer automatisch de beste nummer twee van de negen Europese WK-kwalificatie- groepen. Die plaatst zich evenals de winnaars rechtstreeks voor de eindronde in Frankrijk. Spanje, dat door de 2-1-zege in Bratislava op Slowakije in groep 6 nu drie punten voorsprong heeft op Joegoslavië, is op grond van die regel nu wel zeker van deelneming. In het zeer theoreti sche geval dat de Spanjaarden voor eigen publiek het slotduel tegen de Faeröer verliezen, dan nog mogen ze als beste nummer twee naar Frankrijk. Voor de bepaling van de runner-up die zich rechtstreeks kwalificeert, wordt een geschoond klassement opgemaakt van de beste vier per pou le. De andere acht spelen uit en thuis om vier WK-startbewijzen. Door de zege blijft Georgië vierde in groep 2 en dat is slecht voor Italië, dat een keer gelijkspeelde tegen Arveladze c.s. Overi gens kunnen de Azzurri ook nog gewoon als eer ste eindigen door 11 oktober de laatste wedstrijd thuis tegen Engeland te winnen. Het belang van het duel Moldavië - Georgië lag dus op afstand. Beide landen waren al uitgescha keld maar dat was aan het spel niet af te lezen. Het ging er hard aan toe, met onder meer drie rol de kaarten als gevolg. Moldavië, na zeven duels nog zonder punt, zag de hoop al na negen minu« ten vervagen. Toen scoorde Timoer Ketsbaji dienst bij Newcastle, na een snelle combinath met Archil Arveladze, die in tegenstelling tweelingbroer Shota (de productieve ajacied) we meedeed Moldavië kreeg in de tweede helft genoeg kan sen, maar miste ze alle. Na een uur frustreerdi dat zodanig dat het grimmig werd. De Georgië Koladze werd als eerste uit het veld gestuurd n een grove tackle van achteren. Hij werd tien mi nuten later gevolgd door aanvaller Kiknadze ei de Moldavische aanvoerder Curtinau, die het me elkaar aan de stok kregen. Spanje nam in groep 6 voorsprong op Joegosla vie door Slowakije te verslaan. Kiko Narvae opende de score vlak na rust. Jozef Majoroj maakte in de 75e minuut gelijk, zestig seconden later kwam het Spaaai woord al van invaller Amor. Die stond nuten in het veld. Tsjechië, dat behalve drie punten weinig meel te winnen had, stelde in deze groep teleur. Dj ploeg slaagde er niet in het doelsaldo eens lekkej op te vijzelen ten koste van het nog puntloz< Malta, dat al 31 tegentreffers had geïncasseerd Daar kwam er in Valletta maar één bij. Radek Bejj aar nog geeif paaanse anti id net vijf mi) s de maker. SPORT OP TV Leipzig werd Mirjam Oremans in de tweede ronde uitgescha keld. De Belgische Sabine Ap pelmans was met 2-6 6-3 en 7-5 te sterk. Appelmans treft in de kwartfinales de als eerste ge plaatste Zwitserse Martina Hin gis. Sjeng Schalken vloog er in de eerste ronde van het toer nooi in Toulouse uit. Hij verloor van de Fransman Lionel Roux met 7-6 en 6-4. 17.00-18.00 EURO: WK Boogsch.etei Canada 17.01-17.21 Ned 2; Goud. Zilver en E ne over de Olympische Spelen. 18.00-18.30 EURO Atletiek vanuit B 18 30-19.00 EURO Olympisch maga 18.43 18 51 Ned 2 Sportjournaal. 19 00-19'35BRTl Sport. 19.00-20.00 EURO: Taekwondo vanu mingham. 20.00-21.00 EURO: Darts vanuit Bmj 1 Sports Spec 21 00- 21 30 22.00 N 22 33 N 20.35-20.4 22 30-22.35 BRT 2 Wielre 22 35-23.05 BRT 2 Cham 23.35-00.05 RTL 5: Sport 00.00-00.30 EURO: Zeilen 01.00-01.30 EURO: li 5 Ned 3 Sportiournaa 13 15 14.30 EURO 14.10-15.05RTL4 Bar 14.30 15 00 EURO Atli 15*00-17.00 EURO: Wie ainingGP val) SCOREBORD Lucky 10. woensdag 2 PRIJSVRAGEN 6-7-14-22-28-29-37-45-49-51 - 54 - 57 - 59 - 60 - 65 - 72 - 77 - 79. (on- WK KWALIFICATIE Groep 2: Moldavië - Georgië 0-1 (0-1). 9. Ketsbaja0-1. Stand: 1 Engeland 7-18 (15-2), 2. Italië 7-17 (11-1), 3. Polen 6-7 (7-9), 4. Geor gië 7-7 (4-9) 5 Moldavië 7-0 (2-18). Groep 6: Malta - Tsjechië 0-1 (0-1). 32. Bejbl 0-1 Slowakije - Spanje 1-2 (0-0). 47. Kiko 0-1. 75. Majoros 1-1, 76. Amof 1-2. Stand: 1 Spanje 9-23 (23-5). 2 Joegosla vië 9-20 (24-7). 3 Slowakije 9-16 (18- 114. Tsjechië 9-13(13-6). 5. Faeröer 9- 6 (9-28), 6. Malta 9-0(2-32). Straffen betaald voetbal: Eén duel: Van der Pennen (RKC), Durivou (Dordrecht 90) Engeland, competitie: Coventry - Crystal P 1-1. Leicester - Blackburn 1-1, Man. Uni ted - Chelsea 2-2, Newcastle - Everton 1-0, Sheffield Wed. - Derby 2-5. Southampton - Schotland, competitie: Kilmarnock - gers 0-3. Stand aan kop: 1. Rangers 2. Hearts 6-12, 3. Hibernian 6-11,4 München 2-1, Saarbrücken - Kaiserslau- jernCM,Aachen -Lew. l ,,v Italië, beker. 2de ronde. 2de wedstrijd: Parma - Venezia 3-1Piacenza - Cagliari 2- 1. Reggiana - AC Milan 0-2. Sampdoria - (Klomp) 1.21,2, 2. Taome, 3 HOCKEY 1.50 1.30 koppel 3,30 trio 24,30 Vijfde stotschka. Toto: winnend 2.10 plaats 1,30 pk 1.20 1,90 1,60 koppel 24,90 trio 158,20 Zevende koers. 1800 m: 1 Stor- PAARDENSPORT 1. Carola Raaphorst 2,60 plaats 1.40 1,50 1,70 koppel 4,50 1.00 1.10 1,00 plaats 1.80 1.50 2,00 koppel 11,40 trio 119.00 Vierde koers, 2000 m: 1 Joint Thirteen (Post) 2.41,1 1.20,6, 2. Helga 7,70 plaats 2,70 2,00 5,30 kop- 2.45.0 - 1.22,5, 2. Lady Di, 3. Fusts plaats 1.90 2.80 2.80 koppel 23.401 tet 2761,60 Negende koers, 1300 m: 1 Ashanti Dancer (Klomp) 1.20.1, 2. Blue Adelaide. 3. Ginger. Niet gestart: Kiss me Again Toto: winnend 6,30 plaats 1.80 1.40 2.00 koppel 6,30 trio 179,40. Tien- i Hanover. 3. Herbie Poison Toto: v Magic Queen em Aloof Princess. 1 nend 6.90 plaats 1,20 1.10 2.20 koppel 4,90 trio 60.40. Omzet totalisator München. Grand Slam Cup, mannen, 12 miljoen gulden. Eerste ronde: Sampras (VSt) - Mantilla (Spa) 6-4 3-6 6-2. Kwartfi nales: Sampras - Björkman (Zwe), Ruseds ki (GBr) - Kafelnikov (Rus), Pioline (Fra) Korda (Tsj), Rios (Chi) Rafter (Aus). Toulouse. Mannen. 800.000 gulden. Eer (ITa). 5 Ch.appucc. (Ita). 6 Garcia Acost (Spa), 7. Ekimov (Rus), 8. Galdeano(Spa 9. Oeslam.ne (Rus) 0.37, 10. Piei 4 25, Nederlanders 27. Moerenhout, f Vierhouten. 99 Van Heeswijk, 122 kamp 6 10. 124 Nelissen, 125 "#Th(?nar!n laatste Cembali (Ita) 3.09.20 WIELRENNEN Rahgsmar. Niet gestart: Nard. Sheikan Star en Nefoed. Toto winnend 6.80 plaats 2,20 1,20 1,10 koppel 18,90 trio 45,00. 0.08. 3. Gottschling (Dui) 0 14.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25