^litiek verwerpt ïogere belasting Restauratie kerk Rijpwetering begonnen Asbestalarm Buier opgeheven Ergernis over solo-optreden Alphens raadslid in VARA's Lagerhuis Rijn Veenstreek Bijna de beste toepadoptie katebaan én loket r)orps wachter INDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 alphen aan den run robbert minkhorst Fractievoorzitter Tom Viezee van RPF/GPV in Alphen ver ruimt zijn politieke horizon. Tijdens het komende seizoen is hij dertien weken lang te zien in het VARA-programma Het Lagerhuis, dat Paul Witte- man presenteert. Viezee werd gevraagd om mee te doen aan de actuele discussies in hel televisiepro gramma. ,,Ik vind het dood eng. Ik denk dat ik de afleve ringen zelf niet ga kijken. Mis schien als alles is afgelopen. Het lijkt me vreselijk om naar mezelf te kijken. Dan zie ik al lemaal fouten die ik natuurlijk maak." Een echt gevoel van span ning kende Viezee vooraf gaand aan zijn kandidaatstel ling niet, zegt hij. „Het schijnt dat een heleboel mensen zich voor dit programma hebben opgegeven. Omdat ik dus ben gevraagd, ging ik met een an der gevoel naar Hilversum. Ik had zoiets van: Laat ik eens gaan kijken." En wat hij zag, beviel hem wel. De Alphenaar moest met twee sessies 'meedraaien'. Hij en negentien anderen kregen onderwerpen als kerkasiel, de uitzetting van de familie Gü- müs en een tweede auto thuis voorgelegd. Viezee stak zijn mening over het kerkasiel niet onder stoelen of banken. Het onderwerp is actueel na het inrichten van een tentenkamp in Denekamp voor uitgeproce deerde asielzoekers. „Ik vind de overheid enorm schijnhei lig. Het gaat om mensen die in een busje worden gestopt en ergens naar toe worden gere den Vervolgens wordt tegen ze gezegd: 'Dames en heren, u mag hier uitstappen. Het is de bedoeling dat u het land ver laat. Als dan anderen de hel pende hand uitsteken, hebben zij het ineens gedaan." „Vooraf zeiden de program mamakers tegen me: Zorg dat je opvalt. Er zijn dan mensen die meteen anderen over schreeuwen. Kennelijk was dat niet de bedoeling." Vervolgens werd de politicus uitgekozen. Aanvankelijk hield hij evenwel nog de boot af. „Ineens begon ik te twijfelen. Ben ik wel geschikt? Is dit wel wat voor mij?" Een volgend gesprek met de VARA haalde hem over de streep. „Ik ga dus nfet een ander overschreeu wen. Maar daar bleken best goede afpraken over te ma ken." De twintig deelnemers aan Het lagerhuis krijgen veel vrij heid. „Er wordt maar een ding van ons verwacht: Wees jezelf. Als iets 'gemaakt' wordt, dan is televisie genadeloos. Eem ca mera prikt daar zo doorheen." Gehuld in beschermende kleding zoeken twee specialisten naar resten asbest. Brand Leimuiden 'persoonlijk drama' De brand in het bedrijvencen trum aan het Noordeinde in Leimuiden is voor de direct be trokkenen uitgelopen op een klein drama. Persoonlijke on gelukken hebben zich niet voorgedaan, maar voor de klei ne ondernemers die in de loods waren gehuisvest is de toe komst onzeker. „De verzeke ring betaalt dan wel, maar het blijft een en al ellende", aldus gedupeerde B. van den Hoek. De brand brak woensdag ochtend uit, waardoor is niet bekend. Direct na het brandalarm werd rekening ge houden met de aanwezigheid van asbest in de dakplaten van de loods. Een crisiteam coördi neerde de activiteiten van brandweer, politie, GGD en de gemeente. Onderzoek wees uit dat het gevaar zich beperkte tot een straal van tien a twintig meter rond de brandhaard. In opdracht van de gemeente Ja- cobswoude is een asbestverwij- deringsbedrijf nog die middag begonnen met het schoonma ken van de buurt. De brand- en rookschade in de loods, waarin drie bedrijven en woningen waren gehuisvest, is aanzienlijk. Hoeveel schade Van den Hoek, directeur van ProtectSports heeft opgelopen, is onbekend: „Ik mocht er een hele tijd niet bij. Ik heb dus werkelijk geen idee van de toe stand binnen. Maar ik heb wei nig hoop hoor." Hij gaat er- vanuit dat zijn magazijn, waar in hockeyschaatsen en andere 'ijsspullen' lagen opgeslagen, volledig is verwoest. „Ons sei zoen begint nu en al dat spul komt uit Duitsland. Probeer dat maar eens nieuw te krij gen." Behalve de opslagplaats is ook zijn woning onbruikbaar. Hoeveel de schade daar be draagt, weet Van den Hoek evenmin. „De brandweer heeft gezegd dat we daar voorlopig niet meer moeten komen, ook vanwege mogelijk asbestge- vaar." Zijn gezin moet de ko mende dagen elders bivakke ren. „Ik heb begrepen dat we komende dagen vervangende woonruimte van de gemeente krijgen", vertelt Van den Hoek. Gedupeerde H. Wassenburg, die een ruimte huurt bij het eveneens getroffen bedrijf Compuware, reageert terneer geslagen. „Alles gewoon finaal uitgetikt. Weg." Zelf heeft hij net op een laddertje kunnen kijken naar zijn werkvloer. „Het is een ramp. Zeker voor de be woners. Die zijn alles kwijt." Compuware stond net op het punt een recent vrijgekomen ruimte binnen het bedrijven centrum over te nemen. „De vorige gebruikers zijn net op tijd weggegaan", grimast Was senburg. Ondertussen loopt de ProtectSportsdirecteur zich op te peppen. Hij heeft ook een kijkje genomen in zijn voorma lige loods. Nadat hij zijn ogen heeft schoongeveegd, stamelt hij: „Treurig, absoluut." Zijn buren spreken van een 'per soonlijkdrama'. Afstand Tot woensdag twaalf uur heeft de politie het Noordeinde afge sloten voor verkeer. In verband met asbestgevaar werden be woners en kijklustigen Op een afstand gehouden. Ook werden monsters genomen van een wit poeder, dat werd aangetroffen in de omgeving van de Buier. TNO kon echter geen asbest vinden. „Om twee uur kregen we het bericht dat zich in de directe omgeving asbest be vond. Dat wordt onmiddellijk weggehaald." zegt politie woordvoerder J. Oppelaar en lid van het crisisteam. Naar de oorzaak van de brand is een onderzoek gestart. roelofarendsveen De Nederlandse Apotheekprijs 1997 is in Groningen terechtge komen en niet in Roelofarends- veen. De Apotheek Alkemade was een van de drie genomi neerd voor de prijs, maar moest met een marginaal verschil de eer laten aan de apotheek van het Groningse Gezondheids centrum Levvenborg. De prijs werd gisteren uitgereikt. Dienstverlening voor oplichter alphen aan den run/den haag robbert minkhorst De Haagse rechtbank heeft gis teren een 51-jarige Alphenaar veroordeeld tot 236 uur dienst verlening. De rechtbank acht bewezen dat de man in ruim een jaar tijd bijna 70.000 gulden van Huize Ursula in Liemeer heeft verduisterd. Tegen de Al phenaar was tien maanden cel straf geëist, waarvan de helft voorwaardelijk. De man ontkende tijdens de zitting niet dat hij geld had weg gesluisd, maar van verduiste ring of 'ter eigen verrijking', wat hem ten laste was gelegd, was geen sprake. Hij zei voor de rechtbank dat een oude cliënt van Ursula hem onder druk zet te. „Ik werd gechanteerd. Hij belde me en ried me dringend aan om te betalen." De Alphenaar nam meer dan 40.000 gulden uit de kas op. Bo vendien maakte hij een bedrag van 13.000 gulden over naar een privérekening, volgens hem om zo 'een buffer te kunnen vor men'. De man gebruikte het geld ook om een derde te hel pen. Waarom, wilde hij voor de rechtbank niet zeggen. Rechtbankpresident F. Qua- dekker had twee weken geleden grote moeite om het verhaal van de Alphenaar te geloven. „Of u bent een fantast, of u bent iemand die niet te benijden is, omdat u zegt dat u uit ethische motieven hebt gehandeld, ter wijl u dat niet kunt aantonen." De man werkte als hoofd van de economische en administratie ve dienst bij Huize Ursula. Nie mand kon daar het verhaal van de Alphenaar steunen. De rechtbank legde uiteinde lijk zelfs een zwaardere straf op dan de officier van justitie had geëist. In plaats van vijf maan den kreeg hij zes maanden, om te zetten in 236 uur onbetaalde arbeid. Verder legde de recht bank een voorwaardelijke cel straf op van een half jaar met een proeftijd van twee jaar. De advocaat van de Alphenaar had om een geheel voorwaardelijke strafgevraagd. Opname jonge verkrachter geëist rotterdam/alphen anp Het Openbaar Ministerie in Rotterdam heeft gisteren gedwongen opname en behandeling geëist tegen een 14-jarige jongen uit Al phen. De jongen in april een 12-jarig meisje uit zijn woonplaats hebben verkracht. De verdachte geeft toe gemeenschap met het meisje te hebben gehad, maar ontkent haar hiertoe te hebben ge dwongen. Zowel de verdachte als het slachtoffer woonde in een Alphens gezinsvervangend tehuis. In de woongroep van de jongen zou een 'macho-sfeer' hebben geheerst, die nog werd versterkt doordat de pupillen in het weekeinde van de leiding condooms kregen uitgedeeld. Dat blijkt uit een rapportage. Toen de verdachte het meisje mee de bosjes innam, gebruikte hij het door de leiding verstrekte condoom. Gedragsdeskundigen menen dat de jongen verminderd toerekeningsvatbaar is voor zijn daad. )e[)A, D66 en SGP/RPF in Rijnwoude zijn tegen het ver- igen van de onroerend-zaakbelasting (OZB) om een el van het begrotingstekort (ruim 950.000 gulden) te chten. De toename van de OZB met 7.9 procent is voor partijen, een meerderheid in de raad, onacceptabel, ilgens D66 zit er nog voldoende 'lucht' in de begroting n deze sluitend te maken. democraten vinden dat B en de gemakkelijkste keuze heb- ;eln gemaakt. „Wederom is de ijl int/burger de dupe en mis- cii nikt u uw monopolie", schrijft ng 16 in zijn beschouwingen, ga lk bedrijf dat op deze manier durende enkele jaren met zijn lemers zou zijn omgespron- hi izou allang op de fles zijn." De democraten stellen voor om het overschot van vorig jaar, in totaal ruim vier ton, voor het begrotingstekort aan te wenden. Ook vinden zij dat het college kan putten uit het potje 'nieuw beleid' waar ruim een half mil joen in zit. Want 'nieuw beleid' moet volgens D66 worden voor behouden aan een nieuw colle ge, volgend jaar. Ook de fracties van SGP/RPF en CDA zoeken het in dit potje. Het CDA vindt dat er wel wat van de geraamde bedragen af kan omdat plannen die hierin zijn opgenomen dit jaar niet worden uitgevoerd. Deze partij en leverden ook kritiek op de manier waarop het voorstel van B en W tot stand is gekomen. In eerste instantie zag het er naar uit dat de OZB-verhoging 6.5 procent zou bedragen. Kort daarop werd dit door een extra tegenvaller verhoogt naar 9.4 procent om ruim twee maan den later weer te zakken tot 7.9 procent. Het CDA noemt deze gang van zaken 'een beetje jo-jo-ach- tig' en volgens de SGP/RPF ge tuigt het niet van 'een al te pro fessionele aanpak'. PvdA van Rijnwoude ergert :h aan het solistisch optreden burgemeester en wethou- rs. De partij vindt dat de ge- :enteraad onvoldoende wordt trokken bij het beleid. De so- al-democraten klagen dat zij eds hun standpunten moe- herhalen terwijl het college ar niets mee doet. tn voorbeeld hiervan, jft de PvdA in haar algeme- beschouwingen, zijn de po- igen van B en W om het lolheffing zo te verhogen dat irmee 100 procent van de sten van het riool worden ge dekt. „Wij maken bezwaar te gen het feit dat u telkens maar weer probeert sons tot een 100 procent dekking over te halen terwijl u weet dat 90 procent 'het matje' is." Het CDA onder streept dit maximum. Oppositie-partij D66 is ook kritisch over het functioneren van het Rijnwoudse bestuur. Bij deze partij moet het ruimtelij- ke-ordeningbeleid het ontgel den. De democraten hebben de indruk dat het college soms in strijd handelt met raadsbeslui ten. „De burger ervaart ambte lijke willekeur en dit veroor zaakt toenemende frustaties en onbegrip", schrijft de partij. De besluitvorming rond het plan de Passage op de hoek van de Gemeneweg en de Dorps straat is ook een bron van erger nis. Zij begrijpt niet waarom de gemeenteraad niet tussentijds op de hoogte is gehouden van de ontwikkelingen. Tevens vindt D66 het plan rondom de Da Costasingel geen voorbeeld van een daadkrachti ge aanpak. De partij vraagt zich af of de stagnatie in de planont wikkeling 'iets te maken heeft met het onvermogen om op een nette, duidelijke en gestructu reerde manier te communice- rgers die een stukje groen of iep adopteren. Het CDA ziet wel iets in omdat het groen- lerhoud in Rijnwoude te ïsen over laat. Over dat tste zijn meer partijen het is met het CDA. De WD dt het ook geen gek plan om :gers wat meer betrekken bij ïnkruidbestrijding. re< t er nog steeds geen skate- e an of half-pipe in Rijnwoude ■q, lat verbaast D66. De partij be- ijpt niet waarom dat er poli- k gezien niet door te krijgen Een baan waarop naar harte- t gerold kan worden is im- jrs een grote wens onder de [I igeren. Hangplekken en wip- ipen acht de partij als open- htrecreatie voor jongeren, ?t voldoende. Zij hoopt dat de eussie hierover begin 98 er wordt hervat. sp or ouderen moet één loket efs men waar ze met al hun de lpvragen terecht kunnen vin- gu n CÖA, SGP/RPF en D66. De ipl itste partij vindt dat er ook ;k< n punt moet komen waar n rklozen terechtkunnen. Dit ini a de bureaucratie zoveel mo- >o) lijk te beperken zodat men ne er zo snel mogelijk in het ar- »aj idsproces kan terugkeren. hwoude de de et CDA noemt het dorpswach- en wil er een discussie over. kr PvdA houdt het op toezicht- uders en ziet ze graag in het 95 rnvoude verschijnen. In de lei m van Melkertbanen willen sociaal-democraten graag eer blauw op straat. Voorlopig proef voor de duur van twee Kennismaken zoeterwoude» Zoeterwoude maakte gisteravond massaal kennis met de nieuwe burge meester, Amy Koopmanschap. De Stichting Grote Polder Groene Hart schonk haar een groene paraplu waarmee haar belangrijkste taak duidelijk werd: Houd de huizenbouw weg uit de Grote Polder. Koop manschap werd in het ge meentehuis verrast door de burgemeester van de Poolse zustergemeente Osieczna die haar persoonlijk kwam felicite ren. foto dick hocewoninc Klus van vier miljoen moet over twee jaar zijn geklaard rupwetering marieta kroft Jarenlang is er naar uitgekeken. Gisteren kwam het er dan toch van: de miljoenenrestauratie van de Onze Lieve Vrouwekerk in Rijpwetering is begonnen. Meteen bij de eerste werkzaam heden werd al duidelijk hoezeer de 135 jaar oude kerk aan res tauratie toe is. Een gat van zo n drie meter diep dat tegen de voorgevel aan was gegraven, maakte zichtbaar hoe slecht de houten fundering eraan toe is. Een vrees van het kerkbestuur werd waarheid. Woordvoerder van het kerk bestuur Gerard Castelijn en ar chitect Marcel Barendregt schrokken toen ze in het gat za gen hoe laag het grondwaterpeil stond. „We hadden verwacht dat een deel van de fundering in het grondwater zou staan", zegt Castelijn. „Dat blijkt nu niet zo te zijn. Dat betekent dat het houtwerk waarop de kerk rust alle kans heeft gekregen om te rotten." Over de oorzaak van het lage waterpeil hebben Castelijn, Ba rendregt en bouwkundig in specteur Henk van Boxtel van het bisdom wel nun vermoe dens. Een stalen damwand in Rijpweteringse vaart, die voor de kerk loopt, laat geen of nau welijks water door. „Maar be wijzen kunnen we het niet", zegt Van Boxtel. „Want we heb ben geen resultaten van metin gen van het grondwaterpeil voor die tijd. Bovendien zullen ook wel andere factoren zoals het droge weer meespelen. Het vervangen van de funde ring is het eerste dat wordt aan gepakt. Het is een omvangrijk karwei dat ongeveer een jaar in beslag neemt. Daarna wordt de rest van de kerk - het schip en de toren - onder handen geno men. „De kerk moet gezond op z'n poten staan voordat we ver dergaan", vertelt Barendregt. De door rotting aangetaste hou ten torenconstructie wordt ver vangen, veel metselwerk wordt vernieuwd en opnieuw ge voegd. Bovendien worden goten vervangen, daken en leiwerk Bouwinspecteur Henk van Boxtel van het bisdom Rotterdam daalt af in het zojuist gegraven gat bij de Ripse kerk om van dichtbij te zien hoe slecht de houten fundering erbij ligt. foto löek zuyderduin vernieuwd en raamstijlen gere pareerd. Het kerkbestuur houdt er al rekening mee dat de kerk af en toe niet kan worden gebruikt en de parochianen moeten uitwij ken naar de kerk in Oud Ade Sluiten wordt wel zoveel moge lijk beperkt. „Parochianen moe ten binding met hun kerk blij ven houden", zegt Van Boxtel. „Het is goed als ze zien wat er allemaal loos is en hoe de voort gang is." Het feit dat een bindende fac tor tussen kerk en parochie nu is weggevallen (de pastoor die siqds begin deze maand in het huis van bewaring verblijft op verdenking van seksueel mis bruik van een minderjarig meis je) doet de band van de paro chie met de kerk niet verminde ren, aldus Castelijn en Van Box tel. Volgens hen staan de paro chianen nog steeds onverkort achter de volledige restauratie van het godshuis. Met de financiën is het kerk bestuur van de Rijpweteringse parochie nog niet geheel rond. De restauratie is begroot op on geveer vier miljoen gulden. Zo'n 2,4 miljoen gulden komt er van rijksmonumentenzorg. Het be stuur heeft zelf bijna drie ton gespaard en inwoners van Rijp wetering en omgeving hebben inmiddels een bedrag van vier ton toegezegd. Om de nog ont brekende kleine miljoen gulden bijeen te krijgen wordt binnen kort een werkgroep geformeerd Overigens heeft het kerkbe stuur al een eerste activiteit op de rol staan. Een benefietcon cert wordt op zondag 23 no vember om twaalf uur gehou den in de Ripse keVk. Medewer king verlenen de plaatsgenoten Irma Bouwmeester met de kla rinet, Wim van Klink met een hobo en Wim Loos die op het kerkorgel speelt. Ook het ge mengde koor Vox Laeta treedt op. Over twee jaar moet de Ripse kerk er weer voor jaren piekfijn bijstaan. „Zo'n grote restauratie als nu hoeft maar eens in de ne gentig tot honderd jaar", weet bouwinspecteur Van Boxtel. „Tot die tijd kunnen we vol- st3an met schoonheidsbehan- delingen zoals het normale jaar lijkse onderhoud en deelrestau- raties eens in de twintig tot veertig jaar."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21