1 r.ir/ f .i nnrrnr r'i /i r'i r H Overname arbeidspool van strategisch belang Kalvertoren derde grote winkelcentrum Amsterdam Aan de andere kant van de deur is het eeuwige levei Randstad Fraude bij vervoerbed loopt in de miljoenen 'Soepel omgaan met regels voor Schiphol' Zware kolommen voor Bratislava Leidsch^Dagblad Boek: 1 Ruimtevaart terug op Korting ƒ101- op aanschafprijs 'Ruimtevaart terug op aarde Amsterdai verlaagt rioolheffin VI 1997 DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 amsterdam cpd In de schaduw van de Munt in Amsterdam is gisteren het nieu we Kalvertorencomplex ge opend. Hoofdmoot van het complex vormt een winkelcen trum met een vloeroppervlak van tienduizend vierkante me ter. Voorts biedt het onderdak aan luxe appartementen, een ondergrondse privé-parkeerga- rage, een politiebureau en een studio. Het complex ligt inge klemd tussen de Kalverstraat, Singel en Heiligeweg, die toe gang geven tot het nieuwe win kelcentrum. „Een culturele bijdrage aan de stad en nodig voor de varië teit", noemt architect Pi de Bruijn de glazen uitkijktoren midden in het complex. De Bruijn is onder meer de archi tect van het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer, de veel ge kritiseerde glazen vleugel van het Concertgebouw en het Beursplein in Rotterdam De Kalvertoren is het derde grote winkelcentrum dat in kort tijdsbestek in het centrum van Amsterdam opent. In 1992 ging het winkelcentrum Magna Pla za in het voormalige hoofdpost kantoor open. Het duurde en kele jaren voor dit fraaie com plex goed ging draaien. Vorig jaar opende aan de Nieuwen- dijk het winkelcentrum De Kolk, dat op een fiasco dreigt uit te lo pen. Ongeveer een derde van de winkelruimte staat er inmiddels leeg. Over de bouw van het Kalver torencomplex is ruim tien jaar in Amsterdam gedelibereerd. Aanvankelijk wilde V D er een nieuw warenhuis bouwen. Dat zag uiteindelijk van de plannen af en na veel architectenrondes, werd uiteindelijk gekozen voor het huidige ontwerp. Eind vorig jaar werd met de bouw begon nen. Een groot deel van de histori sche binnenstad ging ervoor te gen de vlakte. Daaronder het ook het bij velen zo geliefde Heiligeweg zwembad. Alleen de toegang tot dit bad, de 15e- eeuwse Hendrick de Keyser- poort, bleef gespaard en onder ging een restauratie. Ook een deel van de oude gevelwand aan de Singel bleef staan. Voor de inrichting van het winkelcentrum werd de Deense architect Inger Exner ingescha keld. Hij verwerkte Amerikaans eikenhout en baksteen in het drie verdiepingen tellende inte rieur. De glazen toren zorgt voor daglicht in het koopcen trum. Daarin zijn ruim dertig winkels te vinden. Daaronder een Hema-nieuwe-formule, een papiershop van V D en Hen nes Mauritz. Maar ook exclu sievere zaken op het gebied mode, interieur, muziek en geur zijn er te vinden. Het restaurant boven in de toren biedt uitzicht over de stad. amsterdam anp De fraudezaak die vorig jaar aan het licht kwam bij het Gemeen tevervoerbedrijf Amsterdam (GVB), heeft het bedrijf min stens enkele miljoenen guldens gekost. Het GVB wil de schade proberen te verhalen op de bij de fraude betrokken werkne mers en toeleveringsbedrijven. De politie heeft inmiddels rond de twintig verdachten op het oog, waarvan een deel bij het GVB en een deel b leveringsbedrijven. Uit hi derzoek is onder meer g dat er smeergeld naar ami ren ging, in ruil voor opi ten. Chefs en lagere ami ren lieten zich onthalen o etentjes en drinkgelagei drijven sjoemelden ook m het GVB bestede manure fraude-onderzoek loopt n< Annie Verdoold Rooie Reus 19' rotterdam anp De Kalvertoren is volgens architect Pi de Bruijn 'een culturele bijdrage aan de stad e Annie Verdoold, de actievoer ster tegen drugs en drugstoeris me uit de Rotterdamse wijk Spangen, heeft de Rooie Reus- prijs 1997 gekregen. Volgens de jury is Verdoold voor veel men sen 'een reusachtig voorbeeld geworden'. De Rooie Reusprijs, vernoemd naar de in 1986 over leden actievoerder 'Rooie Reus' Dirk de Vroome, wordt toege kend aan de man, vrouw of or- Advies aan Jorritsma: schiphol bill meyer De draconische maatregelen die Schiphol onlangs voorstel de om de geluidsoverlast bin nen de perken te houden, lij ken van de baan. De Commis sie Geluidshinder Schiphol (CGS) adviseert minister Jorri tsma (Verkeer en Waterstaat) beperkte overschrijdingen van de wettelijke geluidszone de rest van dit jaar toe te staan. In ruil voor deze concessie moeten omwonenden worden gecompenseerd. Mogelijk in de vorm van een vervroeging van het nachtregime van 23.00 naar 21.00 uur. Vanaf 21.00 uur zouden de Aalsmeerbaan en de Buitenveldertbaan moe ten worden gesloten. De ge meente Haarlemmermeer en de Luchtverkeersbeveiliging verzetten zich echter tegen het eerder ingaan van de nacht op Schiphol. De luchtvaartmaat schappijen, provincie en an dere gemeenten in de CGS kunnen hier voorlopig wel mee leven. Dat betekent een intensiever gebruik van de Kaagbaan, waar overigens nog voldoende geluidsruimte zit. De verwachte overschrijding van de zone komt dit jaar op enkele plaatsen voor. Onder grote druk en met te genzin schrijft de commissie af te zien van het strikt hand haven van de normen. Jorrits ma moet aan de hand van dit advies een oordeel vellen over het gebruiksplan van Schiphol. Schiphol, die in twee eerdere gebruiksplannen er niet in slaagde binnen de zone van 1997 te blijven, besloot tot sluiting van de tweede start- of landingsbaan in de piekuren. Een maatregel dat tot grote vertraging van het vliegverkeer zal leiden. De KLM verzet zich tegen deze maatregel en ook internationaal kwam veel kri tiek. ganisatie die zich 'op gei en opmerkelijke wijze vóór behoud van solidari de samenleving en tegen schappelijk onrecht'. Aa prijs zijn een beeld en e< drag van 5000 gulden ve den. Verdoold is inmiddels voorzitter van het Nations tiecomité waarin enkele tii len wijken in Nederland nigd zijn die last hebber' drugsoverlast. Cf Evangelische blijdschap kenmerkt uitvaartdienst Maasbach den haag anp Met 'vrede en blijdschap in het hart' hebben zijn nabestaanden en volgelin gen woensdag afscheid genomen van de evangelist Johan Maasbach, die vo rige week donderdag op 78-jarige leef tijd is overleden. Ruim duizend men sen woonden de dankdienst bij in Ca pitol, het centrum van de Stichting Jo han Maasbach Wereld Zending te Den Haag. „Broeder Maasbach was blij en ge lukkig omdat hij zijn taak had vol bracht", zei zijn jongste kind John. „Daarom zijn wij ook blij en gelukkig. De pers zal daar niets van begrijpen. Maar pa is nu thuis. Wij hoeven niet te vrezen voor de dood. Aan de andere kant van de deur is het eeuwige le ven." De acht kinderen en zijn echtge note hadden allen een aandeel in de dienst waarin veel werd gezongen. Zijn oudste dochter Esther zei: „Met het heengaan van mijn vader stopt het werk niet. Het gaat door. Halleluja. Het gaat door". De aanwezigen, onder wie verhoudingsgewijs velen van Indonesi sche, Surinaamse of Arubaanse af komst, onderstreepten met een luid applaus deze woorden. De Maasbachs zouden de Maas- bachs niet zijn als er niet af en toe een geintje werd verteld. Op de vraag van John: „Wat zou vader met al die bloemstukken hebben gedaan", ant woordde David, de oudste zoon: „Hij zou ze verkopen. Want hij was ook nog zakenman. Leuk hè." EO David, vanaf 1995 directeur van de stichting, las ook teksten voor op de linten van de bloemstukken. Gods am bassadeur, Man van God, Een vader voor velen. Telegrammen en faxen wa ren er van onder anderen Anne van der Bijl, die voor zijn werk in Pakistan zat. en EO-medewerker Feike ter Vel de, op lokatie in Israël. „Hij was een trendsetter in Europa" volgens evan gelist T. Osborn. Johan Maasbach wilde op zijn kist de bijbel waar hij altijd uit heeft ge preekt. en de koperen pot waarin hij de giften verzamelde. Daardoor zou hij nog één keer in staat zijn zendingsof fers op te halen voor zijn werk, zei Da vid. „Pa werd altijd aangevallen op het geld. Dat zal nu ook wel weer gebeu ren", aldus David, die ook inging op de beschuldigingen De evangelist was enkele jaren gele den in opspraak geraakt in verband met vermeende Financiële maldi ties en aanwijzigingen over sein misbruik. Maasbach heeft altiji n kend. Volgens de Haagse officii li justitie waren de beschuldiginj 6 vaag om tot vervolging over te ga lk rl „Voor de wereld lijkt het alsof een dieptepunt in zijn leven is hi i gaan. Hij zou dit hebben uitgeha dat. Mijn vader had zijn foutei kende hij ook. Maar hij blee - dienstknecht van God, die altijd hem bleef staan. In de ogen van hij op het hoogtepunt van zijn thuisgeroepen", zei David, VNU neemt Clio Awards over new york «anp VNU heeft Clio Awards International overgenomen, de organisatie achter de bekende reclameprijs The Clio Award. De overname loopt via VNU's Amerikaanse dochter BP1 Communications. The Clio Award is een internationale prijs in de reclamebranche, die vooral in Amerika de aandacht trekt. Jaarlijks dingen duizenden in zendingen uit de reclame- en adverteerderswereld mée naar de tachtig verschillende Clio-beeldjes in de categorieën gedrukte me dia, televisie, verpakkingen en Internetpagina's. VOORDEELTJE EXCLUSIEF VOOR LEZERS. Avontuurlijke ruimtereizen, ontdekkings tochten naar Mars, emigreren naar de maan: de ruimtevaart roept bij sommigen hele spannende associaties op. Maar wie vraagt zich wel eens af welke uitvindingen in ons dagelijks leven we eigenlijk te dan ken hebben aan de ruimtevaart? Van veel mogelijkheden van de ruimte vaart maken we dagelijks gebruik: het weerbericht, de draadloze telefoon, live televisiebeelden van over de hele wereld. Maar de ruimtevaart 'doet' nog veel meer, zoals in de woestijn verdwaalde mensen opsporen, vrachtverkeer en scheepvaart begeleiden en de landbouw beschermen. Deze maand is bij Fokker Space Press een heel leesbaar, rijkelijk geïllustreerd boek verschenen over de ruimte vaart: 'Ruimtevaart terug op aarde'. Het boek beschrijft hoe de ruimtevaart zich heeft ontwikkeld vanaf de jaren zestig, toen de ruimtevaart nog heel bijzonder was, en zet de vele toepassingen van ontwikkelingen uit de ruimtevaart en satellieten op een rijtje, bijvoorbeeld hoe een chirurg een patiënt op afstand kan opererenl Lancering van de Ariane 4 Lezers van Leidsch Dagblad kunnen dit aantrekkelijke boek nu kopen voor maar ƒ19,90 (normale prijs ƒ29,90) aan de balie van Leidsch Dagblad, Roosevelt- straat 82 in Leiden Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 8.30 - 17 uur. Telefoonnummer van de receptie: 071-5356356. Tegen inlevering van deze bon bij Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 in Leiden, krijgen lezers ƒ10,- korting bij de aanschaf van het boek 'Ruimtevaart terug op aarde'. Rotterdam In Japan vervaardigde distillatiekolommen worden uit het zware ladingschip Tian Scan van Mammoet overgeladen in een twee1 lichters. De 100 meter hoge en 1200 ton zware kolommen zijn bestemd vooreen olieraffinaderij in Slowakije. De lichters varen via de Rijne Donau naar Bratislava. foto rotterdam gpd De overname van de failliete ar beidspool in de Amsterdamse haven door het Rotterdamse SHB Personeelplanning lijkt er vooral een van strategische aard. Met een doorstart van de Amsterdamse pool wordt voor kómen dat een andere partij in de hoofdstedelijke haven (goed koop) arbeidskrachten gaat aanbieden. Zo'n 'arbeidsleve- rancier' zou op termijn zijn werkgebied kunnen uitbreiden naar Rotterdam en daarop wordt hier niet gewacht. Of op deze manier de Rotter damse havenwerkers hun hachje voor de toekomst kun nen veiligstellen is nog maar de waag. Een doorstart van de Am sterdamse Arbeidspool onder Rotterdamse vleugels vergt in elk geval een gelijktrekking van tarieven. Op dit moment wordt in Amsterdam per dienst zo'n 100 gulden minder betaald dan in Rotterdam voor een haven werker uit de pool. Bovendien moeten de Amsterdamse ha venwerkgevers gaan bijdragen aan het eigen vermogen van de nieuw te vormen havenpool door aandeelhouder te worden. Eerder deze week blokkeer den werknemers van de Am sterdamse pool nog de Coen- tunnel. Zij protesteerden daar mee tegen het mogelijke verlies van hun baan en tegen de vol gens hen trage gang van zaken na het faillissement. De blokka de leidde tot kilometers lange fi les. De SHB wil 100 tot 140 Am sterdammers in vaste dienst ne men. Ruim 100 anderen kun nen aan de slag als 'oproep kracht'. De nog resterende zes tig Amsterdamse havenwerkers vallen uit de boot. Om de socia le consequenties op te vangen is er ook 12 miljoen gulden ge waagd van het Gemeentelijk Havenbedrijf Amsterdam. Net als in Rotterdam is de Amsterdamse Arbeidspool in problemen gekomen door een tekort aan werk. De situatie werd begin dit jaar nijpend doordat de aanvoer van cacao voor het eerst in belangrijke mate in bulk in plaats van in zakken gebeurde. Daardoor was er ineens voor 60 havenwerkers geen werk meer. Het probleem werd vergroot door het vertrek van de Duitse rederij Hapag- Lloyd bij het Amsterdamse stuwadoorsbedrijf Ceres, dat daardoor 35 mensen minder nodig had. Het plan voor de samensmel ting van de twee havenpools heeft de instemming gekregen van de sectorraad van de Ver- voersbond FNV. Om de Amster damse werkgevers aan de on derhandelingstafel te krijgen werkt de hoofdstedelijke vak bondsbestuurder T. Koningh aan een ultimatum. Er is haast geboden. De recht bank en het GAK in Amsterdam hebben de curator tot en met komende zondag de tijd gege ven om oplossingen aan te dra gen voor de failliete Arbeids pool. Is men er zondagavond niet uit, dan volgt in Amster dam ontslag voor 320 haven werkers en is, in theorie, de weg wij voor een nieuwe arbeidsle- verancier. amsterdam anp Amsterdammers hoeven jaar minder rioolrechte! betalen. Het colleg< W heeft dat besloten i aanleiding van een uitsp van de rechter. De tariefi laging betekent dat de meente 5,6 miljoen aan inkomsten misloopt meervoudige belastingki van het gerechtshof in Haag oordeelde in juni Amsterdam een te hoof rief hanteert. De gemfl rekent bij voorbeeld baj kosten voor grachten i omdat een deel van grachten ook als riool I tioneert. De rechter vind onjuist. Amsterdam is inmiddf cassatie gegaan tegen de spraak van het hof. Als d meente dat verliest, kr de inwoners met terug kende kracht vanaf 199 totaal 16 miljoen guldel rug.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20