eidsch Dagblad Doorbraak in Noord-Iers overleg 23 Detectives dagenlang op jacht naar illegale lelies cht gewonden door 'dolle' us op station Eindhoven liversiteit iden in de iddenmoot Koningin van het witte doek 'Ik heb een langere tunnel nooit beloofd TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 •INNENLAND Advocaat wil nieuw onderzoek naar dood Ajax-supporter Buitenland Cultuur en Kunst Sport Amnesty: Moorden in Rwanda gaat door Verschrikkelijke r Sneeuwman waart fy door Leiden Ajax walst straatvoetballend over MVV heen LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Vlag op 3 oktober Leids! 'Ruimtevaart terug op aarde' Zie aanbieding elders in de krant Protestanten geven verzet tegen gesprekspartners op HET WOORD IS AAN Janet Gillespie Een van de grootste fouten die je als tuinman kunt ma ken, is denken dat je de baas bent. lodebijlage ïtwerpster Monique Col- jnon werpt zich op als nieuwe couturetalent, het gat dat Frank ers na zijn dood ach- let, moet opvullen. In bijlage over de herfst- i wintermode, die mor- n bij deze krant ver- hijnt, een interview met ar. Verder in de bijlage ider meer de nieuwe ncurrent op de toch al ervolle jeansmarkt, op- iffen is ook voor mannen el gewoon, alleen zelfge- aakte kleding zit perfect, felgekleurde kleren naar hooi en de nieuwe haar- voor mannen. WIMBANK De kans dat er rond mei een overeenkomst over een poli tieke regeling voor Noord-Ierland optafel ligt, is aanzien lijk toegenomen, nu katholieken en protestanten een overeenkomst hebben bereikt over inhoudelijke onder handelingen. LONDEN •AFP-Rtr-CPD De Britse premier Tony Blair liet cale protestantse partijen doen vandaag in een verklaring we- niet mee aan de inhoudelijke ten alles op alles te zetten om onderhandelingen, die maan- zo'n akkoord te bereiken, al be- dag beginnen. Zij moeten uit- seft hij hoeveel obstakels nog monden in een overeenkomst die zowel de protestantse meer derheid als de rooms-katholieke minderheid tevreden stelt. De protestanten willen dat Noord- ierlahd een Britse provincie blijft. De rooms-katholieken willen aansluiting van het ge bied bij Ierland. In zijn plan voor onderhande lingen over Noord-Ierland, dat hij in juni presenteerde, stelde Blair dat de besprekingen in mei moeten zijn afgerond. Het resultaat van de onderhandelin gen wordt ter goedkeuring in een referendum voorgelegd aan de Noord-Ierse bevolking. Na dagenlange schijngevech ten, dreigementen en moeiza me gesprekken hebben de Unionisten (protestanten) gis teravond hun verzet opgegeven. Maandag zullen de Noord-Ierse vredesbesprekingen' eindelijk echt beginnen, met zowel de Unionisten als Sinn Féin, de po litieke arm van de IRA, rond de tafel. De UUP van David Trimble, de grootste protestante partij, slikte gisteravond met enige moeite de eis in dat de IRA ge durende de onderhandelingen wapens inlevert. In plaats daar van zullen de gewapende pro testante en katholieke groepe ringen hun arsenalen moeten opgeven als eenmaal een ak koord over een vredesregeling wordt bereikt. Zoals het zich gisteravond liet aanzien hebben de Unionisten nogmaals een duidelijke beves tiging van premier Blair gekre gen dat een vredesregeling pas wordt gerealiseerd als de meer derheid van de Noord-Ierse be volking daar bij een referendum mee instemt. Dat druist in tegen de wensen van Sinn Féin, omdat de katho lieken in de minderheid zij» Sinn Féin wil dat de totale Ierfe bevolking zich moet kunnen uitspreken over de vraag of Noord-Ierland zelfstandig, vere nigd met Ierland of deel van het Verenigd Koninkrijk moet wor den. zonen r mist e udste universiteit van Ne- nd, maar in de ogen van studenten zeker niet de Leiden moet het in de egids Hoger Onderwijs op- afleggen tegen enkele .ve en kleinere universitei- Die bieden betere opleidin- in de grootste kans om een e met een diploma af te ;n. rijksuniversiteit Leiden is iar een goede middenmoter een zesde plaats achter stricht, Wageningen, Til- Enschedé en Amsterdam Een schrale troost is dat re grote universiteiten - cht, Amsterdam (UvA) en nog lager scoren, keuzégids ondervroeg dit 15.000 studenten over hun ding aan universiteit of ho- lool. Het algemene beeld laaruit naar voren komt, is voorkeur voor kleine en dy- ische onderwijsinstellin- Die scoren beter dan de leke universiteiten met een aanbod van opleidingen. Leiden, Utrecht, Amster- (UvA) en Nijmegen. studierichting kan de dering overigens sterk ver ten. Wie arts wil worden, beter niet naar Leiden ko- De opleiding geneeskunde scoort het laagst van alle irsiteiten. Datzelfde geldt wiskunde, informatica, ten en kunstgeschiedenis. Nederlands, politicologie, liedenis, bestuurskunde en logie daarentegen staat Lei- aan de top. De universiteit t de kwaliteit te verbeteren de invoering van het 'bin- studie- advies'. Wie na aar niet tenminste de helft 12 studiepunten heeft, kan ekken. utrecht De Nederlandse koningin van het witte doek, Monique van de Ven, kan die titel voortaan met recht dragen. De 45-jarige actrice werd gisteravond tijdens de opening van het Nederlandse Filmfestival door staatssecretaris Nuis (Cultuur) geëerd met de koninklijke onderscheiding 'Officier in de Orde van Oranje Nassau'. Nuis roemde Van de Ven (eregaste van het festival in de Jaarbeurs) om haar 'vele onvergetelijke films' en het feit dat zij al zolang 'een hele positieve kracht vormt' binnen de Nederlandse filmwereld. Het werk van Monique van de Ven staat centraal tij dens het zeventiende Nederlandse Filmfestival. Op de foto wordt ze gefeliciteerd door Jeroen Krabbé. Tijdens het festival gaat een recordaantal van 67 films in première. foto anp Rijnsburgse teler geeft miljoen uit aan opsporing Leiderdorpse wethouder over A4: van verkeer en waterstaat in het bijzonder, komt niet bij de wet houder op. „Denk je nu echt dat ze daar in Den Haag van schrik ken? Ik wil best aftreden hoor. maar alleen als dat tot gevolg heeft dat Leiderdorp die lange verdiepte ligging krijgt. In dat geval stap ik met genoegen op." De wethouder erkent wel dat het kabinet voor Leiderdorp een rampzalig besluit heeft geno men. De verbreding van de A4 op de wijze die het kabinet voorstaat, kost namelijk veel meer huizen dan aanvankelijk werd aangenomen, stelt Hui gen. Met een langere tunnel zijn Leiderdorpers die bij de rijks weg wonen beter beschermd te gen lawaai en stank. De minis ters willen de overlast met extra geluidsschermen tegenhouden, maar Huigen gelooft daar niet in. Nu Huigen haar lange tunnel niet krijgt, wordt het ook onmo gelijk om een andere al lang ge koesterde wens in vervulling te laten gaan: het opheffen van de tweedeling van Leiderdorp. Al leen met de komst van een tun nel kunnen de Kerk- en Oranje- wijk aan elkaar worden ge smeed. Huigen heeft de schetsen voor een mooi, nieuw stukje Leiderdorp op het dak van de tunnel, al tijden klaar liggen. Pagina 17: 'Hoop op lange tun nel niet vervlogen' wim koevoet en judy nihof De Leiderdorpse wethouder C. Huigen (WD) is niet van plan haar politieke lot te verbin den aan het dreigende 'debacle' met de rijksweg A4. Ondanks al haar inspanningen om deze weg ter hoogte van Leiderdorp door een lange tunnel te leiden, krijgt haar gemeente, als het aan het kabinet ligt, een veel kortere tunnel. De wethouder vindt niet dat ze heeft gefaald. „Ik heb de in woners nooit een langere tun nel beloofd. Ik heb er wel altijd in geloofd en me er ook hon derd procent voor ingezet. Al die tijd ben ik me ervan bewust gebleven dat ik het misschien niet zou halen. Dat heb ik de burgers ook voorgehouden. Huigen vindt niet dat al haar inspanningen voor niets zijn ge weest. Ze wijst erop dat het laatste woord nog niet is ge sproken. „Als ik helemaal niets had ge daan, hadden we een brug ge kregen over de Oude Rijn. Dat was nóg erger geweest." Aftreden, als een signaal naar de regering in het algemeen en naar haar partijgenote Jorritsma RIJNSBURG PAUL VAN DER KOOü Advocaten die rechtszaak na rechtszaak aanspannen tegen kwekers die illegaal lelies telen. Detectives die dagenlang posten bij in de bossen verscholen veld jes om het vaak nachtelijke oogsten én verspreiden van de bollen precies te kunnen volgen. Dergelijke acties tegen de illegale le lieteelt hebben het Rijnsburgse bedrijf Gebr. Vletter Den Haan tot nu toe ze ker een miljoen gulden gekost. Het be drijf, dat via veredeling nieuwe lelies 'maakt', moest wel. „Want", vertelt di rectielid J. van Wolferen, „mede door de illegale teelt daalde de prijs van de lelies flink en dreigde de legale lelieteelt ka pot te gaan. De algemene inspectie dienst heeft in 1993 weliswaar een aan tal processen-verbaal opgemaakt. Maar omdat die jarenlang bij de rechters ble ven liggen, schrok dat natuurlijk totaal niet af." Er valt nu eenmaal dik te verdienen op de meest gewilde leliesoorten, zoals de grove, witte Casablanca's. „Zo'n bol levert al gauw vijf tot zeven kwartjes op, zodat je een jaarlijkse opbrengst van 350.000 gulden per hectare kunt halen", weet Van Wolferen. Een legale kweker die plantgoed bij Vletter Den Haan koopt, betaalt allereerst een entreebe drag dat kan oplopen tot een ton. Ver volgens betaalt hij een jaarlijkse royalty, die is gebaseerd op het aantal afgeno men bollen en de grootte van het land. Een illegale kweker heeft dergelijke kos ten niet. De legale telers zijn woedend over deze praktijken en tippen hun leveran cier Vletter Den Haan maar al te graag wanneer ze weer een illegaal veldje hebben gezien, vaak vlak over de grens. Helikoptervluchtjes doen dan de rest: daarmee worden talloze lelieveld jes ontdekt op plekken die vanaf de weg onmogelijk te zien zijn. Vervolgens kunnen detectives naar de buitenlandse veldjes worden gestuurd, waar ze iedere beweging registreren en direct de achtervolging inzetten wan neer vrachtwagens met illegaal ge oogste leliebollen de weg naar Neder landse afnemers kiezen. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen, zoals het bij de grens wisselen van Nederlandse en Duitse volgauto's, worden de detectives geregeld door de illegale kwekers be dreigd. Zo verhaalt een zeer gedetailleerd de tectiverapport hoe een man in een 'gro te tractor' met zwaailichten en seinende autolampen achter een vluchtende de tective aan reed, die op het nippertje ontkwam door roekeloos door rood te rijden. Samen met foto's en films die nen dergelijke rapporten als ondersteu nend bewijs bij de rechter. uu' 9./21„ 9*/2o° 9-/2Oo 10% 10% 20% 60% 50% 40% Uitgebreid weeroverrichl op pagina 26 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland6,7 Cultuur9,10,11,13 Economie 8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Randstad20 Regio15,17,19,21 RTV/programma's27 Schrijvende lezers16 Sport23,24,25 Strips26 Uitgaan18 The Jazz Suites van Ferde Grofé door The Beau Hunks in de Stadsgehoorzaal. Op de pagina Uitgaan een kor tingsbon. AKZO Nobel krijgt eigen ziekenfonds SASSENHEIM GPD AKZO Nobel, met onder meer een vestiging in Sassenheim, krijgt als eerste grote bedrijf in Nederland een eigen zieken fonds. Als het chemieconcern er van de Ziekenfondsraad en de mi nister van volksgezondheid de ruimte voor krijgt, is de kans groot dat meer bedrijven zullen volgen. Dat betekent een flinke slag voor de bestaande zieken fondsen. Een eigen ziekenfonds is inte ressant voor het personeel met het oog op premieverschillen. V haait 25 Interliners van de weg en ongeval op het centrale tation van Eindhoven met interliner van het Verenigd kvervoer Nederland (VSN) gisteravond acht mensen ind geraakt. Omstreeks half n kwam de bus tot stilstand stationsrestauratie aan de frzijde van het station. De ffeur, die lichtgewond te. zei na het ongeluk dat is 'op hol was geslagen', ggetuigen zagen hoe de eerst een streekbus van de intse Buurtbusmaatschapij lutodiensten (BBA) raakte een boom ontwortelde. voordat hij de stationsrestaura tie binnenreed. Volgens een woordvoerder van de Eindho- vense politie raakte één wach tende passagier in de restaura tie zwaargewond. Hij is niet in levensgevaar. De andere zeven gewonden zaten in de bus, die net met ongeveer twintig passa giers naar Nijmegen was ver trokken. De gestrande VSN-In- terliner is eigendom van de Hermes Groep. Het bedrijf heeft nog geen commentaar gegeven. VSN-woordvoerder A. de Regt 'verklaarde in eerste instantie dat voor het eerst is dat de boordcomputer van een streek bus het zou hebben begeven. Later zei hij dat er in het verle den wel vaker problemen zijn geweest met de elektronica van deze bussen. De betrokken bus was onlangs nog geheel op de elektronica nagekeken. en Uit voorzorg heeft VSN gister avond besloten alle bussen die in deze risicogroep vallen, dat zijn er 25, stil te leggen voor na dere technische inspectie. Van deze vloot rijden er vijftien voor de Hermes Groep. In Leiden en omgeving rijden wel Interliners. maar die zijn allemaal van een ander type. la, Ik wil een abonnement np het Ix-ldsch Dagblad. - Plaati Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: TiaanH Per kwartaal 0»u«jmatisch If. 02.05) t Oacrrptglro (f 93.031 I automatisch (f. Nr. bank/giro: - Handtekening - Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadet De bus boorde zich in de gevel van de stationsrestauratie. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. FOTO GPD JOHN CLAESSENS OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1