Tuinders boos over verkoopbeperking Eerste beton gestort voor nieuw raadhuis Oegstgeest We hebben Dominicus niet te mooi of te slecht behandeld' )egstgeestse jjsjesrover aat weer toe Leiden Regio ongfestival "oekt talenten Spelen in Leyhof VdA zet 'kwestie woonboot' op agenda gemeenteraad LOV: geen heksenjacht Wassenaar op Internet ^sintiatuin lerfstvreugde )NDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 COBS. 071-53564 M Pl\ -CHEF RUPOLF k LEMfJ tasjesdief die dinsdag een ogbejaarde dame in Oegst- 4st van haar handtas beroof- heeft gisteren opnieuw ee keer toegeslagen. De man 's middags om half twee Ten handtas van een 80-jarige at" iuw die op de Lange Voort en om ongeveer vier uur roofde hij een 73-jarige M gstgeestse in het park aan Frans Halslaan. llles wijst erop dat het in al- gevallen om dezelfde tasjes- ze r gaat. De werkwijze is na- tlijk steeds identiek. De man nadert de vrouwen van ach- en en grist al fietsend de r> sen weg. De tasjesdief had rendien steeds een donker- uw sportjack aan. ierdorp Leiderdorpse winkelcen- im Winkelhof viert zaterdag oktober zijn 'verjaardag' - at(, nkelhof bestaat 17 jaar - met songfestival. Zangers, zan- isssen en groepen die daar mee willen doen, kunnen schriftelijk aanmelden bij 'Organisatie 17 jaar Winkel- Li f, p/a Postbus 5214, 2900 EE pelle aan den IJssel. De ofdprijs is 250 gulden. leiderdorp. Er wordt al een poosje intensief gebruik van gemaakt, maar gisteren gingen ze pas officieel open: twee speelplaatsen in de Leider- dorpse nieuwbouwwijk Leyhof. De speelplek aan de Ada van Schotlandplaats is bedoeld voor kinderen tot een jaar of vijf. De speelapparaten aan de Beatrijs van Vlaandenplaats zijn voor de wat oudere kinderen. Ze worden al liefkozend 'apenrekken' genoemd. De rekken zijn zo populair dat ze zelfs al kinderen lokken uit andere wijken. foto dick hocewoninc Oegstgeest zet 'stolpover Rijnfront door invoering voorkeursrecht Rijnfront staat op stelten. De gemeente Oegstgeest wil voor het gebied, dat ligt tussen de Rijn en de A44, het 'voorkeursrecht' invoeren. Dat betekent dat grondbezit ters hun grond bij verkoop eerst aan de gemeente te koop moeten aanbieden. En het merendeel van de onge veer 75 tuinders, bewoners en bedrijven die grond bezit ten in Rijnfront voelt zich daardoor 'overvallen, bedon derd en bestolen'. acht op oegstgeest hans versluis «Kwestie woonboot' bezorgt Voorschotense wethouder Draijer aanvaring met raadsleden en omwonenden orschoten dimitri walbeek Nadat de afgelopen zes weken vooral het geluid van de slopershamer was te horen in de voorma lige Jelgersmakliniek in Oegstgeest, is gisteren de nieuwbouw van het gemeentehuis daar officieel begonnen. Wethouder M. Poelmans stortte in de toekomstige kelder van de nieuwe achtervleugel de eerste meters van de betonnen vloer. De voorkant van de voormalige kliniek staat nog overeind en wordt gerestaureerd. Nog voor de bouwvakvakantie van volgend jaar moet het gemeentehuis klaar zijn, zodat ambtenaren en politici er direct na het zomerreces hun intrek kunnen nemen. Op dit moment zijn de gemeen telijke diensten nog verspreid over vijf verschil lende locaties. Jarenlang is er over de verhuizing van het ge meentehuis gebakkeleid, voordat uiteindelijk het besluit viel de voormalige zenuwkliniek in te rich ten als raadhuis. Maar dat vergt wel een flinke in vestering. Niet alleen zijn bouwkundige aanpas singen nodig, er moet bijvoorbeeld ook een raad zaal komen. Om aan alle wensen tegemoet te kunnen ko men, is nu de gehele achterzijde van de 'Jelgers- ma' afgebroken om plaats te maken voor een grotere, moderne vleugel. Daarin komen behalve de raadzaal ook het archief en verschillende werkkamers. De voorkant blijft nagenoeg zoals die was, zij het dat de sporen van jaren achterstallig onder houd worden weggewerkt. De muren worden op nieuw gevoegd, het dak wordt zo veel mogelijk met de originele pannen gerepareerd en de Ju gendstil-versieringen en -inrichting wordt opge knapt. Omdat het bijna honderd jaar oude gebouw een rijksmonument is, krijgt de gemeente van 'Den Haag' een een miljoen gulden subsidie voor de restauratie. De overige dertien miljoen gulden die het project kost, betaalt Oegstgeest zelf. oegstgeest maarten keulemans afke van der toolen De afkondiging van het voor keursrecht is de eerste stap op weg naar de aanleg van een be drijventerrein. dat over tien tot twintig jaar langs de Rijn moet verrijzen. Met de verkoopbeper king wil Oegstgeest projectont wikkelaars en speculanten bui ten de deur houden. .Zodat we in alle rust, zonder prijsopdrij vende effecten, plannen kunnen maken voor het gebied", zegt verantwoordelijk wethouder G. van Eisen. De boeren, bewoners en be drijfsleiders van Rijnfront zijn daar echter niet blij mee. „De prijzen die de gemeente gaat bieden, zijn natuurlijk een la chertje", zegt J. den Haan. ,,Je bent verplicht je grond aan de gemeente te koop aan te bie den, en die biedt dan vijftig gul den per vierkante meter. Terwijl de marktwaarde het drievoudi ge of misschien nog wel meer is." „Ik zou volgend jaar mijn land verkopen en naar Dene marken emigreren", reageert bloemenkweker E. Segaar. „Als de gemeente haar zin krijgt, kan dat dus niet. Het doorkruist al les waar we mee bezig zijn." Weer anderen zien hun 'ap peltje voor de dorst' aan de neus voorbijgaan. „Ik heb dat stuk grond nu twintig jaar in be zit. ik ben 62 en ben het lang zaam aan het afbouwen", aldus tuinder J. Driebergen. „Ik heb er jn die twintig jaar mijn pen sioen opgebouwd. Dat wordt me nu ontstolen." Ook kwekers die hun bedrijf willen uitbreiden voelen zich benadeeld. „Het is een sterf huisconstructie", zegt een tuin der die anoniem wil blijven. „De gemeente heeft gezegd dat ze niet actief grond wil gaan aankopen. Dat betekent dat Oegstgeest net zo lang wacht tot we onze grond vanzelf te koop aanbieden. Daardoor word je volledig lamgelegd. Ik voel me net een illegaal die uitzetting." Ook andere grondeigenaren voelen zich 'alsof er een stolp over onze bedrijven wordt ge zet'. „Ze ontnemen je je vrij heid. Dit heeft toch niets met de vrije markt te maken? Het is niet netjes, het hoort niet." Op het gemeentehuis had men de woedende en verbijs terde reacties wel verwacht. „Er zullen ladingen bezwaarbrieven binnenkomen", voorspelt wet houder Van Eisen. „Het is een kenmerk van deze wet dat hij de mensen overvalt. Dat is nodig om prijsopdrijving te voorko men. En inderdaad: er komt een stolp over het gebied. Maar de gemeente is er om het alge meen belang te behartigen. Dat staat in dit geval tegenover het belang van de particulier die een maximale opbrengst uit zijn grond wil halen. Dat is niet weg te praten." De gemeente wijst de be schuldiging van de tuinders dat Oegstgeest zelf uit is op winst met klem van de hand. „Men sen denken vaak dat de ge meente dit soort dingen doet omdat ze geld wil verdienen", aldus ambtenaar L. Jessen. „Maar daarbij vergeten ze dat de gemeente bij de inrichting van een nieuwbouwlocatie moet opdraaien voor de kosten van wegen, rioleringen en ande re voorzieningen. We moeten nog maar zien of we rondko men." Bovendien is de prijs die de gemeente overheeft voor stuk jes Rijnfront die te koop worden aangeboden niet zo laag als veel grondeigenaren denken, be weert Van Eisen. „In de wet is geregeld dat de waarde van de grond eerst moet worden vast gesteld door een onafhankelijke taxateur. En daarbij wordt mee gewogen wat er in de toekomst met die grond zal gebeuren. De grondbezitters in Rijnfront zul len dus uiteindelijk meer geld krijgen voor hun grond dan wanneer er géén plannen be- )e|eft CDA-wethouder A. Dra- de Voorschotense gemeen- lad om de tuin geleid? Over vraag vecht de wethouder navond een politiek conflict met de raadsleden, die vin- n dat hij heeft gelogen. De :ht ind van zaken in de onder- ndelingen over een woon- ot in de Rouwkoopvaart is Igens hen door de wethouder- rkeerd afgeschilderd. Ook iote iden sommige raadsleden dat aijer woonbootbewoner Do- inicus niet goed heeft behan ee ld door hem het mes op de el te zetten. De wethouder is 0 h echter van geen kwaad be- ,We hebben Dominicus it te mooi of te slecht behan- e> ld." Mocht Draijer de discus- es in de raadsvergadering l,d erleven', dan doemen er eer nieuwe problemen voor m op. De nieuwe buren van '^minicus wachten de in hun vuisten op. van een stuk grond naast de boot van ongeveer driehonderd vierkante meter. De aanlegkos- ten van de nieuwe ligplaats ko men voor rekening van de ge meente, bouwbedrijf Niersman en en de firma Hopman. Daar naast hebben we een construc tie bedacht waardoor Domini cus de veranderingen kan beta len", onthult Draijer. Niersman is projectontwikke laar in Starrenburg en eigenaar van de huidige ligplaats van Do minicus. „De projectontwikke laar wilde Dominicus van de grond weg hebben. Daar zijn we het mee eens omdat de woon boot stedenbouwkundig niet in Starrenburg past", zegt Draijer. „Fatsoenshalve vonden we ech ter dat we Dominicus correct moesten behandelen. We heb ben hem tenslotte tien jaar ge doogd in Voorschoten. We ke ken daarbij niet eens naar de schemerige toestanden rond zijn legale status." Dominicus wilde ondanks de door Draijer opgesomde voor delen niet wijken en kwam tij dens de onderhandelingen met aanvullende eisen. „Hij wilde De door de gemeente voorge- ilde en nog geheime deal met. ook nog meer grond om een ga rage te bouwen en een ligplaats voor een kleiner bootje. Op de ze eisen zijn we niet meer inge gaan. Wij moesten een keer op houden." Op 27 juni schreef de wethou der een brief aan Dominicus waarin hij hem voor het blok zette: instemmen of Niersman moest overgaan tot een rechts zaak. Dominicus boog op 12 ju li, na de laatste onderhandelin- jpi ikheer Cles Dominicus van <eé|r Bussche - die moet verhui- naar de woonboothaven rderop, omdat zijn ark de fuwe woonwijk Starrenburg II tsiert - lijkt prachtig, tominicus krijgt een legale lig- :s in de woonboothaven". 1 telt Draijer, „Daarnaast ge- i we hem de mogelijkheid er een fotostudio neer te tten. Hij wordt ook eigenaar gen met Draijer, voor dit dreige ment. Tijdens de raadsvergade ring op 3 juli zei Draijer dat hij nog 'in gesprek was' over het voorstel, terwijl de brief van 27 juni toen al onderweg was naar Dominicus. Draijer daarover: „Dat ik de brief niet heb ge noemd, is niet slim. Maar ik heb het niet bewust verzwegen. Dat is een te zware beschuldiging. Dominicus en de raad wisten al sinds 24 juni dat de onderhan delingen op een eind liepen en dat een rechtszaak dreigde." Enkele raadsleden zijn woe dend op de wethouder en vin den dat er van onderhandelen geen sprake meer was: Draijer zette Dominicus het mes op de keel. De wethouder ergert zich aan de felle beschuldigingen van deze politici. „We hebben Dominicus niet te mooi of te slecht behandeld. We zijn cor rect met hem omgegaan. De raadsleden zouden het daarmee eens zijn als ze het voorstel hadden gekend." „Er is een scheef beeld ont staan. De raadsleden willen niet luisteren en wrijven mij steeds in dat Dominicus goed behan deld moet worden. Terwijl uit het voorstel blijkt dat hij bijzon der goed wordt behandeld." Hoe dat 'scheve beeld' is ont staan, weet Draijer wel. „De raadsleden worden opgejut door Dominicus", vindt hij. „Dominicus is een bron van on rust die maar tegen iedereen blijft kwekken. De vrijheid die hij nu heeft, wordt in de woon boothaven een stuk minder en nou vindt hij dat we hem slecht A. Draijer: „Ik betreur dat mijn informatie aan de raad onvolledig was, waardoor er misverstanden zijn ontstaan.' behandelen." Draijer blijft vanavond tegen de raad verdedigen dat hij een uitstekende oplossing heeft ge vonden. „Ik betreur dat mijn in formatie aan de raad onvolledig was, waardoor er misverstan den zijn ontstaan", zegt hij. Maar hij vindt dat hij niet mag worden afgerekend op het niet noemen van de brief aan Domi nicus. „Als een rechter dit voor- oorschoten a IVdA-fractievoorzitter P. den Hartog heeft het college jj tan Voorschoten schriftelijk vragen gesteld over een jss 'misleidende' mededeling van wethouder A. Draijer rsi op 3 juli. De wethouder zei toen in een raadsvergade ring dat hij nog in gesprek was met woonbootbewo ner Dominicus over de verplaatsing van zijn boot ter wijl die per brief al met een rechtszaak werd gedreigd. Den Hartog wil dat Draijer toegeeft dat hij daarmee fout heeft gehandeld. Den Hartog is, net als Groen Links-raadslid S. Har- laai', ontevreden met de uitleg die het college over de kwestie heeft gegeven. In een brief schreven B en W dat er op 3 juli geen sprake was van misleiding was. Den Hartog heeft er nu voor gezorgd dat de brief van het college een officieel agendapunt word bij de ge meenteraadsvergadering van vanavond. Volgens Den Hartog staat er in de discussie van vanavond één vraag centraal: Hoe gaat het college met de raad om? „We werden op 3 juli gerustgesteld terwijl daar geen reden voor bleek te zijn. We konden daarom de juiste afweging niet maken. Maar raadsle den móéten altijd de juiste informatie krijgen." stel zou zien. zou die ook con cluderen dat we Dominicus goed hebben behandeld. Domi nicus had het over 'psychische nood' en dat we hem na 3 juli 'onder druk hebben gezet.' Maar als hij echt vond dat hij meer verdiende, dan had hij niet alsnog met het plan inge stemd." Als de wethouder ongeschon den uit het conflict met de raad komt, wacht hem nog een twee de obstakel. De verhuizing kan alleen doorgaan als de omwo nenden van de woonboothaven instemmen met het nieuwe be stemmingsplan. Het huidige laat de derde woonboot niet toe. Maar de tokomstige 'buren' schrijven in brieven aan de ge- foto hielco kuipers meente dat Draijer te veel toe geeft aan de wensen van een 'rechteloze' Dominicus en hun belangen verwaarloost. De be woners van de haven en de ei genaren van de omliggende vil la's dreigen nu al met rechtsza ken en schadeclaims. „De discussie met de omwo nenden moeten we nog voeren. De afloop van deze zaak weten we nog niet, want het aanbod aan Dominicus is onder het voorbehoud dat de raad de wij ziging in de bestemming wil doorvoeren. Als het voorstel openbaar wordt, zien we wel hoe het met die bezwaren van omwonenden afloopt. Ik heb niet alle hoop op een goede af loop opgegeven", aldus Draijer. stonden voor het gebied." De beperkende regels gelden overigens niet voor alle grond bezitters in Rijnfront. Bedrijven die thuishoren op het toekom stige bedrijventerrein - zoals groen-groothandel Sierafor aan de Oude Rijnsburgerweg - heb ben geen post van de gemeente gehad. „Het zou ook best kun nen dat we het gebied waar de wet nu voor geldt na het bestu deren van de reacties uiteinde lijk kleiner moeten maken", zegt Van Eisen. Ook universiteit is 'overrompeld' oegstgeest/leiden De bloemenkwekers van Rijnfront zijn niet de enigen die zijn overdonderd door het voorkeursrecht dat Oegstgeest heeft afgekondigd voor het gebied tussen Rijn en A4. Ook de Rijksuniversi teit Leiden is 'zeer verrast'. „En het is geen aangename verrassing," zegt woordvoer der W. van Amerongen. „We hebben regelmatig overleg met Oegstgeest, maar dit is ons nooit gemeld." De universiteit bezit ruim dertig hectare in Rijnfront, aan de I^eidse kant van het gebied. Zo verhuurt de Stich ting Leidse Studentenhuis vesting (SLS) er een aantal studentenkamers: de Barak ken aan de Oude Rijnsbur gerweg. „We gaan maar eens met de gemeente praten. We willen in ieder geval weten op wat voor termijn Oegst geest een begin wil maken met de ontwikkeling van Rijnfront", aldus SLS-direc- teur L. Johnson. Dat zelfs een grootgrond bezitter als de Leidse univer siteit van niets wist, is niet vreemd, vindt de Oegstgeest- se wethouder G. van Eisen. „Waarom zouden we de uni versiteit anders behandelen dan de andere grondbezitters in Rijnfront? We hebben on ze ambtenaren die overleg voeren met de universiteit nadrukkelijk geheimhouding opgedragen." De Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV) is niet bezig met een 'heksenjacht' tegen de tailhandel op industrieterrei nen. Dat is volgens voorzitter E. Rob een groot misverstand. Op aandringen van de LOV gaat de gemeente beter opletten dat zich op industrie-'en bedrij venterreinen geen kleinschalige detailhandel vestigt. „Het gaat er gewoon om dat men zich houdt aan wat er in het bestem mingsplan staat. Anders krijg je door het hele dorp heen slage rijen. groentewinkels en dieren speciaalzaken. Daar zijn onze winkelcentra voor. Dat sommige leden boos zijn op de LOV over de gang van za ken, daar heeft Rob niets van gemerkt. „Niemand heeft zijn lidmaatschap opgezegd. De LOV groeit juist nog steeds." De LOV pleit ervoor om win kels op industrieterreinen aan de hand van lijsten te keuren. Op die lijsten staat welke artike len wel en niet verkocht mogen worden. De gemeente moet de detailhandel strenger controle ren, vindt de LOV, maar dat hoeft volgens Rob niet te bete kenen 'dat er op elke hoek een politicagent moet staan'. Volgens de voorzitter hoeven zaken die al op een industrieter rein zitten, niet te vrezen. „De lijsten zijn geënt op de huidige situatie. Daar staan dus ook rij wielen op en andere artikelen die nu al worden verkocht op industrieterreinen." De gemeente Wassenaar krijgt een eigen pagina op Internet. In navolging van andere regioge meenten wil ook Wassenaar een overzicht bieden van gemeente lijke diensten en adressen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19