Hoop op lange tunnel niet vervlogen' Maakt u zich geen zorgen, Floris V ligt wel in Rijnsburg' Wetenschappers laten zich niet in keurslijf dwingen Leiden Regio Speld tegen geweld CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PIV -CHEF RUDOLF KLEUN 0 'ethouder Huigen blijft strijdbaar Vervolg van voorpagina 1 Ie wethouder voelt zich in de steek gelaten, in s maling genomen en in de steek gelaten door minister Jorritsma. Een partijgenote nog wel. Zij erkent wel dat een lange tunnel de beste Oplossing is, maar kiest er niet voor.Ondanks haar frustraties blijft Huigen 'strijdbaar'. tf Y NIHOF heb de eerste slag niet bin- 'ngehaald, maar daarmee is k g niet alle hoop vervlogen." ziet nog kansen om de mi- iter op andere gedachten te j :ngen. Ze staat ook niet al- t, n, want de provincie Zuid- I illand wil ook dat Leiderdorp duurdere langere tunnel ïigen zegt dat ze het kabinets- :l sluit niet heeft kunnen zien enkomen. Sterker nog, er zijn rvvachtingen gewekt. Rijkswa- staat heeft immers het on- v rzoek betaald naar de moge- 1 heden van een langere tun- Dit onderzoek is zelfs als J iant in de trajectnota ver- e rkt. „Het rijk heeft gezegd: meente, zeg maar wat je wil. u blijkt dat de favoriete riant van Leiderdorp nooit i kans heeft gemaakt, omdat :e te duur zou zijn. Dat had- n we van tevoren moeten we- i. In dit stadium van de dis- ;sie kunnen financiën niet de orslag geven." orritsma heeft Huigen ge- ïreven dat Leiderdorp er ook ft een korte tunnel, die 70 - ljoen gulden kost, op vooruit it. Daar is de Leiderdorpse thouder het niet mee eens. .|ie huidige situatie is onleef- OORDWUK IRENE NIEUWENHUUSE ERDORP WIM KOEVOET baar en met een korte tunnel wordt de situatie nauwelijks leefbaar. Het lukt mij niet om daar blij mee te zijn. De minis ter heeft Leiderdorp een armza lig bod gedaan." Ondanks alles heeft de wet houder nog altijd vertrouwen in een goede afloop. Onduidelijk blijft waarom. Jorritsma is weliswaar een partijgenote maar Huigen wil het sluitstuk van de discussie vooral gebrui ken om te 'tamboereren' op de leefbaarheidsaspecten. Daar voor moet ze bij minister De Boer zijn. Die is van de PvdA én mede-ondertekenaar van de brief. „Maar er komt nog bestuur lijk overleg. Ik ga ervan uit dat dat een functie heeft." Even la ter verzucht ze: „Dat dacht ik ook van de besprekingen over de trajectnota, ja." De wethouder, zo lijkt het, moet het vooral van de Tweede Kamer hebben. „Daar gaan we zeker naartoe." Maar ook dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan. A4-ambtenaar W. Vogel wijst erop dat de Tweede Kamer geen speciale vergadering aan de verbreding van de rijksweg wijdt. Het parlement zal zelf in actie moeten komen naar aan leiding van de brief van Jorrits ma en De Boer. Wethouder Huigen: „De minister heeft Leiderdorp een armzalig bod gedaan." foto loek zuyderduin Bewoners berusten in verbreding A4 'Wie wil hier dan nog wonen? Niemand toch?' ALKEMADE ROBBERT MINKHORST Liever had de familie Borst in Rijpwetering het tracé van de verbrede A4 óver hun huis la ten lopen. Want dan krijg je geld om een nieuwe woning te kopen. „En nu blijven we met die herrie zitten", zegt Gonnie Borst. Zij en haar man wonen pal naast de snelweg, aan de 'Hoogmadese kant', waar Rijp wetering net begint. Haar zoon Perry en zijn vrouw In- grid Brama wonen er naast, liet nieuws over de A4 is in Huize Borst slecht gevallen. Maar de reactie is berustend. „We zijn er al zoveel jaren mee bezig, dan krijg je zoiets van laat maar. Zo langzamerhand ben je het beu." De verbreding van de rijks weg heeft niettemin vergaande gevolgen voor de familie. De snelweg schuift een eind in de richting van het erf van de Borsten. „We raken onze moestuin kwijt. We zitten dan zowat tegen het talud aan." Perry Borst; „Zolang er geen kraan staat, denkt natuurlijk iedereen dat het wel zal mee vallen. Straks is het echt zover. Maar het rijk drijft toch zijn ei gen zin door. Of je nou dwars gaat liggen of niet, het maakt niets uit." Gerry Borst: „Zelfs niet als we het met z'n allen willen tegenhouden." „Onze huizen worden veel minder waard", zegt Brama. „We krijgen van boven en on der lawaai, van vliegtuigen, want van Schiphol hebben we hier ook last, treinen en auto's. Wie wil hier dan nog wonen? Niemand toch?" „Het liefst had ik die snel weg hier helemaal niet", zegt A. Versteegen, de overbuur vrouw van de familie Borst. Ook zij heeft het gevoel 'er niet veel aan te kunnen doen'. Enigszins vreemd vindt ze dat bij haar nog nooit mensen van de provincie of van het rijk zijn langsgeweest. „We weten he lemaal nergens van. De conse quenties die de verbreding bij ons heeft? Ik kan er geen zin nig antwoord op geven. Voor Cock Straathof uit Nieuwe Wetering maken de plannen niet zoveel uit. Hoe wel ze uitkijkt op het razende verkeer, heeft ze geen last van de A4. „Dat gonst alleen maar. Van de provinciale weg hoor ik veel meer. In het viaduct hier vlakbij zit een knik. Als daar een containerwagen overheen rijdt, is het een rotherrie." Straafhof, die haar hele le ven al op de boerderij aan het begin van de Voorweg woont, ziet niets in een geluidsscherm langs de snelweg om het ver keerslawaai te dempen. „Het wordt vreselijk ongezellig. Dan zie ik niets meer. Ik heb er lie ver bomen. Dat dempt ook." Lia Vroonland, die een stuk je verderop woont, is veel fel ler in haar mening over de ver breding. „Ik vind het absoluut geen goed plan. Het is nu al zo'n klereherrie." Ook de keus van het rijk voor een 'hoge lig ging', en dus geen verdiepte, waar bijvoorbeeld het Alkema- dese gemeentebestuur voor had gepleit, stelt Vroonland te leur. „Met een diepe ligging zou de weg uit het zicht zijn en geeft die ook minder ge luid." De verbreding van de A4 en de komst van de hogesnel heidslijn zijn voor Vroonland voldoende redenen om serieus over verhuizen na te denken. „Als het alleen aan mij zou lig gen, ga ik hier morgen weg. Nu wacht ik eerst tot mijn kin deren groot genoeg zijn." Leids symposium over nut van universitair onderzoek ii lart Wisbrun uit Noordwijk is 'en kruistocht tegen geweld a egonnen. Met de oprichting •i an de stichting Ik Ben Tegen ii inloos Geweld. Een stichting if oor 'een ieder die zich aange- ii proken voelt'. Binnenkort i tinnen mensen het door hem ntworpen speldje, een lieve- - eersbeestje, opspelden. De rager geeft dan duidelijk te 1 ennen dat het hem ernst is. lat geweld niet gewoon is, dat eweld zinloos is en geweld liet mag. De kiem voor z'n kruistocht egen zinloos geweld ontstond fgelopen weekeinde. Toen de "-jarige Wisbrun, werkzaam ij een reclamebureau, hij de beelden van de herdenking van Meindert Tjoelker zag en de betekenis ervan tot 'in de vezels van z'n lichaam doordrong'. „Ineens wist ik dat ik dit niet meer wilde zien en dat ik niet opgebeld wil wor den dat m'n moeder in het ziekenhuis ligt omdat ze door enkele gekken in elkaar is ge schopt." Hoe duur het speldje wordt en wanneer het op de markt komt is nu nog niet bekend. De opbrengst van die speldjes gaat in ieder geval naar goede doelen. De Stichting Tegen Zinloos Geweld is te bereiken onder Postbus 359, 2200 AJ Noord- wijk. „Economisch nut en fundamentele wetenschap: het is altijd een afschuwelijk stel geweest, maar ze leven al eeuwen samen." De Leidse hoogleraar Ton van Raan - wetenschapsonderzoeker - vatte de soms felle discussie bondig samen. Hij was een van de sprekers op het symposium gisteren ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het instituut voor Evolutionaire en Ecologisch We tenschappen: de Leidse biologen. Wetenschappers en overheidsambtenaren vroegen zich af hoe het nu verder moet met on derzoek aan de universiteit: moeten geleerden zoeken naar antwoorden op vragen die hun eigen nieuwsgierigheid bevredigen, of moet, zoals mi nister Ritzen wil, de samenleving een belangrijke vinger in de pap hebben? En: is toegepast onderzoek, onderzoek dat ant woord geeft op een concrete vraag uit de samen leving en waarvan de resultaten in de praktijk kunnen worden gebruikt, wel echt wetenschap pelijk? Mits deze onderzoekers zich bij de uitvoe ring van hun wetenschappelijk werk niet laten sturen door opdrachtgevers, kan dit onderzoek wel degelijk waardevol zijn, zo bleek uit de dis cussie. Misselijk Verschillende onderzoekers staken hun mening over het belang van vrijheid in hun werk niet on der stoelen of banken. Zo was daar de Leidse as tronoom Vincent Icke die misselijk wordt van de termen 'maatschappelijk nut' of 'ondernemende universiteit'. „Realiseert u zich wel dat 99 procent van deze hele toko eigenlijk van ons is? De wetenschap heeft ons zover gebracht, alleen hebben wij u nooit de rekening gepresenteerd. Mensen die blijven zeuren over nut of relevantie, wil ik vra gen: trekt u eerst alles uit wat u aan ons te dan ken heeft, van contactlenzen tot uw schoenzolen, dan praten wij verder." „De alomtegenwoordigheid maakt de weten schap onzichtbaar", zei hij. „Men beseft maar zelden welke maatschappelijke vondsten aan al ledaagse zaken ten grondslag liggen. Maar weten schap is geen handel. Betaling van 200 miljard gulden heeft niet tot gevolg dat de universiteit een geneesmiddel tegen aids over de toonbank kan schuiven. Het achterhouden van steun aan wetenschap doet wel degelijk schade. Maar het betalen voor een afgesproken product is onmo- gelijk." Ambtenaar E. Broesterhuizen van het ministe rie van onderwijs benadrukte dat de minister de geleerden best vrij wil laten, maar dat sturen 'op hoofdlijnen' mogelijk moet zijn. Het gaat immers ook om 'collectieve uitgaven'. „Het wetenschap pelijk onderzoek is van grote maatschappelijke betekenis. Juist daarom kunnen we de verwezen lijking van de beloftes die universitair onderzoek in zich heeft, niet overlaten aan het toeval." De ambtenaar benadrukte de voordelen van het plan van Ritzen om meer geld van de univer siteiten over te hevelen naar onderzoeksinstelling NWO, die het vervolgens verdeelt onder onder zoekers met 'relevante onderzoeksvoorstellen van hoge kwaliteit'. Onderzoek dat voldoet aan 'maatschappelijke behoeften': welke dal zijn, liet hij in het midden. Dat 'sturen' moet wel voorzichtig gebeuren, zei Broesterhuizen. „Wetenschapsbeoefening is een creatieve actitiviteit die zich niet in een keurslijf laat persen. Professionals moet je de ruimte ge ven." Volgens hem moeten minister, ambtenaren en onderzoekers in elk geval van gedachten wis selen en 'nationale prioriteiten' stellen voor de toekomst. 'nderzoeker Dijkstra noemt nieuwe studie 'absurd' NSBURG PAUL V lakt u zich geen zorgen. Het heus zeker dat Floris V in de ifelijke tombe in Rijnsburg aven ligt. temidden van zijn l nilie. Die verzekering kregen 'n 200 Rijnsburgers deze i ek van de inmiddels hoogbe- Jirde onderzoeker dr. B.K.S. jkstra, de man die dat tiental jaren eerder ook al conclu- erde na uitputtend onder- ek van de botten die vlak na oorlog werden gevonden ssen de resten van een voor- alige Abdijkerk in Rijnsburg. Mleen, vorig jaar betoogden atoom G. Maat van de Leidse liversiteit en chemicus E. irdfunke nu juist dat de ske- ten en schedels onmogelijk 1 n de grafelijke familie kunnen n. Ze meldden dat de skeletten ee tot vijf eeuwen ouder zijn, dat het aan Floris toegeschre ven skelet aan iemand met een totaal andere leeftijd moet heb ben toebehoord en dat de eer dere onderzoekers geslachten hebben verwisseld. De oude onderzoeker Dijkstra vond dat Maat en Cordfunke, die hij overigens niet bij naam noemde, met hun 'absurditei ten onnodige twijfel en verwar ring hebben gezaaid'. Laat u niet wijsmaken dat het een graf moet zijn geweest uit de Karo lingische tijd, benadrukte hij. „Want dat zou hebben bete kend dat die mensen uit een tijd dat hier het christendom nog niet was, het kunststukje moe ten hebben vertoond dat ze zich in een keurige rij hebben laten begraven, voor het koor van een christelijke kerk die daar pas ve le honderden jaren later werd gebouwd." De stelling dat de begravenen schedel die onderzoeker Dijkstra toeschrijft aan Floris V, mét ofdwonden. foto pr niet eens familie van elkaar zouden zijn, leek Dijkstra min stens zo onwaarschijnlijk. Zo had hij juist ontdekt dat in de helft van de gevallen de voor hoofdsholte geheel of gedeelte lijk ontbrak: „Een erfelijk over draagbare afwijking die nor maal bij één op de twintig men sen voorkomt." Ook betoogde hij dat de aan getroffen verwondingen voor 100 procent passen op die van het Hollandse Huis. Zo bleek Floris V inderdaad de ruim twintig verwondingen te verto nen die een tijdgenoot-biograaf al meldde. Ook de soort ver wondingen 'klopten' met de be schrijvingen over de brute moord op de weerloze, vastge bonden graaf, aldus Dijkstra, die benadrukte dat een bijl zoals de Karolingers die ge bruikten nooit de verwondin gen had kunnen veroorzaken die op het skelet van Floris de Vijfde waren aangetroffen. Of neem het skelet van de adbis Ada van Holland, bij wie een bot in haar rechterarm was ge broken toen ze zich verweerde tegen opstandige kapelaans. En de mismaakte, jong gestorven graafJan 1. Dat de na-onderzoekers vorig jaar tot heel andere conclusies kwamen, weet Dijkstra aan hun verkeerde omgang radio-kool stofmethode. Bij die methode bereken je de ouderdom door te meten hoeveel radio-activiteit de koolstof nog heeft in aange troffen materiaal, wetende dat die radio-activiteit in zo'n 5600 jaar halveert. Dat de botten en skeletten volgens die methode veel ouder zijn, had ook Dijkstra al ont dekt. Zo bleek Floris V 200 jaar te oud. Anders dan zijn na-on derzoekers zag hij daarin echter geen reden om aan te nemen dat het dus de grafelijke familie Een onderzoeker bij de skeletten die in 1949 werden gevonden bij de opgraving van de voormalige abdij in Rijnsburg. Het skelet dat aan Floris V wordt toegeschreven, is verwijderd voordat deze opname werd gemaakt. foto pr niet was. Integendeel, hij zocht én vond verklaringen voor de afwijking: het eten van vis beïn vloedde de uitslag enorm. En de zeer christelijke familie at drie dagen per week vis, zoals de kerk in die tijd voorschreef. Als wetenschapper wil hij over zijn conclusies best een wetenschappelijke discussie voeren. De 'na-onderzoekers' zijn daar volgens hem echter niet op uit. „De volmaakt absur de uitkomsten zijn niet gepubli ceerd in wetenschappelijke vorm of dito tijdschrift". Vol gens Maat gaat dat echter bin nenkort gebeuren. Ook op de gemeente had Dijkstra kritiek. Door in het Flo- risjaar mee te werken aan een nieuw onderzoek en het verbre ken van verzegelde graven, bood Rijnsburg volgens hem 'ondoordacht hulp bij een nieu we moord'. „Namelijk reputa- tiemoord op een heel aantal be hoorlijke onderzoekers, zoals Van Giffen, Glasbergen, Vogel en ik." Bovendien heeft de gemeente 'haar taak als officieel beheerder van het erfgoed verzaakt' door, voor het onderzoek, geen offi ciële adviseurs te raadplegen. Dijkstra: „Terwijl de wet openbaarheid voorschrijft, hield het gemeentebestuur juist voor die adviseurs maandenlang ge heim dat het is gaan samenwer ken met door niemand aange stelde derden, die nooit iets met het echte onderzoek te maken hebben gehad'. Distributiecentrum Digros van Lisse naar Sassenheim USSE/SASSENHEIM WIM VAN WANROOY Het hoofddistributiecentrum van de supermarktketen Digros in Lisse verhuist in 1999 naar het bedrijventerrein Zuid in Sassenheim. Onroerend goed maatschappij Plusval voert na mens het concern van eigenaar Dirk van den Broek momente- eel onderhandelingen met de grondeigenaar en de gemeente Sassenheim. De huidige vesti ging in Lisse is te klein en sterk verouderd. „1 let jasje wordt te krap. In de toekomst zal de omzet nog meer groeien dan nu al het ge val is. Daarom zijn we inder daad van plan om naar Sassen heim te verhuizen", licht woordvoerder Hoen van Plusval uit Den Haag het besluit toe. Bij het bedrijf in Lisse zijn op het ogenblik 35 mensen fulltime in dienst, terwijl er 40 als partti mer werken. „Alle medewerkers gaan mee. Het is hier maar 2,5 kilometer vandaan. De gevolgen voor de werkgelegenheid zijn alleen maar positief. Het aantal arbeidsplaatsen zal zeker toene men", zegt directeur Schriek van de vestiging aan de 2e Poel- laan in Lisse. Hij heeft het personeel inmid dels van de plannen op de hoogte gesteld. Digros heeft in Sassenheim een perceel grond van 15.000 vierkante meter op het oog. Dat is bijna het dubbe le aantal van het huidige distri- butiepand in Lisse, dat 8.000 vierkante meter in beslag neemt. Plusval verwacht de onder handelingen met de grondver- koper en Sassenheim binnen een paar maanden succesvol te kunnen afronden. Hoen: „We plannen om begin 1998 met de bouw te kunnen beginnen. Dan kunnen we het nieuwe centrum medio 1999 in gebruik nemen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17