Raad van Kerken als actiegroep nitm Kerk Samenleving Extern adviseur voor Amsterdamse Westerkerk Bidden voj Katwijk ei;: de o ver hei Autoloze zondag via de Raad van Kerken? ABRAHAM DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1997 Kerk Hardop: 'LPO kan daad stellen' haarlem Het Landelijk Pastoraal Overleg, het landelijk overleg orgaan in de Rooms-Katholieke Kerk, moet over gevoelige pun ten spreken. Dit schrijft de stichting Kerk Hardop, die vorig jaar de niet zo succesvolle enquête over vernieuwing in de kerk orga niseerde. Het LPO komt vrijdag en zaterdag bijeen. Als het LPO één van de punten van de enquête (onder meer vrouwen in het ambt, priestercelibaat en seksualiteit) zou be spreken, zou er een begin worden gemaakt met het terugwinnen van geloofwaardigheid. Volgens Kerk Hardop zet het afhaken zonder inhaken zich nog steeds voort. Velen houden het voor gezien in de Rooms-Katholieke Kerk. Het LPO kan een daad stel len waarmee de gelovigen een grote dienst wordt bewezen. Als de kerk de verlangens van gelovigen serieus neemt, zullen meer mensen de kerk serieus nemen, voorspelt Kerk Hardop. Black Gospel Workshop in Katwijk katwijk Voor de vierde keer wordt er in Katwijk een Black Gospel Workshop georganiseerd. Liefhebbers van het genre kunnen op 11, 13 en 15 november terecht in de Dorpskerk van het Rijndorp. In twee avonden en één middag worden een klei ne twintig gospels ingestudeerd door een gelegenheidskoor. Kaarten voor de workshop zijn momenteel al verkrijgbaar bij Lia Kuijt, Noorderlicht 6 (4030873), Ria Verloop, Hoomeslaan 169 (4033996) en Ria de Jong, Uranus 7 (4026571). Missie-kalender met een achterkant oegstgeestDe nieuwe Mis sie-Zendingskalender is uit. Als thema voor 1998 is geko zen voor 'Versteende verha len, levend geloof. Op de voorkant staan Nederlandse gevelstenen die verwijzen naar bijbelse verhalen, terwijl aan de achterzijde van elke pagina informatie wordt gege ven over allochtone geloofsge meenschappen in ons land, aangevuld mét gedichten, ge beden, adressen en bijbelver halen. De kalender - een uit gave van de Nederlandse Zen dingsraad in Amsterdam en de Nederlandse Missieraad- Centraal Missie Commissari aat in Oegstgeest - is voor tien gulden (exclusief verzendkos ten) verkrijgbaar bij de plaat selijke werkgroepen voor mis sie en zending. redactie dick v amsterdam anp Er moet in de hervormde Westerkerkge meente een externe adviseur worden aangesteld die een oplossing moet vin den voor het conflict in die gemeente. Dit 'zeer dringende advies' heeft de cen trale kerkenraad van de Hervormde Ge meente Amsterdam aan de wijkkerken- raad gegeven. Verder zal een senior-supervisor gedu rende maximaal de predikant, ds. F. Oosterwijk, in haar werk begeleiden. Twee jaar geleden volgde zij ds. N. ter Linden op, die in de Westerkerk op han den werd gedragen. Zij liet vanaf het be gin merken dat zij geen tweede Ter Lin den was ('Ik heet Fokkelien en niet Ni- colien'). Haar optreden, onder meer op het communicatieve vlak, stuitte bij een deel van de gemeente op grote weer stand. In een anonieme brief, die aan enkele Amsterdamse kranten werd doorgespeeld, werd zij zwaar beschul digd. De centrale kerkenraad stelde daarop een visitatiecommissie van des kundige buitenstaanders in. Die advi seerde in augustus onder meer tot het aantrekken van een supervisor. De centrale kerkenraad zal een uiter ste poging doen het gesprek tussen het Pastoraal Centrum Westerkerk, geleid door ds. P. Lootsma, en de wijkkerken- raad weer op gang te brengen. Indien dit nodig is, dan komt dit centrum onder directe verantwoordelijkheid van de CK. Ondertussen bekijkt de CK of het cen trum binnen de Amsterdamse kerkelijke organisatie kan voortbestaan. Eind vorige maand ontving Oosterwijk een dreigbrief, waarna de politie werd ingeschakeld. Ds. Lootsma is blij dat de centrale kerkenraad als uitgangspunt heeft genomen dat het PCW bij de Wes terkerk behoort. De visitatiecommissie had gesuggereerd dat het pastoraal cen trum naar een andere locatie zou moe ten. Maatschappelijk engagement al dertig jaar hoog in vaandel Het is een tijdje rustig geweest rond de Raad van Kerken. In zijn 30-jarig bestaan heeft hij een imago opgebouwd van meevoelendheid met de minder bedeelden. Dat engagement is deze week nieuw leven ingeblazen met het tentasiel. De Raad van Kerken in de rol van actievoerder. Met de opvang van uitgeproce deerde vluchtelingen in tenten op het Drentse platteland, heeft de Raad van Kerken een nieuwe term in Nederland gebracht: tentasiel. De Raad heeft een lange staat van dienst als het gaat om maatschappelijke be trokkenheid en engagement. De denkbeelden van Christus wor den omgezet in daden. De Raad van Kerken werd op 21 juni 1968 opgericht en is sinds jaren gevestigd in Amersfoort. De Raad is een samenwerkings verband van kerken en opvolger van de Oecumenische Raad van Kerken die vlak na de Tweede Wereldoorlog het licht zag. In zijn bestaan heeft de Raad herhaaldelijk conflicten gehad met de leidende politici, door controversiële opvattingen. Zo werden in de jaren zeventig ver klaringen gepubliceerd over ac ceptatie van homofilie (1975), tegen de neutronenbom (1978), en over het Midden Oosten (1979). In de jaren tachtig moest de Raad heel veel uitleggen over de Secretaris I. Bakker (midden) van de Raad van Kerken, op de foto geflankeerd door minister-president Kok en bisschop Muskens. foto anf> 'dubbele solidariteit' die hij voelde voor zowel de joden als de Palestijnen. Niet alleen te genover de maatschappij, maar ook binnen de eigen gelederen leidde die opvatting tot veel be roering. In 1991 verklaarde de Raad zich faliekant tegen de geallieerde aanval op Irak tijdens de Golf oorlog. In die tijd haalde de toenmalige secretaris Wim van der Zee zich ook de woede op de hals van staatssecretarissen Aad Kosto, en later Elisabeth Schmitz van justitie, met uit spraken over het vluchtelingen beleid. Hij noemde het 'dum pen' van asielzoekers 'inhu maan en maatschappelijk ris kant'. Anno 1997 lijkt de Raad, met de nieuwe secretaris I. Bakker, een hardere weg te zijn ingeslagen door concreet handelen te ver binden aan zijn opvattingen. Niet alleen wordt uitgeproce deerde vluchtelingen kerkasiel verleend, deze week werd zelfs een tentenkamp voor hen inge richt. De politiek reageert ver bolgen. In januari 1995 werd contact gelegd met de islamitische ker ken in Nederland. Van der Zee pleitte tijdens een ontmoetings dag voor invoering en erken ning van islamitische feestda gen. Daarvoor konden wel een paar christelijke feestdagen ver vallen. Bakker (43) is de eerste vrouwe lijke secretaris, de eerste van ge reformeerde huize en boven dien de jongste tot nu toe. Ze trad aan in mei 1995 en ver klaarde bij haar aantreden dat het aantrekkelijke van de Raad van Kerken is dat hij niet zich bezighoudt met 'theologische' luchtkastelen, maar met con crete vragen uit de samenle ving'. Bakker destijds: „De kerken moeten goed onderscheiden wat werkelijk belangrijk is. Je kunt wel alle energie steken in het in elkaar schuiven van el- kaars organisaties, maar is het niet beter je te bezinnen op de wijze waarop je de traditie voor de 21ste eeuw geschikt kunt maken?" Actie dus. De Raad van Kerken is een sa menwerkingsverband. Het is niet de bedoeling op termijn één grote kerk te vormen. Oecu mene betekent zoveel als het zoeken naar gemeenschappelij ke waarden die door alle gelovi gen worden onderschreven. Dat de Raad van Kerken zich momenteel opwerpt als actie groep, komt volgens Bakker door de druk vanuit de kerkelij ke achterban. De Volkskrant ci teerde haar aldus: „De lokale kerkgemeenschappen krijgen de algewezen vluchtelingen voor hun deur en willen weten wat ze met hen aanmoeten. We krijgen telefoontjes uit het hele land. Veel kerkelijke vrijwilligers zijn betrokken bij asielcentra en uitgeprocedeerde asielzoekers. In de kerkelijke gemeenschap is veel kennis en grote betrokken heid bij asielzoekers." Van de Raad van Kerken zijn de meeste kerken in Nederland lid of gastlid. Alleen de evangeli sche christenen hebben zich tot nu toe afzijdig gehouden. Leden zijn de Nederlands Her vormde Kerk, de Rooms-Katho- lieke Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Remonstrantse Broe derschap, de Doopsgezinde Broederschap, de Evangelische Broedergemeenten, het Ge nootschap van Vrienden (Qua kers). Gastleden zijn de Neder landse Protestantenbond (NPB) en het Leger des Heils. Alle leden hebben twee afge vaardigden in de Raad van Ker ken. Zij hebben tot taak de uit spraken van de Raad in te bren gen in hun eigen kerk. De uit spraken zijn dus niet meteen bindend, dat worden ze pas als de aangesloten kerken ze over nemen. BEROEPINGSWI NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Velp? K.C.L E ring te Arnhem (part-time). Aangenomen: naar 's-Heeri drikskinderen: N. Scholtens didaat te Overdinkel. Bedankt: voor Rijssen (wijk Visser te Voorthuizen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Raalte (part-tii mevr. drs. W. Lammers, kan daat te Amsterdam, die dit heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: mevr. d Lammers, kandidaat te Am< 6 CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Rotten Kralmgen: E. Hakvoortte M kerk en A. van Heteren te f rendrecht: te Mijdrecht: B. ders. kandidaat te Capelle den IJssel; te Huizen: L.B.C Boot, kandidaat te Putten tal te Doesburg en DoetinctJ Nijmegen: N. RibbersteGo - chem en drs. A. VVagenaa ten, tweetal te Doesburg tinchem en Nijmegen: N. R te Gonnchem en drs. A. W, te Aalten. Aangenomen: naar Eemdijk g van Beek te Veenendaal (Pn kerk), die bedankte voor Uti West 1 GEREF. KERKEN VRIJGEMM 11 Beroepen: te Haren: B. Luiti in Zwolle-Centrum; te Tiel i.c.n Zaltbommel: D. Noord te Fei ee*F lil Hallum. GEREFORMEERDE GEMEEN] 'f Beroepen: te Rijssen-Zuid: ui Hogchem te Borssele; te Scl sl ningen: H. Paul te Oostkape nJ Klaaswaal: M. Karens te We dam; te Rotterdam-IJsselmi M Karens te Werkendam; tisl Krimpen aan den IJssel W. n scher te Amersfoort; te Rott dam-IJsselmonde: M. Karei Werkendam, te Krimpen aai IJssel: W Visscher te Amers li te Barneveld C. Hogchem te rl Het eerste 'Katwijks F wordt gehouden op dins oktober in het plaatselijl lencentrum Tripodia. Om mers, zakenmensen en leidinggevenden, ongeach tieke of kerkelijke achter] zijn uitgenodigd voor 'on ting, bemoediging en voor Koningin, Regering menleving, in het bijzoni a Katwijkse gemeenschap q bijeenkomst wordt geo e seerd door de CBMC-R jj een kerkelijk ongebonden u nisatie die 'onderin managers en beoefenaar vrije beroepen wil bemo< n in hun geloof. Leidsch Dagblad lOagblad ANN01897 Zaterdag 25 September LEIDEN Hoewel het badseizoen voorbij is, schijnt het water nog groote aantrekkingskracht te bezitten. Zoo geraakte deze morgen het vijfjarig meisje J. in de vijfde Binnenvestgracht. C. begaf zich te water en redde het kind. Ook een dier, een koe beest, kwam in het water terecht, en wel aan de Beestenmarkt. Met behulp van een schipper, andere mannen, een vaartuig en een touw kwam het beest op den wal. LEIDEN Blijkens schrijven van Curatoren van het Gymnasi um is wegens splitsing van de 2de klasse van het Gymnasium de aanstelling noodig van een tijdelijk leeraar in de oude talen, terwijl eene aanbevelingslijst wordt aangeboden. Zich met dit voorstel vereenigende, geven B. en Ws. in overweging over te gaan tot de benoeming van een tijdelijk leeraar in genoemde talen voorden cursus 1897/98, op eene jaarwedde van 1300. STIER In den vroegen morgen werd de landbouwer J. van Rijn Pz., bij het Warmonderhek, naar de weide willende gaan, tusschen schuur en woning door zijn driejarigen stier tegen den grond geworpen en op verscheiden plaatsen zwaargewond. Op zijn hulpgeroep ging de meid op zeer kordate wijze den verwoe den stier te lijf, dien zij met haar klomp op den neus sloeg, waarop hij een oogenblik afliet en in de open schuur liep. Deze werd dadelijk achter hem gesloten, en vanbuiten af wisten de inmiddels toegeschotenen hem na veel moeite een strik om den hals te werpen en alzoo te vangen, waarop hij spoedig is af gemaakt. De wonden van den getroffene zijn niet levensgevaar lijk. ANN01972 maandag 25 september LEIDEN De roeiploeg van het Stedelijk Gymnasium heeft gisteren op het Galgewater de finale gewonnen van de strijd om de Leidsch Dagblad-plaquette, de inzet van het jaarlijkse scho- lierentoernooi, dat Die Leytheelk jaar organiseert. Tweede werd het Agnes Lyceum, derde het Christelijk Lyceum-Zuid West. Bij de meisjes won het Agnes Lyceum, tweede werd het Rijnlands Lyceum en het Gymnasium werd derde. LEIDEN De nestor van de Leidse dienstdoende predikanten, dr. K. Dronkert, heeft gisteren afscheid genomen van de Geref. Kerk, die hij ruim 27 jaar als predikant diende en tevens van Leiden. Vandaag vertrok hij naar zijn nieuwe woonplaats Borcu- lo om in deze omgeving vacante gemeenten in de dienst des woords van tijd tot tijd te dienen. LEIDEN De heer B. de Kier, oud-voorzitter van de Prot. Chr. Woningbouwvereniging, heeft de eerste paal geslagen voor een complex van tachtig woningen aan de Paramaribohof. De effi ciënte indeling van het gebouw van 10 verdiepingen met 8 rui me flats op een laag en een centraal trappenhuis met snelle lif ten biedt de bewoners veel comfort. De huren van deze wonin gen zullen exclusief stook- en servicekosten ca. 270 per maand bedragen. Radio-West zet luisteraar weer in de kleuterklas Sportjournalist Rob Onderwater schreef in uw krant van 16 september jl. in de rubriek 'Achter lijn' over de tegenwoordige sportuitzendingen van Radio-West op de zaterdagmiddagen, ge presenteerd door ene Ben van der Burg. Hij noemde één en ander oeverloos gezwam van ie mand die probeert leuk te doen. Welnu, ook ik heb me mateloos geërgerd aan deze absurde manier van presenteren en sport verslaggeving. Rob was bijzonder mild met zijn kritiek, want je voelt je als luisteraar naar dat sportprogramma alsof je in een kleuterklas zit, waarbij de schooljuffrouw probeert om op een slijmerige manier jou iets zo spannend mogelijk aan te praten. Het is voor mij een raadsel dat Ben van der Burg (zichzelf horende) niet beseft dat zijn luis teraars van dat gebazel misselijk worden en dat die daarna de knop overhaast omdraaien. En zijn collega's, die horen dat gezwam toch ook? Of zijn die 'horende doof? Gedurende de gehele uitzending voel je je door deze presentator in de maling genomen en het lijkt er derhalve op alsof je beduveld wordt. En nu we het toch over Radio-West hebben: dit sportprogramma is volledig gedevalueerd nu daar iets van een 'estafette' en wat al niet meer tussendoor gegooid wordt, waardoor de voet- balflitsen niet meer actueel zijn en daardoor min of meer waardeloos zijn geworden. Lies Mast, Katwijk. De Raad van Kerken zou zich moeten inspannen voor de herinvoering van de autoloze zondag, foto» archief De politieke partij De Groenen heeft minister Jor- ritsma per brief verzocht 1 november 1998 tot een nationale autoloze zondag te maken. Door de economische schade die dat met zich mee zal brengen, denk ik niet dat de minister het verzoek - hoe sympathiek zij het ook 'als persoon' zal vin den - zal honoreren. Wat dat betreft denk ik dat De Groenen meer succes zullen hebben bij Ineke Bakker, de secretaris van de Raad van Kerken. De Raad moet namelijk in staat zijn tot het opstellen van een kanselboodschap waarin de gemeentele den van alle bij hem aangesloten kerken worden opgeroepen op 1 november 1998 niet de auto maar het stalen ros of de benenwagen voor de kerkgang te gebruiken. Een oproep die zonder meer gepast is, omdat hij feilloos spoort met de opdracht tot goed rentmeesterschap. Het uiterst behoedzaam en zorgvuldig omgaan met de schepping, wat simpelweg niet strookt met de rij en keurig gepoetst blik die elke zondagochtend in slagorde staan opgesteld voor de deuren van on ze godshuizen. Een aanblik die mij telkens weer onwillekeurig doet denken aan de cabaretier Fons Jansen die ons jaren geleden in zijn pro gramma 'De lachende kerk' eens vergastte op het verrukkelijke doordenkertje: 'Met de auto naar de kerk om te bidden voor het milieu.' Wouter ter Heide. Langenholte. Het Volkshuis: ik kom er niet meer In het recente verleden volgde ik met veel genoegen diverse cursussen bij het Leidse Volks huis. Toen ik in 1994 een hond je kocht, heb ik aan de leiding van het Volkshuis gevraagd of 'Fikkie' voortaan mee mocht komen. Dit werd goed gevon den en sindsdien zat mijn klei ne hond tijdens de lessen rustig onder mijn stoel. Op een 55+ dag werd ze door een van de leidsters het 'Volkshuishondje' genoemd zo was de sfeer! Vrijdag 12 september zou ik met een nieuwe cursus begin nen. Toen ik de koffiekamer in kwam, werd mij door de direc trice, Mevr. Hilde Jansen, ge zegd dat ze in die ruimte liever géén honden zag. Ik was hier over heel verbaasd, maar nog vreemder werd het toen mij 10 minuten later verteld werd dat het Volkshuis verboden gebied is voor honden. Dit werd mij gemeld door een medewerkster die namens de directie sprak. Dat het op sommige plekken, bv. in het Volkshuis, voor hon den verboden is, daar kan ik be grip voor opbrengen. Toch blijf ik met wat vragen zitten: Waarom hangt er geen bordje bij de entree? Als dit een nieuwe regel is, waarom is die niet in het cur susboekje vermeld of op de open dag (1 september) bekend gemaakt? Waarom is plotseling een koffiekamer verboden terrein voor honden? Waarom is tien minuten la ter het hele gebouw verboden terrein, terwijl er in die tien mi nuten niets gebeurd is? Van iemand die een dergelij ke club runt mag je toch een re delijk beleid, goede communi catie en liefst ook wat vriende lijkheid verwachten. Het tegen deel was waar het leek op een plotselinge inval, die bo vendien nog veranderd werd en mij op zure wijze werd meege deeld. Het Volkshuis ik kom er KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging Ma t/m/vr. 18.00-19.30i Zaterdag 10.00-12 00 uu 023- 023-J1! Redactie: 0 Hoofdredactie 0 ADVERTENTIES 071-5128030 Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 071-5 f RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5128030 071-5 WH. C.N ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: DIRECTIE per maand (acceptgiro) B M. Essenberg, per kwartaal (acceptgiro) J. Kiel (adjunct) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsd - HOOFDREDACTIE van het abonnementsgeld, ontvangt J.G. Majoor, korting per betaling, r. van Brussel (adjunct) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) PUBLIC RELATIONS LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTElJI Steverink 071-5356356 Voor mensen die moeilijk lezen, sled ogen hebben of blind zijn (of een an J* leeshandicap hebben), is een samenvatt r het regionale nieuws uit het Leidsch Daj je geluidscassette beschikbaar. Voor infon y REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio 0486-486486 (Centrum voorGesproke F. Blok, chef eindredactie algemeen Lectuur, Grave) W F. Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur Diaconessenhuiik dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 077-5778778): dagelijks 14.30-15 15 uur en 19 00-19.45 i Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partner? bovendien van 10.30-11 15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10 30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19 00-19 30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkw Jongerenafdeling: 14 30-15 15 uuren 19 00-19.45 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15 00 uuren 18 30-19.30 uur, klasse Ien daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling: 14 30-15 30 uuren 18.30-19.30 uur (Voor vaders tot 21.00u- Kinderafdeling 14 30-19 00 uur voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC) 14 00-14.30 uuren 18.30- Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14 00-15 00 uur. daarnaast ook 11 15-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111) alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 19.30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(Alh Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10 00 tot 11.00 uur (uitsluitendvctf partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruim bezoel mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelkund neurologie: 14.15-15.00 uuren 18.30-19 30 uur; oogheelkunde en heelkunde^ 14.15-15 00 uur en 18.30-19.00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17 00 uur babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak 18.30-19 30 uur. klasse I eni Eén van de afbeeldingen van de missiekalender. foto pr

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16