'Geheime bommen van KGB' Hervorming moet VN geloofwaardig maken Long Wolf gaat terug naar huis Veel bloed op Russische reality-tv Buitenland erkiezingen Servië: eede ronde nodig akenman fraudeerde oor bijna half miljard President Zimbabwe misbruikte personeel IDAG 23 SEPTEMBER 1997 Q K 2. jfvvacht Di: Mercedes werd achtervolgd De Mercedes waarin prinses Diana verongelukte, werd lie fatale zondagochtend achtervolgd door een andere auto. heeft Diana's lijfwacht Trevor Rees-Jones volgens het Britse blad The Guardian tegenover de Franse Justitie bevestigd. Iritse koninklijke familie zou overwegen Buckingham Palace rte dragen aan de Britse gemeenschap als 'paleis van het om zo de Britten te helpen met de verwerking van het ver- i over de dood van prinses Diana. Het 'nationaliseren' van Ij paleis maakt volgens dagblad The Independent deel uit van reeks maatregelen om het koningshuis te moderniseren. SA zet vlucht Atlantis naar Mir door «ou Het Amerikaanse ruimteveer Atlantis vertrekt vrijdag ling Mir, zo heeft het ruimtevaartcentrum NASA in de VS la- Bweten. De koppeling van de Atlantis aan Mir is voor 28 sep- lber voorzien. De bemanning van het Russische ruimtesta- islaagde er gisteravond in de storing in de centrale computer erhelpen. Daardoor konden vijf van de tien stuwraketten die station in balans houden worden geactiveerd. De Atlantis |*igt onder meer een nieuwe computer naar de Mir. ofessor: Fietsen kan impotent maken Fietsen is goed voor het hart, maar onder bepaalde om- ■"Hidigheden niet voor seksleven en voortplanting. Dat schrijft loog Irwin Goldstein van het Boston Medical Center in het •rikaanse tijdschrift Bicycling Magazine. Fietsen kan mannen maken als het zadel niet plat genoeg is afgesteld, om- Ij de slagaders van de voorplantingsorganen dan worden afge- Het verschil tussen de heren- en de damesfiets vindt de ;ssor niet alleen nutteloos, maar met het oog op valpartijen gevaarlijk voor de heren. jliaanse wordt betbetovergrootmoeder ^jmiAEen 88-jarige Siciliaanse is betbetovergrootmoeder ge- den. ,,In onze familie trouwen mensen altijd jong en krijgen nakomelingen. Dat geeft je het gevoel jong te zijn", zei de arige overgrootmoeder, de kleindochter van de 88-jarige. Al- ouwen kregen hun eerste kind op leeftijden variërend van ut 19 jaar. Bij elk van hen is de trouwerij op jonge leeftijd af- - ivongen door een 'liefdesvlucht'. Het jonge stel verdwijnt in Lei iiciliaanse traditie voor één nacht en moet vervolgens trou- om de eer van de familie te redden. la, nnesty eist maatregelen van Algerije De mensenrechtenorganisatie Amnesty International er gisteren bij de Algerijnse autoriteiten op aangedrongen crete maatregelen' te nemen voor de bescherming van bur- tegen de steeds meer voorkomende massamoorden. Am- i roept daarnaast westerse landen op geen asielzoekers uit :ije naar hun land terug te sturen. Amnesty merkt verder op t enkele recente moordpartijen, waarbij honderden burgers lood vonden, regeringstroepen die dichtbij gelegerd waren ondernamen en dat tot nu toe niemand is berecht. ;kische baby's verkeerd ingeënt De Baskische gezondheidsdienst heeft 149 baby's fon, sievelijk met gedestilleerd water ingeënt in een Spaanse vac- itiecampagne tegen meningitis. De blunder heeft de baby's E er geen schade aan de gezondheid berokkend. In het water "het vaccinpoeder gemengd moeten worden, maar door een iselijke fout is dat niet gebeurd. In Spanje is gisteren begon- met de massale vaccinatie van kinderen tegen meningitis, it dit jaar al meer dan duizend gevallen zijn geregistreerd de ziekte. Er zijn al 123 patiënten overleden. ide Kruis krijgt 'conflictembleem' Het Internationale Rode Kruis krijgt een speciaal con- embleem voor medewerkers in 'conflictgebieden'. Het ont- jziet eruit als een 'rode diamant'. Het speciale embleem is ig gezien het toenemende geweld tegen veldwerkers van het Kruis. „Onze organisatie wordt vaak ten onrechte als chris- afgeschilderd met alle gevolgen vandien", aldus een rdvoerder. Voordat het universele embleem wordt inge- d, moeten de 188 lidstaten van het Internationale Rode op 26 november in Sevilla het groene licht geven. ito rijdt 1.100 kilometer per uur tCH De Brit Andy Green heeft gisteren in de woestijn van ada met 1100 kilometer per uur het wereldsnelheidsrecord een auto gebroken. De enorme zwarte auto bereikte de top- heid over een afstand van een mijl (1,6 kilometer), nadat hij en vorige poging 990 kilometer per uur had gehaald. Omdat en de twee races tachtig minuten lag, heeft de Britse Thrust ersonic Car niet het officiële wereldrecord gebroken, omdat tten dan binnen een uur moeten plaatshebben. IDO HANS GERTSEN SPONDENT ervische parlements- en ientsverkiezingen hebben eenduidig resultaat opge- Op 5 oktober wordt m een tweede ronde ge- n. Zondag streden een alliantie en de nationalis- m de gunst van de kiezer, erkiezingen werden door eeste oppositiepartijen ge it omdat de linkse alliantie lilosevic - de leidende po- figuur van het land - de meeste media in handen heeft en vlak voor de verkiezingen het kiesstelsel zeer ingrijpend en in eigen voordeel veranderde. Volgens nog voorlopige uit slagen, gebaseerd op telling van ongeveer tachtig procent van de stemmen, heeft Milosevic' alli antie de leiding bij beide verkie zingen, gevolgd door de ultra- nationalistische SRS van Vosjislav Seselj (één miljoen). De Servische Vernieuwingsbe weging van Vuk Draskovic ligt derde met ruim 700.000 stem- PAUL KOOPMAN Brusselse onderzoeksrech- Bulthé heeft een fraude van ongekende omvang het licht gebracht. Vol de BRT-radio heeft de rdag gearresteerde zaken- Jan de Clerck, directeur de textielgroep DOMO, staat voor in totaal ruim miljard Belgische frank el ruim 560 miljoen gul- opgelicht. Overmorgen dt over de verdere hechte- van De Clerck en zijn ;enote Martine beslist. Igens het parket van ssel, dat geen geldbedra- wil bevestigen, heeft het 'oor van het echtpaar De ck de afgelopen drie da- goede resultaten opgele verd. Naar verluidt is justitie in het onderzoek al ver gevor derd, omdat de bijna twee weken geleden opgepakte fi nanciële sleutelfiguur Ronny Verhoeven vergaande beken tenissen heeft afgelegd. Volgens de BRT-radio had De Clerck een vernuftig finan cieel systeem opgezet waarbij circa tien procent van de om zet van de DOMO-groep via een vertrouwensrekening en een omweg langs Cyprus, waar Verhoeven zich had ge vestigd, buiten het zicht van de Fiscus werd gehouden en na een witwasoperatie weer grotendeels werd aangewend voor nieuwe investeringen. In totaal zou het gaan om een som van ruim een half miljard gulden. In New York zijn 185 lidstaten bijeen voor de 52ste Algemene Ledenvergadering van de Verenigde Naties NEW YORK JOHN WANDERS CORRESPONDENT De Verenigde Naties staan op een kruispunt van wegen. De wereldorganisatie dient zichzelf de komende jaren om te vormen van een logge bu reaucratie tot een slagvaardig en doelmatig ope rerend 'bedrijf, dat veel beter tegemoet komt aan de behoeften van vandaag en morgen. Mis lukt die hervormingsoperatie, dan heeft de orga nisatie nauwelijks nog toekomst. Feitelijk staat derhalve op de gisteren in New York begonnen 52ste Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de geloofwaardigheid van de VN zelf op het spel. De secretaris-generaal van de VN, de Ghanees Kofi Annan, presenteerde in juli van dit jaar een reeks voorstellen die zijn organisatie moeten klaarstomen voor de 21ste eeuw. Annan stelde onder meer een ingrijpende wijziging van de managementstructuur voor. Hij denkt daarbij aan inkrimping van de VN-bureaucratie (met dertig procent) en aan decentralisatie. Voor de uitwerking van zijn plannen heeft de secretaris-generaal echter de goedkeuring van de 185 bij de VN aangesloten lidstaten nodig. „Laat deze Algemene Vergadering de geschiede nis ingaan als de Hervormingsvergadering. Deze kans mogen we niet voorbij laten gaan", onder streepte Annan gisteren in zijn openingswoord tot de Algemene Vergadering. „Een aantal van u verzoek ik te doen wat uw wettelijke verplich ting van u verlangt. Namelijk: het voldoen van uw achterstallige betalingen, alsmede het op tijd en zonder voorwaarden vooraf betalen van uw toekomstige contributies. Die laatste oproep was vooral gericht aan de Verenigde Staten, de grootste wanbetaler in de VN. Het geschil tussen de VS en de VN over de financiële bijdrage van de Amerikanen kan niet los worden gezien van Annans hervormingsope ratie. De secretaris-generaal heeft de bijdrage van de Amerikanen nodig om zijn plannen uit te kunnen voeren. De Amerikaanse president Clin ton kwam Annan gisteren enigszins tegemoet. In zijn toespraak tot de Algemene Vergadering gaf Clinton aan dat er een oplossing van het sle pende geschil over de contributies in het ver schiet ligt. De president is daarbij op zijn beurt afhanke lijk van het Amerikaanse Congres. Dit Congres wordt gedomineerd door de Republikeinen, van wie er velen uiterst sceptisch staan tegenover de activiteiten van de Verenigde Naties. „Wij gelo ven in de idealen van de Verenigde Naties", zei Clinton gisteren. „Wij blijven de grootste contri buant van de VN. En dit jaar, voor het eerst in mijn presidentschap, hebben we werkelijk de kans om de kwestie van de contributies voor eens en voor altijd achter ons te laten, teneinde de VN een meer solide financiële basis te ge ven." De schuld van de VS aan de VN bedraagt 1,8 miljard gulden. Het grootste deel daarvan zal binnen afzienbare tijd worden ingelost, voor spelde Clinton. De Amerikanen werken aan een oplossing die zowel bevredigend is voor de rege- ring-Clinton als voor het Congres. Of die oplos sing ook bevredigend zal zijn voor de Verenigde Naties is een ander verhaal. Zeer waarschijnlijk 'zal er sprake zijn van een uitruil van belangen. De Amerikanen zullen hun achterstallige contri buties aan de VN betalen onder de garantie van ingrijpende hervormingen en onder de strikte voorwaarde dat zij in de toekomst aanzienlijk minder grote bedragen hoeven af te staan aan de VN en de vredesoperaties van de VN. Met vele andere VN-Iidstaten vindt Nederland dit geen manier van doen. „Als je bij iemand een schuld hebt uitstaan, behoor je die in te los sen zonder dat je daaraan allerlei voorwaarden verbindt", stelt minister Van Mierlo van buiten landse zaken, die overigens realist genoeg is om te weten dat de VS als machtigste mogendheid per definitie moeilijk van een eenmaal ingeno men standpunt zijn af te brengen. Van Mierlo zal de Algemene Vergadering vandaag toespre ken en namens de Nederlandse regering een krachtig pleidooi houden voor de hervormings voorstellen van Kofi Annan. Sioux-opperhoofd krijgt 105 jaar na zijn dood een herbegrafenis in zijn geboortegrond LONDEN AP Bijna 105 jaar heeft de ziel van het Sioux-opperhoofd op de Londense begraafplaats Bromp- ton rondgedoold om naar huis te kunnen. Nu, dankzij een an tiek boek en de volharding van een Britse vrouw, kan Long Wolf naar huis. Zijn nakomelingen arriveer den het afgelopen weekeinde in Londen en lieten weten de stof felijke resten van Long Wolf mee naar de staat South Dakota te zullen nemen om daar te be graven. „Zijn laatste wens was naar huis te gaan. Voor ons is dat belangrijk, omdat wij gelo ven dat een ziel geen vrede vindt als het lichaam niet thuis gebracht wordt", aldus de 60- jarige John Black Feather, de achterkleinzoon van Long Wolf. De Sioux-krijger Long Wolf, die menige slag uitvocht met de Amerikaanse cavalarie, overleed in 1892 aan longontsteking toen hij in Londen op tournee was met de wild-westshow van Ko lonel 'Buffalo Bill' Cody. Hij werd 59 jaar. Long Wolf werd op de begraafplaats Brompton ter aarde besteld. De ook in Londen aanwezige 87-jarige Jessie Black Feather liet weten dolgelukkig te zijn om de laatste wens van haar grootvader uit te voeren. Haar moeder Lizzie was 12 toen Long Wolf overleed. Lizzie en haar moeder, de echtgenote van Long Wolf, keerden na het over lijden van het Sioux-opper hoofd terug naar de Verenigde Staten, maar zagen geen kans het lijk van de indiaan 'mee te rug te nemen. In de loop der jaren verloor de familie van Long Wolf het spoor van zijn stoffelijke resten. Toen kwam de Britse Elizabeth Knight een antiek boek tegen waarin een verhaal stond over het tragische leven van Long Wolf. Ook werd erin beschreven dat het opperhoofd in 'een ver waarloosd graf lag in een eenza me hoek van een overvolle Lon dense begraafplaats, wachtend op zijn laatste oorlogskreet'. Knight was bewogen door het verhaal en ging op zoek naar Long Wolf en zijn nakomelin gen. Via advertenties in Ameri kaanse media wist ze ook die te achterhalen. Vervolgens gingen er vier jaren overheen voordat de Amerikaanse en Britse bu reaucratie zover waren dat de stoffelijke resten van Long Wolf de oceaan overgebracht moch ten worden. De familie van Long Wolf wil hem zondag begraven op de be- Sioux-medicijnman Wilmer Mesteth op de begraafplaats Brompton bij het graf van opperhoofd Long Wolf, die donderdag bijna 105 jaar na zijn dood naar zijn geboortegrond zal terugkeren. FOTO REUTERS KEVIN LAMARQUE graafplaats van zijn voorvade- Long Wolf één van de krijgers verkoos Long Wolf echter de ro- ren van de Oglala-Sioux in het die de zevende cavalerie van ge- deoshow van Buffalo Bill in reservaat Pine Ridge bij Woun- neraal George Custer in 1876 plaats van een kwijnend be- ded Knee. vernietigend versloeg in de Slag staan in een indianenreservaat. Volgens de overlevering was bij Little Big Hom. Uiteindelijk MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT 's Ochtends tien over acht, reality-tv 'm Rus land. Twee mannen liggen badend in het bloed op een Moskouse straat. Agenten van de speciale politie houden hun automati sche pistolen op het tweetal gericht, terwijl een politiearts hen onderzoekt. Gevaarlijk is het niet meer: de twee zijn dood. Een 'zak- aznoj oebistba', contractmoord. Niks bij zonders. Dat geldt ook voor het uitzenden van die bloederige beelden op de tv. Repor ters roken een sigaretje op de plek des on- heils. De camera's worden uitgeschakeld, weer een klus geklaard. Elke ochtend en avond kijken miljoenen, onder wie veel jonge kinderen, naar pro gramma's als 'Doroznji Patrol' (Straatpa trouille - red.) van de zender TV-6 en 'Crimineel' van NTV. Er vloeit heel wat bloed in deze uitzendingen. Regelmatig zijn de razende reporters eerder ter plekke dan de politie of de ambulance. Walgelijke moorden, verschrikkelijke ongelukken, rampzalige branden: de veelal jonge jour nalisten zijn eraan gewend en laten hun ca mera's lopen. TV-6 was de eerste zender die deze vorm van journalistiek twee jaar geleden in Rus land introduceerde. Sindsdien zijn er heel wat soortgelijke programma's bijgekomen. Ze duren gemiddeld een minuut of tien en worden diverse keren per dag herhaald. De weekeinden zijn gereserveerd voor langere uitzendingen met pakkende titels als 'Cata strofes van de week'. Het zijn vooral de commerciële zenders die tuk zijn op dit soort programma's. En aangezien de con currentie moordend is, worden de grenzen van wat wel of niet zal worden uitgezonden steeds verlegd. Een contractmoord is al routine, daar scoor je niet echt meer mee. Spectaculaire onge lukken, waarbij de lijken of halfdoden nog in de auto bekneld zitten, 'doen het beter'. Formeel zeggen de producenten dat ze de toeschouwers willen leren hoe ze kunnen voorkomen het slachtoffer van beestachtige misdaden te worden of hoe ze zich in het verkeer moeten gedragen. Pure hypocrisie, want in de praktijk wordt, vooral bij de commerciële zenders, gewoon zoveel mo gelijk ellende van zo dichtbij mogelijk ge toond. Bij de staatsomroepen vloeit veel minder bloed. Daar ligt de nadruk op de drugshan del en gewapende overvallen, waarbij spe ciale politie-eenheden er voor het oog van de camera flink op los meppen. Dergelijke uitzendingen worden door een rustig spre kende expert van moraliserend commen taar voorzien. De strekking van de bood schap is meestal: we grijpen jullie toch en kijk maar hoe we jullie dan aanpakken. Maar deze programma's hebben een veel geringere kijkdichtheid. Met de reality-uitzendingen van de com merciële omroepen wordt ingespeeld op de angst van de Russen voor geweld. Bijna zes tig procent van de burgers zegt zich het meest zorgen te maken over de toename van de gewelddadigheid. En door deze uit zendingen, die overigens beslist geen reëel beeld geven van de situatie, voelen ze zich in hun mening bevestigd. De politie is er dan ook alles behalve geluk kig mee, maar maatregelen treft de staat niet. Na zoveel jaar onderdrukking van de persvrijheid durft men blijkbaar de uitwas sen van de nieuw verworven vrijheden niet aan te pakken. Dus zappen kinderen 's och tends voordat ze naar school gaan van de ene moord naar het andere afschuwelijke ongeluk. En wie een uitzending heeft ge mist, kan tussen de middag of na schooltijd bij de herhalingen de schade inhalen. Ex-adviseur van Russische president: De Russische professor Alexej Jablokov is de derde ex-ad viseur van president Jeltsin die niet uitsluit dat zoge noemde koffer-atoombommen spoorloos zijn verdwe nen in de voormalige Sovjetunie. De bommen werden ooit gemaakt voor de geheime dienst KGB en yiin nooit officieel geregistreerd, aldus Jablokov. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Begin september zorgde Jeltsins kortstondige veiligheidsadvi seur generaal Lebed voor op schudding met zijn mededeling dat meer dan honderd mini- kemwapens, elk krachtig ge noeg om 100.000 mensen te do den, zoek zijn. Een week gele den sloot de vroegere vice-voor- zitter van de Russische Nationa le Veiligheidsraad, Denisov, dit evenmin uit. Hij zei dat moge lijk dergelijke kleine kernwa pens zich bevinden in de voor malige Sovjetrepublieken Oek raïne, Georgië, in de Oostzee landen en in het zich onafhan kelijk noemende Tsjetsjenië. Jablokov schreef enkele dagen na Lebeds opzienbarende me dedelingen een brief waarin hij stelde dat de beweringen van Lebed 'niet ongegrond' zijn. Een kopie van die brief werd gisteren afgedrukt in de Krant Nowaja Gazetta. Het Russische ministerie van defensie heeft steeds pertinent ontkend dat er kernwapens zoek zijn en inter nationale experts sloten zich daarbij aan. Maar Jablokov stelt in zijn brief dat Defensie mogelijk he lemaal niet op de hoogte was van het bestaan van deze kleine atoombommen, omdat ze in de jaren zeventig werden gemaakt voor de KGB en bestemd waren voor 'terroristisch gebruik'. „Deze nucleaire wapens waren niet geregistreerd door het mi nisterie van defensie en zijn als gevolg daarvan mogelijk ge schrapt van de lijst nucleaire wapens waarover bij internatio nale ontwapeningsbesprekin gen is onderhandeld", stelt Ja blokov. 'Homohater' Mugabe beschermde Banana verboden grappen te maken KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Jarenlang heeft de voormalige Zimbabwaanse president Can aan Banana zijn mannelijke on dergeschikten seksueel mis bruikt, terwijl 's lands politieke leiding hem de hand boven het hoofd hield. Gisteren verscheen Banana in het Hooggerechtshof in Harare op beschuldiging van verkrachting van zeven politie mannen, een kok, een tuinman en een lijfwacht. De zaak-Banana heeft in Zim babwe voor forse krantenkop pen gezorgd, mede omdat de huidige president Robert Muga be zich de afgelopen jaren zeer fel tegen homoseksuelen heeft gekeerd en hen 'erger dan zwij nen' noemde. Mugabe was tij dens Banana's ceremoniële pre sidentschap al de grote politieke man in Zimbabwe. Alles wijst erop dat de ex-president tot op het hoogste niveau werd be schermd. Homoseksualiteit, of sodomie zoals het in Zimbab waanse termen heet, geldt in Zimbabwe hoe dan ook als mis handeling. De zaak kwam aan het roilen door het strafproces tegen poli- tie-inspecteur Jefta Dube. Die werd begin dit jaar veroordeeld tot tien jaar gevangenis, nadat hij in 1995 door het lint was ge gaan toen een collega hem trei terde 'Banana's homoseksuele vrouw' te zijn geweest. De rech ter die hem veroordeelde, aan vaardde Dube's verklaringen over de seksuele toenaderingen Vein de president als de waar heid. Daarmee konden kranten er voor het eerst over publice ren. Dergelijke beschuldigingen aan het adres van de ex-presi dent waren daarvoor vrijwel on- publiceerbaar in een land waar het in 1981 zelfs officieel werd Dube's getuigenis loog er niet om. Hij vertelde voor de recht bank hoe hij als jonge agent, net toegewezen aan de-presidentië le staf, was uitgenodigd voor een avondmaal in de presiden tiële residentie. Zijn verering sloeg al snel om in verbijstering toen Banana na het avondmaal muziek opzette en de jonge po litieman over de dansvloer voerde. Pogingen tot seks wist Dube maanden af te wimpelen, tot de president een keer een verdovend middel in zijn drank je deed. De agent vroeg zijn superieu ren om overplaatsing, maar te vergeefs. Daarna gaf hij toe aan de seksuele eisen van de presi dent, omdat hij anders constant problemen kreeg. Volgens zijn zeggen reageerde geen van zijn superieuren verbaasd op zijn verhaal en was duidelijk dat Ba nana's uitspattingen tot op hoog niveau bekend waren. Dat werd bevestigd door Du be's toenmalige adjunct-hoofd commissaris, die voor de rech ter verklaarde dat de politie al sinds 1981 over rapporten van de veiligheidsdienst beschikt waarin Banana's gedrag aan de orde kwam. De toenmalige le gercommandant luitenant-ge neraal Soloon Mujuru had zijn mannen al teruggetrokken van het presidentiële paleis om hen niet langer bloot te stellen aan de toenaderingen van de presi dent. De kranten in Zimbabwe hebben de afgelopen dagen vol gestaan met berichten over het proces. Ook de Herald, officiële spreekbuis van de regering, be richtte voor het eerst uitvoerig over de zaak, een teken dat Ba nana zijn bescherming in hoge regeringskringen inmiddels kwijt is.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5