'Je moet in het leven zelf iets bereiken' Eeuwenoude molen verhuist naar Voorhout eiling Flora wil kleinste opers weren of 'koppelen' Leiden Regio Leidse politie vangt viertal fietsendieven Achter de lopende band Duikers ruimen Klinkenbergerpias op WDAG 22 SEPTEMBER 1997 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 oi1 aan zitplaatsen dreigt in mijnzaal Rijnsburgse bloemenveiling v_ T - p, AN DER KOOU Rijnsburgse Flora-veiling er zoekt of ze 'kleine' kopers iveren of koppelen, nu de en ie in de mijnzaal te klein [ig te worden. Uitbreiding et aantal zitplaatsen vindt estuur geen optie. Zo be- Flora-bestuurders of ze minimum-aankoopbedrag en invoeren dat een koper M ks moet besteden. Halen s dat bedrag niet in hun dan kan samenwerking muleerd' worden, koperscommissie van de veiling heeft zulke oplos- n al eerder aan de hand in en zelfs een minumum- g aanbevolen: 300.000 i per jaar. Volgens voor- C. van der Vijver vallen :o'n drempel al gauw zo'n erd van de dik zeshonderd en is af. „En dan zijn er voor- weer voldoende zitplaat- aldus Van der Vijver, gens de Flora-voorzitter in handelaren die de drempel niet halen naar de cash carry of samen de inkoop doen. Flora-woordvoerder P. Kralt kent voorbeelden van bloemisten die nu al samen de inkoop doen en zo mooi de ver koopdagen verdelen. Zo'n sa menwerking maakt hun werk efficiënter en kan ook de veiling het nodige geregel en afhande ling schelen. „Kleine klanten la ten de veilingklok soms ook voor heel kleine hoeveelheden stoppen. Voor twee emmers gipskruid, om maar wat te noe men." Kralt durft nog niet te zeggen aan welk drempelbedrag Flora denkt, maar merkt wel op dat de veiling serieus bekijkt wie nu haar klant is en wie interessant genoeg is om klant te heten. Hij benadrukt wel dat zijn veiling 'op zich niets tegen detaillisten en andere kleine klanten heeft'. „Tot je krapper in je ruimte komt te zitten en ze misschien interessante klanten weghou den. Maar op de rustige don derdagen stimuleren we ze juist door de minimumaankoophoe- veelheid wat lager te stellen. In 1988 was de toenmalige mijnzaal ook al te klein gewor den en zorgde een verbouwing voor een groei van 436 naar 612 zitplaatsen en van vier naar zes klokken. Ditmaal ziet de veiling geen reden om de veilcapaciteit uit te breiden. De zes klokken die er nu staan, voldoen en zijn vanaf iedere plek op de tribune goed zichtbaar. En dat laatste lijkt niet op te gaan bij uitbreidingen naast of boven de centrale tribune. „Een uitbreiding in de hoogte is ook ontzettend duur", meldt Kralt, die ook het idee van een tweede mijnzaal afwijst. „Die doet het Flora-voordeel teniet dat het to tale aanbod in één zaal te zien is." Kralt verwacht niet dat 'ko- pen-op-afstand', waar de vei ling 1 januari voorzichtig mee begint, de druk op de mijnzaal verlicht. „Kopen op afstand is gericht op kopers die elders zijn gevestigd en via een beeld schermpje meebieden op de klok." Achter de lopende band, dat is weer eens wat anders dan zitten op het pluche. De Leidse wethou- de Hans Baaijens en Tjeerd van Rij - samen met collega-politici, wetenschappers en bonzen van De Zijl eu ijven - deden afgelopen zaterdag mee aan een bijzondere actie. Ze zetten ze zich achter de lopende Ivan DZB om cholocade in te pakken. Gesponsord. Want het ging er uiteindelijk om geld bijeen te krijgen De politie heeft het afgelopen weekeinde vier Fietsendiefstal len opgelost. Een uur nadat er vrijdagavond een man werd aangehouden die een fiets had ontvreemd uit de Nieuwstraat. werden er nog eens twee man nen aangehouden, die bij het stelen werden betrapt op de Beestenmarkt. Een dag later werd er op de Aalmarkt een 32-jarige Leidenaar aangehou den die rondreed op een ge stolen damesfiets. Gisteren was het opnieuw raak: een 14-jarige Leidenaar werd op heterdaad betrapt bij het stelen van een fiets. Beet! En niet voor de eerste keer: ook vorig jaar diepten de kikvorsmannen van duikschool Tibia een auto band uit de Klinkenbergerpias op. FOTO DICK HOGEWONING MAARTEN KEULEMANS/ANP De Klinkenbergerpias is gisteren weer een beetje schoner geworden. Kikvorsmannen van duik sportvereniging Tibia uit Voorschoten diepten al lerlei zwerfvuil uit de zandafgraving op, zoals bij voorbeeld deze autoband. De duikmiddag maakte deel uit van een we reldwijd georganiseerde schoonmaakactie, waar bij vrijwilligers vuilnis opduiken uit de plassen, ri vieren, meren en de zee. In Nederland waren af gelopen weekeinde meer dan drieduizend kik vorsmannen op de been, die op veertien locaties in Nederland in totaal meer dan dertig ton afval uit de wateren visten. De actie maakte maar weer eens duidelijk dat er de vreemdste voorwerpen onder water ver dwijnen. Op de hoofdlocatie Haarlem kwamen naast een autowrak en bootwrakken meer dan honderd fietsen, enkele wasmachines, een lege kluis, geldcassettes, een kachel en een groot hou ten wiel van een antieke kar uit het water. In Die- men werd onder meer een hele tractor en een ra diografisch bestuurbaar onderzeebootje opgevist. Het merendeel van de opgedoken rommel is afgevoerd naar Hoogovens, dat het oud ijzer re cyclet. De jaarlijkse schoonmaakactie had voor de zesde keer plaats; de Klinkenbergerpias werd voor de tweede keer bezocht. RIJNSBURG/VOORHOUT CONNY SMITS PAUL VAN DER KOOU In Rijnsburg staat niets de ver huizing van de molen 'De hoop doet leven' naar Voorhout nog in de weg. De laatste bezwaar maker, P. Schoneveld, heeft zijn verzet in het kader van de mo numentenwet opgegeven. Zijn advocaat, J.J. Dekker, laat in een brief aan de gemeente weten dat Schoneveld overeenstem ming met Flora heeft bereikt. De bloemenveiling koopt ga rage en woonhuis van Schone veld, bevestigt Flora-woord voerder P. Kralt. Die kunnen dan tegen de vlakte om ruimte te maken voor bedrijventerrein Flora-park, evenals de twee woonhuizen die ernaast staan én de molen. Ruimte Het bedrijventerrein is zo dicht mogelijk langs de Oegstgeester- weg gepland om zoveel moge lijk ruimte over te houden voor kopersruimten die aan de vei ling worden vastgebouwd. De molen staat dan regelrecht in de weg en de drie panden ernaast zouden dicht worden genaderd, meldt Kralt. „En het is natuur lijk geen goed idee om bedrijfs activiteiten te gaan ontplooien in een achtertuin. Bovendien: er moet ook groen en ruimte om het Flora-park heen komen." Volgens Schoneveld zijn er zulke goede afspraken gemaakt met de veiling dat hij zijn be zwaren heeft opgeschort. Hij sluit echter niet uit dat hij op nieuw bezwaar maakt bij de ge meente als de veiling niet na komt wat ze heeft beloofd: „Het is nog niet allemaal rond." 'De hoop doet leven' staat al sinds 1783 in de Rijnsburgse Kamphuizerpolder. Een nieuwe plek voor de molen is al gevon den in de Elsgeesterpolder in Voorhout, waar Flora begin de ze maand ongeveer 1500 vier kante meter grond kocht van een veehouder. Schoneveld uitte de afgelopen jaren bezwaren tegen verhui zing van de molen omdat, zoals hij dat verwoordde: 'het gewoon jammer is dat een stuk cultuur goed na tweehonderd jaar zo maar verdwijnt'. Maar hij is dus inmiddels van gedachten veran derd en in Voorhout is de mo len welkom. Convenant In een convenant hebben de partijen vastgelegd dat ze hun uiterste best doen om de molen daar te krijgen. Toch durft Flo ra-woordvoerder P. Kralt nog niet te voorspellen wanneer de molen verhuist. „We hebben dan wel overeenstemming met de grondeigenaar, maar die ei genaar heeft ook pachters. Om maar wat te noemen." Wethouder Alexander Pechtold over leven, sneven, monarchie en huwelijk lexander Pechtold ziet er zoals altijd fris gewassen en gescho ren uit. Het grijze pak en zijn nsachtige trekken geven hem het aan- an een Minervaan die in de echte we- j erzeild is geraakt. Gek, hij zou zo het 3 je van Willem Alexander kunnen zijn, toevallig moet Pechtold, zoals het een 01 jeaarde D66-er betaamt, eigenlijk weinig van het koningshuis hebben, fet niet wat dat is", zegt hij, terwijl hij breeduit voor gaat zitten. „Mis- is dat toch wel de invloed van mijn v Hij heeft tijdens de politionele acties Së gevochten en had daar geen goed ,gS Ivoor over. Hij kwam volledig gedesil- eerd terug, boos ook omdat ze hem bun kolonialistische karretje hadden nnen. En alles voor god, koningin en ■and. 'Wij horen daar niet', zei mijn altijd. Hij heeft toen rigoureus afstand pd en de monarchie genomen. Hij iet verlakkerij." ik ben dat met hem eens. Het is alle- aiaar vanzelfsprekend dat iemand ko- koningin wordt, maar voor mij dus leatrix krijgt 1,1 miljoen gulden. Voor lede president zou ik wel 2,2 miljoen a overhebben. Mijn vader zei wel if Laten we Juliana als president kie- s)* iVaar komt het voor dat je iets bereikt r er iets voor te doen? Zelfs bij de >te multinational moet je het nog zelf nen." k tegen die rare benoeming van bur- 1 Rters heb ik iets. Ik ben blij dat Els nJ onlangs heeft gezegd dat we nu maar aioeten overgaan op de gekozen bur- nd tster. Het is toch eigenlijk ook van de Toevallig boffen we nu met Goe- niaar je moet er toch niet aan denken i ii iemand van God. knows where halen ie stad laten besturen, een stad waar u" aan of vrouw geen jota van begrijpt. j die burgemeester dan vandaan moet i? Ik weet het niet. Misschien wel uit dse politiek." btold is geboren in Delft, op de zes- ,n december van het jaar 1965. „Dat is aegt hij, „want we woonden eigenlijk men. Maar mijn vader, die in Delft gewoond, had daar een huisarts en o we gewoon trouw gebleven. Ik heb k Ik ga nog steeds naar een tandarts lefl a Haag, waar mijn moeder een tijd of swoond." i de buitenkant maakte mijn vader Hen een zakelijke indruk, iemand die maar tuk zou zijn op het materiële. is juist erg filosofisch aangelegd, e aa over het ontstaan van het leven, 'in de hoofddirectie van een grote aannemers maatschap pij. Heeft na zijn dienst tijd MTS ge daan en is pas op 30-ja- rige leeftijd naar Delft te gaan stu deren. Hij zag in dat je in het leven toch wel een papiertje no dig had. Toen hij veertig jaar was, ben ik geboren. Vrij laat, ja. Ik heb nog een jongere broer. We waren thuis met zijn vie ren." „Ik ben FOTO DICK HOGEWONINC Rhoon, een plaatsje onder de rook van Rotterdam. Heb een zeer be schermde jeugd-gehad. Mijn vader moest veel werken, was vaak weg, maar als hij er was, kon je echt overal met hem over praten. We hadden een boot en gin gen in het weekeinde vaak weg. Mijn moeder had de intel ligentie om carrière te maken, maar ze koos voor de op- verdriet over het gezicht van Pechtold: nou, ik ben een man van 31 jaar en mijn gen. Ik weet nog dat ik daar lange tijd als voeding." „Mijn ouders zijn nu allebei erg ziek. Heel ouders hoeven niet op de tribune te zitten.' aan de grond genageld heb gestaan. En dat Zoals de wind opeens een kalme zee kan naar. Toen ik werd geïnstalleerd als wet- Ik wilde dat dus niet. Mijn broer heeft me ik in mijn broek had geplast. Een geweldige beroeren, zo trekt er ineens een vlaag van houder, wilden ze erbij zijn. Ik zei: 'Kom doen inzien dat dat niet goed was. Mijn ou- consternatie. Die moeder woonde bij ons in Wethouder Alexander Pechtold (31). Jeune premier van de Leidse politiek. Geeft op 26 september zijn ferme jawoord aan zijn vriendin en daarna volgt een driedaagse huwelijksreis naar een hotel in Ootmarssum vanwege 'de culinaire hoogstandjes' aldaar. Drie dagen maar, inderdaad. Pechtold hecht aan tradities: hij wil de jaarlijkse taptoe niet missen. Maar de monarchistische traditie kan hem gestolen worden. „Voor mij hoeft Nederland geen koningin te hebben. Wat zeg je? Een visitekaartje van Nederland? .Ja, maar dan wel een visitekaartje dat ons door erfopvolging is opgedrongen. Ik hou daar niet van. Je moet in het leven zelf iets zien te bereiken." ders zijn dus toch geko men. Na mijn installatie zijn ze stilletjes vertrokken. Ik ben blij dat ik hen heb uit genodigd." „In dit stadi um is het fijn om te weten dat alles met hen is uitge praat. We gaan zo ver trouwelijk met elkaar om. Als ze dood zijn, zal er niets on uitgesprokens meer zijn. Met die dood krijgen we al lemaal een keer te ma ken. Ik ben er al jong mee geconfron teerd ge weest. Ik zal zo'n jaar of vier, vijf zijn geweest. Op weg naar de kleuterschool was ik aan het voetbal len met mijn vriendje. Zijn moeder liep achter ons. Op een gege ven ogenblik schoot ik de bal naar de overkant van de straat en mijn vriendje liep er achter aan. Ik zag hoe hij voor de ogen van zijn moeder werd doodge reden door een melkwa- de buurt. Mijn hele jeugd door heb ik haar gezien. De triestheid in die ogen, verschrik kelijk." Pechtold treedt binnenkort in het huwe lijk. Nadat zijn vriendin en hij elkaar vijf jaar kenden, hebben ze daartoe besloten. „Mijn vriendin is heel anders dan ik. Als ik weer eens ergens hoog over zit op te geven, kan zij prima relativeren. Ik ben verschrik kelijk verliefd geweest. Werd gewoon misse lijk als zij er niet was. Ik heb dat nog wel. Niet dat het me verlamt, hoor, maar als ze eens een dagje weg is, functioneer ik ge woon minder. Dat merk ik. Voor mij is die liefde ook zeer lichamelijk. Als ze er niet is, lijkt het wel alsof er iets aan mijn lichaam ontbreekt. Ik krijg zo'n geamputeerd ge voel." „Als politicus laat je je dobberen op de waan van de dag. Maar dit zijn toch dingen om bij stil te staan. Misschien vind ik dat ook wel zo goed aan een schrijver als Jan Wolkers. Hij is zo lichamelijk. Een erg goed boek vind ik 'Perzik van onsterfelijkheid'. Het speelt op bevrijdingsdag. Wolkers be schrijft één dag uit het leven van een oud verzetsman, zijn vrouw en zijn hond. Zo aards, zo plat. Prachtig! Dat zou ik best ook eens willen: dat je op één dag alles zou be leven wat je in je leven tegenkomt. Tja, dat leven heeft toch eigenlijk wel iets banaals, niet? Je begint eraan en je weet al dat het ophoudt. En altijd moet je dingen verove ren. En als je oud bent, moet je in het be jaardentehuis je plaats aan de bridgetafel weer bevechten. Vermoeiend eigenlijk." Een wethouder van cultuur. En boven dien een wethouder die kunstgeschiedenis heeft gestudeerd en een tijd lang veiling meester is geweest. Zo'n man moet wel erg van kunst houden. Als hem wordt gevraagd naar een kunstschilder die grote indruk op hem heeft gemaakt, volgt er een pijnlijk stil zwijgen. Een gok. Pechtold gaat trouwen: is het Joodse Bruidje van Rembrandt mis schien iets? „Nee", zegt de wethouder, „dat is mij allemaal veel te wee. Die hand die die man op haar buik legt, nee. Rembrandt kennende is dat bruidje vast en zeker zwan ger. Kijk, natuurlijk ben ik geïnteresseerd in kunst. Ik ben afgestudeerd op zeventiende- eeuwse schilderijen. Maar - en misschien komt dat door mijn werk als veilingmeester destijds - ik ben toch meer geporteerd voor antiek. Een mooi ambachtelijk stuk zilver werk, iets dat je in je hand kunt houden. Daarbij voel ik iets, daar voel ik de geschie denis achter. Antiek, ja. En dat brengt je vanzelf wel tot de kunst."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9