Reiden Regio September trekt reinig zwemmers 'O, ik geloof dat ze net opgevreten zijn' Jacht op 4000 nieuwe leden n„:„. Speelgoed voor grote mensen eidse per ongeluk in laar been geschoten Leidenaar in rug gestoken Politie pakt autokrakers an loopt appen op BANDAG 22 SEPTEMBER 1997 i hans jacobs. 071 -5356414. plv -chef rudolf kleijn. 071-5356436 Opruimen 9 Kikvorsmannen van duikvereniging Tibia in Voorschoten hebben gis teren de Klinkenbergerpias schoongemaakt. ■i zoekers wèl blij met extra openstelling buitenbaden en» willem sprenkeler FI n [t besluit van wethouder Alexander Pechtold 2 66/sport) om de Leidse buitenbaden een maand lan- open te houden kon weieens een duur experiment Jj irden. Het aantal bezoekers dat op zomerse topdagen rd hekken van De Zijl en De Vliet passeert wordt nu in pi n week tijd nog niet gehaald. En de overgrote meerder- d id van de nazomerse zwemmers heeft een abonne- >nt. Kaartjes worden niet of nauwelijks verkocht. middelde aantal bezoekers op ongeveer 100 per dag. Veel jon geren zie je niet meer in het zwembad. Het zijn vooral wat oudere mensen, die behalve voor het baantjes trekken ook voor de gezelligheid komen. Met het verstrijken van de proefmaand daalt het aantal be zoekers gestaag. Trok De Vliet in de eerste week van septem ber nog 1409 bezoekers, de week daarna waren het er 874 en de afgelopen week 761. Naar het buitenbad van de Zijl kwa men de eerste week van sep tember nog 885 zwemmers, de week daarop 430 en de laatste week 444. Óp mooie dagen in de zomer trekken de buitenba den wel tweeduizend bezoekers per dag. Karei Caron van het Sportbe- drijf Leiden is niet echt ver baasd over het geringe aantal zwemmers. „Als de mensen in augustus terugkomen van va- HO RIETVELD erdagmiddag half drie. Ter een paar mensen baantjes énfcken, geniet een vaste groep hoekers van zwembad De van het zonnetje. Allemaal ze blij met de extra open- fJ ling van het buitenbad in itö tember, vooral op een ai oie dag als deze. De ge- ïte Leiden besloot deze zo- mede vanwege de warme I® [ustusmaand, bij wijze van ef de buitenbaden De Vliet De Zijl een maand langer m te houden. - ioed, buitenzwemmende nsen in september dus. is de proef geslaagd? Le de openstelling veel extra roekers op? Nee, het blijkt het voornamelijk de men- zijn die anders binnen 3 mimen. De kassier bij s Embad De Vliet schat het ge- inwoonster van Leiden is zaterdagmiddag door een kogel 'ond. Twee 13-jarige jongens probeerden een luchtdrukpis- tuit in de achtertuin. Ze mikten met het wapen op een tting, zonder dat ze wisten dat daarachter hun buurvrouw Een kogel vloog dwars door de omheining en raakte de Leidse IB ihet been. De vrouw moest voor behandeling naar het Acade- lisch Ziekenhuis Leiden. De ouders van de twee schutters heb- m het wapen afgegeven aan de politie. Zij handelen de zaak frder af met de buurvrouw. kantie hebben ze vaak twee of drie weken in het water gelegen. Dan is de wil om te gaan zwem men weg. De gang is eruit. Die extra maand openstelling is een mooie service aan de abonne menthouders, maar de kaart verkoop is nihil." De zwemmers zijn allemaal wel laaiend enthousiast over de extra openstelling. „Het is echt zalig. We komen elke dag, weer of geen weer. Er zijn zelfs men sen die van buiten Leiden ko men, speciaal voor het buiten bad". zegt een van de bezoe kers. Wat hen betreft mag het zwembad volgend seizoen zelfs ook een maand eerder open. A. Chaudron van De Zijl vertelt dat het 's ochtends het drukst is in het buitenbad. „Maar dan is het binnenbad ook open en dan kunnen de mensen zich binnen verkleden." De Leidse buitenbaden zijn nog tot 1 oktober open. Daarna maakt wethouder Pechtold met de ambtenaren van het Sport- bedrijf de financiële balans op. Voor de proef moest extra per soneel worden aangenomen. „En dan heb je nog de kosten van energie en chemicaliën", zegt Caron. „Ik kan over het re sultaat van de proef niet jui chen." Gebroken arm Een 54-jarige Leidenaar is van nacht op de Bosrode door een nog onbekende man met een stok afgetuigd. Hij liep vermoe delijk een gebroken arm op, ter wijl zijn bril werd vernield. De dader is een ongeveer 25-jarige man die een hond bij zich had. Buurtbewoners werden gealar meerd door het hulpgeroep van het slachtoffer. Zij belden de politie, toen die aankwam was de dader reeds vertrokken. leiden Kijken mag, aanraken niet. Dat is het motto van de jaar lijkse hobbydag, die zaterdag in de aula van het Da Vinci-college werd gehouden. Vooral veel mo deltreintjes in allerlei soorten en maten. „Het is eigenlijk gewoon speelgoed voor grote mensen", beaamt een fervent hobbyist, ter wijl hij trots zijn meccano hijs kraan boordevol stekkertjes en snoertjes demonstreert. Twee weken aan gebouwd. Het modeltreintje ernaast is goed voor twee jaar. Toch zijn er belangrijke verschillen met kin derspeelgoed. In de eerste plaats zijn de grote mensenspeeltjes Vlag mee op 3 okto, met De Leidse Vlag natuurlijk wat kostbaarder. De vier model treinen schaal 1 op 26, die ook in Madurodam rijden, gaan op be stelling samen voor 30.000 gul den de deur uit. In de tweede plaats gaat het niet zozeer om het spelen met het speelgoed, als wel om het in elkaar zetten ervan. Daarna is het AANGEHOUDEN - De politie heeft zaterdag twee mannen opgepakt die harddrugs bij zich hadden. Het duo hield zich op in de Paul Krugerstraat. De poli tie vertrouwde het niet en hield de mannen aan. Vervolgens ontdekten de agenten dat een paar gram heroïne op zak had den. De politie sluit niet uit dat er zich in de Paul Krugerstraat een drugspand bevindt. uitsluitend bedoeld om het te be wonderen en niet om mee te spe len. „Wij vinden het fijn als u kijkt, maar wel met uw ogen en niet met uw handen", staat er daarom te lezen onder een le vensecht miniatuurspoortracé. FOTO DICK HOGEWONING Conflict yi /i Het winkelverhuur- I bedrijf VIB en het ijs- en pannenkoekhuis Ar ty krijgen twee weken om hun conflict op te lossen. Een 28-jarige Leidenaar is zater dagnacht na onenigheid in een café aan de Lange Scheistraat in zijn rug gestoken door een nog onbekende man. De twee kre gen ruzie voor de deur van de kroeg. Toen een vriend van het slachtoffer hem meetrok om es calatie te voorkomen trok de dader een mes en stak de 28-ja- rige man in de buurt van zijn nieren. Ondanks direct onder zoek is de dader niet gevonden. Vrouw (66) met gebak bekogeld Omdat ze weigerde koffie voor de vrouw naast haar te bestellen kreeg een 66-jarige Leidse in Vroom en Dreesmann een ge bakje in haar gezicht gegooid. In het restaurant van het wa renhuis vroeg de onbekende vrouw aan de Leidse of zij ook koffie voor haar wilde bestellen. Toen de 66-jarige vrouw dit niet deed werd de vrouw kwaad en greep het eerste de beste gebak je van een dienblad. Een bewoner van de 1ste Bin nenvestgracht heeft vannacht rond één uur twee mannen be trapt die in een auto inbraken. De twee konden even later door de politie op de Haagweg wor den opgepakt. Feestvieren zonoe, Leidse Vlag, 1 Leiden Pi kom nou. Beestenspul: griezels, pluizige knujfels èn rovers 7 speedboot in de Oude Rijn - rzodanig voorbij, dat de co- Irinkende man en een vrien- werden natgespetterd. De jarige Leidenaar aarzelde il l en gooide zijn glas in de leeg. Vervolgens stapte de v tkoppige bemanning van ord en een van hen, een 27- 3t ige Leidenaar, begon de man o schoppen en te slaan. Daarna ghet drietal er vandoor. Kort 'at het slachtoffer aangifte mishandeling had gedaan, Idden de drie bemanningsle- izich. cholen werken - m betere insluiting leiden» marina v i; olengemeenschappen in l Jen, Katwijk, Voorhout en 3 ROC Leiden (MTSL, Streek- J? öol, Holtlant, Boerhaave en diehuis) gaan kijken hoe •j 'o of vbo beter op het mid- Jaar beroepsonderwijs kun- worden afgestemd. Slechts op de drie leerlingen haalt 31 der hapering het mbo-di- ma. Om de aansluiting te r beteren begint donderdag project 'Platform Lei- jPDuin- en Bollenstreek', dat tot vijfjaar duurt, e deelnemende scholen zijn live het ROC, Alverna, Da ci, college Het Hoge Land. Teylingen College en het ieas College. >p rijksniveau wordt er ook al 'gewerkt om het voortgezet ierwijs beter aan te sluiten de beroeps- en volwas educatie. Volgens de scho- die aan het project meedoen 'de beoogde overheidsmaat- elen niet voldoende. Niet al- i moeten de programma's öudelijk beter op elkaar wor- afgestemd. „Óok moet er 'nauwer met elkaar worden ingewerkt", aldus de initia- bemers in Leiden en omge- Dan maar een nepkoe: een hou ten plaat, zwartbont beschil derd en erachter een wasbakje waaraan vier spenen. Kinderen bukken om te gluren en leren zo dat een koe van binnen uit een wasbakje bestaat. Want echte koeien, schapen en zeker varkens kwamen dit jaar niet naar Beestenspul, de dierenma- nifestatie in de Groenoordhal- len. „We laten dierenartsen alles keuren", zegt André de Jong van de organisatie, „maar de boeren durven niet meer." Toch blijft er genoeg over. Tussen de krij sende papegaaien klinkt de zal vende stem van Martin Gaus op de video. De hele hal ruikt door dringend naar mest en dieren tuin. Overal rennen kinderen van de ene griezel naar de an dere; handjes bonken op de glasplaat bij de wurgslangen. Naast alle exotica de gebruike lijke handel in dierenkitsch: handdoeken met pony's, pluizi ge knuffels en Perzische katten. „Nee, ik vind het maar niks, goudvissen", zegt M. Rijerkerk na enig aandringen, „ciie bolle ogen en dan die kleur, in de na tuur zouden ze allang zijn opge geten." Hij is lid van de LATV, de Leidse Aquarium en Terrari um Vereniging, dus dan heb je alle vissen even lief. De dierenbescherming is net een actie begonnen tegen de handel in exotische beesten en daar zou de goudvis ook bijho ren. „Welnee, het is gewoon een gekweekte karper uit Japan", zegt Rijerkerk. Al heeft hij het er wel mee te doen. „Zo n kom metje is veel te klein en dan plenzen ze er gewoon koud kraanwater bij." Geen wonder dat ze veel eerder doodgaan, te veel stress hè, daar hebben vis sen ook last van. Rijerkerk straalt daarentegen rust uit. „Ik kijk liever naar m'n aquarium dan naar de televisie." Hij staat op:' „Kijk, die bak staat er pas twee dagen en ze hebben nu al eitjes gelegd." Rijerkerk tuurt onder rozerode wuivende bla deren. „O, nou, ik geloof dat ze al opgevreten zijn." De daders Een konijn op zich is natuurlijk niet bijzonder. Maar een konijn is natuurlijk wel héél erg lief. FOTO HENK BOUWMAN zwemmen voorbij. Wrede ro- vergeeft het ze snel; net schilde- en oranje sierrandjes langs de vers, antennebaarsjes, maar je rijtjes met hun blauwe spikkels vinnen. Rovers hebben talent om ons te laten denken dat ze lief zijn. In een hangmatje ligt wijdbeens op zijn rug een fret te snurken. Het zijn de onverstoorbaarste beesten in deze hal. Iedereen port even een vinger door het traliewerkje om die zachte buik te voelen, maar het dier maft gewoon door. „O, nee, die zijn nergens bang voor", zegt me neer Mizee, secretaris van fret- tenvereniging Mustela. „Ik ken een sint-bernardshond die een blokje omging als ik met mijn fret langskwam." Toch is een fret niet groter dan de staart van zo'n hond. Er is slechts één na deel; weliswaar vertederend, zijn het helaas stinkende bont jasjes. Want ook al castreer je ze, een fret blijft wat typisch rui ken. Handel Waar dieren zijn, is handel, want niets verdient gemakkelij ker dan een aaibaar moppie. Dat het dier stinkt, merk je thuis pas. En iedereen koopt rare beesten, maar de handel roept gemengde gevoelens op. Zo klaagden mensen bij de dieren bescherming over de fretjes van handelaar Never. Tussen stapels boeken, liggen in een open hok je, drie jonge fretten, opgerold en diep in slaap. Kinderen graaien zonder nadenken, ah wat lief. Vrijwel elke minuut krijgen ze een aai van de talloze voorbijgangers. Volgens de die renbescherming is er niets aan de hand, ook lijken de diertjes wat jong. Handelaar Never wil ze graag verkopen en wat werkt beter dan sentiment? De klachten doet hij af als overdreven. „Ze zetten dieren op een voetstuk." Niet alleen hij maakt hiervan handig gebruik. Verderop staan hamsters in alle soorten en ma ten op dezelfde achteloze ma nier uitgestald. Ernaast liggen in blauwe hemelbedjes Perzische katten-voor 500 gulden te koop. Maar in één kooi is alleen nog een opbollend gordijntje te zien. Nr. 97 is alle aandacht zat. En als niemand je ziet, kan je ook niet verkocht worden. leiden «hans versluis De 3 October-Vereeniging wil meer leden. Veel meer leden. Nu zijn het er zo'n 6000, maar het moeten er 10.000 worden. Leidenaren willen wel feesten, maar - zo blijkt uit het ledenbe stand - betalen daar liever niet voor. „Als je de omvang van het feest bekijkt, waar elk jaar zo'n 200.000 mensen aan deelne men, dan is 6000 leden aan de bescheiden kant", stelt voorzit ter P. van Sterkenburg vast. Dus is de club nu actief leden gaan werven. De tijd is daar ook rijp voor. Als de magische da tum 3 oktober nadert, steekt het chauvinisme onder de Leidena ren de kop op. De aantrekkings kracht die Amsterdam met Ko ninginnedag heeft, heeft Leiden met het Leids Ontzet. Elk jaar op 3 oktober trekken de festivi teiten feestvierders uit de wijde omgeving. Organisaties en ver enigingen maken dankbaar ge bruik van het oplaaiende vuur. Tijdens de zaterdagmarkt ver koopt Leiden Promotie op het Stadhuisplein derhalve de Leid se tweekleur in diverse soorten en maten. Op 3 oktober moet de stad rood/wit kleuren en ge zien de verkoop van de laatste weken kan dat best eens lukken. En de 3 October-Vereeniging is er ook. Voorzitter Van Ster kenburg staat samen met zijn collega-bestuurder M. Worms op de Koornbrug bij het stad huis en probeert voorbijgangers te strikken. Voor een tientje per jaar ben je lid en krijg je daar voor tevens de Feestwijzer (pro gramma voor 3 oktober) en het verenigingsblad de 'Joppenstij- ding' in de bus. Het bestuur hoopt met de ai tie op de markt een deel van de beoogde 4.000 nieuwe leden te kunnen werven. Die leden zijn nodig om het feest meer draag vlak te geven. Ook hoopt het bestuur op deze manier contac ten met alle lagen van de bevol king te kunnen onderhouden. Veel ouderen zijn al lid, maar onder de nieuwe lichting Leide naren uit de Merenwijk en de Stevenshof is de animo beperkt. Natuurlijk speelt ook het Finan ciële aspect mee. Met 4.000 maal 10 piek extra kan er bij voorbeeld een net iets duurdere en meer aansprekende artiest naar de stad worden gehaald. Met de inschrijving voor ha ring en wittebrood vorige week meldden al 100 nieuwe leden zich aan. Maar op de markt wil het niet echt vlotten, heeft Van Sterkenburg de indruk. „Veel mensen willen niet, of zeggen dat ze al lid zijn. We willen na tuurlijk ook niets opdringen." De actie wordt volgende week voortgezet. „Dan misschien met muziek erbij om meer aandacht te trekken", zegt de voorzitter hoopvol. Uiteindelijk levert de actie van zaterdag ruim 200 nieuwe leden op. Komende zaterdag is er weer een ledenwerfactie. Lid worden kan ook door de bon in de Feestwijzer, gratis verkrijg baar op verschillende plaatsen in de stad, in te vullen en op te sturen. op t oktober geen leids vlag? Schande

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7