Debacle voor SPD in Hamburg GOED KOOP IV? ••99 C32B Buitenland De straat op tegen Ramos Indonesië laat vakbondsmensen vrij Belgische industrieel vast wegens 'bendevorming' Linkse alliantie voorop bij verkiezingen Servië Politie escorteert Henri Paul naar laatste rustplaats Israëliërs gewond bij schietpartij in Amman IMNDAG 22 SEPTEMBER 1997 Let schiet zeven mensen dood wCA_r Een gewapende man heeft zaterdag in Lecava, een klein plaatsje in het zuiden van Letland, zeven mensen doodgescho- ien die aardappelen aan het rooien waren. Eén man raakte ge wond. De dader pleegde later zelfmoord. Volgens de politie dacht de schutter dat de slachtoffers, zijn buren, zijn huis in brand hadden gestoken. Bonn eist miljoenen van aannemer )NN De Duitse staat vindt dat de Nederlandse aannemer HBG )6 miljoen mark (450 miljoen gulden) moet betalen voor de i'jiouten die zijn gemaakt bij de bouw van het nieuwe maar nooit afgebouwde Duitse parlementsgebouw in Bonn. De eis is eind vorige week ingediend bij de rechtbank in Bonn. De affaire da teert al uit 1993. Toen liep de kelder van het nog in aanbouw zijnde complex na een overstroming onder water. HBG claimt dat de kelder al opgeleverd en geaccepteerd was. Reuzenpanda Huan Huan overleden Tokyo Huan Huan, een van de vier in Japan levende reuzen- panda's en de enige die voor nakomelingen heeft gezorgd, is j overleden aan een nierkwaal. Dat maakte een woordvoerder van de Uneo-dierentuin in Tokyo vandaag bekend. Huan Huan, die 25 jaar is geworden, at sinds juli slecht en kwijnde steeds verder weg. Sinds begin deze maand at ze helemaal niet meer. De die rentuin houdt een herdenkingsdienst voor de overleden panda. Doden bij bestorming illegale zender BEIROETBij de bestorming van een illegale radio- en televisie- zender van fundamentalistische moslims in de Noord-Libanese stad Tripoli zijn gisteren twee doden gevallen. Militairen en poli tie sloten de zender op last van de Libanese regering. Die wil alle ;nders die stammen uit de tijd van de Libanese burgeroorlog it de lucht halen. De slachtoffers vielen toen regeringstroepen het vuur openden op een menigte van honderden aanhangers van al-Tawheed (Islamitische Eenheidsbeweging). Duitse activisten steken rails in brand erümmel Activisten tegen kernenergie hebben zaterdag gepro beerd een spoorlijn in de Duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein te saboteren door een stuk rails in brand te steken. Het incident deed zich voor in Geesthacht, niet ver van de kernenergiecentra le Krümmel. De betogers hebben daar een tentenkamp opge richt. De politie maakte een einde aan de actie voordat de beto gers nog meer schade konden aanrichten. "De zon draait om de aarde' hamburg» Zestien procent van de Duitsers denkt dat de zon om de aarde draait. Dat blijkt uit een enquête van het Instituut voor Opinieonderzoek Allensbach, gisteren aangehaald in de krant Welt am Sonntag. De onderzoekers stelden deze waag, bij wijze ,an grap, voor het eerst in 1989. Toen gaf nog elf procent het verkeerde antwoord. Clinton weet niets meer van telefoontjes Het Amerikaanse ministerie van justitie gaat een onderzoek instellen tegen president Clinton dat moet vaststellen of een onafhankelijke aanklager vermeende financiële misstan den in Clintons laatste presidentscampagne moet gaan onder zoeken. Justitie onderzoekt momenteel of Clinton vanuit het Witte Huis telefoontjes heeft gepleegd om financiële donaties voor zijn verkiezingscampagne te krijgen. Dat mag namelijk niet. De president verklaarde eerder dat hij zich dergelijke tele- oontjes niet meer kan herinneren. ipnieuw massaslachting in Algerije algiers Moslimfundamentalisten hebben het afgelopen week einde opnieuw een slachting aangericht in Algerije. In de regio Beni Slimane, zo'n zeventig kilometer ten zuiden van de hoofd stad Algiers, zijn 52 mensen vermoord. Ze werden zaterdag aan- 1 getroffen met doorgeneden kelen. Schaap Dolly moet kinderen krijgen londen De wetenschappers die het gekloonde schaap Dolly de ivereld hebben ingeholpen, zoeken een ram zodat zij nakome lingen krijgt. Dat meldt de Britse krant The Times vandaag. Het Roslin-instituut in Edinburgh heeft nog niet besloten of Dolly via de natuurlijke weg moet worden bevrucht, of via kunstmatige inseminatie. Zij zijn er wel van overtuigd dat zij gewoon kan lammeren. Dolly is gekloond uit een cel van een volwassen dier. Zij is inmiddels ruim een jaar oud. BI-bommenwerper neergestort Washington Er komt geen einde aan de reeks ongelukken met vliegtuigen van de Amerikaanse strijdkrachten. Vrijdagavond stortte een BI-bommenwerper tijdens een oefenvlucht neer in de Amerikaanse staat Montana. Alle vier bemanningsleden kwa men om het leven, zo meldde het Amerikaanse ministerie van defensie zaterdag. Liga versoepelt sancties Libië Wo» De Arabische landen hebben besloten de internationale sancties die de Verenigde Naties tegen Libië hebben afgekon digd, gedeeltelijk te negeren. De ministers van buitenlandse za ken van de Arabische Liga namen gisteren in de Egyptische hoofdstad Cairo een resolutie aan waarbij zij de lidstaten oproe pen 'maatregelen te nemen om het embargo dat Libië treft te verlichten zodat vluchten met een religieus en humanitair ka rakter mogelijk zijn'. BANANEN kilo f.BATIS 1 KILO EXTRAJ "iïTE REUS us kiio ZUIVELDRINK S'erse smaken ^«flacon van ELKE DAG GOED NIEUWS Burgemeester treedt af na historische nederlaag De sociaal-democratische SPD is de grote verliezer ge worden van de gisteren gehouden verkiezingen in Ham burg. De SPD blijft weliswaar de grootste partij in de ge meenteraad van de Hanzestad, maar verloor ruim vier procent (36,2 tegen 40,4 vier jaar geleden). SPD-lijsttrek- ker Voscherau, die tien jaar burgemeester was, kondigde na de grootste nederlaag sinds 1946 onmiddellijk zijn te rugtreden aan. Bonn peter van nuusenburg zingen die ook golden als een correspondent graadmeter voor de landelijke politiek. De rechts-radicale De CDU van bondskanselier Duitse Volksunie (DVU) leek Kohl ging ruim vijf procent (van lang voor een verrassing te zor- 25,1 naar 30,7) vooruit en was gen. maar kwam tot grote op- de grote winnaar van de verkie- luchting van alle andere partij en tweehonderd stemmen te kort om de kiesdrempel van vijf procent te overschrijden. De Groenen slaagden er met een score van 13,9 procent in het goede resultaat van vier jaar geleden met 0,4 procent te ver beteren. Het was de beste uit slag die de milieupartij ooit bij een belangrijke verkiezing heeft gehaald. De liberale FDP, Kohls coali tiepartner in Bonn, struikelde net als vier jaar geleden weer over de kiesdrempel. Hetzelfde overkwam de Statt-partij, die af gelopen vier jaar met de SPD manilla» Honderdduizenden betogers hebben giste ren in de Filipijnse hoofdstad Manilla gedemon streerd tegen een verandering van de Grondwet en een tweede ambtstermijn van president Ramos. De demonstratie, waartoe ook de katholieke kerk had opgeroepen, markeerde tegelijk dat het 25 jaar gele den is dat de vroegere dictator Marcos de staat van beleg uitriep. Ondanks het verhitte politieke klimaat op de Filipijnen verliep de betoging vreedzaam. Te midden van gebeden, dansmanifestaties en gezang hielden de betogers spandoeken op met teksten als 'nee tegen de staat van beleg' en 'tegen de grond wetswijziging'. Ramos zou de Grondwet willen wijzi gen om zich opnieuw verkiesbaar te kunnen stellen. Hij beloofde echter een vreedzame machtsoverdracht wanneer zijn ambtstermijn volgend jaar juni afloopt. FOTO EP A jakarta ronald frisart correspondent 'Nobelprijs voor de vrede moet naar Diana gaan' De Britse overheid wordt over laden met verzoeken om de drie weken geleden overleden prin ses Diana voor te dragen voor de Nobelprijs voor de vrede. Het zou volgens de Britten een gepaste beloning zijn voor haar inzet en toewijding in de anti- landmijncampagne. Dat meld de de Britse krant Sunday Tele- graph. Volgens de krant staat het voorstel bovenaan de agenda van de Britse minister van fi nanciën Brown die voorzitter is van een speciaal comité dat moet nagaan op welke manier de nagedachtenis aan Diana tot stand moet komen. Het Nobelprijscomité in Oslo overweegt mogelijk de Nobel prijs voor de Vrede uit te reiken aan de internationale campag ne voor het verbod op landmij nen, aldus de krant. Diana speelde in die campagne een belangrijke rol. ,,De prijs zou een passende beloning zijn voor haar rol", aldus Europarlemen tariër Cunningham. gediend. Wel moeten ze zich voorlopig twee keer per week bij de politie melden. De vrijlatingen werden zaterdagmiddag be kendgemaakt door vier buitenlandse vakbonds leiders. Aart-Jan de Geus van het Nederlandse CNV en zijn collega's Willy Thijs (België), Jean- Pierre Page (Frankrijk) en Hassan Yussuff (Cana da) spraken op een persconferentie in het SBSI- kantoor mede namens de andere internationale vakbondsmensen die in Jakarta te gast waren bij de SBSI. Na de ontruiming van vrijdag, had de politie het kantoor zaterdagmiddag weer vrijgege ven. De Geus noemde het belangrijk dat de SBSI het congres ondergronds heeft voorgezet en demo cratisch tot belangrijke besluiten is gekomen. Zo werd de gevangen zittende voorzitter Muchtar Pakpahan herkozen en is een statutenwijziging aangenomen. De Indonesische politie heeft zaterdag twee Australische vakbondsleiders en tien leden van de Indonesische bond SBSI vrijgelaten. Ze waren vrijdag in Jakarta opgepakt nadat de politie een einde had gemaakt aan een openbare zitting van het SBSI-congres. De SBSI is volgens de Indonesi sche autoriteiten een illegale organisatie. De Australische vakbondsleiders Gregory Sword en Ma Wei Pin moesten de nacht op het bureau doorbrengen. Zaterdag werden ze vrijge laten. Voorwaarde was dat ze hun hotel niet zou den verlaten en gisteravond op het vliegtuig zou den stappen. Dat is inderdaad gebeurd. De tien gearresteerde Indonesiërs kwamen za terdagmiddag vrij na druk van de internationale vakbeweging. Volgens een van hen, Luthfie Ha- kim, zijn tegen de SBSI'ers geen aanklachten in liet college van B&W vormde. De opkomst was even laag als in 1993: een kleine zeventig pro cent van de 1,2 miljoen kiezers ging naar de stembus. De SPD zag gisteren een de primerende trend bevestigd. In acht jaar hebben de sociaal-de mocraten een dikke tien pro cent verloren in dit sociaal-de mocratische bolwerk, woon plaats van de laatste SPD-kan- selier Helmut Schmidt. De par tij wist niet te profiteren van de populariteit van burgemeester Voscherau. De zichtbaar aange slagen burgemeester erkende dat hij er niet in was geslaagd de kiezers te overtuigen en dat hij 'niet langer kandidaat voor het burgemeesterschap kon zijn'. De SPD zal nu voor de ko mende vier jaar met de Groe nen of de CDU een nieuw colle ge moeten vormen. De Groenen zijn de voor de hand liggende partner. Van een rood-groen college zou een signaal voor de Bondsdagverkiezingen van vol gend jaar september uitgaan, wanneer dezelfde combinatie Kohl hoopt af te lossen. brussel paul koopman sen in dienst heeft en jaarlijks 2,8 miljard gulden omzet. De groep is gespecialiseerd in de fabricage van kamerbreed ta pijt. Het onderzoek naar malver saties bij DOMO/Beaulieu loopt al sinds begin jaren negentig, maar kwam in een stroomver snelling nadat onderzoeksrech ter Bulthc op een in Cyprus ge noteerde rekening ruim een miljoen frank (550.000 gulden) aantrof. Daarop werd afgelopen vrijdag het echtpaar De Clerck aangehouden. Of tijdens de nachtelijke verhoren bekente nissen zijn afgelegd is niet be kend. Wel werd zaterdagmor gen besloten de twee 'op se creet' (gescheiden) te plaatsen: Jan de Clerck verblijft in de ge vangenis van Vorst, zijn echtge note in de penitentiaire inrich ting Berkendael. Het echtpaar De Clerck ver wierf bekendheid nadat in 1991 hun toen elfjarige zoontje Anthony werd ontvoerd. CORRESPONDENT In hoeverre is de Belgische za kenwereld in de greep van de georganiseerde misdaad? Deze vraag is actueel sinds afgelopen zaterdag een Vlaamse topindus trieel en zijn echtgenote zijn aangehouden op verdenking van 'bendevorming, valsheid in geschrifte, oplichting en wit wasoperaties'. Volgens de woordvoerder van het Brusselse parket moet onder de aanklacht 'bendevorming' worden ver staan: ,,Het deel uitmaken van, of samenwerking met een cri minele organisatie". De zakenman, Jan de Clerck, is een vooraanstaand onderne mer in de Belgische zakenwe reld. Hij staat aan het hoofd van de textielgroep DOMO waaron der de bedrijven Fabelta, Eur- antex, Vichy en Leuna ressorte ren. DOMO maakt weer deel uit van het familieconcern Beau- lieu, dat ruim vierduizend men- BELGRADO Rtr-AFP De regerende linkse alliantie in Servië lijkt verzekerd van de overwinning bij de presidents- en parlementsverkiezingen van gisteren. Maar door de opkomst van de radicaal-nationalistische oppositie behaalt zij vermoede lijk niet de absolute meerder heid in het parlement. Nadat ruim twintig procent van de stemmen was geteld, stond de alliantie op ruim 700.000 stemmen. In de allian tie werkt de socialistische partij SPS van de aftredende presi dent Milosevic samen met Joe- goslavisch Links JUL, dat wordt geleid door Milosevic' echtge note Markovic, en de partij Nieuwe Democratie. De extreem-nationalistische Radicale Partij (SRS) van Seselj had ruim 550.000 stemmen ge kregen en de nationalistische Servische Vernieuwingsbewe ging (SPO) van Draskovic ruim 400.000. Zoals verwacht ligt Milosevic' kandidaat, Lilic, voorop bij de presidentsverkiezingen. Toen een vijfde van de stemmen was geteld, stond hij op ongeveer veertig procent. Seselj was tweede met ongeveer 29 pro cent en Draskovic moest met minder dan een kwart van de stemmen genoegen nemen. Als Lilic minder dan vijftig procent haalt, volgt op 5 oktoher een tweede ronde, waarin hij het te gen de nummer twee moet op nemen. Omdat de gematigde Serviërs dan op Lilic zullen stemmen, lijkt hij zeker van het presidentschap. De definitieve uitslag van bei de verkiezingen wordt pas over enkele dagen verwacht. JERUZALEM-CAIRO AFP-Rtr-DPA Bij een aanslag voor de Israëli sche ambassade in de Jordaan se hoofdstad Amman zijn van morgen enkele gewonden ge vallen. Volgens de Israëlische le- gerradio werden vanuit een ge parkeerde auto schoten afge vuurd. Een woordvoerder van de ambassade zei dat de gewon den twee leden van het diplo matiek personeel zijn. Ze zijn naar een ziekenhuis in Israël overgebracht. Hun toestand is bevredigend. Palestijnse zakenmensen wil len minstens drie gebouwen opkopen die op Israëlisch lorient cees van zweeden correspondent Honderden begrafenisstoeten had Ma- rie-Lise in haar bijna 84-jarige leven on der haar raam voorbij zien gaan, en veelal had de aanblik ervan haar een brok in de keel bezorgd. Maar deze, af gelopen zaterdag, wekte eerder haar woede. „Het is een schande dat de poli tie dranghekken om de kerk heeft moe ten plaatsen." Dranghekken en veertig politieagenten moesten.de ruim honderd journalisten en fotografen buiten de kerk houden waar de mis werd opgedragen voor Henri Paul. de man die drie weken eer der prinses Diana en haar vriend Dodi naar hun dood had gereden. Slechts vier journalisten waren door de familie uitgekozen om de religieuze plechtig heid in de Sainte-Thérèsa kerk te Lo- rient (Bretagne) te verslaan. De media hadden Henri Paul, die 41 jaar werd, afgeschilderd als een alcoho list en snelheidsduivel. Maar in Lorient, het Bretonse stadje waar hij zijn laatste rustplaats vond, stond Paul allerminst bekend als een schurk. ,,Ze moesten ge woon een kop van Jut hebben", sprak een oude man misprijzend, terwijl hij vanachter het dranghek toekeek hoe de stoffelijke resten de eenvoudige Ro maanse kerk werden binnengedragen. En op een grote krans van rode en roze bloemen bij de ingang van die kerk hadden vrienden hun woede over de pers aldus verwoord: 'Rust in vrede, Henri, jouw vrienden laten zich niet misleiden'. In de kerk luisterden de driehonderd aanwezigen, onder wie enkele naar bin nen geglipte journalisten, toe hoe pries ter Théraud de vergevende woorden van prinses Diana's moeder aanhaalde. ..Ik verwijt niemand de dood van mijn dochter, niet de fotografen en niet de chauffeur. Mijn gedachten gaan vooral uit naar de familie van Henri Paul. Van de drie betrokken families moeten zij het meeste hebben geleden." Toen prinses Diana ruim drie weken geleden verongelukte, troffen de verwij ten aanvankelijk vooral de fotografen die de auto waarin zij zat, hadden ge volgd. Maar al snel bleek dat Henri Paul, die op het moment van het onge luk minstens 150 kilometer per uur reed, dronken achter het stuur had ge zeten. Voor vooral de Britse pers was dat re den genoeg om Henri Pauls ouders vo gelvrij te verklaren. Afgelopen vrijdag, de dag voor de begrafenis, waren de rij zige gemeentewerker en de voormalige onderwijzeres hun eenvoudige huisje ontvlucht. Slechts een grote, besnorde man, die zich presenteerde als 'de be waker', was nog in het huis aanwezig. „Ze hebben enkele steunbetuigingen gekregen, maar ook veel dreigbrieven", zo zei een buurvrouw. „Ze konden er niet meer tegen." Het beeld dat zijn vrienden van Paul hebben gepoogd te schilderen, was dat van een bon vivant, maar zeker niet van een notoire alcoholist. Paul mocht bij de maaltijd gaarne een glaasje wijn drinken, maar daar bleef het bij. In het Ritz Hotel, waar hij medeverantwoor delijk was voor de veiligheid, placht hij collega's op de vingers te tikken die in de bar zaten. Een van die collega's her innerde zich Henri Paul zaterdag als een 'fantastische vent die ik nooit dron ken heb gezien'. Op de voorste rij keken Pauls ouders onbewogen voor zich uit. Slechts het gesnik van een 10-jarig meisje was hoorbaar voordat priester Théraud ver volgde: „Diana, Dodi en Henri zijn dood. God heeft een anglicaan, een moslim en een katholiek voor zich her enigd." grondgebied staan. De gebou wen, waaronder een flat met zes verdiepingen, liggen in het wes telijk deel van Jeruzalem. Dat deelde een adviseur van de Pa lestijnse president Arafat giste ren mee. De koop is een reactie op de joodse bouwplannen in het Arabische deel van de stad. De Egyptische president Mu barak weigert amnestie te verle nen aan de Israëlische spion Azam Azam, die in augustus tot vijftien jaar cel is veroordeeld. Een Israëlisch gratieverzoek in deze zaak legt Mubarak naast zich neer. Volgens hem heeft de joodse staat zich te arrogant ge dragen en moet Azam daarvan de gevolgen ondergaan. Slechte slapers lopen grote kans op hartproblemen BERLUN ANP Slechte slapers lopen een gro tere kans op een hartaanval dan mensen met een hoog cholestorolgehalte en hoge bloeddruk. Dat blijkt uit een Zweeds onderzoek dat het af gelopen weekeinde op een spe cialistencongres in Berlijn is gepresenteerd. Bij mensen met slaaproble- men is de kans op hartziekten drie keer zo hoog als bij men sen die elke nacht voldoende bedrust hebben. Het gaat daarbij om mensen wier slaap ernstig wordt verstoord door snurken, onregelmatige adem haling en lange perioden waar in de ademhaling geheel stopt. Volgens de onderzoekers is het verband tussen slaappro blemen en ernstige hartkla- chen even sterk als de relatie van roken en suikerziekte met hartklachten. Volgens onder zoeker dr. Y. Peker is slecht slapen waarschijnlijk een bijna even belangrijke factor in de ontwikkeling van hartziekten als suikerziekte. Betogingen tegen opdeling Italië MILAAN Rtr-DPA-AFP Ruim een miljoen Italianen hebben zaterdag in Milaan en Venetië gedemonstreerd tegen de plannen van Lega Nord het land op te delen. De drie grote vakcentrales hebben de beto gingen georganiseerd. Volgens de bonden deden in Milaan een miljoen mensen aan de mani festatie mee. In Venetië verza melden zich 80.000 mensen. Uit heel het land brachten treinert en bussen zaterdag deelnemers naar betogingen tegen de plan nen van de Lega Nord om het noorden van het land af te scheiden. Aan de demonstraties namen ook politieke leiders van de re geringspartijen alsmede van de oppositie deel. Ook talloze kun stenaars toonden hun solidari teit met een verenigd Italië. De Italiaanse communistische lei der Bertinotti sprak van een 'heilige slag'. Lega-leider Bossi kondigde vorige week in Venetië de stich ting aan van Padania, zoals zijn partij Noord-Italië noemt. „De Italiaanse vlag hoort in de wc", zei Bossi toen. De noorderlin gen, wie het financieel beter gaat dan de Italianen in het zui den, weigeren nog langer op te draaien voor de 'verkwistende' zuiderlingen, meent Bossi. Vrijwillig besmet met HIV voor aids-onderzoek Een groep artsen en werkne mers in de gezondheidszorg heeft voorgesteld zich vrijwillig met het HlV-vIrus te laten in spuiten om het aids-onderzoek een duw in de goede richting te geven. De vrijwilligers zouden worden gevaccineerd met een verzwakte vorm van het virus, wat het risico op aids aanmer kelijk vermindert, maar niet uitsluit. Het onderzoek naar de mo gelijkheid om een antistof te gen aids te vinden, wordt ver traagd doordat er geen mense lijke proefpersonen kunnen worden ingezet. De in Chicago gevestigde Internationale As sociatie van Artsen in de aids- zorg heeft zelf vijftig vrijwilli gers bijeengebracht en wil hun diensten aanbieden. Kim Jong II in voetsporen van zijn vader TOKYO AFP De Noord-Koreaanse leider Kim Jong II, die formeel geen van de hoogste posten in zijn land be kleedt, is gisteren door de rege rende Arbeiderspartij aanbevo len als secretaris-generaal. Tij dens een conferentie namen de partijleden unaniem een resolu tie over de benoeming aan, zo meldt het Noord-Koreaanse persbureau KCNA vandaag. De 'grote leider' Kim heeft de touwtjes in handen in het com munistische land sinds de dood van zijn vader Kim 11 Sung in ju li 1994. Die had hem als zijn erf genaam naar voren geschoven Tot op heden was hij echter noch officieel secretaris-gene raal van de partij, noch presf- dent, de twee hoogste functies in het land die zijn vader wel bekleedde. Kim Jong II was slechts opperbevelhebber van het volksleger en voorzitter van het nationale dcfensiecomité.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5