Akkoord over positie medisch specialisten cd Onze Top 10 van deze week. isschop Muskens naar irdeel voor KRO-tv Wanneer gaat üw geld profiteren van de beurs? mi to 34 95 Binnenland Iran straft Smit voor bergen Amerikaanse heli Schermerlamp in de verdomhoek Vader dode student: 'Reinout overschreed zijn norm' Specialisten worden gewone werknemers, min of meer O O O O O 0 Topper van de week ANDAG 22 SEPTEMBER 1997 rand in HEMA-bakkerij Amersfoort ifRSFOQRTIn een bakkerij van de Hema aan de Nijverheids- g in Amersfoort heeft gisteren brand gewoed. De brandweer, «sprak van een grote brand, was het vuur om half zeven «ester. Het vuur heeft een kantoor en een aantal onlangs geïn- lleerde nieuwe ovens vernield. Een deel van het dak is inge- lt. De schade bedraagt volgens een woordvoerder van de HE- Ueker twee miljoen gulden. Er hebben zich geen persoonlij ongelukken voorgedaan. De bakkerij voorziet vijftien HEMA- stigingen in de omgeving van producten. mbudsman heeft het te druk n- ihaag» De Nationale Ombudsman heeft het veel te druk en 11 uer daarom twee ombudsmannen bij moeten krijgen. Dat is nvan de conclusies van het rapport Blik op de toekomst van 'e! Nationale Ombudsman', dat vanmiddag is aangeboden aan 's atssecretaris Kohnstamm (binnenlandse zaken) en aan de itionale Ombudsman mr. Oosting. De faculteit rechtsgeleerd- id van de Universiteit Utrecht heeft het onderzoek gedaan. Bij llf Ombudsman kan door burgers over de overheid worden ge- gd, maar volgens de onderzoekers moet er ook kunnen wor- geklaagd over gemeenten of over rechters. Ook moet het rkvan de Ombudsman grotere bekendheid krijgen. ieuwe topman commerciële tv vi» Na maandenlang touwtrekken wordt deze week de nc pwe topman van de Holland Media Groep (HMG) benoemd, aj Porsius, de huidig directeur van het NOB volgt naar verwach- (j igde dit voorjaar ontslagen Huib Boermans op. Dit is uit di- ,r( rse zeer betrouwbare bronnen in de omroepwereld vernomen. ,i( lormaligHMG-topman Boermans moest het veld ruimen na il; ideze krant bewijzen had gepubliceerd dat hij betrokken was z een omvangrijk aandelenschandaal. Ook zijn collega Henri j, emer en SBS-topman Thyes moesten vanwege het schandaal istappen. Porsius geldt in de omroepwereld als een keihard iderhandelaar die de positie van RTL 4 en 5 en Veronica moet üigstellen en versterken. artrijder verongelukt ;rmeer« Door een ongeval op een kartbaan aan de Watt- aat in Zoetermeer is zaterdag een kartrijder om het leven ge- imen. De coureur, een 30-jarige inwoner van Pijnacker, vloog lens het inrijden met zijn kart uit de bocht. Hij belandde op j|n naast de baan geparkeerde aanhanger. De oorzaak van het igeluk is nog niet bekend. De tijdelijke kartbaan was aangelegd de openbare weg van een industrieterrein als onderdeel van evenement om de kartsport te promoten. Met de kleine ra karretjes kunnen tijdens normale wedstrijden snelheden bo de honderd kilometer per uur worden bereikt. EC Ajax verloopt rustig iegen Wellicht dankzij uitgebreide voorzorgsmaatregelen ide politie hebben zich gistermiddag bij de wedstrijd NEC - ixnauwelijks incidenten met supporters voorgedaan. Wel tk de politie tijdens en direct na de wedstrijd acht NEC-fans igehouden. Twee van hen gooiden met stenen. Een aantal megenaren is aangehouden omdat zij ondanks een stadion bod toch in de omgeving van het Goffertpark rondhingen. even arrestaties ADO Den Bosch haag» De politie heeft na afloop van de voetbalwedstrijd iO Den Haag tegen FC Den Bosch zeven supporters van de agse club aangehouden wegens openlijke geweldpleging. De litie wist een confrontatie van supporters van de twee clubs te orkomen. Supporters van ADO verzamelden zich na de met 4- erloren wedstrijd in de omgeving van het stadion en begon- n stenen te verzamelen. Kennelijk met de bedoeling die naar supporters van Den Bosch en de politie te gooien, aldus de itie. De ADO-aanhangers staken op een kruising tevens een ltainer in brand. De brandweer heeft het vuur geblust. ouwenhandel is afschuwelijk' sendaal anp ihop Muskens van Breda deze week een bezoek ge it aan een seksclub in iendaal. Hij deed dat op idiging van het RKK/KRO- jramma Kruispunt om in- te krijgen in deze voor onbekende wereld, aldus rogrammam akers hun vraag hoe het voelt in het bordeel te zijn, ant- rdde Muskens gisteren: ,,In e gezelschap voel ik me vei- Maar anders zou ik hier na- ilijk niet komen." Muskens dt zich ook voor de kerk be- met de strijd tegen vrou- ihandel. Hij vindt het 'af- nvelijk' dat tienduizenden nven door armoede slacht offer worden van de vrouwen handel en in de prostitutie be landen. ,,De kerk moet zich bezighou den met de roeping van de mensen om naar het beeld van God te leven. De internationale slavenhandel, na de wapen- en drughandel de grootste geld stroom in de wereld, is een ge organiseerde aanval op de roe ping van de mens. Daar moeten wij als kerk protest tegen aante kenen. De kerk móet de samen leving wakker roepen en politici onder druk zetten om daar iets tegen te doen", sprak de bis schop in het hol van de leeuw. Volgens Muskens kan alleen een wereldwijde samenwerking de vrouwenhandel bestrijden. VSB BeursprofijtSparen: wèl het rendement, niet het risico. Het mooie van VSB BeursprofijtSparen is, dat u de voordelen combineert en beleggen. Niet alleen krijgt u uw inleg altijd gegarandeerd ,maar u profiteert ook van de positieve ontwikkelingen van de beurs Geïnteresseerd in deze spaarbeleggingsvorm, waarbij u geen enkel risico Wacht dan niet te lang. Slechts een beperkt aantal deelnemers kan zich rijven. Kom dus snel langs. Of bel gratis met de adviseurs van VSB Bank: 1-8182, 24 uur per dag, 7 dagen in de week. VSB'BANK VSB. Daar kom je verder mee. ANP Algem.-.wi Ni\IctI.uk1s P.-i .tu.r.' Samen met ziekenhuis in één budget Zorgverzekeraars, medisch specialisten en ziekenhuizen hebben een principe-akkoord bereikt over de positie van de medisch specialist in het ziekenhuis. Kern van het ak koord is dat specialisten minder 'eigen winkels' krijgen in het ziekenhuis. Minister Borst van volksgezondheid is blij met het resultaat van de onderhandelingen, die op initia tief van haar ministerie werden gehouden. den haag anpren waarin wordt geregeld dat ziekenhuisdirecties en medisch Borst zette druk op de onder- specialisten samen moeten handelingen door enkele maan- gaan onderhandelen over één den geleden een wetsontwerp gezamenlijk budget met de naar de Tweede Kamer te stu- zorgverzekeraars. Nu onder handelen de specialisten, veelal georganiseerd in maatschappen die binnen de ziekenhuizen werken, nog apart met de verze keraars over een budget. De specialisten vrezen voor aantas ting van hun zeggenschap over belangrijke beslissingen en voor hun financiële positie. Het principe-akkoord omvat afspraken over hoe de medisch specialist in de toekomst toch betrokken blijft bij de onder handelingen over het budget. Ook omvat het principe-ak koord passages over de fiscale en sociale positie van de specia list in de nieuwe verhoudingen. De minister spreekt van een mijlpaal en stelt dat zowel de ziekenhuizen als de specialisten iets hebben ingeleverd om tot een akkoord te komen. ..Ik hoop dat de strijdbijl nu voorgoed be graven is. Het is goed dat in het akkoord komt te staan dat spe cialisten en ziekenhuizen mate rieel gelijkwaardig zijn. Dat is ook vanaf mijn aantreden altijd mijn stelling geweest." rotterdam/teheran anp De problerpen van Smit Inter nationale in Iran zijn ontstaan omdat zonder overleg met de autoriteiten in Teheran is gehol pen bij de berging van een neergestorte Amerikaanse heli kopter. Het officiële Iraanse persbureau IRNA heeft dat gis teren bekend gemaakt. De drie schepen van Smit die zijn opgebracht waren op ver zoek van Teheran bezig met de berging van een gezonken Kroatisch vrachtschip, aldus IR NA. De boten stopten daar 'zonder enig overleg' mee, aldus de Iraniërs, om de Amerikanen te hulp te schieten. Dat was op 19 augustus voor de kust van Iran. De reactie van Teheran bleef niet uit. De autoriteiten houden sinds 8 september in de haven van Bandar Imam Kho meini de schepen vast. Ook mag de bemanning niet van boord. Het Nederlandse minis terie van buitenlandse zaken wacht nog steeds op een officië le mededeling uit Teheran. Wel .is er op hoog diplomatiek ni veau voortdurend overleg, aldus het deparment. Aangenomen mag worden dat de toestand van de beman ningsleden 'redelijk' is. zegt woordvoerster E. Lastdrager van Smit Internationale, maar zeker weten doet ze het niet omdat niemand de schepen op mag. Bij het diplomatiek overleg is ook Groot-Brittannië betrokken, omdat onder de 33 beman ningsleden die op de schepen vastzitten een Brit is. Vijftien bemanningsleden hebben de Nederlandse nationaliteit. De overigen hebben de Thaise en Maleisische nationaliteit. Hun respectieve regeringen zijn in gelicht. assen De Brink in Assen was zaterdagavond het toneel van een unieke happening voor schemerlampen. Zo'n honderd inwoners van de Drent se hoofdstad, tussen de 4 en 74 jaar, mochten met hum schemerlamp oude stijl, stoel en krant of boek op de Brink plaatsnemen. Organisator is de Asser werkgroep voor Energieke Plannen en Projecten in Ontwik keling, de Erven Eppo. De schemerlamp legt het volgens de Erven Eppo steeds vaker af tegen het felwitte schijnsel van de huidige halogeen lamp. FOTO GPD KAREI ZWANEVELD rotterdam canis zulmans 'Ontgroenen is ook zinloos geweld' had den onbekenden met blauw krijt op de straat geschreven voor de Hoflaankerk van de Hervormde Gemeente Kralingen in Rotterdam, waar zaterdagochtend de begrafenisplechtigheid plaatsvond voor de 18-jarige Reinout Joost Pfeiffer. Vorige week dinsdag overleed de Rotterdammer ten gevolge van het drinken van een liter jenever bij een macaber ontgroeningsri tueel in Groningen, waar hij aan de hts aan een studie Bouwkunde zou gaan be ginnen. Reinout woonde met ouders en zijn twee broers Oscar en Diederik op steenworp afstand van de kerk op de Kralingse Es- senweg. De plechtigheid trok ruim 750 belangstellenden. Behalve familieleden, vrienden, kennissen en buurtgenoten waren aanwezig oud-medeleerlingen en docenten van het Sint Laurenscollege in Rotterdam-Hillegersberg, leden van het Groningse Studenten Corps Vindicat Atque Polit, waar Reinout nog maar net lid van was, vertegenwoordigers van de Groningse Hogeschool en Universiteit en Reinouts aanstaande huisgenoten van het Corpsstudentenhuis aan de H. W. van Mesdagstraat, die hem uitein delijk de fatale hoeveelheid jenever lie ten drinken. Hoofdschuddend reageerden bezoekers bij het zien van de leus voor het kerkge bouw. Een enkeling probeerde met de schoen het krijt weg te vegen, terwijl een toeschouwer mompelde: „Maar het is wel waar." Ronald Pfeiffer, vader van de overleden student zei dat de sfeer de avond voor de nacht dat zijn zoon overleed 'ontspan nen en vrolijk' was. „Reinout ging om vier uur naar bed en toen zijn kamerge noot hem wakker probeerde te maken, omdat hij snurkte, lukte dat niet. Ze heb ben hem laten slapen en de volgende ochtend is hij overleden door een insult ten gevolgen van overmatig drankge bruik. Op het waarom, volgt geen ant woord. Veel steun hebben we ondervon den van Reinouts jaargenoten. Samen zijn is belangrijk, al was dat zeker voor hen niet gemaidcelijk. Maar uiteindelijk ontstond toch ontspanning." „Over de discussies, die er rond het over lijden van mijn zoon zijn ontstaan, heb ik gehoord. Maar ik heb ze niet gevolgd. Zelf heb ik Reinout altijd veel over het moois van mijn Leidse studententijd (va der studeerde rechten in Leiden, red.) verteld. Maar te weinig over de gevaren. Reinout heeft z'n norm overschreden. Wij moeten er de lering uittrekken, dat de student constant normbesef moet worden bijgebracht en hij goed moet worden voorgelicht, zodat hij z'n eigen grenzen kan vaststellen en zich beter kan wapenen." haarlem sjaak smakman Het heeft lang geduurd, maar eindelijk kan minister Borst van volksgezondheid een succes van formaat op haar conto schrijven. Met haar combinatie van vriendelijk maar vasthou dend opereren heeft ze het taaie verzet van de medisch specialis ten goeddeels gebroken en heeft ze hen eindelijk waar zij ze hebben wil: als min of meer gewone werknemers. Min of meer, want helemaal gewone werknemers worden de specialisten niet, met uitzonde ring van de kleine (maar groei ende) minderheid die al in loondienst werkt bij een zieken huis. De overgrote meerderheid heeft zich georganiseerd in maatschappen en hoeft die po sitie niet op te geven. In die zin houden de specialisten hun po sitie als vrije ondernemer. Maar hun vrijheid wordt wel flink in geperkt. Nu is die vrijheid groot. De maatschappen opereren als een soort staat-in-de-staat in de zie kenhuizen. De specialisten ver richten voor eigen rekening het snijwerk, het ziekenhuis zorgt voor alle faciliteiten (operatiekamers, bedden, ver plegend personeel enzovoorts) daaromheen. Natuurlijk is er wel de nodige coördinatie, want een specialist kan moeilijk gaan snijden wan neer er geen bedden of vol doende verplegend personeel beschikbaar zijn. Financieel zijn het echter gescheiden werelden. Ziekenhuisdirecties en specia listen onderhandelen onafhan kelijk van elkaar met de zorg verzekeraars over hun budget ten. De specialisten trekken daarbij in de praktijk steeds aan het langste eind: de meeste zie kenhuizen zitten ondanks voortdurend schrapen in de ro de cijfers en dat kun je van de specialisten-maatschappen be paald niet zeggen. Om de zaak financieel in ba lans te brengen, kwam de com missie-Biesheuvel in 1993 met het voorstel om de specialisten in loondienst te laten werken. Het paarse kabinet wenste daarover echter geen nieuwe oorlog met de specialisten en dus verzekerde Borst hen eind 1995 nog maar eens dat het 'ab soluut niet de bedoeling is om het vrije beroep ter discussie te stellen'. Borst koos voor een andere weg. Een paar maanden gele den kwam ze met een wetsont werp (waarvoor ze een Kamer meerderheid heeft) om de fi nanciële scheiding op te heffen door specialisten en ziekenhui zen samen te laten onderhan delen met de zorgverzekeraars over één budget voor de totale behandeling. De machtsbalans zou daardoor verschuiven rich ting directies: de specialisten zouden dan vooral rrtet de di recties moeten onderhandelen over hun aandeel in het totale budget. Zouden ze te hoog van de toren blazen, dan zou hen dat waarschijnlijk veel scheve ogen van collega's - verpleeg kundigen bijvoorbeeld. Het riante budget van de specialis ten zou dan immers direct ten koste gaan van hun budget. Bo vendien zou de directie als ui terste middel kunnen besluiten om specialisten in loondienst te nemen. Na een harde en nogal sfeer- bedervende campagne van de specialisten over de Integratie- wet een paar maanden geleden ('Boekhouders gaan straks be slissen over uw leven'), kwamen er op initiatief van het ministe rie toch onderhandelingen op gang. Die hebben geresulteerd in een akkoord waarin naar goed Hollands gebruik een beetje is gemiddeld. Er komt weliswaar één budget, maar daarbij is vastgesteld dat zie kenhuizen en specialisten 'ge lijkwaardig' zijn. De specialisten hebben nog wat meer puntjes bedongen: er komt tenminste één specialist in de onderhan delingsdelegatie met de verze keraars te zitten en ze houden een keuze houden tussen het vrije ondernemerschap en loon dienst. Specialisten blijven dus een aparte positie houden binnen de ziekenhuizen, wat méér dan in de Integratiewet de bedoeling is. Maar als dat de prijs is voor een soepele invoering ervan, dan moet dat maar. Op de zo veelste oorlog met de specialis ten over de hoofden van de pa tiënten heen zit immers nie mand te wachten. En hoe dan ook: ook al blijven specialisten een bevoorrechte groep, met het akkoord zijn de scherpe kantjes daar aardig van af. Nieuwe oogst: Hollandse Elstar, kilo Braziliaanse perssinaasappelen, net 2.5 kilo Ijsbergsla, per stuk Hamlappen, 500 gram-859 5.75 kilo ®®s® C(1 Hele kip, 2 op schaal ca. 1.7 kilo ®®<s® Cd Zalmsalade, duopak 2 x 250 gram Cd Gerookte zalmfilet, verpakt per 100 gram CdZaanlander licht pikant 48+, kilo ®o® Cd Knipbrood, wit, bruin IMIT of volkoren 1249], heel Cd Magere vruchtenyoghurt, alle smaken, pak 1 liter 1.99 2.99 79 -1750 10.98 7.98 A*r4.59 4.99 isacr 11.90 1.79 ,2ar 1.99 Uit de diepvries: Cd Pizza, salami, verdura of f QQ Bolognese, per doos 1.ZZZ7 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 27 september a s. Astmapil neemt plek in van oude inhaler berlijn anp Een pil die de symptomen van astma bestrijdt, zal binnen een half jaar op de Nederlandse markt verkrijgbaar zijn. Het middel is één van de talloze in de strijd tegen een ziekte, waar aan wereldwijd meer dan hon derd miljoen mensen lijden. Een inhaler met corticosteroï- den en andere ontstekingsrcm- mende medicijnen is de gebrui kelijke manier om astma aan te pakken. Kinderen en astma-pa tiënten met lichtere vormen van astma moeten preventief elke dag een pil, waarvan de prijs nog niet bekend is, innemen. Het medicijn vertoont volgens de producent geen bijwerkin- gen. De farmaceutische onderne ming MSD, die de pil al in Fin land op de markt heeft ge bracht, zegt dat het medicijn niet werkt tegen astma-aanval len, maar een onderhoudsmid del is voor mensen die aan chronische astma lijden. „Het middel zal zijn plaats op de markt moet veroveren", rea geert longspecialist Koëter van het Academisch Ziekenhuis in Groningen, „van een doorbraak kun je maar beter niet spre ken." Ds. Visser mag experimenteren met heroïne rotterdam gpd Justitie in Rotterdam onder neemt vooralsnog geen stappen tegen het heroine-experiment van dominee Visser in de Pauluskerk, al houdt het open baar ministerie een oogje in het zeil „Zo lang de politie niets on regelmatigs constateert, is er niets aan de hand. Visser is wel te verstaan gegeven dat dé aan wezigheid van huisdealers niet is toegestaan", aldus officier van justitie Wesselink. Volgens Visser heeft minister Borst van volksgezondheid ver keerde conclusies getrokken. Er is voor de vijf 'krepeergevallen' geen sprake van vrije heroïne verstrekking. De vijf verslaafden betalen de verdovende midde len uit eigen zak. Visser, die het geld van deze verslaafden be heert, heeft wèl met zeven dea lers afspraken gemaakt over een lagere inkoopsprijs. CDA-Ka- merlid Van de Camp wil dat Visser zijn experiment direct beëindigt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3